NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRIJSRAADSEL. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 25 October 1887. No. 1321. s i i) s 11; i tv s. AARLENTS DAGBLAD ABOITUEMEKISPRUS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Tloofdag enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. BAT/BB ty" Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. De volgende boekwerken zijn aan gekocht. om 2 November a.s. onder hen te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van het Prijsraadselvoorkomende in de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren: HOOFDPRIJS: GOETHE, Herman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Rop, groot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PEESIÊN. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen,in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. HILDEBRANDde Camera Obscnra, in prachtband. MARLITT, De Tweede Vrouw, in prachtband. STO WE, De Negerhut, in pracktb. e. LENNEP, Ferdinand Huijck, in prachtband. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. IjggT' Zij, die zich vóór 1 No vember a. s op iHAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. Da oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abound*s op Haarlem*s Dagblad, of één lid hunner familie kunnen aan dx beantwoording deel nemen. Wij bedanken den onbeken den inzender van de advertentie in de Spaarnebode, waarin bij beweert de oplossing van ons prijsraadsel te geven, wèl voor zijne attentie om reclame voor ons blad te maken. Men bedenke echter dat wij OHS de beslissing voorbehouden welke de juiste oplossing van het raadsel is. De Directie. Haarlem, 24 October. In de vergadering van den ge meenteraad op Maaudag den 31sten October a. s. des voorm. ten 10 ure zal de gemeente-begrooting worden behandeld. Het le concert derHaarl. «Bach- vereeniging» zal Donderdag 10 No vember a. s. in de muziekzaal der sociëteit «Vereeniging» worden ge geven. Aanvang 's avonds VU uur. Als solisten zullen optredenmejuf frouw Auguste Hohenschild, con certzangeres uit Berlijn, de heer Wilhelm Posse, königl. kammermu- sicus uit Berlijn; (harp); de heer Ernst v. Ralitzky, eere-lid der Haar- lemsche Bach vereeniging», concert meester te Bremen, (viool). In het Zondag te Krommenie ge houden kwartet-concours werd de eerste prijs (vier verg. zilv. med. en een groote verg. zilv. med. als ba- nierprijs voor de vereeniging) be haald door het kwartet «Loreley», van de vereeniging «Zang en Vriend schap» alhier. Het kwartet der ver eeniging «Crescendo» alhier verwierf eene eervolle vermelding. Door den commandeerenden offi cier van het 2e reg. bussaren alhier, werd op den 24en October op plech tige wijze voor het front der troe pen, de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst aan den wachtmeester E. H. Roesink uitge reikt. Bij deze gelegenheid ontving de jubilaris een prachtig aandenken van zijne gezamenlijke kameraden. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van be waring overgebracht eene bekende dievegge.genaamd Johanna Malieste, oud 49 jaren, geboren te Heemstede, thans zonder vaste woonplaats, die zich dezer dagen alhier aan ver schillende diefstallen door middel van insluiping had schuldig gemaakt, o. a. van esnige kleedingstukken waaronder drie damesmantels, ko peren en ijzeren gewichten, een strijkijzer, een waterketel enz. Zij heeft reeds meermalen gevangenis straf ondergaan, het rlaatst te Am sterdam en was eerst onlangs ont slagen. Bij hare arrestatie bevond zij zich in beschonken toestand. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Zondagvoormiddag kreeg ons dorp bezoek van een zestigtal jongelieden, die in geregelde volgorde, onder commando van een ouderen aan voerder van Amsterdam kwamen gemarcheerd. Nadat eenige militaire bevelen waren uitgevoerd, ging men in 't lokaal «de Gouden Leeuw» al- hielden inwendigen mensch verster ken of verfrisschen, waar eenige der jongelieden ieder een pakket exem plaren van Recht voor Allen onWm- gen, ten einde deze blaadjes in het dorp te verspreiden. Zoowel aan de vele toeschouwers als aan iedere woning werd een nummer uitge reikt, zijnde het feestnummer van «Domela Nieuwenhuis' bevrijding uit den kerker». Met onverschilligheid werden de blaadjes aangenomen en meestal spoedig weggeworpen of verscheurd, waarna de troep weder op militaire wijze den terugtocht aanvaardde, door de jeugd dezer plaats achter volgd, die anti-socialistische liede ren zong. LETTEREN EN KUNST. Voor tie tentoonstelling in //Arti" te Amsterdam, Zondag geopend, zijn 300 schilderijen toegelaten. Er moeten er zeer vele geweigerd zijn, Te Parijs is Vrijdag een belangwek kende tentoonstelling geopend van moderne gravures en etsen welke van 1830 tot 1878 zijn vervaardigd. Binnen eenige dagen zal het eerste deel van een nieuw werk van Ernest Pe nan het licht zien„Histoire d'Israël". In het geheel zullen er drie deelen van ver schijnen. Deze pennevrucht kan beschouwd worden als eene soort van inleiding tot des schrijvers geschiedkundig werk ,yOri- gines du Ckristianisme." In den nieuwen schouwburg te Brussel trok de voorstelling van //De Brus- selsche straatzanger" zooveel publiek dat men op één dag meer dan 200 kaarten moest weigeren. Aangaande de feestviering door de rede rijkerskamer //Joost van den Vondel" te Amsterdam te goven, verneemt men nader dat deze Kamer eene openbare uitvoering zal geven in den Stadsschouwburg, waarvan de opbrengst zal strekken tot het oprich ten van een monumentaal gedenkteeken in het Vondelpark, gewijd aan de nage dachtenis van den grooten dichter. Aan het Zondag te Krommenie, ter gelegenheid van het 2-Ojarig bestaan der zangvereeniging//Joh.J. H.Verhulst" aldaar, in de sociëteit //Ons Genoegen" gehou den kwartet-concours werd door acht ver- eenigingen deelgenomen. Door elk kwartet werd een verplicht en een nummer naar keuze gezongen. De uitspraak der jury was als volgt: le prijs //Zang en Vriend schap" van Haarlem, 2e prijs //Richard Holl" van Uitgeest, 3e prijs //Apollo" van Amsterdam, eervolle vermelding //Cres cendo" van Haarlem. Des avonds werd door de vereeniging //Verhulst" in genoemd sociëteitsgebouw uitgevoerdKoor uit //Lohgesang" van Mendelssohn en /.Euterpe" van Heinze, en door de bekroonde kwartetten vereen igd, onder leiding van den heer A. M. de Jong, directeur van //Verhulst", het verplichte door hem gecomponeerde nummer, getiteld: z/De Storm en de Eik," ten gehoon gebracht. LEGER EN VLOOT. Te Leeuwarden zal een Militair Tehuis voor R. K. militairen worden opgericht. Daartoe zal worden bestemd het oude gasthuis op de Koornmarkt, dat het laatste word bewoond door de Duitsche Zusters. Den 19en November zal een detache ment van 5 onderofficieren en 180 min deren per //Samarang" naar Iudië ver trekken, onder den le luitenant dor inf. Jntzman en den 2e luitenant der art. H. Kruijne. De majoor der genie Hoffman, zal 7 Januari van verlof per //Burgemeester den Tex" naar Oost-Indië terugkeeren. Het instructieschip //Nautilus" com mandant de kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, komende van Vlissingen, en het opnemings vaartuig komende van Delfzijl, zijn te Hellevoet aangekomen. Aan het van 19 September tot en met 20 October gehouden examen voor onderofficieren, ter verkrijging van den rang van 2e luitenant, is voldaan. van de beide hoofdcursussen der inf. door 38 sergeanten De Jongh, Cramer, Sprayt, Hofman, Van der Moer, Vintges, Beukers, Van Bennekom, Von Steiger, O verdiep, Engelen, Gerritsen, Heidens, Haalebos, Klop, De Voogt, Van Daalen, Ruempol, Grefe, Holste, Verbrugh, Kotiing, Holten, Trimpe, Koentze, Dil, Swaab, Kalfsterman, De Klerck, Reinders, Wichers, Gits, Wolf, Ketjen, Liefrinck, Van Huls, Von Ballu- seck, Hoedt; van den hoofdcursus voor de Indische militaire administratie door 7 sergeanten: Bolte, Van Pienbroek, Gravelotte, Anten, Luyl, Wijnmalen, Van de Winkel. Het examen is met onvoldoenden uitslag afgelegd door 6 onderofficieren van de beide hoofdcursussen der infanterie. De luitenant ter zee der 1ste en 2(le lel. J. L. Hordijk en E. E. T. Bik, ge detacheerd aan boord van Zr. Ms. kanon neerboot //Brak", eerstgenoemde als com mandant, worden met den 29en dezer op non-activiteit gesteld. De le luit. M. Q,. Buys Ballot, van het le reg. vest.-art., wordt gedet. bij het 3e reg. veld-art., en wel bij de le batterij te Roermond. ONDERWIJS. De cursus 1887/88 aan 's Rijks vee artsenijschool te Utrecht, is aangevangen met 99 leerlingen, waarvan 18 in het 4e, 18 in het 3e, 25 in het 2e en 38 in het lste studiejaar. Van de 99 leerlingen zijn 59 in- en 40 uitwonend. Uitslag akte-examens lager onderwijs te Amsterdam, gehouden op 22 Oct. Ge ëxamineerd 8 candidate». Geslaagd 1 nl. de heer J. Gorter, van Hoogkarspel. LANDBOUW EN VEETEELT. Het hoofdbestuur der Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van landbouw heeft den heer dr. L. Mulder, den bekenden landbouwkundige, uitgenoodigd, in den a. s. winter voordrachten over landbouw zaken te komen houden in zeven afdee— lingen (lier maatschappij, nl. Kuilenburg, Neder-Betuwe, Doesburg, Borkeloo, IJsel- oevers, Tiel en Apeldoorn. VEETEELT. In (le omstreken wan Bergum (Er.) zijn door Groningsche paardenkoopers 20 twee jarige hengsten opgekocht. Men zegt (lat deze naar Engeland worden gezonden om (laar voor lijkkoetsen te worden gespan nen. Goede prijzen werden besteed. Op de paarden- en veemarkten van Leer, op 19 en 20 (lezer, die eene der hoofdmarkten is van Oost-Eriesland, was veel aanvoer en buitengewoon groot bezocht van kooplieden, van ver en nabij. De handel was levendig en er werd zeer veel verkocht, en wel tot iets stijgende, hoewel nog niet hooge prijzen. Voor 6maandsehe veulens, prima kwal., werd 180 tot 240 mark be taald, voor werkpaarden soms tot 600 m. toe. Vet vee was gevraagd en gold van 25 tot 35 pf. slachtsgewicht, beter soort tot 40 pf. Geëxporteerd werden 125 wag gons vee. BIN IV li N L A N D. Bij kon. besl. is aan mr. H. H. A. Neys, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als tijdelijke beambte bij het rijks archief te 's-Gravenhage. Bovenstaande berichten zijn uit do St.-Ct.) Het Stbl. no. 172 bevat een besluit houdende nadere bepalingen omtrent het FEUIXiLETO 1ST. 62) XXIV® HOOFDSTUK. De voorspelling. Tot nu toe was zij nog altijd zijne moeder, zij kon hem nog omhelzenéén oogenblik langer, dacht zij en God zou haar missschien in zijn barmhartigheid een redder zendenen indien God zelfs de waarschijnlijke ontknooping dezer af schuwelijke misdaad toeliet, was eene minuut meer dan niet genoeg om hem nog duizend kussen te geven Alles was klaar, de redder was niet gekomen, maar bij den laatsten kus, bij de laatste omhelzing, werden de oogen van donna Luisa met een sluier overdekt, de gevoelloos heid van het lichaam weerhield de smart der ziel, zij slaakte een flauwen kreet en viel in zwijm. Hetzij dat don Antonio deze ontknooping voorzien had, hetzij dat deze zijne verdere plannen niet in den weg stond, hij nam onverschillig de lamp in de hand en naderde daar mede het bleeke en ziellooze gelaat der gravin om zich te verzekeren dat zij nog ademde, en, zonder zich te bekom meren over het zachte gesnik van het kind, dat door schrik belet werd te schreeuwen, ging hij den grendel op de in gangsdeur schuiven. Dit gedaan hebbende, opende hij eene kast van zwart eikenhout, die der gravin tot secretaire diende, nam uit de laden de juweelen en het geld dat hij er in vond, stak in der haast eenige papieren in zijn zak, daarna maakte bij een pak van al het vrouwenlinnen dat hij in de andere meubelen vond. Gedurende dien tijd snikte het kind altijd, terwijl het zijne moeder omhelsde, wier koude gevoelloosheid voor hem de bron was van geheimr.innigen schrik. De kamer vertoonde weldra het aanzien van de wanorde, die eene groote reis voorafgaat. De geledigde laden lagen hier en daar over den vloer verspreid, de deuren der kasten waren open blijven staan; in één woord, alles verried er de voorbereidselen van een overhaast vertrek. Na al deze beschikkingen genomen te hebben, zette don Antonio zich, terwijl hij zijn voorhoofd afdroogde, op den fauteuil neer, dien de gravin eenige oogenblikken te voren bezette en hij wierp een onderzoekenden blik rond om zich. Toen deze blik het lichaam der gravin ontmoette, die nog altijd daar zielloos neerlag en het kind dat zijne moeder bij de hand hield, scheen een vreeselijke gedachte zich van hem meester te maken; reeds was hij halverwege opge staan; daarna zette hij zich opnieuw neder alsof in zijn hart eene worsteling tusschen twee tegenstrijdige denkbeelden had plaats gehad. En, om den loop zijner denkbeelden te veranderen, om aan eene onweerstaanbare bekoring te ontsnappen vloog hij naar het venster, deed een zacht gefluit hooren en eenige oogenblikken later bereikte een hoofd het balkon, kwam er boven uit en een der mannen die Pepe reeds ge zien had, trad in het vertrek. In afwachting der bevelen die hij zou ontvangen, keek de matroos met gevoelloozen blik naar het tooneel dat zich aan zijne oogen vertoonde. Werp deze pakken uit het venster; Juan zal ze in ontvangst nemen. Welke? vroeg de matroos met ruwen lach, terwijl hij op het lichaam der gravin wees. Die daar, zeide don Antonio. Met uw verlof kapitein, zeide José, zich meester makende van een kleinen zilveren vuurpot, die nabij de lamp stond. Ga je gang, mijn jongen, maar vooral maak voort. Nooit werd een bevel stipter uitgevoerd, want in een oogwenk verdwenen duizenden kleine voor het gebruik eener vrouw bestemde voorwerpen in de zakken van zijn lang wambuis en de door don Antonio gemaakte pakketten wer den spoedig overgegeven aan zijn makker die op hem wachtte en wiens stem tot hem doordrong met deze woorden: Hé! José! samen deelen hoor! Kom aan nu, zeide don Antonio, dat daar is nog het moeielijkst op te tillen, hebt gij er kracht ge noeg voor? Och komhet is om te lachenkapitein I Eu de gravin opnemende, alsof het een kindje was, nam hij haar in zijn armen en richtte zich naar het balkon. Hei! Juan, riep hij, houd de ladder gespannen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1