NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 12 October 1887. No. 1310. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Puhlioite E tr anger e G. L. DA U.BE 8f Co., JOII. E. JONES, 'Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Wfê* Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van HaarlDagbl1 bankwerker (smid), 1 boekbinders jongen, 1 hout- en marmerschilder, 1 meubelmaker, 2 metselaars, 1 timmerinansaankomeling, 1 timmer mansleerling, 1 knecht in verfwaren, 1 bakkers- of slagersleerling, 1 bar- biersbediende, 2 loopjongens, 1 ma- gazijnkuecbt, tevens timmerman, 1 meubelmaker, 1 timmermansjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 loodgietersknecbt, 1 schil dersjongen, 1 scboenmakersaanko- meling. Haarlem, 11 October. Geen betere hulde aan het groote talent vau Possart, geen beter bewijs van waar deering der leden van het Duitsehe ge zelschap der heeren Gebrs. van Lier kan worden gedacht dan do zoo talrijke op komst als Maandagavond bij de opvoering van //Narciss", in den schouwburg alhier. Possart schitterde op eeue wijze als wij dit slechts kunnen verwachten van een kun stenaar,die gelijk hij,menschelijke toestanden derwijze weet weer te geven, datmen met den acteur leeft,aan zijn lippen hangt,en ieder zij ner gemoedsbewegingen een overeenkomsti- gen indruk bij den toeschouwer teweeg brengt. Denk u een man, met oprechten zin voor het ware en edele, moedwillig ver laten door zijne vrouw, die hij teeder bemint, die tengevolge van den smart door die scheiding veroorzaakt, in zijn denk vermogen wordt gekrenkt, doch in -zijne heldere oogenblikken door zijn dichterlijk talent, geestigheid en scherpzinnigheid de aandacht van de hoogste standen op zich weet te vestigen, in welke kringen hij, toegelaten wordend, met alle scherpte de waanwijze hoogmoed der edellieden en geleerden geeselt, gedreven door bittere haat en vertwijfeling, zonder eergevoel; in een doffe, moedelooze stemming, zoe kende naar zijne onvergetelijke vrouw, die hij ten slotte als eene hoog adellijke dame terugvindt, wanneer het echter te laat is, daar beiden inzien dat de maatschappij eene diepe klove tusschen hen heeft ge steld, ofschoon zij elkander als echtge- nooteu toebehooren. Narciss Ramoau, drama in 6 bedrijven van Brachvogel, is Possart volkomen waardig. Vooral de dramatische zijde van het treurspel wordt door hem tot een on geëvenaarde hoogte gebracht. Het humo ristische moet daardoor ontegenzeggelijk lijden. Het onderhoud ten paleize van de //marquise de Pompadour", waar r,de Philo- sophen der Encyclopaedy" het sarcasme van Narciss hebben te doorstaan, miste veel van zijne uitwerking, en was ternauwerheid in staat een enkelen gullen lach aan de toe schouwers te ontlokken die onder den indruk van het spel der hartstochten verkeerden, dat Possart zoo bij uitnemendheid verstaat. Ook de latere, meer komische passages wer den dieuteu ge volgen sterk opden achtergrond gedrongen. Onze hoop om Possart èn als dra maticus èn als humorist te zien, werd daar door wel eeuigszins //getausekt". Wat ons overigens voor dit drama innam is de omstandigheid dat de schrijver in de scènes waar karakterspel den boventoon voert, bet //Schwarmerische" en de //Schwer- falligkeit", waaraan, jammer genoeg, vele Duitsehe drama's lijden, zoo uitstekend heeft weten te omzeilen, waardoor het stuk tot in alle deel en zonder te groote in spanning kan worden gevolgd en begrepen. De overige leden van het gezelschap wisten Possart met succes in zijne moei lijkste passages te steunen. Frl. Bertens nam ons van den beginne af in door haar gedistingeerd en goed begrepen spel, waarin zij zich somtijds in haar. liefde tot Nar ciss tot de hoogste hartstocht opwond en daarbij tot zekere grens Possart op zijde streefde. Frl. Aichsberg wist èu door kaar doorwrocht spel, èn door haar aristocra tische verschijning evenals Frl. Fischer, de toeschouwers herhaaldelijk luide toe juichingen af te dwingen. Eenige in alle opzichten goedgeslaagde typen van staats- en edellieden vonden wij onder de mannelijke leden van het gezelschap, waarbij het spel des heeren Bergmann-Elitnar alle waardeering ver diende. Wij vermeenen dan ook met zekerheid te mogen beweren dat de bezetting der min dere rollen er veel toe bijdroeg om ons het schoone spel des //meesters" in zijn vollen omgang te doen genieten. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen, aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Iurichting gedurende de maand Aug. als volgt: Soortelijk yet Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.033 3.6 pet. 12.6 pet. Minimum 1.0295 3.2 11.85 Gemiddeld 1.0318 3.34 12.31 Ouder de bekroningen die aan onze stadgenooten op de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Am sterdam ten deel vielen moet nog vermeld worden die van den heer Joh. de Breuk, die in Groep II een diploma voor gouden medaille heeft ontvangen, voor tentoongestelde ver duurzaamde groenten en vruchten in blikken en de heer C. Doncker, gouden med. (hoogste onderseh.) voor volksbrood. Den 8sten Oct. werd in het koffie huis «De Nederlanden,» te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) de gewone jaariijksche huishoudelijke vergade ring van «Concordia» gehouden, waarin o. a. de leden van het aftre dend bestuur met bijna algemeene stemmen werden herbenoemd. Voorts werd bepaald, dat het 25-jarig be staan dezer letterlievende Vereeni- ging op den 29en Oct. a.s. feestelijk zal worden herdacht. De heer Pijn appel zal alsdan 25 jaren secretaris der Vereeniging geweest ziju. «Con cordia» telt 69 leden. Zaterdagmiddag werd te Zand- voort eene oefening met de reddings boot gehouden. Bij deze gelegenheid werden ook proeven genomen om de werking van olie, in eene woelige zee uitgestort, na te gaan. De uit slag was verrassend: de olie ver spreidde zich over het water en slechtte dadelijk de wildste golven. Later in den middag werd ook de vuurpijltoestel beproefd. Eene afge keurde schuit op het strand, op 250 M. afstand, werd als doei gebruikt; de wind noord, ééne streek oost. De eerste pijl, tegen den wind in afge schoten, bracht het tot een afstand van 360 M. De tweede pijl, met eene iets zwaardere lijn, ging 320 M. en bracht de lijq over de schuit. Iu beide gevallen is de lijn heel ge bleven. Opgeluisterd door een vriendelijk najaarszonnetje had Zondag tusschen Velzen en Alkmaar de wegwedstrijd plaats, uitgeschreven door de 5 Noord-Hollandsche Wielrijdersclubs, over een afstand van 41 K.M. De eerste prijs (een groot zilveren schild) werd behaald door de «Trek vogels». De tweede prijs (eene groote zilveren medaille), uitgeloofd door den heer Joan Bahuaen, voorzitter der A. V. C., verkreeg de Amster- damsche Vélocipèdeclub. Rijtijd ach tereenvolgens 1.50 en 1.5174- Ver der werden de 5 beste rijders be loond met eene zilveren tijd-medaille, en wel de heeren Scheltema Beduin 1.407é («Trekvogels»), Anton C. van den Biesen 1.421/4 (A. V. C.); T. Hart Nibbrig 1.4474,(«Trekvogels»); Ledeboer 1.467s (A. V. C.)W. Bloemen 1.51 (A. V. C.) terwijl de heer W. Holst er ook eene verkreeg, hebbende denzelfden rijtijd als de heer Bloemen gemaakt. LETTEREN EN KUNST. Bij liet jongst verschenen nummer van z/Lelie en Rozeknoppen", weekblad voor meisjes, onder hoofdredactie van mej. M. E. Pijnappel, is voor 't eerst, als bij voegsel, een flink uitgevoerde modeplaat gevoegd. Ditmaal bevat die plaat poppen- patronen nauwkeurig geteokend en met verklaringen voorzien. Verder vinden we in dit nummer weer stof te over om de lezeressen bezig te houden; ook merken we er een stukjein op naar het Italiaansch door de dames Mina Seiffert en Marie ten Brink. De Baad der gemeente Edam heeft aangenomen een voorstel van B. en W., om twee groote Hink gepenseelde schilde rijen van het Raadhuis te verdoeken en te restaureeren. Het zijn twee //Prinsen stukken", voorstellende de Prinsen Mau- rits en Frederik Hendrik in volle wapen rusting te paard. (Voor zoover bekend, zijn deze beide schilderijen eenig, daar de beide stadhouders anders slechts in buste op schilderijen voorkomen.) Zijn de stuk ken gereed, dan viuden ze een plaats in het stadhuis, in de kamer waar de bustes van Z. M. den Koning en van Prins Hen drik geplaatst zijn, en waar onlangs ook het portret van onzen premier, mr. J. Heemskerk Az., is opgehangen. In de groote zaal van de //Kuust- verein" te Frankfort a/M. is tegenwoordig het kolossale schilderstuk van prof. Wil helm Lendenschmitt uit München, voor stellende //De Intocht van Alarik in Rome", tentoongesteld. Het doek bedekt den ge- heelen oostelijken wand der groote zaal. Toen Alarik in het jaar 410 voor de derde maal Rome belegerde, hadden de Chris tenen de schatten en kostbaarheden uit de St. Pieterskerk naar de woning van eenige vrouwen overgebrachtwaar de Gothen ze na de inname der stad ont dekten. Alarik, als christelijk koning, be val zijuen krijgslieden de schatten terug te geven en liet ze onder zijne persoonlijke hoede in feestelijken optocht naar de St. Pieterskerk terugvoeren. Prof. Lenden schmitt heeft deze episode uit de geschie denis van dien tijd op het doek gebracht, naar wij vernemen: op meesterlijke wijze. (Port.) Joseph Hollman speelde op een con cert, door den Braziliaanschen gezant te Brussel, graaf De Villeueuve, gegeven ter eere van den Keizer en de Keizerin van Brazilië. Onze landgenoot behaalde een groot succes. De bekende impresario Maurice Strakosch, zwager en eerste leermeester van Adelina Patti, is te Parijs gestorven. In de Groote Opera te Parijs zal men met groote plechtigheid twee belang rijke muzikale gebeurtenissen vieren: het eeuwfeest van den //Don Juan", en de vijfhonderdste opvoering van //Faust". Aan Jules Barbier, die met Michel Carré het libretto van Göthe's drama bewerkte, zijn de toebereidselen voor beide feestvieringen opgedragen. Zola's //Renée" is door de censuur te Petersburg verboden. LEGER EN VLOOT. Met den maatregel om uit de militie officieren te trekken, is men nog niet verder gekomen dan één militie-luitenant bij het 8e reg. huzaren. De genomen proef wordt dan ook beschouwd als geheel mis lukt te zijn. De genomen proef met de instelling van het remonte-dépot in de legerplaats bij Millingen levert aanvankelijk zeer be vredigende uitkomsten op. In verband hiermede zullen meer paarden bij die. in richting geplaatst worden, zoodra eenige uitbreiding aan de bestaande gebouwen zal gegeven zijn. In plaats van den kapitein der ar tillerie W. F. Ridder van Rappard, is de kapitein W. G. van Hoogeuhuijze, van den generalen staf, belast met het geven van onderwijs iu de artillerie-wetenschap aan de 2e afdeeliug der krijgsschool te 's-Hage. De le luitenant J. Eek, van het escadron ordonnansen te Amersfoort, wordt met 1 Nov. a. s. gedetacheerd bij de rij- eu hoefsmidscliool aldaariu verband hiermede zal de le luitenant J. F. H. Mingels, die van het escadron ordonnan sen gedetacheerd is bij het dépöt-escadron van het 3e regiment huzaren te Leiden met 1 Nov. naar zijn korps te AmersLort terugkeer en. Tot den voorbereidenden cursus bij het 2e regiment inf. zijn toegelaten de sergts. De Winter, Mulder, Coenegraeht, GeerÜDg, Berg Micheels en de korporaals Steijn Parvé, Lieth en Janssen. Den 5en November zal uit Rotterdam per stoomschip //Drenthe" naar Oost-Indië worden overgebracht een detachement suppletietroepen, stork 34 onderofficieren en minderen, onder bevel van den le luit. der inf. H. Verschoof. Medegeleider 2e luit, der artillerie H. J. van Dijk. De officier van gezondheid 2de kl. P. van Vliet zal den 29en Oct. per stoom schip //Prinses Amalia" naar O. I. vertrekken. Do 2e luit. der inf. G. Ripping zal den Ben Nov. per stoomschip //Drenthe" naar O. I. vertrekken. De min. van Oorlog heeft bepaald, FEUÏIiLETO JST. 511 XVIII» HOOFDSTUK. DE WOUDLOOPER. O, dat is heel wat anders. Pebe; de eenen hebben mij mijne vellen ontstolen; de anderen hebben mij half gescalpeerd, allen hebben mij verschrikkelijke oogenblik ken doen doorstaan, en dan, 't is een goed werk bosschen en vlakten van zulk gebroedsel te zuiveren, maar ofschoon ik mij evenveel over de Engelscben te beklagen heb, zal mijne karabijn toch nooit, indien ik er niet toe gedwongen wordt, iemand dooden dien het toeval voor den loop van mijn geweer zou brengen, en wat nog sterker is, indien het in plaats van een Engelschman een landgenoot was. Een landgenoot, zegt gij, Bois-Rosé? dat is eene reden te meer; men haat nooit alleen hen volkomen, die men genoodzaakt is te beminnen uit plicht of door stand, dan wanneer men redenen heeft om hem te haten; die welke mij die man verschaft heeft zijn van dien aard om niet spoedig vergeten te worden, want reeds vijftien jaar gele den heb ik gezworen mij er over te zullen wreken. Om de waarheid te zeggen was de afstand tusschen ons beiden zoo groot, dat ik niet wist wanneer ik mijn eed zou kunnen ten uitvoer leggen, en ik kan mij nog maar niet verklaren hoe het mogelijk is dat twee mannen, die elkander in Spanje gekend hebben, elkander hier in deze bosschen ontmoeten. Maar nu is de gelegenheid daar en ik herhaal het u nog eens, ik wil deze gelegenheid niet laten ontsnappen. Pepe scheen zoo stijf op zijn stuk te staan dat zijn makker wel zag dat het vergeefsche moeite zou zijn hem van besluit te doen veranderen, en daar hij een zeer toegeeflijk karakter had en meer hield van handelen dan van twisten, hernam hij Da eenige oogenblikken nagedacht te hebben. Alles goed en wel beschouwd, heb ik te lang onder de Indianen geleefd om uwe manier van zien te miskennen, en indien ik de beweegredenen kende die u leiden, zou ik misschien uwe handelwijze in alle deelen goedkeuren. Ik kan u zulks in twee woorden zeggen, hernam diegene der twee jagers dien de Canadees Pepe noemde. Twintig jaar geleden was ik, zooals ik u gezegd heb, grensbeambte in dienst van Zijne Katholieke Majesteit. Ik zou tevreden genoeg met mijn lot geweest zijn, want wij trokken eene goede soldij; ongelukkigerwijze be taalde men ze ons nooit. De eenige hoop die wij nog had den, was, dat eene goede vangst smokkelwaren ons den een of anderen dag schadeloos zou stellen; maar de smokkel handel was even zeldzaam als de betaling onzer soldij; welke kans bleef er ook voor de smokkelaars over daar er altijd 200 man op den uitkijk stonden? Van af den ka pitein tot den ondergeschiktsten soldaat, oefende ieder de stiptste waakzaamheid uit. Alstoen redeneerde ik zoohet ie klaarblijkelijk, zeide ik tot mij zeiven, dat onder zulke omstandigheden geen smokkelaar zich op de kusten zal wagen of hij zal eerst wel heimelijk met den kapitein een accoordje hebben aan gegaan. Zooals gij denken kunt, sloeg de kapitein dusda nige overeenkomst niet van de hand en moest, om hem in dusdanig geval bij te staan, dien karabinier uitzoeken die het meeste vertrouwen zou inboezemen. Om dit doel te hereiken, nam ik het volgende middel ter handik veinsde altijd te slapen. Ik vond er een dubbel voordeel in: want die slaapt eet, en den een of anderen dag hoopte ik mijn deel van de aan den kapitein aangeboden koek te nemen; want ik was er zeker van dat hij mij boven anderen zou uitkiezen, daar ik altijd op post sliep. Op dit oogenblik nam de Canadees den schapenbout van het vuur, welks heerlijke geur zich vermengde met het met geuren bezwaugerde nachtelijke windje. Kom aan, zeide hij Pepe in de rede vallende, in dien ge zin hebt, kunt gij mij die geschiedenis onder het eten verder vertellen. Of ik zin heb 1 antwoordde Pepe. Carambalde herinnering aan mijn vasten in den dienst van den koning van Spanje jeukt mij altijd nog verschrikkelijk aaD de maag. De twee gasten gingen tegenover elkander zitten en vormden met hunne uitgestrekte beenen een ovaal waarvan het gebraad het middenpunt uitmaakte, en gedurende eenige oogenblikken verstoorde alleen het geknars hunner kake- beenen de stilte van het woud.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1