NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 16 November 1887. No. 1340. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: S T A I) S NI E U IV S. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangère G. L. BATJBE 8f Co., JOII. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. fSjSglJ0» Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAAJEtLEM'S DA GBLAD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een prachtigen Roman van 242 bladzijden druks. DB DIBBCTIB. Haarlem, 15 November. De gezondheidstoestand d.pzer ge meente was in de afgeloopen maand October betrekkelijk zeer gunstig.Ter gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziek ten aangegeven 16 gevallen van mazelen, 4 van roodvonk, 3 van februs typhoïdea en 1 geval van angina dipbtberina, terwijl 2 lijders aan februs typhoïdea bezweken. Het totaal der overledenen was evenals in de laatste maanden laag en be draagt met 7 levenloos aaDgegeve- nen 69. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 17.2. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan klierziekte 2, aan kanker 2, aan stuipen 2, aan hersenziekten 5, aan croup 5, aan ziekten der ademha lingsorganen 13 (waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspu wing), aan ziekten der spijsverte- riugswerktuigen 10, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorza ken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 25, van 15 jaren 6, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 11, vau 50—65 jaren 6, van 65—80 jaren 7, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 72 jongens en 80 meisjes. Naar wij vernemen is de toestand van den beer van der Wal, wien Vrijdag met zijn paard een onge luk overkwam, niet van dien aard, dat er onmiddellijk gevaar bestaat. De patient is echter uiterst zwak. De beer Rinaldini, de nieuwe pauselijke nuntius, beeft Maandag in gezelschap van zijnen secretaris een bezoek afgelegd bij den R. K. bisschop alhier. De commies der posterijen le klasse W. M. van Idsinga is nu definitief met ingang van 1 December over geplaatst van bet postkantoor te 's-Bosch naar dat alhier. Maandagmiddag werd bier ter stede in zijne woning een beschon ken man gearresteerd, die zoo ge weldig te keer ging en daarbij zoo dreigend met een mes zwaaide, waarmede bij ieder die hem naderde wilde verwonden, dat de te hulp geroepen politie niet dan na veel moeite er in slaagde hem naar bet politiebureau over te brengen, doch niet dan nadat bij een der burgers, die daarbij de behulpzame band bodeD, bad verwond en zelfs den ketting, dien men hem bad aange legd, vaneen bad gerukt. Door de politie alhier is in beslag genomen een looden dubbeltje, dra gende de beeltenis van Koning Wil lem III en bet jaartal 1873. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagbl1 machinist-bankwerker, 1 vuurwer ker, 1 bout- en marmerschilder, 1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of loopknecht, 1 barbiersbediende. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 winkeljongen, 1 smids jongen. Men schrijft ons uit Zandvoort: De rij der Nutslezingen, die in dezen winter te Zandvoort gehouden zullen worden, werd Donderdag avond,den lOden dezer, geopend door den heer B. J. Beek uit Leiden, die optrad met de novelle van Cremer: «Bruur Joapik.» Uit de opkomst der leden bleek, dat de heer Beek, die ook in den vorigen winter alhier twee lezingen gehouden heeft, als spreker zeer gewaardeerd wordt. Yan 't begin tot het eind wist spreker door zijne keurige voordracht alle aanwezigen te boeien. Een langdurig applaus was het bewijs, dat ook deze lezing zeer in den smaak viel. Met den wensch, dat de heer Beek nog me nigmaal alhier moge optreden, keerde men hoogst voldaan huiswaarts. De heer J. Wils, hoofdonderwij zer te Houtrijk en Polauen herdacht Maandag den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking als hoofd onderwijzer aldaar, aanvaardde. Tal rijk waren de bewijzen van achting en genegenheid, die hem op dezen feestdag ten deel vielen. De school kinderen waren Zondag door hem onthaald, en dezen zoowel als de in gezetenen, het gemeentebestuur,oud- leerlingen, zangvereenigingen vrien den boden den jubilaris menig stoffelijk bewijs hunner hulde aan. LETTEREN El KUNST. H. M. onze Koningin lieeft, naar men verneemt, aan mevrouw Lina Schneider eene aanzienlijke bijdrage geschonken om leerlingen van het Conservatorium te Keu len en kunstenaars uit te uoodigen tot de Vondel-feest voorstelling aldaar. Het bedrag der ondersteuning van Rijkswege voor de bewerking van het woordenboek verleend, zoo heeft de Regeeriug aan de Tweede Kamer mede gedeeld, is eenmaal in overleg met den hoogleeraar De Vries vastgesteld; daarbij is nog de steun der Belgische Regeering gekomen. Deze subsidiën worden per verschenen aflevering berekend en uit betaald; dit komt aan den min. voor, de meest ratioueele wijze van subsidieeren te zijn. De traagheid der vordering van het werk moet toegeschreven worden aan het gebrek aan vaste medewerkers, die zich uitsluitend aau de onderneming toewijden. De heer H. A. M. Roelants, uitge ver te Schiedam, heeft de ie aflevering van ziju nieuwe, door hem bij gelegenheid van het 3e eeuwfeest van Vondel toege zegde uitgave van de werken des dichters verzonden. Z. M. de Koning heeft de op dracht daarvan aanvaard. De titel der uit gave is: «Joost van den Vondel, zijn dichtwerken en oorspronkelijke proza schriften in verband met eeuige levens- bizonderheden, door dr. J. A. Alberdingk Thijm, hoogleeraar". Van Vlotens //Von del" is bijna uitverkocht; er zijn in de laatste jaren vele leveusbizonclerheden om trent den dichter aan het licht gekomen, onuitgegeven stukkeu opgespoord en duis tere plaatsen verklaard; de nieuwe uitgave is dus voldoende gemotiveerd. Kapitein J. de Waal, van den gene- ralen staf, zal naar men verneemt binnenkort de redactie van het //Militair Blad" neerleggen. Als nieuwe redacteur noemt men kapitein R. G. Moerbeek, ins gelijks van den generalen staf. Te Winschoten werd Zondag de too- neelwedstrijd, uitgeschreven door de red. kamer //Ontwikkeling," geopend met eene voorstelling van de Utrechtsche red. kamer //Kunstliefde." Opgevoerd werden//De Oude Kassier," tooneelspel door Rosier Faassen, en //Een Kop Thee", blijspel van Landre. Een talrijk publiek was tegen woordig en bleek zeer voldaan. De Ermitage te Petersburg bevat 948 doeken behooreiule tot de Vlaamsche en Hollandsche scholen. Inhoud van de //Portefeuille" No. 33 In Arti (Vorvolg), met illustratiën naar teekeuiugen van Willem Steelink. De coratieve Kunst. Salve J., De Eransche en Duitsche opera-voorstellingen te Am sterdam, 1. Het Vondelfeest te Keu len. Taco H. de Beer, Het Museum Catsianum. Taco H. de Beer, Ge- schichte der Niederlandischen Litteratur, von Lina Schneider. Een Zomernachts- droom, naar het Zweedsch van A. Ch. Edgren, door Ph. Wijsman. IJsland- sche Visschers, Roman van Pierre Loti. A. D. H., Geschiedenis der Nederlan ders op Java, door M. L. van Deventer. Tarief van Port voor drukwerken tus- schen Nederland en België. Tijdschrif ten. Taco H. de Beer, Jeau Fasteii- rath, Figures de FAllemagne contempo raine. Nieuwe Duitsche werken. Het tooneel in de Ploofdstad. Ook een pla giaat Inhoud, 17de jaargang, No. 27, van z/De Huisvrouw". De Zwabische Vrou wenvereniging. De moderne behande ling eener moderne ziekte. VII. Door dr. S. Sr. Coronel. Een vrouwen-congres. (Slot.) De dood van Lady Brassey, Jenny Liiul. Iets over de mode. Berichten uit de vrouwenwereld in biimen- en buitenland. Allerlei. Ingezonden. Feuilleton, //De Lange Hollander". Naar het Duitsch, van Rudolph Liudau. (Vervolg). Advertentiën. luhoud van de //Verzekeringsbode": Zeeverzekering. De eerste indruk. Brandverzekering. Staatscontrole op ver zekering. Ziekteverzekering. Recht spraak (Binueulandsche). Berichten. Maatschappijen. Literatuur. Spoor wegongelukken in 1886. Wetenschap pelijke vragen. Ingezonden. Varia. Brievenbus. Correspondentie. LEGER EN VLOOT. Bij Zr. Ms. besluit wordt de lui tenant' ter zee der 2e kl. J. Kuyp, be- hoorende tot het eskader in O.-I., op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontsla gen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. Bij kon. besluit ziju benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot dirigeereude-officier vau gezondheid der 2e klasse, de dirigeerende-officier van gezondheid der 3e klasse J. W. Kipp; tot dirigeerende-officier van gezondheid der 3e klasse, de officier van gezondheid der 1ste klasse, met titulairen rang van majoor, P. K. J. Pabsl, beiden van gemeld personeel. Bij kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 2e klasse, de student in de genees kunde (arts) H. H. Pilger. De in de Troonrede aangekondigde maatregelen in het belang der zeevaart, betreffen het eischen van waarborgen van bekwaamheid voor scheepsofficieren ter koopvaardijvloot. Het doen van examens voor die officieren moet door den wetge ver verplichtend worden gesteld. Door verschillende adviezen voorgelicht, zet de Regeering overweging van deze wettelijke regeling voort. Het schroefstoomsch. 4e kl. //Reiger,"' voor de Iudsche goevernements-marine gebouwd door de Ned. Stoombootm. te Feijenoord, is wat bouw en inrichting be treft geheel verschillend van de andere Indische goevernementsstoomsch. Het heeft nl. een geheel van voor tot achter door loopend tusschendek en is ingericht om achter en voor te kunnen vuren met een achterlaadkanon van 12 centimeter. De qua drant van het roer licht daarom niet boven het dek, maar daaronder, dicht tegen het bovendek aan; evenwel wordt "bovendeks gestuurd. De machines, aau hetzelfde eta blissement vervaardigd, zijn van het com- pound-systeem en van 300 paardekracht in- dicateur. De eerstvolgende vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap zal Vrijdag, 25 Novem ber, des avonds te 7 !/s ure, plaats hebben te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Als onderwerpen ter behandeling zijn aangewezen: verkiezing van eenen voorzitter uit het thans voltal lige bestuur, en eene voordracht, te hou den door den heer A. A. Beekman, oud officier der genie, over het tactisch gebruik der genietroepen te velde. De vergadering in December zal weer te 's-Hage worden gehouden. Te 's Hage is Zondag overleden de onlangs op non-activiteit gestelde le luit. M. C. B. de Groot, van het reg. grena diers en jagers. De tijdelijke officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht dr. A. Win ter nitz, is met den 14deu dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar; te zijner ver vanging aan boord van Zr. Ms. stoomschip //Alkmaar" is met dienzelfden datum ge plaatst de off. van gez. der 2e kl. bij de zeemacht, J. van der Kolk. De bij het le regiment vesting-artill. nieuw benoemde 2e luitenants G. Maes en A. P. Mol zullen 1 Dec. a. s. Rotterdam FEUILLETO KT. 81) XXXI» HOOFDSTUK. De fatalist. Dit was dan ook het laatste woord, dat van de lippen van Benito kwam. Hij was een braaf dienaar, zeide de nachtelijke bezoeker tot zichzelven. Dat hij ruste in vrede! Daarna ging hij voort de op het zand verspreide bloedige sporen te onderzoekeneindelijk vermoeid van het nutteloos zoeken, ging hij nadenkend en met bekommerd gelaat de vroeger door hem bezette plaats weer innemen. Van toen af scheen de konde en eenige gevoelloosheid des doods op nieuw het geheele kamp te omvatten, alsof deze laatste levende zich terneergelegd had om op zijne beurt te sterven. Intusschen kondigde een verward gerucht van stemmen en paarden den terugkeer der op de vervolging der Apachen afgezonden avonturiers aan en bij het twijfelachtig licht dat de bijna uitgedoofde vuren nog afwierpen, zag men hen in de legerplaats terugkeeren. Dezelfde man die reeds een maal opgestaan was, ging hen te gemoet en ondervroeg hen. Terwijl verscheiden ruiters afstegen om zich een door tocht door de barrikaden te banen, trad Pedro Diaz voor waarts. Een bloedig zweet droop van zijn voorhoofd. Signor don Estevan, zeide hij, wij ziju in onze vervolging niet gelukkig geweest. Nauwelijks hebben wij een of twee vluchtelingen over de kling kunnen halen en daarenboven hebben wij nog een der onzen verloren. Ik breng evenwel een gevangene mede, vindt gij het goed dat wij hem ondervragen? Dit zeggende, maakte Diaz zijn lazo van den zadelknop los en toonde hem met den vinger eene vormlooze massa, aan de lazo vastgemaakt. Het was een Indiaan, die, mee- doogenloos over de steenen en struiken der vlakte mede- gesleept, bij iedere schrede een lap vleesch had achtergela ten en om zoo te spreken geen spoor eener menscbelijke gedaante meer aanbood. Hij was intusschen goed levend toen ik hem te pakken kreeg, riep de avonturier; die honden van Indiauen zijn zoo gemaakt, dat die daar zich zal hebben laten dooden om niet te spreken. Zonder zich te verwaardigen om deze wreede scherts te glimlachen, gaf don Estevan aan Diaz een teeken om hem te vergezellen naar eene plaats in het kamp, waar zij zon der gehoord te worden konden beraadslagen. Toen de laatst aangekomenen zich eveneens op den grond hadden uitge strekt en de stilte opnieuw heerschce, zeide Arechiza Diaz, wij raken aan het einde onzer expeditie morgen, heb heb ik u gezegd, zullen wij kampeeren aan den voet dier bergen; maar opdat het succes onze pogingen bekrone is het noodig dat het verraad ons geen hinderpalen in den weg legge. Het is over dit onderwerp dat ik u hedenavond wil raadplegen en mijn hart zonder achterhouding voor n wil openen. Gij kent Cuchillo sinds lang, ging don Estevan voort, maar niet zoo lang en niet zoo goed als ik. Van af zijne eerste jeugd heeft hij verraden wien hij 't meest ge negen scheen. Ik weet niet welke van de talrijke ondeugden, waarmede hij behebt is, de overhand heeftin één woord het onheilspellende uitzicht van zijn gelaat verraadt nog slechts eene zwakke weerkaatsing van de zwartheid zijner ziel. Die rijke geheimzinnige goudstreek waarnaar ik u leid en welker schatten de roemvolle herboring der Sonora moeten betalen, hij is het, heb ik u reeds gezegd, die mij het geheim er van verkocht heeft. Ik heb geweten hoe hij zich alleen van dat geheim heeft meester gemaakt: n. 1. door den vriend te worgen, die er hem kosteloos mede be kend had gemaakt, terwijl die ongelukkige in hem een trouwen makker in gevaren dacht te vinden. Ik heb daarom Cuchillo steeds in het oog gehouden; dezen avond heeft mij zijne verdwijning verontrust; maar zij kon het gevolg zijn van een ongeval, dat meermalen in deze woestijnen voorkomt; de aanval, waarvan wij bijna allen het slacht offer dreigden te worden, heeft mijne vermoedens bevestigd. Onder onze bescherming is hij opnieuw doorgedrongen tot de plaats, waar zijn hand zich naar een gedeelte dier onberekenbare schatten kon uitstrekken. Hij had hulptroepen noodig om zestig beproefde mannen naar de andere wereld te helpende Apachen zijn heden slechts zijne werktuigen en zijne medeplichtigen geweest.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1