NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 5 October 1887. No. 1304. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. B I N N E N U A N B. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie:: worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiexs. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrawfóre G. L. DAU.BB 8r Co., JOII. F. JONBS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Ingekomen aanvragen van ■werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarl. Dagil. 1 bankwerker (smid), 1 metselaar, 1 boekbindersjongen, 1 fitter (gas en water), 1 jalousiemaker, 1 knecbt in verfwaren, 2 loopjongens, 1 ma gazijnknecht, tevens timmerman en 1 meubelmaker. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 koperdraaiersjongmaatje en 1 timmermansjongen. Haarlem, 4 October. De Commissaris des Konings beeft bepaald, op verzoek van het bestuur der alhier bestaande vereeniging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen (voorz. de beer Poolman), dat het aantal loten uit te geven voor de aan genoemde vereeniging toegestane verloting van door de armen ge maakte goederen, waarvan de op brengst ten hare bate zal komen, 2500 stuks zal mogen bedragen 5 f0.60 per lot. De verloting zal wor den gehouden omstreeks de helft der maand December a. s. Maandagavond werd in eene ver gadering van het departement Haar lem der Maatschappij tot «Nut van 't Algemeen, met groote meerder heid van stemmen tot algemeen secretaris gekozen dr. J. Nieuwen huyzen Kruseman. Tot commissaris van de spaarbank van het departe ment werd benoemd de heer J. M. Simon. Dezen winter zullen als sprekers in buitengewone vergaderingen op treden in November J. van Maurik, in December Job. Dyserinck, in Januari J. C. van den Berg van Heerenveen en in Februari dr. P. Heering van 's-Gravenhage. Even als vroeger meer plaats bad, zullen dit jaar twee volksvoordrachten ■worden gehouden, waarin als spre kers zullen optreden A. v. d. Voort Azn. en P. H. van der Ley. In de Maandagavond gehouden bijeenkomst van het «Leger des Heils» alhier is het weder zeer ru moerig toegegaan. Er zouden o. a. een aantal stoelen zijn vernield. Aan den Aalsmeerderweg bij de Vijfhuizerweg te Haarlemmermeer geraakte eene strooschelf, van onge veer 20,000 ICG., door het spelen met lucifers, waarmede kinderen zich bezig hielden, in brand. Met moeite gelukte het, woning en her gen te behouden. Door de wielrijdersvereenigiu- gen in Noord-Holland zal Zondag 9 October e. k. een onderlinge wieier- wegwedstrijd worden gehouden tus schen Velsen en Alkmaar, over een afstand van 40 K.M. Hoofdprijseen fraai verzilverd schild met inscriptie voor de win nende vereeniging. LETTEREN EN KUNST. Te Berlijn heeft zich eene //Gesellschaft der Opernfreunde" gevormd, die aan den opera-zang hare zorgen zal wijden. Zij wil jaarlijks in de hoofdstad eenige voorbeel dige opvoeringen doen plaats hebben, al lereerst van oudere werken der beroemde meesters. Yoor den zaugwedstrijd te Utrecht in November hebben zich 27 mannen- zang'vereenigingen doen inschrijven, waar van 2 te dier stede. Jules Yerne zal dezen winter in //Oefening" te 's-Hage optreden. De nieuwe Ylaamsche schouwburg te Brussel, rue de Laeken, is Zaterdag avond ingewijd. Mevr. Beersmans trad in //Lena" en //Jane Shore" op en droeg een gedicht van Van Beers voor. Zij werd warm toegejuicht en //couverte de fleurs", zegt de //Indépendance", die haar noemt de Marie Laurent van het Hoilandsch drama. LEGER El VLOOT. De Ie luitenant J. H. Huisken, van het 4e reg. infanterie, is na zijne 3-jarige detacheering bij de 2e afdeeling der krijgs school en bij het wapen der cavalerie bij zijn korps teruggekeerd en ingedeeld bij de le comp. van het 4e bat. in garnizoen te Leiden. De le luitenant Meyboom, tot nu toe werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, is eervol ontheven van zijne detacheering, en ingedeeld bij het le bat. van het 4e reg., in garnizoen te Delft. Den 29en Oct. zal een detachement van 45 onder-officieren en minderen per z/Amalia" naar Padang vertrekken, onder commando van den le luit. der inf. Ha merster en den 2e luit. der inf. E. Kilian. De kapitein-luitenant ter zee G. H. van Steyn en de luitenant ter zee le kl. C. H. Cornelissen, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Tot de le afdeeling van den op zichterscursus bij de genie zijn toegelaten de sergeanten Hoogendam, Van de Yooren en Offerman; tien onder-officieren werden geëxamineerd. De volgende officieren, die den cursus aan de krijgsschool te 's-Hage hebben doorloopen, zijn met 1 Oct. bij de verschil lende wapenen aldaar in garnizoen gede tacheerd: de le luitenant G. J. Neiszen bij het regiment grenadiers en jagers; de le luitenants H. L. van Oordt, A. J. O. de Bruijn, en de 2e luitenant E. M. S. Visser, bij het 3e regiment huzaren; de le luitenants G. P. A. G. H. Bomer, O. Mees en H. M. A. Vigelius bij het 2e reg. veld-artillerie. De le luitenant A. van Doorninck wordt bij de marine gedetacheerd, terwijl de le luitenant W. C. Wolterbeek reeds geplaatst is als adjudant bij het 4e regiment vesting-artillerie. De le luitenant H. C. E. J. Bone- meijer, van het 6e regiment infanterie, is van Geertruidenberg naar Breda overgepl. ONDERWIJS. De minister van Binnenhuidsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de Ne- derlandsche en Engelsche taal aan de rijks-lioogere burgerschool met driejarigen cursus te Warffuin te vervullen is. Jaar wedde f1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich voor of uiterlijk op 12 October e. k. aan te melden bij den inspecteur van het mid delbaar onderwijs, dr. A. T. van Aken, te 's Gravenhage. Bij kon, besl. is dr. J. F. v. Bemmelen, adsisteut bij liet museum vaü natuurlijke historie te Utrecht, voor het tijdvak van 1 Oct. 1887 tot en met 31 Juli 1888, benoemd tot leeraar bij de normaalschool voor teekenoiulerivijzers en bij de school voor kunstnijverheid te Amsterdam. Bij kon. besl. zijn de veeartsen S. A. Cramer, te Woudenberg, A. W. Heide- ma, te Wartfum, en M. C. van Buuren, te Beesd, voor den tijd van één jaar, be noemd tot adsistent bij 's rijks veeartsenij school te Utrecht. Bij kon. besl. zijn benoemd H. J. Vlijmincx, tot burgemeester der gemeente Woensel; met ingang van 10 Oct., tot burgem. van Ammerzoden, van Hedel en van Kerkwijk, J. Ph. A. Uitenkage de Mist, seer, van Hedelmet ingang van 11 Oct., tot burgemeester van Wiel'ingerwaard, C. X)z. Rezelmau; met ingang van 13 Oct., tot burgem. van Borkel en Schaft, Th. van Houtmet ingang van 15 Oct., tot burgem. van Petten, A. Eriks Kz., seer. dier gem.; met ingang van 20 Oct., tot burgem. van Rijsbergen, W. M. F. Gommers, seer. dier gemeente; tot burgem. vail Valkenburg in Zuid-Holland, R. F. C. de Bruyn, seer. dier gemeente; en tot burgem. van Zoeter- woude, mr. H. Hemmiugson; met ingang van 21 Oct., tot burgem. van Buiksloot en Nieuwendam, J. C. Albrecht, seer. dier gemeenten. Bovenstaande berichten sijn uit de St.-Ct.j De Prins Von Wied heeft aan den eigenaar der villa «Dulca Mara» te Scheveningen het voornemen te kennen gegeven, om het volgend jaar daar terug te komen. Z. Ex. de minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken woonde de zitting van het coDgres te Am sterdam bij. Er werd besloten het volgend congres te houden te Leiden, in de Paaschvacantie van 1889. Met de hoofdleiding van dat congres werden reeds nu prof. Van de Sande Bak- huysen en dr. Hoek belast. Naar het Vad. verneemt be staat het plan, zoo mogelijk Maan- g a. s., in de Tweede Kamer de openbare behandeling der Grond wetsherziening aan te vangen. Van anti-revolutionnaire zijde is in het district Winschoten voor de Tweede Kamer tot cand:daat gesteld jhr. O. Q. van Swinderen, te Groningen. Het 43e jaarverslag van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van sterken drank getuigt wederom van den onverzwakten arbeid dezer stichting om bet drankgebruik te keeren. In het verslag wordendoor den bekwamen secretaris de ter vo rige algemeene vergadering behan delde vraagpunten nader toegelicht en uitvoerig uiteengezet hoe aan de genomen besluiten uitvoering is gegeven. Aan dit verslag is toege voegd een welgelijkend portret van den bekenden Franscben drankbe strijder Jules Robyns. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland is besloten de derde serie der leening groot f 2,200,000, rentende 3a/3 pet., ten bedrage van f 100,000 voor of op 31 October bij inschrijving aan tebiedeo. De Ned. Schaatsenrijdersbond zal Zaterdag 22 Oct. te Leeuwar den zijn alg. verg. houden. Daarin zullen 4 bestuursleden worden be noemd, tengevolge van de periodieke aftreding der beeren mr. Van He ioma, H. J. Diephuis en M. J. Waller en van het bedanken van baron De Salis. In de afgeloopen week slaag den bij het notarieele staats-examen, in het eerste gedeelte, de heeren: A. J. B. Goossens, te Oorschot; W. F. Wenning, te Hoorn; W.E. Roo senburg, te Hoorn; G. ten Cate, te 's-Hage; E. C. van Dissel, te Utrecht, en Ph. J. S. van Bijlevelt, te Groen- loo; en in het tweede gedeelte de heeren: P. de Booij, te Amsterdam en P. A. van Maanen, te Dalem. In een op 18 Oct. a. s. te houden vergadering aan het genoot schap tot exploitatie van den Dieren tuin te Assenzal een voorstel worden ingediend om wegens de ge ringe belangstelling van het publiek in deze onderneming, die 10 jaren geleden werd opgericht, tot liqui datie over te gaan. De firma Becker's Sons te Rotterdam is op de tentoonstelling in het Paleis voor handel en nijver heid te Antwerpen bekroond met de gouden medaille voor fijne balansen. Baron Van Tuyll's ruin «Bech- hampton», wiens record in hunter- races zeer succesvol was, kwam Maandag 11. in de Southwell-meeting in beide nummers, waarvoor hij ingeschreven was, uit, doch werd telkens door «Maggie» geslagen. (Sport.) Gedurende het verblijf van Z. M. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden in de maand Augustus te New-York zijn 19 sche pelingen aldaar van boord gedeser teerd. Gevolg gevende aan eene op roeping van de beeren J. H. Rós sing en L. Simons waren Zaterdag te Amsterdam eenige vereerders van Vondel samengekomen, om te be spreken op welke wijze men het derde eeuwfeest van de geboorte van den dichter zou kuunen vieren. Na eenige gedachten wisseling bleek het dat men algemeen het gevoelen toegedaan was dat met de opvoering van een van Vondel's treurspelen de waardigste hulde aan diens na gedachtenis zou worden gebracht. Iu dien zin werd besloten, terwijl eene commissie benoemd werd om te onderzoeken welk stuk bet best ter opvoering geschikt was. Het zal PEUILLBTO HST. 451 XlVe HOOFDSTUK. Veeijdelde wkaak. Gedurende eenige minuten rolden de twee tegenstanders woedend over het zand, zonder dat van weerszijden een ■woord werd gesproken. Men hoorde alleen het dof hijgen hunner benauwde ademhaling. Het mes was Cuchillo uit de hand gegleden en schitterde onheilspellend op het witte zand zonder dat een van beiden het machtig kon worden. Cuchillo, onze rekening is thans vereffend! riep Tiburcio, die door eene bovenmenschelijke poging zich op gericht had en zijn knie op de borst van den bandiet plaat ste, terwijl hij een dolk uit zijn gordel zocht te trekken. Het zou met den bandiet gedaan zijn geweest, maar een derde persoon kwam tusschen beiden, het was don Estevan. Een oogenblik van besluiteloosheid, snel als de gedachte, scheen hem te doen aarzelen of hij partij voor of tegen Tiburcio zou kiezen. Houd op! - riep Rosarita op hartverscbeurenden toon uit. Houd op! ter liefde der H. Maagd en van alle hei ligen, deze jonge man is de gast mijns vaders, zijn leven is onder ons dak heilig. Don Estevan hield den arm terug, die Cuchillo den ge- nadestoot zou ge reu en terwijl Tiburcio zich omkeerde om te zien wien zich tusschen zijne wraak en hem stelde, richtte Cuchillo zich op. Van zijn kant sprong Tiburcio achteruit, rolde zijn mantel om den arm, hield dezen als een schild vooruit eu met gebogen lichaam, gestrekte bee- nen, den arm vooruit ter hoogte van het oog, in de houding van een antiek worstelaar, scheen hij hem uittekiezen, dien hij zou treffen. Gij zegt dat onze rekening vereffend is! riep Cu chillo uit, nog hijgende onder den druk van de knie die zoo zwaar op hem gedrukt had, uw leven behoort mij toeik heb het u jlechts geleend en ik zal het u weder ontnemen. Kom vooruit, hond! zeide hem Tiburcio, wiens moed op het gezicht zijner twee tegenstanders nog aan gegroeid was. En gij ook, don Estevan! Kom vooruit! vooruit, laffe moordenaar, die betaalt om weerlooze lieden te treffen! Eene loodkleurige bleekheid overtoog de trekken van den Spanjaard bij deze bloedige beleediging eu deze onverwachte beschuldiging; hij trok op zijne beurt zijn dolk. Stil, Cuchillo, stilriep hij op woedenden toon. En hij zelf wierp zich op den jongen man. Misschien zou Tiburcio onder den ongelijken strijd tegen zijne twee tegenstanders bezwijken, toen een helderder licht door de traliën van Rosarita's vensters scheen en het tooneel met een roodachtigen glans verlichtte. Zooals wij gezien hebben, had Tiburcio zonder eenig gevolg al zijne redeneeringen bij het jonge meisje uitgeput; klachten, verwijtingen, beloften, alles was nutteloos geweest maar deze onvoorziene ontknooping moest zijne zaak wel sprekender bepleiten. Met eene brandende toorts was dona Rosarita op het tooneel van deze onvoorziene gebeurtenis sen gekomen. Op het gezicht van Tiburcio, die zonder vrees zijne ver dedigende houding handhaafde, terwijl bloeddruppels langs zijn met een dolk gewapenden arm vloeiden, werd haar hart door een sympathetische bewondering bewogen. Haar eerste aandrift was zich in de armen van dien onverschrok ken en schoonen jongeling te werpen, wiens leven bedreigd werd en wiens bloed stroomde; maar zij behoorde tot die soort vrouwen, die de kreet van het hart onder eene strikte omzichtigheid weten te verstikken, al moeten zij er door sterven; Tiburcio was de eenige met wien zij zich niet scheen bezig te houden. O! mijn God! riep zij uit, don Estevan, zijt gij gewond? Signor Cuchillo, signor Arechiza, verwijdert u ter liefde der II. Maagd! Dat niemand wete dat in ons buis eene misdaad bedreven is. De onrust waaraan het jonge meisje ten prooi was, haar boezem, die onder haar wit kleed zwoegde, haar sluier dien zij achter over het hoofd had geworpen en die haar rijken haartooi in wanorde deed rondfladderen, in één woord alles te zamen gaf aan de trekken van dona Rosario eene zekere trotsche en wilde schoonheid, die eerbied afdwong.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1