NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 29 October 1887. No. 1325. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S 1 V DSM E l W S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Rit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buiten?,and: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangire G. L. A UB JE ég Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Fanbonrg Montmartre. IMF" Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs, aan het bureau van Haarl. DagblVf bankwerker (smid), 1 meubelmaker, 4 metselaars, 1 knecht in verfwaren, 2 magazijnknechts, 1 meubelmaker. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 boekbinderBknecht, 2 kleer- makersaankomelingen. Prij sraadseL De volgende boekwerken zijn aan gekocht, om 2 November a.s. ouder ben te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van bet Prijsraadselvoorkomende in de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren HOOFDPRIJS: GOETHEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Hop, groot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PEEMIÈN.' TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen,in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. HILDEBRANDde Camera Obscura, in prachtband. MARLITTDe Tweede Vrouw, in prachtband. STOWE, De Negerhut, in prachtb. LENNEP, Ferdinand Huijck, in prachtband. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. Zij, die zich vóór 1 No vember a. s op «HAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ods bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abonné's op Haarlem's Dagbladof één lid hunner familie hunnen aan de beantwoording deel nemen. De Directie. Haarlem, 28 October. Dezen winter zullen door dr. T. C. Winkler op Woensdag 9 Novem ber, door dr. E. van der Yen op 23 November, 1 Februari en 15 Fe bruari, door prof. Th. Jorissen van Amsterdam op 7 December, door prof. A. Kuenen van Leiden op 21 December, door dr. J. van der Vliet van Haarlem op 4 Januari en door prof. A. G. van Hamel van Gro ningen op 18 Januari voordrachten worden gehouden in Teyler's Stich ting aan het Spaarne, telkens aan vangende des avonds om 8 uren. Voor het bijwonen dezer voor drachten zullen geene uitnoodigin- gen worden rondgezondenpersoon lijke toegangsbewijzen voor een heer of dame kunnen echter schriftelijk worden aangevraagd bij dr. E. van der Ven, Spaarne 14, tot Dinsdag 1 November e.k. Toestand der gemeente Haarlem in 1886. ui Aan het verslag van de Kamer van Koopliandel en Fabrieken over den toestand van handel en nijverheid ontleeneu wij het volgende: Ambachts- en fabrieksnijver heid. De toestand der ambachtsnijver heid mocht, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, over het algemeen gunstig genoemd worden. Vooral in ver gelijking met andere gemeenten, waar men dikwijls over gebrek aan werk klaagde, kon men te Haarlem in dit opzicht vrij wel tevreden zijn. Daartoe werkte vooral mede de nog steeds alhier voortdurende lust tot het aanbouwen van nieuwe fraaie huizen in de nieuwe wijken der stad en de uitbreiding ook van het getal woningen voor den werkenden stand. De werkloonen waren over het algemeen lager dan vroeger. Het verschil bedroeg somtijds 20 pCt. Als Inzonderheid kan nog worden op gegeven, dat uit de timmermans-werk plaats van den heer H. J. Geyl is afge leverd een alhier vervaardigd, houten ge bouw, bestemd voor woning in de kolonie Suriname, dat, uit elkander genomen, daarheen verzonden is. Slechts omtrent sommige in deze ge meente bestaande fabrieken eu inrichtingen zijn door de eigenaars of beheerders bizon dorheden opgegeven, die zich nog mee- rendeels bepaalden tot de opmerking, dat de toestand bevredigend was of gelijk aan het vorige jaar, en dergelijke. Wij stippen er het volgende uit aan De weverij van zijden buil- en kappengazen, genaamd //Het An ker", van de wed. Abm. Ie Grand et Belain (eenig firmant de heer mr. E. H. J. Gallandat Huet.) De toestand was, in weerwil der lage prijzen en zonder dat het noodig was de loonen te verminderen, nog bevredigend. De afzet wordt steeds ruimer. Het voortbren- gingsvermogen is aanmerkelijk toegenomen, daar het gelukt is in den loop van 1886 goede nieuwe werkkrachten aan te winnen. Met het noorden van Europa zijn nieuwe betrekkingen aangeknoopt. Op de bakkerij- tentoonstelling te Amsterdam heeft de firma een weeftoestel voor zijden buil en grutgaas in werking gehad. Dit is de eerste maal, dat zijden builgans in het openbaar werd gewevenvroeger hield men hier, en thans houdt men nog overal elders, waar deze stot vervaardigd wordt, het fabriceeren geheim. De firma verwierf het eere-diploma. Defabriek van stoom- en andere werktuigen enz. van de heeren Gebr. Figee. De toestand, die in het begin van 1886 zeer ongunstig was, had aan het einde van dat jaar eene merkbare verbetering ondergaan. Door deze firma wordt bij vernieuwing geklaagd over onvoldoende gelegenheid tot laden en lossön van zware voorwerpen aan het station van de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij, waarin tot heden geene verbetering gekomen is. De scheepswerf »De Conra'd", tevens bestemd tot vervaardiging van stoombag- germolens en andere dergelijke werktuigen van den heer T. Figee. De werkzaamhe den waren gedurende het jaar 1886 zeer drmk. Er werden afgeleverd een tiental vaar tuigen naar Erankrijk, den Donau, Zuid- Amerika enz. De opmerking wordt door den heer Eigee gemaakt, dat de verzending der vaartuigen, na uit elkander te zijn geno men, weder via Antwerpen moest geschie den, omdat voor dit transport geene sche pen van uit Holland naar die plaatsen voeren. De vaart naar de Zwarte Zee en Zuid-Amerika heeft zich bijna geheel ver legd naar Antwerpen. Nog kwam aan de fabriek in eene aan vraag voor een zandzuiger, die onder eigen stoomvermogen naar Japan zou moeten varen. Dit vaartuig moest de volgende afmetingen hebbenlengte 40 M., breedte 8,60 M., diepgang 3,25 M., stoomvermo gen 800 pk.; te groot dus om de sluis te Spaarndam te kunnen doorvaren en met te veel diepgang om via Gouda-Rotterdara in zee te komen. "Wanneer voor de levering van dat stoom- vaartuig niet 'bedankt wordt, zul men ver plicht zijn, het buiten deze gemeente te doen vervaardigen. De behoefte voor de gemeente Haarlem om zoo spoedig mogelijk de sluis te Spaarn dam te vergrooten doet zich meer en meer gevoelen. Ware die sluis grooter, dan zou den zich hier veel meer industrieën ves tigen, die met de groote scheepvaart in verhand staan. De rijtuig- en spoorwagenfa- briek van de firma J. J. Beynes. De toestand dezer fabriek was gedurende het afgeloopen jaar niet veel gunstiger dan in 1885. Ofschoon men niet te klagen had over gebrek aan werk en alzoo een 120tal werklieden het gansche jaar in dienst kon gehouden worden, waren echter de resul taten der zaak niet zeer bevredigend. De gasfabriek der Eugelsche Gas-Association. Het jaar 1886 was geen voordeelig jaar voor deze industrie. Het verbruik van gas was minder en de bijproducten bleven achteruitgaan. Am- moniakzouten, waarvan de prijs vroeger was van 20 p. st. tot 21 p. st. per ton, daalden in 1886 tot op 10 p. st. per ton, terwijl de koolteer, die vroeger f2,55 per hectoliter opbracht, in het afgeloopen jaar slechts 50 a 60 cents per hectoliter kon Met genoegen wordt in het verslag nog meldig gemaakt van de oprichting eener naamlooze vennootschap //De Ilaarlemsche IJzer- eu Metaalgieterij", directeur de heer K. M. B. Reigers, welke zich ten doel stelt de vervaardiging van vele kleine voorwerpen voor fabriekmatig gebruik, welke vroeger in den vreemde moesten worden besteld, maar nu in deze fabriek zullen te verkrijgen zijn. Op ultimo December 1886 waren hier Ier stede in de verschillende fabrieken en werkplaatsen, bleekerijen enz. in gebruik 79 stoomtuigen met 80 ketels, hebbende gezamenlijk 924 paardenkracht. Kleinhandel en winkelnering. Evenals in het vorige jaar werd te ken nen gegeven, valt het ook thans moeilijk, een oordeel uit te spreken over den alge meen en toestand, waarin kleinhandel en winkelnering gedurende het afgeloopen jaar in deze gemeente verkeerden. De vereischte gegeveus ontbreken der Kamer daarvoor ten eenemale. Naar het gevoelen der Ka mer staat het echter vast, dat tengevolge der toenemende concurrentie op elk gebied van den kleinhandel de winsten voor den winkelier over het algemeen kleiner wor den, al moge ook het debiet door ver meerderde bevolking toenemen. Het is in het oog vallend, hoe het ge tal winkels jaarlijks toeneemt, terwijl vele der bestaande worden verfraaid en verbe terd. Zelfs werd een geheel nieuwe win kelstand in het leven geroepen, waar reeds verschillende winkels werden geopend of spoedig in gebruik zullen worden genomen, nl. in de verbreede Barrevoetesteeg. Zoo lang echter de toegang tot die straat aan de ééne zijde niet zal zijn verbeterd, twijfelt de Kamer, of ooit op een volkomen wel slagen (lezer onderneming zal kunnen ge rekend worden. Door het gemeentebestuur werden in 1886 afgegeven 5021 patenten, dat is 206 meer dan in 1Q 8 5. Het getal faillissemen ten bedroeg 13. Arroiidissements-föechtbank TE HAARLEM, zitting van 27 October 1887. In deze zitting stond terecht een likeur stoker, E. E. H. S. S., alhier, beschuldigd van vervalsching van een handelsartikel, door het te koop aanbieden van Catz- elixer, dat door herazelven was ver vaardigd eu bovendien voor minderen prijs dan het echte was verkocht. Als getuigen waren gedagvaard de koo- per en den heer J. B. Catz, uit Gronin gen, de fabrikant van het echte elixer, die alleen, zooals uit verschillende stukken, overgelegd aan het O. M., bleek, het recht had tot het vervaardigen van het Catz- elixer. De getuigen bevestigden het ver melde feit, dat door den beklaagde werd erkend. De heer C. vertelde bovendien dat hijzelf, toevallig hier ter stede zijnde, den kooper van het bewuste elixer heeft doen koopen, ten einde de zaak te doen vervolgen. De officier van Justitie oordeelde dat art. 337 W. v. Str., voor de eerste maal sedert de invoering der tegenwoordige straf wet in deze van toepassing was. In de wet van 1880 werd alleen het merk met den naam beschermd, iu 1885 werd ook de naam in bescherming genomen, hetgeen in het tegenwoordige artikel is gehand haafd, en in dit geval had men met den naam te doen. Door den verkoop van de lager in prijs zijnde namaak wordt het publiek bedrogen en de fabrikant bena deeld in debiet en goeden naam, daar de namaak van mindere kwaliteit is en dus hot artikel in discrediet brengt. Z.Ed. achtb. vroeg een boete van f 200, subs. 2 maanden hechtenis en plaatsing van het vonnis in twee dagbladen. De verdediger, mr. JKappeyne van de Coppello, advocaat te Amsterdam, achtte het feit geenszins zoo strafbaar ais het O. M. Het echte Catz-elixer prijkt met een weidsche etikette, de namaak droeg slechts een smal strookje met de eenvoudige aanduiding: //Catz-Elixer uit de likeurstokerij van J. A. Haas en Zoon, Anegang, Haarlem.// Voorbeelden van na maak van gelijksoortige artikelen haalde spreker bij menigte aan; een enkel daar van is dat er te Keulen 140 personen zijn die zich aanmatigen eau-de-cologne te fa briceeren van //Johann Maria Farina". Pleiter beweerde dat Catz-elixer is gewor den een soort van waar; dat dus geen FEIUIIiIiETO NT. 661 XXVI» HOOFDSTUK. Het bloed dek Mediana's. Fabiaan had den vorigen dag don Estevan tot Cuchillo hooren zeggen, dat hij slechts twee uren op de hacienda zou doorbrengen voor zijn vertrek naar de grensstad. De laatste gebeurtenissen; die 's avonds bij don Augustin had den plaats gegrepen, moesten dit vertrek nog verhaast heb ben. Er was dus geen tijd van dralen. Het paard van Pepe werd een kostbare hulp, daar de ruiter, die het zou berij den, de vluchtelingen kon volgen en zoo noodig den weg afsnijdende vraag bleef nog wie het zou bestijgen om zich te belasten met eene zoo gevaarlijke onderneming als die van zich geheel alleen te verzetten tegen de vlucht van vijf gewapende ruiters. Dat zal ik zijn, zeide Fabiaan. Dit zeggende, ijlde hij naar het paard, dat vol schrik terugweek; maar den teugel grijpende waaraan het vast gebonden was, bond hij het dier zijn zakdoek voor de oogen. Aan al zijne leden bevende, bleef het onbeweeglijk. Fabiaan nam den zadel van Pepe, bevestigde dien zooals een man die gewoon is daarmee om te gaan, en daarna den lazo stevig boven de neusgaten bevestigende, zoodat deze tegelijkertijd als teugel en pranger dienst kon doen, en zonder den zakdoek voor de oogen van het paard te ver wijderen, stond hij op het punt in den zadel te springen, toen Pepe op eet. teeken van Bois-Rosé eensklaps zeide: Zachtjes wat, zachtjes wat; indien iemand hier het recht heeft het paard te berijden dan ben ik het, wien het door veroveringsrecht toebehoort. Ziet gij niet, hernam Fabiaan ongeduldig, dat dit paard Dog niet met het ijzer van den eigenaar geteekend is, betgeen aanduidt dat het nog nooit bereden is geworden en, indien ge prijs stelt op uwe huid, zult ge er niet de proef van nemen. Aan mij is het toch te beslissen», hernam Pepe, die op zijne beurt vooruittrad om den voet in den stijgbeugel te zetten, maar nauwelijks voelde het paard, alhoewel ge blinddoekt, eene hand leggen op den zadelknop en een voet in den stijgbeugel zetten, of een verwoede zijsprong, ge volgd door eenige luchtsprongen, wierp den ontstelden ex- karabinier op tien pas afstand. Pepe had nog eene verwensching op de lippen en Bo;s- Rosé van zijn kant bad nauwelijks het voornemen te kennen gegeven Fabiaan tegen te houdeD, of deze wierp zich in den zadel zonder den stijgbeugel aan te raken. Houd stil, Fabiaan! houd stil, riep Bois-Rosé op angstigen toon; gaat gij u alleen blootstellen om in hunne handen te vallen? Maar reeds had Fabiaan den blinddoek van de oogen van het paard verwijderd. Het edele dier deed daarop ach tereenvolgens drie ontzaglijke sprongen om zich van zijn ongewonen last te bevrijden, daarna bleef het stil en aan alle leden bevende onder zijn krachtigen temmer. Bois-Rosé maakte van deze aarzelende beweging gebruik om het touw te grijpen dat tot teugel diende, maar het was geen tijd meer, een tweede sprong van het paard deed hem ondanks zijne kracht loslaten en het verschrikte dier wierp zich met zulk een onstuimigheid vooruit dat geen menschelijke macht het meer tegen kon houden. Eenige oogenblikken nog volgde de Canadees met ontstelden blik den onverschrokken ruiter, worstelende tegen de woede van zijn rijdier en zich op den zadel voorover buigende om den schok der takken te ver mijden spoedig daarna zag Bois-Rosé hem niet meer. Zij zullen hem doodenriep hij op smartelijken toon. Vijf tegen een I de partij is ODgelijk. Laat ons trachten hem zoo dicht mogelijk te volgen, Pepe, om dit kind te beschermen dat mij sinds zoo'n korten tijd is weer gegeven Bois-Rosé had reeds zijne karabijn over de schouders ge worpen en zonder het antwoord zijns vriends af te wach ten, hadden eenige reusachtigen stappen hem gebracht buiten het bereik zijner stem, in de richting die Fabiaan ingeslagen had. Dat paard is niet gemakkelijk te besturen, riep Pepe hem volgende. Ik ben zeker dat hij den rechten weg niet volgen zal: wees onbevreesd, wij zullen misschien even spoedig aankomen als hij I Ach, don Estevan, uw slecht gesternte heeft u onder deze bandieten gebracht I

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1