te Koog aan de Zaan hebben zich niet minder dan 61 sollicitanten aangemeld. De openbare school aan den Stompen Toren (Noord-Schermer), vroeger behoord hebbende aan de kerkelijke gemeente van de Bedekte Schermer, maar vóór eenige jaren overgenomen door de burgerlijke gemeente Oterleek, werd tot heden ook door verscheidene kinderen uit de omlig gende gemeenten bezocht. De Schermer toch behoort tot 8 verschillende gemeenten, en genoemde school staat ongeveer in het midden van den polder. Daar die school echter onlangs, vooral omdat ze te klein is voor het aantal daar tegenwoordig school gaande kinderen, door den districts-sckool- opziener is afgekeurdheeft de burge meester van Oterleek het voornemen te kennen gegeven, haar met 1 Jan. 1888 niet meer toegankelijk te stellen voor kinderen uit andere gemeenten, tenzij deze belangrijk meer dan tot beden bijdragen in de kosten van het onderwijs aan die school. Vooral de ouders dier kinderen, die, bij volvoering van genoemd voornemen, de op ongeveer een uur afstands gelegeu school hunner gemeente zouden moeten bezoeken, terwijl straksgenoemde school in hunne buurt staat, zien met spanning den afloop dezer zaak tegemoet. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Wommels hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. De jaar wedde bedraagt f 800. Uit Eist onder Reenen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De heer A. van den Berg, godsdienst onderwijzer, werkzaam ter christelijke school te Venendaal, heeft aan den Raad der gemeente Reenen vergunning gevraagd in de openbare school alhier eene Zon dagschool te houden. Vele ingezetenen van hier, bevreesd dat het den heer Van deu Berg alleen te doen is om propaganda te maken voor de zaak der doleerenden, tee kenen thans een adres aan den Raad om op bedoeld verzoek afwijzend te beschikken. Zij zeggen daarin o. a. Onze vaderen hebben hier met groote moeite en zware opofferingen eene kerk gesticht, de ondergeteekenden blijven hen dankbaar en zijn gelukkig in haar bezit; die kerk door twist en tweedracht te zien verscheuren, zoude hun innig leed doeu. //Eist, een dorpske dat hoogst moeielijk eenen predikant kan krijgen, zal steeds herderloos blijven, indien daar het ramp zalig twistvuur ontbrandt, indien men daar eene reformatie op touw zet, die slechts uit sluitend menschenwerk is, naar de vaste overtuiging van de ondergeteekenden, geleid door verwoesters der gemeenten Gods en daarom Gode nimmer welgevallig kan zijn." VISSCHERIJ. Tessel, 1 Nov. De verzending van koroesters is begonnen. De oesters worden afgeleverd tegen f50 per 1000 stuks. Nieuwediep, 12 November. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen //Sirene", sch. Zwartveld, //Jan Hofland", sch. v. d. Hoeven, //Maria Jacoba", sch. M. Noordzij, en //Johannes Cornells", sch. J. Noordzij, te zamen met 10.200 groote, 1600 kl. schelv., 41 le vende, 150 doode kabelj., terwijl door 46 beugers 50 tot 200 schelv. en door 65 korders 40 tot 250 schelv., 25 tot 150 groote, 20 tot 80 kl. tongen, 4 tarbotten, 5 tot 20 roggen en 1 tot 10 mandjeski. schol werden aangevoerd; beugschelv. gold f 22 a 20.50, groote sloepschelv. f 10.50 a f9.50, kleine idem f3 't honderd, lev. kabelj. f2.85 a 2.60, doode idem fl.85 a 1.65, gr. tong 45 a 35 ct., kl. idem 10 a 20 ct., tarbot f10 a f12, rog 77 a 83 ct. per stuk, en kl. schol f3.80 a 85 ct. per mandje. Lemmer 11 November. Doordien het grootste aantal visschers zee kiezen ter haringvisscherij, was de aanvoer van Zuiderzee-bot alhier in de laatste dagen beperkt. Yangst was echter goed en kwa liteit zeer voldoende door groote van stuk en dikten vetheid van visch, zoodat visschers liooge prijzen bedongen. In genoemde da gen werden alhier aangebracht plus minus 600 kilo's, die in den kleinhandel lot 30 cent per kilo bedongen. Heden was de vangst van haring op de Zuiderzee niet ruim; aan de bokking- rookerijen ter deze plaatse werden aange bracht 2000 stuks of 10 tal, die werden afgezet voor f3.50 per 200 stuks of tal. II I s: L A I). Bij kon. besluit zijn benoemd: met in gang van 22 November 1887, tot burge meester vau Emmen, W. Tijmes, secreta ris dier gemeente; met ingang van 24 November 1887, tot burgemeester van Bokstel, E. G. A. R. baron van Lams- weerde; met ingang van 25 November 1887, tot burgemeester van Hoogwoud, C. Pijper, en tot burgemeester van Op meer, H. J. K. van den Steen. Bij kon. bes), is met ingang van 1 Jan. 1888 aan jhr. C. A. E. A. Panhuys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Rijkscommissaris bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, met dankbetuiging voor de door hem iu die betrekking den laude bewezen diensten. Bij beschikking van den minister van Einanciën zijn met ingang van 1 No vember jl. bevorderd tot verificateur der le categorie, de verificateurs der 2e cate gorie, de heeren Ij. J. A. H. du Moulin, M. Lorjé, H. Scliomaker, L. Overgauw, 11. Iburg en E. H. Kalmijtot verifica teur der 2e categorie, de verificateurs der 3e categorie P. J. Leurs, W. E. Lerou, E: Marda eu J. A. ten Broek; tot verifi cateurs der 3e categorie J. Renken, H. JJ. Esmeijer, A. H. Heuseu en M. Op- penheimer. Tot kom mies-verificateur le categorie de kommiezen-verificateurs der 2e catego rie D. S. Bodde, G. de Wilde en J. J. van Battenburg, eu tot kommies-verifica teur der 3e categorie P. Nap, allen te Rotterdam geplaatst. De gewone audiëntie van den min. van Oorlog zal op Donderdag den 17en November aanstaande niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct. Het Stbl. no. 193 bevat tie wet van den 6dea Nov. 1887, houdende vorande- ïingen iu de additioneele artikelen der grondwet. De regeering heeft voorgesteld f 7000 subsidie toe te kennen voor de nationale tentoonstelling van kunstnijverheid, in 1888 te 's Gra- venhage te houden. Volgens een bulletin van De Wereldburger zijn in de tarief-kwes tie van den Transvaalsohen spoor weg de Hollandsche belanghebben den met Macmurdo tot. volkomen overeenstemming gekomen. - De meerderheid der commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Hol land heeft zich vereenigd met het voorstel van Ged. Staten om op het adres, houdende klachten over ver nauwing van de monding van de Kromme Aar, te kennen te geven dat er voor de Provincie geene ter men bestaan om tot eene verbete ring van de Oude Aar over te gaan, daar dat vaarwater alleen aan het lokaal verkeer een eenigszins kor- teren weg kan verschaffen. Een lid meende dat door het gebruik van het vaarwater belangen worden ge diend niet geheel van lokalen aard. Naar aanleiding van het voor stel van het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland den heer J. J, Lazonder, om aan Ged. Staten een onderzoek op te dragen in hoever aan locaal-spoorwegen of tramwe gen subsidiëu uit de provinciale kas zouden moeten worden verleend, herinneren Gedep. Staten van Zuid- Holland dat iu 1884 bij eene inge komen subsid''e-aanvraag voor tram- aanleg, de commissie uit de Staten met hun college eenparig van oor deel was, dat de provinciale kas voor dit doel aaagesproken kan worden, indien de noodzakelijkheid van den tram-aanleg duidelijk blijkt en de noodzakelijkheid der hulp be wezen worde. De polder „de Schermeer" zal bij de nieuwe indeeling der kies districten voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, bij vier verschil lende districten worden ingedeeld, te weten Alkmaar, Oudorp en Oter leek bij het district Alkmaar; Aker sloot bij het district Beverwijk; Zuid en Noordschermer bij het district Zaandam; en Schermerhorn en Ur- eem bij het district Hoorn. Omtrent het lot van den ge wezen kapitein Willink Ketjen schij nen velen in dwaling te verkeeren. Bijna iedereen denkt, dat de klager door de regeering op straat is gezet, zonder een cent pensioen of onder stand hoegenaamd, waardoor de man ia vervallen tot de armoede, waarvan hij zelfs in zijn geschriften spreekt. De heer Ketjen trekt echter wel degelijk pensioen, het bedraagt f1550 'sjaars, en is betaalbaar te 's Hage. VI. BI. v. d.) De gymnastiekvereen. «Bato» in de Rijp, is als rechtspersoon er kend evenzoo «Hercules» te de Beemster. - Men schrijft ons uit Zaandam: De vorige week hield de Gym- nastiek-en Schermvereeniging «Con cordia» de algemeene jaarlijksehe vergadering. Uit het verslag van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereenigmg in bloeienden toestand verkeert; het getal leden en donateurs toch is toegenomen, en de rekening sluit met een batig saldo. Door de vergadering werden verschillende leden in het bestuur benoemd, en werd bepaald, dat de onderwijzer J. Havinga als directeur zal blijven fungeeren. Donderdagavond gaf de too- neelvereeDiging «Elora» van Koog a/d Zaan op de bovenzaal van «Café Suisse» alhier eene voorstel ling ten voordeele van het op te richten Oude Mannen- en Vrouwen huis. Opgevoerd werden «De nood lottige geschriften, «drama van J. H. Jansen, en «Eene kleine ver gissing» blijspel van Antoni. De vertooners deden hun best, maar hadden weinig eer van hun streven, daar het weiaig talrijke publiek grootendeels uit kinderen bestond. De N. B. C. meldtEen paar honderd personen, waaronder vele opgeschoten knapen, vermaakten zich Vrijdagavond met het zingen van het zoogenaamde vrijheidslied, voor het huis van den Amerikaan- sche consul in de Doelenstraat te Am sterdam, omdatte Chicago vier moordenaars waren opgehangen, van wie de jury als bewezen had aan genomen, dat zij medeplichtig waren aan het werpen van bommen onder politie-agenten, zoodat vele van deze en ook tal van omstanders uit het volk werden gekwetst of gedood. Toen de betoogers bij bet terug- keeren in de Kalverstraat wat al te rumoerig werden, joeg de politie ben uiteen. Een onzinnig strooibiljet, geheel in den geest van de opruiende taal van Recht voor Allenwas in de stad verspreid. Op het «steenen huis» van het Volkspark woei den geheelen dag de roode vlag half-stok. Dat ge schiedde omdat in Chicago de ver oordeelde anarchisten werden opge hangen. Men schrijft ons uit Hilversum Zaterdagmiddag is alhier na een kortstondige ziekte overleden me juffrouw Coppens, vele jaren lang gemeente-vroedvrouw. Haar verscheiden zal ongetwijfeld bij een groot gedeelte van Hilver sum's ingezetenen met diepe smart vernomen worden, want behalve om haar groote geschiktheid als verloskundige, werd zij niet minder geroemd om haar menschlievend- heid, zoo dikwijls in bange uren duor haar betoond. Al moge ook weldra, naar wij hopen, haar plaats door een ander even waardig worden ingenomen, toch zal de naam van juffrouw Cop pens gewis nog langen tijd in dank bare herinnering blijven voortleven. Wegens den verbouw van de school aan de Schoolstraat is de geldkist van onze gemeemte ledig, zoodat op voorstel van burgemeester en wethouders door den raad besloten is tot het sluiten van een leening groot f 9500. Door de liberale kiesvereeni- ging «de Eendracht» is tot candi- daat voor een lid van den raad ge steld de heer J. C. Gülcher, school opziener in het arrond. Hilversum. Uwe lezers zullen zich herinneren, dat het eertijds de heer Gülcher was, die nog al moeite heeft aan gewend tot het verkrijgen van een hoogere burgerschool alhier. Van R. C. zijde is tot candidaat geproclameerd de heer A. A. de Wit Gzn. Zondag werd te Enkhuizen door de politie aangehouden zekere V. wonende aldaar, die in het dorpje Hein, van een der ingezetenen een portemonnaie, inhoudende f 12, bad ontvreemd. In de buitengronden van het Vlie dreef Vrijdag een op zijde lig gend wrak, zwartgeschilderd; slechts een mast met een stuk zeil waren te zien. De residentie heeft een van hare meest bekende straattypen ver loren. «Blinde Jeannet» behoort niet lan ger tot de levenden. In de registers van den burgerlijken stand werd Vrijdag ongeteekend dat Sara Na than, oud 86 jaren, jonge dochter (o, ambtenaren wat bittere ironie!) aan dit aardeche tranendal is ont rukt. Niet aan de vergetelheid, want de ouden van dagen herinneren zich hoe zij haar reeds in het Haagsche bosch hoorden zingen, haren lang niet onberispelijken zang op een guitaar begeleidende, toen zij nog kinderen waren. En die kinderen kennen bijna alle de arme blinde vrouw die op gevorderden leeftijd gekomen, steeds hare talenten in het Haagsche bosch bleef ten toon spreiden. Een reeks van jaren leefde Jeannet van de giften der weldadige Hage naars. Vooral onder de gefortuneer- den bad ze haar vaste klanten. Bijna eiken morgen zong zij haar klein repertoire voor den ingang van het «Hotel Pauiez» of voor dien van den «Doelen». En menigmaal ontving ze uit vorstelijke beurs al daar milde giften. Eens ontving zij zelfs van een Nederlandschen vorst een geschenk van groote waarde. Toen de blinde nog pas als straatzangeres haar brood moest verdienen, begiftigde Koning Willem II der arme met het onmis baar instrument, de guitaar, dit maal naar men beweert met zilveren snaren. Dat die zilveren snaren reeds lang hebben moeten springen om in den nood der tijden te voorzien is wel aan te nemen. Maar de guitaar en de vrouw verlieten elkander niet tot de dood ze scheidde. Bij een goud- en zilverkas houder te 's Hage werden nu en dan door een verdacht uitziend persoon goudsnippers verkocht. De kooper kreeg argwaan en deed van het geval aangifte bij de politie, welke den verkooper arresteerde. Deze zeide te Leiden thuis te behooren en gaf een anderen naam op dan bij den goudsmid, tevens ontkende hij goudsnippers te hebben verkocht, maar met den opkooper ervan ge confronteerd, kon hij het niet lan ger loochenen. Hij beweerde toen genoemde voorwerpen van eenen mede te Leiden woonachtigen goud- smidsbediende te hebben ontvan gen. Ook deze persoon werd aan gehouden en het bleek dat deze de goudsnippers van zijn patroon had gestolen, met den eerstaangehoudene een accoordje gemaakt ze voor ge zamenlijke rekening te verkoopen en bij iederen verkoop de winst, ongeveer f30, met zijn handlanger had gedeeld. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Naar men verneemt was de fabriek der firma van Andel te Gorinchem met den daarin aanwe zigen voorraad koren en meel, niet verzekerd. Meegedeeld is, dat de heer J. Oortman te Utrecht, die voor meer dan een half millioen aan legaten vermaakte, zijn huishoudster, die hem vijf en twintig jaar trouw en eerlijk diende, en het bij den zeer zuinigen man zeer zuinigjes had, vijf gulden toedacht. Dit herinnert de Arnh. Ct. aan het legaat van den erfoom, met wien jaren lang, avond aan avond een zijner neven een partij schaak kwam spelen, met opoffering van alle genoegens zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. In zijn testament kreeg de neef het schaakbord met de stukken en niets meer. De erflater had er bij aan- geteekend, dat zijn neef, die zulk een hartstochtelijk schaakspeler was, zeker niets aangenamer kon wezen, dan deze herinnering aan hunne genoeglijke avondjes. Vrijdag zijn door de keur meesters te Arnhem afgekeurd 200 kilogram varkeusvleesch, afkomstig van de nieuw opgerichte varkens- stoomslagerij te Osek. Bovendien zijn op markt nog eenige kilogrammen afgekeutd, en is de aanvoerder be keurd wegens bet op de markt brengen van niet gekeurd vleesch. Bij de alleen wonende weduwe S. ia de Weerdjesstraat te Arnhem is eene partij aardappelen en wijn gestolen. Terwijl de bewoner met veld arbeid bezig was en zijne vrouw pannekoeken bakte, sloeg de vlam iu de pan eu deelde zich aan eenige licht brandbare voorwerpen mede. Dit was de oorzaak, dat Vrijdag de boerenhofstede «Ceres» in den Prins- Hendrikpolder, bewoond door den landbouwer Fulps Duinker, door brand in de asch werd gelegd. Door den mist kon men van de naburige dorpen het onheil niet zien, zoodat het lang duurde, eer er eene brand spuit kwam opdagen. De bewoners van O udeschild verleenden met hunne spuit hulp, doch konden weinig meer uitrichten. In de schuur was veel bereid zeegras geborgen, dat niet verzekerd was en voor een groot deel te loor ging. Huis en inboedel waren geassureerd. Het vee werd gered, benevens een klein deel van den inboedel. Bij het vertrek der stoomboot van Leeuwarden op Opeinde bleek, gezaaid lagen, te zuiveren, strekte zich ieder op den nog van bloed vöchtigen bodem uit om eeDige oogenblikken rust te genieten. Te midden der indrukwekkende stilte des nachts verlichtte weldra bet schijnsel der maan en der uitgaande vuren de slapenden, zoowel als degenen die niet meer zouden ontwaken. XXXL HOOFDSTUK. De fatalist. Te midden dezer kalmte die op het geraas van den strijd volgde, en terwijl de dorstige aarde al het op hare opper vlakte vergoten bloed opslurpte, was er echter een enkel man die na ongeveer een kwatier uurs laDgzaam opstond. Met behulp van het zwakke licht van een uitgebrand hout dat hij in de hand had, onderzocht hij al de aan zijne voeten uitgestrekte lijken. Hij scheen op deze loodkleurige of bebloede gezichten den namen te lezen die zij bij hun leven gedragen hadden. Nu eens verlichtte de glans van het hout de zonder linge schildering van een Indiaansch lijk of het bleeke ge laat van een blanke zij aan zij den eeuwigen slaap sla pende; dan weer verried een onderdrukt gekerm een der gewonde gelukzoekers; maar bij elk onderzoek maakte de nieuwsgierige bezoeker eene beweging van teleurstelling. Eensklaps, te midden dezer doodsche stilte, die zoowel de levenden als degenen wier ziel het lichaam verlaten had, bewaarden, trok eene zwakke stem de aandacht van den nachtelijken zoeker. In de halve duisternis trachtte hij de plaats te verkennen vanwaar de stem riep. Eene zwakke beweging met de hand die een dergenen maakte die onder zijne oogen lagen uitgestrekt, nam zijne onzekerheid weg. Hij naderde den stervende en met behulp van het weinige licht dat het halfverteerde hout gaf, herkende hij den aan zijne voeten uitgestrekten man. Ah 1 zijt gij het, mijn arme Benito, zeide hij terwijl zijn gelaat een gevoel van diep medelijden uitdrukte. Ja, zeide de oude herder,-het is de oude Benito, die in de woestijn sterft, daar hij er bijna altijd in geleefd heeft.... Wat mij betreft, ik weet niet wie gij zijt, mijne oogen zijn verduisterd.... Behoort Baraja altijd nog tot deze wereld Ik denk het, antwoordde de manhij is thans op de vervolging der Indianen uit en hij zal, naar ik hoop, vroeg genoeg terugkomen om u een laatst vaarwel te zeggen. Ik twijfel er aan, hernam Benito. Ik had hem een laatste vers van het gebed der stervenden willen leeren ik, ik herinner het mij thans niet meer; kent gij er soms geen? Geen letter er van, gaf de ondervrager den stervende ten antwoord. Dan zal ik er maar buiten moeten blijven, ant woordde Benito, wiens onverstoorbare gelijkmoedigheid hem zelfs in dit laatste oogen blik niet verliet; daarna hernam hij met nog zwakker stem: Ik heb aan Baraja een ouden makker, een ouden vriend achtergelaten; wie gij ook zijn moget, druk hem als mijn laatsten wensch op het hart, dat hij hem bemint zooals ik.... Een broeder zonder twijfel? Beter dan dit; mijn paard. Ik zal hem uwe opdracht herhalen, twijfel er niet aan. Ik dank u, hernam de grijsaard; wat mij betreft ik heb mijne reis afgelegd. In mijne jeugd hebben de Indi anen mij niet gedood toen zij mij gevangen hadden gemaakt; zij hebben mij in mijn ouderdom gedood, zonder mij in hunne handen te krijgen, dat Hij hield stil. Het waren de laatsteuitingendesgrijsaards. Dat weegt tegen elkander op, voegde de oude herder er nog met zóó'n zwakke stem bij, dat het geluid er van nauwelijks het oor bereikte van dengene die naar hem luisterde. Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2