NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Zaterdag 22 October 1887. No. 1319. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt d/igelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. tTelefoonnummer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie?: worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnhlicite Etrangère G. L. DATJ.BE Go., JOH. P. JONES, Snor., Varijs, Sllis Vauhonrg Monlmartre. SV* Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarl. Dagbl1 bankwerker (smid), 1 hout- en mar-, merschilder, 1 meubelmaker, 3 met selaars, 1 knecht in verfwaren, 1 magazijnknecht, tevens timmerman, 1 meubelmaker. iDgekcmen aanvragen van werk gevers 2 schoenmakersknechts, 1 schoeumakersaankomeling. Het onzen AbonDé's thans ter op lossing aaugebodea Prijsraadsel bestaat uit zeven woorden, welke achtereenvolgens aanduiden Een mausnaam. Een planeet in ons zonnestelsel. Een mansnaam. Een deel van een schip. Een siad in Zweden. Een vrouwennaam. Een stad io België. De beginletters dezer zeven woor den, van boven naar beneden gele zen, vormen den uaam van een Stad in Noord-Holland,de sluitletters, van beneden naar boven gelezen, vormen eveneens den naain van een Stad in Noord.Holland. De antwoorden worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdagavond, 1 November a. s. Oplossingen, welke daarna moch ten inkomen, worden ter zijde gelegd. Voor de oplossing van dit Prijs raadsel worden eenige fraaie boek werken uitgeloofd waarvan de titels nader zullen worden bekend gemaakt. Jj^" Zij, die zich vóór 1 No vember a. s.op iHAAELEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenuing van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der autwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke haudteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Alonné's op Haarlem's Dagbladof één lid hunner familie hunnen aan de beantwoording deel- De Directie. STADSNIEUW S. Haarlem, 21 October. Heden herdenkt de heer dr. B. W. Hoffmann, rector aan het gymnasium alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar geleden bij het hooger on derwijs in betrekking kwam. Na in 1862 als conrector te Gouda te zijn benoemd, kwam de heer Hoffmann in 1865 als praeceptor aan de La tijnsche school alhier en werd hij in 1877 tot rector bevorderd. In de fraai met groen versierde vistebule der school werd de jubilaris heden morgen door de gezamenlijke leera ren en leerlingen ontvangen en ontving, evenals den geheelen dag, vele gelukwenschen en stoffelijke blijken van belangstelling. De heer J. D. Boes, alhier, is de eenige der acht kandidaten, die ge slaagd is voor het examen tot ver krijging der acte lager onderwijs, dat 20 October te Amsterdam werd afgenomen. De door de ijsclub van Haarlem en omstreken uitgeschreven geld- leening ad. f4500 is volteekend. Eerlang zal nu worden overgegaau tot het bouwen van ten tent op de ijs baan aan den Overveenschen weg. Dit gebouw zal een fraai aanzien verkrijgen en zeer geriefelijk worden ingericht. O. a. zal er een kamer inkomen bestemd voor dames en niet-rookers en het aantal ingangen vijf of zes bedragen. De tweede voorstelling van het «abon nement, Donderdagavond door de koninkl. vereeniging //Het Nederland Tooneel" in den Schouwburg alhier gegeven, was, zoo mogelijk, nog drukker bezocht dan de eerste. Wij moeten onderstellen dat de titel v.an het aangekondigde blijspel: //Jacht op een schoonzoon," naar het Eransch door J. E. den Ouden, een zekere aantrekkings kracht op het tooneelminnend publiek had uitgeoefend; nu, wanneer men ditmaal naar den schouwburg was gegaan om eens een echt blijspel te zien, is men zonder twijfel geheel voldaan huiswaarts gekeerd. Het stuk is ontleend aan het familie leven. De //Mammon" wordt zeer sterk aanbeden in (1e families Pérugin en Car- bonel; (lit is het terrein van (le jacht en de jagers zijn de papa's en mama's, die alles in 't werk stellen om het wild, den rijken zoon van een even rijk notaris, machtig te worden door hem hunne res pectieve dochters op te dringen. Het wild betoont zich echter, als zoodanig, bij uitstek koppig of, als mensch, wispelturig, waar uit «allerlei verwarde, lachwekkende toe standen geboren worden(le jongen wil niet zooals papa, de meisjes niet zooals de papa's en mama's willen. Alles komt echter naar wensch der families terecht, nadat elk der partijen duizend vreezen heeft uitgestaan dat haar doel niet zal worden bereikt en tal van intrigues be dacht om haar plan te doen slagen. De opvatting der rollen kunnen wij ons moei'ijk beter denken. Noemen wij slechts Carbonel en echtgenoote als typen van hebzucht'ge, schraapzuchtige, kleinsteed- sche luidjes (de heer J. de Boer en mevr. Chr. Stoetz), het gedistingueerde echt paar Pérugin (de heer van Dommelen en mevr. S. de Vries), Duplau en zoon (de heeren Morin en Tournisire), de //kongsal" fatterige bemoeial Edgard Lajonclière (Schulze) enz. Wanneer men op eene zoodanige wijze ernst en luim dooreen ziet mengen is een stuk als dit voor het Hollandsch publiek zeer genietbaar en vergeeft men gaarne enkele uitdrukkingen die de Pransche ver vaardigers, misschien met enkele meer, met de hun eigen vrijmoedigheid in den oor- spronkelijken tekst hebben gelegd. Met ingenomenheid zij hier nog ver meld dat de heer Tourniaire tijdens de voorstelling een drietal fraaie kransen ont ving, waaronder een van de afdeeliug van het Nederlandsch Tooneelverbond alhier. Den 28sten September jl. overleed in het- Academisch Ziekenhuis te Leiden, na slechts één dag aldaar verpleegd te zijn geweest, P. Versteeg, serg.-maj. der dd. schutterij alhier, die door zijne ijverige plichtsbetrachting en degelijk karakter door allen die hem kenden hoog geacht werd. Onverzorgd, ziet zijne weduwe met drie zeer jeugdige kinderen de jongste is 4 maanden oud de toekomst met bange zorg tegemoet. De onderolficiersvoreeuiging der dd. schutterij //Hasselaar", bewogen met het lot dier weduwe, heeft besloten een beroep te doen op den liefdadigheids- zin barer stad gen ooten, door op nader te bepalen datum eene tooneelvoorstelling in den stads-schouwburg alhier te geven. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers hierop, met den wensch, dat de inteekenlijsten, welke hun in de volgende; week zullen worden aangeboden, met zulke ruime iuteekeniugen gevuld zulleu worden, dat de vereeniging //Hasselaar" hare po gingen met den besten uitslag moge be kroond zien. Op 24 ea 25 October a. s. zal door de boekverkoopersP. vauCitterfc Zonen alhier, een verknoping- worden gehouden \an eene belangrijke ver zameling boeken, plaat- en pracht werken, teekeningen, oude prenten enz., te zien op Zaterdag 22 en Zon dag 23 October van 103 uur. De Donderdag gehouden collecte voor de Israëlietische armen alhier heeft opgebracht f484,10. De Donderdag j-. gehouden ver- kooping van de bouwmanswoning Pondok Raova, te Haarlemmermeer, heeft met 40 H.A. laud, bij opbod opgebracht f 38,500. 20 H.A. land, hierbij behoorende, zonder woning, bracht op f 13,000. De suikerfabriek Holland te Hout rijk en Polanen heeft, dank zij de droogte der laatste dager, hareu ar beid weder kunnen beginnen.Er wor den dagelijks ongeveer 200,000 K.G. beetwortelen verwerkt. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons: In 1855 werd te Beemster een rederij kerskamer opgericht onder den naam van z/het Veldviooltje". Dit //Veldviooltje" bloeide ruim 29 jaren en hoewel het de twee laatste jaren was te zien dat het spoedig zou sterven, was het toch vele jaren, niettegenstaande zijn nederigen n.aam, een schoone plant, die door velen met genoegen eens en nog eens werd «aanschouwd. Doch de dood eischte zijn offer; het was uitgebloeid en spoedig aan de vergetelheid prijs gegeven... neen geenzius! men hoopte steeds dat het weer, zij het dan in eeue andere gedaante, zou herleven. En waarlijk die hoop is ver wezenlijkt. Thans, nu de rederijkerskamer //Retlio- rika" na een bijna 12jarig bestaan, door gebrek aan deelneming moest ontbonden worden, werd door 8 oud-leden van //liet Veldviooltje" eene oproeping gedaan, om het niet te gedoogen dat er hier geene enkele rederijkerskamer meer bestond, en hunne pogingen waren niet te vergeefs, w.ant Maandagavond jl. is //het Veldviooltje" met aanvankelijk 13 leden, waaronder 3 dames, wederom opgericht. De opvoering van //M.anfred" te Amsterdam heeft zeer voldaan. Possart ontving een aantal kransen en bouquetten en werd aan het slot driemalen terugge roepen. Aan Röntgen werd een krans aan geboden. De Pransche schilder Auguste Legras, die jaren lang leeraar was aan het lyceum Eontanes, is overleden. Hij was een leer ling van Ary Scheffer, wiens medewerker hij een twintigtal jaren geweest is. Te Dokkum is, onder leiding van den heer Wolters, eene (lames-zaiigver- eeniging opgericht. ONDERWIJS. In eene buitengewone vergadering van de //AmsterdainscheGyranastiek-Onderwijzers- vereeniging" heeft de heer S. van Aken, leeraar in de gym mastiek aan het gym nasium te Rotterdam, door het bestuur van genoemde vereeniging daartoe uitge- noodigd, eene hoogst belangrijke en leer rijke voordracht gehouden over de methode voor het gymnastiek-onderwijs van A. Maul, director der Grossh. Turnlelirer- bildungsanstalt in Karlsruhe. Deze voordracht, die ruim twee uur duurde eu door een groot «aantal turn- leeraars, zoowel leden als genoodigdeu, onafgebroken met de meeste aandacht werd gevolgd, was te belangrijker, omdat de mededeelingen de uitkomsten bevatten van den cursus, door den spreker onlangs in zijn geheel aan bovengemelde inrichting gevolgd, en wel met zoo gunstigen uit slag, dat hem deswege door director A. Maul een hoogst vereerend getuigschrift werd ter hand gesteld. Het was tevens voor de A. G. O. V. eene groote voldoening, uit de voordracht te mogen ontwaren, dat hare zienswijze in zake het school turnen in velerlei op zichten overeenkomt met die van den hoog- geschatten Duitschen toongever op dit gebied; eene voldoening te grooter, omdat bedoelde zienswijze, ook en vooral wat het geven van klassikaal turnonderwijs op de middelbare school en het gymnasium be treft, zoo dikwerf werd en nog wordt be streden en als ongeschikt afgekeurd. Donderdagmiddag te 2 uur vond in do Scliotsche kerk te Amsterdam de over dracht plaats van het rectoraat der Vrije Universiteit aan dr. A. Kuyper. De aftredende rector, de heer De Sa- vorniu Lobman, hield eene rede over //de hoogste vrijheid", (waaronder hij, op staat kundig gebied, de consciëntie- en gods dienstvrijheid verstond). De //Stct." van 20 Oct. bevat het verslag der commissie, in 1887 belast met het afnemen der examens in jde Engelsche taal (1. o.), naar aanleiding van het kon. besluit van 9 Augustus 1879 (Staatsblad no. 149). Donderdag werd bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden, de heer P. J. M. Schaepman (geb. te Zwolle), met acad. proefs. get.: //Iets over den rechtstoestand der diensboden en werklieden in ons bur gerlijk wetboek". Professor mr. T. M. C. Asser ont ving Donderdag bij gelegenheid van het jubi leum van zijn 25-jarig professoraat zeer vele blijken van hoogachting en waar deering;. FSUILLSTO JKT- 601 XXIII» HOOFDSTUK. De voorzegging. In hare droomerijen verdiept, hoorde de gravin het doffe geluid van buiten niet, dat zich nu en dan met het klagend gefluit van den nachtwind tegen de vensterruiten ver mengde. Daarna scheen dit geluid, in 't eerst verdoofd, tot aan het halkon op te stijgen, het venster werd heftig ge opend, een windvlaag vloog in de kamer, deed het licht der lamp in eene vuurtong tot aan den mond van het glas opstijgen en bij het flikkerende schijnsel naderde een man tot voor de gravin, die versteend was van schrik. Indien de bliksem voor de voeten der gravin was gesla gen, kon haar verbazing niet grooter geweest zijn dan die welke in haar ziel op de eerste bewegingen van schrik volgde. Alsof hare herinneringen de macht der hetoovering hadden gehad om een spook op te roepei?, zag zij voor haar, rechtop staand en dreigend, don Antonio de Mediana in eigen persoon. Op het gezicht van een man die des nachts haar balkon beklom, beving de barones, zooals ik gezegd heb, een doodelijke schrik, daarna eene verwondering die nog levendiger werd toen haar bij den tweeden oogopslag opgehelderd werd wie haar bezoeker was; maar zij had weldra geen vrees meer, toen zij in hem Antonio herkende. Zijn bleek gelaat, alhoewel twee verschillende gevoelens uitdrukkend?-, een verborgen toorn eu een schijubare spot ternij, deed de gravin hare dwaÜDg nog niet inzien. Zij zag altijd nog in hem den man die haar bemind had en die haar nog beminde. Maak geen enkele bewegiDg, riep don Antonio. uit geen enkelen kreet, indien gij dit kind lief hebt, En hii wees met den vinger naar de wieg van Fabiaan. Dit gebaar droeg den stempel van zooveel macht en gezag dat de ontstelde gravin, met starende oogeu, het lichaam vooruit gestrekt, stom en onbeweeglijk en bevende, haar ontembaren bezoeker bleef gadeslaan. Zij begreep thans dat in de oogen van dezen man het verleden niets meer was. Dona Luisa gevoelde dat zij ver loren was, maar zij gevoelde tevens dat haar kind bedreigd werd. Toen, met een blik even onverachilig alsof het leven van dit kind niet kostbaarder ware geweest dan baar eigen, riep zij al hare moederlijke teederheid, al de kracht van haar wil en haar trots te hulp om den vinger te volgen, die naar de wieg van haar zoon wees. Er was voorzeker een ongehoorde poging van moed noo- dig om daartoe te komen. Eindelijk riep zij, allen schrik van haar afwerpende, met vaste stem: Wie zijt gij, dat gij zoo steelsgewijze als een dief in den nacht binnendringt? Moet op deze wijze een zoon in de woning zijner vaderen teriigkeeren? Is don Antonio de Mediana niets meer dan een boosdoener, die het daglicht schuwt Geduld, antwoordde don Antonio spottend, de tijd zal komen en die is niet verre meer, waarop ik in het kasteel zal teriigkeeren zooais het betaamt, op klaarlichten dag, door de geopende poorten, te midden der toejuichin gen die mijn terugkeer zulleu begroeten; maar dezen avond ben ik van plan, om, zooals gij zegt, slechts een dief in den nacht te wezen. Wat wilt gij dan? riep de gravin in doodsangst. Welzoo, begrijpt gij niet, hernam don Antonio, met zijne zelfde kalmte, die, in weerwil van de trilling zijner spieren een verschrikkelijk besluit verried, begrijpt gij niet dat ik hier kom om mij tot graaf van Mediana te maken? In de oogen der gravin nam de zaak thans schrik barende verhoudingen aan. Het was geen bedrogen minnaar meer dien zij met redeneeringen moest bedwingen, zooals zij een oogenbbk verondersteld had, het was thans haar zoon jien zij moest redden. XXIIIe HOOFDSTUK. De voorspelling. Bij deze woorden, die der gravin geen twijfel overlieten omtrent de bedoelingen van don Antonio, was hare eerste beweging naar de wieg van haar zoon te snellen om dezen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1