NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 4 November 1887. No. 1330. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEHTENTIEN: ATTWTIE! STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdag ent en voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. I. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. De uitslag van de heden plaats gehad hebbende verloting van de prijzen, onder onze geabonneerden die een goede oplossing van het PRIJSRAADSEL inleverden, is als volgt: N. 1. C. WESSELINGH, Kruis weg 25. HOOFDPRIJS: GOETHEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Ropgroot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. No. 2. H. P. VOGELPOEL, Zui- der-Buitenspaarne 52. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. No. 3. Jongejuffr. C. A. BLEI, Kleine Houtstraat 134. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. No. 4. W. A. PRINSEN, Groote Vanxhall, Haarlem. VAN MAURIK, Uit éenPen,in prachtband. No. 5. F. MAERTEN, Kerkhof- straat 2b DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. No. 6. A. W. SMULDERS, Zijl- weg 87. HILDEBRANDde Camera Obscura, in prachtband. No. 7. Jb. DUIJFF, Spaarnwou- derstraat 120. MARLITT, De Tweede Vrouw, in prachtband. No. 8. D. SCHOLTEN, Witte Heerensteeg 39. STO WE, De Negerhut, in prachtb. No. 9. T. BROEKHÜIJZEN, Scheepmakersdijk 4. d. LENNEP, Ferdinand Huijek, in prachtband. No. 10. W.H.HARMSEN, Zuid- polderstraat 6. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. Den winners wordt verzocht zich aan ons bureau te vervoegen. BERICHT!! De Directie van Haarlem's Dagblad is van plan bin nen eenige maanden een tweede Prijsraadsel voor de geabonneerden uit te schrijven. De Directie. Haarlem, 3 November. Naar wij vernemen zal waarschijn lijk aan de nagedachtenis van wijlen onzen stadgenoot den bekenden heel kundige A. de Waal Malefijt hulde worden gebracht door het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op zijne laatste rustplaats, welk plau door eenige zijner vereerders en vrienden hier ter stede is opgevat. Mogen hunne pogingen tot het ver krijgen van de daarvoor benoodigde gelden met eenen gunstigen uitslag worden bekroond. Wij ontvingen het programma van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid over 1887, bevattende nieuwe en weder opnieuw uitgeschreven prijsvrageD, benevens prijsvragen vroeger door de Maatschappij uitgeschreven, die waarvan de beantwoording ieder jaar kan geschieden en die waarvan de termijn tot beantwoording met September 1887 is verstreken. In dien de plaatsruimte het toelaat, komen wij in een volgend nummer uitvoeriger op den inhoud van dit programma terug, dat te verkrijgen is bij den heer F. W. van Eeden, alg. secr.-penningmeester der Maat schappij alhier. Door professor v. d. Burg uit Lei den werd Woensdagavond voor de in grooten getale opgekomen leden der afdeeling Haarlem van de Maat schappij van Nijverheid, in het Nuts- gebouw alhier een zeer belangrijke voordracht gehouden over reproduc tie. Spreker behandelde op populaire en boeiende wijze typografie, lito— grafie, fotografie, fototypie, zinco- grafie, stereotypie enz. In een volgende voordracht alhier zal spreker de reproducties verder behandelen en voortgaan met het onderwerp kleurendruk. De heer W. Robert gaf Woens dagavond met medewerking van m^j. G. Hooijer (sopraan), de heeren Paul Haase, (bariton), j.Troostwijk, (2e viool), H. W. Hofmeester, (alt) en Henri Bosmans (violoncel) zijn eerste soirée musicale in de concert zaal der sociëteit «Vereeniging» al hier. Het volgende programma werd uitgevoerd 1. Quartet A molOp. 29. Schubert. a. Allegro ma non troppo. b. Andante. c. Menuetto, Allegretto. d. Allegro Moderato. 2. Duet uit de opera «Faust», voorSopraan en Bas Sfohr. 3. Aria voor Bas uit het Oratorium«Paulus» Mendelssohn. 4. Liedereu voor Sopraan. a. Unter blühendcn Baumen. Heuser. b. Schlaf holdes Kind"Wagner. c. Unter den LindenRiedel. 5. Duetten voor Sopraan en Bariton. a. Abendlicli scbon rauschtder Wald. Hiller. b. Mailied 6. Quartet G Dur Op. 18 No. 2. Beethoven. a. Allegro. b. Adagio cantabile. c. Scherzo Allegro. d. Allegro inolto quasi presto. De hooggespannen verwachting, die men terecht van een concert kan koesteren, waar zulke goede kmckten samenwerken, werd niet teleurgesteld. Het strijkkwartet wist reeds terstoud door de heerlijke vertolking van het eerste nummer de toehoorders te winnen, en moch ten er ouder hen zijn geweest, die misschien nog niet of ten deele de leden er van hadden gehoord, dan meenen wij te mogen aannemen dat ook bij hen de goede roep, die van deze kunstenaars uitgaat, thans is gevestigd. De moeilijke partij der eerste viool, welke de heer Robert voor zijne rekeniüg had genomen, werd met veel virtuositeit uitge voerd. Niet minder trok het heer lijke spel van den heer Bosmans de aandacht. In het gedeelte der «pizzicati» was het alsof hij aan zijn instrument harptonen wist te ontlokken. Alt en tweede viool kweten zich mede op voortreffelijke wijze van hun taak. De uitvoering van dit nummer, waarin zoovele prachtige nuancee ringen voorkomen, maar ook veel van een vaardige techniek wordt geëischt, bleek dan ook bij de tal rijke toehoorders een uitmuntenden indruk te hebben teweeggebracht. Hetzelfde kan in alle opzichten van de uitvoering van het laatste num mer worden gezegd. Blijven ons nog de beide solisten. Reeds dadelijk nam de lieve ver schijning van mej. Hooijer ons voor haar in en deze goede indruk was eene waardige inleiding tot hetgeen wij van haar te genieten kregen. Hare stemmiddelen zijn goed ge- evenredigd naar de stukken die zij zong; een aangenaam timbre en vol geluid, daarbij eeu sobere, uiterst kalme voordracht zijn talenten waar op deze zangeres kan bogen. De heer Paul Haase vertolkte zijn partij op eene wijze als wij dit steeds van hem kunnen verwachten; zijn prachtig bariton-geluid, fraaie dictie, onberispelijke voordracht en hou ding stempelen hem tot den waren kunstenaar. Moge de heer Robert op zijn volgende soireés met dezelfde voldoening kunnen terugzien als op deze eerste. LETTEREN EN KUNST. Yan de vroeger door ons aangekon digde vertaling van Edmondo de Amïcis' „Cuore" is afl. 1 verschenen (bij W. Gosler te Haarlem). In 7 maanden werd „Cnore" in Italië 50 malen herdrukt. Ten behoeve van 's rijks Museum van schilderijen te Amsterdam zijn ten ge schenke ontvangen: a. van den heer A. Bredius, te Amsterdam1het portret van Paulus Moreelsedoor hem zei ven ge schilderd; 2. een bergachtig landschap met vee, door Cornells de Bie, A°. 1647b. van den heer A. Willet te Amsterdam3. een manspersoon, door Abram van der Schoor. A° 1647; 4. St. Sebastiaan, door een Ilaliaansch meester der 2de helft van de 16e eeuw; 5. een stilleven, door Adolphe Mouillerou. Aan de schenkers is voor deze hernieuwde bewijzen hunner belangstelling in het Museum, de bizondere dankbetuiging der regeering aangeboden. /./The Mikado" van het Engelsche operetten-gezelschnp heeft te Amsterdam veel succes gehad; verscheidene nummers werden gebisseerd en een trio moest zelfs tweemaal worden herhaald. Door de vereeniging //Arti et In- dustriae" te 's Gravenhage zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven 1°. Een ornamenteel gebeeldhouwd pa neel uit één stuk hout gestoken, niet grooter dan 1 meter bij 0.60 meter en niet kleiner dan 0.50 M. bij 0.30 M. Het houten paneel, indien gedeeltelijk af gewerkt, moet vergezeld gaan van het model in pleister, naar boetseerwerk afgegoten. Ontwerp en uitvoering moeten van de zelfde hand zijn. De keuze van houtsoort en stijl is geheel vrij. Kopieën blijven buiten beoordeeling. Als le prijs wordt uitgeloofd: f75 en eeue verg. zilv. med., als 2e prijs f25 en eene zilv. med., als 3e prijs een getuigschrift. 2n. Eeue teekening voor een ornamen teel gebeeldhouwd paneel, bestemd ter uit voering in hout of steen bepaaldelijk bij de inzending te vermelden. Kopieën komen niet in aanmerking. De teekening moet zoodanig behandeld zijn, dat de beeldhou wer haar voor de uitvoering geheel kan volgen. Als le prijs wordt uitgeloofd: eene verg. zilv. med. als 2e prijs eene zilv. med., als 3e een getuigschrift. Door de boekhandelaars W. P. van Stockum en Zoon in Den Haag wordt den 25en Nov. verkocht eene verzameling van 100 portretten uit de 16e en 17e eeuw, belangrijk om de voorgestelde personen of om de fraaie gravure. Op de Brusselsche tentoonstelling is verkocht „lo Bameur sur le Meuse," van Bernard M. Koldeweij, van Dordrecht. Het verbod ter opvoering van het drama „Germinal," dat door Busnach, in vereeniging met Eraile Zola, uit den roman van dien naam werd getrokken, is door de Eransche censuur opgeheven. Busnach heeft er reeds kennis van gekregen. Bij gelegenheid van liet Don Juan- jubileum is er bij Heugel (Mênestrel) te Parijs een „Edition modèle" van Mozart's meesterwerk verschenen, volkomen volgens Mozart's eigenhandig geschrevene partituur, welke, zooals men weet, in het bezit is van mevr. Viardot- Garcia. Allestekst, volg orde der nummers, instrumentatie en aan duidingen is hier tot in de kleinste bizon- derheden getrouw aan het oorspronkelijke. De uitvoering van het werk is prachtig. De schilder Jan van Beers heeft de uitnoodiging ontvangen, zijn portret te schilderen voor de beroemde galerij van schilders-portretten, door hen zeiven ver vaardigd, in 't Paleis Pitti te Elorence. Carolus Duran, de bekende portret schilder te Parijs, heeft op dit oogenblik de conterfeitsels van twee beroemdheden onder handen: Pasteur en Vanderbilt. De correspondent van de „N. E. Ct." te Londen telegrafeert, dat Alma Tadema en andere meesters van naam besloten hebben, niet langer in de Grosvenor Gal lery tentoon te stellen, omdat Verestcha- gin's schilderijen daar zijn tentoongesteld 1 De directeur der Kon. Academie van muziek te Londen, sir George Alexan der Macfarren, is aldaar, 74 jaren oud, overleden. LEGER EN VLOOT. Door het 2e bat. van het 2de reg. iuf. te Maastricht zijn 5 van de 8 voorge schreven marschen met de nieuwe bepak king gehouden. Beeds nu kan er over die oefeningen worden medegedeeld, dat kader en manschappen na afloop der marschen klagen over de zwaarte der bepakking, dat zij uiterst vermoeid zijn en bijna allen een open schouder hebben, veroorzaakt door den daarop drukkenden last van den PEUILLETO NT. 711 XXVlIIo HOOFDSTUK. De leserplaats der goudzoekers. Cuchillo kreeg dus opnieuw moed, en, achter eene hoogte van het terrein die hem en zijn paard onzichtbaar maakte nederliggende, kwam hij ten laatste tot het besluit, dat dat schieten van eenige Amerikaansche jagers moest komen, die met de Apachen handgemeen waren geworden. Wij zullen Cuchillo aan zijne overpeinzingen overlaten om, zooals wij beloofd hebben, naar de legerplaats van don Antonio terug te keeren naar de volgorde, die wij vastge steld hebben bij de beschrijving der woestijn bij vogelvlucht en de stelling der verschillende daarin aanwezige personen. Het geweervuur had den geheelen namiddag geduurd en men had het ook in de legerplaats gehoord alwaar het tot tal van gissingen had aanleiding gegeven. De avond was gevallen. Roode wolken duidden nog in het westen het vurige spoor der zon aan. Bij de nadering des nachts begon de aarde te bekoelen en naarmate de laatste stralen van den ondergaanden zon verbleekten, werd het licht der opkomende maan hoe langer hoe heller tot op het oogenblik, waarop de afwezigheid van de scheme ring aan het maanlicht veroorloofde het licht der zon geheel te vervangen. Het was een schilderachtig gezicht dat het kamp bij het schijnsel der maan aanbood. Op den heuvel, die, zooals wij gezegd hebben, het ge heel e kamp beheerschte, verhief zich de met zijne banier getooide tent van den aanvoerder der expeditie. Een zwak licht dat men daarin zag, bewees dat de aanvoerder voor allen waakte. Eenige vuren ontstoken in den grond gegraven holten of omringd door steenen om den gloed te verbergen die de ligging van het kamp had kunnen verraden, gaven aan de oppervlakte van den grond een rossen gloed. In geval van eenen nachtelijken aanval konden stapels takkebossen van afstand tot afstand gelegd, tegelijk ontstoken worden en voldoende kelderheid ver schaffen om het daglicht te vervangen. Groepen avontu riers, sommigen op den grond uitgestrekt, anderen bezig met het bereiden van het avondmaal, zaten tusschen de paarden en lastdieren, die hun rantsoen maïs uit linnen zakken opaten. De zorgeloosheid en de gelatenheid die men bij het schijnsel der maan op het gebronsde gelaat der mannen las, bewezen dat zij de zorg voor hunne verdedi ging aan de waakzaamheid van den aanvoerder dien zij gekozen hadden, overlieten. Aan den voet van de tent lag een man als een dog die hij zijn meester waakt. Aan zijne lange haren, aan de gui taar die naast zijne karabijn lag, aan den schamelen mantel dien hij droeg, was het gemakkelijk den gambusino Oroche te herkennen. Zijn tijd scheen verdeeld tusschen de beschou wing van den met sterren bezaaiden hemel en de zorg om aan den voet des heuvels een vuur van groene takken te onderhouden, waarvan de rook in eene loodrechte door de maan verzilverde kolom opsteeg. Aan gene zijde der verschansingen kleurden hare stralen in de verte de vlakte wit, en de nevel, door hare weer kaatsingen gekleurd, bedekte ten westen van het kamp de toppen van een bergketen, dien men aan den gezichteinder zag. Eindelijk verlichtten zij achter de karren de schild wachten, die op en neer wandelden, de karabijn in den arm, en opmerkzaam rondkijkende. Onder de verschillende groepen mannen die hier en daar neerliggen vinden wij Benito, den bediende van don Este- vao, Baraja en Pedro Diaz weder. Alle drie spraken zacht jes te zameD. Signor don Benito, - vroeg Baraja aan den ouden bediende, gij die zoo bekwaam zijt om alle geluiden der woestijn of van de bosschen te verklaren, zoudt gij ons ook kunnen zeggen wat de geweerschoten beteekenen die wij den geheelen namiddag gehoord hebben? Van de Indianen ken ik niet veel; intusschen Komaan, zeide Baraja, wees nu niet zoo ver schrikkelijk terughoudend als gij waart in dien vreeselij- ken nacht met de tijgers. Intusschen, hernam de bediende, ik ben in mijne jeugd hun gevangene geweest, en, zoo zij niet ten minste aan eenige ongelukkige gevangenen de straf doen onder-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1