NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Zaterdag 8 October 1887. No. 1307. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A 1) S N 1 E D W S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. irelefooiBnuBBtmcr 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE 8f Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. IMF* Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haa/rlDagbl1 bankwerker (smid), 1 boekbinders- joDgen, 1 fitter (gas en water) 2 metselaars, 1 knecht in verfwaren, 2 loopjongens, 1 magazijn knecht., tevens timmerman, 1 meubelmaker 1 timmermansjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 loodgietersknecht, 1 schil- dersjongen. Haarlem, 7 October. Aan den heer L. Sabelis is door het gemeentebestuur vergunning ver leend tot oprichting van een steen houwerij in de perceelen aan het Donkere Spaarne get. no. 16 en 18. De Koninklijke Vereeuigicg ,/het Neder- landscli Tooneel" opende Donderdagavond de reeks harer abonnementsvoorstellingen in den schouwburg alhier, met //Eene scheiding",drama in vier bedrijven, bewerkt naar //Une Separation" van Legouvé. Het zou ons te ver voeren om den in houd van dit schoone, aangrijpende treur spel in alle bijzonderheden weder te geven; wij willen ons slechts bepalen tot eene korte schets. De stof is ontleend aan een familie drama, gelijk trouwens uit den titel reet!s valt op te maken. De echtelijke band is weinig jaren na het huwelijk ten verzoeke der vrouw, op grond van een laaghartige daad van den man, ontbonden verklaard. De eeuige drijf veer,waardoor de vroegere echtelieden elkan der in de lange jaren van scheiding nu en dan nog ontmoeten is de liefde voor hun zoon en eenig kind. De genegen heid, die deze voor zijne moeder heeft, wint het echter van die voor zijn vader en dit is de rede dat hij steeds zijn toevlucht tot haar zoekt en haar met alle bewijzen zijuer kinderliefde overstelpt. De vader tracht echter den zoon, als deze tot den manne- lijken leeftijd is gekomen, door allerlei middelen aan zijne zijde te krijgen; maar zijne pogingen stuiten telkens af op de innige gehechtheid van het kind aan de moederook schroomt hij, door wraakzucht gedreven, niet, om zijne vroegere echtge- noote allerlei kwellingen aan te doen, zelfs zóó dat hij bij haar twijfel doet ont staan omtrent zijn geloof en dat van hare omgeving, aan hare zedelijke levenswijze, door het gerecht ten allen tijde den toe gang tot haar huis te verleeneneen middel door de Eransche wet toegestaan, om zich te overtuigen dat de gescheiden vrouw hare plichten als zoodanig niet verzaakt. Ook wil hij door eene meerderjarigheids verklaring van den achttienjarigen zoon dezen uitspraak laten doen tusschen hem en zijne moeder, terwijl hij hem op allerlei wijzen zoekt te bewegen zijne moeder te verlaten. Door wanhoop gedreven dreigt de laatste haren lieveling de ware oorzaak harer scheiding mede te deelen, voor welk tegenwapen der moeder de vader zwichten moet. Toevallig komt dit geheim den zoon in eene badplaats ter oore; hij ziet hierin .echter in den beginne niets dan laster en wil zich, om de eer zijns vaders te redden, door een duel wreken op hem die het hem mededeelde. Het blijkt echter door de ver klaring van den vader, dat het gerucht slechts waarheid bevat en deze daarom geen voldoening kan eischen in de plaats van zijn kiud. Met het wereldkundig worden van dit geheim gaat het verlies van de fortuin des vaders gepaard, daar hij dit aan een edelman had ontstolen en deze tevens door zijn toedoen tien jaren onschuldig, als balling in Siberië had gesmacht. Met do verklaring dat hij zijne vroegere echtge- noote en zoon machtigde den rechtma- tigen eigenaar het ontstolene terug te geven, komt eene verzoening tot stand; maar thans voelt hij voor zich den tijd gekomen boete te doen en daar heen te gaan waar het onmogelijk was hem te volgen; het vertrek verlatende, waar hij het laatste onderhoud had met moeder en zoon, berooft hij zich eenige oogonblikken later door een pistoolschot van het leven. Hiermede liep het drama ten einde. Schoon en breed opgezet geeft het den ar- tisten, en voornamelijk zulken als wij thans zagen, gelegenheid hun dramatisch talent in alle richtingen te ontvouwen. Mevr. Erenkel-Bouwmeester, die de rol der moeder vervulde, ontving als passende hulde eene fraaie corbeille; ook de overige jpelers, van wie wij vooral roemen den heer Louis Bouwmeester die de rol des vaders en den heer de Jong die de rol des zoons vertolkten, werden luide en herhaaldelijk toegejuicht. Met de opvoering van //Haar tweede man", blijspel in één bedrijf van Johan Gram, waarin mevr. S. de Vries de heeren Spoor en Morin hun ko misch talent deden schitteren, werd deze eerste voorstelling, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, besloten. handel heeft besloten, het adres van de Haarlemsche Kamer, verzoekende reductie van den prijs van binnen en buitenlandsche briefkaarten tot 21/z en 5 cent, dus zonder verhoo ging voor de formulieren, niet te ondersteunen, maar liever bij voort during de aandacht gevestigd te houden op eene zaak, die van veel grooter gewicht is, namelijk de g lijkstelling van het Nederlandsche porto naar eigen koloniën met dat, betaald door andere natiën, die in de wereldpostvereeniging zijn opge- Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 40 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorige jaar was dit getal 33, dus 7 minder. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht wegens land- looperij zekere R. oud 54 jaren, ge boren te Heilo, vroeger ontvanger der Registratie, doch als zoodanig ontslagen. Gedurende de maand Sept. is in de Stuivers-Spaarbank van de af- deeling Haarlem van den Volksbond in 480 posten ingebracht f662.14, 34 terugbetaald - 243.57, terwijl 22 nieuwe deelnemers zijn ingeschreven. De Dordtsche Kamer van koop Bij gelegenheid van de kermis werd Woensdag te Lisse eene hard draverij gehouden van paarden van zessen klaar. ZestieD, meest alle goede dravers, namen aan den wedstrijd deel. De prijs werd behaald door de bruine merrie de Snijboon, van den heer W. H. J. Brom te Utrecht, en de premie door de bruine merrie Concurrent, van den heer Ver- maat te Charlois. De S n ij b o o n heeft reeds in me nige harddraverij een prijs behaald. LETTEREN EN KUNST. Steeds wordt er in ons land voorzien in goede kinderlectuur. Eene bijdrage daartoe levert weder de firma Nijgh en van Ditmar, die een nieuw tijdschriftje voor jongens en meisjes uitgeeft. De be knopte vorm en gezellige inhoud, bijeen gebracht door de redacteurs de heeren A. J. H. van der Sloot en A. Groeneveld, twee bekende kindervrienden, doen een goed resultaat van deze uitgave verwachten. De abonnementsprijs bedraagt slechts f2 per jaar, waarvoor men in wekelijksche afleveringen twee flinke deelen met platen ontvangt. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van den uitgever L. J. Veen te Amsterdam, waarin deze de verschijning aankondigt van eene vertaling van „Aus zwei Weiten", door Carmen Sylva. Door het bestuur der Ams'erdam- sche afdeeliug van de Vereen. //Tesselschade" is een grooten inkoop gedaan van nationale costumes van Markers, Schereningers, Eriezen en anderen, ten behoeve van eenen Amerikaansche schilder. Possart trad Dinsdagavond te Nij megen en Woensdagavond te Arnhem als Narciss op, voor volle zalen. Zelfs moes ten de muziekanten hunne plaatsen den toeschouwers afstaan. Johanna Heymann, de jeugdige veel belovende pianiste, zuster van Carl Hey mann, vertrekt dezer dagen naar Parijs, om daar, evenals hare zuster Louise, élève van mme. Viardot, haar muzikale opvoe ding te voltooien. Kogel is als dirigent van het Phil— harmonisch orchest te Berlijn Dinsdag opgetreden en met groot succes. Hij diri geerde o. a. de Leonore-ouverture, het voorspel vau //Tristan", en Griegs //Aus Hol bergs Zeit". Den 8 en dezer wordt te Madrid het reeds vroeger aangekondigde letterkundig congres geopend. Er zullen bij die gele genheid onderscheiden feestelijkheden plaats hebben. Den eersten avond eene gala voorstelling in den koninklijken schouw burg. Het Escuriaal zal onder anderen worden bezocht. Het schouwspel van een stierengevecht komt almede op de lijst der feestelijkheden" voor. Den laatsteu dag- zal er ter eere van Cervantes eene séance worden gegeven, hla afloop daarvan zullen de leden van het congres aan den voet van het standbeeld van den beroemden schrijver van //Don Quichotte" kransen gaan leggen Men zegt dat de kunsttentoonstel ling te Venetië tot hiertoe een deficit van 200,000 fr. heeft opgeleverd. De Oostenrijksche min. van Fraaie Kunsten heeft Matejko's schilderij, //Chris tus' laatste gang na het Avondmaal", voor 2000 ff. voor het nationaal museum te Weenen aangekocht. LEGER EN VLOOT. Naar men mededeelthebben alle volontairs van den artillerie-cursus, die aan het dezer dagen gehouden examen, ter verkrijging van den rang van 2e luit. hebben deelgenomen, aan dat examen voldaan, t. w. de sergeant-volontairVan de Koppel Huizer, Maes, Bomert, van Rijn, van der Meer, Portheine, Danger- man, Grootepas, Meijer, Vermeulen, de Groot, Joosten, Mol, Buijtendijk, Methorst en van Alphen de Veer. Met het bevel van het detachement huzaren, dat gedurende de wintermaanden te Leeuwarden garnizoen zal houden voor het geven van rijlessen, is de 2e luitenant H. E. Ort, te Deventer, belast. De le luit. Wafelbakker, van het 4e reg. vesting-artillerie te 's-IIage, is met een detachement van de 13e compag nie pantserfort-artillerie gedetacheerd op het fort aan den Nieuwen Maasmond. De 2e luit. der inf. A. Tromp zal aangeschreven worden om 12 Nov. naar Suriname te vertrekken per stoomschip //Prins Willem I", zijnde bij het West- Indische leger gedetacheerd. Er hebben zich reeds vele officieren van de schutterij tot de regeering gewend, om hunne diensten voor 's lands verde diging aan te bieden, voor het geval dat na de aanneming der grondwetsherziening de schutterijen mochten worden opgeheven. De le luitenant H. A. Zegers, van het 6e regiment infanterie, is overgeplaatst bij het le reg. van het wapen. Naar aan de WN. R. Ct." wordt medegedeeld strekken de adviezen van de voedingscommissiën in het algemeen, om voortaan geen capucijners meer aan de soldaten te verstrekken, zoodat wel aan te nemen is, dat het wekelijksch menu in dien geest gewijzigd zal worden. ONDERWIJS. Voor het volgen der lessen, gedurende den cursus 1887/1888 aan de Instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch-Indië, te Delft te geven, zijn 44 studenten ingeschreven. De heer mr. N. IC. F. Land, ben. tot hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de universiteit te Gro ningen, stelt zich voor zijn ambt te aan vaarden met het houden eener rede in het auditorium der hoogeschool, op Donder dag den 13en October a. s., 's namiddags te twee uren. RECHTZAKEN. Door den luitenant t. z. le klasse E. ICempo is, naar wij vernemen, bij den minister van Marine een klacht ingebracht tegen den kapitein t. z. E. L. Baron Van Ileeckeren van Waliëu, wegens misbruik van gezag, waardoor nadeel aan den dienst of aan personen is toegebracht, en waarin is voorzien bij de wet. Tevens heeft hij gerequestreerd, dat de minister mocht doen onderzoeken, zijn zich bezwaard gevoelen over een hem door den kommandant der zeemacht in O.-I. opgelegde en ondergane straf, ten gevolge van incidenten bij een krijgsraad-zitting, waarin buiten de voor schriften is gehandeld, hij in zijn vrijheid als militair rechter ten zeerste word be moeilijkt en arbitraire maatregelen werden genomen door den president van dien raad, en dat bij gegrondbevinding het hem aangedaan ongelijk zooveel doenlijk zal worden gebeterd. (Vad.) FEJUIÏiIIETO HST» 481 XVe HOOFDSTUK. Het nachtelijk vebtbek. Ik zal er in voorzien, antwoordde de Spanjaard* Ik zal u een ruim krediet bij PeDa verschaffen; ik wil dat u niets ontbreke. Maar zult gij u, in geval van welslagen, uwe overeenkomst herinneren Yijf honderd duizend franken zoo verkwistend tot po litieke doeleinden weggeworpen. 01 ware het mij even ge makkelijk den bruidschat te veroveren als hem op te maken 1 De senator slaakte een zucht; na hem nog verschillende wenken en instructies gegeven te hebben en nahem, door zijne eerzucht, liefde en begeerlijkheid op te wekken, nog maals herinnerd te hebben aan het doel dat zij beoogden, drukte hij hem de hand en ging daarna een bezoek afleg gen bij den haciendero. Het gekletter der sporen van den Spaanschen signor deed don Auguetin ontwaken, die op het gezicht van het rij kostuum van zijn nachtelijken bezoeker uitriep Is het dan al tijd om ter jacht te gaan? Neen, maar voor mij is het uur geslagen voor eene jacht, even ernstig als die op wilde paarden, antwoordde de Spanjaard, het is hier te doen om het in vlugheid te winnen van den vijand van de eer van uw huis, van deu man die van de gastvrijheid welke gij hem verleendet, misbruik maakte om tegen ons een geheim complot te sme den, waardoor alles verloren zou hebben kunnen zijn, uwe plannen, de mijne, die van Tragaduros I Men ziet dat don Estevan de zaak van Tiburcio aan den haciendero veel ongunstiger voorstelde dan aan den sena tor. En niet zonder reden, want deze laatste moest natuur lijkerwijze zijne mededinger overal en altijd haten, terwijl de rijke grondeigenaar, op zijn hoogst genomen, de zaken in een gunstiger of donkerder daglicht zon plaatsen, naar gelang van de liefde voor zijne dochter. De eer van mijn huisl de gastvrijheid waarvan men misbruik maaktriep de haciendero vol verwondering uit, terwijl hij met de hand een lang en breed zwaard van Toledo greep dat boven het hoofdeinde van zijn bed hing, evenals een man die steeds gereed is om ter wille van zijn goed recht van het zwaard gebruik te maken. Wie be dreigt de eer van mijn huis? wie maakt misbruik van mijne gastvrijheid? Wees kalmer, hernam don Estevan, heimelijk glim lachende over de tegenstelling, die de drift van dezen reeds bejaarden man, maar gewoon aan een leven vol gevaren, aanbood met de bloohartigheid van den senator, de vijand is niet meer hier, hij is gevlucht. Maar wie is die vijand? vroeg Pena. Tiburcio Arellanos. Hij, een vijand I hernam de haciendero, dat is onmogelijk. Eerlijkheid en moed zijn op zijn gelaat geschil derd en het portret dat gij daar maakt, is dat van een verrader en van een woordbreker: Hij weet de ligging der «Goudvallei». Hij bemint uwe dochter Is het anders niet? Ik heb het n zelf gezegd! Ja. maar uwe dochter bemint hem ook en dat was juist wat gij niet weet. En zonder hem iets teverzwijgen, maakte hij de haciendero met de gebeurtenissen van den avond bekend. Zoovee! te erger voor den senator, hernam Pena. Denk aan uw eens gegeven woord, dat gij gegeven hebt niet aan mij alleen, ook niet aan Tragaduros alleen, maar aan een Spaanschen prins van koninklijken bloede wiens dierbaarste belangen ik hier vertegenwoordig en wieu door een oogenschijnlijk onbeduidend toeval, de gril van een meisje, de kroon kan ontrukt worden! Denk aan uw land dat zijne opstanding, zijn roem, zijn toekomstige macht verwacht van het verhoud, waarvan uw woord het onder pand is Wat maken naast mijn woord al die beschouwingen? Hebt gij dat woord niet? Ik herroep het nooit; maar het is aan den hertog van Armada alleen dat ik het gegeven heb en hij alleen ook kan er mij van ontslaan? Zijt gij met deze verzekering tevreden? Waarom zoude ik niet? riep de adellijke Span-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1