Bij beschikking van den minister van Binnenlandsclie Zaken is, met ingang van 1 October a. s., de gemeente Amsterdam als standplaats aangewezen van den tijde- lijken opzichter van rundvee C. van der Snel, thans te Overschie. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 27 September niet plaats hobbeu. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Den 21sten September 1887 beeft de Koning in bizonder gehoor ontvangen den buitengewonen ge zant en gevolmachtigden minister van Z. M. den Sultan van Turkije bij Hoogstdeszelfs Iiof, die, namens zijnen souve.-ein, aan Zijne Majesteit het grootkruis van de opperste orde van Imtiaz heeft aangeboden. H. M. de Koningin liet bij haar jongste bezoek aan het Kin derziekenhuis op het Prins Heudrik- pleiu te 's-Hage aau elk der jeug dige verpleegden een fraai prenten boek uitreiken. Mevrouw Bell, echtgenoote van den Amerikaanschen gezant, te 's-Hage.heeft Do:.derdag den d werg- zehu (JJos indicus pygmaeuswaar mede hare kinderen in een keurig wagentje iu de residentie en om streken rijtoertjes maakten, aan den Dierentuin ten geschenke aangebo den. Het diertje is niet grooter dan een eenjarig kalf. De zebu onder scheidt zich van het Europeescbe rund uitwendig door een vetbult, vóór op den rug, en inwendig door één heiligbeenwervel en 3 staart- wervels minder. (Dgbl. v. Z.-H.) De O. I. mail (per Hollandscb stoomschip) die Vrijdagavond aan kwam, beeft geene nieuwe berichten aangebracht van latere dagteekening dan die met de vorige mail ont vangen zijn. Zondag herdacht de beer mr. C. P. Henuy, president van bet ge rechtshof te Arnhem, den dag, waar op bij voor vijf-en-twintig jaar werd beeedigd als lid vau het toenmalige gerechtshof in Gelderland. In de maand April of Mei a. s. zal bet examen plaats hebben voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Een tweede exa men zal in 1888 niet worden ge houden. Van Mei tot October 1888 zal te 's-Gravenbage eene nationale ten toonstelling worden gehouden van oude en nieuwe kunstnijverheid. Tot dat doel heeft het rijk de zoo uit nemend schoon gelegen Koekamp ten gebruike afgestaan. De gemeente raad vau Den Haag schonk reeds eene subsidie van f 5000, terwijl reeds op 1 September jl. het waar borgfonds ad f 70.000 met meer dan 1100 deelnemers ruim volteekend was. Van de verschillende groepen die er eene plaats zullen kunnen vinden, noemen we o. a. kunst toegepast op versiering van gebouwen, dito op etoffeering van gebouwen, dito op de bewerking vau onedele metalen en op die van edele metalen en ge steenten, op glas en aardewerk, op stoffen voor kleeding en huishoude lijk gebruik, op vervoermiddelen, op grafische kunsten, op lederwerk, boekbinderswerk van kunstzin en goeden smaak. Zooals gezegd, de tentoonstelling is nationaal, zoodat alleen voorwer pen worden toegelaten, die de Neder- landscbe kunstnijverheid vroeger en heden ten dage heeft voortgebracht. De inzendingen van bloemisten en bloem- kweekers zullen omvatten kunst toegepast op versieringen van tuinen en parken, als Groep I. a. Tonteinen, vazen, beelden enz. b. Cascades en grotten van rotssteen- blokken en werken of versieringen in kurk enz. c. Serres, oranjerieën, koepels, win tertuinen, warandes, loofgangen, woningen voor tuinlieden en boschwachters en an dere rustplaaisenen meubileering van een en ander, in bout, metalen, rot- tan- en rietsoorten, d. Het aanleggen van bloemperken, e. Het aanleggen van fonteinen en vijvers. Groep II. Teekeniugen van aanleg van parken en tuinen van vroegeren entegen- woordigen tijd. De kosten aan bet tentoonstellen ver bonden, die door den inzender moeten worden gedragen, zijn f 3 voor eiken vierkanten meter terreinsruimte. Aan bee-ren bloemisten eu bloemkwee- kers wordt, voor zooveel de bescbikbare rnimto bet toelaat, kosteloos bet noodige terrein afgestaan tot het tentoonstellen van bloemen en planten, naar gelang der jaar getijden. Op bet terrein van de Tentoon stelling van Yoedingsmiddelen te Amsterdam, waar tot beden in bet gebouw de tentoonstelling van Pluimgedierte enz. werd gehouden, is deze thans vervangen door eene tentoonstelling van Visschen,Schaal- en Schelpdieren van heden af te bezichtigen. Zondagmiddag te vier uren steeg kapitein Hendrik Louis met ziju reuzenballon «Koningin Emma» te Amsterdam op. Deze ballon hield 1500 M'. gas in. De luchtreiziger werd vergezeld door den heer C. Kriton. De heer A. de La Mar, die deu tocht zou medemaken ten einde natuurkundige proeven te nemen, was daarin door familie-omsiandig- heden verhinderd. De ballon daalde een half uur na de opstijging, te Ouderkerk neder. Te half zes steeg ook de bekende luchtreiziger kapitein L'Hoste met vier aan elkander verbonden ballons op en daalde te zes uur dertig min. te Breukelen neder. De kapiteins bereikten eene hoogte van 2000 en 3000 Meter. Beide tochten kunnen uitmuntend geslaagd heeten. Verleden week heeft op een nacht een geduchte vechtpartij plaats gehad tusscben het werkvolk der inaanbouw zijnde Katholieke kerk te Assendelft en eenige personen uit Nauwerna. Het geheele gezelschap was geducht onder den invloed van Schiedam, zoodat de beleedigende woorden door een der boeren tot een timmerman gericht voldoende waren om eene kloppartij gaande te maken. Verscheidene personen werden gewond. De politie doet onderzoek. Men schrijft ons uit Zaandam Naar wij vernemen is door C. A. Keizer, tot biertoe huurder van de «Nieuwe Stadsherberg,» een stuk grond aangekocht in de onmiddel lijke nabijheid van bet station, met het plan, daarop een koffiehuis te bouweu en een kinder-speeltuin aan te leggen. Men schrijft ons uitPurmerend In een vergadering van eenige belangstellenden is, nadat daartoe door den heer D. Munnikbuis bet initiatief was genomen, besloten tot de oprichting eener postduiven-ver- eeniging. Reeds zijn toegetreden 10 gewone leden en 2 donateurs, waar van bet meerendeel bereids in bet bezit is van postduiven, waaronder enkele onlangs met succes te Keve laar zijn opgelaten. Het hoofddoel der vereeniging is het aankweeken en africhten van postduiven en bet houden van on derlinge wedstrijden. Bij de leerlingen der hoogste klassen der muziekschool van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst be staat bet plan eene uitvoering te geven onder directie v$n den beer P. C. Koerman en wel op Zater dag 5 November a. s. ten voordeele der Egmondsche weduwen en weezen van de onlangs verongelukte vis- schers. Te Helder is bet bericht ont vangen dat de luit. t. z. 2de kl. J. M. Groen jl. Woensdagmorgen in Oost-Indië overleden is. Reeds eenigeu tijd bad men te De-Cocksdorp op Tessel veel last van brutale appel- en perendieven. Waarschijnlijk overmoedig gewor den door hun 3uccès, hebben ze thans de brutaliteit ten top gevoerd. Voor een paar dagen althans vond iemand 's morgeus in zijn geplun- derden boomgaard een papier aan een boom gespijkerd, met de belofte: «Een volgend jaar kunt ge ons weer verwachten!» Prettig vooruit zicht Ook de Leidsche broodfabriek heeft de prijzen van het brood ver minderd. Namens den vader, verzoekt de commissaris van politie te Leiden opsporing en bericht van Maria Truggelaar, 16 jaren, die sedert Juli jl. met een Italiaauschen kermisrei ziger (helleman) die gemeente heeft verlateu. Het aantal badgasten, tot op heden te Scheveningen aangekomen, bedraagt 6435 met 540 dienstboden, tegen 6267 badgasten met 712 dienst boden in 1886, wijzende alzoo eene vermeerdering in het aantal bad gasten van 168 aan. Te Utrecht is eene afdeeling opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Woensdagmorgen kon men op den straatweg tusschen Utrecht en Breukelen getuige zijn van een grap pig voorval. Een ezel zoo meldt het U. D. die van Utrecht naar Breukelen moest worden vervoerd, was daar toe achter aan het rijtuig vastge bonden. Na een half uur te hebben medegedraafd weigerde het dier ver der een poot te verzetten en niet tegenstaande alle pogingen van zijn meester, die eerst bedaard, vervol gens met de zweep hem tot loopen aanspoorde, liet bij zich langs den weg slepen. De ezel, steeds in zit tende houding, werd zoo een eind weegs medegesleurd, en hoewel hij daarbij vrij onzacht met de straat klinkers in aanraking kwam, was een en ander niet voldoende bet koppige dier aan 't loopen te krij gen, zoodat zijn meester besloot hem aan de hand te geleiden en de reis verder te voet te volgen. «Hans» scheen echter ook hierin geen lust te hebben, en vastbeslo ten heden niet naar B. te loopen, want nauwlijks was bij van het rijtuig losgemaakt of hij sprong op en liep regelrecht in de.... Vecht, zijn geleider vol angst aan den oever achterlatende. Blijkbaar ook al te koppig om zich te verdrinken, kwam bet niet tot zelfmoord en bleek het dat zwemmen meer in den smaak viel, want daar 't «langGor» aan de overzij niet gelukte aan wal te ko men, zwom bij eenvoudig terug naar zijn meester. Deze hielp hem nu op het droge en met behulp van eenige personen in de.... victoria. Eenmaal in het rijtuig, gedroeg «hans» zich verder rustig, stoorde zich niets aan het geschater der toeschouwers en kwam, hoewel druipnat, toch zonder loopen te Breu kelen aan. Een boer te Olst die bezig was met het vastsjorren van een voer hooi, had het ongeluk dat het touw brak en hij daardoor naar beneden viel; bewusteloos op eene ladder naar huis gedragen, heeft hij den dood te wachten, waar bij eene zwakke hulpbehoevende moeder met vier kinderen achterblijft. Een merkwaardige proeve van schrijfkunst geeft het volgende briefje deze week door den burgemeester Rijsbergen uit Bergen-op-Zoom ont vangen. Waar Dn heer ik ver zoek Viern Du luk of u Mijn I >oop Aktu Wil hoo ver zen Den Want ik haan staan Zaatur Dag ga ru nu hon Dur trouW Doen Wees zoo goet sturr het Mij zieto hoo Ver Te Goes ziet men tegenwoor dig personen loopen met blauwe knoopen of strikken, insignes van de leden der geheel-oimouders ver eeniging». Een hardlooper, Lichthart van Sjbrandeburen, heeft te Hommerts eenen prijs gewonnen door eene baan van 115 meter in ruim 14 seconden af te te leggen, d. i. 8 mater in de seconde. Bij den predikant te Och ten is een diefstal gepleegd. De inbrekers wisten zich door middel van het verbrijzelen eener glasruit toegaug te verschaffen tot de beneden-voorkamer. Dat zij zich bij deze poging verwond hebben, bewijzen de bloeddruppels, hier en daar gevonden. Na binnengekomen te zijn, hebben de dieven, hij het licht eener kaars, het vertrek afge zocht, eene kast met geweld open gebroken en zich van eenig zilver werk en linnengoed meester gemaakt. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. In de Opr. Steenw. Cour. wordt, onder het opschrift «Kwade prak tijken,» gewaarschuwd tegen zekeren H. Mulder Bz. te Deventer. In ver schillende couranten komen adver- tentiën voor, waarin door hem boek werken tegen spotprijs worden aan geboden. Men ontvangt na betaling echter geen boekwerken, maar ge wone straatliedjes. Donderdag is te Dedemsvaart overleden de heer jhr. mr. G. C. Junius van Hemert, lid van Gede puteerde Staten van Overijsel. WETGEVENDE MACHT. Na afloop van liet tlians voor de open bare zitting aan de orde gestelde, zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden in de afdeelingen aanvangen. Aau het hoofd daarvan is geplaatst het sectie-onderzoek van de ontwerpen tot vaststelling der grondwetsveranderingen en dan volgen de Indische begrooting en de Staatsbegroo- ting, dienst 1888. De Indische hegrooting voor 1888 is voorgedragenUitgaven in Nederland f28,7 27,87 2, uitgaven in Indiëf 115,148,643 totaal f 138,876,522middelen in Neder land f 29,296,876, middelen in Indië f 104,497,184, totaal f133,784,060. Zij sluit derhui ve met een tekort van f5,092,462. Ouder de uitgaven is begrepen f 6,7 74,3 40 voor den aanleg van spoorwegen en f 1,140,000 voor liet maken van eene te- legraphiscke verbinding tusschen Java, Bali en Celebes. Iu ons kort overzicht van de cijfers der Staatsbegrooting iu ons vorig nummer staat het cijfer van liet Hoofdstuk Oorlog hooger genoemd; dit moet zijn lager., AANBESTEDINGEN. Zaterdag jl. werd door B. en W. van Zaandam uitbesteed de bouw van een gym nastiek- en exercitielokaal met conciërge woning en wapenmagazijn. Ingeschreven werd door: C. Kakes van Zaandam v. f 6950. A. Brugman n 7098. J. H. Eilmanu r, u 7480. W. Greve Buiksloot t, 8400. J. H. Jutte h Zaandam n i, 9666.83 K. Kosters Amsterd. 11479. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. De kosten waren geraamd op f7500. KERKNIEUWS. Nederd. llerv. Gemeente. De 17e Alg. Vergadering van den Ne- derlandschen Protestantenbond en de daar aan verbonden 15e Nederlandsche Protes tantendag zullen plaats hebben te Utrecht op Woensdag en Donderdag 2 en 3 Nov. a. s. in het gebouw voor Kuusten en We tenschappen. Op 2 Nov. zal onder het eere-voorzitterschap van dr. A. Kuenen, hoogleeraar te Leiden, openbaar debat ge voerd worden over de volgende vraag punten I. //Bij de godsdienstige opvoeding der kinderen stuit men in onze kringen 1°. op de eiscken van het maatschappelijk onderwijs, waardoor de geest van het kind bijne geheel in beslag genomen wordt, 2°. op de minder scherpe formuleeriüg der godsdienstige waarheden. Op welke wijze kunnen de bestaande moeilijkheden worden overwonnen? In te leiden door den heer J. J. van Hille, predikant te Zaandam. II. «De taak van den vrijzinnigen pre dikant in onzen tijd". In te leiden door den heer I. J. Ie Cos- quino de Bussy, em. predikant te Bloe- mend.uil. In de Alg. Verg. op 3 Nov. komt aan de orde een voorstel van de afdeeling Brielle z/De Nederl. Protestantenbond besluite, ter uitvoering van art. 1 v. het Alg. Regl., eischencle dat de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven zooveel mogelijk worde bevorderd, ook buiten de kerkge nootschappen: I. Eene vaste commissie in te stellen, die de Algemecne Vergadering voorlicht over de maatregelen, welke door de Ver eeniging kunnen genomen worden om hare zedelijk-godsdienstige beginselen bij de oplossing van het maatschappelijk vraag stuk te doen zegevieren. II. Het hoofdbestuur op te dragen in de volgende algemeene vergadering een© instructie voor deze commissie ter tafel te brengen en dubbeltallen voor te dragen, om tot de keuze van vijf leden dier com missie over te kunnen gaan. LANDBOUW EN VEETEELT. ftèverEücthü va>8 «Bcbb «oestaBnd van WeeteeSi cbb SgiaSvefUbcB'eidÊBBg IÏJ Mooa-d-MdxSJaBHR. De belangen vau geen enkel vak zijn zoo nauw verbonden met do weersgesteld heid, als die van het boerenbedrijf en daar die belangen van zoo uiteenloopenden aard zijn, is het geval bijna ondenkbaar, dat ze alle tegelijk bevredigd worden. De regel matige afwisseling van warmte en voch tigheid, die voor den goeden gang in eene boerderij onmisbaar is, komt slechts zelden, zooals men die wel wenschte. //Och, een boer klaagt ook altijd", zegt menigeen, doch de stedelingen kunnen zich niet voor stellen, wat er op het land aan zulk eene afwisseling van regen en droogte gelegen is. Men moet in het boerenland verkeeren, om de vérstrekkende gevolgen er van te kannen. Deze zomer bijv., wat was zij niet mooi en bestendig, wat prachtige dagen, wat volop gelegenheid om te genieten en uit te gaan! Eu toch heeft juist zulk een zo mer den boeren zeer veel schade berokkend, zooveel, dat de gevolgen zich nog tot in 't volgende voorjaar sullen doen ge voelen. Wat was het gevolg dier aanhou dende droogte? Het gras, door het kille voorjaar reeds ten achter, kwam niet toe, de beesten in het land leden honger; 't werd zelfs zoo, dat. men ze hier en daar in de ten uitgevaardigd door den senaat dien gij zult leiden, wet ten met uwe zeden, uwe gebruiken overeenkomende, zullen de thans bestaande wetten reeds hebben doen vergeten. Dan zullen de tegen u afgezonden officieren en soldaten omgekocht worden door bet goud waarover ik zal beschik ken. De opstand zal geëindigd en Sonora een vrije staat geworden zijn. De eerste schrede, de beslissende stap zal gemaakt zijn en omkooping zal de tweede verandering be werkstelligen. De senaat, het leger zullen tot bet bestuur een Europeesch vorst roepen, die dezelfde taal spreekt, die denzelfden godsdienst belijdt. Luister thans naar mij, don Vicente. Er was voor mijn terugkeer in deze provincie, een senator van rijk als hij was, doodarm geworpen en die geen ander vooruitzicht had dan te midden der kwellingen van vergeefsche spijt over vervlogen overvloed, te leven. Ik geef aan dien senator die rijkdommen terug, ik geef hem eene vrouw wier schoonheid den trots van een prins zou uitmaken. De senator Dispilfarro zal graaf gemaakt worden, grande van Spanjede nieuwe koning zal zijn aan hem verknochten senator een winst gevend ambt bezorgen en er blijft hem niets anders over dan altijd hooger en hooger te klimmen tot op hetoogen- blik dat zijne eerzuchtige wenschen bevredigd zullen zijn. Had ik ongelijk te zeggen dat de bekoorder aan den Be- heerscher der wereld, wien alles toebehoort, niet meer aan bood dan betgeen door mijn mond aan u, die niets meer bezit, beloofd wordt door uw toekomstigen vorst Karei den Eerste. Na het spreken dezer woorden zweeg de Spanjaard, en de senator, verblind door de hoop, de eer en de rijkdommen, drukte de band van den vermetelen samenzweerder, en riep vol geestdrift uit: Leve Koning Karei I Don Estevan sprak hem nog over de voorloopig te nemen maatregelen, toonde hem de gemakkelijkheid der uitvoering van dit plan, zijne verschillende kansen van slagen en eindigde met al lachende er bij te voegen: Gij ziet het, Koning don Carlos telt reeds een aanhan ger in dit land! Maar het wordt laat, signor don Vicente en ik moet dezen avond nog nadenken over zaken, te be langrijk om ze tot morgen uit te stellen; gij zult mij dus verontschuldigen indien ik u uw afscheid geef. De senator verliet de kamer om zich naar de zijnen te begeven, zich geheel overgevende aan gulden droomen over zijne toekomstige macht en grootheid. Xlle HOOFDSTUK. De verraderlijke overval. In het afgelegenste gedeelte der hacienda bevond zich de kamer die don Augustin ter beschikking bad gesteld van de vier avonturiers: Pedro D az, Oroche, Cuchillo en Baraja. Aan tafel hadden zij reeds spoedig keunis met el kander gemaakt, en deze duurde nog voort op het oogen- blik dat wij ze weervinden. Bij het twijfelachtig schijnsel eener lange, dunne kaars in een ijzeren kandelaar hadden Cuchillo en Baraja, op eene eikenhouten bank om eene groote tafel gezeten, hun eed vergeten en hunne den morgen van den vorigen dag be gonnen partij hervat. Pedro Diaz scheen slechts werktuigelijk naar het spel te kijken, terwijl Oroche op den hoek der tafel gezeten met het rechter been op het linker, )n den elleboog op zijn knie steunende de geliefkoosde houding der guitarspe- lers met zijn speeltuig de destijds bet meest onder bet volk in zwang zijnde boleros» en afaudangos» tokkelde. Oroche, even als altijd zorgvuldig in zijn doorzich- tigen mantel gebuid, scheen, als echt kunstenaa-, zich op de vleugelen der muziek boven de alledaagsche beschou wingen van het toilet en het gemakkelijke te verheffen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2