Briefkaarten voorzien van dergelijke stempelafdrukken of aankondigingen, welke door fabrikanten, bandelaren enz., meer malen in omloop worden gebracht, ten einde op die wijze de aandacht te vestigen op hunne firma, of wel eer aanprijzing van een of ander handelsartikel, mogen dus niet ter verzending worden toegelaten. Zij zullen iu het vervolg aan de afzen ders teruggegeven, of, indien deze onbe kend zijn, met port belast worden. Ingevolge kon. besluit van den I811 Oct. 18S7, no. 17, zijn in hot vervolg ook de geagreëerde klerken en adsistenten der posterijen, die voor tijdelijke waarnemin gen van een post-, hulppost- of telegraaf kantoor, of van een vereenigd post- en telegraafkantoor, bij verlof of ziekte van dew directeur of van den brievengaarder, in aanmerking wenscken te komen, ge houden ten behoeve van het rijk eenen borgtocht te stellen voor het post- en tèlegraafbekeer, dat hun eventueel zou kunnen worden opgedragen, ten bedrage van vijf honderd gulden nominale waarde in eeno inschrijving op het Gróotboek der 2 Va pCts. Nationale Schuld. LAND- EN TUINBOUW. Zaterdagochtend verzond een groothan delaar in vruchten en aardappelen te Breda een vat frambozen, neg versch ge plukt van den kouden grond. LANDBOUW EN VEETEELT. Provinciale Staten van Noord-Brabaut hebben beslotende gewone bijdrage van f1000 te verleeneu aan de Nocrdbrabant- sche Maatschappij van Landbouw; iu af wachting dat door de Begeering zal zijn beslist omtrent het provinciaal reglement op de keuring van hengsten en stieren, het verzoek dier Maatschappij om eene bijdrage voor de oprichting van afdeelingen van het Nederlandsche Bundvee- en Paar denstamboek aan te houdeneene bijdrage van f 1000 toe te staan aan het blinden instituut te Grave, en de verbetering van den provincialen weg Best-Oirschot nog over een gedeelte voort te zetten. Het hoofdbestuur der Maatsch. van Landbouw in Limburg heeft zich bij adres tot- denmin. van Waterstaat gewend, met het verzoek bij de wetgevende macht eene voordracht in te dienen tot het verleeuen, voor een bepaald aantal jaren, aan den Nederlandschen landbouw en aan de vee teelt, bij wijze van buitengewone tegemoet koming, van eene jaarlijksche subsidie van 2 tot 2 Va ton, te verdeeleu onder de ver schillende provinciën van hot rijk en het beheer en de beschikking over die gelden, onder liooger toezicht en controle, toe te vertrouwen aan de besturen der provinciale maatschappijen van landbouw, daartoe al dan niet bijgestaan door speciale com- missiëu. VISSCKERIJ. Men schrijft van Terschelling: Aan boord van de Urker vissckerschui- ten bevinden zich thans eenige Duitsckers om het vissclien met de beug en de kor te leeren. Zij doen werk als knecht en genieten alleen den kost, maar van de Duitsclie regeering ontvangen zij als sala ris 800 mark in de 6 maanden. Hoogst waarschijnlijk zullen die menschen zich later ook op de kustvisscherij toeleggen en voor de Nederlandsche visschers ern stige mededingers worden. Egmond aan Zee, 5 Nov. De maand Oct. was vrij onguustig voor de visscherij alhier. Herhaaldelijke stormen beletten eene geregelde visscherij, zoodat de schuiten de meeste dagen werkeloos aan het strand stonden en de enkele dagen dat zij in zee waren, vingen zij weinig visch, en hadden veel last van het ongestadige weder. De prijzen bleven hoog en ongeveer dezelfde der vorige maand. De besommingen waren niet hoog en de verdiensten daardoor laag. En voor reeder, èn voor visscher zal dit jaar voor het vorige iu ouguust en nadeel al weinig behoeven onder te doen, tenzij het spoedig zich verbetere, en de schel- vischvangst dit najaar ruim worde. Doch vooreerst staat het er nog niet naar, dat die hoop zal worden vervuld. UI N N li NL A NI). Bij kon. besl. is aan A. Bredius, ouder directeur van het Ned. Museum voor ge schiedenis en kunst te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le kl. der Kon. Saksische Albrechtsorde, waartoe hij door Z. M. den Koning van Saksen benoemd is. Bij kon. besluit is H. de Jong, te Stiens, gemeente Leeuwarderadeel, met in gang van 16 November 1887, benoemd tot schoolopziener iu het arrondissement Heereuveen. Bij kon. bosl. is, met ingang van 15 November 1887, aan J. A. van der Stok, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Langerak en van Nieuwpoort. De Koning heeft den 5en November 1887 de geloofsbrieven ontvangen van den heer Canevaro, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der republiek Peru bij Hoogstdeszelfs Hof. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. D. H. Prins von Wied ver trok Zaterdagochtend te 8.20 per Rijnspoor naar Nenwied. Vrijdag dineerde Z. D. H. bij mr. F. graaf Van Bylaudt, te 's Hage. De Eerste Kamer heeft Zater dag alle herziene Hoofdstukken der Grondwet aangenomen. De leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaai zijn ter hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 14 November a. s. Naar men verneemt, kan men binnenkort een promotie bij het corps van de opzichters van den Water staat tegemoet zien. De gepen, luit.-generaal K. van der Heijden heeft zich Zater dag naar Arnhem begeven, en het commando over het militair invali denhuis te Bronbeek aanvaard. Naar het Dagil. v. ZH. en sGrverneemt is de heer O. baron van Wassenaer vauCatwijck, die van eene ernstige ziekte aanvankelijk herstelde, weder ingestort, en is zijn toestand op dit oogenblik zelfs zor gelijk. Door de liberale kiesvereeni- ging te Meppel worden pogingen aangewend voor het oprichten eener centrale liberale kiesvereeniging. Reeds op 9 dezer zal tot dit einde eene vergadering worden gehouden. Door de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid is de volgende prijsvraag uitgeschreven. //Onderzoek naar degevolgen van het afbranden der heide." De maatschappij verlangt een onderzoek naar de gevolgen van het afbranden der heide (in vergelijking met andere wijzen van vruchtbaurmaking), zoowel voor het land der heide zelf als voor de omgeving door den veendamp dien zij veroorzaakt; zij wenscht diens bestauddeelen en hunnen invloed bepaald te zien. Prijs: de gouden medaille. Antwoorden worden verwacht vóór 30 Sept. 1888. Opnieuw zijn uitgeschreven prijsvragen omtrent de fabricatie van speelkaarten, watermeters en gedroogde spoeling als veevoeder. Vroeger zijn uitgeschreven prijsvragen aangaande scheepsjournalen en een hand leiding voor het ornament. Ieder jaar kan de beantwoording ge schieden van de prijsvragen betreffende eene nauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving eener provincie, en betreffende de beste waarnemingen en proefnemingen op het gebied van zeevaart en visscherijeu. Van de volgende prijsvragen is de ter mijn met September 1887 verstreken: vuurhaard onder distilleerketels, zuivering van lichtgas, bepaling van het zwavelge- halte in het lichtgas, handboek voor plant soenen, papier-industrie, mozaïektegels, kamerverwarming, gom-copal, fabrikaten van getah-pertja en gom-elastiek, voort brengselen van de Zuidafrikaan sche Re publieken, voortbrengselen van de Oost kust van Afrika en octrooi-wet. De algemeene secretaris der maatschappij de heer E. W. van Eeden te Haarlem zal ongetwijfeld gaarne nadere inlichtingen omtrent deze prijsvragen geven. De heer J. Zaneveld, burge meester der gemeente Maassluis, heeft eervol ontslag aan Z. M. den Koning gevraagd tegen 1 Jan. a. s. De te Amsterdam gevestigde Scheepstimmerlieden-Vereen. «Een dracht! heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij verzoekt dat, wanneer mocht worden besloten tot aanbouw van het in de begrooting van den mi nister van Marine bedoelde oorlogs schip, of welk ander soort van schip, schepen of vaai tuigen ook, in over weging moge worden genomen, om die werken voor de Nederlandsche nijverheid te behouden. Slaande een civiel geding, Vrij dag voormiddag gevoerd voor een kantongerecht te Amsterdam, werd een der partijen door drift tegenover zijnen aanklager zoodanig overmand, dat de ongelukkige door eene be roerte getroffen in de audiëntiezaal voor de balie ineenzakte, en tot niet geringe ontsteltenis van alle aanwe zigen levenloos naar buiten moest gedragen worden. De commissie voor de gemeen tegasfabriek te Alkmaar heeft aan den Gemeenteraad aldaar voorge steld om, te beginnen met 1 Januari a. s. voor de verbruikers van licht gas verkrijgbaar te stellen gas voor technische doeleinden, verwarming enz. tegen den prijs van 6 cents per Ms. Wedstrijden. Te Medemblik werd 3 November de harddraverij gehouden, uitgeschreven door de harddraverij-vereeniging //Medemblik en Omstreken", ter eere van de opening van het locaalspoor Medemblik-Hooru. 18 flinke harddravers namen aan den wed strijd deel. Het weer, Dinsdag bij de fees telijke opening buitengewoon prachtig, was Woensdag daarmede juist iu tegenstelling. Na eenen heftigen kamp werd de prijs van f250 gewonnen door de bruine merrie //Marianne", van den heer A. Witteveen te Bauvverd, bereden door zijn zoon S. Witteveen. De eerste premie, f100, werd behaald door de bruine bles ruin //De Kroonprins", van den heer A. C. de Wit te Zijpe, pikeur K. de Wit; terwijl de tweede premie, f 40, ten deel viel aan de bruine merrie //Helena" van den heer II. Dalen- berg te Alkmaar, bereden door den eigenaar. De pikeur C. Bier verwierf de premie van f 15 voor het mooiste jockey-kostuum. Het volksfeest kenmerkte zich evenals altijd door de beste orde, terwijl er niet tegenstaande de slechte weersgesteldheid eene groote menigte toeschouwers tegen- woordigd waren. Door den Noordholl. sekerpschut- tersbond is een wedstrijd met de flobert- buks uitgeschreven gedurende de maanden November, December 1887, en Januari, Eebruari, Maart 1888, welke zal worden gehouden op de baan iu het café //Schol ten", Prins-Hendrikkade 27, Amsterdam. De wedstrijd neemt Donderdagavond 10 Nov. eenen aauvang, en voorts eiken Donderdagavond te 7:/a tot en met 29 Maart. Hij zal bestaan in eenen rozen- wedstrijd en eenen op vaste baan. Een reglement, houdende de verschillende be palingen, zal in de baan aanwezig zijn. Naar men verneemt, heeft de heer Oscar Carré afgezien van het plan om te VHage voorstellingen te geven. Dit moet zijn oorzaak hebben in de hooge eischen, welke B. W. den heer Carré meenden te moeten stelleneischen waaraan deze niet kon voldoen. De Rotterdamache diergaarde' is met een prachtigen zebra ver rijkt geworden. In het bosch, genaamd „de ronde weide", gelegen bij Rokanje, is een arend geschoten, die eene vlucht heeft van 21/* M. Men hoopt dit dier in het leven te behouden, daar het slechts in de wiek getrof fen is. Te Her wijnen zal door de firma Campagne een kunstboterfa- briek worden opgericht. Tegen den baron de Loe te Meer is proces-verbaal opgemaakt wegens weigering van visitatie en verzet tegen de politie. Hij voerde eene kar met geschoten wild uit België ons land binnen maar werd door de rijksambtenaren van St. Geertruide, bijgestaan door de maré- chauSöée van Eisden, aangehouden die het wild wilden in oeslag nemen, waartegen de baron en de hem ver gezellende jagers zich verzetten, terwijl zij zelfs van hunne wapenen tegen de politie wilden ge bruik maken Er schijnt te 's-Bosch eene zekere spanning te bestaan tusschen infanterie en cavalerie: althans Woensdagavond werden in eene der achterbuurten twee huzaren plotse ling door ongeveer 50 infanteristen aangevallen. Een der twee aange vallenen heeft vrij ernstige wonden bekomen. In het gezin van een marinier te Nieuwediep is een drieling ge boren, nadat het vorige jaar een tweeling het levenslicht zag. Moe der en zuigelingen zijn heel wel. In het Voorburgstraatje te 's Hage heeft Vrijdagavond eene vrouw, die in kennelijken staat van dronkenschap te huis was gebracht, eene brandende petroleumlamp mid den onder het voik geworpen, dat voor hare woning verzameld was. Gelukkig bekwam niemand brand wonden. Bij gelegenheid van de weke- lijksche varkenmarkt is te Dordrecht in en nabij een caié aan de Tolbrug aldaar hevig gevochten. De politie moest van de sabel gebruik maken. Een achttal personen werd opgepakt. Men schrijft het spoorweg ongeval te Rozendaal hoofdzakelijk toe aan te weinig ruimte tusschen de spoorbaan van de lijn Breda en de plaats, waar dag en nacht aldaar onophoudelijk manoeuvres moeten plaats hebben, en waar dikwijls honderden wagens worden bijeen gebracht. De stoffelijke schade is nog al aanzienlijk: men zegt 40 h 50,000 gulden. Vrijdag werd door de maré- chaussée te Beek (Limburg) aan gehouden en gevankelijk naar Maas tricht overgebracht zekere E. P. van Stein, wegens poging tot moord. Hij had in den nacht te voren op zekeren J. aldaar twee revolver schoten gelost. KERKNiEÜWS. Ned. llerv. Kerk. Te Utreclit is Woensdag de 17e alge meene vergadering van den Ned. Protes tantenbond gehouden. Nadat te een uur in het Gebouw Yoor K. en W. het hoofdbestuur, de afgevaar digden en gasten door het bestuur der afd. Utrecht waren ontvangen, hield de eere-voorzitter prof. Kuenen uit Leiden een openingsrede. Daarna sprak ds. J. J. van Hille uit Zaandam over de volgende vraag punten 1°. Bij de godsdienstige opvoeding der kinderen stuit men in onze kringen: 1°. op de eischen van het maatschappelijk onderwijs, waardoor de geest van het kind bijna geheel in beslag genomen wordt; 2°. op de minder scherpe formuleering der godsdienstige waarheden. Op welke wijze kunnen de bestaande moeilijkheden worden overwonnen P Spreker wenschte, dat zij die een be sliste overtuiging hebben die acherpgefor- muleerd uitspreken, om de zwakke ouders te steunen. Er zijn, zeide hij, verschillende moralen: voor den koopman, voor den militair, enz. enz., en die komen meestal niet overeen met de groote moraal. Hiervan kan niets ons redden, dau wanneer de ouders hun kinderen bidden leeren. Prof. Kuenen en prof. Tiele brachten hulde aan den inleider. De heer Kielstra uit Middelburg had gehoopt, dat de aandacht zou worden ge vestigd op het catechetisch onderwijs in de opvoeding, llij was in Middelburg ge stuit op de verschillende scholen. Hij had slechts één uur in de week kunnen krijgen voor dat onderwijs en daarbij nog onge schikte uren. Hij had gemeend dat het bestuur van den boud hierop zoude wijzen en wellicht middelen daartegen beramen. Ds. Böhringer uit Amsterdam merkte op, dat de kinderen werden overladen, zoodat zij niet konden opnemen wat noodig was. Er moet bij lien werk en plaats worden gemaakt voor godsdienstonderwijs. Prof. De Louter was op de vergadering gekomen in de hoop daar een antwoord te krijgen op de vraag die velen bezig hield. Hij hoopte dat de Godsdienstleeraar de ouders hierin behulpzaam zou zijn. Ds. Yan Loenen van Santpoort en mr. De Kanter uit Brielle achtten een ortho doxe opvoeding verderfelijk, 't Komt niet aan op het orthodoxe leerbegrip, maar op de orthodoxe poëzie. Ook prof. Knappert was tegen orthodoxe opvoeding, maar hoopte toch dat de kinderen echt godsdienstig zouden worden. De heer I. J. le Cosquino de Bussy, emer. pred. te Bloemondaal, besprak vervolgens z/de taak van den vrijzinnigen predikant in onzen tijd". Spreker deed uitkomen hoe verschillend over het beroep of de roeping van pre dikant wordt geoordeeld. Moet een domiué zich bezighouden met sociale vraagpunten? vroeg hij o. a. Als hij er toe gedrongen wordt ja, maar dan niet als predikant, maar als mensch, ant woordde hij. Geen maatschappelijke taak is, merkte hij op, meer dan die van den dominé saangeweven met onze roeping als Christen en mensch. De rechtzinnige kan een lee ring geven, de vrijzinnige moet ten leven wekken. De dominé moet het menschelijk hart kunnen ontleden om het te treffen in het gevoeligste punt. De dominé's betrekking is dus werkelijk een halfslachtige, als practisch ideaal on mogelijk maar de taak moet verricht worden. Wie zal nu een middel aauwijzen, dat middelmatige menschen deze taak verrich ten tot tevredenheid van een groot aantal De betrekking van ceu predikant is alleen te rechtvaardigen, als men het ideaal wat omlaag trekt. Nadat prof. Tiele aan prof. Kuenen diAk had gebracht voor de leiding der vergadering, werd deze gesloten. Des avonds te half acht werd in de Bern. kerk voor een talrijke schare een openbare godsdienstoefening gehouden, voor welke als redenaar optrad ds. G. Yan Ros- sum, met een rede naar aanleiding van Zucharia 8 23. Een gemengd zangkoor bracht eenige liedereu ten gehoore. Het hoofdbestuur en genoodigden bleven 's avonds in het gebouw nog eenigen tijd bijeen. Hier werd door de vertegenwoor digers van buitenlandsche vereenigingen een broedergroet van de geestverwanten in den vreemde gebracht. Beroepente Eemnes-Biunen en Bui ten ds. C. J. Leeumans. H.Az., te Staphorst; te 's Heer Abtskerke (cl. Goes) ds. E. Loen, te Grijpskerke. Aangenomen: het beroep naar Amsterdam door ds. A. J. Eyckman J.Cz., te Groningen. Bedankt: voor do Bilt door ds. E. A. Lazonder, te Oosterwolde, bij Elburg; veranderende: En ia de geest onzer manschappen nog altijd dezelfde? Nog altijd, signor, gaf Diaz ten antwoord; meer dan ooit stellen zij vertrouwen in den aanvoejder die voor hen waakt als zij slapen en die desniettemin als de minste on der hen strijdt. Ik heb zoo al een weinig op alle punten van den aardbol gevochten, zeide Arechiza, gevoelig voor den lof waarvan hij de oprechtheid niet verdacht en ik heb zelden meer beproefde mannen dan die daar gecommandeerd. Gave God dat zij vijf honderd in plaats van zestig waren, want, na mijn terugkeer van deze expeditie, zouden alsdan mijne plannen gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Ik weet nog niet welke die plannen zijn waarvan Uwe Hoogheid mij voor de eerste maal spreekt, hernam Diaz op achterhoudenden toon, maar misschien houdt sig nor Arechiza mij slechts voor eerzuchtig omdat hij mij de eer heeft bewezen, mij naar hem te beoordeelen. Dat is mogelijk, vriend Diaz, gaf de hertog van Ar mada glimlachend ten antwoord. De eerste maal dat ik u gezien heb, heb ik gedacht dat de aard van uw karakter met den mijne zou sympathiseeren. Wij zijn geboren om elkander te verstaan, ik ben er van overtuigd. De Mexikaan had in alles den levendigen geest zijner landgenooten. Hij had Arechiza beoordeeld; maar hij wachtte totdat deze een aanvang maakte; hij boog hoffe lijk en zweeg. De Spanjaard verwijderde een tweede maal den voorhang zijner tent en met den vinger naar den gezichtseinder wij zende, zeide hij: Nog ééne dagreis, en morgen zullen wij aan den voet van gindsche bergen onze legerplaats opslaan. Inderdaad, hernam Diaz, - nauwelijks zes mijlen zijn wij ervan verwijderd. Dat is het niet wat ik u wil zeggen, voegde don Estevan er bijmaar die sluier van dampen die den top er van bekroont, terwijl aan den voet de maan schittert en de vlakte wit kleurt, weet gij wat die bedekt? Neen, zeide de Mexikaan. De hertog van Armade sloeg op Diaz een blik die tot in het diepst zijner ziel scheen te willen doordringen. Op het oogenblik van den gelukzoeker bekend te maken met het geheim dat hij tot nu toe zorgvuldig verborgen had, wilde de Spanjaard zekerheid hebben of degene dien hij voor vertrouweling zou nemen, dat bewijs van vertrouwen waardig was. Het open gelaat van Diaz, waarop men geen enkele der hebzuchtige hartstochten zijner makkers kon lezen, stelde hem gerust. Aanstonds dan vervolgde de Spanjaard: Welnu, het is naar die bergen dat wij ons sinds ons vertrek van Tubac richten. Ik zal u zeggen waarom ik de expeditie naar dit doel geleid heb evenals de stuur man het schip naar een punt des Oceaans stuurt, dat hem alleen bekend is. Dezen avond zult gij in mijne gedachten lezen als ik zelf. Wij zijn geboren om elkander te verstaan, zeg ik u. Die sluier van dampen, dien de zon zelfs morgen als zij opgaat niet zal verdrijven, dient om schatten te ver bergen, die God er sedert het begin der wereld misschien opeengestapeld heeft; het blanke ras heeft ze nooit anders kunnen zien en de Indianen hebben ze geëerbiedigd; morgen zullen die schatten aan ons zijn. Ziedaar het doel dat ik vervolg. Welnu, Diaz, gij valt niet op de knieën om den hemel te bedanken dat gij een van degenen zijt die geroepen zijn om ze op te rapen? Neen, antwoordde de gelukzoeker eenvoudig weg, de hebzucht zou mij niet de gevaren hebben doen trotsee- ren, die de zucht naar wraak mij heeft doen zoekeD. Ik had aan de kracht mijner armen gevraagd, hetgeen zooveel anderen op gemakkelijker, maar minder zekerder wegen zoeken. De Indianen hebben mijne akkers verwoest, mijne kudden geplunderd, mijn vader en broeders geworgd; ik alleen heb aan hunne woede kunnen ontsnappen. Wordt vervolg.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2