plicht der machthebbende klasse is, in1 deze treurige kwestie tusschenbeide te treden en geeft aan uw college in over weging, maatregelen tot werkverschaffing 'te nemen.» Aan de motie werd deze beteeke- nir, gegeven, dat men het nogmaals lange geleidelijken weg wilde be proeven, in de hoop dat ditmaal de gemeenteraad, een middel zou vinden om in de werkeloosheid te voorzien. Bij het gemeentebestuur van Utrecht bestaat het voornemen om de 5 hulpbureau's van politie in verbinding te brengen met het cen traalstation der Ned. Bell-telephoon- maatschappij, en tot invoering van eenen nachtdienst op voormeld station ten dienste der politie. Bij de Asser Werkliedenver- eeniging was ingediend een schrij ven van het bestuur der Werk liedenvereniging «Werken en Le ven» te Meppel, waarbij de Asser Werkliedenvereniging werd uitge- noodigd tot eene samenkomst in het lokaal der Werkliedenvereniging te Hoogeveen op Woensdag 2 Nov. a. s., om daar te spreken over het oprichten van eenen bond voor de Drentsche vereenigingen, ten doel hebbende elkander wederzijds te helpen en te steunen. Besloten werd drie leden derwaarts af te vaardigen. Aan de te Gent gehouden in ternationale loopwedstrijden, uitge schreven door de «Running-Club de Gand», werd deelgenomen door den heer J. D. Bloemen uit Amster dam, die den eersten prijs won op de baan van 100 M,, verder den eersten prijs op de baan van 300 M. en eindelijk den derden prijs op de «steeple chase» met een verschil van 8/( seconden met den prijswin- ner: De heer Bloemen liep deze 3 coursen direct na elkaar, daar de apreuve finale» van het nummer 100 M. omiddellijk voorafging aan de beide andere nummers, waaraan hij deelnam. DeNederlandsche Vereaniging voor Israël, gevestigd te Amsterdam, heeft blijkens het thans verschenen jaarverslag ontvangen f7721.511/» en uitgegeven f 7028.081/». De afdeeling Amsterdam telt 280 leden. Het orgaan van het «Leger des Heils» deelt het volgend merk waardige feit van den ernst eener «bekeering» mede: «In het eerste nummer werd ge meld, dat «zuster» Z. een gouden horlogeketting ten offer had gebracht hij hare toetreding tot het «Heils leger»; in het volgend nummer werd gemeld, dat de ketting op verlangen aan «mejuffrouw» Z. was terugge ven. Tusschen het verschijnen van beide nummers verliepen drie dagen. In die drie dagen was de bekeer linge weer wereldlinge geworden, de gouden keten trok blijkbaar te sterk! Door de Meubelmakerpatroons- vereeniging te Amsterdam zal een adres aan den gemeenteraad aldaar worden iDgediend, waarin zij be zwaren aanvoeren tegen de subsidie van vierduizend gulden, welke B. en W. voorstellen aan de Quelli- nusscbool te verleenen. Zij gronden hunne bezwaren op het feit, dat genoemde school werkt met leerlingen die betalen, en ge subsidieerd door stad, staat en pro vincie, met particulieren handel drijft in meubilair, door welke concur rentie adressanten als belasting be talende burgers in hunne zaken meenen benadeeld te worden. Zij oordeelen dat daardoor het doel van genoemde school en van de daaraan verstrekte subsidiën wordt over het hoofd gezien. Ten bewijze, dat de gebouwde eigendommen in de Beemster tegen woordig bijna geen waarde hebben, moge dienen, dat Donderdag jl. een burgerwoonhui6, door twee gezinnen bewoond, vóór enkele jaren nieuw gebouwd, in publieke veiling slechts f 1550 heeft opgebracht, terwijl het met een le hypotheek was bezwaard van f 3200. Welk een voorrecht om borgtezijn! In de Zondag avond te Krom menie gehouden vergadering der kiesvereeniging «Grondwet» is als caudidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer D. H. Zwaarde maker, te Zaandam. Volgens te Ilarlingen ontvan gen bericht is de gebeele Maandag naar de Noordzee uitgezeilde Tes- selscbe visscbersvloot uit zee terug gekomen. Een botter van Den Hel der wordt vermist. Van Terschelling wordt van 11 Oct. geseind: «Hedenochtend is hier gestrand een Eugelsche kotter; de kapitein werd gered; twee lijken zijn reeds aangespoeld; de overige bemanning wordt nog vermist. «Drie sleepbooten zijn vertrokken naar eene bark in de buitengronden.» Zondagmorgen werden aan den slootkant, grenzende aan de R. K. begraafplaats te Leiden, een pet en een stok gevonden, waardoor men tot bet vermoeden kwam dat daar iemand verdronken was. Spoedig baalde men het lijk op vau den ruim 60 jarigen J. d. M., die Zaterdagavond zijn gehuwde dochter bij wie hij inwoonde, bad verlaten. Bij bet onweder van Maau- dagnamiddag is de bliksem gesla gen in een der gebouwen van de Grofsmederij te Leiden, en tegen eene werk- of draaibank terecht ge komen, ten gevolge waarvan de persoon, daaraan werkzaam, met. ge weld achterover geworpen werd en voor eenige oogenblikken het be wustzijn verloor, zonder verdere ge volgen. Bij bet vertrek der tram vau Katwijk aan Zee is Maandagavond het tienjarig zoontje vau den heer N. Haasnoot op de treeplank van het voorlaatste rijtuig gaan staan. Een eindje meegereden zijnde, wilde hij er afspringen, doch viel, en de vier wielen van het achterste rij tuig gingen over zijne beide beenen. Het rechterbeen werd vreeselijk ge- gewond en kort daarna is het kind overleden. Men verzekert aan het Vad. dat Maandag bij of liever na de kisting van een lijk in het Militair Hospitaal te 's-Hage, een ergerlijk tooneel heeft plaatsgehad. Wij ver wachten zegt het blad een onpartijdig onderzoek van de mili taire autoriteiten. Dinsdagmiddag is door de po litie te 's-Gravenhage aangehouden zekere v. W., die reeds verscheidene malen tuchthuisstraf had oudergaan en die verdacht werd de dader te zijn van de jongste brutale inbra ken in de woning van jhr. Q. v. U. en jhr. S. in het Lange Voorhout. Inderdaad werd deze persoon ook in het bezit gevonden van kleeding- stukken van jhr. Q. en voorwerpen toebehoorende aan de dienstbode van jhr. S. Bij opgravingen in het Rek- kensche veld is op drie meter diepte in bet volle leem eene levende pad gevonden, geheel besloten in het taaie harde leem. Bij het los maken van een schop vol werd het leem met een mes doorgesneden, om te onderzoeken of er ook een of ander in te vinden was, en zoo werd de pad ontdekt. Jammer dat de arbeiders, bevan gen door den gewonen afschuw van padden, het dier in het water heb- oeu geworpen, waar het spoedig opzwol en stierf. Zondagavond vroegen twee Duitschers aan eenen brievenbestel ler te Lobith, terwijl zij op een hee renhuis wezen, of de bewoner nog ai geld had. De besteller ant woordde: «dat weet ik niet,» maar stelde de politie in kennis met de vraag, en deze bewaakte met de ambtenaren der belasting den gehee- !en nacht dit en nog meer andere buizen. Niemand echter werd ont dekt; de Duitschers, twee matrozen, brachten, zooals later bleek, den nacht rustig aau boord hunner stoom boot door! Te Zevenaar is gearresteerd Armaud Berk, ter zake van een te Hamburg plaats gehad hebbend duel. Maandagavond, omstreeks 9Vs uur, brak te Deventer, bij den land bouwer N.. achter de Meuren, een hevige brand uit. Hoewel de auto riteiten, de brandweer en de schut terij spoedig aanwezig waren, brandde het gebouw, waarin een groote voor raad hooi en stroo geborgen was, spoedig gedeeltelijk af. De gebeele voorraad hooi en strooi werd, zoo mede eene geit, eene prooi der vlam men. De inboedel, die veel door waterschade heeft geleden, werd gered. De bewoners waren reeds ter ruste en vluchtten uit hunne woning. Slechts het huis was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. In het noorden van ons land is men weer aan het uitmoorden van de lijsters, om die, voor 9 cen ten het stuk, aan poeliers te ver- koopen. De strikkers vangen dage lijks tot 100 h 250 dier zangvogels weg. Door deu brigadier-rijksveld wachter te Veuloo is proces-verbaal opgemaakt tegen eeu kapelaan te Reuver, wegens het uitoefenen der jacht zonder akte en zonder ver gunning vau deu eigenaar van den grond. WETGEVENDE MACHT. In de Dinsdiig gehouden zitting van de Tweede Kamer is liet algemeen debat over de Grondwetsherziening in tweede lezing aangevangen. Ingekomen zijn eeu omtwerp op den Zoutnccijns en eenige wijzigingen in de wetboeken in verband met de nieuwe strafwetgeving. Bij hot bovendoeld algemeen debat bleef de heer Vermeulen zijne bezwaren volhouden; hij kun niet inzien dat de be strijding der voorstellen bij de eerste le zing ongegrond was. De heer van Beere n broek be streed eveneens nog de herziening, als dragende eeu liberaal karakter en aange zien de herziening op de hoofdpunten troonsopvolging, defensie, kiesrecht en deu eed, geen verbetering is, doch daarentegen nadeelig werken zou. Spreker was van oordeel dat door de discussie in de Eerste Kamer, aan art. 194 zijn wezenlijk karakter is teruggegeven, ofschoon Hoofdstuk X verworpen is. RECHTZAKEN. De rechtbank te 's-Hage verklaarde Maandag, in zake de voor veertien dagen door ons medegedeelde procedure over de betaling van een kunstgebit, dat zij ziek volkomen vereenigde met bet door de des kundigen in dezen uitgebraebt rapporten, veroordeelde gedaagde tot betaling van bet daarvoor door den tandmeester gevorderde bedrag ad f220, plus 5 pCt. dier som, van af den dag der dagvaarding tot op dien der uitspraak, alsmede bet bonorarium vau de in dezen door de rechtbank be noemde deskundigen, ten bedrage van f293.4:0. De door eiseber bovendien ge vorderde f 20, wegen3 een operatie door hem, bij de plaatsing van bet kunstgebit in den mond des beklaagden bewerkstel ligd, werden hem evenwol ontzegd, op grond dat die operatie geacht moest wor den in den prijs van de levering begrepen te zijn. KERKN1ËÜW8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moerdijk ds. E. Hopster, te Welsum c. a. (de vacature duurt bier reeds sedert April 1873); te Maria Hoorebeeke (België) ds. E. S. Postma, te Beverwijkte Marken ds. Gr. J. Klomp, te 's Graveland c. a.; te Hoenderloo (toez.) de beer A. S. Talma A.W.Lz., cand. te Dordrecht; te Koornborn (Gron.) de cand. Huls, te Kampente Borkeloo ds. J. Bruining, te Beets (Noord- Holland). Bedankt voor bet beroep naar de do- leerende kerk te Lemmer door ds. G-. Klaarhamer, te Montfoortnaar Utrecht door ds. C. B. Oorthuis, te Katwijk; naar Broek-op-Langendijk (cl. Alkmaar) door ds. J. W. H. Kalkman, te Monster (cl. 's Gravenbage). FINANCIEELS MEDEDEEL1NGEN. Door den beer Edw. Bos is een tweede supplement op J. Dinger's //Overzicht van alle ter beurze van Amsterdam verhandeld wordende binnen- en buitenlandscbe effec ten" bewerkt. De vele en groote verande ringen welke de Amsterdamscbe effecten- markt beeft ondergaan sedert de uitgaaf van bet eerste supplement (1880) bet aantal der aan de Amsterdamscbe beurs verhandeld wordende effecten is van 290 (waarvan 36 weggevallen) gestegen op 487 beeft den beer Bos genoopt zijn sup plement in twee deeleu te splitsen, welke nu derhalve verschijnen als deel 4 en 6 van bet //Overzicht". Het spreekt van zelf dat een werk als door den beer Bos verricht is, door velen zeer op prijs wordt gesteld. Het bezit van eene duidelijke en vertrouwbare bandleiding moet voor menigen fondsenhouder bijna onmisbaar zijn, en althans groot gemak opleveren. Het verdient derhalve toejuiching dat de beer Bos, die reeds door andere werken getoond beeft op dit gebied geen vreemdeling te zijn, bet zeer gewaardeerde maar in vele opzichten verouderde werk van Dinger beeft voortgezet. In boeverre de arbeid van den beer Bos in alle op zichten den toets der critiek kan door staan; of bij niet bier en daar, door bet volledig afdrukken van prospectussen en bekendinakingen den omvang van bet werk onnoodig beeft doen toenemen, en wellicht op andere punten vollediger bad kunnen zijn, dat zijn vragen van ondergeschikten aard, op welke alleen door bet gebruik van bet //Overzicht" een juist antwoord kan worden verkregen. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van .Broekman Houders zijn in de iveek, eindigende 11 dezer, verhandeld de volgende fondsen Obl. Gemeente Haarlemmermeer tot. lOG/aPcl. Aand. Amst. Kau.-Maatsch. Itcstant- bewijzeu totƒ14 Aand. Amst.-Deli Comp. (18S6) tot 575 Obl. Pal. v. Volksvl. (Uitg. Sell.) tot305/8 Aand. Panor.-Maats. Kopenhagen tot 20 0 Aand. Siak Tabalc-Mpij tot 106 Aand. JJeli-Batavia Mpij te Batavia tot 447-450 u Aand. Groninger Waterleiding tot 102 Aand. Zuid-lloll. Crediet-Verceuiging te 's-Gravenhage tot100 Aand. IJsel Stoomtram-Maatsch. tot 9'/4 Aand. Amst. Kristal Ijsfabriek tot 11 Obl. Kon. Pabriek vau Stoom- en an dere Werktuigen, lc Hyp. tot792/4 Idem. idem. idem. (1884) tot 45 Obl. Port Royal en Augusta Spoorvv., Income Bonds totƒ363/s Aand. N.-Holl. Brandverz.-Mpij tot821/" 11 IJ I I E l A N i). Engeland. Dinsdag teLonden ont vangen dépêches uitKaapstad melden, dat de vereeniging van de Transvaal met de nieuwe republiek in Zoeloe- land thans beklonken is, behoudens Engeland's bekrachtiging overeen komstig de conventie. Volgens het tractaat blijft Pretoria hoofdstad en Kruger staatspresident der vereenig-' de gemeenebesten. ICruger en Brand onderhandelen thans over de ineen smelting van de Transvaal en den Oranje-V rijstaat. Het gerucht loopt, dat lord Ashbourne, lord-kanselier van Ier land, naar aanleiding van den on- gunstigen afloop van het tegen den lord-mayor van Dublin, Sullivan en W. O'Brien gevoerd proces, zijn ambt zal nederleggen. Frankrijk. De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft eene cir culaire aan de ambtenaren van zijn bestuur gericht, waarin deze ge waarschuwd worden tegen de over ijling waarmede eenige hunner overal spionnen meenon te ontdekken. Zoo was onlangs een Beiersch onderdaan, die als bedevaartganger naar Lourdes trok, te Montpellier als verdacht van verspreiding aan gehouden, terwijl niets bij hem ge vonden werd dat dit vermoeden kon bevestigen. De aangehoudene bracht niettemin een nacht in de gevan genis door. Daar meer dergelijke vergissingen zijn voorgekomen, heeft de minister door deze circulaire daar tegen willen waken. De Sultan van Marokko heeft bevolen dat aan den Franschen ge zant eene som van 100,000 frs. ter band gesteld zou worden als scha deloosstelling voor den moord op den kommandaot Sehmitt gepleegd. De Pays verzekert, dat de heer Mazeau, minister van Justitie, zijn ontslag heeft ingediend tengevolge van verschil van meening met zijne ambtgenootendat de heer Fallières, thans minister van Binnenlandsche Zaken, de portefeuille van Justitie zou aanvaarden, en dat de heer Waldeck-Rousseau in het kabinet zon treden als minister van Bin nenlandsche Zaken. Als betrokken in bet Caffarel- scbaudaai zijn gearresteerd mevr. De Courteuil, een Italiaansche; mevr. Rattazzi, de dame die twee jaren geleden den president van den Ge meenteraad Michelin trachtte om te koopeneen zaakwaarnemer Bayle, die aau den haudel iu ridderorden meedeed. Men zegt dat ook de se nator generaal Andlau is gearres teerd. Reuter seint van heden uit Parijs: Het hof heeft een onderzoek ingesteld ten huize van generaal d'Audlau en daar de bewijzen ge- vondeD, welke men zocht. Een be vel tot inhechtenisneming van den generaal is reeds uitg-evaardigd. Heden nam de politie in hechte nis madame de Saiut-Sauveur, die woont in de Rue Bac. Volgens Voltaire heeft graaf d'Andlau zich van het leven be roofd, maar dit gerucht wordt door niets gerechtvaardigd. De ministerraad heeft zich Don derdag langdurig met den staat van zaken iu Marokko bezig ge- honden. Het hoerschende denkbeeld was, met Frankrijk en de andere mogendheden samen te gaan tot handhaving van het «statu quo» in Marokko Duitscllland. De berichten om trent den gezondheidstoestand des Keizers luiden altijd nog gunstig. Hij ontvangt vele hooggeplaatste personen in audiëntie. Aan den mid- maakt hebbenmaar, mijn jongen, het zal niets zijD, stel u maar gerust, voegde hij er bij, de op de wonde klevende kleederen met water losmakende; een compres van ge stampte kruiden er overheen en het zal wel beteren. Pepe, ga daar ginds een handvol «oreganos» inzamelen en stamp ze fijn tusschen twee steeuen en geef ze me dan. Pepe kwam weldra met een bundel kruiden terug wier genezende eigenschappen in het gebeele land bekend zijn en voerde de bevelen van Bois-Rosé stipt uit. Deze legde een pleister op de wonde, die hij daarna verbond met den gordel van Tiburcio. Gij moet u nu reeds verlicht gevoelen, zeide hij want er is niets zoo goed als de oregano om te beletten dat de wonden ontsteken en gij zult zelfs niet de minste koorts gevoelen. Thans mijn jongen, heb ik, zoo ge er zin in hebt, eene snede van den gebraden schapenbout en een slok brandewijn tot uw dienst, waarna gij goed zult doen u bij het vuur uit te strekken en wat te slapen, want gij schijnt onder de vermoeienis te bezwijken. Inderdaad, hernam Tiburcio, er zijn mij sedert acht en veertig uren slag op slag zoovele gebeurtenissen overkomeD, dat het mij voorkomt eeDe eeuw te hebben doorleefd en op dit oogenblik schijnt alles om mij te draaien, wat het eten thans aangaat, daarvoor bedank ik u harte lijk; de slaap zal mij de krachten teruggegeven, die ik in de hachelijke omstandtgheden waarin ik verkeer, zoo hoog noodig heb. Ik verzoek u daarom slechts om éénen dienst, dat is, mij niet lang te willen laten slapen. Goed, goed! zei Pepe op zijne beurt, ik vraag u niet waarom, maar indien gij de hacienda wilt blokkeeren, ben ik daar om n bij te staan en ik heb een paar goede oogen ter mijner beschikking; aldus slaap gerust. Tiburcio strekte zich op bet donzige gras uit, en na zijne twee gastheeren nogmaals vorzocht te hebben hem voor het aanbreken van den dag te wekken, viel hij weldra ten gevolge van de doorgestane vermoeienissen en het bloed verlies in eenen diepen slaap. De Canadees beschouwde hem eenige oogenblikken met opmerkzaamhetd en zich tot Pepe wendende, zeide hij Indien de gelaatstrekken niet bedriegelijk zijn, geloof ik niet dat wij er berouw over zullen hebben dezen armen jongen welwillend ontvangen te hebben. Ik had echter reeds eenig wantrouwen gekregen, antwoordde Pepe, maar het bewijs dat hij aan den arm draagt, duidt aau dat hij uit liet huis vanwaar hij komt geene vrienden heeft gevonden en het zal slechts aan hem liggen als ik de zijne word. Hoe oud meent gij dat hij is? vroeg Boie-Rosé, wiens uiterlijk al het belaDg verried dat hij in zijn onderzoek stelde. Hij kan niet ouder dan vier-en-twintig jaar zijn, daar durf ik wel voor instaan, antwoordde de gewezen grens beambte. Dat dacht ik ook, zeide de Canadees, die eerder tot zich zeiven scheen te spreken dan tot zijn vriend, ter wijl eene uitdrukking van droefgeestig-heid zijne ruwe ge laatstrekken verzachtte; dien ouderdom moest hij hebben, als bij nog leefde. En onwillekeurig ontsnapte een diepe zucht aan zijne breede borst. Wie, zegt gij! viel hem de Spanjaard plotseling in de rede, in wiens ziel deze woorden weerklank hadden gevonden. zoudt gij iemand kennen?.... Het verledene is voorbij, zeg ik u, hernam Bois- Rosé, en waaneer hij niet is dien men gaarne zou men- schen dat hij was, is het 't beste hem te vergeten. Maar komaaD, laat die droevige herinneringen ter zijde, want ik zou al mijn eetlust verliezen, als ik nog langer bleef den ken aan hetgeen niet meer is, nog langer bleef hopen het geen niet meer zijn kan. Ik heb alleen in de boeschen geleefd en ik moet alleen sterven zooals ik geleefd zal hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2