NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. WT Bericht. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 28 September 1887. No. 1298. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. l'cletoonnunimer 133. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rakat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. J) AH BE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Van het feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt a f 0,30 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. 'ITe IbegiHinefls metl ©ct. a.s. zullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, in Maarl. Dagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. Zij, die zonder werk zijn, vervoe gen zich derhalve aan de deeling Arbeidersbeurs" ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep in een daartoe bestemd register worden ingeschreven. BScefft nu een patroon een werk man eioodlg, bijv. een tlmmer- mans-metselaars-schilders- smids-, hroodhakkersknccht enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde afdeeling en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor gcabonnccrden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor niet-geabonneerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. ©g<: DIKE ©TIK. S T A I) S N I E D W S. Haarlem, 27 September. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend aan G. Jongkind tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Kamperstraat kad. sectie F, no. 5604. De nachtdienst der Bell-telefoon Maatschappij is ook hier ter stede ingevoerd. Sinds den afgeloopen nacht is hij in werking getreden. Door den gemeenteraad vau Vlis- singen is tot hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen benoemd G. M. L. S. Van Daaleu alhier. In den afgeloopen nacht is hier ter stede in den leeftijd van 76 jaren overleden de heer G. B. van Duijl, oud burgemeester van Delfs- haveu. Zooals wij onzen lezers reeds mededeelden zal het «Leger des Heils» den 2en October a. s. hier ter stede zijn intocht doen. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zullen de bijeenkomsten gedurende de week, des avonds van half acht tot halt elf in de groote zaal van het gebouw «Felix Favore» worden gehouden, terwijl de sociëteit «de Kroon» aan bet Leger het gebruik van hare zaal op Zondag heeft toe gestaan, wanneer deze niet voor andere doeleinden is verhuurd. De eerste, bijeenkomst, op bovenge noemden datum,is dus in «de Kroon.» Tot voorzitter van 't polderbestuur van den Veerpolder ouder de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude is Maandag gekozen de heer G. F. Evelein, te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. De lieer Gr. A. Miclielsen, pianist te Amsterdam zal, naar wij vernemen gedu rende den aanstaanden winter in dc groote zaal van den lieer Couturier aldaar vier matinees musicales geven, met afwisselende medewerking van mej. Gerda Reitiders (alt) en de lieeren J. J. Rogmans (tenor) en Joh. Steenman (violist te Haarlem). Ook zullen er den aanstaanden winter vier matinees voor kamermuziek in de zaal ,/Odéon" worden gegeven door de heeren Henry Tibbe (piano), Clir. Timner (viool) en Oscar Eberle (violoncellist) te Rotter dam. LEGER m VLOOT. In afwachting van hetgeen de nieuwe Grondwet aan ons vaderland, in zake de levende strijdkrachten brengen zal, gaat de minister van Binneiilandsche Zaken rustig zijnen gang met het aanstellen van rustende schutter-officieren eu gaf het koninklijk besluit van 20 Sept. jl. no. 14 ons weder eenige verleidelijke promotiën te aanschouwen, te wetenvan een rus tend korporaal tot rustend 2e luitenant, van drie id. schutters tot le luitenant, en van één id. le luitenant, tot majoor commandant. Onder de rustende schutterijen schijnt dus van eene gewone raugopklimming geen sprake, laat staan van ancienneteit; men passeert elkaar eenvoudig, eu de rus tende schutter van heden kan morgen de rustende commandant van een bataljon rustende schutters ziju. Men weet niet waarover men zich. meer te verwonderen heeftover de eigenaar dige ijdelheid van de betrokkenen, die naar dergelijke pseudotitels haken, dan wel over de lankmoedigheid van de rus tende schutters, die in hunne verwachting naar rechtmatige bevordering aldus worden teleurgesteld. (N. R. Ct.) In deu afgeloopen nacht werd op het Pampus in de Zuiderzee een spiegel gevecht gehouden door een flotille der Marine, waarbij los kruit en losse patronen met zwaar geschut werden gebezigd. Het Bestuur der Vereeuiging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft meer malen ondervonden dat gepensioneerden, tot bovengenoemde categorie behoorende, eerst dan als gewoon lid toetreden, wan neer zij ondersteuning noodig hebben, waarbij dan wordt voorgewend dat zij voor dien tijd niet met het bestaan der Ver eeuiging bekend waren. In de algemeene Vergadering der vereeuiging is er gespro ken over maatregelen te dier zake. Naar wij vernemen, zal dientengevolge, bij de eerstvolgende uitreiking van attestatiën z/de vita" door den daarmede belasten ambtenaar, nevens elke attestatie eene cir culaire van het hoofdbestuur worden af gegeven, waarin ten ernstigste er op wordt gewezen, dat niemand voor ondersteuning in aaumerking kan komen, die niet voor l Januari 1888 al3 lid is toegetreden, zoodat wanneer hij gehuwd is, ook later ziju weduwe vau alle ondersteuning, welke die ook zijn moge, wordt uitgesloten. Van dezen maatregel zijn natuurlijk uitgezon derd degenen, die na het genoemde tijd stip gepensioneerd worden, of die teil genoege van het hoofdbestuur kunnen aan- toonen, dat zij voor 1 Januari 1888 geen kennis droegen vau het bestaan der Ver eeuiging eu dus buiten hunne schuld ver zuimden, lid te worden. ONDERWIJS. Den 13den October zal het vijf en twin tig jaar geleden ziju dat de Leidsclie hoog leeraar mr. J. T. Buijs, te Amsterdam het professoraat aanvaardde. Namens een groot aantal oud-leerlingen zal den jubi laris op dien dag een tweetal stadsge zichten van de hand van deu schilder J. C. Greive Jr. aangeboden worden. Het eene stelt het oude Athenaeum te Amster dam, het andere het Leidsche academie gebouw voor. Een album met de namen der deelnemers zal er bijgevoegd zijn. (HU.) RECHTZAKEN. liet Gerechtshof te Leeuwarden heeft Omer Jansen vrijgesproken van de beschul diging van poging tot moord, maar hem schuldig verklaard aan mishandeling met voorbedachten rade, en veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Na de behandeling van een proces wegens mishandeling is Maandag, tijdens de zitting van de Haagsche rechtbank, een getuige, de heer W., op last vau de recht bank in hechtenis gesteld, als verdacht van het afleggen van- een valsche getuige nis. De heer W. is dadelijk naar de ge vangenis gebracht. Een 37jarigo vrouw werd Maandag voor de rechtbank te 's-Iinge gebracht, onder beschuldiging dat zij den 18en Juli jl., met het oogmerk om zich wederrech telijk te bevoordeelen, naar het kantoor van de Indische hulpbank zou zijn gegaan en aldaar, door valschelijk voor te geven te komen uit naam en op last van eenen gepensioneerden militair (met wien zij samenleefde) met opdracht om een voor schot op diens pensioen over het derde kwartaal 1887 te innen, en doorleugeu- achtig voor te stellen dat de bewuste oud militair uit het ziekenhuis te Rotterdam bij haar thuis gekomen was eu met ver lamde beenen zat, waarom zij ter voor ziening in hun onderkomen eene water en vuurneering wilde overnemen, den directeur dier bank bewogen heeft tot afgifte aan haren man van een bedrag van circa f 39 als voorschot op dat pensioen. Het bedrieglijke nu in deze hare han deling was, dat de oud-militair, die vol gens haar aandoenlijk verhaal met lamme beenen bij haar thuis was.... sedert een maand niet meer tot het rijk der levenden behoorde, zoodat de vrouw uiet het miust gerechtigd was tot het iu ontvangst nemen van de gelden. Ondervraagd naar de juistheid van het haar ten laste gelegde feit, hield het vrouwtje zich buitengewoon onnoozel. Zij wist zelfs niet wat een voorschot wasTen slotte, na lang gedraald te hebben, be kende zij valschelijk te hebben voorgege- geven, dat haar man nog in leven was, tot welke bekentenis zij eerst kwam na des rechters geduld op eene zware proef te hebben gesteld. Uit den loop van het verhoor bleek nog, dat beklaagde reeds 3 malen wegens diefstal was veroordeeld. De substituut-officier van justitie mr. baron De Vos van Steenwijk vorderde hare schuldigverklaring aan oplichting en gevangenzetting voor den tijd van 3 maan den. Uitspraak over 8 dagen. BINNEN L N D. Bij kon. besluit van 19 Sept. jl., no. 44, is bepaald, dat in de gevallen, waarin, volgens kon. besluit van 2 Sept jl. (Stbl. no 162), tot nadere regeling van kosten in zake den in-, uit- en doorvoer van goederen en de accijnzen, voor toezicht bij lossing of lading van schepen in den schafttijd, een gulden per ambtenaar aan het rijk verschuldigd is aau iederen kom mies der invoerrechten en accijnzen of voor den dienst te water, met dat toezicht be last geweest, uit 's rijks kas eene toelaag tot hetzelfde bedrag wordt verleend. Deze toelagen worden eenmaal per maand uitbetaald overeenkomstig de voorschriften van den minister van Financiën. Bij kon. besluit zijn benoemd tot secretaris van het college van curatoren aan de rijks-universiteit te: a. Utrecht, mr. J. F. B. Baert aldaar; b. Groningen, jhr. mr. W. II. de Sa- vornin Lohman aldaar. Bij kon. besluit is L. J. Stevens ben. tot burgemeester der gemeente Sambeek. Bij kon. besluit ziju bevorderd: tot commies der posterijen vau de 1ste klasse H. A. II. Canter Cremers, thans commies der 2de klassetot commies der posterijen van de 2de klasse J. F. Ooms, thans commies der 3de klasse; tot com mies der posterijen van de 3de klasse E. W. M. Lagerwey, thans commies 4de klasse, en is benoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse Ph. Muus, thans sur numerair der posterijen. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De //Staatscourant" van 25/26 Sept. bevat de door den Koning goedgekeurde statuten van lo. „Nederlandsche Amerikaansche maat schappij voor landbouw en veeteelt", te Uithuizen. Zij heeft ten doel het koopen en verkoopen, het huren en verhuren van landerijen in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, het handeldrijven in Ne- derlandsch fokvee en het schieten van geld op eerste hypotheek over landerijen. Haar kapitaal bedraagt f 400,000, in aandeelen van f5000, die alle geplaatst zijn. Be noemd zijn: tot leden van den raad van beheer de heeren D. Knol Welt; R. P. Dojes, E. Roelfs Zuidema, P. Zijlina en A. S. Meenken; tot directeur de lieer M. Talens Hzn. 2o. „Nederlandsche Stoomverlïnbriek", te Hilversum, met een kapitaal van f 30,000 in aandeelen van f1000. Tot directeur is benoemd de heer J. H. Vossen, te Am sterdam. De minister van Financiën heeft vastgesteld het plan der 326ste Nederl. Staatsloterij van f 1,036,000, bestaande uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den direct, der loterij geopend 26 Oct. 1887 en gesloten 13 Jan. 1888. De trekking begint 21 Nov. 1887 en eindigt 11 Febr. 1888. In de eerstvolgende maanden zal, onder leiding van generaal ma joor Lipps, de onmiddelijke omtrek van Londen topografisch worden op- FESUXLLS3TO JNT- Xlle HOOFDSTUK. De verraderlijke overval. Oroche, evenals altijd zorgvuldig in zijn doorziebtigen mantel gebuid, scheen, als echt kunstenaar, zich op de vleu gelen der muziek boven de alledaagsche beschouwingen van het toilet en het gemakkelijke te verheffen. Eene fiesch mescal (een sterk likeur) reeds half leeg, voltooide voor de beide spelers de zoetigheden van het avondeten, waaraan zij veel eer hadden bewezen. Ondanks zijn voortdurend drinken scheen Cuchillo ten prooi aan de hevigste hartstochten en zijne saamgetrokken wenkbrauwen gaven aan zijn gelaat een nog heilloozer uitdrukking dan gewoonlijk. Hij nam op dit oogenblik met bizonder veel zorg de kaarten af. Hij speelde niet gelukkig met zijn vriend Ba- raja, want reeds was een gedeelte van bet goud dat bij van don Estevan gekregen had, in banden van zijn tegenpartij overgegaan en de bandiet hoopte dat de aandacht lie hij thans schonk aan de behandeling der kaarten, de kans ten zijnen gunste zou doen keeren. Eensklaps de kaart bloot werpende waarop bij de door hem gezette som verloor, wierp Cuchillo bet geheele spel op tafel. Dat de duivel uwe muziek hale! riep bij woedend uit, en mij ook. daar ik mij als een gek aangesteld heb door op crediet te winnen en met gereed geld betalende te verliezen! Gij beleedigt mij, riep Baraja gekrenkt, mijn woord is evenveel waard als uw geld. Vooral wanneer gij niet verliest.... Hetgeen gij daar zegt is niet fatsoenlijk, viel hem Baraja in de rede, terwijl hij de kaarten weder bijeen raapte. Wel foei! signor Cuchillo, gij maakt u over zoo weinig boos! Ik, ik heb de helft eener hacienda verloren, na mij de andere helft ontstolen te zien en ik heb niets gezegd. Welnu! ik zeg wat ik wil, signor Baraja en ik zeg bet hardop,— hernam Cuchillo, de band aan ziju mes slaande. Ja, gij spreekt woorden die uwe vrienden doen ster ven, zeide Baraja op somberen toon, en ik heb eene even scherpe tong als gij. En ook bij trok een mes uit zijn gordel. Cuchillo deed evenzoo, Orocbe nam rustig zijn instrument weer ter band, dat bij een oogenblik bij den uitval van Cuchillo ter zijde had gelegd en, als een zanger der oude tijden, maakte hij zich gereed het gevecht te bezingen, waarvan hij getuige zou zijn, toen Diaz zich plotseling tusschen de twee kam pioenen stelde. Wel foei! signores, zeide hij, mannen geboren om elkander wederkeerig te achten, Cuchillo en Baraja bleven ernstig elkander de keel afsnijden om eenige onnoozele quadrupels en dat op den vooravond van er tien maal meer te gaan veroveren! Heb ik niet hooren zeggen, signor Cuchillo, dat gij de gids onzer expeditie moet zijn? Gij zijt dus geen meester meer over uw eigen persoon en gij hebt bet recht niet uw leven aldus bloot te stellen. En gij, signor Baraja, gij hebt niet minder het recht naar het leven van onzeu gids te willen staan. Aldus, steekt uwe messen weder in de scheeden en laat nergens meer kwestie van zijn. Tot zich zeiven gekomen, dacht Cuchillo dat hij meer dan iemand anders belang bij de expeditie bad en dat bij al te boog spel speelde in een gevecht op leven en dood, zooals gewoonlijk gevechten met het mes zijn. Van zijn kant dacht Baraja ook dat de quadrupels, die hij thans iu den zak had, beter gebruikt konden worden, dan om in geval van ongeluk, de kosten zijner begrafenis te dekken. Welnu, zeide Cuchillo, ik offer mijn wrok voor bet welzijn van allen op. Ik, zeide Baraja, ik sta er op een zoo edel moedig voorbeeld na te volgen, en ik ontwapen mij maar ik speel niet meer. De twee messen werden weer in hunne scheden gestoken en de twee tegenstanders reikten elkander de hand. Daarna vroeg Diaz, om elke zinspeling op den voorafgegauen twist te vermijden: Wie is die jonge man dien ik achter op den zade]_

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1