NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. s t a s 11: i w s. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 8 November 1887. No. 1333. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet BuitenlandCompagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. 1)A TJBE Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 6 November. In de vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag e. k. komt allereerst aan de orde de behandeling der algemeene politie verordening. Daarna een voorstel van den beer Van Dieren Bijvoet om buiten ver dere behandeling te stellen bet voorstel van mr. Gallandat Huet en de daarop betrekking hebbende motie van den heer Macaré, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, op grond //dat de eer lang te verwachten inwerkingtreding ran eene nieuwe algemeene politieverordening eene herziening der instructiën van ver schillende gemeente-ambtenaren wenschelijk doet zijn", B. en W. uitnoodigende, daar toe, «met bekwameu spoed de noodige voorstellen aanhangig te maken". Voorts herstemming over de motie van den heer Macaré. Voorstel B. en W. af sluiting nieuwe begraafplaats. Id. id. sub- sidieering pont Noorder-Buitenspaarne. Id. id. geneeskundige armenverzorging. Id. id. toekenning vrijgevallen traktementen aan den vroedmeester K. E. v. Maas. Benoe ming stembureau's verkiezing Baadslid. Voordracht B. en W. benoeming onder wijzer Burgerschool. Id. id. beuoeming onderwijzeres Meisjesschool. Aanbeveling id. benoeming gnsopziebter. Adres ge meente-heelmeester E. Koetser om eervol ontslag. Id. onderwijzer E. J. Aukes Jr. om eervol ontslag. Id. id. J. H. L. Teu telink om eervol ontslag. Brief B. en W. gedane opzeggingen. Voorstel id. teruggave schoolgeld. Nader voorstel id. wijziging Raadsbesluit omtrent grootte van te ver huren gronden aan de Leidsche Vaart. Voorstel B. en W. onderstand wed. Bol- leurs, met advies commissie voor de pen sioenen. Naar wij vernemen hebben na de bespreking voor een lid van den Gemeenteraad in de Vrijdagavond gehouden vergadering van de «Vrij zinnige Kiesvereeniging» alhier, waar de heeren mr. R. H. J. Gallandat Huet, dr. J. Bosscha en mr. A. W. Thöne werden aanbevolen en eerst genoemde heer 38 stemmen van de 71 op zich vereenigde, elf leden van deze kiesvereeniging voor hun lidmaatschap bedankt. Voor de betrekking van opzichter over de gasverlichting te Haarlem zijn aanbevolen de heeren J. W. Holterman, te Amsterdam, H. Mul ler van Voorst te Leiden en H. C. Prinsen Geerligs te Amsterdam. De bij den staf van het wapen der genie benoemde kapitein F. H. L. de Wijs blijft in garnizoen alhier. /Éij koninklijk besluit zijn goed gekeurd de statuten van de letter lievende vereeniging J. J. Cremer» alhier en ie haar daarmede rechts persoonlijkheid verleend. Iu de Groote Kerk alhier zijn Zondag tijdens de avondgodsdienstoefening voor het eerst in gebruik gesteld vier groote koperen kronen voor gasverlichting, op gehangen in het westelijk schip der kerk, van hetzelfde model als de vroegere kaarskronen. Zij zijn vervaardigd door de heeren Becht en Dyserinck te Amsterdam. De zijgangen rondom het koor worden verlicht door koperen armen, ook volgens oud model vervaardigd. De geheel nieuwe gasleiding is gemaakt door de gasfabriek alhier. De verlichting voldeed uitmuntend. Het totstandbrengen dezer verbetering is te danken aan het door wijlen mej. van Dokkum ten behoeve der Groote Kerk alhier vermaakte legaat en bijdragen van enkele belangstellenden. Alleen het ooste lijk schip en de beide transepten der kerk wachten nu nog op het aanbrengen van kronen, en de thans aangebrachte ijzeren hulpbranders tusschen de bogen dienen eveneens, met het oog op de omgeving, door koperen kroontjes te worden vervan gen, doch wij betwijfelden niet of voor zeker zullen verschillende belangstellenden de kerkvoogdij steunen om ook deze, nog zoozeer gewenschte, verbetering tot stand te brengen, waardoor dan de ge heele verlichting met dit grootsche zoo fraai gerestaureerde gebouw iu overeenstem ming wordt gebracht. De verschillende werkzaamheden aan het aanbrengen der nieuwe gasverlichting ver bonden, zijn geschied onder leiding van den heer A. van der Steur Jr., architect over de kerkgebouwen der Ned. Herv. gemeente alhier. Het tooneelgezelechap «Door In spanning Uitspanning», gaf Zon dagavond in den schouwburg alhier «Burgeres Roland of de Girondij nen». Het publiek was zeer talrijk en volgde met veel aandacht het spel der optredenden, die zich naar ver mogen op flinke wijze van hun taak kweten. Daverend applaus en toe juichingen vielen den spelers ten deel, die dit wel als de schoonste belooning voor hun ijverig streven mogen beschouwen. Tengevolge van het breken van eene veer der locomotief van den trein welke te 4.55 uit Amsterdam naar Haarlem vertrekt, is deze trein Zaterdagavond eenigen tijd te laat alhier aangekomen. Tiet ongeval had plaats tusschen Amsterdam en Halfweg. Men meldt ons uit Spaarndam Het zoogenaamde Leger des Heils heeft ook hier zijne werkzaamheden geopend, daartoe door eenige dorpe lingen overgehaald. De bijeenkom sten worden door een talrijk publiek bijgewoond, en vinden plaats in het lokaal Tot heil des Volks. De beetwortel-suikerfabriek «Hol land» te Houtrijk en Polanen fabri ceert thans ongeveer 50,000 kg. suiker per week. De beetwortelen bevatten ondanks het droge zomerweder een tame lijk hoog suikergehalte. Het ver voer van pulp is thans in vollen gangdit product vindt gereede afnemers, aangezien het alom als veevoeder wordt gebruikt, vooral daar de hooivoorraad bij veel land bouwers bijzonder klein is. De kermis te Hillegom, vóór eeni ge jaren afgeschaft, zal, zoo Gede puteerde Staten het door den ge meenteraad genomen besluit goed keuren, weder ingevoerd worden. LETTEL m KUNST. Op de tentoonstelling in wArti" te Am sterdam zijn geen gewone leden geweigerd; is van sommige gewone leden aangenomen tot het in het programma gestelde maxi mum van 3 schilderijenis voor niet-leden het maximum gebracht tot 2, en zijn in het algemeen wegens gebrek aan plaats ruimte, en niet omdat men ze slecht vond, 120 stukken geweigerd. Eenige voorname dames te Amster dam zullen een liefdadigheidsconcert orga- niseeren. Mevrouw de prinses Helene Bi- besco, dame du palais van de Koningin van Rumenië, als pianiste iu de voorname kringen vermaard, heeft thans het initia tief genomen voor een concert ten bate van //Liefdadigheid naar Vermogen", waar zij zich zal doen hooren, met medewer king van eenige daartoe genoodigde kun stenaars. (Amst. Ct.) Bij het gezelschap van den Park schouwburg te Amsterdam is thans iu studie //La Favorite" de heer Albers zal daarin de rol van den Koning vervullen. De heeren van Lier, de zeer ijverige directeuren van het Grand Theatre, te Am sterdam, zullen waarschijnlijk nog in dezen winter een Fransek gezelschap in hun schouwburg doen optreden en tegen het voorjaar een der glories van de Duitsche tooneeLvereld. De «premiere" van Justus van Mau- rik's nieuw tooneelspel //Erancisca's Op stel", in den Stadsschouwburg te Amster dam, is bepaald op 12 dezer. Op de tentoonstelling in «Arti" is sedert de laatste opgaaf verkocht //Buiten" van D. A. C. Artz, voor 1200 gd. Met deze schilderij zijn er nu twaalf doeken verkocht, tot een gezamenlijk bedrag van 4425 gd. Bij Mouton Co. te 's Hage zal binnenkort verschijnen//Drankbelasting en Drankbestrijding" door A. G. A. Elias Scliovel, adjunct-commies bij het depar tement van Financiën, waarin de werking van de belasting op het gedistilleerd wordt nagegaan, ook in verband met bestaande Duitsche en Fransche toestanden en de invloed van de matigheidsgenootschappen op het drankmisbruik wordt besproken. Naar wij vernemen, is de opvoering van //Lohengrin" door het Rotterdamsche opera-gezelsch. in den Vlaamschen schouw burg te Antwerpen met den schoonsten uitslag bekroond geworden. Het gebouw was tot aan den nok toe bezet, en de indruk, dien de opvoering bij het publiek achter liet, was blijkbaar allerguustigt, inzonder heid wat de „Elsa" van mevr. Mielke en de „Ortrud" van mevr. Jaide betrof. Ook de heeren Grüning, Von Bougardt, Beh- rens en Sieglitz vonden warme waardee ring, en het Rotterdamsche orkest voldeed zeer goed. Tot negen malen toe werden de hoofdpersonen teruggeroepen. (N. R. C.) Vrijdagavond is in de groote opera te Parijs de //Faust" van Gounod voor de vijfhonderdste maal opgevoerd. Op een kunstreis van de Meininger- kapel (47 man) door Beiereu, met Eugen d'Albert, zal deze een nieuwe Symphonie doen uitvoeren, die nog nergens werd ge speeld. Het nieuwe kwartet van Bargiel is te Berlijn door Joachim s kwartet met veel bijval gespeeldvooral het 2e en het 4e gedeelte worden geroemd. Te Jena zal een gedenkteeken voor Eritz Reuter worden opgericht. LEGER EN VLOOT. De lo luit. J. P. A. de Kleijn, die van het 6e regiment infanterie overge plaatst is bij het 4e reg. van dat wapen, is ingedeeld hij de 4e compagnie van het 2e bataljon, in garnizoen te Leiden. De offic. van gez. Ie kl. der marine dr. Oorver, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, is vervangen door den offic. van gez. Ie kl. dr. De Bruijn Kops. De le luit. G. R. D. van Doesburgh, van het le reg. vest.-art., is bij miuisteri- eele beschikking in zijnen rang overgepl. bij het 4e reg. van dat wapen, en belast met de functie van luitenant van het ma terieel in de magazijnen der art. te Woerden. OPERWIJS. Zaterdag werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuni versiteit te Leidende heeren II. M. A. Verheijen (geb. te Nijmegen), met acad. proefschrift, get.//Lastgeving in den koop handel, beschouwd naar aanleiding van het nieuwe Italiaansche wetboek," en J. M. van Munnekrede (geb. te Delft,) met acad. proefschrift, get.: //Eenigeopmerkin gen over art. 9 en 10 van het ontwerp tot herziening van het B. W. 1886." Blijkens het verslag over de kweek school voor onderwijzeressen te Arnhem over 18861887 waren reeds in het tweede kwartaal alle beschikbare plaatsen van inwonend kweekeling bezet. Het bedraagt 79, terwijl het gemiddelde cijfer der uit wonende kweekelingen 29 bereikte. Te zamen alzoo 109. Van de 20 kweekelingen, die met toe stemming van het bestuur examen deden als onderwijzeres, slaagden 17; de 3 af gewezen verwierven de akte bij net examen. De proef met de leerschool der kweek school is opgegeven. Het vooroordeel, dat hierdoor het onderwijs op die school be nadeeld werd, is, ondanks de verkregen uitkomsten, niet overwonnen. Het getal leerlingen verminderde jaarlijks. De wenscli wordt uitgedrukt, dat door het gemeente bestuur voor de practische vorming der onderwijzeressen de openbare scholen toe gankelijk zullen worden gesteld. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer J. H. Verbeek, docts., en voor het eerste gedeelte van het arts-examen toegelaten de heer G. J. Wijghel, cand.-arts. De heer G. M. Klinkenberg te Eg- mond aan Zee is benoemd tot hoofd een er openbare school te Haarlemmermeer. Voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Amsterdam hebben zich. 96 sollicitanten aangemeld. Tot directrice der bewaarschool te Uitgeest is benoemd mej. C. van Walraven, uit Dordrecht. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Volgens het kon. besl. van 30 Nov. 1870 (//Stbl." no. 185) is de eene zijde der briefkaarten alleen bestemd voor het adres. Nochtans is het toegestaan, dat de afzender, doch alleen deze, aan die zijde mede zijn naam, beroep en woonplaats door middel van een stempel doet afdruk ken. Stempelafdrukken van een ander dan den afzender, of wel gedrukte aankondi gingen van welken aard ook, zijn niet geoorloofd. FEUIL LETO NT. 74) XXIX» HOOFDSTUK. DON ESTEVAN VERLAAT ZICH OP DIAS. De maan schitterde op de in rotten in het kamp gestelde karabijnen; zij verlichtte zestig in den krijg en de gevaren geharde mannen, matig, onvermoeid, die spotten met dorst en hitte. In de verte weerkaatste een lichtende damp als mat goud in den nevel der bergen, waarhij de «Goudvallei, zich uitstrekte. Waarom? herhaalde don Antonio, en hij be antwoordde zelf zijne vraagomdat mij nog overblijft een onmetelijken schat en een uitgestrekt koninkrijk te veroveren. De oogen van de Mediana flikkerden van trotsdie glans verdoofde echter spoedig en hij wierp een zwaarmoedigen blik op den horizont. En toch vervolgde hij wat zal ik van dien schat voor mij overhouden Niets. Die kroon, ik zal ze op het hoofd van een ander plaatsen. En ik zal zelfs niet voor belooning een zoon hebben, een afstammeling, die den naam de Mediana draagt, die eenmaal voor mijn portret neder- buigt en het beschouwende zegt: Die daar is noch door schatten noch door een troon verlokt kunnen worden Men zal het slechts bij mijn leven Alles wel beschouwd is dit niet nog een vrij schoon lot? Pedro Diaz, die, zooals wij gezien hebben, door don Este- van ontboden was, lichtte den voorhang der tent op, op het oogenblik waarop deze hem weer had laten vallen. De aan voerder had zijne onverschrokken en vastberaden houding teruggekregen. Gij hebt mij ontboden, signor don Estevan, en nu ben ik hier, zeide de avonturier zijn gegalonneerden hoed afnemende. Ik heb met u belangrijke zaken te bespreken, waar over ik u gisteren niets kou zeggen en die ik u thans ga meedeelen, begon Arechizadaarenboven heb ik u eenige vragen te doen en hoewel het uur van rusten aan gebroken is, zullen wij het nog lang moeten rekken. In dien ik mij niet bedrieg, Diaz, behoort gij tot dat slag van mannen die alleen rusten wanneer zij niet beter te doen hebben. De eerzuchtigen zijn zoo, voegde don Estevan er glimlachende bij. Ik ben geen eerzuchtige, signor Arechiza, hernam de gelukzoeker op gerusten toon. Gij zijt het zonder het zelf te weten, Diaz, en ik zal het u straks bewijzen. Maar vooreerst, zeg mij eens, wat denkt gij van dat verwijderd geweervuur? De menschen ontmoeten elkander op de zee wier op pervlakte ontegenzeggelijk grooter is dan die dezer woes tijnen het is niet te verwonderen dat zij elkander hier ontmoeten. Reizigers en Indianen zullen zich tegenover elkander bevonden hebben en slaags zijn geraakt. Dat dacht ik ook, zeide de aanvoerder. Eene andere vraag nog; daarna zullen wij op het onder werp van het gesprek terugkomen, dat mij op het hart ligt. Is Cuchillo teruggekomen vroeg de Spanjaard. Neen, signor, en alles doet mij vreezen dat wij den gids verloren hebben, die ons tot nu toe geleid heeft. Eu waaraan schrijft gij deze vreemde vertraging toe? hernam don Estevan op meer bekommerden toon dan hij misschien zelf dacht. Hij zal waarschijnlijk het spoor der Apachen te ver gevolgd hebben en door eenige dier roovers verrast zijn gewordenin dat geval zou zijn afwezigheid wel eens eeuwig kunnen zijn in weerwil der vuren die wij sedert twee dagen ontsteken opdat de rookkolom, die er van op stijgt, hem onze legerplaats aanduidt. Denkt gij dat? vroeg de aanvoerder opnieuw, ter wijl hij den gelukzoeker scherp aankeek. Dat is mijne gedachte, ofschoon om de waarheid te zeggen Cuchillo een van die lieden is dien men zelden ten onrechte van eene trouweloosheid beschuldigd. Maar ik raad ook niet met welk doel hij ons zou kunnen verraden. Don Estevan lichtte den voorhang zijner tent op; en met den viüger Pedro Diaz den nevelensluier aanwijzende, die de toppen der bergen aan den gezichtseinder verborg, zeide hij ernstig: De nabijheid dier hergen zou ons de afwezigheid van Cuchillo kunnen verklaren. Daarna plotseling van toon

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1