NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Belli® tacit! De Goudvallei. Prijsraadsel, 5 e Jaargang. Donderdag 20 October 1887. No. 1317. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHEMEÏÏTSPRIIS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123* ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoof dagenten voor het. Buitenland: Compagnie Génerale de Pnilicite Etrangère G. L. DA JIBE ty" Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Fanbourg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 Novem ber a. s. op «HAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing van het dat in ons volgend nummer zal worden gegeven. Voor de goede oplossingen zullen door ons prijzen, bestaande uit ver schillende boekwerken, worden uitgeloofd. De Directie. S A I) S N I E tl tï S. Haarlem, 19 October. Verkort verslag van het behan delde in de Gemeenteraadszitting van hedenmiddag: Missive van den minister vau Binnen- landsche Zaken met goedkeuring van het Raadsbesluit, betreffende de jaarwedden van de leeraars aan de H. B. School. Aangenomen. Id. id. betreffende de pomp aan de Nieuwe Groenmarkt. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verbetering van het carillon van den Groote-Kerk- toreu voor f350.. Aangenomen. Id. id. tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. J. Goteling Vinnis. Toegestaan. Voordracht van de heereu A. F. L. Blad, A. J. Schreuder en J. Huysraan Rz. voor de betrekking van onderwijzer 3de klasse aan de Tusschenschool. Benoemd de heer A. F. L. Blad. Voorstel van B. en W. tot bevorde ring van W. G. Schouten tot onderwijzer tweede klasse. Aangenomen. Benoemd tot len onderwijzer aan de Burgerschool, W. Verburg; tot 2en onder wijzer H de Liefde Missive van de commissie van toezicht op de Gymnastiek-, Scherm- en Dans school met aanbeveling van een nieuw lid. Benoemd den heer P. Dyserinck. Herstemming over de vraag, of het voor stel van de heer Macaré, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, eene motie van orde is. (De stemmen staakten). De uitslag van de behandeling der overige punten der agenda was bij het ter perse gaan van dit blad nog niet be kend. Zie daaromtrent het uitvoerig ver slag in het nummer dat morgen verschijnt. Bij de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid zijn ingekomen de navolgende antwoorden op de door de Maat schappij uitgeschreven prijsvragen: Handleiding tot het kweeken en aanleggen van plantsoenen in de openbare wandelplaatsen en langi de wegen, in antwoord op prijsvraag No. 705. Bepaling van het zwavelgehalte in het lichtgas, in antwoord op prijs vraag No. 704. Twee toestellen tot kamerverwar ming, in antwoord op prijsvraag No. 708. Dinsdagnamiddag is ten huize van den werkmau Bekker aan de Voor- tingstraat no. 29, terwijl de kinderen alleen te huis waren, door het met lucifers spelen van dezen een be gin van brand ontstaan, dat geluk kig spoedig werd ontdekt en door de buren is gebluscht. Reeds had een wieg vlam gevat, waardoor een zuigeling, die daarin lag, brandwon den aan het hoofdje heeft bekomen. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsch 25 centsstuk, voerende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1849, en blijkbaar bestaande uit lood. Door den stoombootdieust «Car- jens» zullen extra reizen, naar de groote paarden en veemarkt te Woer den, op Maandag 21 en Woensdag 26 Oct. 1887 worden gedaan. Ver trek van Haarlemmermeer 3, 3,30 en 4 uur. De directie van den stoomboot- dienst «Carejens» heeft gedurende de maanden Oct. en Nov. eiken Vrij dag een extra-dienst georganiseerd. Dit geschiedt met het oog op de veemarkt te Leiden; voor Haarlem mermeer van groot gerief. De eerste veemarkt te Aalsmeer zal gehouden worden op Donderdag 27 Oct. 1887. De heer Buwalda, hoofd der chr. school te Kollum, is als zooda nig benoemd als hoofd der chr. school te Hoofddorp, Haarlemmermeer. De opbrengst van het personen vervoer der Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij (Haar lemLeiden) bedroeg in de maand Sept. 11. f 6057.801, het goederenver voer f505.19 en aan diversen f391.33 zijnde over het totaal f 8.28 per dagkilometer, tegen f 8.11 in Sep tember 1886. Dinsdag is tusschen Zandvoort en Noordwijk een lijk aaogespoeld, voorzien van twee gouden halsknoo- pen, naar gissing 40 jaar, blond haar, gekleed in nieuwe oliebroek. 2 dnffelsche broekeu, 1 wollen boe zeroen met lange mouwen. Waar schijnlijk is het de schipper van den botter, die voor IJmuiden overboord is geslagen. Wedstrijden. De tooneelwedstrijd te Utrecht. Onder leiding der Rederijkerskamer «De Géuestet" wordt dezen winter een tooneel- wedstrijd van rederijkers gehouden, die eene gunstige gelegenheid biedt tot ver gelijking van verschillende Kamers uit ons land. Maandagavond aldus meldt het //Utr. Dagbl." werd de reeks ge opend door J. J. Cremer" uit Haarlem, die op zeer verdienstelijke wijze een vrij nieuw stuk opvoerde, //Karei Eduard in Schotland", drama in 5 bedrijven, door T. A. Melick, bewerkt naar //Les Jacobi tes" van Francois Coppée. In het stuk staan heldendicht en eene betrekkelijke on beduidende liefdesgeschiedenis naast elkan der. Het eerste doet in den opzet meer verwachten dan het geeft eu de laatste krijgt door de edele opoffering der bede lares een treffend karakter. In beide is zeker de belangrijkste persoon de blinde «Augus", welke rol bij den heer G. J. van Gasteren in bizonder goede handen was: welluidend klonken zoowel het proza als de alexandrijnen uit zijn mond. De titelrol werd verdienstelijk vertolkt door den heer G. J. Raimond. Als lord «Ein- gall" trad de heer L. Jansen Fz. op. Nog mogen zeker genoemd worden de dames A. Bakels en C. v. d. Heyden, die met zooveel toewijding als //Marie" en lady z/Dora" optradenvooral eerstgenoemde dankbare rol werd met veel gevoel ge speeld. Wij zullen thans niet in eene ver dere beoordeeliug treden van de wijze, waarop aan verschillende eischen dertoo- neelspeelkuust voldaan werd, omdat dit meer eigenaardig tot de taak der jury behoortslechts moeten wij erkennen, dat de indruk van het geheel zeker gunstig mag genoemd worden. Als blijspel werd gegeven «De Koop man in Oudheden", van R. Faassen, een stuk, behoorende tot de grappige toonee- len, die tot grondslag hebben de nabuur schap van twee kamers, waarhij de een ongemerkt door een gat in den muur terechtkomt in eene kast met antiquiteiten van den ander. De titelrol, die het meest is uitgewerkt, was bij den heer G. J. Gasteren weder in goede handen; ook de overige optredenden speelden verdienste lijk, de heer A. Hoeve ab //rentenier". G. J. Raimond als zijn «zoon", mej. In- gelath als zijne //huishoudster" en mej. M. Boekwijt als de «pleegdochter" van den koopman. Het stuk werd vlug ge speeld en gat voldoende stof tot lachen Deze eerste avond van den tooneel- vvedstrijd heeft zeker een goeden indruk achtergelaten bij de talrijk opgekomen leden en genoodigden. De regeling is bij het bestuur van «De Génestet" blijkbaar in goede handen. Het orkest van den heer Coenen deed zich in de pauze hooren. LETTEREN EN KUNST. Een Nederlandsch gedicht van Jan van der Does (Janus Dousa), den beroemden humanist uit de 16e eeuw, is dezer dagen, naar het «Athenaeum" vermeld, ontdekt in de Palatijnsche bibliotheek op het Vati- caan te Rome. Het is gericht aan Gruterus, en het belangrijkste der verloren Neder landsche gedichten van Van der Does, dat tot dusverre bekend werd. Het zal uitgegeven worden aan de «Ko ninklijke Vlaamsche Academie". Thans is de opening der tentoon stelling in Arti te Amsterdam op Zondag a.s. bepaald. De uitvoering van Schumanns «Eaust" door de Haagsche afdeeling van Toonkunst is bepaald op 23 Nov. Mej. Eillunger en de heeren Paul Haasse, Messchaert en Rogmans zullen de voornaamste partijen vervullen. Onze voormalige landgenoote, Eidès de Vries, zal misschien de rol van Mar guerite vervullen bij de 500e opvoering van „Eaust" te Parijs, Gounod componeert eene cantate voor het jubilè van den Paus. Inhoud Holl. Lelie No. 16: Twintig boeken, door Eiore delle Neve. Chopin's Polonaises. Bouwkunst, door Jos. Th. J. Cuijpers. Tentoon stelling Brussel. Herfst, door F. H. van Leent. Een afscheidsgroet aan Elizabeth Iiazebroek. Vervolg Roman. LEGER EN VLOOT. De 2e luit. kwartiermeester P. M. van Heijcop ten Ham zal worden aange schreven om zich 10 December a. s. per stoomschip „Prins Alexander" naar Oost- Indië te begeven, met vergunning om te Marseille te embarkeeren. De luit. ter zee der 2e kl. P. II. Broex, dienende aan boo-id van Zr. Ms. artillerie-instructieschip «Het Loo, wordt met den lsten Nov. a. s. op non-activi teit gesteld en vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. W. D. H. baron van Asbeck. De officier van gezondheid 2e kl. A. C. M. van Moorsel (arts), gedetacheerd in het militair hospitaal te Amsterdam, wordt 1 Nov. overgeplaatst bij het le reg. inf. te Leeuwarden. Hij blijft evenwel voorloopig aan gemeld hospitaal werk zaam. De le luitenant Delprat, van het 3e regiment vesting-artillerie, is op zijn verzoek overgeplaatst bij de pantser-com pagnie, in garnizoen te IJmuiden. De tot 2e luitenant der artillerie benoemde sergeanten-volontairs P. van de Koppel Huizen, P. O. Bomert, D. J. Meijer en J. G. C. Vermeuleu, allen her komstig van den artillerie-cursus te Delft, zijn ingedeeld bij het 3e regiment vesting artillerie, in garnizoen ie Gorinchem. Te Assen is terrein aangewezen voor het bouwen van twee kazernes, woningen voor gehuwde militairen, magazijnen voor nachtleger, wapenen en kleeding, zoomede voor een hospitaal, ten dienste van twee bataljons infanterie, die daar in garnizoen zullen komen. Do regimentsschool, ter opleiding van onderofficieren en korporaals hij het le regiment veldartillerie te Utrecht nam Maandag weder een aanvang. De kapitein voor speciale diensten T. II. C. Engelen berg is aangewezen om gedurende dit winterseizoen als directeur van die school op te treden. Bij het regiment grenadiers en jagers is een nieuw soort veldflesschen in beproe ving gegeven; deze flesschen zijn van glas met vilt overtrokkeu en van een metalen drinknap voorzien. Het is te hopen, dat zij mogen blijken te voldoen, en het leger eindelijk eens verlost worde van de even ondoelmatige als onoogelijke veldflesschen, die nog steeds in gebruik zijn. LAND- EN TUINBOUW. De schoone en heerlijke druiven, die het Westland oplevert, en waarvan de teelt voor vele tuinders een niet onaan zienlijk deel van hun bestaan uitmaakt, zal dit jaar niet aan de hoop en ver wachting beantwoorden. Vooral in het na jaar is zonnewarmte voor dezo zuiderplant een volstrekte behoefte en daar die door het natte en gure weder, dat nu reeds zoo lang aaulioudt, gemist wordt, zal een groote menigte druiven niet rijp worden. Zelfs zoogenaamde raamdruiven loopen ge vaar om niet tot volle rijpheid te komen. De langdurige droogte dezen zomer, waarbij de zon in ruime mate haar warmte me dedeelde, schijnt geen vergoeding op te leveren voor het tegenwoordige gemis aan zonnewarmte. Ware er bij het warme we der vnn tijd tot tijd meer regen gevallen FEIUILLBTO KT. 581 XXIe HOOFDSTUK. De herkenning. Terwijl Tiburcio sprak, hief de Canadees, die weer hoop begon te krijgen, langzaam het hoofd op als een eik, die voor den storm gebukt heeft. Tiburcio ging voort, met de hand een teeken gevende den nog slecht aaneengeknoopten draad zijner herinneringen niet te onderbreken, en langzaam sprekende, drukte hij op ieder zijner woorden, evenals den- gene die met moeite eene door den tand des tijds uitge- wischt opschrift ontcijfert. Het komt mij voor, zeide hij, mij in eene groote kamer terug te vinden die eeu koude wind, dien ik er nooit in gevoeld heb, nog kouder maakt: mij dunkt dat ik nog de kreten eener vrouw hoor, eene barsche en dreigende stem, en niets meer. Deze woorden stelden andermaal de verwachting van den Canadees te leur, want men zal zich herinneren dat hij alleen de ontknooping van het drama van Elanchovi gezien had. Het zijn waarschijnlijk droomen, - zeide hij treurig; maar ga voort, ga voort! Herinnert gij u niet meer het geraas der zee? Dat is een schouwspel dat men bijna niet vergeet, hoe jong men het ook gezien heeft. Ik heb slechts voor de eerste maal te Guymas de zee gezien, nu vier jaar geleden, hernam Tiburcio, en toch, indien ik zekere ophelderingen moet gelooven, die men mij gegeven heeft, heb ik haar voor de eerste maal op priller leeftijd moeten zien. Welnu! zeide. de Canadees, nogmaals teleurgesteld in de hoop, hem weer te vinden wiens verlies hij zoo lange jaren beweend had; doet u deze herinnering aan niets denken? Aan niets! Aan niets hernam de Canadees op nieuw als een verwijderde echo aan niets Aan niets zekers ten minstemaar zooals gij zegt en ik denk, zijn het droomen die ik voor de werkelijkheid aanneem. Zonder twijfel, hernam Bois-Rosé met eenige bit terheid, welk kind kan zich iets herinneren En onder die droomen, zeide Tiburcio, zie ik nu op het oogenblik een gebruind, ruw, maar in zijne ruw heid goedaardig gezicht. Welk gezicht! vroeg Bois-Rosé, zijn gelaat op nieuw naar het vuur keereude, dat de gespannen spieren er van verlichtte, terwijl zijne borst zich als een berg verhief. Dat gezicht, hernam Tiburcio, is dat van een die mij zeer beminde, want, voegde hij er met leven digheid bij, thans herinner ik mij dien man I Maar gij, zeide Bois-Rosé op zijne beurt, en angst was op zijne trekken te lezen, bemindet gij hem even zoo? Hij was goed voor mij! Een traan rolde langzaam langs de gebronsde wang van den Canadees, die, beschaamd over zijne zwakheid, zich omwendde om haar te verbergen, opnieuw in de schaduw ging zitten en mompelde Helaas! hij ook beminde mij zoo teeder! Daarna, op het oogenblik eene troostende overtuiging te verkrijgen het kind weer te vinden, dat hij beweende, deinsde deze ruwe jager onwillekeurig terug voor eene laatste vraag, die de hoop moest verwezenlijken welke zijne ziel beroerde, of haar voor altijd vernietigen. Eindelijk waagde hij met afgebroken stem en kloppend hart deze noodlottige vraag Herinnert gij u onder dit alles niet eene omstandig heid, tengevolge waarvan deze man van u gescheiden werd te midden van een Hij kon niet voleinden,- en, zijn hoofd op de twee knieën latende rusten, wachtte de kolossus bevende op het antwoord zijner vraag. Hetzij dat Tiburcio zich deze omstandigheid niet herin nerde, hetzij, integendeel, dat zij als een lichtstraal geweest was, die in een duisteren nacht valt en den twijfel en de onzekerheid wegneemt, bedacht hij zich een oogenblik al vorens te antwoorden en, in dit oogenblik van indrukwek kende stilte, werd het geritsel der bosschen door de diepe ademhaling van den Canadees overstemd. Luister, riep Tiburcio, gij die de vuurbaak schijnt

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1