NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 31 October 1887. No. 1326. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Aanzegging van Brand STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12a. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. RoofActgenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de FubUcite Etrangère G. L. I) AU tl E Co., JOH- F. JONES, Sncr., Parijs, 0 Ibis Fanhonrg Montmartre. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlembrengen ter algemeene kennis, dat kan geschieden -aan de volgende posten No. Telephoon No. 1. Hoofdbureau van politie Zijlstraat, 148 2. Hulpbureau van politie, Sta tionsplein, 30 3. Hulpbureau van politie, Am- sterdamsche Vaart, 58 4. Hulpbureau van politie, Gr. Houtbrug, 137 5. Bureau der Gemeente-Reini ging, Harmenjansweg 41, 68 6. Woning van den Opzichter der begraafpl., Schoterweg, 36 7. Woning van den heer D. E. L. van den Arend, Kleine Houtweg 75, 105 8. Woning van den heer Johs. de Breuk, Schoterweg 18, 9. Wouing van den heer L. Sabelis, Donkere Spaarne 20, 10. Woning van den heerJ. G. Michielse, Alexanderstraat 1,145 11. Woning van den heer J. v. d. Pavord Smits,Kruisstraat 31, 8 12. Woning van den heerH. J. D. Daudeij, Gedempte Oude Gracht 96, 109 13. Woning van den heerL.de Breuk, Spaarne 77, 52 14. Woning van den heerD. J. van Amstel, Oranjestraat 99,187 15. Woning van den koster der Groote Kerk, Oude Groen markt 23, 120 Al deze posten ziju aangeduid door houten, wit en rood geschilderde, bordjes, in den vorm van een schild, waarop het woord «BRANDSEIN». Een ieder wordt verzocht bij het ontdekken van brand, daarvan on middellijk kennis te geven aan het dichtst nabijgelegen perceel, waar die aanduiding voorkomt. Haarlem, 27 Oct. 1887. en Wethouders 46 86 voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Haarlem, 29 October. Aan de tlians verschenen instructie door B. en W. ten behoeve van eene behoor lijke inrichting van het brandseinwezen in deze gemeente vastgesteld, ontleenen wij het volgende: 1°. Bepalingen voor de plaatsen, waar brand gemeld kan worden. Wanneer aan een der plaatsen waar brand gemeld kan worden, per telefoon of mon deling bericht komt van het ontstaan van brand, wordt dit zooveel mogelijk met aan wijzing en plaats en aanvang van den brand dadelijk medegedeeld aan het Centraal- burcau van de Telefoon-Maatschappij in de Sraedestraat. 2°. Bepalingen voor de plaatsen waar generators zijn aangebracht. 1 De Generators, tot alarmeering van de verschillende belkringen dienende, mo gen, behoudens wanneer zulks tot beproe ving geschiedt, alleen in beweging gebracht worden, na daartoe per telefoon ontvangen order van het centraal-bureau der Telefoon- Maatschappij in de Smedestraat. 2. Ingeval door den generator in be weging te brengen, een belkring tot be proeving zal worden gealarmeerd, zullen vooraf de personen, wier woningen daarin opgenomen zijn, daarvan bericht ontvangen. 3. De alarmeering van een belkring geschiedt door den generator gedurende ééue minuut snel om te draaien. 8°. Instructie voor de politie. 1. Zoodra aan het hoofdbureau van po lite brand gemeld wordt, per telefoon of mondeling, rukt de slangenwagen uit naar den brand. 2. Wanneer de blussching door de po litie niet kan geschieden, wordt van harent wege ten spoedigste door tusschenkomst ran het meest nabijgelegen brandsein- station aan het centraal bureau der Tele- foon-Mpij order gegeveu tot oproeping van de brandweer. 3. Wanneer aan het hoofdbureau van politie de meldiug van brand geschiedt zonder tusschenkomst van het centraal- bureau van de telefoon-maatschappij, wordt onmiddellijk aan laatstgenoemd bureau per telefoon mededeeling van den brand ge daan. 4. Wanneer de slangenwagen uitrukt, wordt zulks aan den koster der Groote Kerk bericht. 5. Bij oproeping van de geheele brand weer wordt, wanneer daartoe order gege ven wordt aan het centr.-bureau der tele- foon-Mpij, zoowel aan het hoofdbureau, als aan de hulpbureau's van politie gezorgd, dat onmiddellijk de aldaar aanwezig zijnde generators tot oproeping van belkringen in beweging worden gebracht. 4o. Instructie voor de beambten aan het Centraal-bureau der tele foon-maatschappij. 1. Zoodra er aan het centraalbureau, per telefoon of mondeling, bericht van het ontstaan van brand komt, wordt dit, zooveel mogelijk met aanwijzing van plaats en omvang van den brand dadelijk door gezonden aan het hoofdbureau van politie (telefoon 110. 148) en wordt zulks on mid-' dellijk tevens achtereenvolgens bericht aan D. E. L. van den Arend, telefoon no. 105. J. Leupen, ,t n 126. Joh. de Breuk, n 46. L. Sabelis, 86. J. Leyh, 171. J. G. Michielse, u u 145. L. de Breuk, 52. D. J. van Amstel, u n 187. Wanneer de politie of een daartoe be voegd persoon order geeft tot oproeping van de brandweer, wordt door het centraal- bureau onmiddellijk bericht aan den koster der Groote Kerk (telefoon no. 120) dat de brandklok moet worden geluid; verder worden ten spoedigste achtereenvolgens opgeroepen D. E. L. van den Arend, telefoon no. 10JC J. Leupen, 12 Joh. de Breuk, 46. L. de Breuk, n 52. Hulpbnreau van politie, Amst. Vaart, belkring I. n 58. L. Sabelis, II. 86. Hulpbureau van politie, Stationspl., belkring III. r, 30. J. van de Pavord Smits, belkring IV. u n 8. Hoofdbureau van politie, Zijlstraat belkring V. 148. H. J. D. Daudey, belkring VI. 109. Hulpbureau van politie, Gr. Houtstr. belkring VII. u 137. J. Leyh, 171. J. G. Michielse, w 145. D. J. van Amstel, ,7 187. Aan deze allen wordt tevens bericht de plaats van den brand en zal daarbij aan diegenen, die de belkringen moeten alarmee ren, worden medegedeeld „belkring alar- meeren". 3. Wanneer door den koster der Groote Kerk aan bet centraal-bureau mededeeling wordt gedaan, dat de brandklok wordt geluid, geschiedt de verdere oproeping van de brandweer eveneens op de wijze als in art. 2 omschreven. 5°. Instructie voor den koster der Groote Kerk. 1. Wanneer door het centraal-bureau van de telefoon-maatschappij daartoe order wordt gegeven, moet de brandklok worden geluid. 2. Wordt bij den koster brand aange zegd, dan deelt hij zulks onmiddellijk mede aan het centraal-bureau van de telef.-mpij. i. Wanneer gedurende den nacht bij den koster bericht wordt ontvangen, dat de slangenwagen is uitgerukt, geeft hij daar van onmiddellijk kennis aan de torenwachters 4. Wanneer door de torenwachters, zonder daartoe ontvangen order, de klok wordt geluid, geeft de koster daarvan dadelijk kennis aan het centr.-bur. van de telef.-mpij. Aan den heer E. von Saher, di recteur der kunstnijverheidschool alhier, is het vervaardigen van het beeldhouwwerk, dat den voorgevel der nieuwe artillerie-kazerne te Utrecht zal versieren, opgedragen. Het zal in hardsteen (pierre la Ro~ chette) worden uitgevoerd en bestaan uit een groot fries met kinderfiguren, aanval en verdediging voorstellende en twee cartoucheen met wapens en jaartal. De modellen zullen op de school voor kunstnijverheid worden geboetseerd, terwijl de uitvoering in steen, aan het gebouw zal plaats hebben. 67] Bij de verkiezing van 26 gemach- tigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, den 25sten dezer gehouden, zijn uitgebracht 1237 wettige stemmende volstrekte meerderheid was dus 619 stemmen. Op de candidaten van «Evangelie en Belijdenis» zijn van 627 tot 645 stemmen uitgebracht, op die van den «Protestantenbond» van 570 tot 606. Gekozen zijn derhalve de candidaten van «Evangelie en Belijdenis», waar onder er echter drie voorkomen, de hoeren Enschedé, Van Stralen en Stuffers, die ook door den «Protes tantenbond» waren gesteld. Ziehier de alphabetisch ge stelde naamlijst der gekozenen met het door elk hunner verkregen aan tal stemmen: C. Baggerman 633, H. Benraadt 627, R. Boshakker 628, R. Brakel 635, H. J. van Egmond 641, mr. H. Enschedé 1204, B. Hagen 634, Joh. de Jongh 637, H. E. Lasschuit 636, H. S, Loran 637, H. C. Louwerse 631, S. R. A. van der Meulen 645, T. Nahuysen 629, J. Rookmaker 641, dr. A. E. van Koven 639, D. Sabelis 635, G. Schou ten 630, J. G. F. Steigenherger 630, mr. D. A. graaf van Limburg Sti- rum 632, A. van Stralen 1220, J. Strating 643, D. B. Stuffer6 1214, A. Verhorst 629, J. P. Vring 628, C. Waalewijn 630, J. Worst 633. In eene Donderdag avond te Am sterdam gehouden vergadering der voorloopige commissie tot beharti ging van de belangen van Neder- landsche inzenders op de Parijsche wereldtentoonstelling is de ingenieur Conrad alhier benoemd tot voorzit ter om met den Franschen gezant de bemoeiingen en werkzaamheden der commissie te regelen. Vrijdagvoormiddag is in de duinen onder Overveen gevonden het lijk van een vooralsnog onbekend heer, naar gissiDg ruim 50 jaren oud, ver moedelijk gep. O. I. militair, die zich door een revolverschot van het leven heeft beroofd. Het signalement luidt als volgt: Lengte 1.80, voorhoofd zeer hoog, haar blond en dun, wenkbrauwen idem, oogen grijsachtig, neus groot eenigzins scheef, mond gewoon, lippen idem, kin spits, ooren groot, ver van het hoofd stannde, baard snorren en sik grijsachtig, aange zicht mager lang, kleur geel, handen zeer vermagerd, postuur mager. Kleoding brons kleurige overjas met bruin fluweelen kraag en stalen hanger, geruite voering, zwart lakensche jas, dito vest, nieuwe gestreepte buckskin broek, liDnen halfhemd met boord aaneen, zwart gestipte das, zwart met wit gestreepte halsdoek, bottines de zolen gepend, nieuw katoenen hemd, alles onge merkt, geen onderbroek, ronde fantaisie- hoed met platte bol, portemonnaie met dubbele koperen sluiting waarin f 18 aan geld. Vrijdagnamiddag is zekere Hulse bosch, meesterknecht van de gla- zenwasscherij-maatschappij alhier, in de Groote Houtstraat nabij het Verwulft van een ladder gevallen, waardoor hij inwendig is gekneusd. Hij is per vigelante naar zijne wo ning in de Cornelissteegovergebracht. CDe twee bovenstaande berichten ontvingen wij reeds lrrijdag, maar te laat om nog te wor den opgenomen.) Red. Op sommige punten in de Haar lemmermeer worden veel baldadig heden gepleegd, vooral op dat ge deelte van den Ringdijk b.j den Vijfhuizerweg en Nieuwemeer. Zoo werd dezer dagen geen pand gespaard; overal waren hekkej uit den grond gerukt, glazen inge worpen en watertonnen te water gesmeten. Uitslag der veiling te Hoofddorp van de hoeve «Poudok Rawa» te Haarlemmermeer. Beide perceelen, groot 60 H. A. PHÜILLBTO 1ST. 671 XXVI» HOOFDSTUK. Het bloed deb Mediana's. Zooals gezegd, verbond eene uit ruwe boomstammen samengestelde brug de beide steile oevers, waartusschen de Salto de Agua bruiste. Deze stammen, welker vereeni- ging genoegzame breedte aanbood om aan een paard over tocht te verleenen, rustten met de uiteinden op de naakte rots, zonder door iets anders vastgehouden te wordende kracht van eenige mannen kon dus èf hen van elkander ver wijderen óf ze in den vloed werpen en aldus den overtocht onmogelijk maken. Op het oogenblik waarop Fabiaan deze brug zou bereiken, trokken vier paarden, door hunne ruiters aangezet, uit alle macht aan lazos, die met het eene einde aan den knop van ieder's zadel bevestigd waren en met het andere aan de balken, die voor die poging zwichtende, wankelden, van elkander gingen en met geraas in de diepte des strooms vielen. Fabiaan uitte een kreet van razernij, een der ruiters keerde zich om; het was don Estevan, maar don Estevan, van hem gescheiden door eene onoverschrijdbare ruimte en die, thans voor elke vervolging beschut, hem met spot- tenden blik aankeek. Fabiaan, die door zijne in 't kreu pelhout gescheurde kleederen, zijn bebloed gelaat en zijne door woede verwrongen gelaatstrekken, bijna onkenbaar was, stortte zich in blinde woede vooruit om over den stroom te komen. Maar aan den rand van den afgrond ge komen sprong eensklaps het verschrikte paard op de ach- terpooten en week terug. Schiet op hem! riep don Estevan, schiet op hem! of deze razende zal al onze plannen doen mislukken; schiet, zeg ik u! Drie karabijnen richtten zich op de borst van Fabiaan, toen op eenigen afstand achter hem, eene donderende stem zich deed hooren en op hetzelfde oogenblik kwamen twee personen uit het kreupelhout; het waren de Canadees en Pepe, die, dank de omwegen die Fabiaan gedwongen was ge weest te maken, nog op tijd hadden kunnen aankomen. Op het gezicht der twee geduchte schutters, aarzelden de bandietenFabiaan wierp zich andermaal vooruitmaar het verschrikte dier giDg op nieuw op de achterpooten staan en, toegevende aan een niet te bedwingen schrik, trachtte het zijn berijder af te werpen. Schiet I schietriep don Estevan met donderende stem. Wee u! riep de Canadees in doodsangst uit, wee den- gene die schieten zal; en gij Fabiaan, in den naam van God, wijk terug! Fabiaan! herhaalde don Estevan als een echo op het gezicht van den jongen man, die, doof voor het smee- ken van Bois-Rosé nogmaals zijn paard aanzette om over den stroom te komen. Ja, Fabiaan! riep de jonge graaf met eene stem die den donder van den waterval en de kreten der beide jagers overstemde, Fabiaan die aan den eerloozen don An tonio de Mediana rekenschap komt vragen van het bloed zijner moeder. Dan, terwijl deze stem, die zich met het gehuil van den stroom vermengde, nog dreigend in de ooren van don Este van weerklonK want men weet wie don Estevan is, die voor de eerste maal zijns levens, door schrik aan den grond genageld was, trok de onstuimige jongeling zijn mes en de scherpe punt in de zijde van het paard stekende, dreef hij het opnieuw vooruit. Ditmaal schoot het dier als een pijl uit den boog over den afgrond en kwam op den tegenovergestelden oever te recht. Maar een zijner achterpooten gleed op de vochtige hel ling uit. Een oogenblik, een oogenblik alleen worstelde het paard om het evenwicht terug te krijgen, de rots kraste onder zijne hoeven, een onweerstaanbare macht deed zijne knieën buigeD, zijn oog verloor allen glans, een angstig gehinnik deed zich hooren en zijn ruiter meeslepende, ver dween het met hem in den stroom. Een hartverscheurende kreet ontsnapte aan de breede borst van den Canadeeseen kreet van triomf weergalmde van den tegenovergestelden oever, maar beide werden weldra overstemd door de donderende Btem des strooms, die zich boven zijne dubbele prooi sloot.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1