mmmm. De le luit. L. Nijhoff, van liet 4e reg. vesting-artillerie, gedetacheerd bij de inspectie der draagbare wapenen te Delft, keert op heden naar zijn garnizoen, Helle- voetsluis, terug. De luit. E. J. H. van der Veen, van liet 4e reg. vesting-artillerie, keert na zijne detacheering bij de artillerie-inrick- gen te Delft, naar zijn garnizoen te Hel der terug. De le luit. J. P. A. de Kleijn is van het 6e reg. inf. overgeplaatst bij het 4e reg. van liet wapeu. De 2e luit. A. G. Maris van liet le reg. vesting-artillerie, keert van zijne deta cheering te Hellevoetsluis naar Utrecht terug. RECHTZAKEN. De rechtbank te Utrecht heeft in de zaak van Johann Marie Earina «gegenü- ber dem Jiiliclisplatz" te Keulen tegen Th. G. Van Bijsterveld, te Utrecht, en J. J. Boldoot, te Amsterdam, overwogen dat indien van de door den eischer gestelde feiten het bewijs kan worden ge leverd, het wederrechtelijk gebruik maken voor den 2ln Maart 1885 van den naam der eischende firma en na dien da tum ook van haar wettig gedeponeerd fabrieksmerk bewezen is, en dat daardoor kan worden aangenomen dat de eischer winstderving heeft geleden en de beide gedaagden tot schadevergoeding verplicht zijn. De eischer is toegelaten om de door hem gestelde feiten rechtens te bewijzen. Het getuigenverhoor is bepaald op 16 December. B X X K X I, A X 1). Bij kon. besluit is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bron zen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kou. besl. van 22 September 1855, toegekend aan: G. van Petten, gep. rijksveldwachter, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van eenen knaap uit het water van den O. Z. Voor burgwal aldaar, op 30 Augustus 1887; H. A. Schmitt, kantoorbediende te Am sterdam, wegens het met levensgevaar red den van eenen knaap uit de Nieuwe Ach tergracht aldaar, op 14 September 1887; G. P. van Gelder, brandwacht 2e kl. te Amsterdam, wegens het me levensgevaar redden van een meisje uit de Buitensin- gelgraclit aldaar, op 17 September 1887; L. Mens, broeder der Orde van den Ned. Leeuw, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van eenen drenkeling uit het water der Geldersclie Kade aldaar, op 5 Januari 1884. Openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 9eu Nov. 1887, des voor middags te 11 uren. {Bovenstaande berichten zijn uil die St.-Cl.) De ,/St.ct." bevat de statuten van „De Kerkelijke Kas", te Baambrugge; „De Kerkelijke Kas", te Kralingen„De Ker kelijke Kas", te Nederhorst den Berg; de vereeuiging„Helpt elkander", te Wor- kum; de naamlooze vennootschap„Maat schappij voor een gymnastiek-lokaal", te HilLegom; de naamlooze vennootschap „Maatschappij tot exploitatie van de feest lokalen en het koffiehuis Maison Strouc- keu", te Amsterdam; de naamlooze ven nootschap: „Diamauthaudelmaatschappij De Toekomst", te Amsterdam; de naamlooze vennootschap„De Zuidhollandsche Cre- dietvereeniging", te 's-Hage. In de Donderdag voortgezette ver gadering der Provinciale Staten van Noord- Holland werden rapporten uitgebracht op de volgende voordrachten vau Ged. Staten, die achtereenvolgens alle, telkens na het uitbrengen van het betrekkelijk rapport, werden aangenomen, als: a. tot het verleenen van toestemming tot afschrijving van een gedeelte (hoogstens f58,000 reëel) van het ten name van het gesticht Meer-en-Berg op het Grootboek der 2V2 pCts. Nat. Schuld ingeschreven kapitaal, ter gedeeltelijke voorziening in hetgeen nog benoodigd zal zijn ter zake vau de uitbreiding van het gesticht, en tot vaststelling eener suppletoire be grooting voor 1888 van het gesticht; b. tot toekenning van een subsidie van f 2000 's jaars, gedurende 3 jaren, in te gaan 1888, ten behoeve der machinisten- school te Amsterdam; c. tot toekenning aan C. Bosman te Alkmaar van een sub sidie van f1000 's jaars, gedurende 4 jaren in te gaan IS88, ten behoeve van den stoombootdienst Tessel-Nieuwediep, onder zekere voorwaardend. tot toekenning aan A. D. Zur Mühlea te Amsterdam van een subsidie van f4000 's jaars voor 5 jaren, ingaande 1 Juli 1888, ten behoeve van den stoombootdienst Harlingen-Ter- sclielling en daarmede in verband staan- den schuitendienst op Vlieland, onder zekere voorwaardene. tot vaststelling van een bijzonder reglement van bestuur voor den Kalslagerpoider; f. en g. tot wijzi ging der bijzondere reglementen van be stuur voor den polder Westzaau en voor de Ambachten in Westfriesland. Bij de behandeling der voordracht, sub. u. ver meld, was het lid der vergadering, de heer A. D. Zur Mühlen, afwezig. Bij de beraadslaging over het voorstel van Ged. Staten om den bijbouw van het gesticht Meer-en-Berg door eene oliegas fabriek te doen verlickteu, gaf de heer Prins zijn verwondering te kennen, dat Ged. Staten eene verlichting door middel van electriciteit niet hadden overwogen. Uit eigen ervaring kon hij eene zoodanige verlichting zeer aanbevelen. Bij monde van den heer Van Stralen werd echter door Ged. Staten te kennen gegeven, dat eene electrische verlichting een onderwerp van nauwgezette overweging was geweest, doch dat de meerdere onvolkomenheid van dit middel van verlichting tegenover gas, in verband met de zooveel hoogere kosten, Ged. Staten er van had doen afzien. De najaarsvergadering is gesloten. De Kiesvereeniging «Gemeen schappelijk en Algemeen belaag» Andijk (N.-H.) heeft tot candidaat gesteld voor lid van de Prov. Sta ten den heer H. J. K. van der Steen, burgemeester van Spanbroek en Opmeer. Het lid der Staten van Zee land J. H. Snijders heeft het vol gende voorstel ingediend: Het col lege van Ged. Staten uit te noodi- gen tot het bepalen van een billijken termijn, binnen welken door de&o- ciété anonyme des tramways a vapeur de Flessingue-Middelbourg et exten sions haar geconcessioneerde stoom tramweg van „Vlissingen naar Mid delburg naar het locaal- en haven station en eventueel naar de bad plaats" in zijn geheel in exploitatie zal moeten zijn gebracht. Het voor stel was vergezeld van een memo rie van toelichting. Te rekenen van 5 Nov. a. s. zal het Rijkstelegraafkantoor te Me- demblik op werkdagen open zijn van 8 tot 11 uren voor- en 12 tot 2, 4 tot 6 en 7 tot 8 uren nam. De diensturen op Zon- en feestda gen blijven onveranderd. De jury der te Parijs gehouden tentoonstelling van voorwerpen be treffende de spoorwegen, heeft de hoogste belooning, diplome d'hou- neur, toegekend aan den heer J. W. Post, ingeuieur der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, wegens door hem geëxposeerde dwarsliggers met verbindingsdeelen. Nu de afdeeling van het Pro vinciaal Groninger Werkliedenver bond te Delfzijl besloten heeft haar lidmaatschap met 1 Jan. a. s. op te zeggen, zal met dien datum het verbond slechts nog ééne afdeeling bevatten. aAppingadam» bedankte kort geleden. Tot directeur de? le Groninger Tramweg-maatschappij te Yeendam is benoemd de heer A. J. van Gul- dever te Assen. De officieren, gedetacheerd ge weest bij de rijschool te Amersfoort, lieten dezer dagen, toen zij de ge meente verlieten, bij monde van den omroeper een hartelijk vaarwel toe roepen aan Amersfoort's geachte ingezetenen. Deze vreemde wijze van afscheid nemen wordt toegeschreven aan de herinnering aan eenen twist van enkele dier officieren tijdens eene kermisuitvoering in «Amicitia» met den heer C., die hun verzocht zich bedaard te houden, waarop een twee tal met scheldwoorden en bedrei gingen antwoordden, welk bescheid weder oorzaak was dat de officieren door de burgers werden uitgefloten. De heer C. moet zich te dezer zake bij den garnizoenscommandant be klaagd hebben, en thans heeft eene informatie plaats, in het bijzonder tegen de twee luitenants. U.D.) Aan eiken op de Tentoonstel ling van Voedingsmiddelen bekroon den inzender zal, bij bet diploma, eene officieele bronzen medaille wor den toegezonden. Wie het recht op zilver ot goud kreeg kan bet exem plaar doen verzilveren of vergulden, natuurlijk voor zijne rekening. Het zal nog wel een paar maan den duren eer de stempel gereed is. Intusschen zijn nu reeds kosteloos afbeeldingen er van te bekomen bij de firma Jan Kotting Co., te Am sterdam. Het maken der clichés werd aan de firma N.TeUerode opgedragen. In het Burgerweesbuis te Am sterdam herdenkt Dinsdag 8 dezer een der weezen, Daatje Pruimers, haar lOOsten geboortedag, waarvan zij meer dan 90 jaren in deze in richting van liefdadigheid door bracht. Onder de geschenken, die haar op dit feest worden gedaan, behooren honderd uitmuntend ge lijkende portretten, waarvan o. a. alle weezen er een als gedachtenis van de lOOjarige ontvangen. Te Monnikendam huist een gezin met drie kinderen, dat door laugdurige wanbetaling uit de wo ning is gezet, sedert eenige dagen onder het waaggebouw. In de Zuiderzee, voor de haven van Muiden, zit een onbeheerde zandbak aan den grond. Reeds drie schepen een botter, een beurtman en een turfschip, liepen er op en werden met moeite gelicht; de twee de kreeg de meeste schade en moest naar de helling. Woensdag kwam op Tessel het bericht, dat bij de Zuid-Wester bakens in het Scheurrak een tjalk schip aan den grond zat en hulp verlangde. Eene blazersschuit heeft aan de bemanning van het gestraude vaartuig hulp geboden. Tijdens den lievigen storm, die 11. Zondag woedde, bemerkte de beman ning van de stoomboot „Vooruitgang", kapitein A. van Gelder, varende in het rijksveer vau Stellendam-Middelharnis- IlellevGetsluis v. v., dat een ten anker liggend vaartuig in de nabijheid der haven van Middelharnis in nood verkeerde. Da delijk liet de kapitein vau de „Vooruit gang" koers houden naar het vaartuig, hetwelk bleek te zijn eeue tjalk, beladen met suikerpeeën, bestemd naar Breda, ge voerd door en toebehooreude aan schipper Postina van Akkrum. Toeu do stoomboot zoo dicht mogelijk was genaderd, begaf de schipper der tjalk zich mot zijne drie kindereu in zijne boot, die inmiddels door toegeworpen lijnen van de stoomboot, werd vastgesjord, en slaagde men er zoodoende in, na veel moeite de boot met hare bemanning naar boord van de stoomboot te sleepen. Nauwelijks wa ren allen aan boord gehaald, of door de rollende zeeën werd de boot omgeslagen. Intusschen bevonden zich nog in doods gevaar aan boord van het in nood ver- fceerende schip, des schippers vrouw en knecht. Hot mocht gelukken eene lijn over het vaartuig te werpen, die door de vrouw werd gegrepen, waarna eerst de vrouw eu toen de knecht door het bruisende water] heen naar boord van de „Vooruitgang" gehaald werden. Nadat aldus de zes menseheu in veilig heid waren gebracht, werd getracht het vaartuig, dat zich van het anker had los gewerkt en veel water had binnen ge kregen, meester te worden. Ook daarin slaagde men, eu de geredde bemanning en het vaartuig met de lading werden be houden in de haven van Middelharnis aangebracht. (N. It. Ct.) Te Scherpenheuvel zal Zondag a. s. de groote jaarlijksche kaarsen processie worden gehouden, waaraan door duizenden wordt deelgenomen, en waartoe Limburg en Noord-Bra bant een beduidend aandeel leveren. Uit Maastricht zal bij die gelegen heid een extra-trein naar Sichem (Scherpenheuvel) loopen. Een 150-tal Russische Israë lieten passeerde Woensdag het grens station Zevenaar, op reis naar Ame rika, waar zij eene betere woon plaats hopen te vinden. Eene vrouw te Kralingen moest Woensdag even hare woning ver laten en liet de zorg voor haar jongste kind van vier maanden over aan haar oudste dochtertje. Met de meeste zorg en nauwlettendheid legde zij hare zuigeling te bed, doch toeu zij terugkwam, bleek het haar dat het kindje dood was. Bij geneeskundig onderhoek werd ge constateerd dat het was gestikt. De kleine was omgekanteld. Onder Raalte is Donderdagoch tend door eene onbekende oorzaak eene groote boerderij, met al wat er in was, afgebrand. Te Aubel (grensgemeente op 2 uur afstands van Gulpenheeft een ontaarde zoon 11. Zondag zijne moeder, de wed. Drouve gruwelijk mishandeld. De kreten van het slachtoffer werden door een harer huurlieden gehoerd die de politie ging waarschuwen. De toestand der arme vrouw is hopeloos. De dader, pas 22 jaren oud, heeft de vlucht genomen en is tot heden nog niet gevonden. Een vijfjarig kind van eenen arbeider aan den Stadschen Dijk, onder Willemstad, struikelde eu viel achterover in een ketel met kokend water. Het bekwam hevige brand wonden. Er bestaat echter hoop op behoud. Aan den Eendrachtpolder te Zaamslag is eene roeiboot aange spoeld, van buiten en binnen ge teerd, banken wit eu groen geverfd. Aan de boot was een eind touw en ketting bevestigd. Bedoelde boot, waarop geen naam of nummer te ontdekken was, is vermoedelijk afkomstig van schip per Hartman, thuisbehoorende te Rozendaal, die Zondag met zijn schip voor Terneuzen lag. Ofschoon het bij de wet ver boden is, hebben in Zuid-Limburg nu eu dan nog hanengevechten plaats. De liefhebbers kiezen ge woonlijk voor dit spel de uiterste grenzen van het rijk, waardoor het de politie moeilijk wordt de schuldigen te treffen. Thans is het echter aan de rijksveldwacht te Maastricht mogen gelukken, tegen een herbergier te Smeermaas pro ces-verbaal op te maken, wegens het doen houden van een hanen gevecht op Zondag jl. Woensdagavond te ruim lO'/s ure is W. K., portier der werkplaatsen van den constructiewinkel der staats spoorwegen te Zwolle, met twee vrienden van een partijtje komende in het Kleine Weezenland, in de stadsgracht aldaar gevallen en ver dronken. Een half uur daarna werd het lijk door de politie met dreggen opgehaald. Eene bende Zigeuners, welke nabij de grenzen tu3schen Epen en Teuven zwerft, had jl. Dinsdag onze grenzen reeds een eind over schreden, doch werd nog denzelfden dag door de brigade maréchaussées van Gulpen op Belgisch grondge bied teruggedreven. De grenzen worden thans bewaakt. Bij den landbouwer Hartmans, te Engwierum, zijn twee jongens van 11 en 14 jaar komen aanioo- pen. Volgens hun zeggen kwamen zij van Emden, waar hun vader kort geleden overleden was en wa ren zij besloten naar Munchen terug te keeren, waar hunne moeder ge storven was. De heer H. nam de jeugdige zwervelingen in zijne wo ning op en zorgde voor verpleging. Twee boerenknechts te Nieuw- Beerta speelden met een geladen geweer, met het ongelukkige ge volg dat de een den auder in de borst schoot. De toestand van den laatste moet levensgevaarlijk zijn. Woensdag zijn ter plaatse waar in de vorige week het Mep- pelsche beurtschip van D. Moraai op de Zuiderzee nabij den Vecht- mond is gezonken, wederom twee schepen aan den grond gevaren, een uit Hoogeveeu en een uit Vo- lendam. De waterwagen van de tram, die Donderdag 11.45 van Joure naar Heerenveen vertrok, is op de Has- kerburg ontspoord, ten gevolge waar van de passage wel eenigen tijd gestremd zal zijn. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad de passagiers kwamen met den schrik vrij; maar de brug is vernield en de verongelukte wagen hangt aan de kettiDgen der brug. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet bekend. - De jeugdige vrouw van den veehouder J. G. V., te Appelscha, die voor een paar dagen door eene koe, welke zij melken zou, geschopt werd, is na vreeslijk lijden bezweken. WETGEVENDE MACHT, De tweede behandeling van de Groudwets-outwerpeu in de Eerste Kamer zal aanstaanden Zaterdag plaats hebben. De Kamer heeft dit Donderdag namiddag aldus bepaald, na aanne ming vau de overige wetsontwerpen die aanhangig waren, waaronder dat tot verlenging van het contract met de Handelmaatschappij. Ned. Horv. Kerk. Door het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland is de lieer J. C. Gobius du Sart, candidaat in de theologie aan de Univer siteit te Utrecht, na afgelegd examen toe gelaten tot de Evangeliebediening, Roomsch-Katholieke Kerk. Op bijna 88-jarigeu leeftijd is Donder dagochtend, na eene langdurige ongesteld heid, overleden' de heer P. G. Sehagt, pastoor van de H. Willebrorduskerk, aan de Assendelftstraat te 's-Hage. De over ledene, die gedurende eene reeks van jaren het ambt van R. K. geestelijke met ijver eu toewijding vervulde, was steeds de vriend zijner parochianen; zijno humani teit en welwillendheid, ook jegens anders denkenden, verschaften den waardigen grijsaard den eerbiod en de achting zoo van geloofsgenooten als van niet-katho- lieken. Zijn heengaan daags vóór zijn 83en verjaardag zal voorzeker door velen be treurd worden. Het is vreeselijke wat gij mij daar zegt, mom pelde Baraja. Maar leerzaam, ik herhaal het u nog eens. Herinnert gij u nog dien nacht met de jaguars? Gave God dat het zulk een nacht ware; toen ten minste had wij slechts te maken met twee tijgers, en tegen over koevele roode duivels slaan wij hier? men durft er geen berekening van maken. Hoogstens een honderdtal, hernam de oude herder op onverschilligen toon; zeilen zijn zij in grooter ge tale op het oorlogspad. Welnu, om op dien nacht in la Poza terug te komen, maakte de schrik onzer paarden u zelf bevreesd, maar daardoor werd gij met het gevaar he kend. Behalve de vrees die ik niet ken, speel ik tegenover u de rol der paarden, wier instinct.... De oude vaquero hield een oogenblik stil om het hoofd rechts en links te wenden. Wier i stinct hen nooit bedriegt. hernam hij. Kijk daar! de muilezels houden op kuu maïs te eten en schij nen te luisteren. Baraja schrikte zichtbaar. Kijk daar het edele strijdros van Pedro Diaz, dat den nek uitrekt alsof het 't gevaar riekt waarnaar zijn meester hunkert. Welnu, wat bewijst dat nog? Tot nu toe niets; maar indien deze dieren, in plaats van met eten op te houden of de neusgaten te openen en den nek te rekken, rillen en een dof gebrom doen hooren, wel dat zeggen dat de Indianen niet ver meer af zijn. Even als bij den reuk van den jaguar, sidderen huisdieren alleen bij den reuk der Indiauen. Zij kerkennen in hen hunne meesters, want, men kan zulks niet loochenen, deze duivels alleen hebben het wilde en majestueuse voorkomen van de koniDgen der schepping behouden. Carambal zeide Baraja, gaat gij thans den lof verkondigen der Indianen evenals dien der tijgers? Waarom niet! ik doe zoo noodig mijne vijanden recht. Maar stel u gerust, de muildieren beginnen opnieuw te eten en het paard van Diaz schijnt zich ten onrechte verontrust te hebben. Laat ons eens rondom het kamp kijken. Dit zeggende stond Benito op, gevolgd door Baraja, die door deze verhalen tegelijkertijd verschrikt en betooverd was; hij sloop onder de karren om de stille onmetelijkheid die hen omringde, te raadplegen. Maar niets kon de nade ring van eenig gevaar doen vermoeden. Een der op schildwacht geplaatste ruiters, met het ge weer in den arm, ging voorbij. Hebt gij niets gezien, niets gehoord? vroeg de gewezen haciendero. Ik heb niets gezien, antwoorde de schildwacht- Alleen heb ik het gehinnik van een paard meenen te hooren dat uit een der kleine valleien, die gij daar ginds ziet, scheen te komen, maar ik zal mij ongetwijfeld vergist hebben. Niettegenstaande das alles, verwondert het mij dat noch Cuchillo noch Gayferos terugkomt. Na dit gezegd te hebben, zette de ruiter zijne wandeling voort en de twee sprekers gingen weer op hunne oude plaats zitten. Het is, hernam Benito, eene groote onvoorzich tigheid van don Estevan de Arechiza den geheelen namid dag en ook nu nog die rookkolom onderhouden te hebben. Bij zulk een helderen hemel als nu kan men dezelve van verre ontdekken. Dat stem ik toe, - antwoordde Baraja, maar gij weet dat onze gids Cuchilio een teekeu noodig heeft om ons terug te kunnen vinden. De menschelijkheid van den eenen kant en ons persoonlijk belang van den anderen eischten dat de aanvoerder deze voorzorg nam, hoe ge vaarlijk zij ook is. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2