NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 4 October 1887. No. 1303. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 3 October. Bij beschikking van den minister van Waterstaat enz. is de commies le kl. W. M. Van Idsinga geplaatst ten postkautore alhier. Na eene langdurige ongesteldheid en na slechts één dag te Leiden verpleegd te zijn geweest overleed dezer dagen aldaar de heerP. Ver- steegb, in leven boekhouder bij de firma v. d. Möblen en serg.-majoor bij de schutterij alhier. De overledene die zich door zijne goede hoedanig heden in de vriendschap van allen die hem kenden mocht verheugen, werd Zaterdag middag per lijkwagen van Leiden naar hier vervoerd en opgewacht door het kader der schut terij, dat door het lijkkleed met sabel en scbako te versieren en de aanhechting van een fraaie krans van witte en paarse bloemen, waar van twee linten afhingen, prijkende met de eenvoudige doch treffende woorden: «Aan onzen vrieud, van zijne kameraden,» uiting gaf van zijne sympathie voor den helaas zoo spoedig eu onverwacht ontslapene. Langzaam en treurig zette de stoet zich in beweging naar de begraaf plaats aau den Schooterweg en Da- dat allen zich om de groeve hadden geschaard, waarin het stoffelijk over schot was neergelaten, werd door den kapitein, waarnemend kommandant der schutterij, ODgeveer bet volgende gesproken «Jarenlang hebt gij, Versteegh, koning en vaderland gediend, eerst bij het kader der cavalerie, daarna als lid vat) de schutterij. Uw trouw en ijver waren steeds boveu lof ver heven en bovenal wist ge steeds, waar ge staan moest. Uw dood is een groot verlies voor uw gezin». Vervolgens wendde bij zich tot de vereenigde kameraden en sprak: «Uwe aanwezigheid hier ter plaatse, getuigt van uwe belangstelling, doch om te tocnen, dat die belangstelling niet slechts in ijdele woorden be staat, moeten wij nu optreden tot steun van de vrouw en kinderen van den overledene; eerst dbn zal het blijken, dat die belangstelling gemeend was en eeren wij het best den afgestorvene. Hij ruste in vrede.» Vervolgens sprak de heer Van Deinse in diepgevoelde woorden het leedwezen uit van hem en zijne ka meraden over het plotseling afster ven van den man dien allen tijdens zijn leven zulk eene onverdeelde hoogachting hadden toegedragen. Onder de aanwezigen werden op gemerkt de officieren der compagnie, waartoe de overledene behoorde, de kapt.-adj. Piepenhrink en een lid der firma von der Möhlen. Na dankzegging voor de betoonde belangstelling nam deze treurige plechtigheid een einde. Het «Leger des Heils» opende Zaterdagavond alhier zijne bijeen komsten in de groote zaal van «Felix Favore». Ten 8 ure was deze ge vuld met een groot aantal nieuws gierigen uit alle standen. Het ge duid der aanwezigen werd op geen lange proef gesteld, want een kwar tier later deed de stafkapitein Tyler, vergezeld van eenige waardigheids bekleders van minderen rang in de uniform vau de Salvation Army, zijne intrede, waarop hier en daar onder bet publiek geroep en gelach wer den vernomen. Vóór de tribune, waar genoemde personen plaats hadden genomen, zaten eenige dames en heeren, le den van bet «Leger», met het gelaat naar het publiek gewend. Kapt. Tyler hield io 't Neder- laudsch met een sterk Engelsch accent, afgewisseld door Engelsch, dat door een zijner onderboorigen, die als tolk fungeerde, werd ver taald, eene korte toespraak, waarin hij o. a. wees op de gelegenheid om zich tegen 5 cents van het ge- zaagenboekje van het Leger te voorzien en verklaarde dat het ieder vrij stond om tot het Leger toe te treden. Hij zeide voorts dat het Leger geenszins ten doel had eenige godsdienstige secte in den weg te staan, maar alléén hen te willen helpen, die daaraan behoefte hadden. Zijne toespraken werden afgewis seld door het zingen van eenige liederen uit het gezangenboekje, on der begeleiding van een viool. In den begiune was het gezang vrij geregeld, maar sommige der aan wezigen trachtten door het zingen van allerlei straatliederen verwarring te stichten. Als dan weder de kapitein het woord nam werd de orde een oogen blik hersteld, maar toen de overige personen op de tribune beurt om beurt als sprekers optraden, ont stond er een onbeschrijfelijk rumoer, waarbij de politie nu en dan han delend moest optreden. Zoo duurde de vergadering voort, totdat het oogenblik van sluiting naderde en de menigte onder ge schreeuw en gefluit en ternauwer nood door de politie bedwongen het lokaal verliet. Zaterdag 1 October is alhier de militaire school geopend, waarvan als directeur optrad de kapitein De Vlaming van het 4e regiment in fanterie, terwijl als leeraren daarbij werden werkzaam gesteld de le lui tenant Spruijt, van den staf der inf., tot nu toe werkzaam bij het dep. van Oorlog, de le luitenant-adjudant Mensing van het 4e reg. inf., die op 1 Oct. eervol is ontheven uit zijne betrekking als adjudant, de le lui tenants De Wildt en Van Schill- gaarde, beiden van het 4e regiment infanterie. Met de militaire opleiding vau de dit jaar alhier geplaatste volontairs is belast de le luitenant Van den Hoff, die onlangs bij het 4e regiment werd overgeplaatst. Hier ter stede is, in navolging vau meer groote plaatsen, een «Te huis voor vrouwen» opgericht waar meisjes, die, van elders gekomeu, eene betrekking zoeken, of die bij het verlaten van dienst of gasthuis zonder dadelijke plaatsing zijü, een eenvoudig, goedkoop en veilig on derkomen kunnen vinden. Het staat open voor alle gezindten en heeft mede ten doel, christelijke hulp eu bijstand te verleenen en verleiding tot onzedelijkheid of geldelijk be drog te voorkomen. Ook voor alle dienstmeisjes, die van vrienden of betrekkingen verstoken zijn, bestaat er gelegenheid om hare uitgangs dagen of avonden daar gezellig door te brengen, dit laatste zelfs kosteloos en onder het genot van eenige versnaperingen. Het be-tuur van den Vrouwen bond, afd. Haarlem, heeft voor deze vereenigde belangen eene woning gehuurd in de Parklaan no. 8. Daar hieraan echter aanzienlijke kosten zijn verbonden, zoo hoopt men op milde jaarlijksche bijdragen onzer stadgenooten, wanneer tot dit doel eerstdaags eene lijst zal circuleeren. Ongetwijfeld zullen deze niet uit blijven, wanneer men bedenkt, welke heilzame gevolgen eene dergelijke instelling kan opleveren. Onze gemeente mag zich dus terecht in het bezit van eene zoo bij uitstek philanthropische inrich ting verheugen. De Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart alhier werd don 24en Septem ber 11. gesloten. Gedurende den tijd van 17 Mei tot en met 22 September zijn door 257 mannelijke en door 87 vrouwe lijke personen het navolgende getal baden genomen: in Mei 71 ra., 17 vr.; Juni 3600 ra., 1058 vr.; Juli 3696 ra., 983 vr.; Augustus 1847 m., 513 vr.; Septem ber 326 m., 132 vr.; totaal 12,243. Als geoefende zwemmers zijn 38 personen tot het groote bassin toegelaten, terwijl 18 dames en meisjes tot de bassins als ge oefende zwemsters werden toegelaten. Ofschoon het getal geabonneerden bij de dames zoowel als bij de heeren vermeer derd is, zijn er gedurende het badseizoen 1887 veel minder baden genomen dan in het jaar 1886; 't geen hoofdzakelijk is voorgekomen in de maanden Augustus en September en wat bepaald hieraan toege schreven kan worden, dat het weer zeer koud en guur was. Het bassiu voor heeren, dat reeds aanmerkelijk is uitge diept, zal voor het volgende jaar zoodanig uitgediept worden, dat bij den laagsten waterstand ten minste 3,50 M. diepte aan wezig zal zijn. De damesafdeeliug zal door bet bijbouwen van tien kleedkamers uit gebreid worden, en mocht bot ledental vermeerderen, dan zal een volgend jaar het zwembassin aanmerkelijk worden ver groot. Tevens zal men eene gelegenheid trachten te maken om door het inpompen van versch water, bij langdurige droogte, steeds zuiver water in het bassin aan te voeren. Aau de zwemschool aan het Noorder- Spaarne, zijn ruim 4000 baden genomen hieronder zijn de militairen van het gar nizoen begrepen. De directie vau de stoomboot onderneming W. Bus zal, bij gele genheid van de groote najaarsvee markt te Purmerend, op Maandag 10 October a. e. drie stoombooten naar die plaats laten varen. Alsdan zal wegens verandering n dienst, geen dienst laDgs de oostzijde van Haarlemmermeer plaats hebben. Afvaart 10 Oct. van Haar lem 's morgens 2 uur. Door B. en W. van Hoofddorp (Haarlemmermeer) zullen op 11 Oct. a. s. publiek worden verpacht, voor den tijd van 4 jaren: 40 perceeltjes dorpsgrond te Hoofddorp en Nieuw Vennep om te betuinen. Bedoelde grond is eenige jaren geleden door den Haarlemmermeer polder aan de gemeente Haarlem mermeer afgestaan, onder voor waarde, dat de gemeente het maken, onderhouden en begrinden der dorps wegen voor hare rekening nam. Men heeft te Haarlemmermeer polder dorpswegen die alle door de nauwlettende zorgen van polder en gemeentebestuur in zeer goeden staat zijn. Bedoelde 40 perceeltjes behooren tot het nog over zijnde bouwterrein der dorpen Hoofddorp en Nieuw Vennep. De aanbesteding van steen kolen van gemeentewegen te Haar lemmermeer zal plaats hebben op 11 Oct. a. s. Alsdan zal aanbesteed worden de levering van 100 HL. grove voor het Raadhuis en 345 HL. gruis RuhrkachelkoleD, voor de 11 openbare scholen dier ge meente. Zaterdagavond jl. is bij het bin nenvaren van de Suez-boot in de sluis te IJmuiden overboord gespron gen en in de richting van Wijk aan Zee ontvlucht de tot tien jaren ge vangenisstraf veroordeelde Oost-Ind. militair de Wetter, geboren te Am sterdam, oud 24 jaar, lang 1.7 M., aangezicht bleek, haar blond, ge stalte middelmatig, gekleed met wit boezeroen, blauwe broek zonder bie zen,zwarten phantasiehoed, schoenen of sloffen; hij laat onder het spreken zijne tanden zien. De ontvluchting had plaats omdat de sergeant-ge leider de gevangenen vrij en onge hinderd op het dek liet rondloopen. De officier van justitie verzoekt zijne opsporing eu aanhouding. LETTEREN EN KUNST. Van 1 Maart tot 31 Mei 1888 zal te Weenen eene internationale tentoonstelling van schoone kunsten gehouden worden. Men schrijft ons uit Purmerend: Voor eenigen tijd werd door het stede- PBUIXjLETO KT. 441 XlIIe HOOFDSTUK. De liefde achter de traliën. Misschien, zeide hij. Daarna hernam hij Luister Roearita, gij zijt eerzuchtig, welnu! indien ik u alles, hetgeen u beloofd is geworden, konde geven? Luister, ging hij voort, tot op dit oogenblik bepleitte ik de zaak van den armen ouderloozen Tiburcio; nu ga ik de zaak bepleiten van Tiburcio Arellanos, die op het punt staat rijk en machtig te wordenedelman zal ik worden, want ik wil u een luisterrijken naam aanbieden. Bij het uiten dezer woorden, hief Tiburcio zijn gelaat ten hemel, waarop de trotsch van een oud geslacht scheen te herleven. Voor de eerste maal sedert het begin vaD dit gesprek, had Tiburcio opgehouden omstandig te spreken; het jonge meisje leende hem een oplettend oor. XIV» HOOFDSTUK. Verijdelde wraak. De twee luistervinken hadden geen woord van het gesprek verloren en nauwelijks was huti eene beweging ontsnapt. Bij de laatste woorden van Tiburcio en terwijl deze eenige oogenblikken nadacht alvorens te vervolgen, wisselden don Estevan en Cuchillo een snellen blik. Haat en woede tee kenden zich af op 't gelaat van den bandiet, die, na de onbe schaamde manier, waarop hij zich bij don Estevan beroemd bad den jongen man doorgrond te hebben, zich zoo deerlijk door Tiburcio om den tuin geleid zag. Wat don Estevau aangaat, deze vestigde zijne oogen, waaruit onverzuenlijke spot straalde, op den bandiet. Hem onder het gewicht van dien spot willende verpletteren, zeide hij koeltjes: Inderdaad, die jongeling stelt een middelmatig paard wel verre boven het schoonste meisje uit deze streken. De bandiet fronste de wenkbrauwen, maar bleef zwijgen. Wij zullen zien, voegde hij er bij, of hij de ligging der «Goudvallei» niet beter vermoedt dan die van het aardsche paradijs. Bij deze woorden, die Cuchillo zijne leugenachtige be weringen in herinnering brachten, sprong hij op als een stier wanneer deze in zijn vieesch de scherpe punten der «banderillas» voelt. Maar tot nu toe had de Spanjaard niets nieuws verno men het voornaamste punt voor hem was dat Tibucio's liefde niet beantwoord werdhet overige ging hem weinig aan. Er lag in de stem van Rosarita iets als een teeder medelijden voor den pleegzoon van Arellanos; was dat liefde?" Het vervolg van het onderhoud zal het hem leeren. In afwachting oordeelde Arechiza, die de boosaardigde driften van den bandiet had opgewekt, het raadzaam deze te onderdrukken tot op het oogenblik waarop het voor zijn eigen belang niet meer noodig zou zijn eene uitbarsting te voorkomen. En onder zijne oogen begane misdaad, zonder dat zijn mond haar bevolen hadde noch er zelfs in toege stemd, moest zijn geweten vrij pleiten en deed hem tegen over Cuchillo met gezag handelen. De Spanjaard hield den arm van Cuchillo in zijne hand geklemd. Bij het heil uwer ziel, zeide hij hem, denk er aan dat het leven van dien jongen man heilig is. Een glimlach, die weinig goeds voorspelde, verduisterde nogmaals het gelaat van den bandiet die ontwoord wilde geven. Stil! zeide Arechiza, laat ons luiteren! En zijne hand hield den arm van Cuchillo omklemd, doch zijne blikken wendden zich van hem af. Dit alles was het werk geweest van eene minuut; de stem van Tiburcio deed zich opnieuw na een kort stilzwij gen hooren. Welnu! waarom het u nog langer te verbergen riep Tiburcio door de oplettende houding van Rosario be zield uit, eer, rijkdom, macht, dat alles kan ik aan uwe voeten leggen en gij zijt het alleen die dit mirakel zult gewrocht hebben! Hoe oDgeloovig vrouwen op vele punten ook zijn, geloo- ven zij toch gaarne aan wonderen die zij uitwerken.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1