NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 10 October 1887. No. 1308. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. letteren en kunst. legek en vloot. la nb" en tuinbouw. onderwijs. R I N N E N L A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. O AU BE cf Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 8 October. Door B. en W. is de levering voor de paarden der gemeentereini ging gegund als volgt: le perceel van hooi, voor f51 en van stroo voor f 21 de 1000 KG. aan de wed. N. Roozekrans; 2e perceel en van haver voor f 6,60 de 100 KG. en van paardenboonen voor f 6,15 de HL. aan E. J. Conijn. Voor laatstgenoemd artikel was wel door andere gegadigden lager ingeschre ven, doch hunne inschrijving voor haver hooger zijnde, kon van die lagere aanbieding geen gebruik worden gemaakt. De heer Van DaaleD, geagreëerd klerk bij de belastingen alhier, on langs door den gemeenteraad van Vlissingen tot hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen benoemd, heeft, naar wij vernemen, voor die betrekking bedankt. Naar wij vernemen is onze ge achte stadgenoot dr. H. A. Coelen ernstig ongesteld. Maandag a. s. wordt door het Duitsche gezelschap van de Gebr. A. vau Lier in den schouwburg alhier ten tooneele gevoerd «Nar- ciss», treurspel in 6 bedrijven, door A. Brachvogel. Wat deze voor stelling eeue bizondere aantrekke lijkheid bijzet, is het optreden van Possart, dié de titelrol zal vervullen. Tijdens het afgeloopeu badseizoen is aan onzen stadgenoot der. heer A. F. H. Harms, photograaf, Zijl- weg alhier, de eer te beurt gevallen een photografische groep te mogen vervaardigen van de navolgende hooge personages, die te Zandvoort hebben vertoefd: Erfgraaf en gravin zu Neipperg, Prins Ferdinand Lob- kovicz, vrijheer de Morsey en zijne gemalin prinsesLobkovicz; gravin von Waldstein, geb. prinses von Schwar- zenberg; gravin Lomberg, geb.prinses Schwarzenberg en de prinsessen Louise en Marie von Schwaï zenberg, allen uit Bohemen en Wurtenberg. De keurige photografie is te be zichtigen aan bovengenoemd adres. '^Den len November a. s. zal het 40 jaar geleden zijn dat P. van Cittert Bz., thans firma P. van Cit- tert Zonen, den bekenden boekhan del vestigde in het kerkhuisje Oude Groenmarkt no. 1. Zooals wij reeds vroeger mededeelden is de firma thans door aankoop eigenares geworden van het winkelhuis aan de overzijde der oude Groenmarkt, hoek War moesstraat 14, welk flink gebouw baar de gelegenheid aaubiedt hare zaak derwijze in te richten, als met de uitgebreidheid ervan overeen komt. Van een begrafenisstoet, welke zich hedenmorgen door de Lange Veerstraat bewoog, is het achterste rijtuig in botsing gekomen met een groentenwagen, waardoor het voor het rijtuig gespannen paard schrikte, ter zijde sprong en met den kop door de ruiten van het woonhuis van den heer Kort ging. De in het rijtuig zittsnden kwamen gelukkig met den schrik vrij, doch het paard bekwam eenige ernstige verwon dingen, terwijl het rijtuig zwaar beschadigd werd. De Arrondissementsrechtbank al hier, uitspraak doende in de zaken, behandeld iu hare zitting van 29 Sept. jl. (zie Haarl. Dagbl. van 1 en 3 Oct. jl.), veroordeelde K. T. (diefstal van kippen) tot 2 jaar ge vangenisstraf. P. IC. beschuldigd van diefstal van 8 jonge eenden, werd vrijgesproken. Den 19en dezer zal te Hoofd dorp gehouden worden de groote jaarlijkeche vee- en paardenmarkt. In September zijn te IJmuiden geschutnaar zee280 schepen (waaronder 131 stoombooten) inh. 423.481 M8. Uit zee 296 schepen (waaronder 129 stoomschepen), inh. 418.178 M8. Het departement Zandvoort der nMaatschappij tot Nut van't Alge meen», heeft voor algemeen secre taris gestemd op den heer I. J. de Bussy te Bloemendaal. grin beneden baar voorgangster fraulein Bettaque. Hoewel zij zeer beschaafd zong, was zij niet vrij van vibreeren, dat nog al hinderlijk was. Daarbij mist zij do jeugd van fraulein Bettaque. De brutale diefstal ten huize van mevr. Jaide scheen deze zangeres zoozeer te heb- ben getroffen, dat zij Donderdagavond als Ortrud moest vervangen worden door de Se alt mej. l'rauk. Herr Grupp kweet zich als vroeger van zijn taak als helden tenor. Weldra zal een Hollandsche ver taling het licht zien van „Cuore" van Edmondo de Amicis, door de dames M. Seifert en M. Ten Brink, met een voorrede van prof. Ten Brink. Bij het „Ned. Tooneel,, is in studie: „De Burgemeestersvrouw,,, drama uit het beleg van Leiden, door den beer Peijpers. Men schrijft uit Rotterdam De nieuwe débutante uit Keulen, mej. Ottiker, bleef ook als //Elsaiu de Loken- De commissie tot aaukoop van Iersclie paarden heeft hare taak volbrachtde derde of laatste bezending van die soort paarden is aan de bereden korpsen afge leverd. Bij het 2e reg. inf. zijn tot den re- gimentscursus toegelaten de Sergeants Stuij- ver, Rutgers, Tergau Hoogenstraten, Wa- gener, Hendricks en Habraken. De uitbreiding van het korps genie troepen waarvan wij reeds vroeger melding maakten zal bestaan in eeue vestingcompagnie. Hierbij zullen worden ingedeeld 1 kapitein en 2 luitenants. Het voornemen bestaat om het aan tal conducteurs der artillerie met 12 te vermeerderen en hun den rang van adj.- onderofficier en van sergeant-majoor toe te kennen. De 2e luitenant L. J. K. de Reede is overgeplaatst van het le naar het 6e regiment infanterie. De 2de luit. der inf. C. P. Koene, van het 3e reg. inf., gedetacheerd bij het leger in West-Indië, wiens vertrek wegens ongesteldheid was uitgesteld, zal thans den 12den dezer per stoomschip //Oranje-Nas- 3au" vertrekken. De luit. t/z. 2e klasse A. L. Boelen, gedetacheerd te Willemsoord bij den raarine- torpedodienst, wordt met den 16den dezer op non-activiteit gesteld. verslag van het verhandelde op het congres, gehouden te Brussel den éden, 5den, en 6den Sept. 1887, waar, onder meer, de middelen zijn in overweging genomen, die de nadeelen, waaraan scholieren van den tegenwoordigen tijd ten gevolge van over lading, op intellectueel gebied zijn bloot gesteld, kunnen wegnemen. Dit verslag, gericht aan den min. van Biunenl. Zaken, is uitgebracht door dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs, die a's vertegen woordiger der Nederlandsche Regeering het congres heeft bijgewoond. Aan do Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor iu de geneeskunde, met een proefschrift,/Bijdrage tot de ken nis der lotgevallen van het uitwendig aange wende iodoform, en iodol, in verband met de verklaring der iodoform-vergiftiging,// de heer P. A. M. li. Quaedvlieg, arts, geb. te Schaesbergh. Heden is in de Orchideeën-kas, van de firma Groenewegen Go., te Amsterdam, in volle bloemontwikkeling te bewonderen, de Orchidee /,Catasetum Bungerothi, 'J N. E. Brown. In het vorig jaar bespraken de voornaamste Engelscke tuinbouwbladen haar met den grootsten lof. Drie planten dezer nieuwe Orchidee brachten den 16den Dec. des vorigen jaars op een publieke verkooping bij Stevens, te Londen, ruim twaalf honderd gulden op, de kleinste der drie werd met ongeveer f250 betaald. Het thans bloeiende exemplaar te Amster dam, is nog jong doch prijkt met zes zeer groote ivoorwitte, als uit was geboetseerde bloemen. Met het volste recht kan deze heerlijke soort, als een bewonderenswaar dige parel uit het plantenrijk beschouwd worden. van Justitie zal op Dinsdag 11 Oct. a. s. niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De //Stct." no. 287 bevat de statuten der navolgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): //De Kerkelijke Kas/', te Buiten post en Lutjepost, gevestigd te Buitenpost; z/De Kerkelijke Kas//, te Iieeg; //Noord- hollandsche Scherpschnttersbond//, te Am sterdam: //St. Pancratius-Vereeniging//, te Roelof-Arendsveen. Bij Gebrs. Belinfante, te 's Hage, en de Erven E. Bohn, te Haarlem is de eerste aflevering verschenen eener uitgave van de wet op het lager onderwijs, henevens de verordening betreffende hare uitvoering, waarbij aanteekeningen gevoegd zijn van de hand van mr. P. E. Hubrecht, secre taris-generaal bij het ministerie van Bin- neulandsche Zaken. De //Stct.// van Vrijdag jl. bevat een Bij kon. besluit van 6 Oct. is benoemd i tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw dc heer dr. O. A. Pekel haring, hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Utrecht. Bij kon. besluit van 6 Oct. is mr. E. R. Borgesius, te Appingedam, met ingang van 15 Oct. opnieuw benoemd tot schoolopz. in het arrondissement Appingedam. Bij kon. besluit van 6 Oct. is den 2en luitenant der genie P. Reese, thans op non-activiteit, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij kon. besluit van 6 Oct. zijn de hee- ren J. H. de Vries Jr., predikant bij de hervormde gemeente te Renkum, en Th. van Berkum, predikant bij de hervormde gemeente te Odoorn, benoemd tot predi kant hij de Protestantsche gemeente iu Nederlnndsch-Iiulië. De gewone audiëntie van den min. In de toelichting bij de ves- tingbegrooting zegt de min. van Oorlog, dat bij beeft gemeend alleen gelden te moeten aanvragen voor die verbeteringen en werken, waar van bet nut in elk geval, boven allen twijfel verheven is, daar bet meer- endeel der vestingwerken toch, even min als eenig ander in Europa, berekend is op de uitwerking van de zoogenaamde brisante springmid delen en er dus eerst onderzoekingen zullen moeten plaats hebben vóér verbeteringen worden voorgesteld. In de stelling Amsterdam wil de minister om dezelfde redenen slechts voortgaan met de verbetering der inundatiemiddelen en voorts met bet maken slechts van zoodanige werken en zandopboogingen, als onder alle omstandigheden voor bet later afwerken der stelling van nut zullen kunnen zijn. Eenige beeren te Kampen hebben bet denkbeeld geopperd om, onmiddellijk nadat de Tweede Kamer bet hoofdstuk der defensie beeft aangenomen, aan de Eerste Kamer een adres aan te bieden, ten einde, zoo mogelijk, te voorkomen dat dit hoofdstuk door de Eerste Kamer verworpen worde. Vau onberekenbaar nut zou bet wezen, meenen zij, indien bet Ne derlandsche volk, in dit beslissend oogenblik, te bewegen ware zijne stem te doen booren ten aanzien der belangen, waarmede de verde diging van den geboortegrond op heï nauwst is verbonden. Naar aanleiding van bet in ternationale spoorwegcongres te Mi- laaD, wordt o. a. de verwachting uitgesproken dat bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij bet voornemen zou bestaan binnen kor ten tijd eene speciale school voor FBUIIiLSTO HST. 491 XVI» HOOFDSTUK. Baraja telt een helper te veel. Welnu? zeide Cuchillo, de twee bedienden rijden vooruit en wachten ons aan de brug' van den Salto de Agua, aan de andere zijde van den stroom. De twee bedienden gehoorzaamden stilzwijgend, en toen de ruiterstoet buiten de palenomheining der hacienda kwam, verwijderden zij zich. Cuchillo bleef bij don Estevan. Wij hebben de sporen van den jongeling gevonden, zeide hij, hij heeft de richting naar het gindsche boech ingeslagen. Toen zij daarna de hacienda hadden omgereden en achter den sluitingsmuur waren gekomen door welks opening Tibur- cio vertrokken was, hernam de handiet; Gij ziet dat daar vuur tusschen de hoornen flikkert; geen twijfel of hij heeft daarbij eene schuilplaats gaan zoeken. Het geheimzinnige licht schitterde nog altijd, juist zooals Tiburcis het in dezen nacht opgemerkt had. Wij gaan jacht maken op het wilde veulen, ging Cuchillo met liatelijken glimlach voort, dat zal even goed de moeite waard zijn als de jacht die don Augustin ons beloofd had; ziehier de drie jagers. Dit zeggende wees hij met het uiteinde zijner rijzweep eerst op zichzelven, daarna op Oroche en Baraja. Zij hebben voor onzen twist partij gekozen, ging de bandiet voort. Zonder iets te weten? zeide don Estevan. Evenals jachthonden de zaak van den jager tegen het hert omhelzen, door hun instinct te volgen, en deze hebben vreeselijke tanden. De maan verlichtte de karabijnen die aan de zadelknop pen der twee bedoelde ruiters hingen. Maar die kerels zijn dronken, riep don Estevan, die ditmaal opmerkte dat de beide ruiters in den zalel wag- gelden, Zijn dat de hulptroepen, waarover gij beschikt? En de Spanjaard wierp Cuchillo een woedenden blik toe. - Onze ijver sleept ons mee, stamelde Baraja. Oroche, die voorzichtiger was, zette zich trotsch weer recht in den zadel en sprak geen woord. Die mannen zijn nu juist wel niet nuchter, her nam Cuchillo, maar ik ken een onfeilbaar middel tegen de dronkenschap. Indien ik mij niet bedrieg, groeit in de bosschen waardoor het spoor loopt dat wij volgeD, eene plant, «jocuistle» genaamd en gij zult zoo straks Baraja en Oroche even flink in den zadel zien zitten als gij en ik. Wees onbevreesd. Don Estevan verkropte zijn spijt. Het was thans niet het oogenblik tot het doen van nuttelooze beschuldigingen. Voor alles moest hij zeker zijn van de richting die Tiburcio had ingeslagen. De ruiterstoet had slechts eenige minuten noodig om, langs den sluitingsmuur rijdende, de opening daarin te berei ken. Cuchillo steeg van zijn paard en door twee steenen tegen elkander te slaan toonde hij bij het licht der vonken de steenen die onder de voeten van Tiburcio pas waren ingestort en eenige bloeddruppels die ze kleurden. Gij ziet dat de gewonde joDgeling langs hier is ver trokken. Ah! indien ik hem twee duim dieper had geraakt, zeide Cuchillo zuchtende; maar goed en wel beschouwd, dacht hij, zou ik dan twintig onsen goud minder hebben, die ik nu nog kan verdienen. Hij had zich wel gewacht van tegen zijne medeplichti gen over het bloedgeld te spreken. Welnu, hernam de bandiet op luiden toon, waar zou hij anders heengegaan zijn dan naar dat vuur, dat eene rustplaaats voor reizigers aanduidt. Als om de beweriDg van Cuchillo te bevestigen, waren verder op andere bloedvlekken, die hij op den kalkachtigen grond, die den muur der hacienda van den zoom van het bosch scheidde, aanwees, evenzeer bij het schijnsel der maan of de vonken van een vuursteen zichtbaar. Uwe Hoogheid, voegde hij er hij, zich tot don Estevan wendende, zult in gezelschap van Diaz den stroom volgen, dien gij aan de linkerzijde zult weervinden. Na verschillende kronkelingen zullen zijne oevers u bij eene brug van boomstammen brengen, welke dient om hem over

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1