ook dit wordt onmogelijk gemaakt, daar enkele melkopkoopers in de steden gewei gerd hebben melk te koopen van veehou ders, die hun vee met pulp voeren, daar de kwaliteit der melk daardoor veel ver mindert. Yan drie koeien heeft een landbouwer te Ees (Drenthe) binnen een halfjaar zes kalveren gekregen: een van zijne rundoren bracht] in vier worpen acht kalveren ter wereld. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 10 November. Zestien beu- gers brachten heden 50 tot 150 schelv. en 1 tot 4 kabelj. ten afslag, terwijl door 6 korders 100 groote,- en 40 kleine ton gen en 3 tot 8 mandjes kl. schol on door trekkersbooten 29 tal haring werden aan gevoerd; schelv. gold f 39 a 34 het hon derd, kabelj. f 2.85, gr. tong 45 cent, kleine id. 20 cent per stuk, kl. schol f 3.10 a 2 per mandje en haring f 3.60 a 3.35 per tal. B I X N li NL A N I). Bij kou. liesl. i» nan den heer L. Michel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeud nis consul der Nederlanden te ln Roebelle. Bij Z. M. besluit is eervol ontslag ver leend aan F. A. Scliiebelkout, als direc teur der strafgevangenis te Rotterdam, en benoemd J. W. Matthaei, thans dir. dor gevangenissen te 's Hertogenbosch. Bij Z. M. besl. is, wegens opheffing der betrekking, eervol ontslag verleend aan C. C. van den Bosch, als tijdelijk adjunct- directeur van het rijksgesticht Ommer- schans, en is hij tijdelijk benoemd tot direct, der gevangenissen te 's Hertogeubosch. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan F. C. Swcmer, als heemraad van bet waterschap de Linga- uitwatering, prov. Gelderland en Zuid-Hol land; en zijn benoemd: tot gezw. van bet waterschap de Sabina-Henricapolder, prov. Noord-Brabant, A. van den llil; tot heemraad ter zake van de scheepvaart voor de gemeente Breda, zitting hebbende in het heemraadschap van de Mal'k en Dintel prov. Noord-Brabant, mr. J. H. van Mierlo; tot lid van bet bestuur van bet waterschap voor de Oude Maas, prov. Noord-Brabant, M. ld. H. Buijs; tot hoem- raad-plaatsverv. van den polder Oklebroek, prov. Gelderland, E. van do Werfhorst Hzu.tot heemraad van den polder de Hille, prov. Zuid-Holland, M. Groenen boom; tot beeinr. van den polder de Oude en Nieuwe Uitslag van Patten, prov. Zuid-Holland, L. Schipper; tot heemraad van bet waterschap Schouwen, prov. Zee land, M. Locker de Bruyiie. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestnur, op Woensdag den 16en Novem ber des voormiddags te 11 uren. Bovenetuaude berichtezijn uil de St.-Ct.) De Staatsct. bevat de statuten der Naamlooze vennootschap: „Siak Cultuur- Maatschappij», te AmsterdamNaamlooze vennootschap: //De Maatschappij tot ex ploitatie van een sport- en tentoonstel lingsterrein binnen de gemeente Arnhem,» te Arnhem; Naamlooze vennootschap: vDa Amsterdamscbe Zeilvaart-Maatschappij," te Amsterdam. Staatsblad no. 18S bevat de wet van den fideu November 1887, houdende ver andering in bet 1ste Hoofdstuk der Grond- wei; no. 184 de wet, houdende ver anderingen ill bet lie Hoofdstuk, 1ste afdeeling der Grondwet; 110. 185 de wet, houdende veranderingen in liet Ilde Hoofdstuk, 2de, 3de, 4e en 5e afdeeling, der Grondwet; 110. 186 de wet, hou dende veranderingen in het Ilde Hoofd stuk, 6e en 7de afdeeling der Grondwet. Bij de rijks-universiieit te Leiden zul len de hieronder opgenoemde betrekkingen ultimo December openvallen. Sollicitanten worden uitgenoodigd, hunne op zegel ge schrevene, aan deu minister van Binneu- landscho Zaken gerichte verzoekschriften vóór 1 December in te leveren hij cura toren der universiteit. De benoeming ge schiedt voor het jaar 1888. Adsistenten. 1 voor de astronomie (jaar wedde f 1400 en vrije woning); 5 internen in het ziekeahuis (jaarwedde f 400, hene vens vïije woning en voeding); 1 voor de heelkunde (jaarwedde f1000); 4 voor de scheikunde (idem); 1 voor de natuurkunde (idem); 1 voor de botanie (idem); 2 voor de physiologie (idem); 1 voor de zoötomie (idem); 1 voor de pathologische anatomie (idem); 1 prosector voor de anatomie (idem). Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut vau 't Algemeen heeft thans bekend gemaakt, dat sedert 5 November jl. zijn opgetre den als voorzitter van het hoofd bestuur de heer A. C. Wertheim, als ondervoorzitter de heer mr. J. E. Veltman, en als algemeeue se cretaris de heer J. Bruinwold Riedel. De heer Willink Ketjen be antwoordt in een schrijven van het Vad. de opmerking, door vele bladen gemaakt, dat zijne wijze van optreden afkeuring verdiende. Hij verklaart niet vooruit geweten te hebben, dat zijn optreden in Am sterdam voor een grootendeels socia listisch publiek zou zijn. De vooraf ingewonnen inlichtingen hadden hem een ander gehoor doen verwachten. Dat de heer Ketjen zich niet voor de tweede maal aan denzelfnen steen wil stooten, bewijst de laatste zm- snede uit zijn brief«Mochten er vereenigingen zijn, die inlichtingen op de beschuldigingen in mijn «open brief» verlangen, zoo ben ik tot het geven hiervan nog gaarne bereid, dan echter in besloten of afgeba- kenden kring». De auti-revolutionnaire Kies- vereeniging «Enkhuizen» heeft tot candidaat voor de Prov. Staten ge steld den heer N. Sluis, lid van den gemeenteraad, lid van het dage- iiiksch bestuur der bonne Enkhui zen en Westeiude, te Enkhuizen. Vóór eenige maanden werd medegedeeld, dat er plannen be stonden om het gebouw te 's-Hage waarin de Hooge Raad der Neder landen vergadert, in te richten tot Paleis van Justitie, waarin al de rechtscolleges zouden zitting houden. Die plannen zijn op papier en in teekening gebracht en thans door het ministerie van Waterstaat enz. aan deu Hoogen Raad om advies gezonden. Zij zullen in eene Zater dag te houden algemeene verga dering van dat rechtscollege worden overwogen. Uit 's-Hage wordt gemeld: Naar men verneemt moet een der in de vorige week aangehouden vreemdelingen, Maréchal geheeten, en wiens portret naar Londen werd gezonden, aldaar zijn herkend voor denzelfden persoon, die aldaar onder den firma-naam Adler dezelfde praktijken uitoefende als die, onder verdenking waarvan hij hier werd aangehouden. De leden van de jury der VoeJiugstentoonstellieg zullen zich a. s. Woensdag aan een gemeen- schappelijken maaltijd vereenigen. In het Heeren-Logement te Amsterdam is dezer dagen bij eene publieke verkooping van oudheden een gouden bonbonuière met dia mantjes verkocht voor den kolos- salen prijs van f1700. Kooper werd de heer Boas Berg aldaar. Volgens het Amsterdamsche Nieuwsblad v. Ned. zou H. Belde- rok, die een jaar geleden wegens het aanplakken van oproerige socia listische geschriften werd veroor deeld, van zijne dwaalbegrippen ge nezen zijn en het stellige voornemen hebben om weder een nuttig lid der maatschappij te worden. De Amsterdamsche Chinine- fabriek, directeur W. Siegen, zal wederom eene uitbreiding ondergaan. Door eene café-concertzangeres te Amsterdam is aangifte gedaan van de vermissing van een gouden arm band met edelgesteenten, ter waarde van f 1400, vermoedelijk ontvreemd uit kaar taschje, dat door haar was gelegd op het biljart in de koffie kamer van «Tivoli». Donderdagnacht heeft de politie te Amsterdam eene goede vangst gedaan. Een brigadier, die aan de Lijn baansgracht zijne ronde deed, be speurde in een wijnpakhuis van de firma Toekamp Lammers, in welke localiteit tevens eene slijterij is ge vestigd met aangrenzend kantoor, eene verdaehte beweging. Toen de politie-man versterking had gekregen, drong men in het kelderhuis binnen door de open staande voordeur, door welke de inbrekers kennelijk met geweld zich toegang hadden weten te verschaffen. In het kantoortje gekomen, vonden de agenten eenen man kalm op eenen stoel gezeten, en den anderen onder een tafeltje verscholen. De geldlade was reeds openge broken, maar daaruit hadden de inbrekers dank zij de voorzich tigheid der eigenaars, die vroeger reeds het slachtoffer van inbraak waren geweest en 's avonds het geld medenamen slechts eenig koper geld kunnen ontvreemden. De ruime voorraad wijnen en likeuren was ge heel onaangeroerd gelaten; alleen vond men bij visitatie van het huis nabij de opengebroken geldlade een half leeggedronken glaasje bitter staan. De inbrekers waarvan een zich reeds eene veroordeeling wegens diefstal van eene kar op den hals haalde waren dus blijkbaar in hun nachtelijken arbeid gestoord. De menechen, die boven het wijn pakhuis wonen, hadden niets ge hoord. Op de gisteren, Donderdag, te Zaaudam gehouden varkensmarkt werd de premie voor den grootsten aanvoer behaald door P. Maas. Te Andijk (N. H.) heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Den twintigjarigen Cornells van Zwol aldaar, die 's morgens vroeg voor zijn patroon met een schuit aard appelen naar Eakhuizen vertrok, heeft men levenloos uit het water gehaald. De schuit is drijvende ge vonden. De uit 9 man bestaande ekwi- page van den verongelukten Sehe- veniDgschen logger «Sch. 55», ge naamd Ar go, is Donderdagavond in goeden weistand door schipper Goed hard te Vlaardingen aangebracht. De bemanning keerde nog dienzelf den avond te Scheveningen weder. Na het gekoitumeerde bal van Dinsdagavond werd de rij der fees ten, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der rederijkerskamer «Tol lens» te Delft, Woensdagavond be sloten met eene kinderpartij, waarbij ook waren uitgenoodigd de ver pleegden van het Herv. wees- en meisjeshuis. Omtrent het gebeurde met een Ylaardingsch ingezetene, die te Rot terdam f250 zou hebben verspeeld aan zoogenaamde kwartjesvinders, wordt aan de N. R. C. uit Vlaar dingen het volgende als de ware toedracht der zaak gemeld: Voor zijnen patroon naar Rotter dam gegaan zijnde, kwam hij in den Oppert een welgekleed heer tegen, aan wien hij den kortsten weg vroeg naar den expediteur Borleffs, dewijl hij stokvisch moeat verladen. Op de vraag van dien heer of hij in visch handelde, antwoordde hij, dat zijn patroon daarin deed, waarop de heer verzocht hem diens adres te willen opgeveD, omdat hij zijne visch van Amsterdam betrok, en even binnen te willen gaan in een nabiizijnd koffiehuis, alwaar hij 2 kop koffie bestelde. De kastelein verzocht, even te willen wachten, dewijl hij koffie zou zetten. Nog 2 heeren zaten aan een tafeltje. Om een adres te schrij ven nam hij zijn zakboekje, waarbij het bankpapier op de tafel vielon middellijk daarop kreeg hij eenen stoot, tuimelde op den grond en de drie heeren waren met het geld ver dwenen. Hij gaf aan de politie van het geval kennis, wie het gelukte 's avonds twee van de drie heeren te vinden. Op aanwijzing van den bestolene voor den commissaris ge bracht, bleven zij echter beweren, dat hij het geld met kaartspelen verloren had; zoodat er niets aan te doen was. Bedoelde persoon is sedert jaren bij denzelfden patroon, onberispelijk van gedrag, zoodat veilig kan aangenomen worden dat zijne verklaring op waarheid berust. Een aardappelen-koopman be zocht een bierhuis te Rotterdam, waar drie personen aan het kaart spelen waren. Een der kaartspelers vond den aardappelenkoopman zoo'n flinken vent, maar wilde toch om een tientje wedden, dat hij geen f 200 kon vertoonen. De koopman wilde bewijzen, dat hij die som we! had en ging ze van huis halen. Nauwelijks had hij het geld op de tafel gelegd, of een der spelers legde hetzelfde bedrag er bij, en men zou nu uitmaken wie de ge- heele som zou winnen. De koopman stemde toe, en verloor. Donderdagochtend werden door een trein te Rotterdam aan den spoorweg-overloop bij de Oude Plan tage aldaar twee bejaarde stads werkers overreden. Willende uit wijken voor een uit Rotterdam komenden trein, bemerkten zij den trein niet, die van de andere zijde aankwam, noch hoorden het geroep van den spoorwachter. De beide ongelukkigen waren terstond dood. De Dordr. Cl. waarschuwt tegen de handelingen van twee per sonen, de een ongeveer 40 jaar oud, middelmatige lengte, met ronden ringbaard en blond glad haar, de andere ongeveer 50 jaar oud, met klein zwart kneveltje en ronden hoed, die, onder voorgeven dat zij den boedel hunner overleden zuster trachten te verkoopen, reizen met 2 pakken linnen. Bij goedgeloovige lieden trachtten zij binnen te drin gen en dezen wijs te maken, dal zij in den omtrek eene kleine schuld moeten betalen. Zij vragen den lie den, huu tot den avond een voor schot te willen geven, tegen achter lating hunner pakken, welk voor schot echter veel grooter is dan de waarde van het linnen bedraagt. Hebben zij dit eenmaal in handen, dan laten zij niet meer van zich hooren. Te Dubbeldam is reeds een per soon voor ongeveer f150 door deze lieden opgelicht. Uit Gorinchem meldt men van Donderdag avond 9'/j nar: De stoommeelfabriek van de firma Teunis van Audel staat in lichte laaie. De geheele brandweer tracht de belendende gebouwen te bewa ren. Men denkt dat het gevaar ge weken is. Op de markt te Nijmegen is wederom eene arbeidersvrouw door de politie betrapt bij het verkoopen als natuurboter van een soort vet, waaraan door kleursel het voorko men van echte boter was gegeven. Om de koopsters te verschalken, had zij zich in de plunje van eene boerin uit de omstreken gestoken. Een veldwachter teBeeke bij Nijmegen heeft een vier en tachtig jarigen grijsaard gearresteerd, die waschgcederen op twee bleekerijen aldaar had ontvreemd. De aange houdene verklaarde te Didam, bij Zevenaar, te wonen. Donderdagnacht is te Elden, onder Eist, bij Arnhem, door mid del van braak, een brutale diefstal gepleegd van één bankbiljet van f 200, twee idem van f 40, 2 munt biljetten van f10, en 2 rolletjes dubbeltjes, alles tot een gezamen lijk bedrag van f310. De daders, vermoedelijk landloopers,hebben zich naar men verneemt, in de richting van Nijmegen uit de voeten gemaakt. Door de te Sittard gestatio neerde ambtenaren Kaptijn en Jans sen is in den vroegen ochtend van Donderdag eene bekeuring ingesteld tegen P. Heinen en diens dochter, wonende te Schalkbroek (Pruisen), die op een kruiwagen, onder be zems verborgen, 291/» liter spiritus ad 93 trachtten binnen te smok kelen. De smokkelwaar werd in beslag genomen, en H. met zijne dochter aan de justitie overgeleverd, die hen naar de gevangenis te Maas tricht overgebracht. Donderdag werd de spoorbrug te Deventer in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten officieel beproefd. De grootste doorbuiging wasbij de kleine overspanningen 9, bij de grootste gemiddeld 16, bij snelrit 13, en op het linker landhoofd 9 millimeter. Zekere J. II. te St. Anna Pa rochie is, ten gevolge van misbruik vae sterkeu drank, in eene sloot geraakt. Hij wist er zich nog nit te redden, maar bleef op deu weg lig gen, waar men hem bewusteloos vond. Naar huis gebracht, gaf hij spoedig den geest. De postbode van Heerenveen op Tjerkgaast is uit zijne betrek king ontslagendie van Lemmer op Balk 14 dagen geschorst. Omtrent een diefstal met ia- braak in het kantoor van den ont vanger der directe belastingen te Groningen meldt de N. G. C. De politie was in het eerst zoo goed als zonder aanwijzingenalleen werd het door hare nasporingen weldra duidelijk, dat d» dief uit de Fausgang door den tuin van den heer dr. De la Faille ge gaan, eenen muur orergeklommen en zoo in de gang naast het gebouw geraakt was. Hier was op de bij inbrekers niet onbe kende wijze eene ruit, na met groene zeep besmeerd te zijn, gebroken oil uitgenomen. Misschien heeft de dief zich hierbij gekwetst, tenminste men vond op het kantoor van den ontvanger, deu heer Van de Niepoort, bloedsporen. De dief heeft, hier aangeko men, eenen lessenaar geopend, waarin het geld geborgen was, en blijkbaar beproefd met een beitel ook nog een kastje te ope nen. Iutusschen voiul hij in den lessenaar reeds eene aanzienlijke som van f 4300. Op eene of andere wijze kwam de politie tot de ontdekking, dat de vermoedelijke dader met den trein van vijf nur naar Amsterdam was vertrokken. Onmiddellijk werd door den commissaris van politie zijn signalement naar Zwolle getelegrapheerd, en daar vond de Zwolsche politie hem, paard, dat naar hem toegeloopen was, op 't gezicht zijns meesters begon te hinniken. Gedurende eenige oogenblikken bleef Cuchillo onbewe gelijk, daarna lichtte hij langzamerhand het hoofd op om een onderzoekenden blik rondom zich te werpen. Eenige seconden later stond de bandiet weer op zijne beenen als een man wien de doodstrijd een schijn van kracht terug geeft daarna, veinzende doodelijk gewond te zijn, met de hand op de borst drukkende, alsof hij wilde beproeven het leven er in te doen terugkeeren dat op het punt stond er uit te ontsnappen, deed hij wankelend eenige passen en zakte weer ineen ver genoeg van de plaats waar hij de eerste maal neergevallen was, maar aan den tegenovergestelden kant van waar de aanval geschiedde. Zijn paard volgde hem opnieuw. Wanneer nu de avonturiers niet te erg door hunne vijanden in 't nauw waren gebracht, geweest, hadden zij kunnen zien hoe de bandiet voortrolde naar het punt der verschansingen, dat de Indianen vrij hadden gelaten. Dit gedaan, wachtte hij nog eenige oogenblikken en sloop eindelijk onder de raderen der karren buiten het kamp. Daar stond hij weer op zijne beeneD, even vast als in de dagen zijner kracht. Een glimlach van vreugde ver helderde zijn gelant. De duisternis en de verwarring be gunstigden zijne bewegingen. Hij maakte zachtjes de ijzeren kettingen der heide karren los en opende een doorgang. De bandiet floot en zijn paard sloop spoedig evenals hij door de opening. In een oogwenk was hij in den zadel, bijna zonder den stijgbeugel aan te raken. Daarna, na een oogenblik nagedacht te hebben, gaf hij het dier de sporen dat even als een pijl vooruitvloog en beiden verdwenen in de duisternis. Van beide zijden van het kamp was de grond met lij ken bezaaid. De houtstapels, ten halve verteerd, verlichtten met rossen gloed de bloedige tooneelen van deze nachte lijke worsteling; het gehuil der verwoede vijanden, de herhaalde losbarstingen, het gesis der pijlen volgden elkander zonder tusschenpoozen op. De afschuwelijke gezich ten der Indiaansche ruiters ontleenden aan den glans der vuren een nog onheilspellender uitzicht en verdwenen daarna in de duisternis zonder dat het mogelijk was hun aantal in de oogenblikken tusschen licht en duisternis te berekenen. Intusschen was een der punten der verschansingen onder de herhaalde aanvallen bezweken. Dood of gekwetst had den de verdedigers van deze stelling voor hunne vijanden moeten bezwijken, die ieder oogenblik talrijker en verwoe- der uit den grond schenen op te komen, Het was een oogenblik van vreeselijke verwarring, een warrelhoop van omstrengelde lichamen, die elkander eiken voets gronds betwisten. Weldra, evenals de gebroken golf zich weerver- eenigt, sloot de linie der gelukzoekers, een oogenblik ver broken, zich weer aaneen tegen een troep Apachen die men gelijk wilde beesten in het kamp zag storten. Toesnellende van het punt dat zij nog verdedigden, be vonden zich Oroehe, Baraja en Pedro Diaz van aangezicht tot aangezicht tegenover hunne vijanden, zonder dat iets hen ditmaal scheidde. Gewond, met bloed en stof bedekt, zouden de drie vrijbuiters nog eene laatste poging beproeven. Te midden vau een troep Indianen wier lansen en knot sen op de paardeu, op de verschrikte muildieren en op de mannen neerkwamen, was een opperhoofd herkenbaar aan zijne hooge gestalte, aan zijn beschilderd gelaat ea de kracht zijner slagen. Het was de tweede maal dat het Apachen-opperhoofd zich gedurende het begin van dezen tocht van aangezicht tot aaugezicht tegenover de blanken bevond. Zij naam was dezen bekend. Hier, Diaz, riep Baraja, die na den dood van Benito dezen op het slagveld verlaten had, waar tijne diensten verder nutteloos waren, om zich bij Oroche en Pedro Diaz te voegen, aan ons den «Tijgerkat»! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2