NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Zaterdag 5 November 1887. No. 1331. ATTENTIE! HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏÏHEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. BATJBE Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De uitslag vau de Donderdag plaats gehad hebbende verloting van de prijzen, onder onze geabonneerden die een goede oplossing van het PRIJSRAADSEL inleverden, is als volgt: N. 1. C. WESSELINGH, Kruis weg 25. HOOFDPRIJS: GOETHEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Hopgroot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. No. 2. H. P. VOGELPOEL, Zui- der-Buitenspaarne 52. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. No. 3. Jongejuffr. C. A. BLEI, Kleine Houtstraat 134. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. No. 4. W. A. PRINSEN, Groote Vauxhall, Haarlem. VA A' MAURIK, Uit éenPen, in prachtband. No. 5. F. MAERTEN, Kerkhof straat 2b. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. No. 6. A. W. SMULDERS, Zijl- weg 87. HILDEBRANDde Camera ObSC'ara, in prachtband. No. 7. Jb. DUIJFF, Spaarnwou- derstraat 120. MARLITT, De Tweede Vrouw, in prachtband. No. 8. D. SCHOLTEN, Witte Heerensteeg 39. STO WE, De Negerhut, in prachtb. No. 9. T. BROEKHUIJZEN, Scheepmakersdiik 4. v. BEN NEP, Ferdinand Huijck, in prachtband. No. 10. W. H. HARMSEN, Zuid polderstraat 6. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. ÏW~ Den winners wordt verzocht zich aan ons bureau te vervoegen. BERICHTDe Directie van Haarlem's Dagblad is van plan bin nen eeuige maanden een tweede Prijsraadsel voor de geabonneerden uit te schrijven. De Directie. S T A D S NIE U U S. Haarlem, 4 November. B. W. verzoekeD de iugezetenen de haardaech (kolenasch) en het vuil nis afzonderlijk aan de werklieden der gemeente-reiniging af te geven, aangezien de bijeenvoeging dier stoffen nadeeiig is voor de mest- bereiding. Aan A. G. Boeree is vergunning verleend tot oprichting van eene blikslagerij in het perceel aan de Korte Begijnenstraat kad. sectie 2, no. 1449. Gedurende de maand October is in de Stuiversspaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volks bond ingebr. in 639 posten f 1389.17 terugbet. d 45 d 3193.44V2 Terwijl 22 nieuwe deelnemers zijn ingeschreven. Benoemd tot onderwijzer te Hen gelo de heer J. H. L. Teutelink alhier. In het bericht in ons vorig num mer, van de lezing, gehouden door den hoogleeraar P. v. d. Burg, leze men Delft in plaats van Leiden. Op de begraafplaats aan den Schooterweg alhier werd Woensdag het stoffelijk overschot van den heer C. Zwaardemaker teraardebesteld, in tegenwoordigheid van een aantal bestuurders en leden der Vereeniging voor den Boekhandel. Uit hun aller naam sprak de heer J. C. Loman Jr., voorzitter der Vereeniging, een hartelijk woord tot waardeering van de vele goede en beminnelijke eigen schappen van den overledene, die zich gedurende zestien jaren met zooveel trouw aan de belangen van het «Nieuwsblad» had gewijd. Arrondissementsrechtbank TE HAARLEM, zitting van 3 November 1887. De rechtbank veroordeelde in deze zit ting E. E. H. S. S., likeurstoker alhier, die de vorige week terechtstond wegens het namaken van Catz-elixer, tot f100 boete, subs. 1 maand gevangenisstraf, en tot plaatsing van het vonnis in twee dag bladen. In dit vonnis overwoog de recht bank o. a., a dat het feit oplevert het mis drijf van het opzettelijk verkoopen en afleveren van waren, op hare verpakking valschelijk voorzien van den naam waarop een ander recht heeft, strafbaar gesteld bij art. 337339 W. v. S.; dat de be klaagde willens en wetens zijne met dien naam voorziene waren heeft verkocht en afgeleverd en dat de omstandigheid, dat hij den kooper op de namaak opmerkzaam hoeft gemaakt, het strafbare van zijne han deling niet wegneemt; de verdediging van beklaagde dat de uitdrukking //Catz-elixer" als een soortnaam moet worden aan gemerkt, ter zake niets afdoet, daar de bepaling van art. 337 W. v. S. juist de strekking heeft om het misbruik van op dergelijke wijze gevormde //nomina generis" te weren. G. de J. bij wien, naar wij onlangs meldden, bij zijne arrestatie een gansche verzameling vermoedelijk ontvreemde voor werpen gevonden werden stond terecht, beschuldigd in September te Haarlemmer meer eenige voorwerpen te hebben ont vreemd van C. v. Z., welke later in zijn bezit werden gevonden. Bek!., die reeds 2 jmar gevangenisstraf achter den rug heeft, ontkende en zeide dat hij de voorwerpen deels te Amsterdam had gekocht, deels eigendom van zijn vader waren. De getuigen herkenden ze echter voor de hunne. Eiseh: een jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. C. G. von Reekeu, vroeg vrijspraak, subs, eene mindere straf, op grond van de geringe waarde der voor werpen en den toestand van den beklaagde die goed zijn brood had, waardoor de diefstal onwaarschijnlijk werd. Tegen zekeren V. werd wegens mishan deling (schoppen) van zijn hond, f 6 boete en 3 dagen gevangenisstraf geëischt, en wegens niet aangifte in de hondenbelas ting van het dier, f 6 boete. Van een drietal personen die wegens perendiefstal, te Heemstede gepleegd, te recht stonden, werden er 2 tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld en de derde vrijgesproken, als zijnde slechts toeschou wer bij het misdrijf geweest. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Bagll1 behangersjongmaatje, 2 hoefsmid- knechts, 2 metselaars, 1 looper, 3 bankwerkers, 2 magazijnknechts, 1 oppasser, 2 schildersknechts, 1 win kelbediende, 1 hovenier en bloemist. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schoenmakerskuecht, 1 schoenmakersleerling, L meubelma kersleerling, 1 machinist-bankwer ker, 1 timmermansknecht, 2 perso nen voor loopwerk. Toen de veldwachter Visser, te Hoofddorp in de Haarlemmermeer, een paard van H. Jansen, dat graasde waar het niet geoorloofd is, wilde vangen om het in verzekerde be waring te nemen, ontving hij zulk een slag met den achterpoot tegen den schouder, dat hij onder behan deling van den dokter is gesteld. De groote najaarsveemarkten te Hoofddorp zullen gehouden worden, den lOen, 17en en 24en Nov. a. s. Stuurman A. Koster van de Per- nisscher sloep Bastiana Huïberdina die de eerste levende schelvisch aan de nieuwe Vischmarkt te IJmuiden bracht, ontving ter herinnering daaraan van het bestuur over die markt een fraai gouden remontoir horloge. LETTEREN EN KUNST. Omtreut het concert te Amsterdam, tot viering van het jubilé van den Paus, ver neemt het „D. v. N.", dat Paul Haase en J. Rogmans hun medewerking hebben toegezegd. Bern. Zweers zal als directeur optreden. De heeren Bleys, Molkenboer en Derk zullen onderzoeken, of aan deze muziekuitvoering niet een vertooning van levende beelden te verbinden valt; prof. Al'o. Thijm zal hen, op uituoodiging der commissie, bijstaan. Het Paleis voor Volks vlijt acht men het meest geschikt als plaats van uitvoering; het concert zal vermoedelijk op 3 Jan. plaats hebben. Op de schilderijeuveiling, door de heeren Roos in de Brakke Grond te Am sterdam gehouden, werd besteed o. a. voor een stadsgezicht van S. v. Ruysdael f 805; voor „Kermisvreugd" van A. v. d. Venne f270; voor „Sneeuwlandschap" van Louis Apol f 600, voor „Vaartgezicht" van W. Koekkoek f355; voor „Zomerlandschap" van W. Verschuur Sr. f 630, en voor een „Kerkkamer" van J. Stroebei f385. Ook te Dordrecht wordt door de vier afdeelingenBeeldende kunsten, Uiterlijke welsprekendheid, Vocale toonkunst en In strumentale toonkunst van de Vereeniging „Musis-Sacrum", tegen 14 November eene luisterrijke soiree georganiseerd, ter feeste lijke herdenking van den 300en verjaardag van Joost van den Vondel. De schilder Meissonier zal vooreerst het werk moeten staken. Hij heeft voor eenige dagen eene verlamming aan den rechterduim gekregen. -Omtrent Jenny Lind wordt nog gemeld dat zij reeds, toen zij 3 jaren oud was, alles wat zij eens gehoord had kon nazingen; dat zij van haar 9e tot haar 12e jaar kinderrollen zong op het tooneel; dat haar stem toen in het hooge register verzwakt was; dat zij na 4 jaar echter weer optrad in het volle bezit van haar middelen. Jenny Lind was misschien de laatste zangeres, die in het dramatische genre en in den coloratuurzang evenzeer uitmuntte; haar repertoire omvat uiteen- loopende rollen als: Spontini's //Vestale", Bellini's, //Norma", Meyerbeer's //Robert", en „Jje Eille du Regiment", „Das Eeld- lager in Schlesien" (de le bewerking van ,,1'Etoile du Nord"), die Meyerbeer voor haar schreef. Een pas onlangs gevonden werk van Mozart, een concerteerend kwartet voor oboë, clarinet, hoorn en fagot met orkest begeleiding in Es-dur, werd dezer dagen in de toonkunstenaarsvereeniging te Dres den onder jubelenden bijval voor de eerste maal ten gehoore gebracht. Lamoureux heeft te Parijs in het z/Cirque d'été" zijne opvoeringen van klas sieke en moderne muziek hervat. Op het programma kwamen werken van Beetho ven, Wagner, Berlioz, Bizet, Massenet en Lalo voor. De wakkere dirigent werd door het publiek, dat den circus geheel vulde, met opgewonden toejuichingen begroet, als wilde men hem daardoor schadeloos stel len voor de 270,000 fr., welke een misse lijk kabaal hem bij zijne eervolle poging tot opvoering van //Lohengrin" deed verliezeu. De Lees w ij ze r. Nov. Daudet's jongste roman, (vervolg van bladz. 162), door J. Winkler Prins. Marlowe's Faust, door K. B. FeuilletonGoethe's Eaust-bronnen, door G. H. Priem. PoëzieHerinnering, door dr. H. C. M. Boekbespreking. Tijdspiegel. Nov. G. Emants, Het gevaar voor omwenteling en maat schappelijk verval. Dr. Dr. II. G. A. L. Bakhoven, Eros. (Plato's Symposion, een erotische studie door dr. H. Was.) Dr. J. A. Worp, De invloed der En- gelsche letterkunde op ons tooneel in de 17e eeuw. Herinneringen aan het 20e Nederl. Taal- en Letterkundig Congres. Dr. J. Th. Cattie, Humbug of ernst? Humbug en ernst door A. J. Riko. De droom, het voorgevoel, het lielderzien in de stervensuren, door dr. S. K. Thodeu van Velzen. Het zoogenaamd dierlijk magnetisme of hypnotisme, populair be schreven en toegelicht door dr. W. Nolen. Oorspronkelijke romans. Johanna van Wonde, Noodlot. T. C. Van der Kulk, Levenswoorden. Mevr. Van Westrheene, Uit den Vreemde. Coquette- rie. Nieuwe uitgaven en vertalingen. LEGER EN VLOOT. De le luitenant der artillerie H. G. de Bruijne wordt gedetacheerd op het fort aan den Nieuwen Maasmond, ter vervanging van den le luitenant C. Wafelbakker, die naar 's-Hage terugkeert. FBUILLETO NT. 721 XXVIII» HOOFDSTUK. De legeeplaats der goudzoekers. Terecht of ten onrechte, aldus ging de verhaler voort, heb ik steeds gedacht, dat nooit iets gebeurt wat niet gebeuren moet en dat men bij gevolg zich over niets bevreesd moet maken. Toen ik dan ook in de handen der Indianen viel, zeide ik tot mij zeiven dat zij doen konden wat zij wilden, dat indien mijn uur nog niet geslagen was, ik ook niet Eterven zou. Welnu, dien dag hadden de India nen zin om te moorden, want wij hadden hen in eene scher mutseling verscheidene krijgers gedood. In 't eerst beraad slaagden zij, hetgeen ik uit hunne bewegingen opmaakte, om tot een besluit te komen of ik gescalpeerd, levend ge vild of in stukken gesneden zou worden. Eindelijk overreedde een opperhoofd wiens toorn op het hoogste punt was, zijne krijgers mij aan een paal te binden om tot doelwit te die nen voor hunne karabijnen. - Zij hadden een geheelen dag ter hunner beschikking en gedurende dien tijd moest ik hen tot vermaak dienen. Ik had eeriige woorden van hun gesprek begrepen en zei de tot mij zelve dat, dewijl ik tegen gewoonte noch gescalpeerd noch levend gebraden moest worden, ik wel aan iets heel anders zon kunnen ontsnappen. En inderdaad, van af het opgaan der zon tot aan haar ondergang, diende ik tot mikpunt hunner karabijnen. Ieder der krijgers trad beurtelings voor, mikte op mijn hoofd en gaf vuur. Ik moest alzoo twee honderd vier en tachtig karabijnschoten verduren, niet meer en niet minder ik telde ze om mij wat te verstrooien, want de tijd scheen eindeloos lang. Dat wil ik wel gelooven, riep Baraja op overtui genden toon. Maar, Signor don Benito, twee honderd vier en tachtig karabijnschoten, is dat niet te veel? - Ik kan er geen enkel afdoen. Ik heb u gezegd dat de Indianen ten hoog6te verbitterd waren en om tot be daren te komen beproefden zij mij van schrik te doen ster ven. De slechtste schutters, die mij morsdood hadden kun nen schieten, richtten op mij alleen met los kruid. Ik heb hen sedert begrepen. De beste schoten met kogels. Meer dan tweehonderd maal hoorde ik de kogels langs mijne ooren fluiten. Toen zij daarna zagen dat deze ontzet tende vrees mij niet gedood had, maakten zij mij los. Ik was twaalf uur aan den paal vastgebonden ge weest en mag gerust zeggen dat ik twee honderd vier en tachtig keeren gefusilleerd was geworden. Gelooft gij, aldus eindigde de verhaler, dat dit geen wreedere be handeling is dan eene werkelijke marteling, en wanneer de nadering van den dood, voor éénmaal slechts, aan den dapperste somtijds zooveel schrik en doodangst veroorzaakt, is het dan geene heleche marteling zijne ziel twintig maal in 't uur aan God te moeten aanbevelen, dat is te zeggen alle drie minuten, want elk oogenblik meende ik dat dit barbaarsche spel ten einde liep en dat elk schot het laatste moest zijn. De twee sprekers zwegen een oogenblik stil; Benito dacht aan de herinneringen zijner jeugd en was in gedachten verdiept; Baraja scheen om zoo te spreken te luisteren naar de stilte der woestijn, waarin zulke drama's wer den afgespeeld. Het denkbeeld eener wreede marteling, die vijf of zes uren kon duren, somtijds langer, maar nooit korter, die tweehonderd vier en tachtig karabijnschoten waarvan de oude herder geen enkel wilde afdoen, dat alles maakte Baraja zwaarmoedig. Gij gelooft alzoo, zeide Baraja, opnieuw het woord nemende, - dat het misschien een der onzen is die tot ver maak der Indianen gediend heeft? Cuchillo of Gayleros, de man, dien men ter opsporing van Cuchillo heeft uitgestuurd, de een of de ander, of wei beiden, hernam Benito, en God geve dat zij de kracht gehad hebben onze tegenwoordigheid op deze plaats niet te verraden. Vreest gij het? zeide Baraja. Die Indianen zijn verduiveld nieuwsgierig en zij be zitten duizenden middelen om uwe geheimen te weten te komen; en ofschoon zij, dank de behendigheid van Pedro Diaz, ons spoor verloren hebben, kan de praatzucht van een der gevangenen hen naar onze legerplaats voeren.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1