de Economist de wenschelijkheid dat door den Staat een toezicht worde ingesteld op de organisatie, het be heer en de operatiën der particuliere spaarbanken. Marine zegt //De Standaard'' vraagt voor vier goedgewapende, snel- stoomende, maar ongepantserde schepen van oorlog tien millioen voor vier jaar. Twee en een half millioen per schip. Niet om ons te kunnen meten met de //Devastation" of //Inflexible" en wat zee monsters er meer zijnmaar om toch ook onzerzijds, als het eens meenens mocht worden, iets te hebben. De prudentie van dezen maatregel be- oordeelen we thans niet, al is onze eerste indruk dat zulk een viertal, op dien voet, of te veel of te weinig zal blijken. Maar waar we aanstonds tegen opko men, is het plan om er weer jaren over te doen, eer dit smaldeel uit kan stoomen. Dit toch heet nu wel vier jaar, maar wordt stellig zes a zeven jaar. En hiertegen nu bestaan deze drie be zwaren lo. dat in een periode van zes of zeven jaar de bouwtrant bij marine derwijs pleegt te verloopen, dat men, half klaar, weer omslaat in een ander systeem; 2o. dat een nieuw opkomend minister, ook zonder dat wisseling van systeem door den stand der marine-kwestie geboden is, al licht uit gril weer iets anders kiest, en 3o. dat de bemanning te veel tijd noodig heeft om zoo kostbaren bodem goed mees ter te zijn en dus de weerbaarheid, die ons het viertal kan aanbrengen, niet voor over tien jaar zal verkregen zijn. Was nu ons crediet slecht, dan zouden we zeggen, nood maakt wet. Maar nu we even goed over één jaar als over zes jaar betalen kunnen, moet o. i. als regel gelden? Bouw deze vier schepen niet, of bestel ze op eenmaal tegelijk. Halve maatregelen waren tot dusver steeds de dood voor onze marine. Er is zoo schande veel geld vermorst. De president van den Ned Bakkersboud houdt zich reeds bezig met plannen te beramen voor een Internationale Bakkerij-Tentoonstel ling in 1889. {Ned. Bakk. Ct.) Door de «Burger Kiesvereeni- ging» te Zaandam en «Kiesrecht is Kiesplicht» te Koog' a/d Zaan, is tot Candidaat voor bet lidmaatschap der Prov. Staten gesteld de heer D. IT. Zwaardemaker, broeder van wijlen den Heer J. Zwaardemaker Dz. Onder een grooten toevloed van vrienden, geestverwanten, ambtgenooten en belangstellenden had Woensdag de be grafenis plaats van wijlen den heer mr. J. L. De Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een zeer groot aantal leden der Tweede Kamer, ministers en tal van andere regeeriugspersonen wa ren tegenwoordig. Mr. J. Loudon, voormalig Goeverneur van Nederlandsch-Indiê, die gedurende 46 jaren den overledene zijn vriend mocht noemen, herdacht in gevoelvolle en kern achtige woorden de vele verdieusten van den overledene. Hierna bracht de president van de Tweede Kamer, mr. Cremers, hulde aan den be kwamen volksvertegenwoordiger, staathuis houdkundige, statisticus en edel mensch. Als een van de oudste vrienden en me dewerkers van den overledene, sprak jhr. mr. J. K. W. Quarks van Ufford eenige gevoelvolle woorden tot de treurende fa milieleden en herdacht den man, die zoo veel voor de publieke belangen gedaan had en wiens trouw, rechtschapenheiden werkkracht door velen teu hoogste ge waardeerd werden. De heer de Vries van Heijst herdacht namens de centrale liberale kiesvereeniging te Alkmaar den vertegenwoordiger in de Tweede Kamer voor dat district. De president der Coöperatieve Bouw- vereeniging Vooruit te 's llage, de heer Knies, bracht de spreuk //Weet te leven, gedenk te sterven" in toepassing op den overledene, in wien de Vereeniging zoo veel verloren heeft. Namens de familie zeide de schoonzoon van wijlen den heer De Bruyn Kops, de heer Snethlage, allen hartelijk dank voor de gesproken woorden en de laatste eer aan den overledene bewezen. Drie kransen werden op het graf neder- ;elegd. Er heeft zich te 's-Hage een comité gevormd, bestaande uit de volgende dames: barones van Brie- nen van de Groote Lindt, mev-. Van Karnebeek, mevr. Van der Staal van Piershil, barones De Smeth van Alphen, barones Van Wassenaer van Rosande, met het doel, den 18en en 19en November in de zaal «Dili- gentia,» Lange Voorhout, eenen bazaar te houden. Het doel van den bazaar is tweeledig. Gedeeltelijk zullen de verkregen gelden besteed worden tot ondersteuning van het kinder-ziekenhuis aldaar, eene instel ling van liefdadigheid dier residen tie, welke geen kapitaal heeft en uitsluitend van giften bestaat. Ge deeltelijk zal de opbrengst dienen tot bestrijding der reis- en uitrus- tingskosten van leeraren voor de christen-gemeenten op de Sangi- en Talaoer-eilanden, gelegen ten NW. van Celebes. Deze gemeenten wor den met ondergang bedreigd, omdat reeds sedert eenige jaren die leeraars plaatsen, wegens geldgebrek, onbe zet gebleven zijn. De onderneming staat onder be scherming van een aantal aanzien lijke dames uit de residentie. Het Natuurkundig Genootschap te Winschoten heeft een aap ten geschenke gekregen van den «Asser dierentuin». Er dreigt een kwestie over dien aap te ontstaan. Een ver ontwaardigd inzender vraagt in de N. Asser Crt. hoe de directie, die aan haar geldelijke verplichtingen niet kan voldoen, maar zoo «een heelen» aap kan cadeau geven. Had zij hem liever verkochtMoraal vrijgevigheid is goed, maar men moet eerst zijr.e schulden betalen. (N. Gr. Crt.) Zaterdag jl. heeft aan het bureau van het uitvoerend comité der te VHage te houden tentoon stelling van oude en nieuwe kunst nijverheid de opening plaats gehad van de inechrijvingen voor het ma ken en leveren van leengebruik van een deel van het tentoonstellings gebouw, zijnde gevel en decoratief hieronder niet begrepen. Bij het bestuur van de scherp- schutters-vereeniging «Rotterdam» bestaat het plan om in het volgend jaar een nationalen schietwedstrijd te houden. Men schrijft ons uit Naarden Dinsdag heeft zich aan de hoofd wacht alhier aangemeld een per soon, zich noemende J. de Vries, die voorgeeft in Augustus 1871, na het ontvangen van f 120 handgeld, uit Harderwijk met verlof vertrok ken en gedurende dat verlof gede serteerd te zijn. Hij heeft zich ruim 2 jaar in Engeland en daarna bijna 11 jaar in Amerika opgehouden, maar was toen het zwerven moede en bevindt zich nu sedert September 1884 we der in Nederland, zonder ooit door iemand lastig gevallen of in Leeu warden, waar hij woonachtig was, ingeschreven te zijn. De wensch om zich in het huwe lijk te begeven en het ontbreken van de daarvoor noodige stukken heeft hem er toe geleid zich als deserteur aan te melden. Als 't kalf verdronken is enz. De agenten van politie te 's-Hage zul len, althans dezulken wier wijk langs grachten en vaarten loopt, voorzien worden van eene draag bare dregge, tot redding- van dren kelingen. Aanleiding tot dezen maat regel is het feit, dat de nachtwachts Zondagavond bij gebrek aan de noo dige reddingsmiddelen, ondanks alle pogingen, het leven van eenen man die in de Loosduinsche vaart was geraakt, niet konden redden. Eene Woensdag te Delft ge houden collecte ten voordeele der vrouw, wier man jl. Zaterdag werd overreden door eene bierkar, heeft opgebracht f 677.Il1/^ Dinsdagnamiddag geraakte ten huize van S., aan de Dertienhuizen te Delft, een fleschje met zoutzuur in handen van een bijna tweejarig knaapje, dat in onwetendheid een teug van het gevaarlijke vocht nam. De vreeselijke pijnen, welke het kind weldra te verduren had, deden de ouders besluiten, geneeskundige hulp in te roepen. Toen deze ver scheen bleek het dat er nog wel hoop bestond het kind door onmid dellijk toegediende middelen te be houden. De Rotterdamsche politie heeft reeds beslag gelegd op de dames- reistasch en de voorwerpen, die zich daaraan bevonden, die aan mevr. Jaïde aldaar waren ontstolen. De bestolene looft eene belooning van f 100 uit aan dengene, die zoo danige aanwijzingen of mededeeÜDg kan doen, dat de ontvreemde voorwer pen en de dader of daders worden ontdekt. Woensdag middag had in een pand aan de Nieuwehaven te Rot terdam eene gasontploffing plaats, waarbij eene dienstbode vrij ernstig aan het aangezicht en aan de armen is gebrand, terwijl belangrijke ma- terieele schade is aangericht. Een persoon, die tot het ver leenen van hulp, onmiddellijk na de ontploffing, dat paud binnenging kreeg een stuk van een muur tegen een zijner beenenwaardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig is ge kneusd. De opstijging van den heer Lhoste met zijne drie ballons heeft Woensdag om half vijf te Utrecht plaats gehad. De groote bal lon droeg het schuitje, terwijl de beide kleinere aan weerszijden hier aan verbonden waren. De vulling, waartoe 500 kub. me ier gas noodig waren, was om vier uur afgeloopen. De heer Lhoste was om half ze ven reeds weder in Tivoli terug. Hij is tusschen Jutfaas en IJselstein neergekomen. Woensdagmorgen heeft te Utrecht in tegenwoordigheid van een der wethouders en eenige leden van de commissie voor het brand- wezen, eene oefening plaats gehad met de brandkraneu, brandladders en het reddingsmaterieel der brand weer, bij den schouwburg aldaar. De beproeving, vooral met het red dingsmaterieel, voldeed zeer goed. Weer iets nieuws I Te Woen- sel is een wedstrijd in het tollen gehouden, die 3Vs uur duurde. De prijswinner had zijn tol 25 m. 8 s. achtereen aangehouden. Dinsdagmiddag had op het werk van de uitbreiding Centrale werkplaats te Zwolle, een metse laar, bezig zijnde met het metselen boven in de kap, het ongeluk eenen steen uit zijne handen t- laten val- leD, met het ongelukkig gevolg dat de timmerman Van den Bosch, die juist onder den steiger werkte, aan het hoofd getroffen werd en hij daar door eeüe hevige wond bekwam. Bij eenen landbouwer onder de gemeente Mijnsheerenland ont dekte men Woensdagmorgen, dat twee honden bezig waren schapen te vermoorden. Na de honden lan gen tijd achiervolgd te hebben, werden zij gevangen, zoodat de eigenaar spoedig bekend was. Zij hadden zes schapen gedood. Ter gelegenheid van de ker mis heeft te Etten bij Breda eene groote snij partij plaats gehad, die nog al wat wil zeggen, daar van de 18 strijders 15 zwaar mishandeld werden, zoodat zij allen sedert bed legerig zijn. Men schrijft ons uit Goes, dat de comm:ssaris van politie aldaar, als maatregel van voorzorg tegen misdrijven, de iügezetenen heeft uit- genoodigd, wanneer zij uit de stad gaan hem daarvan mededeeling te doen. Dgblv. Z. H.) Te Groningen heeft zekere J. S. eene vrouw, met wie hij sedert tien jaren samenwoonde, met een mes ernstig verwond, omdat zij hem wegens huiselijken twist verlaten had. De dader is in hechtenis. Een huzaar die, tijdens de troepen te Deventer afwezig waren, een zilveren horloge heeft gestolen uit eenen koffer van zijnen wapen broeder, die in de kazerne alleen stond, is gevankelijk naar Leeuwar den weggevoerd, om voor de krijgt raad terecht te staan. Bij Borkum op de Eems is een tjalkschip gezonken de «Catharina Margaretha», kapt. Panjer, waar omtrent het volgende wordt gemeld De opvarenden bestonden uit den kapitein, diens vrouw, den stuurman en den scheepsjongen. Wijl de boot was stuk geslagen, beproefde men zich te redden met afgeslagen hout van het schip, hetgeen voorloopig gelukte; langzamerhand werd de toestand van den gezagvoerder, diens vrouw en den jongen zoo hachelijk, dat eindelijk alle drie na een korten doodstrijd voor de oogen van den stuurman verdwenen, die door een loodskotter behouden in Delfzijl werd binnengebracht. In de Zuid-Willemsvaart te Maastricht is Woensdagochtend drij vende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon. en Van der Kaay; over hoofdstuk V de heeren Van Ascli v. Wijk, De Meijier, Van Houten, De Beaufort en De Rairitz. WETGEVENDE MACHT. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag 5 October zijn ingekomen: kennisgeving van het overlijden van den beer mr. De Bruyn Kops. De Voorzitter stelt voor dit schrijven te beantwoorden met een brief van rouwbeklag en den min. van Biunenl. Zaken van dit over lijden kennis te geven. Conform be sloten wetsontwerpen tot bekrachtiging van prov. belastingen, prov. heffingen in Over- ijsel en Noord-Brabant en van een over eenkomst met de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij. Naar de afdeelingen verzonden. De eindverslagen zijn gereed over een aantal naturalisatie- en andere onderwer pen van ondergeschikt belang. Be sloten deze te behandelen morgen (Vrijdag) te 1 uur. Voorts zijn de eindverslagen over de Grondwetsherziening gereed. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. De vergadering is hierop tot Vrijdag gescheiden. De afdeelingen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal hebben benoemd tot rapporteurs over de Staatsbegrooting voor 1888, over de algemeene beschou wingen, de hoofdstukken I, II, Vila, XI en de wet op de Middelen, de heeren Donner, Visser van Hazerswoude, Gleicli- man, Van Delden en Mees; over het hoofdstuk Buiteul. Zaken, de heeren Van Pallandt, Rengers, Sanders, Van Bylandt en Zijlker en over het hoofdstuk Justitie, de heeren Greeve. Lohman, VanderEeltz FINANCIEEL! MEDEDEELINGEN. De //N. R. Ct." geeft in haar Dummer van heden, als volgt de beschouwing van de //Berliner Politischen Nachrichten" over de 5 pCt. Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche spoorwegobligatiënals eenige opmerkingen bevattende die voor de Nederlandsche nijverheid niet volkomen van gewicht ontbloot zijn: //In de eerstvolgende dagen zal het Duit- sche kapitaal worden nilgenoodigd, deel te nemen aan het vormen eener Nederlandsch Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij. Het doel is, in het gebied der Transvaal- sche republiek spoorwegen aan te leggen; in de eerste plaats, genoemd gebied door eene spoorweglijn te verbinden met de zee. Het plan is niet nieuw; reeds jareu ge leden werden in Duitschland in deze rich ting onderhandelingen gevoerd, en als deze toen ter tijde niet tot eene bevredigende uitkomst hebben geleid, kan dit ook daar aan gelegen hebben, dat toen in Duitsch land de belangstelling in koloniale vraag stukken nog minder levendig was en dat Duitschlands kapitaalmarkt tamelijk sterk betrokken was bij andere aangelegenheden. Sedert dien tijd heeft er klaarblijkelijk eene groote verbetering plaats gegrepen: in de laatste jaren is er, dank zij het krachtige optreden der Duitselie regeerin gen op het gebied der koloniale politiek, een levendiger verkeer met overzeesche gewesten ontstaan, en voor alles eene groo- tere belangstelling in oudernemingen in bedoelde gewesten. Daarbij komt dat het toenemen van de macht dor Duitsche nij verheid om hare producten uit te voeren, ook ernstiger bedacht doet zijn op het zoeken van nieuwe markten. Het is ook bekend dat men sedert jaren in nijver heidskringen, niet zonder gevolg, getracht heeft bij de machthebbenden belangstelling op te wekken voor het openstellen der Transvaalsche republiek voor den Duit- schen uitvoerhandel. Wat over de toe standen in Transvaal thans wordt mede gedeeld in bladen die, met het oog op het gezag hetwelk zij bezitten, bij zooda nige berichten met bijzondere voorzich tigheid plegen te werk te gaan, recht vaardigt de veronderstelling dat de finan- cieele toestand der Zuid-Afrikaansche re publiek gunstig is, zoodat de staatsgarantie, welke voor den spoorweg wordt toegekend, als van beteekenis mag worde beschouwd. Naar onze meeniug moet het, zoo het Duitsche kapitaal bij zulk eene onderne ming betrokken wordt, boven allen twijfel staan, niet alleen dat de aanleg van den spoorweg zeiven aan de Duitsche nijver heid ten goede zal komen wij zijn overtuigd dat het Duitsche kapitaal, óp hetwelk een beroep gedaan zal worden, dit als zeker vooropstelt, maar ook dat, naarmate het groote Zuid-Afrikaan sche gebied vorder open wordt gesteld, onze voortbrengselen daar eene steeds rui mer wordende markt zullen vinden, op welke de mededinging tegen de producten van andere landen op gunstigere voor- waardon dan daar, waar de aderen van het verkeer zich bevinden in niet-Duit- sche handen, kan worden volgehouden. De kapitalist die zijn geld belegt in onder nemingen als do hier bedoelde, gaat zelf de kansen van winst en verlies nauwkeurig na; zoo hij op grond der openbaar ge maakte gegevens besluit tot deelneming, zal dit, hopen wij, ook aan ruimere krin gen van onze eigen nijverheid ten goede komen." KEÜÏWKUm. Netlerd. 1 terv. Gemeente. Men meldt aan de „Stand." dat vóór eenige dagen een lidmaat der Herv. gem. te Spannum werd „geschrapt", wijl hij, naar uit Hoogeveeu werd bericht, daar ter plaatse zijn kind had laten doopen door ds. Fernhout, die voor de doleeren- den optrad. Bij nader onderzoek is even wel gebleken, dat de aanklacht uit Hooge- veen valseh was; het kind van den man toch was voor korten tijd te Spannum gedoopt en hij had alleen de godsdienst oefening der doleerenden bijgewoond, toen hij met familie Hoogeveeu bezocht. gebracht heeft, dan weet ik niet waartoe volharding en wilskracht dienen. Terwijl hij deze opmerkingen maakte, ging hij da he velen van zijn aanvoerder uitvoeren. Na zijn reisgewaad aangetrokken te hebben, begaf deze zich naar de kamer van den senator. De deur was geopend, de maan wierp hare stralen door het venster en verlichtte genoegzaam het vertrek waarin de senator rustte. Wat is er, signor don Estevan, signor hertog, wil ik zeggen want misschien droomde Tragaduros wel van het hof van den koning van Spanje riep don Vicente verschrikt opspringende. Ik kom afscheid van u nemen en u mijne laatste be velen geven. Wat! zeide de senator, hoe laat is het dan? of wel heb ik drie dagen geslapen, zonder wakker te worden? Neen, hernam de Spanjaard op zwaarmoedigen toon, maar een ernstig gevaar bedreigt uwe plannen en de mijne; die jonge in lompen gehulde knaap kent zoo wel als ik het bestaan der «Goudvallei», en, wat erger is, hij bemint aona Rosarita en dcDa Rosarita bemint hem! In plaats van evenals don Estevan bij deze tijding op te springen, legde Tragaduros zich weder op zijne kussens en zeide: Welnu! vaarwel dan die bruidschat van een millioen, dien ik reeds in mijn bezit waande, vaarwel schoone lan douwen met prachtige kudden, dien ik reeds als mijn eigen dom beschouwde, vaarwel eereambten aan het hof van koning Karei I. Alles is nog niet verloren,» hernam don Estevan, het kwaad kan hersteld worden, maar wij moeten ons haas ten. Die jongeling heeft dezen avond de hacienda verlaten wij moeten hem voorkomen en weten welke richting hij heeft ingeslagen en hem den weg afsnijden. Zooveel te erger voor hem indien zijn slecht gesternte hem op onzen weg voert. De Spanjaard voegde er niets meer opzichtens Ti'burcio bij. Wat den senator aangaat, die zich ongetwijfeld weinig bekommerde op welke wijze men een zoo geduehten mede dinger van de brandkast van don Augustin zou verwijderen, deze begon weer moed te scheppen. Wat er ook van zijn moge, voegde don Estevan er bij, die jonge man zal niet meer op de hacienda ontvangen worden, want ik ga ook signor Pena waarschu wen; gij zult dus meester van het terrein zijn en het is uwe taak zóó te handelen dat niemand binnenkomt. Maak u beminnelijk, dat zal u gemakkelijk vallen, want gij zult slechts te maken hebben met een afwezige en misschien met een.... doode: deze woestijnen zijn zoo gevaarlijk. Ik zal onweerstaanbaar zijn, riep Tragaduros uit, want sinds ik het jonge meisje gezien heb, geloof ik dat ik haar zelfs zonder bruidschat zou nemen dat is te zeggen, ik versta juist het tegendeel, ging de senator voort zijne vergissing goed makende. Nooit heeft een man naar een edeler doel gestreefd dan naar dezen onmetelijken bruidschat en deze schoone bloem der woestijnen; ontzie dus geen middelen om uw doel te bereiken, Ik zal, zoo het moet, voor haar spinnen, evenals Hercules aan de voeten van Omphaia. - Indieu Hercules als spinner eenige verdiensten had in de oogen van Omphaia, was zulks omdat hij Hercules was en gij zijt het, voor zoover ik weet, niet. Doe beter; onderscheid u morgen bij de jacht op wilde paarden, door eeu of andere onverschrokken daal; bestijg, ter eere der schoone Rosariia, een ongetemd paard, dat gij hijgende tot voor hare voeten zult brengen! Ik zeg niet neen.... ik zeg niet neea, hernam de senator minder ingenomen met dit tweede middel om zich bemind te maken; maar mij ontbreken de noodige mid delen om de plaats van nabij ts bewaken, mij ontbreekt die gouden sleutel der geldkisten, die, zooais een wijsgeer zegt, ook die der harten is. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2