BINNENLAND. BUITENLAND. met prachtige hoeve zijn in slag gemijnd, door den Heer van Vuuren op f4000 voor den Heer J. J. v. Loon, burgemeester van Steenbergen. De opbrengst is alzoo f 52100. LETTEREN EN KUNST. Door de Dordreclilsete afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst zullen den eersten avond teu gehoore worden gebracht//Der Taucher," van W. Kes, en //Triumph der Liebe," van J. H. F. Vink. Het Leidsche studenten-muziekge- zelschap //Sempre Crescendo", dat, in 1831 opgericht, langen tijd ook buiten de stu dentenwereld met eere werd genoemd, had zijnen bloeitijd reeds lang achter zich, toen het voor een 5 jaren ter ruste ging. Wel hield nog eene commissie van beheer den naam in loven, maar het oude //Sempre" waar Piet Paaltjens indertijd met zooveel weemoed luisterde naar „een waldhoorn of ook wel een Turksche trom", was wel dood. Dezer dagen is het eerwaardige ge zelschap echter weer als verjongd opge staan. Het telt een 150 leden en gaat nu de toekomst met opgewektheid tegen. Do Gemeenteraad van 's Hage heeft met 18 tegen 16 stemmen het subsidie van f 6000 voor de Eransche Opera toe gestaan. Woensdagavond is in de groote Opera te Parijs, ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag der eerste opvoe ring van //Don Juan," eene feestvoorstel- ling gegeven. Natuurlijk was het die Opera zelve die gespeeld werd. Ook in België vergeet men het 3e eeuwfeest van Vondel niet. Zoo werd iu de jongste vergadering der Belgische Aca demie eene voordracht over den dichter gehouden en thans is in de //Revue de Belgique" een belangrijk opstel verschenen over Yondel's letterkundige verdiensten,door Camille Picqué, conservator aan de Konink lijke boekerij te Brussel. Charles Dickens Jr. heeft te New- York met groot succes als //lecturer" ge debuteerd. LEGER EN VLOOT. De volgende officiereu die sinds 1 Nov. 1886 gedetacheerd zijn geweest bij de rijschool te Amersfoort, keeren Maandag a. s. naar hunne korpsen terugde le luitenants O. D. van Diepcnbrugge en R. H. Schlingeman, van het le, D. Enschedé en A. B. van Tienhoven, van liet 2e, de le luit. H. C. P. Mathoti en de 2e luit. E. W. Baron van der Capelleu, van het Be regiment huzaren en de le luit. J. J. P. Sliukers, van het 2e regiment veld artillerie. In den polygoon van de militaire genie te Berchem (België) zijn zeer goed geslaagde proeven genomen met militaire luchtvaart door verliehte ballons in ver binding met de telegraafseinen naar het Morse stelsel, welke de tot dusver gebrui kelijke Bengaalsclie verlichting of electri- sche seinen vervangt. De proeven zullen later op groote schaal worden voortgezet. Zij werden o. a. bijgewoond door den Ned. luitenant-kolonel Gijsberti Hodenpijl, vroe ger te Haarlem, thans de Utrecht in gar nizoen. ONDERWIJS. Vrijdag promoveerde aan de universi teit van Amsterdam tot doctor in de ge neeskunde de heer J. Godefroij, arts, ofüc. van gez. bij het Ned.-Ind. leger, geboren te Amboiua, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld: //de vochtabsorptie uit den darm, na verhooging van het ciua-gehalte van het bloed, in verband met de behandeling van cholera. De opvolger van prof. dr.- Hecker, de heer dr. Boissevaiu, tot dusver leeraar aan het gymnasium te Rotterdam, zal zijn ambt als hoogleeraar in de oude geschie denis aan de rijksuniversiteit te Groningen op 1 December aanvaarden met eene in wijdingsrede in het groot auditorium, te één uur na den middag. Z. M. heeft L. J. A. Libourel benoemd tot burgemeester der gemeente Duiven, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Pannerden. Z. M. heeft den portier bij's rijks werf1 te Amsterdam H. Teerds uit's rijks dienst ontslagen. Bij kon. besl. is de bezoldiging van den commissaris van politie te Bergen-op- Zoora geregeld in dier voege, dat zij zal bedragen f 1400, met bepaling dat deze verhooging zal worden gerekend te zijn ingegaan den eersten Juli 1887. Blijkens de „Staatscourant" zijn erkend volgens de wet van 22 April 1885 (Stbl no. 32): de Vereeniging: „De Kerkolijke Kas", te Driebergen; de Vereeniging: „De Kerkelijke Kas", te Zeistde Vereeniging „De Kerkelijke Kas", te Loosduinen; de Vereeniging tot voortzetting en instand houding van de Spaarbank te Berge n-op- Zoomde VereenigingBouw-maatschappij tot verkrijging van eigen woningen, te Amsterdam (wijziging iu de statuten); de Vereeniging: Turn vereeniging „Holland", te Amsterdam; de Vereeniging: „De Ker kelijke Kas", te Dieren; de Vereeniging: „De Kerkelijke Kas", te Winsurn; de Vereeniging: „De Kerkelijke Kas", te Zuidlanden de Vereeniging„Nederland- sche Schildersbond, te Rotterdam (ge wijzigde statuten). Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Bij beschikking van den mi nister van Waterstaat enz. van Vrij dag, is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten J. J. Brutel de la Rivière te Amsterdam, mede opge dragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den locaalspoorweg van Hoorn naar Medemblik, met ingang van den dag waarop die spoorweg voor het openbaar worden geopend. jDoor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Staten voor het hoofdkiesdistrict Enkhui zen in de plaats van den heer C. Donker, die door de aanneming der benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft opgehouden lid der Staten te zijn zal plaats hebben op Dinsdag 15 November en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 29 November e. k. Het te Leiden rondgaande adres met betrekking tot het hoofdstuk defensie der grondwet aan de Eerste Kamer luidt aldus «Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, dat, naar hun inzien, de thans nog van kracht zijnde grondwettelijke voorschriften betreffende onze nationale defensie in meer dan één opzicht aan de gewenschte regeling van ons krijgs wezen in den weg staandat in het thans aan uw oordeel onder worpen voorstel van verandering in het VlIIste hoofdstuk der grondwet, die hinderpalen zijn weggeruimd. «Redenen waarom zij u eerbiedig verzoeken, voormeld voorstel aan te nemen.» Uit 's-Gravenhage wordt aan het U. D. bericht, dat een adres van adhaesieaan het wetsontwerp tot wijziging van het hoofdstuk VIII der grondwet aan de Eerste Kamer is gezonden, geteekend door de staatsraden Boot en Swart, den voor zitter van de rekenkamer De Roy en het lid van dat college Six, de gewezen ministersEngelvaart,Booms en Geerling en de gepensionneerde vice-admiraals Uhlenbeck en De Ca- sembroot. De heer s'Jacob, Commissaris des Konings in Utrecht, is tot her stel van gezondheid naar het bui tenland vertrokken, Sedert eenige dagen is men aan 's rijks munt bezig met het slaan van 25-, 10- en 5-cent6tukken, welke werkzaamheden tot omstreeks 15 Dec. zullen duren. In overleg met den genees kundigen adjunct-inspecteur dr. Post is door de hoofden der voornaamste leesbibliotheken te Arnhem een maatregel getroffen, die, met het oog op het tegengaan van versprei ding van besmettelijke ziekten, de waardeering van het publiek verdient. Voortaan zullen namelijk in ge zinnen, waarin eenige besmettelijke ziekte voorkomt, geene boeken ter lezing worden uitgereikt. De hoofden en besturen der bi bliotheken zullen door het gemeen tebestuur op de hoogte worden gesteld van elk geval van besmettelijke ziekte, dat zich mocht voordoen. Bij den wedstrijd in het duiken in het «Thêatre Tivoli» te Amster dam, Donderdagavond gehouden tusschen kaptein James en de heer Blitz, bleef eerstgenoemde 3 m. en 4 sec. onder water. De heer Blitz hield vol 27s minuut, en werd toen door kaptein James naar boven gehaald, wat meer dan noodzakelijk bleek en het talrijk opgekomen publiek geruststelde, dat reeds aan een on geluk begon te gelooven. In eene vergadering der ver eeniging «Dierentuin» te Assen is het voorstel van het bestuur om over te gaan tot liquidatie aange nomen. De fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Frederiksoord, eenige jaren geleden door den heer W. Sepp opgericht zal wordenjge- sloten. Tot aanvulling van het bericht, dat te 's-Hage de meeste vleesch- houwers overeengekomen zijn, den prijs van het rundvleesch met 10 cents per kilo te verminderen, dient, dat de maatschappij «De 's-Graven- haagsche Vleeschhouwerij» reeds den 24en dezer tot die prijsvermin dering was overgegaan. Te Wouw overleed dezer da gen op ruim 96jarigen leeftijd de oudste ingezetene, eene weduwe die 72 kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen en achter-achter-klein kinderen naliet. Een onbekend veldartillerist heeft Donderdagavond te 's-Hage een ander veldartillerist, die met zijn meisje in het Voorhout wan delde, ernstig met een mes aan het hoofd en het meisje aan een der ar men ernstig verwond. De veldartil lerist is per brancard naar het hos pitaal vervoerd en het meisje per rijtuig naar het ziekenhuis. De re denen voor dezen onverhoedschen aanval zijn onbekend. Door de politie te Oud-Beier land is proces-verbaal opgemaakt tegen een 18-jarig meisje, wegens diefstal van manufacturen. De meeste goederen zijn in de bank van lee ning in beslag genomen. Gedurende de kermis is te Amersfoort een 5-jarig meisje ver mist geraakt. Uit het bericht aan de Standaard is op te maken dat men vreest dat het kind door ker misvolk is gestolen. Donderdag avond heeft te Oudenhoorn een treffend ongeluk plaats gehad. P. v. G. arbeider bij den heer Van Soest, raakte in de nabijheid der hofstede van een boe renwagen, waarmede hij aardappe len naar het Voornsche kanaal had vervoerd. Het voertuig ging hem over het lichaam met het treurig gevolg, dat de ongelukkige een paar uur later onder de hevigste pijnen overleed. De paarden gingen door en werden eerst een half uur ver der in de nabijheid van de kom der gemeente gegrepen. Te Leeuwarden is een tweejarig kind en te Nut (Limburg) een zes jarig knaapje in een tobbe met ko kend water gevallen, beiden zijn onder hevige pijnen aan de gevolgen overleden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor het beroep naar Ooster en Wester-Blokker door ds. T. S. van der Ley Wz„ pred. te Harincarspel. Aangenomenhet beroep naar Aalten (Geld.) door ds. B. ten Kate, te Eiber gen; naar de doleerende kerk te Nieuw- Vennip door den heer H. A. de Ruiter, te Velzen. RECHTZAKEN. De Rotterdamsche rechtbank heeft den pakhuisknecht, die in de vorige week te recht stond, omdat hij bij de ongeregeld heden aldaar een spiegelruit had ingewor pen, veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. Engeland. Op het raadhuis der City werd Donderdag eene talrijke deputatie van de werklieden bij de Londensche suikerraffinaderijen toe gelaten, die der overheid kwam be duiden dat zij elke deelneming aan of sympathie met de oproerige too- neelen in het Westend ver van zich afwees. In antwoord op die orde lievende betooging gaf alderman Cowau zijne tevredenheid te kennen, een zoo groot aantal vertegenwoor digers van de werkliedenklasee voor zich te zien, die hunne afkeuring kwamen betuigen over eene manier van handelen, welke slechts regee- ringlooeheid en schrikbewind ten gevolge kan hebben. Opnieuw hebben er Vrijdag groote samenscholingen op Trafal gar Square plaats gehad. Eene de putatie van personen zonder werk is door den ministerraad aan het ministerie van openbare werken ont vangen. De deputatie vroeg werk en sloeg toen tegen het einde der samenkomst een dreigenden toon aan. De ministerraad heeft tegen Maandag a. s. een antwoord beloofd. Een laarzenmaker en een kleer maker te Londen hebben in the linies eene advertentie geplaatst, waarin zij hunne klanten verzoeken wat ge duld te hebben, daar al hun volk zich bij de «werkloozeni> heeft aan gesloten. De St. James Gazette deelt mede dat de regeering, in geval van verwikkelingen in Marokko, er op zal aandringen dat de onzijdigheid van de haven en het district Tan- ger gehandhaafd blijve. Frankrijk. De zaak L mouzin Caffarel zal den 7n, 8n en 9n Nov. voor de rechtbank behandeld worden. Gedaagden worden beschuldigd van oplichterijen, poging tot omkoo- ping van ambtenaren. De straf, tegen deze feiten bij de wet be dreigd, wisselt af van 5 tot 1 jaar gevangenisstraf. Verzachtende om standigheden kunnen den straf tot beneden het jaar verminderen. In de vervolging zijn begrepen generaal Caffarel, vrouw Limouzin, vrouw Ratazzi, de zaakwaarnemer Lorentz, vrouw De Boissy, vrouw De Saint-Sauveur geboren Blanche Corta, allen in hechtenis, en gene raal D'Andlau, voortvluchtig. De begrootingscommissie heeft met 9 tegen 5 stemmen zich voor de afschaffing van de begrooting voor eeredienst verklaard. In de commissie van voorbereiding van het voorstel-Cuneo d'Ornano, tot het houdeu eener enquête over den handel in ridderorden, is beslo ten den voorsteller te hooren. De commissie is eenstemmig voor de enquête. Men verzekert dat als deze aangenomen mocht worden, zooals men gelooft, de President der Re publiek zijn ontslag zou nemen. Het ministerie zal de kabinetskwestie stellen. Ouder de leden der Kamer heerscht groote opgewondenheid over dezen buitengewoon ernstigen staat van zaken. In de begrootingscommissie heeft Ribot het rapport over het conversie-ontwerp voorgelezen, het welk tot aanneming concludeert en tot het brengen van een krediet'op de begrooting voor de kosten der operatie, tot een bedrag van 2 mil- lioen. President Grévy heeft zooals nader wordt gemeld zijn voor nemen tot aftreden te kennen ge geven. Eert na herhaalde conferen ties met den minister-president Rou- vier, die beloofde de enquête met betrekking totWilson ten krachtigste te zullen bestrijden en de Kabinets kwestie te stellen, is is de president op zijn besluit teruggekomen. Eenige bladen melden, dat de heer Wilson aan den minister van Financiën 40,000 francs heeft ge zonden, een som, welke veel hooger is dan het bedrag der frankeerkos- ten, welke hij tijdens zijn verblijf in het Elysée (door voor zijn cor respondentie den stempel van presi dent Grévy te gebruiken), heeft uit gewonnen. Italië. De Rif os mahet orgaan van den minister Crispi, verklaart, dat Frankrijk alle reden heeft om Crispi dankbaar te zijn voor zijn verzoenende houding, door hem aan genomen bij de onderhandelingen over het Suez-kanaal. De Opinione verzekert, dat het ver bond tusschen Italië en de beide keizerrijken noch het maken van veroveringen, noch andere voordee- len beoogt, maar slechts strekt tot bevestiging van den vrede en dezen, voegt het blad er bij zal het ook verzekeren. De hertog van Aosta is be noemd tot inspecteur-generaal van de Italiaansche ruiterij, met de op dracht in November naar Berlijn te gaan om de organisatie der rui- terij in Duitschland te bestudeeren. Volgens gerucht zouden de Italianen échec geleden hebben bij den aanval op een fort in Abyssinië. Reuter seint van heden uit Rome: Geueraal Saletta, de opper bevelhebber der Italiaansche troepen te Massowah, seint den minister van Oorlog, dat de aanvoerder der Ahys- sinische roovers zich aan de Itali anen heeft onderworpen. Duitscllland. Naar de Reichs- anzeiger meldt, heeft de keizer we gens eene lichte verkoudheid Vrij dag aan de jacht niet kunnen deel nemen. Graaf Von Moltke vierde Woensdag jl. op zijn landgoed Krei- sau zijn 87n geboortedag. Bulgarije. De Soleil verneemt uit Weenen, dat daar en te Belgrado het gerucht in omloop is, dat bij den aanslag gepleegd tegen het le ven van prins Ferdinand van Bul garije, twee schoten op den prins zijn gelost. Marokko. Uit Tanger wordt ge meld, dat volgens gerucht de Sultan weder is ingestort. Natal. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de goeverneur van Natal, Havelock, Dini-Zoeloe HOOFDSTUK XXV. De woestijn in vogelvlucht. Ongeveer veertig dagen na de laatste der gebeurtenissen, die wij verhaald hebben, dat is te zeggen den val en de verdwijning van Tiburcio Arellanos, of liever van Fabiaau de Mediana in de Salto de Agua, zouden andere toonee- len plaats hebben in een gedeelte der woestijnen, die zich uitstrekken van de grensstad Tubac tot aan de Amerikaan- sche grenzen. Maar alvorens de handelende personen weer te vinden, moeten wij eene beschrijving geven van het the ater waarop zij elkander andermaal zullen ontmoeten. De uitgestrekte vlakten die Mexico van de Vereenigde Staten Bcheiden, zijn bijna alle door de vaak duistere mede- deelingen der jagers of goudzoekers hekend in het gedeelte dat het meet besproeid wordt door de Rio Gila en hare takken. Deze rivier, dier haar oorsprong neemt in de afgelegen bergen van het Noorden, doorloopt alleen, onder verschillende benamingen, eene onmetelijke uitgestrektheid zandachtig terrein, zonder boomen en waarvan de onvrucht bare eenzaamheid slechts door ravijnen door het regenwater gegraven, wordt afgebroken. Op een dier punten, ongeveer zestig mijlen van de grens- tad Tubac gelegen en eenige honderden mijlen van de grenzen der Vereenigde Staten, zal de lezer zich wel willen verplaatsen. De zon neeg ter westerkimme en wierp reeds lange scha duwen. Het was het uur waarop de wind, ofschoon nog verhit door de terugkaatsing van het gloeiende zand, even wel niet meer uit den mond eens ovens scheen te komen. Het kon ongeveer vier uur in den namiddag zijn. Lichte witte wolken die eene rozenroode tint begonnen aan te nemen, duidden aan dat de zon reeds twee derden van haar haan had afgelegd. Te midden van het onmetelijke hemelgewelf, waarvan het donkere azuur hier en daar onder groepen lichte wol ken verdween, zweefde een arend met onbeweeglijke vleu gels boven de woestijn. Het was de eenige bewoner der lucht. Van het verheven punt vanwaar de koning der vogels majestueus zweefde, kon zijn doordringend oog op de opper vlakten der onmetelijke pleinen menschelijke gedaanten ont waren, enkelen bij elkander, anderen op vrij grooten afstand, om alleen voor hem zichtbaar te zijn en die elkan der niet konden zien. Loodrecht onder hem strekte zich een soort van onregel matig circus uit, gevormd door eene natuurlijke haag van cactussen met scherpe punten en van doornachtige vijge distels. Eenige zeldzame struiken van ijzerhout mengden hun bleek gebladerte met de vijgedistels en cactussen. Aan een der uiteinden van deze omheining beheerschte een eenige voeten hooge terp, waarvan de top plat was, haar van alle kanten. Dan, geheel rondom deze verschan sing, aan welker bouw de hand van den mensch vreemd was, strekten zich kalkachtige terreinen uit, zandige heiden of een aaneenschakeling van kleine heuvels, die even zoo veel onbeweeglijke golven in dezen Oceaan vol zand schenen. Eene troep, uit ongeveer zestig ruiters bestaande, was op deze plaats afgestegen. De zijden der paarden dampten nog als na een geforceerden marsch. Het was een verward geraas van schreeuwen en paardengehinnik, van wapenge kletter, want het scheen een ongeregelde ruitertroep te zijn. Lansen met roode en wapperende vlaggetjes, musketten, karabijnen, geweren met twee loopen waren nog aan den zadelknop bevestigd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2