BUITENLAND. niet door acteurs vertoond worden, doch men hoopt dat eenige jonge lieden zich met die taak zullen wil len belasten. Costuum en decoratief zullen gelijk zijn aan die in Von- del's tijd. In eene volgende bijeenkomst zal definitief beslist worden. De datum van het fee-t is nog niet bepaald; vrij zeker is het echter dat het eerst in het eind van November zal plaats hebben. In de Zondag middag te Am sterdam gehouden algemeene ver gadering van den Nederl. Journa listenkring werd vóór alles door den voorzitter, den heer H. de Veer, hulde gebracht aan de nagedach tenis van het verdienstelijke bestuurs lid den heer J D. Doorman, dien de kring in het afgeloopen vereeni- gingsjaar had verloren. Ter aan vulling van de vacature in het be stuur, door dat overlijden ontstaan, werd gekozen de heer mr. R. Maca- lester Loup, hoofdredacteur van Het Vaderland. De beide bestuursleden, die aan de beurt van aftreding wareD, de heeren dr. Lamping en D. A. van Waalwijk, werden bij acclamatie herkozen. Zondagnamiddag, te 2 uur, waren de leden van den Noord-Hoilandsebeu Scberpscliutterabond, die in den eersten wedstrijd op 18, 19 en 20 September jl. als overwinnaars uit dien strijd waren getreden, onder gezelligen kout op de bovenzaal van het Tolhuis aan het IJ bijeen, ten einde de lauweren der over- wiuning in ontvangst te nemen. De voorzitter van den boud opende met een toepasselijk woord deze verga dering. Spreker wees vooral op het gun stig resultaat van de oprichting van dezen bond, daar op een paar vereonigingen na, die hij hoopte dat ook wel zullen toetre den, allo scherpschutters-vereenigingen in Noord-Hollanil zich met geestdrift hadden aaneen gesloten. Door den heer H. Sillem, lid der Am- sterdamsclie Studenten-Schietvereeniging, werd uit aller naam eeu woord van hulde en dank aan het bestuur gebracht, voor de krachtige pogingen en do werkzaam heden, die het bestuur zich heeft getroost, waaraan hot welslagen grooteudeels te danken is. Vervolgens werden de prijzen door den Voorzitter, onder welsprekende bewoordin gen, aan de strijders uitgereikt. De hoofdcommissie der ten toonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam is voornemens aan staanden Zondag op het marktplein een volksfeest, waarop verschillende spelen zullen plaats hebben, te geven. Zondagavond te 6 uur, had zich in de Gerard Doustraat te Am sterdam eeu buitengewone menschen- massa verzameld voor bet lokaal van het leger des Heils, waar een zwarte kapitein optrad, alleen ge kleed in een dierenhuid en tulband de Hindoe Chuckerbuky. De politie had haar handen vol met het bewaren der orde, en moest somtijds van den stok gebruik maken. Tot een der meest bekende Amsterdamscbestraatfiguren behoort ook eene vrouw, zeer schamel ge kleed, die aan de deuren liedjes zingt en steeds van een hondje ver gezeld is. Dat vrouwtje nu trachtte in het Vondelpark, door zich te verdrinken, eeu einde aan baar treurig leven te maken. Zij werd echter door een wachter met eene dreg, die haar gelaat openscheurde, gered. Nadat zij bijgebracht was, waren hare eerste woorden: «Ach, het leven heeft voor mij toch geene waarde meer». Zij is thans in het Buiten gasthuis. Te Schagen is een belasting ingevoerd op danspartijen tot een bedrag van f5 per avond. Nadat Zondag in de Protes- tantsche kerkgebouwen te Leiden het beleg en ontzet godsdienstig waren herdacht, werd Maandag deze merkwaardige gebeurtenis feestelijk gevierd. Talrijke vlaggen wapperden van de huizeD, en velen droegen oranje- strikken. Te half negen werden de feestelijkheden geopend op de Korenbeurs met koraalmuziek door de ad. schutterij. Onder het spelen van het carillon en het springen van de fontein op de Vischmarkt, werd daarna aan omtreeks 1800 vrouwen in het waaggebouw brood en haring uitgedeeld, terwijl in het gebouw der vereeniging «Nut en Genoegen» aan ODgeveer 1500 mannen bons voor bier en sigaren werden uitge reikt. Te een uur begon de intocht der watergeuzen. Gesleept door twee versierde sleepbooten, voeren een aantal schuiten, waarop zich twee muziekkorpsen bevonden, door de Vliet, Rapenburg, Steenschuur, Nieu we Rijn, Heerengracht, Oude Rijn, Vischmarkt, Nieuwe RijD, Oude Vest, Beestenmarkt naar het Gal gewater, tot aan de kweekschool voor zeevaart, waar de stoet ont bonden werd. In den optocht, vooraf gegaan door de muziek van het 4e regiment infanterie en gevolgd door een 22tal corporation van verschil lende vereenigingen, merkte men tal van historische personen op. De onderscheidene afdeelingen vormden een goed geheel. De stoet werd hier en daar luide toegejuicht. Des avoDds stond een dubbel con cert op het ruime schuttersveld dat electrisch werd verlicht. Te half tien werd eene groote taptoe door het 4de regiment infanterie en door de schutterij gehouden. Te Kralingen is f 230 ontvan- geu ten behoeve van de eventueel op te richten kas voor weduwen en weezen van Nederl. politiebeambten. Zondag had te 's-Hage de laatste opstijging van den heer L'Hoste plaats, uit den tniu van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Een aangekondigde neder- daling met een valscherm ging niet door. Ook steeg de luchtreiziger met één ballon in plaats van met vier op. Slechts 40 miuuten zweefde de heer L'Hoste in 't luchtruim, maar bereikte toch in dien tijd nog eene hoogte van van 2200 Meter. Maandagochtend viel te 's Hage een jongen uit de vierde verdieping van een huis. Onder den val greep hij een lijn, waarlangs hij gelukkig afgleed, zich wel aan de handen verwondende, doch overigens geen letsel bekomende. Een vrij goed gekleed man vroeg Vrijdag te 's Hage met dan noodigen omhaal van schaamte en honger aan een voorbijganger om een aalmoes. Vreemd keek de gever, een koffie- huishouder, op, toen de bedelaar een kwartiertje later zijn koffiehuis bin nenkwam en met het gekregen geld stukje in de hand een borrel kom- maudeerde. Natuurlijk werd hem dadelijk de deur gewezen. Aan een telefoonpaal te Rot terdam heeft men des nachts een roode vlag opgehangen. De politie verwijderde den lap den volgenden morgen. In eene tapperij op den Nico- laasweg te Utrecht ontstond Zondag avond een hevige twist. Zekere T. kreeg met den kastelein v. B. over eene kleinigheid woordenvan woor den kwam het tot daden, en v. B. bracht zijnen tegenstander met een bijl eenen zwaren slag op het hoofd toe, zoodat deze ernstig verwond werd en hevig bloedde. De politie werd spoedig met de zaak bekend gemaakt, die den verwonde onmid dellijk heeft doen verbinden, terwijl tegen den dader proces-verbaal is opgemaakt. Zaterdagnacht werd in het kantoor van den beer August En- gelsing, in de Weerdjesstraat te Arnhem, ingebroken. De inbrekers, vermoedelijk twee in getal, werden, door het aanslaan van den waak hond en het daarop gevolgde ont waken der bewoners, in hun werk gestoord en verwijderden zich met een bedrag van f 50; andere waarden en de brandkas onaangeroerd la tende. Men schijnt den daders op het spoor te zijn. Een drietal personen, die ver leden week te Zevenbergen door een dollen hond zijn gebeten, zullen zich op 's rijks kosten onder behandeling stellen van prof. Pasteur te Parijs, Zaterdagmorgen, kortvóór'tver- trek der dagmailboot van Queensbo- rough naar Vlissingen, had de sto ker-machinist Potters het ongeluk, van een trap te vallen. Hij viel met het hoofd tegen een deel der ma chine, en was onmiddellijk een lijk. Er was geen tijd om hem nog te ontschepen en dus is hij naar Vlis singen medegekomen. Een gasthuiswagen, en een dok ter die zijn dood constateerde, waren bij aankomst der boot aanwezig men bracht den man naar zijne woning. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Uit Ooddorp, op Flakkee, ver trokken in de afgeloopen week we der een dertigtal personen naar Amerika. Het aantal landverhuizers uit die gemeente bedraagt in dit jaar reeds ongeveer 250. Twee kleine jongens te Colijns- plaat waren door de ouders alleen in huis gelaten en, zooals het in dergelijke gevallen meer gaat, werd er spoedig van de gelegenhe.d ge bruik gemaakt om kattekwaad uit- tevoeren. Een hunner wist een kan met petroleum gevuld te bemachti gen en wierp het vocht op het vuur, dat vlam vatte, en waardoor tevens de matten in het vertrek benevens de kleertjes van den kleine in brand geraakten. Een onderwijzer, die toevallig voorbij kwam, hoorde het angstge schreeuw der jongens, snelde toe en had het geluk de vlammen te blus- 'schen. Het kind heeft belangrijke brandwonden aan handen, arm en aangezicht, terwijl zijn redder zich een paar vingers heeft gebrand. Te Heinkenszand hebben, vol gens de G. Ct. een paar koeien ge vaar geloopen te barsten door bet te gulzig eten van klaver, die niet goed droog was. Bijtijds werd hun de hals afgesneden. Te Leerdam viel Maandag ochtend een 13jarig meisje bij het scheppen van eenen emmer water in een diepen vliet, waaruit zij eenigec tijd later levenloos werd opgehaald. KERKNIEUWS. Nederd. Herv. Gemeente. De kerkeraad te Bleiswijk heeft eenen vader, die zijn kind had laten doopen in j de Ned. geref. kerk «aldaar, van zijn lid— I maatschap der Ned. herv. kerk ontzet. Aan den heer B. G. Clement G. Bz., pred. bij de herv. gem. te Ellekom, is na ruim 50-jarigen predikdienst, waar van hij gedurende 22 jaren in zijne tegen woordige gemeente werkzaam was, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Koomsch-Katholieke Kerk. Het Maagdenhuis te Amsterdam vierde Vrijdag zijn eeuwfeest. Na de kerkelijke feestviering zorgde de heer Schr.amade te Rotterdam voor het genoegen van de kin deren. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Augustus. De mijningenieur Stoop, aan wien on langs een driejarig verlof werd verleend buiten bezwaar van den lande, zal voor rekening eeiier Maatschappij in de resi dentie Soerabaija onderzoek doen naar petroleumbrounen, om die bij goedbe- vinding te exploiteeren. In Amerika had de heer Stoop gelegenheid dezen tak van nijverheid practisch te bestudeeren. Den 2 5on Augustus is de van ver- valschiug van vendu-accepten beschuldigde Linkenhof onder geleide van den water schout van Semarang naar die plaats ver trokken. In de zaak van Linkenhof, door de autoriteiten te Singapore aan de onze uit geleverd, kwam diens advocaat Drew bij het //supreme court" in hooger beroep van het bevel van den magistraat tot uit levering, op grond dat de bewijzen volgens de Eugelsche wet niet voldoende waren tot verwijzing naar den rechter en daaruit ook niet bleek, dat er een misdrijf was gepleegd. De rechter in appèl verwierp echter die middelen, en achtte grond genoeg aan wezig tot eene verwijzing in de omstan digheden, dat Linkeuhof zich onder eenen valschen naam en onder valsch gebleken voorwendsels te Sing.apore bevond. De Deli Courant" dringt er op aan, dat de regeering de concessie zal bekrachtigen door den sultan van Langkat aan den heer Van Schmid verleend voor den aanleg van een spoorweg tusschen Tandjong Poera en Biudjei. In de vorige week heeft te Tange rang een felle brand gewoed, die den ge- heeleu passar en verscheidene, ook steenen woningen in de asch legde. De mijn-ingenieur Eennema is over geplaatst naar Deli om daar de leiding op zich te nemen van de boringen in de petroleumstreek aan de Lepanrivier. Wij vernemen, dat binnen kort in Indië, ressorteereiule onder den genees kundigen dienst, eene bacteriologische af- deeling zal worden opgericht, aan welker hoofd de thans nog als officier van gez. 2e kl. dienende dr. Eijkman zal worden geplaatst. Hij zal, naar men ons mededeelt, daar toe den militairen dienst verlaten en aan vankelijk op een traktement van f800 's maauds werkzaam worden gesteld. Het bericht betreffende te verwach ten invallen van Atjehors wordt bevestigd door het verslag van den resident van Sumatra's Oostkust over Juli iu de z/Javascke Couraut" opgenomen. Daarin staat Volgens vrij betrouwbare berichten moe ten zich Atjehers in de Gajoe- en Alan- landen ophouden. Zoo zoude eene bende van 32 man, welke een iuval in Boven- of Beu eden-La ng-kat beoogde, zich genes teld hebben iu de kampongs Lerau en Batoe Goegoen, en daar brandschatting heffen en ongeregeldheden bedrijven. Eenige vrienden van Nja-Makam zouden te Perlaq op zijne komst wachten om over een eventueelen inv.al in dit gewest te beraad slagen. Van bestuurswege zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Den con troleur van Tamiang gelukte het een ge schil tusschen den Kedjoeroean Karang en een van diens mindere hoofden, welk geschil zich aanvankelijk ernstig liet aan zien, bij te leggen. Met de Raja-Bataks in Padang en Bedagei kon nog geene overeenkomst Avorden getroffen. Van Toean Naposso van Tanah-Djawa werd het be richt ontvangen, dat Toean Djahinan van Simaloengan was overleden en dat hij dezen wa3 opgevolgd. Engeland. De Regeering beeft onder de Coercion Act eene rechts vervolging ingesteld tegen den Lord- Mayor van Dublin en de parlements leden T. D. Sullivan en W. O'Brien, wegens het openbaar maken der verslagen van ontbonden verklaarde afdeelingen der Nationale Liga in de dagbladen United Irelaiïd en The Nation. Koningin Victoria houdt zich op het oogenblik onledig met bet nazien der drukproeven van een levens schets van Prins Albert, die door Tulloch voor 't Eogelsche volk ie geschreven en waartoe de Koningin een aantal persoonlijke berinnerin gen bijdroeg. Do Italiaansche natuuronderzoeker Casata, die zich, naar men weet, met Emiu-bey te Wadelaï bevindt, heeft uit Guaïa (Zuid-Ounvoro) aan eeu zijuer vrien den in Italië, kapitein Campeio een brief geschreven, waarin bij o. a. schrijftHEmin- bey is zeer wel. Wij wachten ongeduldig de komst van de expeditie-Stanley of Thomson. De toestand hier wordt dage lijks moeielijker. Koning Kabreza verbergt zijne kwade bedoelingen als ware zwarte nietvan zijne lippen vloeien slechts leu gens Ik houd ferm stand en laat mijne zending niet varen, hoewel Emiu-bey er mij bij herhaling toe aanspoort. Vertrek ik van hier, dan wordt do weg achter ons afgosloten en ongelukkigerwijs hebben wij voor 't oogenblik geen anderen uit gang. Wij houden echtor goeden moed met activiteit en de meest mogelijke waak zaamheid zullen wij de moeilijkheden over winnen. Drie maanden wachteus is niet lang en inmiddels komt er hulp." Men bericht uit Congo het overlijden van den zendeling Whiteley, die Stanley had vergezeld en op het punt stond naar Engeland terug te keeren. Er bad Maandag- in Hyde Park te Londen eene demonstratie plaats van een 4000 werklieden (de meesten uit de suikeraffiüaderijen') uit verschillende steden. Er werden resolutiën aangenomen tegen de suikerpremie, eu beschermende rech ten gevraagd op de buitenlandsche goederen. De redenaars gaven te ken nen, dat 50,000 werklieden zonder ar beid waren tengevolge van de premie op de suiker, en 40,000 tengevolge van de premie, die in bet buiten land aan reeders wordt toegestaan. Duitscliland. Crispi is met de vier hem vergezellende personen Maandagochtend te 8 ure uit Fried- ricbsruh vertrokken. De rijkskanse lier en de staatssecretaris graaf Her- bert von Bismarck hebben hem tot aan bet salonrijtuig uitgeleide ge daan. De prins-regent van Beieren ont ving Maandag voormiddagin de troon zaal teMuncben, omringd van degroot- waardigbeidbekleeders en de minis ters, de afgevaardigden uit den Rijksraad ter overhandiging van bet adres. Ia bet adres wordt, behalve de betuiging van trouw, gezegd dat de Rijksraad bereid is tot een nauw gezet onderzoek van de begrooting en dat bij wetsontwerpen tegemoet ziet tot bevordering van bet welzijn van den werkliedenstand, als een van de belangrijkste plichten van den 6taat. Het adres eindigt met hetlwenscben voor den prins-regent en voor Beieren. Maandagochtend te 9 uur is voor bet rijksgerechtshof bet proces tegen deu anarchist Neve begonnen. Hij erkende thans, wat steeds door hem geloochend was, dat bij wer kelijk Neve is. Na de oproeping der getuigen en deskundigen werd door den procureur-generaal Tessendorf conclusie genomen, dat de zaak met Als door een tooverstaf deed alleen bare tegenwoordigheid de dolken weder in hunne scbeeden gaan. Cuchillo bromde dof als een gemuilbande dog; don Estevan behield een somber stilzwijgen en beiden, zich van den glanzenden cir kel, die ben omgaf, verwijderende, traden in de schaduw der oranjeboomeu en verdwenen. Tiburcio alleen, met opgeheven hoofd, flikkerende oogen en door den glans der toorts verlicht gelaat, bleef op het tooneel van den strijd. Langzamerhand echter maakte deze trotscbe uitdrukking van den man, die zich te midden van het gevaar groot voelt worden, plaats voor eene uitdrukking van droefgees tigheid bij bet gezicht van Roearita, die thans ook door hare terugkeerende kalmte verbleekte. Rosarita, zeide Tiburcio met zachte stem, ik zoude misschien, want de hoop is vasthoudend, aan uwe woorden getwijfeld hebben, maar uwe daden hebben dui delijker gesproken. Tot mijne vijanden zijt gij 't eerst ge gaan en toch, mijn bloed stroomde' Kijk, bet stroomt nog altijd I God weet of ik deze verwijting verdiend heb! zeide bet jonge meisje met eene beweging van schrik op bet ge zicht der bloedvlekken die het zand kleurden en eenige passen voorwaarts gaande om zich van bet ernstige der wonde te overtuigen. Tiburcio schreed achterwaarts. Het is te laat! zeide hij met een bittereu glimlach. Het kwaad is gedaan' Vaarwel! Ik ben al te lang uw gast geweest; de gastvrijheid van uw dak is mij nood lottig geworden; mijn leven wordt er bedreigd, mijne zoetste verwachtingen zijn er vernietigd geworden. Aldus sprekende richtte hij zijne schreden naar eene opening in den omheiningsmuur. Op honderd passen afstand van daar verhieven zich som ber en zwart de eerste boomen in bet bosch; het geheim zinnig licht dat Tiburcio in deu loop van deu avond opge merkt bad, verspreidde tusschen de staoimeu der boomen zwakke stralen als die eener ster. Wat wilt gij gaan doen, Tiburcio?vroeg het jonge meisje hare handen samenvouwende, terwijl bare oogeu zich onder den indruk van bet voorgevallene onwillekeurig met tranen vuldeu: bet dak mijns vader zal u beschermen. Tiburcio schudde ontkennend het hoofd. De band naar bet bosch uitstrekkende vervolgde Rosarita: Maar daar ginds, alleen, en zonder verdediging, wacht u de dood! God zal mij vrienden zenden, zeide bij, zijne blikken vestigende op dat lichtende punt dat voortging in de verte te schitterende welwillend aangeboden gastvrijheid zal voor mij veiliger zijn dan die van uw dakin de woestijn zal ik de gast van God zijn Eu Tiburcio naderde steeds met langzamen, doch zekeren tred de opening in den muur. Om 's hemels wil, stel u toch niet bloot aan de geva ren die u zullen bedreigen, wanneer ik niet meer daar zal zijn om u zooals straks te beschermen; ik zeg bet u nog eens, daar wacht u de dood. Daarna gaf Rosarita aan hare stem die overtuigende zoetheid, die bet besluit van een vastberaden man verandert eu zeide zij met droefheid: Maar waar kunt gij dau ergens beter ziju dau bij mij? De wilskracht van Tiburcio wankelde bij deu welluideuden klank der beminnelijke stem. Hij hield stil. Welnu! Rosarita, spreek slechts één woord; zeg dat gij mijn mededinger baai zooals ik hem haat, en ik blijf. Een hevige strijd scheen iu de ziel vau Rosarita te woeden baar boezem zwoegde, zij keek Tiburcio met eeu langen en teedereu blik vol verwijtingen aan, maar zij bleef stom. Voor een man van Tiburdio's jaren is het hart der vrouw eeu gesloten boek. Eerst op rijperen leeftijd weet bij iude geheimen door te dringen! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2