met twee zijner kennissen van de jaarmarkt te Beilen huiswaarts reed, opl; hol, tengevolge waarvan de wagen omsloeg. De landbouwer brak eenen arm, en een van de andere passagiers, een tolpachter, een dijbeen, terwijl de andere pas sagier aan schouder en arm werd verwond. Bij het opgraven van een terp bij het dorp friens heeft men elf geraamten in fossielen toestand ge vonden. Professor Fr. Ewerbeck te Aken heeft onlangs de Karolingische ka pel te Nijmegen in de Deutsche Bauzeitv.ng uitvoerig beschreven. Hij deelt mede dat het keizerlijk paleis te Nijmegen in 774 door Karei den Groote gesticht, in 1155 onder Bar- barossa in hoofdzaken veranderd en tevens vergroot werd, terwijl het reeds vroeger door Lodewijk den Vrome bij de valkenjacht werd ge bruikt, vanwaar de naam het Valk hof gekomen is. Van het paleis, dat in 1796 aan den meestbiedende verkocht werd, is niets meer over, gelijk men weet. Slechts de ruïne van het kerkkoor, dat met Heister- bacli verwant is, staat nog, en daar nevens gedeeltelijk de Karolingi sche kapel, welker aanleg in hoofd zaak overeenkomt met den Dom te Aken, maar veel eenvoudiger van vormen is. Volgens Ewerbeck is van de oudste gedeelten thans weinig over, en hebben di voortreffelijk aange legde gewelven en de Emporium- openingen van het middeuruim in den loop der eeuwen vele verande ringen ondergaan. De oudste ingezetene van Mak- kum (Tr.), de heer Tjaardstra, is aldaar op ruim 96-jarigen ouderdom overleden. In het Drentsche volksleven heeft in de laatste vijftien of twin tig jaren een merkwaardige voor uitgang plaats gehad ten opzichte der verlichting.Het bijgeloof was voor eene kleine kwarteeuw daar nog zoo groot, vooral dat aan zoogenaamde «voorloopen», dat in 1868 te Drou- wen gedurig huizen in lichte laaie werden gezieD, van welke verschijn selen men de verwachting koesterde dat zij stellig verwezenlijkt worden en die huizen zouden afbranden. Dientengevolge besloot men toen te Drouwen ook des zomers nacht wacht te houden, hetwelk anders op de dorpen niet plaats heeft, maar waar alleen des winters" van 1 Nov. tot 1 Maart, nachtwacht wordt ge houden. Omstreeks 1870 zagen wij meermalen aan de bodems der melk vaten kruisjes met wit of rood krijt gemaakt, tot wering der heksen van wie men wilde, dat zij zich aan diefstallen van room schuldig maak ten. Voor en na begonnen echter de verwachtingen, die men van de voorloopen koesterde zooals bijv. het afbranden van huizen, te falen, en een huis te Drouwen herhaalde malen «glende» gezien, staat nog en is als type van een Drentsch boerenhuis in Augustus van dit jaar door eenen kunstschilder op het doek gebracht. School- en nutsbibhothe- ken leveren de boeken voor geschikte volkslectuur, en de verlichting neemt zoo merkbaar toe dat van zoodanige sporen van bijgeloof daar niets meer is overgebleven. Wel bestaat bij enkelen nog het vaste geloof aan «voorloopen», doch nooit hoort men meer in het openbaar over deze verschijnselen spreken. WETGEVENDE MACHTc In de zitting der Eerste Kamer van Woensdag 2 November deelde de Voorzitter mede, dat door de afdeelingen waren benoemd tot hare voorzitters, de heeren Fransen van de Putte, Van Akerlaken, Vi- ruly en Blus-é, en tot hare onder voorzitters de heeren Van Tienhoven, Verheijen, Vau Swinderen en Coenen; voorts tot rapporteurs o. a. ovsr de Grondwetsontwerpen, de heeren van Roijen, Tak van Poortvliet, Röellen De Sitter. Eindverslag werd uitgebracht over al de aanhangige ontwerpen, be halve die betrekkelijk de Grond wetsherziening. Heden 2uur begon de discussie over de eerstge noemde. RECHTZAKEN. Vrouw V., de bekende kindermoorde nares uit Heinkenszand, zal Dinsdag 29 November a. s. voor de rechtbank te Mid delburg terechtstaan. De burgemeester van Hoensbroek had zich Maandag voor de rechtbank te Maastricht te verantwoorden, ter zake van zijn gedrag tijdens de ongeregeldheden in zijne gemeente en van de door den kapelaan tegen hem ingediende klacht, wegens een met een valschen naam onderteekeud man daat van gedane kiezelopmeting teu be hoeve der gemeente. Naar men verneemt, heeft de burgemeester zi'ch in dier voege kunnen verantwoorden, dat aan de zaak geen verder gevolg zal worden gegeven. PERS-NIEUWS. De heer mr. N. P. van den Berg heeft in een betoog van den Java- bodewaarmede wij ons niet behoe ven in te laten, aanleiding gevon den tot het schrijven van een «woord vau protest» tegea het bezigen van Indische baten der dekking van te korten op de Nederlandsche staats- begrooting. Daaraan is het volgende ontleend: //Volgens de in de //Economist" van mr. De Bruijn Kops opgenomen bereke ningen van den heer G. M. Boissevaiu dezelfde, die in //De Gids" van Mei 11. een zoo waar woord sprak over Neder- land's houding tegenover Indië, kan het nationaal vermogen van Nederland geschat worden op 8850 millioen gulden, terwijl aan rijks-, provinciale en gemeentebelas tingen jaarlijks p. m. 105 millioen gulden moet betaald worden, eene verhouding dus als vau 100 tot l2/'io. //Volgens mijne berekeningen, die, voor- loopig slechts onder voorbehoud van na dere rectificatie onder de oogen van de lezers van dit blad gebracht worden, kau het stoffelijk vermogen van de inlandsche bevolking van Java op zijn allerhoogst op 600 millioen gulden geschat worden, en aangezien nu de op haar rustende jaar- lijksche belastingdruk, ongerekend de be lastingen in arbeid, zeker 55 millioen gulden in geld bedraagt, verkrijgt men voor Java eene verhouding van 100 tot 92/io of ongeveer het achtvoudige van het geen de gemeente in Nederland in ver houding tot haar stoffelijk vermogen heeft op te brengen. //Is het nu bij een dergelijken stand van zaken te verdedigen, om te blijven voortgaan met het bestendigen van den belastingdruk van de ingezetenen van deze gewesten, met geen ander doel dan om de ingezetenen van Nederland te ontheffen van eenen belastingdruk, dien zij anders zouden hebben te dragen? Dat Nederland recht heeft op vergoeding van de kosten, die het zich ter wille van het bezit vau Indië heeft te getroosten, spreekt van zelf, en alleen de mogelijkheid, dat eene hiermede verband houdende regeling of vereffening van saldo's ten grondslag ligt aau het 11. Zaterdag ontvangen Renter's telegram, dat hier in ruimen kring groote en ernstige ontstemming heeft teweegge bracht, geeft mij aanleiding om mijn per soonlijk oordeel over het tot ons gekomen bericht omtrent de beschikking door Neder land over Indische baten voorloopig op te schorten." //Economist", 1888, hl. 692 en 1884 bl. 627- KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holïatid zijn dr HH. J. W. van Leunep en J. II. W. Bisschop Boele, can- didaten in de Godgeleerdheid aan de Uni versiteit te Amsterdam en te Utrecht, na afgelegd examen toegelaten tot de Evan geliebediening bij de Nederl. Herv. Kerk. Ter opleiding als hulpprediker in Oost-Indië is door het bestuur der Utrecht- sche Zendingsvereeniging tot het proefjaar toegelaten de heer J. R. Kok van Leiden; Door het Provinciaal kerkbestuur van Groningen is tot den predikdienst toegelaten de heer D. Bax, aan de univer siteit te Utrecht, door dat van Zuid-Hol land de heeren J. M. Willebrands en G. J. A. Jonker. B LITE N L V NI). Engeland. Uit Londen wordt van 2 November geseind dat mevrouw Goldschmidt, de beroemde zangeres Jenny Lind, dien morgen is over leden. Duitsehland. Bij keizerlijke ver ordening van den 31en Oct. wordt de Rijksdag tegen den 24en Nov. a. s. bijeengeroepen. Graaf Herbert von Bismarck is naar Friedrichsruh vertrokken. Een keizerlijk Russische salon- trein, met keuken, leeskamer, thee salon, enz., komende van Rusland, is de Duitsche grenzen gepasseerd. Het waarnemen van de uit werking der artillerie projectielen bij het doel U een voornaam vereischte om de vuuruitwerking eener batterij zoo hoog mogelijk op te voeren. Om die waarneming gemakkelijk te maken, zijn volgens de aanwij zingen van generaal Von Alvensle- ben bij de manoeuvres van het 13ie (Wurtembergsche) korps proeven ge nomen met eene observatieladder, die in 2 minuten in zijne volle lengte f22 M.) kon worden opgericht. De waarnemende officier was daarbij geplaatst op een platform, waaraan hij met eenen brandweergordel en met zelfsluitende haken bevestigd was, om de handen geheel vrij te hebben. De ladder werd zooveel mogelijk achter dekkingen (boomen, enz.) opgesteld en heeft uitstekend voldaan. Alleen zal men trachten het gewicht te verminderen, daar niet minder dan vier paarden voor het vervoer vereischt werden. Het is duidelijk dat een dergelijke een voudige waarnemingspost ook bij verkenningen van veel gewicht kan zijn. Uit Berlijn wordt van 2 No vember gemeld: De Keizer heeft heden nacht goed geslapen. Gisteren avond heeft hij prins Wilhelm bij zich ontvangen. Hij heeft het bed verlaten. Frankrijk. De Fransche gezant in Engeland Waddington is nage noeg geheel hersteld en zal wel dra naar Londen terugkeeren. De Rèveil-Matin merkt op, dat nietgefrankeerde brieven driedubbel worden belast, zoodat Wilson niet 40.000, maar 120.000 frs. schuldig zou zijn. «Paris» herinnert, dat vol gens de wet een boete van minstens 150 frs. is gesteld op het gebruiken van den rijksstempel buiten den dienst, en daar Wilson erkent in 6 jaren 219.000 brieven te hebben ge stempeld, zou hij dus minstens 32.800.000 frs. schuldig zijn! Spanje. Binnen eenige dagen zal voor de rechtbank van Madrid te recht staan Louis Hillairand, te La Rochelle geboren en 38 jaar oud. Hillairand heeft,zooals men zich her innert in Maart jl. onder bezwarende en zonder verzachtende omstandig heden een poging tot manslag ge pleegd op den persoon van den ex-maarschalk Bazaine. Zeven maan den preventieve gevangenschap met onvoldoende voeding hebben zeer nadeelig op den gevangene gewerkt, die, zegt men, aan een hartziekte lijdt, welke door zijn lange gevan genschap verergerd is. Hillairand heeft in zijn gevangenis niet opge houden bewijzen zijner monomanie te geven, welke hem sedert de be legering van Parijs vervolgt, toen hij 17 jaren geleden voor het eerst het plan opvatte, den opperbevel hebber van het leger van Metz te dooden. Hij werd door een onweer staanbare kracht voortgedreven, ver klaarde hij; overigens verkeert de beschuldigde in een vreeselijk op gewonden toestand. De advocaat Figueroa, zijn ver dediger, heeft de rechtbank een ge neeskundig onderzoek naar den toe stand van Hillairand verzocht. De rechtbank heeft zes genees- heeren voor dit onderzoek aange wezen, maar vier hunner kennen niet genoeg Fransch om met den gevaugene naar eisch te kunnen spreken. Het Openbaar Ministerie zal in zijn schriftelijke conclusies, aan de verdediging medegedeeld, 14 jaren en één dag bagno voor Louis Hil lairand eischen. Rusland. De Daily News ver neemt uit St. Petersburg, dat de politie aldaar verscheidene jonge lingen heeft gearresteerd, die hei melijk vergaderingen hielden in een huis nabij het Catharina-kanaal. De politie legde beslag op eene hoe veelheid bommen en revolvers. Bulgarije. De Sobranje heeft met algemeene stemmen een adres van antwoord op de Troonrede aange nomen, waarbij innige dankbaarheid jegens Vorst Ferdinand wordt aan den dag gelegd en met voldoening de sympathieën van den Sultan en van de Mogendheden voor Bulgarije worden geconstateerd. De afgevaar digden verklaren voor geen offer te zullen terugdeinzen om het door den Vorst tot welzijn des vader lands en tot beveiliging der rechten van Bulgarije ondernomen werk te voltooien. Noord- Amerika(V. S.)De New- York Herald bevat een telegram uit Macon (Georgië) meldende de ernstige ongesteldheid van Jefferson Davis, oud-president de Geconfede reerde Zuidelijke Staten van Noord- Amerika; sedert 1870 tot het bur gerlijk leven teruggekeerd en direc teur eener spoorwegmaatschappij van Texas naar de Stille Zee. Het hooggerechtshof der Unie heeft het cassatieberoep van de zeven te Chicago ter dood veroor deelde anarchisten verworpen. Deze veroordeelden zullen dus opgehan gen worden, tenzij de goeverneur van Illinois hun gratie verleent. De Sun, van New-York, maakt in haar nummer van Woensdag een telegram uit Brussel bekend, waarin bericht wordt dat de Iersche dy- namietpartij heimelijk aldaar eene vergadering heeft gehouden, waarin besloten is de tactiek der dynamiet mannen vooreerst te verlaten totdat gebleken zal zijn, dat Ierlands onaf hankelijkheid langs den constitutio- neelen weg niet te verkrijgen is. Eerstdaags zullen eenige inspec teurs en ingenieurs uitNieuw-York vertrekken naar Nicaragua, ten einde de afbakening van het scheepvaart kanaal tot stand te brengen, De kosten voor deu aanleg worden ge raamd op vijftig millioen dollars, en de voor den aanleg benoodigde tijd wordt op zes jaren geschat. GEMENGD NIEUWS. Eene Engelsche dame oppert in een tijdschrift het denkbeeld, om een beurs te openen voor het ver ruilen van huwelijksgeschenken. Daar de cadeaux aan jonggehuwden wel in aantal, maar niet in ver scheidenheid toenemen en de meeste jongelieden gelijk de schrijfster bijv. 141 lepels, 16 reisklokken, 13 broodroosters ontving veelal over dadige en nuttelooze dingen, maar van de meest practische zaken geen enkele ontvangen, wil de schrijfster eenmaal per maand een bijeenkomst doen houden van jonggehuwden, om onderling de geschenken te ruilen. Gladstone is weer aan 't hout hakken, hetgeen de Engelsche bla den meedeelen als bewijs dat zijne verkoudheid weer geweken is. Thuis komende van zijne jongste parle mentaire rondreis vond hij den voor raad blokjes van het door hem ge velde hout, die hij door zijnen hout vester tegen een billijk tarief laat verkoopen, uitgeput. Met eenige dagen mooi weer hoopt de «grand old man» de schuur weer te vullen. De voor geruimen tijd te Parijs gehouden tentoonstelling van kleine kinderen heeft tot eene oplichterij geleid, die tot een proces gevoerd heeft. De ondernemer der tentoon stelling, de heer Grippa, had zekeren Morchain met de organisatie belast. Deze nu heeft aan de meeste ouders, die kinderen tentoongesteld hadden, een brief gezonden, waarin hij hun schreef dat aau hun kind eene me daille was ten deel gevallen. Eenige vleiende woorden aan het adres der ouders werden er aan toegevoegd. Hij verzocht hun nu hem 10 fr. te zenden tot goedmaking der kosten van het graveeren, van het lint en het doosje, want, om te voorkomen dat de medaille in verkeerde handen komt, zullen naam en voornaam op de medaille prijken. De meeste ouders, overgelukkig dat hun kind (er waren eenige dui zend kleinen tentoongesteld) den palm had weggedragen, zonden de 10 fr. Op die wijze had Morchain eene vrij aanzienlijke som uit den zak van anderen in zijn zak weten te krijgen. Wegens deze oplichterij vervolgd, is hij Maandag door de rechtbank veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden. De voortreffelijke Weener ba riton Reichmann (hij was vóór jaren ook aan de Rotterdamsche Opera eenen winter verbonden) heeft een zeldzaam voorbeeld gegeven van erkentelijkheid eens zangers jegens eenen componist. Hij zond aan de commissie voor het Marschner-mo- nument te Zittau eene bijdrage van 300 M., uit de overweging, dat hij met Marschner's groote en dankbare baritonpartijen (in «Heiiing en Vam- pyr») zoo menig schoon succes op zijne kunstenaarsloopbaan heeft be haald. Te Bredow heeft de justitie uit Stettin een bende valsche mun ters ontdekt. Drie personen, waar van twee onder den dekmantel van een handel in tabak, een werkplaats hadden, waarin zij valsche een- en tweemarkstukken vervaardigden, ter wijl de andere, een bakker uit Gra- bow, de valsche munt in omloop bracht, zijn gearresteerd. Een Italiaan, die zich in de gevangenis te New-York in hech tenis bevindt, werd in den laatsten tijd. ondanks het hem in ruimen mate verstrekte voedsel, dagelijks magerder. Dezer dagen nu ontdekte de op passer de oorzaak dier vermagering. De man gaf namelijk aan zijD, hem dagelijks bezoekende vrouw, die met hare kinderen in kommervolle om standigheden was achtergebleven, bijna al het hem verschafte voedsel. Op last van den directeur krijgtde man nu het dubbele der hem toe komende porties en zal in den nood der familie worden voorzien. Te Duinkerken heeft zekere Tanchon na een hevigen twist zijn vader doodgeschotenhij is voort vluchtig. In den laatsten tijd hebben eenige in verscheiden plaatsen van Hongarije voorgekomeugevallen van plotselingen dood van jonge, krach tige mannen de aandacht der over heid getrokken. Een ingesteld on derzoek heeft een hoogst bedroevend resultaat aan 'l licht gebracht. Het ongeloofelijk feit schijnt vast te staan, dat joDge vrouwen hare mannen vergiftigden om met hunne nala tenschap goede sier te kunnen ma ken. In enkele gevallen zouden die vrouwen alleen met dèt doel een huwelijk hebben aangegaan. In het dorp Bingula werden zeven jonge weduwen onder verdenking van moord op hare mannen in hechte nis genomen, terwijl ook een wijf gearresteerd is, dat, als voorname handlangster, de andere vrouwen het vergif bezorgde. Te Wildemanu, in den Harz, liggen honderd menschen ziek aan trichinose. Te Hamburg is het circus Renz afgebrand. Gelukkiglijk be vonden er zich toen geen personen in. Nadat de laatste trein het sta tion Valmontou gepasseerd was, drongen vijf gemaskerde mannen het gebouw binnen, knevelden den man die de wacht had en sneden de telephonische verbinding met Artena door. Daarop doorsnuffelden zij kisten en kasten; doch de buit was niet groot; want de roovers vonden niets anders dan een spaar boekje en ongeveer 60 lire aan geld. Nu trachtten zij wel de brandkast open te breken, doch werden in hun werk gestoord door een der beambten van het station, die onmiddellijk alarm maakte. In weinige minuten was het geheele personeel op de been en de roovers verdwenen in het nachtelijk duister, de karabijnen op hunne vervolgers lossende, die echter niet getroffen werden. Te Stuttgart is dezer dagen een titelproces gevoerd. Een uit gever had in een woordenwisseling met den majoor S., dezen steeds «mijnheer S.» genoemd en toen de hoofdofficier daarop aanmerking maakte en zeide «majoor S.» te heeten, geantwoord: «Ik heb met uw majoorsttitel niet te maken, gij zijt mijn majoor niet.» Daarop volgde een aanklacht wegens beleediging. De rechter sprak den beklaagden echter vrij, omdat al bracht de (Duitsche) beleefdheid mede dat men iemand bij zijn titel noemt, er toch in het nalaten daarvan geen aan tasting van de eer is gelegen. Zelfs de anders van den Wes- terschen vooruitgang zoo afkeerige Chineezen hebben het repeteerge weer voor hun leger aangenomen. Het gelijkt in beginsel op het Lee- geweer, daar het sluittoestel en het repeteer-meehanisme van dit wapen zijn overgenomen. De patroon is klein en het vizier is slechts inge deeld tot 550 M. VARIA. Bij de maréchausées. Telegram: Sinds gisteren loopt hier een halve gek rond wat te doen Pimpel maréchausées. AntwoordOp de andere helft loeren en dan dadelijk opzenden Simpel brigadier. Uit een provinciestadje. Het inenten van kinderen van kalveren zal den 28sten dezer maand kosteloos geschieden. {Historisch.) ST00MVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Nov. v.an Padang. Het stoomschip Utrecht, leapt, de Goede, van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Nov. te Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3