NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 14 October 1887. No. 1312. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Ig den afgeloopen nacht, omstreeks 2 ure, is een hevige brand uitge broken in de turfschuur vau J. H. Schwegler, Korte Heerenvest no. 1. Deze schuur benevens een daar- naastgelegen pakhuis en bovenhuis door genoemden Schwegler bewoond zijn geheel, en vier achterhuizen van perceelen, gelegen aan de Anthonie- straatgrootendeels uitgebrand. Twee geiten, twee konijnen en een hond zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. De gebouwen zijn alle verzekerd maar een paar inboe dels niet. De brandweer heeft goede diensten bewezen. Een aantal spuiten en de slangen wagen van de politie hebben water gegeven. BINNEN L A N I). HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Iloof Actgenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. I. DA UB E cf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont mar tre. STADSNIEUWS. Haarlem, 13 October. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Sept. zeer gunstig. Ter gemeente secretarie werden van in de wet ge noemde besmettelijke ziekten aan gegeven 25 gevallen van mazelen 4 van roodvonk, 3 van febris typhoï dea en 1 geval van angina diplithe riua met doodelijken afloop. Het totaal der overledenen was buiten gewoon laag en bedraagt met 9 leven loos aangegevenen 64. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 15,9. Aan lichaamszwakte stierven 6, aan kanker 5, aan stuipen 2, aan hersenziekten 4, aan apoplexie 4, aan croup 3, aan ziekten der adem halingsorganen 12 (waarvan 6 aan keel- en longteringotblosdspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 10, aan andere oorzaken 5, aan onbekende oorzaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 jaren 11, van 514 jaren 0, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 7, van 50—65 jaren 7, van 65—80 jaren 5, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 77 jongens en 80 meisjes. In zijne vergadering van Woens dag benoemde de Gemeenteraad van Alkmaar tot onderwijzer aan de openbare Burgerschool aldaar, den beer F. J. Auke3, te Haarlem. De dorpsgronden te Haarlemmer meer zijn door die gemeente ver pacht voor 4 jaren tegen f 350.75 par jaar, d. i. f49.50 meer dan bij de voorgaande verpachting. Zaterdag jl, werd, door een verschil van f 2.50 werkloon, C. J. Gerritsen op het erf van de wed. C. de Koning, aan den IJ weg te Haarlemmermeer door diens zoon H. de Koning, met een juk een slag op bet hoofd toegebracht, welke bloedstorting tengevolge had. De leden van de rederijkers kamer «Vondel» te Hillegom, die aan de ingezetenen reeds menigeo genoeglijken winteravond verschaft hebben, bereiden zich, onder leiding van den heer Frowein, weder tot eene uitvoering voor. De vereeni ging telt tbans 10 beeren- en 3 damesleden. Door bet bedanken van mej. H. C. Van der Werff, die we gens huwelijk binnen enkele dagen naar Indië vertrekt, beeft «Vondel» waarlijk een groot verlies geleden, 'tis in bet belang der Vereeniging te wenschen dat de beide dames, die nog zoo kort geleden als lid zijn aangenomen, dit verlies zooveel mogelijk zullen trachten te her stellen. LETTENEN EN KUNST. Op last der Deensclie regeering door reist tliaus (le oudheidkundige J. Heiras, predikant te Skjellerup, ons land, om een onderzoek in te stellen naar de zeldzame, hier nog aanwezige tufsteenen kerkgebou wen, die de oudste ziju, welke men in Nederland aantreft. Dit onderzoek staat in verband met de uitgave van een groot werk over soortgelijke in Denemarken zich bevindende kerken. De voorstelling van //Richard III," Dinsdngavond door het Duitsche gezelschap in het Grand Theatre te Amsterdam, heeft, hoewel Ernst Possart in de vertolking der hoofd- en titelrol het bewijs leverde, haar met zeer veel zorg te hebben bestudeerd, en het karakter met niet genoeg te roemen zelfbeheersching teruggaf, slechts eenen gemengden indruk teweeggebracht. Op 10 dezer overleed te Delden in den ouderdom vau 79 jaren, de heer J. Chr. Gewin, in de letterkundige wereld eene goede bekende. De heer Louis Bouwmeester zal in de maand December zijne 25-jarige tooneel- loopbaan herdenken, vermoedelijk met eene weder opvoering van Delavigne's //Locle- wijk XI,'in de vertaling van Schimmel. In de jongste maandvergadering van de Maatschappij der Ncderlaudsch Letter kunde is prof. J. Ten Brink tot voorzitter der Maatschappij benoemd. De heer J. P. Doressen heeft zijn 25-jarig feest gevierd als voorzitter van de rederijkerskamer «Jan van Beers" te Utrecht. Jan van Beers had voor die gelegenheid een vers gedicht. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat dezen winter door Het Ned. Tooneel zal opgevoerd worden, is getiteld//Erancoise's Opstel." LEGER EN VLOOT. De luitenant ter zee le kl. W. G. van Nes, die der 2e kl. H. T. Heven en J. A. A. C. ridder van Rappard, benevens de off. van gez. der 2e kl. A. E. Sissingh, allen behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedeta cheerd aan boord Zr. Ms. gaffel schooner //Argus", worden met 1 November a. s. op non-activiteit gebracht, de eerste onder eervolle ontheffing van het door hem over dien bodem gevoerde bevel. De luitenant ter zee der 2e kl. E. H. de Meester en de adelborsten der le kl. G. W. do Leur, jhr. C. Röell, jhr. E. W. L. van Geen, J. J. Oudemans en C. Kruijs zullen den 29en October a. s. per stoomschip //Prinses Amalia" naar Oost- Indiè vertrekken. Den 15en dezer wordt eervol ont heven van de functie van officier voor ipeciale diensten bij het korps genietroe pen de kapitein P. Kleynhens, eu als zoo danig benoemd de kapitein A. M. Polvliet van het korps. De kapt. Kleynhens, die 8Va jaar bij het korps die betrekking waarnam, wordt op boveugenoemden datum geplaatst bij den staf der genie te Utrecht, terwijl op dien datum de le luit. Heidenrijk wordt werk zaam gesteld onder de bevelen van den eerstaanwezend ingenieur te Gorinchem. Met 1 November a. s. worden geplaatst bij gemeld korps de le luitenants Eaivre Westenberg, resp. werkzaam bij den staf der genie te Haarlem en Amsterdam. De le luit. Van Roijen, van het korps wordt met 1 Jau. a. s. overgeplaatst bij den staf der genie te Gorinchem. De offic. van gez. 2e kl. A. van de Moer, van het koloniaal werfdepot, is over plaatst bij het 3e reg. inf. te Nijmegen, en wordt tijdelijk bij eerstgenoemd korps vervangen door den offic. van gez. 2e kl. A. Kuipers van het instructie-bataljon. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht dr. J. G. ten Oever de Brauw, wordt met 28 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. Opleidingsschip //Ad miraal van Wassenaer. Bij kon. besl. is O. baron van Wasse naer, met ingang van 16 Oct. 1887, ben. tot burgemeester der gemeente Gorsel. De //Stct. (no. 240) bevat de statuten der volgende vereenigingeu, erkeud vol gens de wet van 22 April 1855 (//Stbl. no. 32): De Kerkelijke Kas, te Mijdrecht; De Kerkelijke Kas, te Spijk, prov. Gro ningen; turngezelsckap //Excelsior", te Krommenietooneelvereeuiging //Shakes peare," te 's-Gravenhage. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) De schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Crt. oppert het denkbeeld, dat eene commissie zich vorme om eene nationale pro test-inschrijving te openen, ten einde den heer Willink Ketjen te steunen in zijn strijd tegen onrecht en mis kenning. Er zijn maatregelen in over weging om ook hier te lande, even als in Frankrijk het geval is, aan het personeel van 's Rijks zeemacht gelegenheid te geven tot het doen van inlagen in de Rijkspostspaar bank aan boord der schepen, waar op zij dienen, en aldus die gelden zoo spoedig mogelijk rentegeveud te maken. Woensdag werd door de di rectie der Nederlandsche Rhijnspoor- weg-maatschappij aan den schrijn werker A. W. vau Veen, bij ge legenheid van zijn 25jarigen trouwen dienst, een diploma in lijst met ge schenk in geld uitgereikt. De //Provinciale Groninger Courant" bestond Maandag jl. 100 jaren. Den 9en October 1787 toch verscheen op bevel van Gecommitteerde Raden der Omme landen tusschen de Eems en de Lauwers het eerste nummer van //eene courant met het Ommelander wapeu voorzien", bij den Omraelander boekedrukker. De //Heren" van de Ommelanden ver klaarden //voornamelijk" te worden voort bewogen door de //menigvuldige, onwaare berichten, schandelijke lasteringen en be- driegelijk ingelaschte brieven, waarmede thans vele Couranten ziju opgevuld en waardoor zij bij alle weidenkenden veracht het Credit ten eenen male verloren hebben". Bezorgd, zooals zij met zoovele woorden zeggen, //voor de gemoederen der >de Ingeseteneu, waarop dit zo onge oorloofd gedrag voor een Historie Schrij ver wezeutlijken invloed heeft, zijn zij te rade geworden om ten minsten Hunne Ingesetenén door gemelde Nieuws Papier voor misleidingen te beveyligen". De uitgever zeide het duidelijk genoeg in zijn //Advertissement"; men had zich //verstout zonder eenige onderscheid de geheiligste personen, personen van het emiuenste character, gansche Regeringen, Collegiën, Staatsieeden op het hatelijkste af te schilderen, dezelve schandelijk te traduceeren, en ze daardoor, zoo mogelijk, bij do goede en stille ingesetenen verdngt te maeken, in kleinachting te brengen, hun tegens zodaene personen opte zetten en in het harnas te jaegen". Er moest worden omgezien naar een tegengif, in den vorm van een officieus orgaan. De prachtige villa op den hoek van Raijsstraat en Weesperzijde te Amsterdam, bewoond door den voor- maligen eigenaar, den heer Kras- napolsky, is door de directie van het Amstel-Hotel» met kleeden en gor dijnstoffen aangekocht en als een blijk van waardeering aan dr. Mez- ger aangeboden. Uit Amsterdam wordt gemeld: De groenen, aan onze universiteit Woensdagavond tot studenten ge promoveerd, hielden daarna eenen fakkeloptocht, omstuwd door dui zenden nieuwsgierigen en voorafge gaan door Zaagmans kapel. Of schoon vele novitii den prins hadden gesprokenging het betrekkelijk rustig en vroolijk toe. In verschil lende straten en grachten werd Bengaalsch vuur ontstoken,dat kleur en gloed aan den stoet bijzette. Dr. P. van Hamel Roos uit Amsterdam zond ter Voedingsten toonstelling eenige monsters ver- valschte levensmiddelen. Hij verwierf daarvoor.... een eervolle vermelding. Eu tóch was ze verdiend! Naar men aan de Bakkerscou~ rant meldt, is de internationale bak kerij-tentoonstelling te Amsterdam in 1889 zoo zeker, dat tijd en plaats reeds zijn vastgesteld. Betreffende de stranding van den Engelschen kotter bij Terschelling wordt van daar dd. 11 Oct. nader het volgende geroeid In den morgen van heden strandde, bij het strand van Formerum, de Engelsche vischkotter Louise No. 551, Yarmouth, kapt. James Jacman. Daar volgens het verhaal van den kapitein het schip gebroken was en het volk, zijnde vijf man, zich in het want hadden vastgebonden, sprong hij met eene reddingsboei over boord, om zwemmende het strand te bereiken en zoo doende hulp voor de achtergeblevenen te FBUILIiETO 2ST- 531 XVIIR HOOFDSTUK. DE WOÜDLOOPER. De gewezen grensbeambte, wien het verledene, alhoewel uit eene andere oorzaak, niet gunstiger scheen toe te lachen, sprak ook niet meer over het onderwerp en beiden, eens klaps van gesprek veranderende, begonnen weer met ver nieuwden eetlust van den smakelijken schapenbout te ge bruiken en ondauks den goeden wil der twee eters om hun maaltijd zoo lang mogelijk te rekken, moest er evenwel een einde aan komen. Indien ik het genoegen had dien don Augustin per soonlijk te kennen, die de eigenaar der naburige hacienda schijnt te zijn, zou ik hem een compliment maken over de bizondere smakelijkheid zijner schapen, zeide Pepe op bevredigenden toon, en indien zijne rijpaarden van ge lijke kwaliteit zijn, zou ik me geluk wenschen indien ik er een van hem kon ter leen krijgen. Wat 1 zeide Bois-Rosé, zijt ge dan met het uwe niet meer tevredeu Neen, zeker niet, gij kunt toch wel denken, dat ik, nu wij onze reis veranderd hebben, ten minste een goed paard moet hebbeu om op elke gebeurtenis voorbereid te ziin; ik heb daar mijn zadel en op die manier zullen wij, gelijk elke goed georgauiseerde legermacht, voetvolk eu ruiterij hebbeu. Een paard minder zal geen grooter leemte maken in die troepen die in deze bosschen galoppeeren dan een schaap in zijne kudden en voor mij zal het zeer nuttig ziju. WelnuI zeide de Canadees, ik geloof niet dat gij den eigenaar groot onrecht zoudt aandoen en ik wensch u goed geluk. Wat mij betreft, ik zal dezen braven jongen gezelschap houden, die slaapt alsof hij in geen veertien nachten geslapen heeft. Niemand zal zich waarschijnlijk op de hacienda be wegen; maar slaap toch maar met een half oog gedureude mijne afwezigheid, en, indien er eenig nieuws is, zullen drie met gelijke tusschenpoozen herhaalde kreten van den jak hals mij op mijne hoede doen zijn: Onder het uiten dezer woorden, nam Pepe den lazzo die aan zijn zadel gehecht was eu richtte zijne schreden naar de plaats waar hij een paard zou kunnen verrassen. Bois- Rosé bleef alleen. Opnieuw vestigde bij zijne blikken op den bij het vuur iugeslapen jongeling, wierp nog wat droge takken, die een hellen glans verspreidden, op den vuurgloed; en daarna zich naast hem uitstrekkende, sliep ook hij spoedig iu. XIX» HOOFDSTUK. Fabiaan EN BOIS-SOSÉ. Wanneer, na verloop van den door haar wil vastgestel- den termijn, het aan de justitie van hier boven behaagt hare plechtige rechtbank te openen, is het niet enkel van de eene grens van een land tot de andere dat men op de door de rechters aangewezen plaats de schuldigen en de getuigen ziet bijeenkomen, zelfs vau geheel tegenovergestelde punten van den aardbol, van de verwijderdste strekeD, komen aan klagers, getuigen, rechters en schuldigen, gehoorzamende aan eene onzichtbare hand die hen drijft, zich op een ge meenschappelijk terrein vereenigen. De goddelijke rechtvaardigheid kent geene verjaring der m'sdaad, en de twintig jaren, die na den moord van de gravin de Mediana verloopen waren, hadden haar niet be. vredigdenkel was de tijd nog niet daar waarop het vonnis moest uitgesproken worden; dat tijdstip naderde thans. Sinds lang verbroken draden zouden opnieuw aaneenge knoopt woiden, sinds lang geseheiden personen zouden elkander weer ontmoeten. Fabiaan de Mediana en de Canadeesche matroos, twintig jaar geleden op drie duizend mijlen afstand van daar, plot seling bij elkander gebracht, sliepen voor de tweede maal aan denzelfden haard. Een toevallig ontsnapt woord kon den jager het kind doen weervinden, dat hij dagelijks be treurde, kon Fabiaan de Mediana den man doen vinden die bet lijk zijner moeder opgenomen en twee jaren zijner eigene kindsheid beschermd had, dengene wiens naam uit zijn

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1