NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. W8T Bericht. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Zaterdag 1 October 1887. No. 1301. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ITelcfoonnunamer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gé?ierale de Publicite Etrangere G. L. DA UB B Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Van het feuilleton „cle Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt a f0,30 afdrukken te bekomen van betgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 September. Door bet bestuur der Spaarbank van bet departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden in zijne vergadering van 27 dezer, na bet uitbren gen der gunstigstige rapporten van de commissièn voor de controle, de rekenin gen over de eerste belft van dit jaar ge sloten en werd de balans voor 1 Juli vastgesteld. Tan Januari tot Juli werd in de Spaar bank ingebracht f 72,820,33, in 2801 posten. Terugbetaald werden 1466 pos ten, tot een bedrag van f 100,024,777a. Aan rente, berekend tegen 23/4 pCt., werd op de rekeningen der deelhebbers f 9 524,467- bijgeschreven. Op 1 Juli hadden 4811 deelhebbers te zamen f 749,048,77 van de Spaarbank te vorderen, of gemiddeld f 155,69 per hoofd, tegen f 157,79 op 1 Januari. Meer en meer gaan dus de klei nere inlagen grooter gewicht in de schaal leggen; wat als een gunstig verschijnsel is te beschouwen. De reserve werd in het afgeloopen halfjaaar gebracht op f42,499,11. Het geheele kapitaal der Spaarbank be droeg alzoo op 1 Juli f 791,548,38, waar van waren belegd in hypotheken f 92,000, in obligatiën der prov. Noord-Holland f 82,200, in beleeningen f 24000 en in prolongatiën f 591,500. Voorts bestonden de bezittingen uit de meubelen enz., te boek staande voor f 76, een saldo in re kening-courant met de makelaars van f 395,977- en het kasgeld, ten bedrage van f 137 6,40Vt. Van de Schoolspaarbank die op twee scholen in werking is en een onderdeel der administratie van de Spaarbank uit maakt hadden op 1 Juli, 194 spaar ders eene som van f 1098,07 te vorderen. Uit het bestuur der Spaarbank namen tweo leden hun ontslag: de heer D. Haven, wegens zijn voorgenomen ver trek uit Haarlem, en de heer J. van der Vlugt, om gezondheidsredenen. De laatste is 37 jaar lang met ijver en toewijding der Spaarbank geweest. In de plaats van den heer Van der Vlugt werd tot commissaris-boekhouder benoemd de heer J. A. Eontein, die deze betrekking reeds eenigen tijd had waar genomen. Door den heer Marius N. F. Rot teveel, hoffotograaf en teekenaar alhier, is dezer dagen eene fotografie vervaardigd van de in een groep vereenigde werkende leden der ver eeniging «Haarlem'sZanggenot», die onlangs, op het laatste concours te Luik, een prijs behaalde, en der vereeniging ten geschenke aang boden. De leden hebben dit, van zooveel sympathie voor de vereeni ging getuigende geschenk, waarvan de uitvoering den vervaardiger alle ^er, aandoet, in dank aanvaard. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed Het ma ken van stroobeplantingen en rijs- schuttingen in de duinen op het eiland Terschelling, raming f 5450. Van de zeven inschrijvingen was die van A. C. Swart te Terschelling het laagst: f5190. De le luit. A. L. de Wolf, van de 3e comp. 3e bat. 4e reg. inf., alhier, is met ingang van den len Oct. a. s. benoemd tot adjudant bij gemeld baSaljon. Arroiid5s§emeiat§-U£echtbanlk TE HAARLEM, zitting van 29 September 1887. In de Donderdag gehouden zitting stond terecht zekere IC. T. een arbeider, beklaagd in den nacht van 22 op 23 Augustus 11. zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 4 kippen op het erf van E. eu 2 kippen op dat van P. V. te Lands meer. Beklaagde had reeds een gevange nisstraf van 1 jaar cel achter den rug. Eenige getuigen bevestigden de ten laste gelegde feiten, welke de beklaagde hard nekkig ontkende; van de getuigen had geen van hen den diefstal zien plegen. De officier van Justitie zette in zijn requisitoir uiteen dat ua de getuigenver klaringen aan de schuld van den beklaagde niet kon worden getwijfeld èn dat het feit viel onder art. 311 W. v. S. èn dat beklaagde er zich aan schuldig had ge maakt. Voor de kwalificatie //besloten erf" verwees Z.Ed. Achtb. naar den Code Penal en naar de jurisprudentie, terwijl de dief stal gedurende den nacht plaatshad. Hij achtte een straf van 2 jaar voor dezen beklaagde niet te veel. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. A. Kist, meenende dat èn omtrent het gepleegd zijn van het misdrijf èn omtrent den persoon die het gepleegd had twijfel bleef bestaan terwijl het feit niet onder art. 311 maar onder art. 310 W. v. S. moest vallen, concludeerde tot vrijspraak, of anders een geringere straf. Uitspraak 6 Oct. a. s. Op de Staatsbegrooting- voor 1888 zijn eubsidiëu uitgetrokken van f 10,000 tot verdere herstelling van de Ned. Herv. Groote of St. Bavo- kerk, alhier. Ook hier ter stede bestaat eene vereeniging tot ondersteuning van het studiefonds: der vrije Universi teit. Door het inzamelen van we- kelijksche bijdragen van 2Va ct. tracht zij haar doel te bereiken. Aan het in druk verschenen zestiende verslag van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijzeressen alhier is het volgende ontleend Mej. J. C. de Jongh, die gedurende 16 jaar de betrekking van directrice heeft bekleed, heeft met 1 Mei 1887 die be trekking neergelegd, welke zij met zooveel onderscheiding vervulde. Zij verzocht echter om te blijven belast met het onderwijs aan den avond-cursus tot opleiding voor het examen in de Eransche taal en in de Engelsche taal, welk ver zoek werd ingewilligd, en mej. De Jongh thans alleen nog aan de school ver bonden als leerares in de Eransche en in de Engelsche taal. De leiding van het onderwijs is thans opgedragen aan den directeur, den heer P. H. van der Ley, die sedert de oprichting der kweekschool is belast geweest met het onderwijs in de natuurkennis. In liet afgeloopen jaar zijn er steeds eenige plaatsen als interne kweekeling on bezet gebleven. Thans telt de school 38 interne kweekelingen, 27 externe kweeke- lingen, 14 leerliugen voor één vak, 4 leerlingen aan den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeres, te zamen 83 leerlingen. De uitslag van het examen, afgenomen in den tijd, waarover dit verslag loopt, is geweest als volgt: Van de leerlingen ver kregen 13 de akte van onderwijzeres, 6 de akte van hoofdonderwijzeres, 4 de akte voor Eransche taal, 2 de akte voor lloog- duitscke taal, 10 de akte voor nuttige handwerken. Het reeds in het vorige verslag ver melde besluit van het gemeentebestuur om het subsidie ten behoeve der Kweek school met f500 te verminderen heeft tot rijpheid gebracht het plan van het bestuur om geleidelijk over te gaan tot opheffing van den cursus tot opleiding voor het examen van hoofdonderwijzeres en zal deze cursus op het einde van 1888 ophouden te bestaan. In het belang der kweekelingen is op nieuw uitbreiding gegeven aan het onder wijs in de praktijk. De nieuwbenoemde directeur is dienaangaande in overleg ge treden met de hoofden der scholen, waar de kweekelingen leiding in de praktijk van het onderwijs zullen ontvangen en in eene met hen gehouden vergadering zijn met algemeen goedvinden eenige regelen vastgesteld, waaraan het bestuur zijne goed keuring heeft gehecht. Het is het bestuur aangenaam, te kun nen mededeelen, dat de commissie van bestuur van eene der instellingen van bet departement der Maatschappij tot //Nut van 't Algemeen" hier ter stede, de naai en breischool, bij de opheffing dier school het fonds, dat ter harer beschikking stond, onder goedkeuring van het departements- bestuur, aan de Kweekschool heeft over gedragen, ten einde de rente er van te doen strekken om jaarlijks eene kweeke ling, die financiëelen steun noodig heeft, de lessen dezer school te doen bijwonen. Het bestuur heeft voor die gelden eene inschrijving op het 2Vs pOt. Grootboek der Nat. Schuld, groot f 2000 nominaal, aangekocht en zal aan de rente ervan de verlangde bestemming geven. De heer van de Velde, president der Haarlemsche bouw vereeniging, heeft voor de pas opgerichte arbei dersvereniging te Steenwijk eene openbare voordracht gehouden over «het belaüg van eene eigen woning voor den werkman». Sprekers betoog, waarin op deze groote noodzakelijkheid werd gewe zen, was helder en zaakrijk, zoodat het talrijk aanwezig publiek met belangstelling de inleiding volgde. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever C. L. Brinkman, te Amsterdam, is de eerste aflevering als proeve van bewerking verschenen van Otto llenne am Ehijn's //Van Holbewoner tot koning der aarde," bewerkt door J. Sepp, die o. a. ook de vertaling bezorgde van 'Endymion". Deze goedgeslaagde proefaflevering be vat bovendien eene bloemlezing en be knopte inhoudsopgave van het geheele werk, dat eene uitvoerige wereldgeschie denis zal zijn, De bekende tooneelspeler S. Kap per, die gedurende vele jaren deel uit maakte van het gezelschap-Boas, Judels en Van Biene en nog dezer dagen met den heer Ed. Bamberg in den zomerschouw- burg op het Marktplein der Voedings tentoonstelling te Amsterdam optrad, is aldaar plotseling overleden ten gevolge van een hartziekte. De heer Kapper behoorde tot eene thans verouderde richting in de tooneelspeel- kunst, doch had zijne eigenaardige ver diensten. Hij was een nauwgezet tooneel speler, die, blijkens de stiptheid in het leeren zijner rollen en zijne zorg voor kleeding en masker veel achting had voor zijne toeschouwers en wederkeerig door hen werd gewaardeerd. Als //Henri" in //Laurierboom en Bedelstaf" oogstte hij steeds eene mate van lof in, die zelfs meer begaafde kunstenaars hem benijd zouden hebben. Naar wij met genoegen vernemen is het thans zeker dat de beroemde zan geres Marcella Sombrick in November te Amsterdam zal optreden. Ook aan andere steden van ons land zal zij daarna een bezoek brengenwelke is echter nog niet bepaald. De bekende zangeres Eosa Caron, vroeger aan de Groote Opera te Parijs en aan de Monnaie, is gevaarlijk ziek. Bij den uitgever Tj. Van Holkeraa, verschijnt dit jaar: //Geschiedenis der Noord-Nedorlandsche letteren in de XIX© eeuw", in biographieën, en bibliographieën 183080 door dr. Jan Ten Brink, com pleet in 16 afleveringen. Het is een nieuwe druk van zijn //Onze hedendaagsche Letterkundigen", maar aan gevuld en uitgebreid met de levensbeschrij vingen van Da Costa, Van Lennep, Olt- mans, Ter Haar, Potgieter, Lindo, Cremer eu de Génestet en in het formaat van Hiiet's z/Land van Eembrandt". LEGER EN VLOOT. De off. van gez. Jansen, die met ingang van 1 Oct. a. s. was overgeplaatst hij het 4e bat. 3e reg. inf., wordt ingevolge eene nadere beschikking geplaatst bij het mil. hospitaal te Vlissiugen. De le luit. der iuf. I. D. Grevinck, thans bij liet 3e reg. veldart., wordt inge deeld bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom. Te Delft werd dezer dagen met goed gevolg eene voorloopige proef genomen met een volgens de denkbeelden van den le luitenant der inf. Liebert in een repe- teerwapen veranderd Beaumont-geweer. Aan het examen voor den voorberei denden cursus hebben bij het 5e reg. inf. voldaan: sergeanten De Groot, Van den Berghe, Meijs en Van der Woerd; serg.- titul. Tromp en Le Eoy, en de korporaals Thieme, Brouwer, Marchant, Stroband en Von Balluseck. - Op Zr. Ms. stoomschip //Oenarang," is in Indië het bevel door den luit. t. z. le kl. J. Luijtjes overgegeven aan den luit. t. z. le kl. E. Böhtlinck en werd de offie. van gez. 2e kl. J. J. Sterk vervangen door den officier van gez. 2e kl. O. Engelken. Men verneemt dat door den minister FSITILLESTO IKT. 42) XlIIe HOOFDSTUK. De liefde achter de traliën. De Spanjaard had slechts de op den moord van Marcos betrekkelijke omstandigheden te vergelijken met het ge heim dat Cuchillo zich had laten betalen, om in den ge wezen bondgenoot van den gambusino den moordenaar terug te vinden. Zulks was van den eenen kant eene gun stige omstandigheid, daar zij den bandiet nog meer van hem afhankelijk maakte, maar van den anderen kant be lette zij niet dat de liefde van Tiburcio voor donaRosarita een ernstige hinderpaal voor de plannen van den adellijken Spanjaard kon zijn. Het onweer dat Tiburcio bedreigde, werd hoe langer hoe dreigender. Naar alle waarschijnlijkheid stond het op het punt los te breken, want aan de vernederde eigenliefde, aan de ver ontruste hebzucht, die zich in Cuchillo's ziel deed gevoelen, ging zich volgens het resultaat van het onderhoud van den jongen man met Rosarlta, ook voegen de teleurgestelde eerzucht van den hertog van Armada. Tiburcio had zijne kamer met zooveel behoedzaamheid verlaten, dat hij zich kon vleien aan alle onbescheiden blikken ontsnapt te zien; vooral op het oogenblik waarop alle gasten van de hacienda zich in hunne vertrekken had den teruggetrokken; maar, zooals wij gezien hebben, had het toeval hem verraden. Alhoewel de nacht niet zoo duister was als Cuchillo en don Estevan het hadden kunnen wenschen om zonder ge zien te worden voort te gaan, konden zij toch zonder op gemerkt te worden langs den muur der omheining voortslui- pen en een klein boschje van oranje- en citroenboomen be reiken, dat dicht genoeg was om hen voor ieders blikken te verbergen. Met de meeste behoedzaamheid en zonder eenig geraas te maken, bereikten zij het zonder ontdekt te zijn. Toen zij er aankwamen, hoorden zij reeds een onverstaanbaar ge mompel. Hunne voorzorg verdubbelende, naderden zij zachtjes de plek van het tooneel en het viel hun toen, dank de kalmte des nachts, gemakkelijk elk woord op te vangen. Wat gij ook moogt hooren, fluisterde don Estevan Cuchillo in 't oor, blijf onbewegelijk zooals ik. Goed, zeide Cuchillo, tot zichzelven, dat is op het oogenblk eene zaak die mij alleen aangaat; alleen ik heb eene mededeeling te wreken en niet gij en, bij alle duivels, ik ben nieuwsgierig te weten of ik werkelijk niets meer dan een gek ben. Beiden plaatsten zich zoodanig dat zij alles konden hooren en zien. Eene ruimte die een vlug man in twee sprongen overschrijden kon, eene zwakke barrière van dunne takjes en bladeren, scheidde hen enkel van hem, dien zij gingen bespieden en die volstrekt het gevaar niet vermoedde, waar aan hij zou blootgesteld worden. Gedurende eenige oogenblikkeu, die den beiden luister vinken zeer lang vielen, hoorden zij enkel die alledaagsche zinsneden die gewisseld worden tusschen een ongelukkigen minnaar, die zijn hart in teedere klachten lucht geeft en de vrouw die er vermaak in schept ze te verwerpen met die zuivere, juiste en krachtige logika, waarvan zij zoo be hendig gebruik weet te maken tegenover den man dien zij niet bemint. Verkeerde nu Tiburcio juist in 't geval waarin het oor der vrouw doof is omdat haar hart stom is? Dat zullen wij in 't vervolg van ons verhaal zienlaat ons eerst een blik werpen op het schouwspel dat zich aan de oogen van Arechiza en Cuchillo vertoonde. Een flauwe lichtstraal viel uit het geopende venster waarachter dona Rosarita stond, op het witte zand in den tuin neder. Achter de stevige ijzeren traliën, geheimzinnige en bekoorlijke verschijning. Te midden der kalmte van een met geuren bezwangerden nacht, was zij, zoo het mogelijk was, nog schooner dan in den salon der hacienda. Een zijden sluier bedekte haar hoofd en golfde naarge lang harer bewegingen in breede plooien over baar hals en hare schouders even als de pluimen eener duif. Het ven ster, dat gelijkvloers was, deed hare schoone gestalte geheel uitkomen. Met het hoofd tegen de traliën leunende, scheen Tiburcio onder den druk van een onherroepelijk vonnis of

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1