NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 11 October 1887. No. 1309. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer I2S0 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,-. Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. EAVBE 8f Co., J OIL F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 10 October. Door de Haarlemsche schietver- seniging «Voor Vaderland en Ko ning» werd Zondagmorgen op een der banen in de duinen onder Over- veen een onderlinge wedstrijd ge houden met Beaumont-geweer en rijks-ammunitie. Er werd geschoten op 150 meter, terwijl gebruik werd gemaakt van de concours-schijf, ver- deeling 412. De serie bestond uit 5 schoten. De uitslag was als volgt: le prijs: een kamerbuks, J. W. van der Steur, 44 p. Om de 2e, 3e en 4e prijzen moest tussffien 3 deelnemers wor den overgekampt, daar ieder hunner het volgende, hoogste aantal punten (42) behaalde. Dit werd gedaan in 3 schoten en bet resultaat was dat J. Wijdoogen den 2en prijs, 2 cuivre polie kannen, won met 30 punten, D. Teekens den 3en prijs, sigaren- beker op zilv. voet, met 27 punten en serg.-maj. de Vink den 4en prijs, id., met 22 punten wegdroegen. Na afloop van dezen wedstrijd, die door het prachtigste weder werd begunstigd, begaf men zich Daar het koffiehuis van Kok te Overveen, waar de prijzen door den heer G. C. Merens, die zich welwillend met de leiding van den wedstrijd had belast, met een toepasselijk woord aan de winners werden uitgereikt. De beer J. Wijdoogen dankte den spreker namens de vereenigiug voor alles wat door hem tot dusver in haar belang was verricht. Door het kader der Haarlemsche schutterij, onder leiding van den luit. adj. der inf. J. C. A. Pabst, den waarn. commandant der schutterij W. Jager Gerlings, den kapt. der inf. Groot en den Tuit. der inf. Kops werden Zondag in de omstreken van Hillegom oefeningen in den veld dienst gehouden. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijneeu te Haarlem (buitenge meenten) J. J. A. Willemse, thans te Zevenbergen (c. a.) Voor bet examen ter verkrijging van eene akte als onderwijzeres bij het lager onderwijs, op 7 en 8 Oct. jl. te Amsterdam gehouden, zijn o. a. geslaagd de dames M. ten Hope en J. W. Keukenmeester, alhier. In de Remonst. kerk te 's-Hage is Zondag opgetreden dr. A. C. Du- ker, emer. pred. alhier. Op de Zaterdag verschenen lijst van bekroningen der inzendingen op de tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam komen o. a. voor: In groep IIIG. J. Droste, Haar lem, dessert-chocolade, diploma voor zilveren med.; J. G. van Gestel, id. geconf. vruchten, dipl. voor bronzen med. en A. v. d. Maarea Jansen, idem, gerookt vleesch enz., idem C. Sipkes, idem, vruchtenmoes, ge leien, enz. (jams), idem. In groep V: L. G. van Gestel, Haarlem, specerijen, kruiderijen enz. voor het maken van geleien, sausen, dipl. voor bronzen medaille; Eeiko Sipkes, Haarlem, model citroen pers id. Dezer dagen is ook hier ter stede eene circulaire verspreid, waarbij men uitgenoodigd wordt toe te tre den tot de «Vereenigiug van Gepen sioneerde Onderofficieren en Minde ren van het Nederlandsche Leger». Het doel dezer Vereenigiug is in hoofdzaak het verleenen van onder stand aan oud-gedienden, die, onder vroegere wetten op pensioen gesteld, daarvan onmogelijk in hunne be hoeften of in die van hun gezinnen kunnen voorzieD, en die veelal te oud en te gebrekkig zijn om han denarbeid te verrichten. Na hun overlijden ontvangen hunne wedu wen en weezen ondersteuning. Deze nuttige VereenigiDg kon, dank zij haar thans bloeienden toestand,sedert hare oprichting, in 1879, reeds aan ongeveer 400 veteranen en 60 we duwen hulp verleenen en in hare vergadering van dezen zomer is be sloten, als aandenken aan het 70- jarig jubileum van onzen ICor.ing, jaarlijks op 19 Februari aan 100 hulpbehoevende oud-strijders, ver sierd met het Metalen Kruis, een gouden Willem uit te reiken. Om dergelijke gunstige resultaten duurzaam te doen zijn en zoo mo gelijk nog te vergrooten, blijft ech ter aanhoudende krachtige onder steuning der Vereeniging noodig, en vandaar bet beroep op de mild dadigheid van Haarlem's ingezete nen, dat zeker ook ditmaal niet te vergeefs zal zijn. Het bestuur der Haarlemsche afdeeling bestaat uit de heeren jhr. B. van Merlen, eere- voorz.; J. van Rijen, voorzitter; K. Javaux, secretaris-penningmeester. Door de IJsclub «Haarlem en Omstreken» is in eene algemeene vergadering besloten eene wijziging te brengen in de statuten en eene aanvraag om rechtpersoonlijkheid te doen. Besloten werd om eene geld- leening aan te gaan van f 4500, bestemd voor electriscbe verlichting van het terrein der ijsbaan en van de oprichting van een vast gebouw. De contributie bedraagt thans f 3, 's jaars. In de maand Augustus van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorweg Mij. 78.108 reizigers ver voerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f12.720.79 dat van goederen - 829.49 en aan diversen - 926.75 Totaal f 14.477.03 zijnde per dag-kilometer f 54.94. In den afgeloopen nacht heeft men de laffe aardigheid gehad om bij eenige ingezetenen alhier de belknoppen te «moeren.» Een heer bad dezer dagen in het postkantoor alhier zijne paraplu laten staan en bemerkte eenige minuten later zijne vergissing. TerstODd keer de bij naar de Smedestraat terug om bet voorwerp te balen, doch een ander bad bet reeds weggekaapt. LETTEREN EN KUNST. Dr. Oyly Carte's Engelsch opera-gezel schap zal iu de volgende maand in den schouwburg van de heeren Van Lier, te Arasterdam, de „Mikado" komen opvoeren. Te Berlijn is in de „Norma" een nieuwe tenor, Ricardo opgetreden, wiens orgaan de veelbegeerde hooge c omvat. Vroeger was deze artist (een Hongaar van geboorte, wiens ware naam Palik is) een dierenschilder, die zich reeds eenigen naam had gemaakt. Op zekeren dag kwam hij echter tot de ontdekking dat hij stem en, naar zijne meening, ook dramatisch talent bezat. Hij trad het eerst op te Breslau, van waar hij een engagement voor de Ber- lijnsche opera verwierf. Te Dresden zal een nieuw tijdschrift verschijnen„Der Kunstwart, Rundschau über alle Gebiete des Schonen," uit te ge ver. onder leiding van Ferdinand Avena- rius. Het zal bijdragen bevatten over fraaie letteren, muziek, tooueel, schilder-, beeld houwkunst eu kunstnijverheid, en twee maal per maand verschijnen. Als medewerkers vinden we o. a. ver meld de namen van dr. II. Bulthanp, prof. Felix Dahn, dr. J. von Fnlke, prof. Klaus Grotli, dr. Hans Herrig, dr. Paul Heyse, Wolfgang Kirchbach, dr. H. Lenz, Von Schack, Von Wilderbruch, dr. Karl Woer- manu en dr. Zarncke. LEGER EN VLOOT. Tot administrateur van liet militair hos pitaal te Hoorn is benoemd de heer J. A. Jouwenaar, magazijnmeester aan het mili tair hospitaal te Amsterdam, laatstelijk waarnemend administrateur van het her- stelliugsoord in de legerplaats bij Milliiigen. De le luit. H. A. Zegers, van het 6e reg. infanterie te Geertruidenberg, wordt met 15 October bij het le, en de 2e luit. L. J. K. de Reede, vau het le reg. inf. te Leeuwarden, met denzelfden dag bij het 6e reg. overgeplaatst. Den 8en November zal een deta chement van 80 minderen en 4 onder officieren per //Drenthe" naar Indië gaan onder bevel van den eersten luit. der inf. H. Verschoof!" en den tweeden luit. der art. H. J. van Dijk. De minister van Binnenlandsclie Zaken heeft ten aanzien der toepassing van art. 61 der militiewet uitgemaakt, dat ge meld artikel, bepalende dat de loteling gedurende één jaar voor zijnen plaatsver vanger aansprakelijk is, te rekenen van den dag waarop deze is ingelijfd, geen onderscheid maakt of het een eersten, tweeden of volgenden plaatsvervanger geldt, zoodat het jaar, in eerste zinsnede van dat artikel bedoeld, eenen aanvang neemt met den dag, waarop de laatstgestelde plaatsvervanger is ingelijfd, terwijl de aan sprakelijkheid van den loteling niet wordt opgeheven, doordien de laatstgestelde plaatsvervanger komt te ontbreken op een tijdstip, waarop deze en vroegere plaats vervangers te zamen eenen diensttijd van langer dan één jaar voor den militieplick- tige hebben volbracht. (IJ. D.) Zr. Ms. schroefstoomschepen //Zilve ren Kruis" en //Bonaire" liggen te Nieuwe- diep gereed om in het begin der volgende week, respectievelijk naar Oost- en West- In dié, te vertrekken. De état-mnjor van de //Zilveren Kruis" bestaat uitde kapt. ter zee J. C. Joekes, commandant; luit. ter zee le kl. J. van Scheers, le officier; luit. ter zee 2e kl. J. J. W. H. van der Toorn, G, Fabins Jr., H. Herman, H. C. A. Schliiter, A. A. Flaes, F. Bauduin en C. C. Zegers Rijser; adelborsten le kl. L. A. F. E. Peltzer, W. F. van Erp Taalman Kip, L. R. baron Taets van Amerongen, G. A. Rietberg, II. de Booij, D. E. van Dijk, jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, A. J. M. Nolet, G. L. D'Abo, A. J. Kleijnenberg, H. S. Suermondt, M. II. Halewijn, F. L, Rambonnet en E. L. F. Bolomeijoff. v. gez. le kl. dr. H. J. van Rhijn; id. 2e kl. M. J. Brandtsoff. v. adm. 2e kl. F. Lensing en de adjuuct-adm. C. Valkenburg. Het machinistenpersoneel bestaat uitde machinist le kl. v. c. C. Over; mach. 2e kl. M. Floliil; mach. 3e kl. H. O. Blanc en A. Aarsen. De état-major van de //Bonaire" is sa mengesteld uit: de kapt.-luit. ter zee H. Schotborgh, commandant; luit. ter zee le kl. A. C. van der Sande Lacoste, le offi.; luits. ter zee 2e kl. J. W. Doijer, G, Witsen Elias en J. L. Hanewinckel; off. van gez. le kl. dr. J. Hartog en de off. vau adm. 2e kl. O. R. Paehlig. Aan boord van dezen bodems zijn ge plaatst: (le mach. le kl. J. P. v. d. Cor- put; mach. 2e kl. M. Griek en mach. 3e kl. J. Lodewijks. Bij kon. besl. zijn benoemd: tot ontv. der dir. belastingen en accijnsen te Tiel (buitengemeenten) W. C. Kuijk, thans te Venraai c. a.; te Dieren c. a. jhr. G. B. de Sigers Ther Borkh, thans te Loenen c. a.te Amstelrade c. a., W. H. J. van Hien, thans te Peize c. a.te Geertruiden berg c. a. T. Koek, thans le Alkmaar (buitengemeenten); te Weesp c. a. P. Altena, thans te Monnikendam c. a.; le Waarden burg c. a., W. L. Koopmans, thans t© Nieuw-Buineute Buitenpost c. a. W. C. de Wijs, thans te Diever c. a.te Heusden c. a., E. L. A. H. Ariens, thans te St. Oedenrode c. a. Bij kon. besl. zijn benoemdtot notaris binnen het arr. Leeuwarden tor standpl. de gemeente Leeuwarden, H. J. Sierevelt, cand.-not. te Arnhem; tot notaris binnen bet arr. Utrecht, ter standpl. de gemeente Wijk-bij-Duurstede, A. J. G. A. Verhoeff, cand.-notaris te Gorincliem. Bij kon. besl, is ben. tot kantonrechter te Harderwijk mr. H. J. Westra, thans kantonrechter te Berlikum. Bij kon. besl. is W. J. Ph. van Oppen- raay, te 's-Hertogenbosch, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot schoolopziener in het district Tilburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R. H. B. S. te 's-Hertogenboscb eu als schoolopziener iu het arr. Osch. Bij kon. besl. is met ingang van 16 Oct. e. k., benoemd tot commies van staat bij den Raad van State, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. FEUILLETO KT. 50) XVIIe HOOFDSTUK. DE WOUDLOOPER. Het gedeelte der vlakte, dat zich achter de hacienda uit strekte, verkeerde nog in den toestand zooals de stichters het gevonden hadden, dat is te zeggen onbebouwd en wild. Op een geweerschot afstand van de buitenste sluitings muur verhieven zich, zooals wij gezegd hebben, de eerste hoornen die den zoom uitmaakten van een uitgestrekt woud. Dit woud liep tot ver in 't noorden door tot aan de grens der woestijnen aan welks andere zijde de grensstad Tubac gelegen is. De nauwelijks gebaande weg, die in deze richting door het woud liep en 't was de eenige weg dien men volgen kon om het stadje te bereiken werd doorsneden door een stroom die tusschen twee steile oevers beklemd en daar ter plaatse zeer diep was. Een soort ruwe brug, bestaande uit twee naast elkander liggende boomstammen, diende tot verbinding der steile oevers en deed zoodoende den reiziger een langen omweg vermijden, welken hij andere noodzakelijk moest nemen om den stroom op eene doorwaadbare plaats over te steken. Nabij dezen weg, op gelijken afstand van de over den bruisenden stroom geworpen brug en de hacienda, bij een in het midden van een boschje ontstoken vuur, zullen wij twee personen terugvinden, waarmee wij ons reeds vroeger eenige oogenblikken hebben beziggehouden, namelijk de twee onverschrokken tijgerjagers. Op hetzelfde uur dat Tiburcio de hacienda verliet, was het bosch in diepe rust gedompeld, welke alleen verstoord werd door het doffe bruisen van den stroom tusschen zijne steile oevers. De maan wierp een hellen glaus in het woud. Hare blauwachtige stralen kleurde de grijze schors der boomen en vielen, duizendmaal door het net van takken gebroken, geheimzinnig onder het dichtste gebladerte. Een vuur, waarvan üe roode glans een scherp contrast vormde met het blauwe licht der maan, gaf aan de hangende en kron kelende lianen den schijn van uit een vuuroven komende metalen franjes. In de tegenovergestelde richting van de door de vlam verlichte plaatsen, vertoonde de diepe achter grond van het woud een doodseh en dreigend aanzien. Bij dit haardvuur, dat volgens lands gebruik ontstoken was op eene plaats waar de boomen niet zoo dicht op el kander stonden, vinden wij de twee personen weer in de houding van lieden die van een vermoeienden marech uit rusten. In een land waarin men mijlen in 't rond geene wo ningen vindt, is zoo'n bivak midden in den nacht niets vreemdsmaar zoo nabij eene rijke hacienda, welker eige naar bekend stond om zijne gulle gastvrijheid, kreeg de zaak, zooals Pedro Diaz reeds gezegd had, meer beteekenis. De beide jagers die de hacienda goed kennen, moesten dus wel bizondere redenen hebben gehad om zich op een afstand te houden. Een groote hoop droge takken lag op eenige passen af stand van hen en deze voorraad duidde aan dat het hun voornemen was het overige gedeelte van den nacht op die plaats door te brengen. De glans van den vuurgloed ver lichtte twee gezichten die misschien over dag niets bizonders hadden gehad, maar waaraan het schijnsel van het vuur thans eene uitdrukking van fantastische zonderlingheid gaf. Het oogenblik is thans gekomen om van de beide jagers eene beschrijving te geven, hetgeen wij tot nu toe hebben moeten uitstellen. De eerste der twee droeg eene kleeding die iets had van die van den Indiaan en die van den blanke. Hij had eene kegelvormige van vossenhuid vervaardigde muts op. Een blauw gestreept katoenen hemd bedekte zijne schouders: naast hem op den grond lag een soort overjas, gemaakt van een wollen dekkleed. Zijne beenen werden door lederen, Indiaansche slobkousen beschermd. Sterke met ijzer be slagen schoenen, die jaren lang konden dienen, voltooiden zijne kleeding. Een buffelhoorn hing aan een riem over den eenen schouder en bevatte het kruit, terwijl een lederen zak een voldoenden voorraad kogels inhield. Eindelijk eene lange karabijn, die onder zijn bereik bij hem lag en een jacht mes in een veelkleurigen gordel maakten zijne verdere uitrusting uit.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1