Door den min. van Kol. is de lieer C. J. van Loon gesteld ter beschikking van den goev. gen. van Ned. Iudië, om te worden benoemd tot ingenieur 3e klasse bij den dienst van bet mijnwezen daar te lande. De min. van Biunenl. Zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand Dec. e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad no. 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Bij beschikking van den min. van Financiën zijn benoemd tot kommiezen 4de klasse bij 's rijks belastingJ. Priester, O. J. Grullemans, J. Wolf, B. Duursema -en L. Kuipers, respectievelijk te Heer, te Lembrecht, te Beek, te Schinveld en te Maastricht. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Blijkens een aan het depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den goeverneur-gene- raal van Nederlandsch-Indië van den 8-sten October, is eene vijande lijke bende, sterk 400 man, onder Tenkoe di Tirou in den nacht van den lsten October binnen de posten- linie van Groot Atjeh gekomen, en wilde eene even sterke bende in den nacht van den 2den October volgen, doch werd deze door eene hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was tus- schen Moesapi en Kota Radja Bedil den 2den dezer werd aangetast en verjaagd met achterlating van 41 dooden; ons verlies bedroeg 4 g sneuvelden en 17 gewonden. [St. Ct De regeering der Vereen. Sta ten van Noord-Amerika heeft in eene circulaire bekend gemaakt, dat Nederlandeche schepen voortaan zul len zijn vrijgesteld van tonnegelden. De departementale stemming voor de benoeming van een secre taris der Maats, «tot Nut van 't Al gemeen» is gesloten. De heer Bruin- wold Riedel te Hoorn bekwam verre weg de meeste Btemmen. Gekozen is de heer Bruinwold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stemmen. Uitgebracht waren er 958. De heer Nieuwenhuyzen Kruseman had er 297, de heer De Bussy 137. Naar aan het U. D. wordt medegedeeld zou een der leden onzer Tweede Kamer pogingen aanwen den tot oprichting eener maatschap pij, welke zich zou ten doel stellen de vereeniging der tramwegen en locaalspoorwegen hier te lande onder één bestuur. Het bedoelde lid meent, dat op deze wijze een spaarzamer en een voordeeliger exploitatie zal worden verkregen, en daardoor de kans zal ontstaan aan de aandeelhouders een beter dividend te verzekeren, dan zij tot dusver mochten genieten. Het departement Noord-Hol land der Vereeniging van leeraren aan Inrichtingen van M. O. zal op 15 October eene vergadering hou den, waarop o. a. zal worden be- haudeld: «Het arrest van den ge meenteraad van Apeldoorn in zake het ontslag van dr. Smit». Een Engelsche maatschappij heeft het plan opgevat om op het thans nog onbebouwde terrein vóór «Seinpost» te Scheveningen, aan de landzijde, een groot hotel met 120 kamers te doen verrijzen en dat reeds in het volgende badseizoen te exploiteeren. Het Sociaal Weekbladfuitg. Tjeenk Willink, Haarlem) deelt mede dat in de afgeloopen week door de aideeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, in aansluiting aan de besturen der schuitenvoerders- en scheepstouwers-vereenigingen, eene vergadering is gehouden met bazen in de hoofdstad, werkgevers van den handel en schuitenvoerders-bazen, om tot de afschaffing, of althans tot de beperking, van Zondagsar- 'beid bij het lossen en laden van schepen te geraken. De vergadering was ook door ba zen tamelijk druk bezocht, en de toon der gevoerde gedachtenwisse- ling een zóólanige, dat tenminste hoop mag worden gekoesterd op de bereiking van het beoogde doel. Sedert eenige dagen zijn twee groote stoomschepen aan de Han delskade te Amsterdam bezig met het laden der machinerieën voor 5 suikerfabrieken, geleverd door de Kon. fabriek aldaar en bestemd voor Brazilië. Een der twee, de Hercules. vertrok Zaterdag met eene zeer zware lading. Eenige ketels moesten op het dek geladen worden. Men verneemt dat het kapitaal gevonden is voor eene coöperatieve meubelfabriek, welke te Amsterdam zal worden opgericht naar de denk beelden en onder leiding van den heer B. H. Heldt. Het beginsel is: verdeeling van de winst onder de arbeiders. 't Is voor hen te hopen, dat de fabriek geen slechte jaren zal heb ben te doorworstelen. De bevolking der stal Zaandam bedraagt thans ongeveer 14,500 zielen. Te Zaandijk beproefden Zater dagnacht eenige kwaadwilligen eene schuit, geladen met cokes en be stemd voor de vereeniging «Helpt Elkander», te doen zinken. Gelukkig werd de vrouw van den schipper door het binnendringend water wak ker, zoodat het opzet nog in tijds verijdeld werd. Afgunst tegen die vereeniging wordt als de vermoedelijke oorzaak van deze schandelijke poging aan gemerkt. Alkmaar's ontzet werd Zater dag aldaar op gebruikelijke wijze gevierd. De stad was met vlaggen getooid; des avonds was er vuur werk, terwijl het geheel door muziek werd opgeluisterd. Men schrijft ons: De aardwerken voor het in aanbouw zijnde fort in de Beemster, nabij Spijkerboor, zijn geheel gereed; thans is men nog bezig een toe gangsweg te maken van den Beem sterdijk naar het fort. Naar men zegt zal het gedeelte van dien dijk tus- schen het fort en het Noord-Hol- landsch kanaal aan de buitenzijde verbreed worden met het oog op den aanvoer van zwaar geschut. Met het metselwerk zal eerst een aanvang gemaakt worden als de aardmassa's voldoende vastheid ver kregen hebben. De L. Ct. bevat het recept van den «hutsepot», zooals ze geten werd door de belegeraars der stad Leiden in de 16e eeuw, en zoo als ze waarschijnlijk ook werd ge vonden door den weesjongen in den buitgemaakten ijzeren pot buiten de veste. Aardappelen waren toen bij de huismoeders niet bekend; ze kwamen er dan ook niet in voor. Wat er wel in voorkwam, schrijft de L. Ct. af uit een «secreet- of koockboek» in 1574 of 1575 ge schreven «Neempt schape- of kalfsvleeseh waschet het schoon en hackt het fijn en doet daer groen kruyt en pinksternakelen of gestoofde prymen ende sap van limoenen, oft oraengen oft citroenen toe, oft een pint stere ken en claren azijn, mengtse samen, ende steltse op 't vier en laet se sieden en doet er gingember en sucer toe en ghij suit eenen schonen hut sepot bereyden». Uit Deventer wordt gemeld dat de locaalspoorweg tusschen die gemeente en Apeldoorn vermoedelijk 15 Nov. a. s. wordt geopend. In den ouderdom van ruim 76 jaren is te Sliedrecht overleden de heer J. A. van Hattem, oud-bur gemeester dier gemeente, aan welker belangen hij gedurende 37 jaren zijne krachten wijdde. Een man te Krommenie zou 's morgens opstaan, doch, slaapdron ken als hij was, stapte hij mis, viel en kneusde zich erg. Langen tijd heeft hij daarop in het gasthuis te Amsterdam gelegen en thans loopt hij op krukken. Wat al gevolgen van een enkel misstapje 1 Een matroos van een Scheve- ningsche haringschuit, die op vertrek lag, begaf zich in beschonken toe stand naar zee. De vloed was reeds sterk opgekomen, doch onze held wilde zich toen, als echt matroos, recht door zee» naar het schip begeven. Maar hierin had hij buiten zeeën en branding gerekend, die hem weldra in het zog van het schip wierpen en medesleurden, hetgeen hij onvermijdelijk met den dood had moeten bekoopen, als niet twee visschers zich gekleed te water had den begeven, die dan ook de vol doening mochten smaken den schip breukeling behouden aan strand terug te brengen. Door de politie te Delft is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een vieeschhouwer, wegens het in dienst hebben van een kind, beneden den leeftijd van 12 jaar. Weder is tegen eenige vrouwen, dezen waren uit Westervoort, op de weekmarkt te Arnhem proces-ver baal opgemaakt, wegens het ver- koopen van kunst- voor natuurboter. Den lampenist Polman werden Zaterdag aan het station te Arnhem beide beenen afgereden. De onge lukkige is na een kort doch hevig lijden bezweken. Te Barneveld is Zaterdagmid dag eene 63 jarige vrouw door een molenwiek doodelijk getroffen. Het tienjarig zoontje van een stalhouder te Schoonhoven is Vrijdag uit het venster van den hooizolder op straat gestort. Met verbrijzeld hoofd en gebroken ledematen naar de ouderlijke woning vervoerd, over leed het knaapje eenige minu ten later. De vijf personen, welke Zon dagavond den fourier B. op den Ginnekenschen weg te Breda ver raderlijk aauvielen en hem deerlijk mishandelden, zijn door de maré- chaussée opgepakt. Even buiten de gemeente Kam pen is de koopman N. De Haan door zes sigarenmakers aangehouden, mishandeld en van het weinige geld, dat hij dien dag ontvangen had, beroofd. Een vijfjarig meisje te Smilde was Vrijdag door hare ouders alleen thuis gelaten. Toen de vader en de moeder 's avonds huiswaarts keerden was de kleiue nergens te vinden, eenigen tijd daarna werd het lijkje van het kind vóór uit da vaart ge haald. Donderdagavond zoo meldt de Leeum. Ct. had op de Voor-| streek te Leeuwarden een heele oploop plaats. Een paar vreemde lingen, die gearmd langs de straat liepen, werden voor niets minder dan «socialen» aangezien, in weer wil beiden van het kleedingstuk waren voorzien, dat hen tegen zoo danige verdenking had moeten vrij waren: de een was zelfs in een demi-saison gekleed, die door kleur en lengte vrijwat uitkwam. Eene steeds aangroeiende volksmenigte hief het bekende anti-socialistisch liedje aan, waarin «ton» op «saisonB moet rijmen. Het liep echter zoo ergdat de politie tusschenbei- den moest komen, om de vreem delingen in bescherming te nemen, die dan ook weldra veilig in «Die Port von Cleve» waren gezeten. Te Amsterdam viel een kind in een pot met kokende erwtensoep. De kleine kreeg ernstige brandwon den. KOLONIËN. BATAVIA, 2 September. Het //Bat. Hbl." is in staat gesteld de volgende gegevens mede te deelen, om trent de op liandeu zijnde wijzigingen van het militaire weduwen- en weezenfonds. De contribntiën bij het aangaan van een huwelijk zijn verdubbeld en moeten in eens betaald worden, zoodat een 2de lui tenant f1200, een 1ste luitenant f1400, een kapitein f 1800, een majoor f 2200 enz. zal hebben te storten. Voor verhooging voor verschil in jaren zal de bij de zeemacht gevolgde tabel ge raadpleegd worden, die, als wij ons niet vergissen, voorschrijft dat bij vijf en min der jaren geen verhooging wordt gevor derd, terwijl bij grootere verschillen in leeftijd een steeds hooger procent moet betaald worden. Bij bevordering tot een hoogeren rang zal het verschil in traktement niet meer. zooals nu, binnen twee maanden, doch hetzelfde bedrag over twaalf maanden in gehouden worden. Aan eene Atjeh-correspondentie, ge dateerd 18 Augustus, aan het N. Pad. Hdbl.," is het volgende ontleendToekoe di Tiroe is nu ziek en houdt zich op in Moeroëé. Welke uitwerking het wel op den zieken, onder hartzeer gebukten man zal hebben, wanneer hij verneemt dat Toekoe Mohamad, broeder van Toekoe Hakim Banda Moeda, zijne onderwerping aan het goevernement reeds doet voor bereiden Voor de zekerheid van dat bericht kan ik instaan, eveneens weet ik dat die on derwerping op aannemelijke voorwaarden zal worden aangenomen. Toekoe Mohamad bevindt zich thans, in afwachting van andere schikkingen, in de IV moekims bij zijnen schoonvader Toekoe Tjoet Banta, hoeloebalang van de IV moekims. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, eene juistere grensregeling vast te stellen tusschen ons gebied en dat van Portugal op het eiland Timor. Omtrent Troemon vernemen wij na der, schrijft de ,/Sum. Ct." van 27 dezer, dat de troepen van daar zoo spoedig mo gelijk zullen terugkeeren, maar dat even wel nog niet is beslist, of een detachement van 25 bajonetten, onder het bevel van eenen luitenant, al dan niet als tijdelijke bezettiug zal achterblijven. Het leven is zeer duur, en vooral voor de officieren zeer bezwarend. - Bij de regeering bestaat het voor nemen de houtbosschen in de residentie Banka in exploitatie uit te geven. De voorwaarden van aanbesteding zijn in bewerking. De geestelijken te Soerabaija, wier vergiftiging wij meldden, zijn buiten ge vaar. Het Soer. Hand'" schrijft er o. a. over Dat de vergiftiging der pastoors plaats had ten einde te kunnen stelen, zooals de //Locomotief" in een telegram mededeelde, lijkt niet aannemelijk. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier met het toedienen van //ketjoeboeng" te doen. oc li de dader? De soep wijnsoep die de vergiftiging teweegbracht, is gepre pareerd in de keuken van de zusters, door eene zuster-kokkin, welke het zooge naamde Europeescho eten alleen gereed maakt en daarbij geen hulp heeft van in- landsche bedienden. Even voordat de soep de deur van het klooster uitging, bij het overscheppen in de terrine, is zij door de zuster-kokkin geproefd, en was zij in orde. Daarna nam een huisjongen der pastoors de terrine op en bracht die over. Onder weg moet die jongen het vermengen van de soep met het vergif hebben gepleegd. Aan «ketjoeboeng" was gemakkelijk te komen. Zij groeit op het erf der pastoors in prachtige exemplaren. Eu de aanlei ding Deze is niet gemakkelijk te vinden. Slechts is bekend, dat de zeer vermoede lijke dader een dag te voron van pastoor Wenneker nog al een kras standje had opgeloopen, omdat het overblijvende eten buiten's huis verkocht werd. Hem werd gezegd, dat de bedienden van het restant spijzen konden eten zooveel zij wilden, maar dat het verkoopen ten ernstigte ver boden werd. Dit verbod moet nog al in straffe bewoordingen zijn uitgebracht. Eene andere aanleiding dan deze tot het heb ben van wraakzuchtige ideeën is niet te vinden. Onderweg moet dus die bediende het vergif door de soep hebben gemengd. Hij ontkent echter hardnekkig, en hoe groot de verdenking op hem ook zijn moge, het is zeer te betwijfelen of hij schuldig zal kunnen worden bevonden. De pastoors zijn zoo goed als hersteld. De oude heer Terwindt was eerst niet buiten gevaar, maar thans wel. De dienst ging gisteren door: alleen bleef de preek achterwege. De doctoren Beije en Einsin- ger schrijven de verschijnselen der patiën ten toe aan //ketjoeboeng". Yan de soep kon niets tot onderzoek worden overge geven aan de chemische faculteit; alloen een weinig van het braaksel wordt onder zocht. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: J. W. H. van Eede en A. A. B. Rliemrev, Samaraug. - H. C. ?s Greauweu en A. van der Eist, Malang. - J. II. van Bk en G. L. Wijnen, Den Haag. - C. W. Lcspau en M. Wei- ter, Buitenzorg. - H. J. van Haastert en E. Berkholst, Batavia. - W. Leendertz en Cbr. A. Hall, Batavia. - P. Th. Nicolaas en E. M. La- tnpérisa, Soerabaja. Bevallen: W. A. Bangert-De Liser de Mor- sain, Samarang. - M. J. A. Harthoü-Greve, Sa marang. - M. Th. van Dorsscr-Kub, d., Djocdja. - M. W. van Aarem-Van der Ven, z. - A. Win- lcelaar-Scipio, d., Samarang. - J. E. Manuel- Langhoom, z., Madioen. - M. L. Borghart-Du Pou, z., Willem I. - Al. L. Reisig-ltoosen, z., Solo. - J. von Ranzow-Van Waardenhurg, d. - S. C. Drossaers-Auffiïiorth, z., Magelang. A. Cb.. lteiche-Bodde, d., Solo. - E. Hoedt-Broelc- buis, d., Maros. - A. L. N. Rozenberg-Damidof, Batavia. - J. O. A. Arnold-Ivuypers, d., Gou- dang-Wmang'ocn. - M. Triebel-Stoilers, z., Ma gelang. - L. F. E. Kuulil-Heidenreicb, d., Tjoe- roeg (Kendal.) - mevr. Tirion, Poervvoredjo. - mevr. Ledeboer-Huffenveuter, z., Cheribon. - II. M. van der Burg-S toll, z., Semarang. - mevr. Pool-Tromp. d., Balongbeudo. - C. F. L. Tielman- Beer, z., Probolingo. - J. M. C. Fraenkcl-Kot- ting, z., Kediric. - L. van Soherpenb°rg-Bienfait, z., Boeiuieajoe (Malang.) - mevr. Mettler-Frantz- manu, z., Soerabaja. - M. A. de Val-Van den Bolck, Moendri-Rembang. - L. C. Burgbgrael- Gudc, d., Pangkal Pinang, Banka. - J. M. Hal- legraeff-Morrc, d., Batavia. - M. M. van Dijk- Müklnickel, d., Batavia. - A. A. Nuhout van der Veen-Kraal, d., Kramat. - Ck. F. Willink Ketjen- Boers, z., Buitenzorg. - E. J. M. Donlebcn-Van Nooijen, z., Batavia. - A. E. van Keeken-Van der Weijde, z., Blinjoe-Banka. Overleden mevr. S. S. F. Coolen, Samarang. - mevr. de wed. W. Thierbach-Dierbeek, 66 j., Blitar. - C. J. M. Lammersma, 20 j., Gombong. - J. B. F. Weghake, 67 j-, Salatiga. - J. F. A. Diederiksz. - Winckelhagen, z., 2 m., Samarang. - Th. llarloff, z., 1 d., Samarang. - Mac Lean- 26 j., Samarang. - II. van Lingen-Hartsinck, Batavia. F. Eijzendoorn, z.t 27 j., Batavia. Dochtertje (M. P.) van W. N. C. Domingo, Si- toebondo, Tandjong Saric. - S. J. Croose, d.,10 j. - J. M. Jolles, d., 2l/2 j. Medan (Deli).-Th. W. Monod de Froidevillc-Der Kinderen, Sidhoardjo. - M. Frans, 34 j., Batavia. - W. F. Vogelzang, 25 j., Bengkalis. - A. E. ten ten Brinck, 57 j-, Soerabaja. KERK^EÜWS. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag wa3 het 40 jaren geleden dat de heer D. Thijs, pred. bij de chr. ger. gemeente te Hasselt, het leeraarsambt aan vaardde. Hij ondervond vele blijken van belangstelling en waardeering. Aan zijne zonderlinge kleeding, zoowel als aan zijne reusachtige gestalte kon men in hem een dier onverschrok ken jagers herkennen, afstammende van de eerste Norman- diers van Canada, die evenwel van dag tot dag zeldzamer worden, zooals wij reeds in het begin van dit verhaal aan gestipt hebben. Zijne haren begonnen reeds vrij grijs te worden en een breed litteeken, dat langs de slapen rondom zijn hoofd liep bewees, dat, indien hij zijn hoofdhaar nog had, dit niet was zonder dat hij groot gevaar had geloopen het zich ontnomen te zien. Zijne gebruinde trekken schenen van brons te zijnoveri gens vertoonde zijn gelaat een zekere goedhartighed, die in overeenstemming was met de herculische kracht zijner leden, want de natuur neemt in 't algemeen de wijze voor zorg om aan deze kolossen evenveel zachtmoedigheid als kracht te geven. Zijn makker scheen vijf en veertig jaar oud te zijn, dat is te zeggen vijf of zes jaar jonger dan de Canadees. Zijne zwarte oogen hadden eene uitdrukking van stoutmoedigheid en bijna van onbeschaamdheid: zijne beweeglijke trekken verrieden hevige hartstochten, die, eenmaal opgewekt, tot wreedheid konden overslaan. Alles in hem verried den man van een geheel ander ras, den man in wiens aderen een zuidelijker bloed vloeide. Alhoewel hij ongeveer dezelfde kleeding droeg als zijn makker en hij ook zoo gewapend was, verried zijn kos tuum toch eer een ruiter dan een voetganger. Zijne schoe nen getuigden evenwel dat zij hem al op meer dan één tocht van dienst waren geweest. De Canadees, in zijne geheele lengte over het zachte mos uitgestrekt, scheen met bizondere zorg op een schapenbout te letten, die, aan een stok van ijzerhout, op twee vorken van dezelfde houtsoort rustende bevestigd, boven de gloeiende kolen braadde, en waaruit een smakelijk vocht druppelde, dat siste, als het met het vuur in aanraking kwam. Hij was met zulk een gastronomischen ijver bezield, dat bij nauwe lijks de woorden verstond die zijn kameraad tot hem sprak. Ik houd tegenover u staande, zeide deze, die op eene tegenwerping scheen te antwoorden, dat, wanneer men op het spoor is van een vijand, laat het een Apache of Christen zijn, men op den goeden weg is. Maar, antwoordde de Canadees, gij vergeet dat wij maar even den tijd hebben om te Arispo den prijs vau onzen tweejarigen veldtocht te ontvangen en dat gij mij reeds nood zaakt onze twee tijgervellen en het pumavel in den steek te laten. Ik vergeet nooit mijne belangen, evenmin als de ge loften die ik gedaan heb, en ten bewijze daarvan diene dat er reeds vijftien jaren verloopen zijn dat ik die gelofte gedaan heb, wier vervulling thans nabij is. Ik meen vol doende kennis van het leven te hebben om elk ding op zijn tijd te doen; alléén ben ik maar wat haastig. Ik zai altijd de geldsommen vinden die men ons te Arispo ver schuldigd is, wij zullen overal die drie huiden die u aan 't hart liggen, kunnen verkoopen, maar het toeval, dat mij te midden dezer woestijnen den man heeft doen ontmoeten wien ik een doodelijken haat gezworen heb, zal mij niet meer zulk eene gunstige gelegenheid aan de hand doen, indien ik ze laat ontsnappen. Bah, zeide de Canadees, de wraak is eene vrucht zooals veel anderezij is smakelijk voordat men ze ge plukt heeft; zij is bitter wanneer men ze gesmaakt heeft. Er ontstond eenige oogenblikken stilte tusschen de twee jagers, en Pepe (onze lezers kennen hem) hernam: Het schijnt echter, signor Bois-Rosé, dat gij niet van dat gevoelen zijt betreffende de Apachen, de Sioux, de Raven en andere boezemvrienden van u, want uwe karabijn heeft ik weet niet hoeveel schedels verbrijzeld, zonder de strijders te rekenen, die 'uw mes naar de andere wereld heeft gezonden. Wordt ver volg AO)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2