NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 10 November 1887. No. 1335. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DA JIBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEU W S. Haarlem, 9 November. De Dinsdag door de diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier gehou den Turfcollecte heeft opgebracht de som van f 1218.287s. De heer dr. W. J. A. M. Schaep- man trad Dinsdagavond in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging» als spreker op voor de R. K. Leesver- eeniging alhier, die hare eerste lezing hield in dezen winter. Bij de opening der bijeenkomst 1 sprak de voorz., de heer G.J. Gonnet, eenige woorden ter verwelkoming I der aanwezigen en vermeldde tevens met voldoening dat de vereeniging sedert den vorigen winter in leden tal had gewonnen, daar een zeven tigtal personen als leden was aan genomen. De voordracht van den heer Schaepman had tot onderwerp «Genie». Breedvoerig en met zijn I groot talent schilderde spreker in I een boeiende rede de beteekenis van bet genie en de oorspronkelijkheid en koos tot voorbeelden uit vroegere tijden twee groote mannen, den i schilder Rembrandt en Keizer Na poleon; personen wier genie op het wereldtooneel had uitgeblonken. Vervolgens, na eene kleine pauze, sprak dr. Schaepman over Joost van den Vondel, den koning derNeder- landsche dichters, over welke geniale persoonlijkheid hij in een schoone lpfrede uitwijdde. De toehoorders genoten veel van r de voordracht des geachten sprekers, wiec dan ook aan het einde ervan i onverdeelde toejuiching ten deel viel. j Met een welgekozen woord van dank, bij monde van den voorzitter, werd deze bijeenkomst gesloten. Door de «Katholieke Kiesvereeni- I ging» alhier zal a. s. Donderdag 1 eene algemeene vergadering worden gehouden tot het stellen van een 1 candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Door de ambtenaren van 's rijks- belasting te Haarlemmermeer is bij een landbouwer aldaar eene frau duleuze slachting ontdekt. Het aan wezige vleesch is Maandag jl. in beslag genomen. Van een en ander ja proces-verbaal opgemaakt. Door iemand te Haarlemmer meer werd in de vorige week aan den heer V., te Langerak, een aange- teekende brief verzonden met f 400. Bij de opening bleek er echter een bankbiljet van f100 te weinig in te zijn en zag men dat de enveloppe op zijde geopend was geweest en daarna met gom zeer netjes dicht gemaakt, zoodat het bij oppervlak kige beschouwing niet in 't oog liep. De landbouwer J. v. d. B. te Haarlemmermeer kocht eene hoe veelheid meel om varkensvoer te be reiden. Van de daarmede gevoerde varkens werden er terstond acht ernstig ziek en een dezer stierf nog denzelfden dag. Er is een onderzoek ingesteld naar de bestanddeelen van het meel. LETTEREN EN KUNST. Op de schilderijententoonst. in „Arti" zijn nog door particulieren aangekocht: No. 93, „Een jonge Italiaan," door Jacobs, f200, en no. 192, „Jonge katjes," door mevr. Bonner, f 350. 1 Voor de verloting werden nog aange kocht: „Paddestoelen," van mej. Konner; „Chrysantornums," van mej. Van der Keilen; De tentoonstelling wordt drukker be zocht (lan de beide voorgaande. Zondag kwamen er 500 betalenden. De heer J. G. H. Mann heeft de benoeming tot directeur van het Leidsche studenten-muziekgezelschap «Sempre Cres cendo" aangenomen. Niet minder dan drie Erausche ge zelschappen zullen met het stuk, getrok ken uit Halévy's ;,Abbé Constantin", op reis gaan; een daarvan, onder Paul Des- haves, zal in het voorjaar ons land be zoeken. Naar men uit St. Petersburg meldt, zouden in een schuur op de landgoedereu der familie Lenöhmanoff kartons vau Ra- faël ontdekt zijn en voor echt verklaard door den hoogleeraar Scliewoven van Mos- cou. Zij stellen voor ,/de wonderbaarlijke viscbvangst, De genezing van den lamme, De dood van Ananias en de prediking van Paulus voor den Areopagus te Athene," allen ontwerpen voor gobelins, aan Rafaël door Leon X besteld voor bet Vatikaan. In 1715 kwamen de kartons in bet bezit van de familie LeuchmanofF, wier nako melingen naar 't schijnt, geen begrip hebben gehad van de hooge waarde dezer ontwerpen. Inhoud van //Eigen Haard" no. 45: Voorjaarsstormen, door Johanna. Mr. J. L. de Bruyn Kops (met portret). Het middageten (naar eene schilderij van Jozef Israels.) Uit de arbeiderswereld, door Hel. Mercier. Dordrecht. In opspraak (bij eene plaat naar Erank Myers Boggs.) „Vreemd en Eigen" Afl. 9. Een kunstenaar onder de Indianen. De struisvogels. De bevolking der zee. De groote rivier van Aljaska. Een glas bier. Het „Journ. des Débats." Prof. Sarcophagus. Het leven van Rubens. Hel kamp Grindstone. Hun doch ter. Allerlei. LEGER EN VLOOT. De min. van Oorlog, overwegende dat de autoriteiten, betrokken bij de toe passing zijner beschikking van 25 Febr. 1887 artillerie nog 82, bekend moeten zijn met het bestaan van vereenigingen tot beoefening van den wapenhandel, heeft een en nominatieven staat doen opmaken, blijkens welken in ons vaderland bestaan 88 vereenigingen als bovengenoemd, en wel 31 in de 1ste, 32 in de 2de en 24 in de 3de militaire afdeeling, van welke er 48 als rechtspersoon erkend zijn. De kolonel A. Pompe, command, van het 6e reg. infanterie te Breda, heeft pen sioen aangevraagd, en in afwachting daar van reeds het bevel overgedragen aan den oudsten hoofdofficierden luit.-kolonel Henckens. De tot 2e luit. bij bet 2e regiment vesting-art. benoemde volontairs J. H. W. Daugerman Grootepas, W. F. J. Buiten dijk en I. A. vau Alphen de Veer zijn respectievelijk ingedeeld bij de le, 3e en 8e compagnie van het regiment, allen in garnizoen te Naarden, terwijl de 2e luit. J. C. van Rijn is ingedeeld bij de 4e com pagnie te Amsterdam. Belangrijke proeven zullen vermoe delijk binnenkort genomen worden op de beide nabij het station De Bildt (Utrecht). De fragmenteu van de oude spoorwegbrug te Venloo, die. zooals indertijd gemeld is, aan de genie werden afgestaan voor proef nemingen, zijn langs een zijspoor op de zandvlakte nabij De Bildt gebracht en daar opnieuw opgesteld. Deze brug zal nu eerst daags door middel van dynamiet worden vernield, eene proef die in Europa iu vredestijd, naar het schijnt, nog niet is genomen, en die dan ook behalve door den minister van Oorlog, den chef vau den generalen staf, den inspecteur der genie en meer hooggeplaatste officieren, ook door Russische, Fransche en Belgi sche hoofdofficieren zal worden bijgewoond. De proefneming met de gewijzigde uitrustingstukken zal bij het 4e bataljon jagers worden voortgezet bij oefeningen in den velddienst, het tirailleeren, schieten enz. Hierdoor zal men dan tevens kunnen beoordeelen of de man niet spoedig zoo danig in zijne bewegingen wordt belem merd, dat het vrije gebruik vau zijne wapens bezwaarlijk wordt. ONDERWIJS. Tot privaat-docent in de oud-Duit- scbe en Romeinscbe taal- en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam is toegelaten de heer dr. E. Kossman. Voor het examen in de Eransche taal en letterkunde (middelb. on der w.) te Utrecht hebben zich aangegeven voor akte A 27 mann. en 24 vrouwelijke cand.; voor akte B (volledig) 14 mannelijke en I vrouwelijke; voor akte B (liter, ged.) II mann., 2 vrouwelijke, te zamen 79 candidaten. Examens 1. o. te 's-Hage. Geëxa mineerd voor (le akte als onderwijzeres 15 candidaten. Toegelaten: mej. H. G. Bergenthuin, te 's-Hago; S. A. Mac Gil- lavrv, uit Leiden; J. D. Vroesom de Haan, J. E. Jansen, M. C. Lindner en G. J. Schenkenberg van Mierop, uit Rotterdam, en M. Elzevier Dom, uit Schiedam. De Raad der gemeente Krommenie heeft de jaarwedde van de te benoemen onderwijzers aan (le armenschool vastge steld op f500. De tegenwoordige onder wijzeres, aan wie op haar verzoek eerv. ontslag verleend is, geniet f 650. LAND- EN TUINBOUW. Het bestuur van de afdeeling Wijk bij Duurstede van bet Genootschap van land bouw en kruidkunde in de provincie Utrecht is voornemens te Neerlangbroek, voor jongelingen boven de 12 jaren, eenen cursus te openen voor het ontvangen van landbouwonderwijs, om zich daardoor op eenvoudige wijze in het vak van landbouw en zuivelbereiding te bekwamen. VISSCHERIJ. Tessel, 7 Nov. Door do Noordzee- vlsschers van hier zijn in de afgeloopen week ter markt gebracht: 200 tongen, 100 schelvisschen, 10 manden rog, 30 manden kleine schol, en 50 manden scharren. Bij afslag waren de prijzen als volgt: groote tongen 60 a 70 c., kleine en middel dito 10 a 25 c. per stuk, schelvisch 35 a 40 c., rog f 0.80 a fl per stuk, kleine schol f3 a f3,50, scharren fl a f2 per mand. R I N E N L A IV D. Bij kon. besl. is aan 5s konings ad judant den luitenaut-kolonel A. C. baron Bentinck, van den grooten staf, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur met de ster der orde van de waakzaamheid of van den witten valk, hem door Z. K. H. den groot-hertog van Saksen-'Weimar- Eisenach geschonken. Bij kon. besluit zijn de heeren J. S. de Vries en E. W. G. Graafland, kweeke- lingen van het Nederlandscli Zendelingge nootschap te Rotterdam, benoemd tot hulpprediker bij (le inlandsche christen gemeenten in Nederlandsch-Indië. Door den min. van Koloniën zijn de heeren D. J. Fischer en P. A. van Velzen gesteld ter beschikking van Nod.- Indië, om te worden benoemd tot goever- nements-veearts daar te lande. Bij kon. besl. zijn benoemd tot inspect, der registratie en domeinen van de le kl. in de divisie van inspectie te Arnhem, J. J. de Lange, thans in denzelfden rang te Leeuwardenvan de 1 e klasse in de divi sie vau inspectie Rotterdam, J. van der Laan, thans van de 2e klasse in dezelfde divisie; van de le kl. in de divisie van inspectie te Amsterdam (le afdeeling) G. Mulder, thans van de tweede klasse te 's Hertogenboschvan de 2e kl. in de divisie van inspectie te 's Hertogenbosch, J. A. Enuma, thans van de derde kl. te Alkmaar; van de 2e kl. tijdelijk in de divisie van inspectie Breda (2e afd.) A. F. W. Jordaan, thans van de 3e kl. in dezelfde divisie; van de 3e kl. in de divisie van inspectie te Alkmaar, J. M. van Walsem, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Zaltbommel van de 3e kl. tijdelijk in de divisie van inspectie te Leeuwarden, G. G. Knijpers, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Eind hoven. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Regeering heeft aan de Twee de Kamer de bekrachtiging gevraagd op de provinciale inkomstenbelas ting te Groningen. De minister Heemskerk, hoewel de bezwaren eener algemeene en provinciale inkomstenbelasting niet voorbijziende, wenscht echter eer biediging der autonomie van de provincie, en heeft geen wettelijk bezwaar, omdat het stelsel vanlands- belastingen de heffing toelaat, blij kens verschillende voorstellen tot beffing eener rijksinkomstenbelasting. Het bezwaar van gelijktijdige bef fing eener provinciale en eener plaat selijke inkomstenbelasting weegt bij den minister niet. Eventueele wan verhouding is te verbeteren. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland zijn be noemd tot zetters voor 's rijks directe belastingen de heeren: J. Blaau- boer te Barsingerhorn, J. H. Wern- sen te 's Graveland, H. Kruimer te Huizen, K. Klaver Jr. te Mon nikendam, H. Kroesen te Muiden, R. Paarlberg te Oudkarspel, D. J. Oepkes te Terschelling, P. Keuter te Urk, H. S. H. van Pelt te Zaan dam, T. Olij te Zaandijk. petjilxjEto isr. 76) XXX° HOOFDSTUK. DB AANVAL OP HET KAMP. Tenzij gij het niet zijt die de Indianen op ons spoor gebracht hebt, zeide de oude vaquero, een wantrouwenden blik op Cuchillo werpende, hoe hebben zij bet dan kunnen ontdekken Inderdaad, ik heb er hen opmerkzaam op gemaakt, zeide Cuchillo voorzichtig, terwijl hij van zijn paard steeg. Ik zou u wel eens door een honderdtal van die duivels achtervolgd hebben willen zien om te weten of gij niet evenals ik naar het kamp gegaloppeerd waart om daar red ding te zoeken. In zoodanig geval, hernam Benito op strengen toon, vlucht een man niet, als het te doen is om zijne makkers te redden en laat zich liever de sealp afrukken dan hen te verraden. Ik ten minste, ik zou het gedaan hebben, voegde hij er kalm bij. Ieder zijn 6maak, zeide Cuchillo, maak ik heb alleen rekenschap te geveu aan den aanvoerder en niet aan zijne bedienden. Ja, mompelde de oude, er gebeurt slechts wat gebeuren moet; een lafaard of een verrader kan slechts lafheden of trouweloosheden begaan. Zijn de Apachen talrijk? vroeg Baraja aan zijn ouden vriend, want sinds hun twist op de hacienda waren zij minder met elkander in aanraking geweest. Ik heb den tijd niet gehad om ze te tellen, ant woordde Cuchillo haastig. Al hetgeen ik kan zeggen is dat zij dicht bij moeten zijn. En, zonder zich langer op te houden, ging hij het kamp door en wendde zich naar den kant van don Estevan. Na eenmaal de eerste en belangrijkste maatregelen genomen te hebben, wachtte deze aan den ingang zijner tent totdat Cuchillo hem rekenschap kwam geven van het resultaat van zijn verkenningstocht en van het dreigende van het gevaar. Op het oogenblik waarop Cuchillo, zonder te antwoorden op de talrijke vragen die men hem van alle kanten deed, voortging, trad een man vooruit, met een vlammend hout in de hand om de van afstand tot afstand opgestapelde takkebossen in brand te streken, toen zich de stem van don Estevan deed hooren. Nog nietriep de aanvoerder, het is misschien een valsch alarm en wij moeten uit vrees van ons anders te ver raden het kamp niet verlichten en voor aleer wij de zeker heid hebben van aangevallen te worden. Op deze woorden, van valsch alarm, had men een onheil- spellenden glimlach op de lippen, van Cuchillo kunnen zien. De man wierp het brandend hout weer op het haardvuur. In alle geval voegde don Estevan er bij, zadele ieder zijn paard en houde zich gered. Daarna trad hij weer in zijne tent, aan Diaz een teeken gevende hem te volgen. Dat wil zeggeD, vriend Baraja zeide Benito, dat indien het bevel gegeven wordt de vuren te ontsteken, wij er zeker van kunnen zijn aangevallen te worden. Des nachts vooral is dat vreeselijk. Wie weet zulks beter dan ik? zeide Baraja. Hebt gij dan 's nachts zulk feest al eens bijgewoond vroeg Benito. Nooit; en ziedaar juist waarom ik zulk een nachte lijken aanval vrees. Welnu, indien gij hem reeds gezien haddet zoudt gij Zou ik er geen vrees meer voor hebben, haastte zich Baraja hem in de rede te vallen. - Gij zoudt er misschien nog te meer vrees om ge voelen. Terwijl Cuchillo zijne schreden richtte naar de tent van don Estevan, overlegde hij bij zich zeiven op welke ma nier hij zich het best zou voordoen. Hij wierp zijne lange haren naar achteren, even alsof de snelle beweging zijner vlucht ze langs zijn hoofd had doen vliegen; daarna trad hij de tent binnen als een man die niets doet dan adem halen, en terwijl hij van zijn voorhoofd een denkbeeldig zweet afwreef. Overigens had hij zijn gewone onbeschaamd heid geheel teruggekregen. Oroche, die meer bijzonder heiast scheen met de persoon-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1