fabrikant, die dien naam gebruikt, mis leiding op bet oog moet bebben en con cludeerde tot vrijspraak. In zijn repliek bestreed de officier van Justitie bet door den verdediger aange voerde bij betoogde dat de kwade trouw wel degelijk in bet feit der namaak zelf is gelegen en bield zijn eiscb staandede verdediger zijn conclusie. Uitspraak Donderdag 3 November. De rechtbank deed in deze zitting uit spraak in de zaak van vrouw O. te Pur- merend en veroordeelde baar tot 10 dagen gevangenisstraf. Evenzoo in dievanJ.K., die veroordeeld werd tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen bccbtenis (zie voor deze zaken Haarl. Dagbl. van 15 en 24 Oct. jl.) De heer C. L. Brinkman, uit gever te Amsterdam, zond ons een exemplaar van de bekende treffende plaat ((Ach vader niet meerI zijnde de eerste der serie, welke de aVolksbond» voornemens is uit te geven, met bet doel den nood- lottigen invloed van bet drank misbruik duidelijk in bet licht te stellen. Een ieder kent de treffende voorstelling «Een aanvallig meisje, dat baar vader, een man in de kracht zijns levens, terug wil hou den, op bet oogenblik dat bij een kroeg wil binnengaan, terwijl de moeder in schamele kleeding op eenigen afstand staat te weenen.» De begrooting der gemeente Haar lemmermeer is vastgesteld in ont vangst en in uitg. op f71,214,32. en die van bet Burgerlijk Armbe stuur in ontvangst en in uitgaaf op f6473,70. LETTEREN EN KUNST. Mej. Jeanne de Groot zal in den ecbt treden met den regisseur van bet Grand Theatre te Amsterdam, den beer Saalborn. De verdienstelijke actrice van bet Tooneelgezelscbap onder directie van Le Gras en Haspel te Rotterdam, mevrouw Burlage-Yerwoert, boopt in de maand December a. s. den dag te berdenken, waarop zij 25 jaar geleden bet tooneel betrad. Een door den beer T. Yelstra ge schreven nieuw Eriescb tooneelspel geti teld «De aide baron'', tooneelspel in 4 bedrijven, zal te Leeuwarden door bet z/Ljouwter Toanielselskip" wordeu opge voerd op Woensdag 23 November. De Eransche autoriteiten te Tonkin bebben ter verzending naar bet vaderland doen inpakken de zeer oude en rijk ge beeldhouwde poorten van een pagode te Lao Kaï. Deze prachtige monumenten van Hindoescbe kunst zijn bestemd voor bet Louvre, .maar zullen eerst een tijd lang in bet nijverheidspaleis worden tentoon gesteld onder de hoede van //l'Union cen trale des Arts Décoratifs." Nor. a. s. overgeplaatst van den Helder naar Hellevoetsluis. De le luit. jbr. E. C. van der Does de Bye, die tijdelijk voor den aanmaak van artillerie-projectielen te Amsterdam is gedetacheerd geweest, is weder bij het 2e reg. veld-art. te 's-Hage teruggekeerd. Met bet stoomschip //Noord-Bra bant", dat 3 Dec. a. s. van Rotterdam vertrekt, zal een transport machinisten en machinistleerlingen der kon. Ned. zee macht naar Oost-Indië worden overge voerd. De officieren der administratie bij de Kon. Ned. marine A. A. J. Schilt en A. W. van der Worm zullen in den loop van Nov. naar Iudië vertrekken. Aan den konstabel in bet r. k. B. Eaber, dienende a/b Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en aan den bootsman in bet r. k. H. J. Jerpbanion, dienende a/b Zr. Ms. opleidingsschip //Admiraal van Wassemier", is uitgereikt de zilveren me daille voor 24 jaar eerlijken en trouwen dienst. (HERWIJS. Voor bet onderwijzers-examen te Am sterdam, 26 Oct. gehouden, zijn geëxami neerd 5 caudidaten. Toegelaten de heeren Waayer, uit Edam, en Dufour, uit Me- demblik. De beer J. H. Leopold, leeraar in de Eransche taal aan de le boogere bur gerschool met 3jarigen cursus voor jon gens te Amsterdam, is te üavos overleden. Donderdag promoveerde aan 's rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de geneeskunde: de beer Siegbert Clemens Marie Soer. arts te Tilburg, geb. te 01- denza.d, met proefschrift: //Over bier en de kunstmatige spijsvertering". De minister van Binneulandscbe Za ken brengt in de ;/Stet.// ter kennis van belanghebbenden, dat met 20 November de betrekking van leeraar in de staats wetenschappen en handelswetenschap aan de rijks boogere burgerschool met vijfjari gen cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde f800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking weuscben te komen, gelieven zich voor of uiterlijk op 1 November a. s. aan te melden bij den inspecteur van bet mid delbaar onderwijs dr. A. T, van Aken, te 's Gravenbage. Tot hoofd der school no. 2, Aals- meerderweg bij den Yijf huizerweg te Haar lemmermeer, is benoemd de beer G. M Klinkenberg, onderwijzer te Egmond aan Zee. Tot leerares in de geschiedenis aardrijkskunde aan d© boogere burgerschool voor meisjes te Dordrecht, tegen eene jaar wedde Van f1200, is benoemd mej. M. C, Olivier, te Amsterdam. LEGER EN VLOOT. Door de Yereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen te Helder, zal op Donderdag 3 November, des avonds ten 8 ure, eene algemeene vergadering worden gehouden. Punten van behandeling: lo. verkiezing van een bestuurslid, in plaats van den kapt .-luit. ter zee H. J. van Broekhuijzen; 2o. //de nieuwste vindingen op het gebied der kompassen", in te leiden door den heer W. van Hasselt, oud-luit. ter zee, directeur der filiaal-inrichting te Amster dam van het Koninklijk Meteorologisch Instituut. De kapt. E. D. H. Mac Leod, we gens ziekte van zijne detacheering in Oost- Iudië teruggekeerd, is wederom ingedeeld bij het reg. grenadiers en jagers. De bij het 4e reg. vest.-art. benoemde 2e luits. van de art. cursus-comp.P. J. van der Meer, J. C. Portheine, G. de Groot en P. J. H. Joosten, worden aldaar respectievelijk ingedeeld bij de 4e, 6e, 7e en 9e comp., alle in garnizoen te Helder. De 2e luit. jhr. E. J. M. Witterfc, van het 4e reg. vest. art., wordt op 1 IH N N E X I A I). Bij kon. besluit van 25 Oct. is aan W. G. Roes, op verzoek, met ingang van 1 December, eervol ontslag verleend als no taris te Arnhem. Bij kon. besl. van 26 Oct. is, met ingang van 1 Nov., benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Wolvega J. Bent, thans directeur van het postkantoor aldaar. De heer T. M. Bachke, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Drout- heim, is door de Noorsehe regeering in die hoedanigheid erkend. Bij beschikking van den minister van Binuenlandsche Zaken van 27 Oct. is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige we tenschappen, boekhouden en gymnastiek, voor het jaar 1887 zitting zal houden te Js-Gravenhage. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.j De Stet." no. 254 bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (//Stbl." no. 32): De Kerkelijke Kas, te Hoogeveen; De Kerkelijke Kas, te Gapinge; De Kerkelijke Kas, te Wons en Eugwier; Amstels Werk man, te Amsterdam; de //Rotterdamsche Werkliedenvereen. De WederzijdscheHulp"; Gymnastiek- en Schermvereeniging Kracht en Vlugheid" te Amsterdam. Het hoofdbestuur van den Anti- dienstvervaDgiDgbond heeft, zooals men zich herinnert, indertijd aan de Eerste Kamer verzocht het her ziene Hoofdstuk VIII der Grondwet te verwerpen. Geheel andere taal spreekt de oud-voorzitter gen. Van Limburg Stirum in een adres, thans aan de Eerste Kamer toegezonden. Hoewel betreurende, gelijk hij ook in een schrijven van 10 Augustus aan de betrokken ministers te ken nen gaf, dat niet de onvervreemd bare dienstplicht in de Grondwet is gevestigd, acht hij toch dat «een achtste Hoofdstuk dat den gewonen wetgever nagenoeg geheel vrijlaat, gelijk het onlangs in eerste lezing aangenomene, verre te verkiezen is boven voorschriften als die van 1848, die strekten om het ellendige vuil nisbaksstelsel waaronder de gewa pende macht, en vooral het korps officieren sinds voor 1815 erbarme lijk gebukt gaan, te bestendigen.» a Door den gewonen wetgever vrij te laten, roept hij de Kamer toe, houdt gij den weg naar het beste open. Met welken schijn van bil lijkheid zou men dien wetgever nu mogen wantrouwen, hem aan knel lende banden mogen leggen, en, zoo doende, het nadere van dat edele doel de be*,te legervorming zelfs van verre, voor vele jaren nog onmogelijk maken? Dit kunt gij niet willen». Hij vertrouwt daaromdat de Eerste Kamer Hoofdstuk VIII zal aannemen. Ook te VHertogenbosch en te Grouw gaan adressen rond tot ver zending aan de Eerste Kamer, in houdende het verzoek om het ge wijzigde hoofdstuk der Grondwet betreffende de defensie aan te ne men. Velen hebben reeds geteekend. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd- kiesdistricht Alkmaar waren 2313 geldige stemmen uitgebracht. Geko zen de heer mr. J. A. Levy (lib.) met 1306 stemmen. Op jhr. Hartsen (con.) waren 988 stemmen uitge bracht; op dr. Smit 16. - De begrafenis van generaal Smits, in leven Commandant van Bronbeek, heeft Donderdagmiddag te een uur op het kerkhof te Ro- sendael plaats gehad. De lijkkist werd door vier adjudant-onderoffi cieren van Bronbeek gedragen, en voorafgegaan, bedekt en gevolgd door tal van prachtige kransen. Generaai-majoor Hardenberg te Arn hem vertegenwoordigde er Z. M. den Koning bij, terwijl het corps officieren van het regiment gre nadiers en jagers b j de treurige plechtigheid vertegenwoordigd werd door kol. Greve en den le luit. Van der Wijck. Op verzoek van den overledene werd er aan het graf niet gespro ken. Honderden belangstellenden waren aanwezig. De ex-keizerin Eugenie wordt Woensdag te Ostende verwacht op hare reis naar Amsterdam, waar zij zich onder behandeling van dr. Mez- ger zal stellen. (Ind.) Donderdag werd te 's-Hage, onder voorzitting van den luit.-gen. Yan Meurs, gehouden de algemeene vergadering van de vereeniging «Het Roode Kruis.» De vereeniging telt 93 comités en 30 correspondenten. De ongestoorde Europeesche vrede en de vermindering der krijgsver richtingen in Atjeh vorderden weinig van hare bemoeiingen. Althans de strijd tusschen Servië en Bulgarije eischte een krachtig optreden. De pogingen tot uitvoering van het plan tot opleiding van zieken verplegers en ziekenverpleegsters voor vredes- en oorlogstijd door het sluiten eener leening van f650,000, slaagden niet. De vergadering heeft in deze vergadering in beginsel aangenomen een nieuw voorstel van het hoofd comité, om het plaa van opleiding niet onmiddellijk geheel uittevoeren, maar, in afwachting dat benoodigde gelden te verkrijgen zijn, voorloopig pleegzusters voor het «Roode Kruis» op te leiden. Na -goedkeuring der rekening, zijn de volgende negen heeren op drie tallen geplaatst, voor de verkiezing van drie leden van het hoofdcomité: mr. S. Laman Trip, mr. C. J. E. graaf van By landt, J. van Stralen, A. F. R. E. baron Haersolte van Doorn, W. L. A. Gericke, A. Kool, dr. W. Krol, jhr. mr. J. F. Humal- da van Eysinga en jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Nog is mededeeliug gedaan, dat in het Bulletin International de Ge ve is opgenomen het verzoek van het Nederlandsche hoofd-comité, om van de ontvangst van eereteekenen van vreemde natiën verschoond te blijven. Met wederzijd8chen dank werd de vergadering gesloten. Onlangs melding makende van de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid, herinnerden wij aan het woord, dat niemand Fre- deriksoord bezocht, zonder als vriend er van het te verlaten. Dit blijkt ook het geval te zijn geveest met den Engelschen philanthroop en staathuishoudkundige Herbert Mills, die om in het lot van de werk- loozen in zijn land ta voorzien, in overweging geeft eene kolonie te stichten in den geest van Frederiks- oord, voor 500 menschen. {Amh. Ct.) Yoor het door de gymnastiek vereniging «Hellas» te Winschoten, op den lOn December te houden concours zijn twee gouden, twee zilveren en twee bronzen medailles uitgeloofd. Alleen gymnastiek-ver- eenigingen, die lid zijn van het Nederlandsche Gymnastiek-verbond, mogen mededingen. De burgemees ter van Winschoten heeft het eere voorzitterschap der feestcommissie aan t aard. De opening van den locaal- spoorweg MedemblikHoorn zal Woensdag 2 November plaatsheb ben, terwijl de dienst den volgende dag voor het publiek geopend wordt. Verschillende feestelijkheden zijn op den dag der opening uitgeschre ven, terwijl op Donderdag een groote harddraverij zal plaats hebben, waar voor de prijzen op f250, f100 en f 40 gesteld en zijn daarenboven voor het mooiste jockey-costuum een premie van 15 wordt uitgeloofd. De zendeling J. L. Yan Hasselt schrijft aan de /»N. R. Ct." uit Mansinam (N. Guinea) //Na ruim 20 jaren arbeid als zendeling alhier, komt het mij weuschelijk voor, dat de treurige toestand van zaken alhier, in maat schappelijk opzicht, in ruimen kring bekend worde. De Groote Geel vinksbaai, gelegen in het noorden van Nieuw-Guinea, be hoort tot onze Nederlaudsch-Indische be zittingen, gelijk dit dan ook te merken is aan de palen met het Ned. wapen voorzien, en hier en daar aan strand en bosch geplaatst; aan het goevernements- steenkolendepot te Dorch (een inham van de groote Baai), en aan de komst van '8 goevernemeuts civile of maritime stoo- mers van tijd tot tijd. Dit is intusschen ook alles. Geen ambtenaar ter plaatse zijnde, doet de bevolking wat zij wil. Menschenroofslavenhandel, slavernij, overal elders door onze Regeering afge schaft of tegengegaan, heerscht hier onge broken. Erger nog. Met bloed en moord zijn alom de stranden van deze onze be zitting bevlekt. Wel wordt de bevolking der zendingposten te Dorch en Mansinam bij een officieel bezoek, door sommige ambtenaren, vermaand, zich van derge lijke gewelddadigheden te onthouden, doch daar nooit straf op het misdrijf volgt, wordt dit bevel eenvoudig voor kennis geving aangenomen. Ten vorigen jare sprak de controleur van Termite (vertegenwoor digende het civiel gezag bij de komst van Zr. Ms. stoomschip //De Tromp") een ern stig woord tot de bevolking over deze zaken. Hoeveel de bevolking zich aan de goed gemeende woorden stoort, blijkt hier uit, dat eenigen weer goedsmoeds naar Amberbaken (westelijk van de Dorchbaai, aan den vasten wal) gegaan zijn, daar een kind vermoord hebben en de moeder ge vangen en als slavin meegevoerd. De Ne derlandsche vlag hadden deze moordenaars in top; geen aangenaam gezicht voor een Nederlander, dat onze beminde driekleur zulk eene lading moet dekken; ik spreek afgezien van lioogere motieven. Wel zijn hier eenige weinige Christenen, die dit met verfoeiing afkeuren, wel zijn er beterge- zinden ook onder de niet-Christelijke be volking, doch zij vormen de minderheid, de meerderheid handhaaft de onmensche- lijke adat. Dit is slechts een staaltje; de roof en moordpartijen zijn jaar uit jaar in legio, ja, op het N.-O. van ons gele gen eiland Mejokowondi vermoordde men koelbloedig verleden jaar den gezagvoer der Holland, en een persoon hier van de plaats viel op de hooge zee een prauwtje aan, en vermoordde een man en een paar schuldelooze kinderen, vreedzame bewoners van het eiland H.dmaheron, die op han delszaken uit waren. De moordenaar on gestraft blijvende, beginnen nu de Mansi- nammen, die zich lang rustig gehouden hebben, zich ook weer te laten gelden. Wel is het dus wijs gezien, van het bestuur der Utr. Zend.-Vereen., dat het bij de Regeering aandringt op geregeld bestuur. Kan, ma g een dergelijke toestand blijven bestaan in een land dat onder Neerland Hoogheid staat? Betreffende de Donderdag we der hervatte werkzaamheden voor de ijzeren bekapping van het Cen traalstation te Amsterdam verneemt men, dat die voorloopig bestaan in het opdelven en amoveereD, voor zooveel dit mogelijk is, van de 36 oude fundeeringen, om daarna op nieuw palen van 25 M. in den grond te slaan en daarop verder nieuwe fundeeringen voor de kapspanten aan de IJzijde te maken. De proef met enkele palen van deze kolossale afmeting moet aanvankelijk tamelijk wel aan de verwachting hebben vol daan. Een viertal Rijkstelegrafisten van het hoofdkantoor te Amsterdam hebben zich voor den dienst in de Transvaal aangemeld. Het dames-comité voor kin derfeesten te Amsterdam heeft weder besloten een St. Nicolaas-feest te geven, aan de 4000 kinderen der kosteiooze scholen aldaar. De vereeniging tot veredeling van volksvermaak heeft hare medewer king beloofd. De commissie vraagt, liefst voor 8 November e. k., hulp in geld, speelgoed en kleederen. Men schrijft ons uit Zaandam De Gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Donderdag o. a. be sloten het gedeelte van het ter rein «de Burcht» aan de Voorzaan, voor zoover dat in den laatsten tijd is aangeplempt, te verkoopen aan Evenals die fantastische ruiters der legende, die door geen hinderpalen te weerhouden waren, reed Fabiaan intusschen met verschrikkelijke snelheid over de oneffenheden van het terrein laagten door ouderdom neergestorte boomstammen; zijne hartstochten schenen opgewekt in vereeniging met die van zijn rijbeest. Pepe had zich niet bedrogenen er was geen twijfel of zij zouden, ondanks den afstand die Fabi aan op hen voor had, even spoedig hunne vijanden bereikt hebben als deze. Ongelukkig of misschien gelukkig voor hem, deed het nog ongetemde paard hem somtijds van den rechten weg afwijken en eerst na bovenmenschelijke pogingen kon de ruiter dan het paard weer op het nauwe voetpad brengen, dat midden door het bosch kronkelde en waarop het spoor der vijt vluchtelingen zichtbaar was. Soms ook maakte het paard rechts om keert en dan moest de ruiter later het ver loren terrein weer inhalen. Na eene hardnekkige worsteling van een uur begon het paard te gevoelen dat het een meester droeg en dat zijne krachten uitgeput geraakten: de door de sterke hand des ruiters stevig aangetrokken pranger trok zijne neusgaten samen: zijne snelheid verminderde langzamerhand; zijne sprongen werden minder fel; eindelijk gehoorzaamde het aan de machtige hand die het bestuurde. Als bij afspraak stonden ruiter en paard stil om adem te scheppen, het zweet stroomde langs hunne lichamen en sloeg in damp van de zijden van het edele dier. Fabiaan maakte van dit oogenblik van stilstand gebruik om de streek te verkennen, de nevel die zijne oogen ver duisterde begon op te trekken, het snelle kloppen van zijn hart begon te bedaren, hij kon hooren en zien. Vertrapte bladeren, versch afgebroken takjes, de indruk van verscheidene paardenhoeven op het gras of in het zand duidden aan de geoefende oogen van Fabiaan den onbe- twistbaren doortocht aan van hen, die voor hem vluchtten. Eensklaps trof een verwijderd geruisch van een waterval zijn oor. Nog een oogenblik en de vluchtelingen bereikten vóór hem de plompe brug, die de heide oevers van den stroom verbond; zij konden deze brug met inspanning van alle krachten vernielen. Was dit eenmaal gebeurd dan was alle verdere vervolging noodeloos, want gedurende den tijd dien Fabiaan noodig zou hebben om eene doorwaadbare plaats te zoeken, zou don Estevan te midden der uitge strekte vlakten die zich tot aan Tubac uitstrekken, ont snappen. Deze gedachten wekten andermaal de hartstochten van den jongen man op, cn, de zijden van zijn paard druk kende, wierp hij zich in galop op 't voetpad, welks kronk- kelingen hem nog de vijanden die hij vervolgde, verborg. Ditmaal had zijn rijdier eene hoogere macht erkend en de weg dien het thans gewillig volgde, scheen onder zijne treden te verdwijnen. Het geraas van den vloed begon reeds het luidklinkend galoppeeren van het paard te overstemmen en ofschoon het scheen te vliegen, zette Fabiaan het nog meer aan. Weldra vermengden zich menschelijke stemmen met het geraas van den vloed. Die stemmen brachten op hem eene even mach tige uitwerking te weeg als zijne verdubbelde slagen op de zijden van het dier; eenige oogenblikken nog en hij zou van aangezicht tot aangezicht staan tegenover den vijand, dien hij zoo vurig wenschte te bereiken. De onstuimige sprongen van een paard doen de men schelijke driften tot den hoogsten graad van hevigheid komen; paard en ruiter werken wederkeerig op elkander; het is het hart des menschen dat over stalen kniepezen beschikt; het is het dier dat zich de gevoelens en gewaar wordingen van den man weet eigen te maken. Daar de bedwelming van den tocht zich paarde aan de bedwelming eener toekomstige wraak, verdween het ongelijke aantal voor zijne oogen. Ook het schouwspel dat hem weldra trof, deed hem een duizeling van teleurstelling gevoelen. Wordt vervolgd,Ni

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2