LEGER EN VLOOT. Bij de proef omtrent de doelmatige wijze waarop de infanterist te velde een groot aantal patronen kan meevoeren, is liet on doelmatige van de bestaande pntroontasch gebleken, daar er door de manschappen zeer geklaagd wordt over drukking van de bandelier der tasch op de borst en op den schouder. Bij de bataljons, die de marscbproef met de nieuwe uitrustingstukken iu vol ledige velduitrusting doen, is ook een offi cier van gezondheid ingedeeld, die alle marschen moet medemakeu, en over zijne bevinding uit een hygiënisch oogpunt ver slag zal hebben uit te brengen. De navolgende luitenants der ves ting-artillerie zijn door den inspecteur van het wapen bestemd, om bij de regimenten veld-artillerie te worden gedetacheerd, als 2e luit. jhr. L. R. Ram, van het Be reg. vesting-art. bij het le reg. veld-art.; de 2o luit. A. W. den Beer Poortugael, van het le, en T. de Man, van liet 2e reg. vesting-art., bij het 2e reg. vekl-art., en do le luitenant M. Q. Buys Ballot, van het 2e, en de 2e luit. A. G. Maris, van het l.e regiment vesting-artillerie, bij het 3e reg. veld-art. Het stoomriviervaartuig //Rhemus", commandant de luitenant ter zee le klasse Brackers, is te Hellevoetsluis aangekomen. De le luit. S. Bonga, van ketN.-I. leger, onlangs voor herstel van gezond heid in Nederland aangekomen, is op 36-jnrigen leeftijd te Bergen op Zoom overleden. Hij was eervol vermeld in den oorlog op Atjeh. De le luitenants S. J. Kruijder van het le en F. H. W. H. Spieringks van het 2e regiment infanterie, tot nog toe tijdelijk gedetacheerd bij de militaire ver kenningen, zijn thans definitief daarbij werkzaam gesteld. Door de bevelhebbers in de mili taire «fdeelingen zijn de commandanten der dienstdoende schutterijen uitgenoodigd, op te geven, of zij voor de leiding der theoretische winteroefeuingen van officieren en kader ook officieren uit het leger ter beschikking willen gesteld zien. De sergeant Bijleveld, van het reg. grenadiers en jagers, is, als hebbende vol daan aan het daartoe vereischte examen, door don commandant der le divisie inf. toegelaten tot de lessen van het voorbe reidend onderwijs. 151 ft ft E ft L ft 1). De //Stct." no. 247 bevat thans de statuten der nml. vennootschap Mijnbouw- Maatschappij „Tambang Salida" te Am sterdam, zooals zij oorspronkelijk zijn vast gesteld den 29en Januari 1887, en later ten aanzien van den inhoud van de artt. 2, 4 en 9 zijn gewijzigd. De dagteekening van het kon. besluit, bij hetwelk op deze statuten de bewilliging is verleend, is 8 Mei 1887. Voorts zijn in de //Stct." opgenomen de wijzigingen, aangebracht in de statuten der nml. venn. //Maatschappij tot oprich ting en exploitatie van eene Bad- en Zwem inrichting te Alkmaar", alsmede het kon. besluit, houdende bewilliging op verlen ging van den termijn tot plaatsing van de nog onuitgegeven aandeelen in het maat schappelijk kapitaal van de naaml. venn z/'s Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland", gevestigd te 's Gravenhage, met een tijdvak van vijf jaren, eindigende 9 November 1892. De Stct. no. 247 bevat do statuten der navolgende vereen i gin gen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): De Kerkelijke Kas te Amersfoort; De Kerkelijke Kas te Aalten; De Kerkelijke Kas te St. Anna-ParochieGymnastiek vereniging Gorcum te Gorinchem; Too- neelvereenigingMuiderkring te Amsterdam. De Stct. no. 248 bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): De Kerkelijke Kas, te DokkumDe Ker kelijke Kas, te Kootwijk, gemeente Bar- neveld; De Kerkelijke K:is, te Lollum, gemeente Wonseradeel; Het Pensioeuver- bond, te Rotterdam, wijzigingen in de j statutenVrije Hervormde Gemeente, te Wolvega. Uit Amsterdam wordt van 20 Oct. gemeld: De vorstin vanReuss, dochter van H. K. H. Prinses So phie van Sakseu-Weimar, is met haar echtgenoot Vorst Hendrik VII Reuss, Duitsch gezant te Weenen, in het Amstelhotel aangekomen. De graaf van Parijs, die zich thans te Amsterdam bevindt, zal, vol gens deBerlijnsche Kreuzzeitung, over eenige dagen naar Dordrecht ver trekken, waar royalistische senatoren en afgevaardigden bij hem zullen komen om hem te raadplegen over hun gedrag in de aanstaande parle- mentszitting. Uit Amsterdam wordt van 20 Oct. nader gemeld: De graaf van Parijs vertrekt mor gen naar Dordrecht. Heden bezocht hij IJmuiden, vergezeld van den hertog d'Audriffet Pasquier, die tot zijn gevolg behoort. De hertog van Chartre bezocht zijn broeder alhier eergisteren. De graaf van Parijs reist onder den naam van markies de Villiers. Aan den miuister van Oorlog is oen adres ingediend, waarvan afdrukken aan de leden der Tweede Kamer zullen worden, ge- zouden door het hoofdbestuur der «Vereeni- ging van gepensioneerde onder-officieren en minderen van het Nederlaiulsche leger" waarin wordt aangevoerd dat de contributiëu der leden op verre na niet voldoende zijn om aan de buitengewone en steeds klim mende behoeften van de gepensionoerdeu van het Nederlandsche leger, beneden den rang van officier, en die van hunne wedu wen slechts eenigermate te voldoen, dat door het hoofdbestuur om deze roden een beroep is gedaan op den liefdadig heidszin van de natie en liet leger, welk beroep echter niet in die mate weerklank heeft gevonden dat de Yereeuiging daar door in staat is gesteld, zich, zonder eenige geldelijke tegemoetkoming van Rijks wege, zóódanig te ontwikkelen als noodig is om de meest hulpbehoevende oud-strij ders en oud-gedienden met hunne wedu wen voor h miner en gebrek te vrijwaren, dat aan het Fonds tot ondersteuning aanmoediging van den Gewapenden Dienst een subsidie van f 5000 en aan dat tot ondersteuning van weduwen van actief dienende onderofficieren en minderen een f2000 's jaars van Rijkswege wordt verleend, en dat dus het hoofdbestuur den minister verzoekt, ook eenige jaarlijk- sche tegemoetkoming van Rijkswege te mogen ontvangen. Tot directeur der met 1 Jan. a. e. te exploiteeren gemeentegasfa briek te Edam is door de Gemeen teraad aldaar beuoemd de heer A. W. Reijuders, architect. De gymnastiek vereeuing «Hel las», te Winschoten, beeft besloten in December aldaar een groot natio- uaal gymnastiekconcours te houden. Omtrent de decoratie van den heer Van Heek, bij gelegenheid der plechtige opeuing van de Nederl. school voor handel en nijverheid wordt aan De Tijd, uit Enschedé nader gemeld: De ingenomenheid met deze decoratie is liier algemeen. De naam Van Heek is een naam van goedou klank. Wie liera hoort noemen, denkt aan eene ontzaglijke opkomst ran een belangrijken tak onzer nationale in dustrie op oeconomiseh gebied, aan oprecht gemeende en schrandere toewijding aan stads- en volksbelang op maat schappelijk gebied. Op zijn borst rust Neerland's Leeuw met eere! Het Enschedesche Volkspark, dat 0111 zijn schoonheid en uitgestrektheid een sie raad zou uitmaken van ouzo grootste sle den, is, als bekend, een cadeau aan de stad van des heeren Van Heek overleden broeder. De vorstelijke welwillendheid, waarvan dit geschenk blijk gaf, is ook de ;eest gebleven van den tegenwoordigen firmant. Een maatschappelijke nood, on verschillig welke stand of godsdienstige gezindheid er het slachtoffer van mocht zijn, vond bij hem steeds open oog en open hart; en de arbeider, die buiten schuld tot armoede en ellende vervalt, beklaagt zich niet, als hij zeggen kan dat zijn patroons „de Van Heek's heeren" zijn. Wij wenschen dan ook van ganscher harte, dat het Godo behagen moge, dezen ridder van den Nederlandschen Leeuw nog lang voor zijn stad- en landgonooten te bewaren 1 Waar als hier rijkdom gepaard gaat met vrijgevigheid, die gaarne van den overvloed uitdeelt, en grootheid van stand met een voud, die een goed en hartelijk woord weet te spreken ook tot den man in de blauwe arbeiderskiel, daar kan Domela - zoo het volk tevens zijn godsdienst be houdt gerust zijn matten oprollen. Uit Groningen schrijft men aan de Tijd dat de jonge student, die te Zuidlaren aan alkoholmiabruik is overleden, zich inderdaad vrij willig te buiten ging. Toch had het «groenwezen» de schuld; want de knaap moest des avonds verschij nen op een zg. «donderjool» bij den sludeut X., zag daar geweldig tegen op, omdat de «groenen» daar vree- selijk worden geplaagd, en zette er daarom eenige glazen couragewater op, wat zijnen dood ten gevolge had. Uit Amsterdam wordt van 20 Oct. gemeld: Van de Duinwater maatschappij is bij brief van den 13Jen dezer door B. en W. de mede- deeling ontvaDgen, dat de werken der Vechtwaterleiding niet op den bepaalden tijd (1 Nov. a s.) gereed zullen zijn. Omtrent den stand der werken aan het Merwedekanaal wordt door B. en W. medegedeeld, dat de be zwaren tusschen de Regeering en het hoogheemraad Amsteliaud, die zoo lang reeds het werk vertraag den, nog steeds niet schijnen opge lost te zijn. Men schrijft ons uit Hilversum van 20 dezer Hedenmorgen kwamen enkele ge zinnen die in de nabijheid van het R. C. kerkhof wonen, tot de on aangename ontdekking, dat nach telijke stroopers de kippenhokken met een bezoek hadden vereerd. De één miste vier, een ander zes en een derde acht hennetjes. Of de daders vier-, dan wel tweebeenige vossen zijn geweest, valt nog niet niet ze kerheid te zeggen, doch wordt door de politie onderzocht. In elk geval is het maar zaak, om tegen het naderen vau den win ter, de kippenhokken goed te slui ten, om zoodoende de nachtelijke snuffelaars er buiten te houden. In de Beemsterringsloot bij Avenhorn is het lijk opgehaald van K. v. D., boerenknecht, die sedert veertien dagen vermist werd. De Gemeenteraad van Leider dorp heeft tot gemeente-opzichter, tevens belast met het toezicht op het bouwen, beuoemd den heer M. Splinter. De Leidsche Ct. meldt: ningen gelegen terrein verzekerd en wenschte nu daar een 25tal huizen te doen verrijzen van geheel het zelfde type als de bestaande zestien. De vergadering keurde deze plan nen goed en verleende aan het be stuur de tot de uitvoering daarvan vereischte machtiging. Uit Naaldwijk schrijft men dat 't daar Zaterdagnacht, voor dezen tijd van het jaar, zoo Bterk heeft gevroren als wellicht niemand heugt, waardoor 0. a. de druiven veel schade hebben geleden; de oogst der druiven aau den kouden muur is hopelooshoogstwaarschijn lijk zal daarvan niet veel terecht komen. In onze gemeente (Leiden) loopt het gerucht dat alhier weder eene huisvrouw wordt vermist. Nadere bepaling van he; ongeval verbiedt de voorzichtigheid. De Vereeniging tot het ver schaffen van won-Dgen aan minver mogenden te 's-Gravenhage, hield Woensdagavond iu het hotel «het Groot Keizershof» eene algemeene vergadering van leden. De gunstige uitkomsten, verkregen met den bouw en het verhuren der eerstgestichte woningen, hadden het bestuur aan leiding gegeven, niet te blijven stilstaan, doch op den aangevangen weg voort te gaan. Men had zich van een achter de bestaande wo- met haar lichaam als een schild te dekken; maar don Antonio, die zulks voorzieD had, stelde zich tusschen haar en de wieg, en vestigde op haar een koelen en ongevoeligen blik. Zijne ziel moest wel diep verbitterd zijn, zijn hart moest wel versteend zijn, daar zijn meedoogenloos besluit niet voor de gravin wankelde, die met hijgenden boezem en doods angst op het gelaat, hare nu eens smeekende dan weer angstige oogen op hem vestigde want zij was zoo schoon bij al die vurige schoonheid die haar trotsch gelaat ver sierde, terwijl hare moederlijke zorg aan hare blfkken eene ongekende bekoorlijkheid bijzette. Genade voor hem! zeide zij hem eindelijk, toen zij weer een woord kon uitbrengen; mij zult gij kunnen dooden, maar hem, wat heeft hij gedaan, Antonio? Wie heeft u gezegd dat ik de moordenaar van een kind wilde zijn? Dat kind is niet schuldig aan hetgeen het verraad waar van het de vrucht is, gesteld heeft tusschen mij, een fortuin en de titels, al hetgeen ik beschouw als mij rechtmatig toekomende. Het weet nog niet in welken rang God hem heeft doen geboren worden; en door mij geplaatst in eene onbekende wereld, zal hij het nooit te weten komen, want gij zult niet meer daar zijn om er hem aan te herinneren, ging de hardvochtige rechter voort. Wat! riep de gravin uit met eene door verrassing, Uit de trekvaart in Den Haag Donderdag opgehaald het lijk van een op het Spui aldaar woon achtigen man, die reeds reeds eenige tijd in ma'.enden toestand had ver keerd. Een der beide tijgers in de Diergaarde te Rotterdam is gestor ven. Dit is een verlies van omstreeks f 2000. Eene vrouw, die vroeger te Kralingen en later te Rotterdam woonde, had onlangs aan de politie opsporing verzocht van haren man, en daarna, op grond van kwaad willige verlating, cchtscheidiug aan gevraagd. Thans heeft zij mede hare woning verlaten, met achterlating van hare zes nog minderjarige kin deren. De politie te Utrecht heeft een een vijftal sigarenmakers aangehou den, die verdacht worden belang rijke hoeveelheden tabak te hebben ontvreemd ten nadeele hunner pa troons, de heeren P. Bij de gehouden huiszoeking wer den groote partijen tabak gevonden en in beslag genomen. Sigaren, die vermoedelijk van die tabak gemaakt en reeds verkocht waren, zijn mede in beslag genomen. Door de rechtbank te Breda rechtsingaug verleend met bevel tot gevangenhouding en verwijzing naar de openbare correctioueele te rechtzitting tegen J. A. De G., 18 j., geb. te Oudenbosch, geagre- eerd klerk aan het postkantoor te Willemstad, wegens verduistering van gelden. Tengevolge van het veranderen der spinloonen op de fabriek van de firma Van den Berg, in de St. Jo zefstraat te Tilburg, hadden aldaar eenige avonden ongeregeldheden plaats. Eenige vreemde werklieden (niet die der fabriek) zongen liede reu en wierpen eenige ruiten stuk. De politie heeft echter tijdig voor de herstelling der rust zorggedragen. Omtrent de ontvoering van een minderjarig meisje te Maastricht wordt aau de N. R. C. van daar nader medegedeeld: Het bedoelde meisje, thans 17 jaren oud, is bij eenen zekeren B. van hare prilste jeugd at opgevoed. De moeder, eene weduwe, die mid delerwijl hertrouwd is, vorderde hare dochter terug, eu hei is waarschijn lijk om aan die opvordering te vol doen, dat men het meisje wilde doen verdwijnen. Tot dat einde werd het vóór omstreeks 14 dagen door twee personen in een rijtuig ontvoerd en, .zooals later bleek, naar Luik ge bracht. Daar werd haar in een deftig gezin eene plaats bezorgd, vau waar zij echter door de Belgische justitie is opgeëischt en aan de Nederland sche justitie overgeleverd, die haar Zaterdag jl. aan de moeder terug gaf. De beide personen, die haar verwondering en schrik bijna verstikte stem. Wat? gij gaat mij van hem scheidenOneen, gij zult dat niet doen ging zij voort met uitgestrekte armen en smeekenden blik voor hem op de knieën vallende. Don Antonio bewaarde een somber stilzwijgen. De gravin meende in zijn hart een minder ongevoelige snaar te hebben doen trillen en hetgeen de welsprekendheid eener moeder het best kan overtuigen, hetgeen het gebed het meest kan roeren, de smeekingen die dit onmeedoogend besluit konden verzachten, de rechtvaardigheid der menschon en die van God, die zij inriep, alles werd door haar iu 't werk gesteld om te verkrijgen, dat men haar heur zoon niet ontnam, maar tranen, gebeden, beloften, eeden, alles was vruchteloos. Een koude ongevoelige glimlach antwoordde op haar smeeken. ontvoerd hadden en gearresteerd waren, zijn op dien dag weder in vrijheid gesteld. Te Epen (Limburg) kreeg het zesjarig zoontje van eene landbouwer, terwijl het zich Zaterdag met an dere kinderen vermaakte met vuurtje te stoken in het veld, dusdanige brandwonden, dat het nog denzelf den avond overleden is. In eene herberg te Teuven (Slenaken), waar eenige Belgische rijks-ambtenaren aanwezig waren, liet een hunner, om te toonen dat de tegenwoordig in gebruik zijnde nieuwe revolvers hoegenaamd geen gevaar meer opleverden, zijne revol ver op den grond vallen, met het noodlottig gevolg, dat het schot af ging en den herbergier in het on derlijf verwondde. Tot heden is men er nog niet in geslaagd, den kogel uit de wonde te verwijderen. De toestand van den gekwetste is uiterst gevaarlijk. Hij ia gehuwd en vader van vier jeugdige kinderen. In de fabriek van eiectrische gloeilampen van den heer J. Bou- dewijnse te Middelburg worden gloeilampen vervaardigd van 1 tot 50 normaal-kaarsen sterkte, welke ruim 1000 uren dienst kunnen doen. Het is de tweede fabriek van dien aard in Nederland. Door den commissaris van politie te Bergen-op-Zoom is op aangifte van den stadsdokter Dins dag avond aldaar het lijkje van een pasgeboren kind in beslaggenomen waarvan de dood verdacht voor^~ komt. Volgens verklaring der ouders, de arbeider J. Bax en diens echtge- noote, was hun kind levend ter we reld gekomen, doch onder de eerste behandeling overleden, en had nie mand als de arbeidster, vrouw Ver- burgt uit Halsteren, verloskundige bijstand verleend. Een onderzoek naar de oorzaak van den dood wordt ingesteld. -De tweede zoogenaamde milli- oeneajuffrouw, T. de Jong, van Drachten, is thans achter slot gezet. Nader verneemt men omtrent deze arrestatie, dat de officier van justitie te Heerenveen, mr. Reitsma persoonlijk haar op zijn parket in hechtenis heeft genomen. De aan leiding daartoe is eene belangrijke oplichterij, door haar te Keulen ge pleegd. Reeds was door de Duitsche justitie deswege tegen haar een be vel van gevangenneming verleend, doch daar zij Nederlandsch onder daan was, kou zij niet aan Duitsch- land worden uitgeleverd. De officier te Heeren veen heeft daarop de ver dere vervolging van het te Keulen gepleegde feit van den Staatsau walt aldaar overgenomen, met dit gevolg dat te dier zake door de rechtbank een bevel van gevangenneming werd verleend. Voorloopjg zal dus het binnen- en buitenland wel van deze zwendelares zijn verlost. Door de politie te Leeuwarden is de hand gelegd op een paar zeer gevaarlijke bedriegers, die dezer da gen de Veemarkt hadden bezocht. Een hunner kocht daar vee, dat op een aangewezen stal moest wor den gebracht en eerst een paar uren later zou worden betaald. Inmiddels eischte de medeplichtige dat vee in den stal op, voorgevende het van den eersten kcoper te hebben ge kocht. 8 Ofschoon drie koeien waren ge kocht geworden, mocht het hun slechts gelukkeu er eene te gelde te maken. Een der bedriegers werd met de De gravin wilde nog eene laatste poging beproeven om den man af te schrikken dien haar smeeken niet kon bui gen en, met eene doodelijke bleekheid op het gelaat, de oogen met een profetisch vuur bezield, naderde zij tot hem en zeide Pas op, dat de rechtvaardigheid van hierboven, die gij lastert, bij gebreke der menschelijke rechtvaardigheid, waarmede gij spot, aan de uiterste grens der wereld, in de verwijderdste woestijnen, waar nooit een menschenvoet zijne schreden heeft geplaatst, niet een aanklager, een rechter eu een beul tegen u doe opstaan. De tijd der mirakelen is voorbij,zeide don Antonio koeltjes, en ik ben zeker dat hij niet meer terug zal komen. Daarna voegde hij er met een ongeduldig gebaar bijMaar kom aan, laat ons er een einde aan makendit kind heeft voor de laatste maal onder het dak zijner vaderen geslapen. O, God! maak toch dat zulks niet zij, riep dona Luisa, met het vurigste gebed dat ooit een moederlijk hart ontsnapt is tot God haar toevlucht nemende. Daarna wierp zij zich nogmaals op de knieën voor hem die haar bemind had, uitroepende: Ach! Antonio, gij dien ik zco groot, zoo edel, zoo edelmoedig gekend heb, zult gij u met eene misdaad wil len bezoedelen? Ach! neen, neen, het is maar om mij bang te maken! niet waar? U bang maken, hernam don Antonio gedwongen glim lachende, neen, waarachtig niet; want indien ik alles ge weest ben hetgeen gij zegt, lieve hemel! dan is dat een vrij goed kapitaal van deugden waarvan wel wat af kan zonder het uit te putten. Maar, voegde hij er bij, de tijd gaat voorbij, en mijne lieden worden ongeduldig. Wordt venolqi.\

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2