NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang-. Woensdag 2 November 1887. No. 1328. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S '1' A 11 S IV S E E W S. HAARLEWS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'Compagnie Génerale de Pub li cite Etr angere G. L. BATJBJE Co., JOU. F. JONliS, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan liet bureau van Haarl. Dagbl1 bankwerker (smid), 1 meubelmaker, 4 metselaars, 1 knecht in verfwaren. 2 magazijüknechts, 1 meubelmaker, 1 hovenier en bloemist. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 kleermakersaankomelin- gen. Haarlem, 1 November. Het stedelijk museum vau schil derijen en oudbeden op het raadhuis alhier werd ïd de maand Oct. jl. be zocht door 247 personen tegen en 585 zonder betaling. GEMEENTERAAD. In de verdere behandeling der begroo ting werd op voorstel der commissie van Financiën, na langdurige discussie, tegen het gevoelen van B. en W. met 16 tegen 7 stemmen eene jaarlijlcsche personeele toelage van f200 toegekend (evenals in 1884. en 1886 geschiedde) aan den heer Hubregtse, hoofd der Opleidingsschool voor jongens tot het M. O. Verworpen werd een voorstel om de post voor het stedelijk muziekkorps met f60 te verminderen. De post voor aanleg van trottoirs werd met f 1000 verhoogd voor een trottoir in de Koningstraat van de Markt tot de Paarlaarsteeg. Daarna overgaande tot de begrooting der inkomsteu, werd allereerst om der wille van het juiste beginsel het batig saldo van de rekening van 1886 met de ruim f18,000 verminderd, die berekend werden op de rekening van buitengewone ont vangsten en uitgaven te zijn overgehouden. Als middel daartoe werd aangewend het vaststellen van eene suppletoire begroo ting voor het loopende dienstjaar 1887, in ontvangst en uitgaaf het genoemde bedrag aanwijzende en bestemmende voor den aanleg van trottoirs en andere buiten gewone werken. Zonder eenig verzet werd. van deze vermindering als noodzakelijk gevolg voorgesteld de verhooging der ge wone inkomsten, met name de belastingen, tot eenzelfde bedrag en werden daarna de opcenten op het personeel van 60 op 66 gebracht en het bedrag van den hoofdelij- ken omslag van f162,000 op f 172,000. De uitkomst zal nu moeten leeren, welken invloed deze verhooging op de rekening over 1888 zal hebben en of inderdaad de gewijzigde vorm, die thans aan de begroo ting gegeven is, eene verhooging van be lasting noodig maakte, dan wel of deze verhooging alléén ten gevolge zal hebben, dat de rekening van gewone inkomsten en uitgaven over 1888 met een batig saldo zal sluiten, dat f18,000 booger is dan waarmede zij aanvangt. De geheele begrooting werd ten slotte, met 4 stemmen tegen, aangenomen. Bij de beden gehouden aanbeste ding van brandstoffen ten behoeve van het garnizoen alhier, waren laagste inschrijvers J. T. Perquin Zonen te 's-Gravenhage en alhier en wel voor: Ruhrkolen (stukken) 76 cents per 100 KG., Ruhrkolen 58 cents per 100 KG. en lange turf 46 cents per 100 stuks. IV. Marktwezen. Onder dit opschrift wordt in de eerste plaats melding gemaakt van de wekelijksche kaasmarkt. Op die markt, welke op iederen Woensdag van de week (behalve in Januari) gehouden wordt, werden aangevoerd 3357 stapels of 405,943 stuks en verkocht 3298 stapels of 399,243 stuks, wegende 792,912 kilogr. De middenprijs bedroeg f24,04 per 50 kilogr. In 1885 werden verkocht 3123 stapels of 377,065 stuks. Op de wekelijksche veemarkt werden in 1886 aangevoerd: Soort. Aangev. Gem. prijs. Koeien en ossen. 879 ƒ163.27 Stieren 38 90,97 Pinken 74 55,67 Kalveren. 2075 26,55 Schapen 2S98 19,41 Lammeren 2239 9,04 Varkens 8 0,185p.KG. Biggen 59 n 13,68 Op de wekelijksche graan- en zaadmarkt werden de volgende hoeveelheden aange voerd en verkocht: Soort. Aangev. Gem. prijs. Roode tarwe. 323 HL. 6,67 Witte 14314 -/ 6,SO ltogge3690 u 5,09 Haver19<>73 3,55 Gerst3848 4,79 Bruine boonen. 4 8,50 Groene erwten. 329 n u 7,20 Paardonboonen. 437 5,97 Üuivenhoonen 3905 u 6,94 Verschillende zaden 12903 42,16 Ten aanzien van de dagelijksche groen ten- en vischmarkten zijn geene bizonder- heden op te geven. De eerste paardenmarkt van het jaar, welke den lsten Maart gehouden werd, kenmerkte zich door een vrij levendigen handel. Er waren 218, meest iiilandsche- paarden aangevoerd en de prijzen liepen van f30 tot f 400 per stuk. De tweede voorjaarspaardenmarkt, op verzoek van eenige belanghebbenden inge steld, werd gehouden den 16den April. Er waren slecht 44 paarden aangevoerd. De prijzen liepen van f40 tot f200. De handel was vrij levendig. De paarden wa ren meest werkpaarden. Op de in Mei gehouden paardenmarkt waren 180 paarden, meest van inlandscli ras, aan de lijn. Bij een vrij levendigen handel werd f45 tot f600 per paard be taald. De zomerpaardenmarkt in Juli was we der de belangrijkste. Er waren 718 paar den aan de lijn, waaronder schoone exem plaren. De prijzen liepen van f50 tot f800. De markt werd door vele buitenland- sche kooplieden bezocht en de handel was levendig. Op de wekelijksche markten voor veld vruchten enz. werden de navolgende hoe veelheden aangevoerd en voor de daar achter gestelde middenprijzen verkocht: Aangevoerd en verkocht: 35,524 HL. aardappelen f 2,60 per IIL. 4,751 a peren 4,27 5,157 wortelen h 1>29 78,550 hos h 3,19 104 hos. 7,200 HL. bieten - 1,55 HL. 8,475 v uien 1,54 20,700 hos a n 2,36 n 104 hos. 7,128 HL. rapen 2,52 HL. 6,906 a appelen 4,42 130,200 stuks roode kool 5,10 112 st. 42,200 a witte 4,05 u u 146,200 savoye u 4,24 317,000 a bloem 5.85 13,124 KG. boter 1,33 KG. 27,995 mand. suijboouen 1,17 mand. 19,040 heerehoouen 1.22 - 13,175 KG. peulen 0,16° KG. 8,825 a doperwten 0,196 De buitenlandsche handel bepaalt zich hoofdzakelijk tot den handel in bloem en bolgewassen. De oogst der verschil lende bolgewassen was over het algemeen voldoende. Tengevolge der algemeene mal aise en de vrees voor gebrek aan omzet waren de prijzen, vooral der hyacinthen, gedrukt en daalden deze zelfs tot beueden de kosten, door het kweeken veroorzaakt. Dit was ook van nadeeligen in vloed op de prijzen der overige handelsartikelen. De handei was echter vrij levendig, waartoe deze goedkoope prijzen ook wel zullen hebben medegewerkt. Ten aanzien van de verschillende ge wassen, tot den bloembollenhandel beboe rende, was eene vermeerderde vraag naar plant- en boompaeoenen waar te nemen. Daarentegen schijnt de vraag naar nar cissen, met uitzondering van enkele der beste en min algemeene soorten, niet toe te nemen. Het artikel //tros-uarcissen" was zelfs in vergelijking met vroeger min der begeerd en steeds tot lagere prijzen verkrijgbaar. Binuenlandsche scheepvaart. Het getal der gedurende het afgeloopen jaar alhier binnengekomen schepen bedroeg 14,296, waaronder begrepen zijn die vaar tuigen, welke op vaste dagen en uren in- en doorvaren en waarvoor de haven- en kaaigelden bij wijze van abonnement wor den voldaan. In 1885 bedroeg dit getal 15,327, alzoo 1031 meer dan in 1886. De oorzaak der minder drukke scheep vaart schijnt te moeten worden gezocht: L° in de lage prijzen, welke tegenwoordig voor vracht betaald worden; 2° in het menigvuldig bevrachteu van stoomschepen, en 3° in de omstandigheid, dat de meeste ladingen steenkolen niet meer per schip, maar per spoor worden aangevoerd. Herhaaldelijk kwamen bij de Kamer klachten in over de bestaande ondiepten, vooral aan den walkant in het Binnen- Spaarne. Ook het hoofdbestuur der Schut- tevaers-Vereeniging liet zich hierover hooren Ten aanzien van de bestaande plannen tot verbetering van de overwegen in den spoorweg aan de Jans- en Kruiswegen, in verband met eene verhooging van de spoorwegbrug oYer het Noorder-Spaarne in het belang der scheepvaart, werd door het gemeentebestuur ook het gevoelen der Kamer gevraagd. Behoudens enkele op merkingen verklaarde zij zich met die plan nen zeer ingenomen en is het haar vurige wensch, dat ook in het belang van handel en nijverheid aan die plannen zoo spoedig mogelijk uitvoering worde gegeven. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. hoogste laagste pr. Aardapp.l7930HL.l4020HL.f 175. f3.25. Appelen 3490 3100 2.- 9. Peren 2330 2120 - 2.—. -14.—. p. K.G. p. K.G. Boter 1284 kil. 1144 kil. fl.20 f 1.65. p. stuk. p stuk. Biggen 932 stuks 816 stuks f5.f20. Heden gewerd ons eene brochure, geti teld: //Het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem", a 10 cents verkrijgbaar bij de Erven Loosjes. Dit werkje, in aaugenamen, onderhou denden trant geschreven, heeft tot doel de nuttige strekking vau Museum en School nader toe te lichten en naeer algemeen bekend te maken. Het bevat tevens menigen nuttigen wenk, waarmeê het jongere ge slacht vooral, zijn voordeel kan doen. Het boekje eindigt met het verhaal eener ontmoeting, die we belangrijk ge noeg achten er uit over te nemen en on zen lezers mee te deelen //Eeuigen tijd geleden kreeg een Am sterdammer een Parijzenaar over, die de hoofdstad verlangde te zien. De gastheer somde zijn gast op al wat er te bezoeken viel. Maar mismoedig schudde de verwende Eranschman het hoofd en sprak bij aldus //Dat hebben wij ook, en mogelijk veel mooier. Ik wilde iets zien wat wij niet hebben!" Ten einde raad stapten beiden in een rijtuig om zich op goed geluk aan het toeval over te geven. En nauwelijks waren zij op een der hoofdgrachten, of de vreemdeling stond in zijn volle lengte op, verbaasde blikken werpende naar weerskanten. Hij rustte niet, of zij reden een paar uren langs de ganscke Heeren en Keizersgrachten op en neer, en de z/Mais, mon Dieu's" die hij slaakte waren bij honderden te tellen. En toen de Am sterdammer het voorrecht had zijn Parij zenaar te kunnen binnenleiden in een patricisch woonhuis, waar de vriendelijke eigenaar den vreemdeling gaarne toegang gaf tot vertrekken, zooals die van ouder tot ouder door zijn geslacht in eere waren gehoudentoen hij zijn oogen liet weiden over dat kostbare marmer, op die breede trappen, langs die deftige behangsels, over die gesneden meubelen, dat gesmeed ijzer werk, dat gedreven kooper, dat fijne zilver, dat beschilderde aardewerk, die keurige weefsels, allés //Hollandsche" voortbreng sels, riep hij in opgetogen bewondering uit: //Wijs mij een ander volk, zóó rijk door den handel en zóó vaardig in kunst arbeid als het uwe voor twee eeuwen!" Zoo zijn we geweest in vroeger dagen. Wat belet ons het weder te worden? Dat kan, als wij het willen. Dat kar., als wij in onze omgeving naar hetscliooneleeren zoeken en alle standen daarin meedoen. Dat kan, als de gegoeden hun geld niet wegwerpen in den schoot van den buiten lander, maar trachten aan te moedigen wat binnen eigen grenzen zich ontwikke len wil. Dat kan, als zelfs de geringste ambachtsman fier wordt op het werk zijner handen en door anderen in zijn streven wordt gewaardeerd. Dat kan, als ieder mensch al meer en meer zich zei ven en zijn natuurgenoot leert eerbiedigen en het leven opvat niet als een lijdelijk zijn, maar als een heerlijke taak tot werken. Dat kan, als ieder al dieper en dieper zich bewust wordt van zijn nobele roeping en van zijn erustigon plicht, om overal en in alles het zijne te doen in de medewerking tot algemeenen vooruitgang en beschaving, in één woord in den grooteu strijd tegen al wat leelijk, laag, wanstaltig, en gemeen is, voor al wat goed is en schoon, rein en echt menschelijk. Het Museum en de School voor Kunst nijverheid pogen daartoe het hunne te doen." Wij wenschen bet werkje in veler han den; de geringe prijs van 10 cents, ten bate komende van het Museum, behoeft niemand terug te houden, het zich aan te schaffen. De lieeren Gebr. van Lier weten, strevende in liet waardig voetspoor van hun voorganger en vader den heer A. van Lier, den populairen directeur van het Hollandsch Too- neelgezelschap, evenals deze, steeds PBUILLETO NT. 691 XXVlIe HOOFDSTUK. De -woestijn in vogelvlucht. In deze delta van meer dan eene mijl in 't vierkant op nagenoeg gelijken afstand van den heuvelketen en den door de rivier gevormden tweesprong bevond zich de «Goud vallei.» Om de aandacht des lezers niet te zeer te vermoeien Ch hem niet langer schaduwbeelden voor te stellen zullen wij aan die beelden eerst de gedachten, daarna het woord en eindelijk de gelijktijdige handeling geven. Naar een zelfde doel gedreven, eenigen door een tegenstrijdig belang, anderen door overeenkomstige plannen, zullen deze verschil lende groepen personen, afgezonderd of vereenigd, weldra tegen elkander hotsen evenals de golven door tegenwinden opgenomen, tegen elkander stooten en verpletterd worden in de onmetelijkheid des oceaans. Tengevolge eener behendige manoeuvre van Pedro Diaz had de expeditie, op den vooravond van de «Goudvallei» te bereiken, aan de Indianen de richting verborgen kunnen houdeD, die zij sinds twee dagen volgde. Maar zestig mak kers waarmede Cuchillo moest deelen, kwamen op des bandiets rekening niet voor; dit aantal moest verminderd worden en onder voorwendsel van op verkenning uit te gaan, was hij gedurende twee dagen van zijne kameraden gescheiden ge weest. Vol vertrouwen in zijne praktische kennis van deze woestijnen en in de snelheid van zijn paard, wilde Cuchillo andermaal de aandacht der Indianen op de expeditie vestigen. Het was om hem in geval van onraad den weg aan te wijzen dat men in het legerkamp het vuur had aangestoken, welks rook hem tot gids moest dienen; het was tevensom de vlakte te verkennen en hem weer te vinden, dat don Antonio de Mediana den bode had afgezonden, dien wij het versterkte kamp hebben zien verlaten. In waarheid was Cuchillo de eenige onder deze gelukzoekers, die der expe ditie tot gids kon dienen en haar naar de «Goudvallei» ge leiden. Eene vermeteler gedachte ontkiemde ook in het hart van Cuchillo; maar de uitvoering van zijn plan moest hem slechts tot eene vreeselijke kastijding voeren, welke hij ruimschoots verdiend had. Het is thans het oogenblik nog niet om er van te spreken. Zooals wij gezegd hebben, was een der Indianen met oogenschijnlijk belangrijke tijdingen in het legerkamp zijner makkers gekomen. Terwijl die bode de blanken opzocht, die hij achtervolgde, was hij tot aan de oevers der rivier gekomen. Verborgen achter de wilgen die haar omzoomden, had hij in 't midden van een eilandje, drie hunner blanke vijanden bemerkt. Deze drie mannen konden volgens het signalement van den Indiaan niemand anders zijn dan de Canadees Bois-Rosé, de Spanjaard Pepe en Fabiaan de Mediana, die hun tocht genoot was geworden. Het was werkelijk het drietal vrieD- deu, dat men misschien niet zonder blijdschap zal terugvinden. Wij hebben Bois Rosé en Pepe den Slaper, veertien dagen voor de gebeurtenissen die thans volgen, aan den rand van den afgrond gelaten waarin de jonge Spanjaard, overprik keld door het verhaal dat de gewezen grensbeambte hem van den moord zijner moeder gedaan had en overgeleverd aan de blinde onstuimigheid zijner woede, bijna het graf gevonden had. Gelukkig was de val alleen maar doodelijk geweest voor het paardop wonderbare wijze beschermd, was de ruiter aan het lot ontsnapt, dat hem op den bodem der Salto de Agua moest wachtten. De drie vrienden zetten dus de vervolging voort, die door het ongeval van Fabiaan onderbroken was geworden maar daar zij genoodzaakt waren te voet denzelfden weg te volgen dien hunne vijanden te paard aflegden, kwamen Fabiaan en de twee jagers eerst te Tubac aan op denzelfden dag waarop de expeditie er van vertrokken was, dat is: dat zij na een dag ten gevolge van Fabiaan's val verloren te heb ben, nog maar vijf dagen overhielden om ongeveer zestig mijlen af te leggen. Daarna werd het gemakkelijker den troep gelukzoekers te volgeD, die door de zwaar beladen karren in hun marsch vertraagd werdentien dagreizen hadden daarom de drie onverschrokken vrienden op 't zelfde punt gebracht als de expedite. Alhoewel zij uit zorg voor hunne veiligheid ge noodzaakt waren een anderen weg te volgen dan de expe-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1