NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5c Jaargang. Dinsdag 15 November 1887. No. 1339. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoof dar/enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. Del U.BE Sf Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GEL AD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een pracfitigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 14 November. In de Zaterdag avond gehouden verga dering der //Vrijzinnige Kiesvereeuigiug" alhier, bijgewoond door 56 leden, is tot ontbinding der vereeniging met 49 tegen 7 stemmen besloten. De voorzitter, inr. A. C. Waller, deelde mede waarom het bestuur voorstelde tot ontbinding der Vereeniging over te gaan. Het aantal leden, dat sedert de vorige vergadering voor het lidmaatschap bedankt had, was niet groot; vrij talrijk echter meende het bestuur het aantal dergenen te mogen schatten, die zouden uittreden, indien thans niet tot ontbinding werd overge gaan, en er zou dan slechts eene kies ver eeniging overblijven die, aanmerkelijk ver zwakt, welken candidaat zij ook mocht stellen het vertrouwen der burgerij niet weer in gelijke mate als vroeger be zitten zou. Het belang der liberale partij in deze stad eischte, naar het bestuur meende, de ontbinding der Vereeniging. Dan konden zij, die zich hiertoe geroe pen voelden, over eenige weken kiezers bijeenroepen, ook uit diegenen, welke nu kiezers zullen worden, ten einde tegen de aanstaande Kamerverkiezing een Verkie- zings-comité te vormen of eene nieuwe Kiesvereenigiug op breeden grondslag, tot voorlichting èn van oude en van nieuwe kiezers omtrent de belangen des lands, gelijk de liberale partij die meent te moe ten verstaan. Nochthans, het bestuur achtte het onder de tegenwoordige omstandighe den vrij twijfebichtig, of de kiezers voor lichting noodig hadden en of niet iedereen zijne partij reeds gekozen had. Maar niet twijfelachtig oordeelde het bestuur de vraag de voorzitter herbaalde dit met nadruk of het algemeen belang eischte de ontbinding der Kiesvereenigiug op dit oogenblik. Van daar dat het met algemeene stemmen besloten had, de ontbinding aan deze vergadering voor te stellen. Na eene vrij uitvoerige discussie waaraan deelnamen de heeren Van der Ven, Macaré, Krol, Van der Mersch, 't Hooft, H. E. Waller en A. J. van Tkiel werd, na stemming, tot ont binding der Kies vereeniging besloten. Voorat had Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré de redenen uiteengezet, die hem bewogen zouden hebben indien hij de vorige vergadering had kunnen bij wonen de candidatuur van den heer Gallandat Huet ernstig te ontraden; in hoofdzaak nederkomende op de ondoor dachte wijze, waarop dat Raadslid beschul digingen had ingebracht, die hij niet met de noodige bewijzen had kunnen staven. Naar aanleiding van den onzen lezers bekenden brief door den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet aan het bestuur toege zonden, verklaarde de heer v. Assendelft de Coningh, dat hij niet gaarne als onbe trouwbaar persoon wil bekend staaudat de verklaring van de door hem in de vergadering gebezigde woorden deze is: Toen de beer Huet voor eeuigen tijd bij hem was, betreurde spreker het, dat er van die zaak (de bekende aanklacht) zulk een ophef was gemaakt en dat er zulke groote sommen daarbij genoemd werden. De heer Huet zeide toen ter loops: nu, dan heb ik daarin misgetast. Sprei vatte dit alzoo op, dat de heer Huet ongelijk bekende en neemt het hem vol strekt niet kwalijk, dat hij zich eenige dagen later niet meer kon herinneren, dat hij woorden, welke zoo ter loops gespro ken waren, gebezigd had. Aan B. van Opzeeland is vergun ning verleend tot oprichting van een slachterij, rookerij en vetsmel- terij in het perceel aan de Kerkhof straat no. 35, kad. sectie D. no. 3111. Zaterdag werd bevorderd tot doc tor in de klassieke letteren aan de rijks-universiteit te Leiden, de heer H. M. B. ter Haar Romeny, geboren alhier, met acad. proefschr. get.: «De anctore tragoediarum, qua sub Se- necae nomine feruntur, Vergiliiimi- tatore.» Zondag had aan bet Museum van Kunst nijverheid, Paviljoen alhier, de prijsuit- deeling plaats van de Teekenschool voor Kunstnijverheid. Aan de volgende leerlingen werden prij zen uitgereikt: IVe klasse. C. Bosman, einddiploma en zilveren medaille. Ille klasse. J. P. Hagen, le prijs, bouwkundig teekenen; Dirk Andrea, id., bandteekeneuW. P. A. I. Vaarzon Moret, e prijs, bandteekenenE. Knevel, 2e prijs, bouwkundig teekenenJ. P. van den Bergh, prijs, handteekenen. en verkrijgen een getuigschrift: J. Bierboom, W. van Dijk, J. Heydanus, J. vau Opzeeland, E. A. Boeree, J. N. Bakker. 11e klasse. W. H. Rademacher, le prijs, bouwkundig teekenen; P. Simons, le prijs, bouwkundig teekenen; E. J. v. d. Mark, le prijs, handteekenenII. C. van Dijk, 2e prijs, bouwkundig teekenen; J. Visser, 2e prijs, handteekenen. en wordt een getuigschrift uit gereikt aan: Berend Sweers, Chr. van der Loo, J. Metten, A. J. Ruysenaars, P. van Leeuwen, H. W. Smit, J. Boeree, H. Hazenkamp, David Andrea. Ie klasse. Dirk Andrea, le prijs, hand teekenen: S. Hulseher, le prijs, handtee kenen; P. Groet, le prijs, bouwkundig teekenen; A. P. H. de Groot, le prijs, bouwkundig teekenen. en wordt een getuigschrift uit gereikt aan: C. Vos en C. vanAmstel. Do prijzen werden met een toepasselijk woord door den directeur, den heer E. von Saher, overhandigd. Mod verzoekt ons mede te deelen dat van hetgeen bij den brand van Zaterdagnacht, ten huize van den heer B., Ged„ Oudegracht alhier, verloren gegaan is, de materialen en het onderhanden zijnde bindwerk niet. de overige inboedel wel ver zekerd was. Hedenvoormiddag ten li1/* ure is brand ontstaan op den zolder van het huis Barrevoetesteeg No. 6, be woond door J. Wevers, winke lier in kledingstukken. De brand ontstond door het te dicht plaatsen van vuur bij een bed, dat men wilde laten drogen. Verschillende klee- dingstukken en twee bedden zijn grootendeels verloren gegaan. De brand is door de bewoners gebluscht. De politie was nog met den slangen wagen vertrokken, maar heeft geene diensten verricht. Alles is verzekerd. Wonderlijke geboorte. Te Heem stede is in den afgeloopen nacht een dood kind met twee hoofden ter wereld gebracht. De beide hoofden bevinden zich naast elkander op de schouders eu zijn met het aangezicht naar dezelfde zijde gekeerd. De kraamvrouw is naar omstandigheden vrij welvarend. De heeren E. W. van Loenen, te Heemstede, en K. F. van Maas, te Haarlem, 'accoucheurs, verleenden adsistentie. Door B. en W. van Haarlemmer meer zal op Dinsdag 22 Nov., des voormiddags ten 10 ure in 't open baar aanbesteed worden: lo. het onderhoud en het begrinten der dorpswegen; 2o. het aansteken en onderhouden der lantaarns, met bij levering van het benoodigde, in 3 perceelen. Aanwijzing geschiedt ten raadhuize, op 18 Nov. a. s., des mor gens ten 10 uur. De bestekken lig gen ter lezing ten raadhuize, als mede voor de lantaarns te Nieuw- Vennepbij J.Pasuiooy, en te Abbenes bij J. L. v. Essen. Men schrijft ons uit den IJpolder: Hoezeer de brutaliteit onder de bedelaars ten plattelande toeneemt kan blijken uit 't volgende Vrijdagavond verscheen in een bierhuis in den Grooten IJpolder een schamel gekleed persoon, die onder bedreiging tot moord, van de de vrouw des huizes, welke alleen thuis was, geld eischte. Op 't zelfde oogenblik sluit hij de deur en brengt de vrouw met een steen een paar bloedende wonden op het hoofd toe. Deze begeeft zich naar de secretaire en neemt daaruit een portemonnaie met geld. Daar het in 't vertrek duister was, begeeft zij zich met den vreemdeling naar buiten ten einde hem het groote geld (met hetwelk hij genoegen nam) ter hand te stellen. Pas is zij evenwel buiten of zij suelt den weg op, waarlangs juist eenige personen naderen.De indringer ontvluchtte nu, doch werd later door de politie onder een brug in dezen polder gevonden. Hij werd herkend als zekeren Jansen, een berucht persoon, en is later (verwonderlijk I) voorloopig op vrije voeten gesteld. LETTEREN EN KUNST. Op de tentoonstelling in «Arti" zijn aangekocht: //Avond aan liet Kanaal" van J. Van de Sande Bakhuyzen, voor f 1800; //Leeuwen" van Jan Van Essen, voor f 1500, en //De Vioolstudie" vanJ. v. Maris, voor f 2800. In de Vrijdagavond te Delft gehouden vergadering van de dezer dagen aldaar opgerichte mannen-zangvereeniging, is het concept-reglement vastgesteld. Tot direc teur werd benoemd de heer E. Boers. Voor de te houden repitities zal de bovenzaal van het oude gymnasium, door de gemeente kosteloos afgestaan, worden in gebruik genomen. Jules Lacroix, broeder van den bi bliophile Jacob, schrijver van verscheideue romans en tooneelstukken, wiens vertaling van Sophocles' «Oedipus" door de «Aca démie Eranyaise" met den prijs van 10.000 frs. werd bekroond, vertaler van Shakespeares' «Lear" en «Macbeth", is op 78-jarigen leeftijd gestorven. Hans v. Bülow zal weldra aftreden als orkest-directeur van de opera te Ham burg, maar bij blijft daar de Philharm.- concerten dirigeeren. Op een concert te Berlijn, hedenavond, zal Eugen d'Albert zijn ouverture van Grillparzer «Esther" dirigeeren. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit is bepaald, dat in den loop van het jaar 1888, voor den tijd vau vijfjaren, zulllen worden gedetacheerd: bij bet leger in Nederlandsch-Indië, de le luits. E. A. T. Sommer, van het 4de; H. A. Zegers, van het 6de, en L. J. L. Schas, van het 8ste reg. inf„ alsmede P. Glerum, van de hoofdcursus-compagnie te Kampen; bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren van het Indische leger, alsbij het 3de reg. inf., de le luit. C. de Visserhij het 4de reg. inf., de le luit. J. L. T. Sanders; bij het 6de reg. inf., de le luit J. C. E. van Wagtendonk; en bij het 8e reg. inf., de le luit. H. 's Graeuwenallen van het wapen der inf. Per stoomschip «Prins Alexander" zal 10 December een detachement van 40 man en 4 onderoff. naar Padang vertrekken, onder bevel van de 2e luitenants der inf. A. Deutz en L. II. C. Beijens. Het schroefstoomschip «Alkmaar", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. E. Bervoets, vertrok heden uit Nieuwediep tot het doen van eenen kruis tocht in de Noordzee ter bescherming van de visscherij. Het ontwerp betreffende een definitieve regeling van het onderwijs aan de Kon. Milit. Academie, is door de Regeering opnieuw aan den Raad van State toege zonden. De le luit. G. W. Mossel is op zijn verzoek overgeplaatst van het 7 e bij het 8e regiment infanterie. De off. van adm. 2de klasse der marine J. A. C. B. zal voor eenen raad van onderzoek terecht staan. De raad be staat uit de heeren Buyskes, kapt.-luit. ter zee; De Petit, kapt. der mariniers; Hazenberg, off. van adm. le klasse; Van Rijn van Alkemade, off. van adm. 2de kl.; Graaf van Hogendorp, luitenant ter zee 2e klasse. ONDERWIJS. Volgens het rapport der exameu-com- ïnissie zijn voor de Eransche taal (1. o.) geëxamineerd 407 mann. en 285 vrouw, caudidaten, waarvan respectievelijk 138 en 148 slaagden. Door den heer Jb. Wuijster, leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden, is tegen 1 Jan. eerv. ontslag uit deze betrekking gevraagd. Voor de betrekking van onderwijzeres FEUIXiLETO NT. 80) XXX» HOOFDSTUK. DE AANVAL OP HET KAMP. Door de sporen aangevuurd, sprong het edele ros over de door de Indianen omvergeworpen verschansingen, en in een oogwenk waren de beide ruiters zij aan zij. De Indiaan zwaaide zijn knots; Diaz bedreigde hem met zijn bebloeden degen. Het was gedurende eenige oogenblikken eene be wonderenswaardige worsteling van vlugheid, moed en behen digheid. Beiden bevestigden den goeden naam der Mexikanen en der Indianen, die de beste ruiters der wereld zijn; de knots van den Apacb deed den degen des Mexikaans in stukken vliegen. De twee strijders worstelden toen lijf tegen lijf om te beproeven elkander uit den zadel te lichtenmaar gelijk centaurussen scheen ieder hunner één met zijn paard te zijn. Fabel<?t?4 tig monster, half mensch, half paard. Eindelijk kon Diaz zich uit de omknelling zijns vijands los maken. Zonder zijn vijand uit het oog te verliezen, deed hij het dier terugwijken, daarna, toen hij eenige passen achterwaarts was, deed hij door middel zijner sporen het paard zoo woedend steigeren, dat het dier eeu oogen blik boven de Indiaan en zijn paard scheen te zweven. Op hetzelfde oogenblik lichtte de Mexikaan het rechterbeen op, zonder dat zijn voet den stijgbeugel losliet en met een stoot van den houten, doch breeden, zwaren, met ijzer beslagen beugel, verbrijzelde hij den schedel des Indiaans, dien zijn paard dood en nog in den zadel hangende medevoerde. Deze laatste en schitterende daad was het einde van den strijd, die reeds zoo lang duurde. Eenige pijlen vlogen zonder hem te raken, om de ooren van Diaz, die door zijne gezellen met vreugdekreten ontvangen werd. Diaz nam in de plaats van zijn verbrijzelden degen een ander wapen en schepte adem. Een oogenblik van rust, onmis baar voor beide partijen, had als op een afgesproken teeken plaats. Men kon toen elkander ondervragen. Arme Benito I riep Baraja, dat God zijne ziel heb- be I Het is een zwaar verlies voor ons! Het zijn alleen, ge loof ik, die verschrikkelijke gebeurtenissen, die ik betreur.... En wat nog meer te betreuren is, onderbrak Oroche. dat is dood van den braven Cuchillo, den gids der epxe- ditie. Uwe denkbeelden zijn nog verward ten gevolge van den knotsslag welken gij op het hoofd gekregen hebt, zeide op zijne beurt Diaz, op zijn stijgbeugel de buigzaam heid van den nieuwen degen, waarvan hij zich voorzien had, beproevende. Zonder den braven Cuchillo, zooals gij hem noemt, zouden wij dezen avond niet minstens een twintigtal onzer dappere kameraden, die wij morgen te be graven hebben, verloren hebben. Cuchillo heeft ongelijk gehad een dag te laat te sterven. Wat hem aangaat durf ik niet te zeggen: God hebbe zijne ziell Gedurende dezen tijd, beraadslaagden de Indianen onder elkander. De laatste daad van Diaz, den dood dien ver scheidene der hunnen in het kamp der blanken gevonden hadden, degenen die door de kogels der Mexikanen buiten gevecht waren gesteld, dit alles had hunne gelederen ge dund. De Indianen maken zich nooit woedend over onmo gelijke krijgsverrichtingen. Eene zonderlinge mengeling van voorzichtigheid en doodsverachting onderscheidt dit ras. De voorzichtigheid ried hun den aftocht aanzij voerden dien even snel uit als den aanval. Maar de avonturiers hadden eene geheele andere taktiek te volgen. Het was hoogst noodig gebruik te maken van eene overwinning waarvan het gerucht tot in 't diepst der woestijn moest doordringen en voort aan hun tocht verzekeren. Daarom werd dan ook het be vel van don Estevan om de vluchtelingen te vervolgen, met geestdrift ontvangen. Een twintigtal ruiters wierpen zich te paard. Pedro Diaz was uiet de laatste. Den degen in de eene hand, de lazo en den teugel in de andere, verdween hij spoedig met zijne gezellen uit het gezicht der in het kamp achtergebleven Mexicanen. Alhoewel allen meer of min gekwetst, hielden dezen zich alvorens uit te rusten eerst bezig om de verbroken liniën hunner verschansingen te herstellendaarna, over stelpt door vermoeidheid, dorst en honger, zonder te denken om de omheining der legerplaats van de lijken die er

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1