van Marine aan de vereenigiug //Araster- damsche Gymnasiasten onder 't geweer," vergunning is verleend om eenmaal 's weeks gebruik te maken van de sckietbaan voor het fftir reduit" op 's Rijks werf te Am sterdam. De werkzaamheden tot verwapening van Zr. Ms. rammonitor /Hyena" aan 's Rijks werf te Arasterdam zijn zoo ver gevorderd, dat genoemde bodem in het begin der volgende maand weder naar de directie te Hellevoetsluis zal worden terug gevoerd. De minister van Oorlog lieeft ter kennis gebracht van den hoofdintendant van het leger, dat er overwegingen aan hangig zijn om de voorwaarden voor de levering van vleescli en vet aan de me nage te wijzigen. (Zeker tengevolge van hetgeen er bij de levering van die arti kelen te Middelburg is voorgevallen). Naar aanleiding daarvan zijn de garnizoens- voedingscommissiën aangeschreven,^ de aanbestedingen van vleesch en vet, die elk jaar 1 November plaats hebben, dit jaar niet te doen houden. ONDERWIJS. De mnthematisch-litterariscke examens (voorbereiding voor artsen en apothekers) zijn weder te Leiden begonnen. De uitslag van het examen voor den eersten ploeg candidaten, Woensdag bekend geworden is als volgt: aantal candidaten zeven; afgewezen vijf. Toegelaten mej. A. Yis, van Heeren veen, en de heer H. Hu- benet, van Haren. VEETEELT. Behalve naar Italië, waarover wij reeds berichtten, verzendt de Oostfriesche Vee- uit voer-maatscliappij ook vee naar Rusland. Immers in de vorige week is door haar ook een groot transport melkvee derwaarts verzonden. De Oostfriezen besteden de grootste zorg aan deze voor hun landbouw bedrijf zeer belangrijke aangelegenheid, en voor de Nederlaudsche landbouwers zijn zij in deze de gevaarlijkste mededingers. BINNENLAND. Bij beschikking van den minister van Biimenlandsclie Zaken is aan A. van der Scheer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adslstent voor de botanie aan de rijks-universiteit te Groningen. De heer Behrer, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Benicarlo, is in die hoedanigheid door do Spaansche regeering erkend. Openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op 5 dezer, des voormiddags te 11 uren. De gewone audiëntie van don minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken, zal op Zaterdag 1 October niet plaats hebben. (Bovenstaande berichten zij» uit de St.-Ct.) De prins en prinses von Wied verlieten Donderdag middag per Rltijiispoor van 4 ure 25 met hunne kinderen en gevolg de residentie, om over Amsterdam, waar de fa milie eenige dagen denkt te ver toeven, naar Neuwied terug te kee- ren. Een groot en aanzienlijk ge zelschap dames en heeren deed hen uitgeleide. De heer De Vos van Steen- wijk is tot candidaat der centrale kiesvereeniging in het hoofdkies district Winschoten gesteld met 111 stemmen. De heer Winkler Prins had er 18, dr. Smit te Apeldoorn^!. De kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht» te Veendam heeft definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. Winkler Prins. De L. Ct. meldt: Onze stadgenoot, de heer dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de O. I. instelling alhier, wordt door de Engelsche bladen met lof overladen omdat hij drie maanden wist door te brengen in Mokka, waar, gelijk men weet, de Christenen niet mogen komen. De «plucky Dutchman» (moedige Hollander) heeft volgens het oordeel der Engelsche pers de daden van Burckhardt, Palgrave en sir Richard Barton in de schaduw gesteld. Het gevoelen der Koninklijke Academie van Wetenschappen (af deeling Natuurkunde) is ingewon nen ten aanzien van het maken van een nieuwe geologische kaart van Nederland. De voorbereidende werk zaamheden zullen minstens 12 jaren duren en ongeveer f 186,000 kosten. Bij de regeering wordt overwogen welk gevolg aan de voorstellen der Academie kan worden gegeven. In middels wordt f 2500 aangevraagd voor een herdruk van de geologische kaart van Nederland van dr. Staring. Uit een dezer dagen versche nen verslag van de Nederlaudsche VereenigiDg van spoorwegambtena ren over het jaar 1886/87 blijkt, dat de toestand alleszins reden geeft tot tevredenheid. Het aantal leden, bij de oprichting in Juni 1886 uit 30 bestaande, is tot 133 aangegroeid, onder wie ook buiten Amsterdam woonachtig zijn, als: te Helder, Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft en Winterswijk. Ook de finan- cieele toestand mag gunstig genoemd worden. Reeds sedert eenige maan den zijn aan deze Vereeniging cur sussen in vreemde talen verbonden, welke uitstekend voldoen. De zoogenaamde «Unie-col lecte» voor «de School met den Bijbel» heeft dit jaar f 15,000 min der ingebracht dan in 1886. Een der anti-revolutionaire Kamerleden heeft nu f 1000 beschikbaar gesteld, indien nog 14 andere medestanders hetzelfde doen of de ontbrekende f14,000 op andere wijze bijeenko men. Naar aanleiding van een be richt uit Breda, waarin melding wordt gemaakt van den gemeente secretaris, die nog op hoogen leeftijd voor de gemeente werkzaam is, schrijft men uit Tilburg, dat ook daar de gemeente-secretaris, de heer Q. Beljaars, op ruim SOjarigen leef tijd nog steeds vol ijver de belangen der gemeente behartigt. Den 19en October zal het vijitig jaar geleden zijn, dat hij als zoodanig op 33ja- rigen leeftijd benoemd werd. Hij doet zijn werk met de meeste nauw gezetheid, en het is te voorzien, dat hij zijne functie nog langen tijd zal kunnen waarnemen. Den 17en September gelukte het den heeren E. E. Stroethoff en J. H. Stroethoff Jr., beiden leden der Amst. Wielr.-Club «de Ster» op een invincible tandem een afstand van 300 K.M. binnen 24 uur af te leggen. Van Amsterdam vertrek kende gingen zij via Utrecht, Leiden, Utrecht, Woudenberg en Wagenin- gen naar Doorn. De rit is door de club en door den Alg. Ned. Wielr.- Bond gecontroleerd geworden. Men schrijft ons: De afgevaardigden van het «Leger des Heils» zijn, na te Steenwijk een paar dagen doorgebracht te hebber, reeds weer vertrokken. Waarschijn lijk was Steenwijk niet gemakkelijk te veroveren, daar zij verzekerd hebben, in de eerste maanden niet terug te zullen komen. De aanval is nu gericht op Leeuwarden. Ik ge loof niet dat zij hier in 't Noorden veel kans van slagen hebben, echter waren de «soldaten» nog al tevre den over het succes te Amsterdam. Niet minder dan 850 personen zou den daar in twee maanden tijds «be keerd» zijn. Zr. Ms. torpedovaartuig Batoi, in aanbouw bij 's Rijks werf te Amsterdam, is Dinsdag te water gelaten. Er wordt te Amsterdam eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, Vondel's driehonderdsten ge boortedag in de maand November a. s. te vieren, door eenen herin neringsavond aan den dichter te wijden. Men hoopt o. a. de ver tooning van een der treurspelen tot stand te brengen, met vermijding van tooneelmatigen toestel. Eene ver tooning bij welke de volle waarde zal worden gegeven aan reciet, op de wijze der rederijkers ten tijde en onder opzicht van Jacob van Lennep. Voor de hardlooperijeu welke 1 October te 2'/» uur °P de terrei nen achter het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden zullen worden, hebben zich behalve vele Neder- landsche liefhebbers ook eenige be kende Belgische, Duitsche en En gelsche hardloopers doen inschrij ven, zoodat de wedstrijd een inter nationaal karakter zal dragen. De gemeente Hoog-karspel, die steeds tegen het doorleggen van de paardentram EnkhuizenHoorn gezind blijft, is thans handelend opgetreden. Woensdagochtend is er op last van den burgemeester der gemeente een 40 meter rails opge broken. Op ééne der nachtbooten der Maatsch. Zeeland zijn twee bussen van de Zuidhollandsche Redding-Mij. beroofd van haren inhoud, die meest al eene aanzienlijke som bedraagt. Eene bus werd achtergelaten, ter wijl de tweede nergens te vinden is. De onbekende dader is brutaal te werk gegaan, wijl hij de gesloten en aan den wand vastgeschroefde bussen heeft moeten losmaken. Een rijtuigverhuurder te Hel mond had het ongeluk, Woensdag avond onder zijne geladen vrachtkar te geraken, met het gevolg, dat hij binnen weinige uren overleed. Te Vijlen zocht zekere B. dezer dagen ruzie ten huize van W., waar juist een lid van de familie was begraven. Een familielid bracht den ruziezoeker een stoot tegen het onderlijf toe, met het noodlottig gevolg, dat deze thans gevaarlijk ziek ligt en zijn einde eiken dag te gemoet wordt gezien. Woensdag viel te Breda eene vrouw, bij het scheppen van eeneu emmer water, in de rivier. Een 12- javige knaap ijlde onmiddellijk de trap af om de vrouw vast te grijpen en haar hoofd boven water te houden. Daarop begon hij luidkeels om hulp te roepen, wat ten gevolge had, dat spoedig tal van menschen bij de hand waren, om de drenkelinge op het droge te halen. Dinsdagnacht hebben er weer hevige vechtpartijen plaats gehad in de beruchte buurt te Breda, waar bij een persoon, zekere A. C., eene belangrijke wond heeft bekomen aan de kin- Naar aanleiding hiervan zijn negentien veld-artilleristen in arrest genomen. Men schrijft ons uit Drente: Men is nu allerwegen druk werkzaam met het delven der aardappelen, In de veenkoloniën is de oogst in vele jaren niet zoo voorspoedig geweest als thans. De prijzen zijn dan ook zeer laagf 1 a f 1.20 de H. L. De tijd van het rooien is van begin September tot half October. Niet alleen vrouwen, maar ook kinderen moeten hierbij de behulpzame hand bieden. In vele scho len is dan ook het verzuim allertreurigst, dikwijls 40 a 60 pCt. De kleinen ver dienen pl. m. 15 tot 25 cents daags. De landbouwers beweren dat zij in dezen tijd handen to kort komen, en dus de hulp der kinderen niet kunnen missen, en de ouders trekken gretig daarvan partij. In weerwil der betrekkelijk gun stige voorwaardenverbonden aan het dienst nemen bij het Indische leger, be staat er toch wenig animo voor, bij onze jongelieden. De pogingen van een officier bij het Indische leger, die eenigen tijd in het noorden des lands de aanwerving trachtte te bevorderen, kunnen als mislukt beschouwd worden. Zeker een vreemd verschijnsel, als men ziet, dat hier tal van flinke mannen reeds rondloopen, terwijl voor anderen die nog werk hebben, het loon zóó gering is, dat de meesten met angst den naderenden winter te gemoet zien. PERS-NIEUWS. Pensioen voor den werkman. Het verzekeren van een pensioen voor den werkman op zijn ouden dag is een goede zaak. Dat erkent een ieder, zegt Hot wSoc. Weekbl." (uitg. TjeenkWillink, Haarlem). Een ieder echter, die de tarieven eener deugdelijke verzekeringsmaatschappij in ziet, voegt er bij: //maar het is erg duur." Het blad wijst er op, dat het peperduur is voor wie eerst op rijperen leeftijd een overeenkomst sluit. Bij het Nederlandsch Werkliedenfonds heeft een man, die pas op 45-jarigen ouderdom gaat deelnemen, voortaan 42 cents in de week of als jaarpremie f21.15, of inééns f 220,48 te betalen voor eiken galden, dien hij na hot bereiken van de 60 jaren iedere week trekken wil. Doch goedkooper is het, naar mate men eerder begint. Voor die weke- lijksche uitkeering van een gulden is de week-premie van wie als 20-jarige toe treedt niet 26V», maar 27 Va ct., voorden 14-jarige slechts 57s ct. Men moet dus vroeg beginnen. In de boekeu van het Nederl. Werkliedenfonds zijn drie kinderen ingeschreven, niet ten volle 1, 5 en 9 jaren oud, voor wie hun vader, een mo lenaarsknecht, een pensioen heeft gekocht, in te gaan op hun 65e jaar. Om in deze richting propaganda te maken, zou het volgens het «S. W." in aanmerking ver dienen te komen, belooningen en prijzen, welke aan school- en leerjongens worden toegekend, uit te keeren in den vorm van pensioen-contraeten. Het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenfond schreef onlangs, in //Een woord aan de Nederlaudsche werkgevers," als volgt: Overtuigd, dat de pensioenvorming, wil zij ooit wortel schieten in het volk, bij jongelieden het eerst moeten worden in practijk gebracht, heeft een afdeeling der Nederlandsche Pensioenvereeniging het denkbeeld opgevat, aan de uitstekendste leerlingen van de ambachtsschool of van het weeshuis de polis vau een pensioeu te verstrekken, waarop de storting van het eerste jaar of van de eerste twee jaren heeft plaats gehad. De afdeeling koestert de hoop, dat het bezit van zulk eeu polis den jeugdigen eigenaar zal opwekken de storting voort te zetten, welke op dien jeugdigen leeftijd voor hem of haar niet zeer bezwarend zal kunnen zijn. Iets dergelijks geschiedt te Parijs, en wel in de openbare scholen van het 8e arrondissement. Daar worden aan leerlingen jaarlijks als prijzen pensioen-boekjes uit gereikt, welke hun op den aangewezen leeftijd eene uitkeering van 10 frcs.'s jaars verzekeren; en aangezien die prijzen bij goed oppassen* van jaar tot jaar aan den zelfden ten deel kunuen vallen, vermag een leerling, na 5 of 6-jarig schoolbezoek, met een pensioen-verzekering van 40, 50, 60 francs de maatschappij in te tredeu. RECHTZAKEN. Een zeeman die het slecht getroffen heeft, was B., die Donderdagmorgen als getuige voor de Amsterdamsche rechtbank verscheen. Als een tweede Odysseus, maar met minder succes, zwierf hij door de tallooze kroegen en uitspanningsplaatsen van Amsterdam en zoo kwam hij iu den nacht van 7 op S Mei in een tapperij in de Laurierstraat. Zekere G. C. de Boer maakte vau den alles behalve uuchteren toestand van onzen zeeman gebruik om hem een bankbiljet van zestig gulden te ontfutselen. Het O. M. was van oordeel dat de beklaagde die niet op de terecht- zing was verschenen daarvoor 4 maan den cel verdiende. Woensdag stond voor de rechtbank te Botterdam terecht G. M., 27 jaar oud, sjouwer, wonende thans te Botterdam, vroeger te Kralingen. Tusschen bekl's. vrouw en eene buurvrouw had op den Bisten Juli jl. eenige woordenwisseling plaats gehad over hunne kinderen. Bekl., thuis komende en hiervan vernemende, ging in opgewonden toestand naar die buurvrouw, vernielde eeu paneel van de deur der voorkamer, ging toen naar bin nen en dreigde de vrouw met gebalde vuist onder het uiten der woorden//Nu moet het uit zijn, of ik sla je heele boel kort eu klein." De buurvrouw kreeg door den scbrik een toeval, was gedurende 14 dagen bedlegerig, eu gaf ter terechtzitting op, door het gebeurde voor haar geheele leven ongelukkig te ziju. Het O. M. voud dan ook alleszins termen om eeue strenge straf te vorderen, en wel vier maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bij arrest van Donderdag vernietigd het vonnis der Botterdamsehe rechtbank, waarbij eeu veedrijver was vrijgesproken vau het doen werpen van zand iu eenen oliebus vau eenen wagen van eenen vee- trein. Het hof verklaarde hem schuldig aan het opzettelijk veroorzaken van gevaar voor het verkeer op eenen spoorweg en veroordeelde hem tot 9 maanden gevan genisstraf. Wegens het stuk getiteld: //Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker", voorkomende in //Becht voor Al len", zal volgens dat blad een strafproces worden gericht tegen den heer Methöfer, tot voor enkele weken ambtenaar aan de gevangenis te Arnhem, thans op verzoek eervol ontslagen, Vermakelijker procedure dan Dinsdag de aandacht van de rechtbank, kamer van burgerlijke zaken te 's Gravenhage, bezig hield, zal wel weinig in Themis' tempel voorkomen. Het geschil betrof de betaling van een kunstgebit, welke door den be steller daarvan geweigerd was op grond dat het hem na een proef van 14 dagen gebleken was, dat het niet aan de daar voor te stellen eischen voldeed. De advocaat van eischer lichtte de vor dering toe en beriep zich op een door deskundigen uitgebracht verslag, waarin verklaard wordt dat het gebit volkomen in orde was en niet de gebreken bezat welke gedaagde daaraan toeschreef. Pl. betoogde dat die gebreken niet aan het geleverde gebit, maar aan eischers buiten gewone gevoeligheid en de ongewoonte om een gebit te dragen moesten worden toegeschreven. Pl. ontkende verder de door gedaagde aangevoerde bewering, dat deze bij de bestelling liet recht zou hebben be dongen, het gebit gedurende drie maanden te mogen probeeren en dat de eischer zich verbonden had om het. wanneer het niet mocht vold;.en, terug te nemen. Ei scher zou, leverde hij op dergelijke voor waarden, wellicht spoedig rijker zijn aan gedragen kunstgebitten dan aan geld. Pl. meende dat een dergelijke voorstelling der zaak niet ernstig gemeend kon zijn en concludeerde tot toewijzing van den eisch. De advocaat van gedaagde hing met veel humor een roerend tafereel op van het lijden dat zijn cliënt bij het beproeven van het later als onbruikbaar teruggezon den kunstgebid, had uitgestaan. Hoe het de eerste maal met geweld op zijn plaats was gebracht, en gedaagde veroordeeld was geworden, ten einde er aan te gewennen, het dag eu nacht iu deu mond te houden; hoe het echter eiken nacht, als gedaagde sliep, uit den mond gevallen en in bed zoek geraakt was, zoodat het gedaagde, behalve veel pijn, bovendien nog veel nachtrust had gekost om het weer op te zoeken en met groote inspanning op zijn plaats te brengen, om een uur later weer dezelfde manoeuvre te beginnen. Pl. wees er vervolgens op dat eischer het gebit bij het eten onmogelijk in den mond had kunnen houden, hetgeen toch, om er het rechte gebruik van te kunuen maken, wel een der eerste vereiscliteii was. Het ver- makelijkste oogeublik van dit pleidooi was de plastische voorstelling van de expertise, eener wanhopende overtuiging ineen te krimpen. Ach! zeide hij, ik heb-niet, zooals gij, Rosarita, dien dag vergeten waarop ik u voor het eerst in het woud zag. De schemering was toen zoo onzeker, dat ik slechts van uw persoon een bekoorlijke schaduw kon ontdekken als van eene fee die in het hosch rondzweeft. Reeds toen had uwe stem voor mij eene aantrekkelijkheid, zooals ik tot destijds nog in geene stem gevonden had. Ik heb den dienst, dien gij ons heweest, Tiburcio, niet vergeten, zeide het jonge meisje; maar waartoe dient het den tijd terug te roepen die niet meer is? De tijd die niet meer is! Noemt gij aldus het tijd stip, waarop voor mij eeu nieuw leven scheen te beginnen. Maar die tijd is voor mij niet vervlogen, het schijnt mij toe alsof het gisteren was. Daarna droefgeestig al zijne herinneringen bloot leggende evenals men een bouquet, door eene trouwelooze gegeven, uit elkander pluist en waarvan men toch elke bloem die men vernietigt, betreurt, vervolgde Tiburcio: Toen de vlam van het vuur langzamerhand uw gelaat verlichtte, had ik, hoe stralend uw schoonheid zich ook aan mij vertoonde, dezelve reeds geraden aan den klank uwer stem, aan de trillingdie zij mij veroor zaakt had Indien Tiburcio, in plaats van zijne oogen, toen hij sprak, neder te slaan, ze gevestigd had gehouden op dona Ro- sario, dan hadde hij in haar blik, op haar voorhoofd, die opwelling kunnen zien, welke misschien niet uit het hart voorkomt, maar die bij de vrouw opgewekt wordt door een bewogen, hartstochtelijke stem, die een lofzang op hare schoonheid zingt. Geheel verslonden in zoete en bittere herinneren, die hij alleen zich voor den geest wist te roepen, evenals de mensch die in het rimpelende kristal heldere water eener beek de bekoorlijke beelden, die vroeger het vloeibare vocht weer kaatste, tracht terug te krijgen, hernam Tiburcio met zoeter en nog meer bewogen stem: Ik heb evenmin die bloemen vergeten die ik voor u plukte, en die mij frisscher, welriekender schenen, wanneer zij met den geur uwer hairen doortrokken waren! Was die zoete geur dus enkel een vluchtig gif dat in mijne aderen drong en er eene ongeneeslijke liefde deed geboren worden? Dwaas die ik was! Die bloemen zeiden mijBedwelm u, maar hoop! Eq ik, ik bedwelmde mij door te hopenIs het moge lijk, Rosarita, dat gij de herinneringen vergeten hebt, die mij tot nu toe hebben doen beven? Er zijn sommige tijdstippen die de vrouwen zich niet ver waardigen te herinneren, hoe juist men ze ook tracht aan te duiden. Dona Rosaria zweeg een oogenblik, alsof haar weerspannig geheugen de bizonderheden vergeten had die Tiburcio aanhaalde. - Neen, zeide zij eindelijk met zachte stem om mis schien eene lichte trilling niet te verraden. 'maar wij waren toen nog twee kinderen.... Thans.... Thans is dat alles vergeten, omdat een minnaar uit Arispo gekomen, zich vermeten heeft u in zijne eer zuchtige plannen op te nemen. De welluidende stem van Rosarita trilde in de stilte van den nacht met eene zuiverheid van klank als die van kris tal, terwijl een lichte trek van verontwaardiging hare lip pen deed beven, want in plaats van het voordeel partij te blijven trekken dat oude herinneringen hem gaven, had Tiburcio zoo even haar trots gekwetst. Mij in zijne eerzuchtige plannen opnemen! zeide zij. -En wie zegt u dat ik, integendeel, het niet ben, die hem in de mijne waardig acht op te nemen Die vreemdeling, hernam Tiburcio, don Estevan dien ik nog meer verafschuw dan dien senator heeft u, zegt gij, gesproken van de vermaken van Madrid, van de fabelachtige landen, die men zegt dat aan gene zijde van den Oceaan bestaan, en gij wenscht er met ei^en oogen over te oordeelen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2