NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 17 November 1887. No. 1341. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMENTSPKUS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKieine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicïle Etrangère G. L. 11ATJBE f Co., JOll, F. JOFES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich, vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GBLAD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een praetitigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. STADSNIEUW S. Haarlem, 16 November. In de MaaodagavoDd, onder voor zitterschap van den beer F. Lief- tinck, gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd besloten, in bet aanstaande voor jaar, in overleg i»et de Holl. Maat schappij van Landbouw eene beug- stenkeuring te houden. Het voorstel om weder aan den beer W. G. van der Wal, luitenant- paardenarts, den cursus van burger- boefsmeden op te dragen kon we gens den toestand waarirfdeze beer thans tengevolge van bet bekende ongeval verkeert, niet in behande ling komen maar er werd beslo ten den cursus nocbthans voort te zetten en de leiding ervan weder aan ben beer Yan der Wal op te dragen wanneer hij geheel hersteld zou zijn. Het voorstel om aan den Gemeen teraad bet verzoek te richten, eene verordening te maken op de boter markt, in den geest als te Delft is geschied, zoodat op de plaats waar natuurboter wordt aangeboden geene zoogenaamde kunstboter mag wor den geplaatst, werd aangehouden. Tot leden van het comité der Haarlemscbe paardenmarkten wer den benoemdin plaats van de beeren A. Wijnands en N. Vas Vis ser, de beeren jbr. Ch. F. van de Poll alhier en P. LaDgeveld te Am sterdam. De voorzitter bracht een warm woord van hulde aan de nagedach tenis van den beer A. Wijnands, die steeds zoo ijverig de belangen der Haarlemscbe paardenmarkten bad behartigd. Na verkoop van eenige onafge haalde voorwerpen en na eene kos- télooze verloting onder de leden werd de vergadering gesloten. Het derde reg. huzaren ('sHage, Amsterdam en Leiden) zal met het 2e reg. (Venlo, Den Boycb en Haar lem) van garnizoen verwisselen. De beden gehouden turf-collecte voor de R. K. armen alhier heeft opgebracht f 719.95®. Den len December a. s. zal bet vijf en twintig jaar geleden zijn, dat H. L. de Zwart als voorman (meesterknecht) bij de Hol). IJzeren Spoorweg-maatschappij, aan bare werkplaatsen alhier in dienst trad. In de maand October jongstleden, de eerste maand van het bestaan der vleescbhal alhier, zijn in dat lokaal verkocht 328 voeten rund- vleescb, 13 vette kalveren, 20 scha pen en 7 varkens. Al de banken zijn verhuurd. Dinsdagavond is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Johan nes Abraham Duran, oud 33 jaren, die zich te 's Gravenhage had schul dig gemaakt aan diefstal van geld en valschheid m geschriften ten na- deele van baronesse van Zuylen van Nijevelt, bij wien hij ais koetsier in betrekking was. Opsporing en aanhouding door de politie aldaar was verzocht. Bij kon. besluit is P. N. van Doorninck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zandvoort. De arbeider H., aan het station Castricum bezig zijnde de water- waggons aan elkander te koppelen, heeft zich door het springen van een koppelschroef zoodanig bezeerd, dat men hem met een draagbaar naar huis moest vervoeren. LETTEREN EN KUNST. Mej. Kathi Bettaque zal zich doen hooren op eene uitvoering der Symphonie- Vereeniging te Schiedam, op den len December a. s. De „Maatschappij voor den werken den stand" te Amsterdam vierde Dinsdag reeds de 300ste verjaring van Yondel's ge boortedag. Het grootste deel van den avond werd ingenomen door eene rede van dr. Jan ten Brink, die in populairen trant en op warmen waardeerenden toon, waardoor hij zijn talrijk en zeer gemengd gehoor voort- durend boeide, Vondel in leven en wer ken schetste. Voor ons ligt No. 16 van den 21en jaargang der //Katholieke Illustratie". Gelijk bekend is weet de uitgevers maatschappij //de Kath. 111." dit tijdschrift in de hedendaagsche Nederlandsciie litte ratuur een eerste plaats te doen innemen. Eene smaakvolle illustreering en keurige inhoud, uitmuntende door actualiteit, zijn met de degelijke typografische uitvoering op flink papier, zoovele aanbevelingen te meer. Dit nummer bevatBij mijn vriend Jan, door Siinon Lucas. Naar de weide. Op reis, door H. Ermann S. J. Hoe Vondel treurspeldichter werd, door Alb. Thijm. Een zusje en een broertje. Een martelaar. Herfst in het woud. De gravures ziju: Naar de weide. De schuttersmaaltijd. Een zusje en eeu broertje. Z. D. 11 w. de aartsbisschop Seghers. Herfst in het woud. De //Ned. Spectator." No. 46. Berichten en mededeelingen (Akademiebe- richt; Mus. CatsiauumTiele's Catal. Cod. maiiu scriptorum; Marlowe's Faust; Ter Borchiania; Archief Ned. Kerkgesch.; enz.). Biograpliisch woordenboek der Noord en Zuid-Nederl. letterkunde, door dr. J. A. Worp. Letterkundige kroniek, door Wolfgang (Tolstoï). Winter, door mevr. Elise Knuttel Fabius. Pluksel: Weer een paar. Briefwisseling. Plaat: Grondwetsherziening aangenomen. Inhoud //Leeswijzer" no. 73 Palet en Penceel, XIX (Tentoonstelling in Arti) door J. Winkler Prins. Minnezangers, door K. B. FeuilletonEen wandeling door het Rijks-museum. Boekbespreking: Teekeningen en Schetsen, door M. Schetsen en verhalen, door M. Door Liefdekoorden, door M. Schetsen uit het Noorsch, door M. Liederen en Liedekens, door P. Inhoud van tijd schriften. Nieuwe Uitgaven. Inhoud //Hollandsche Lelie" no. 20: Gevoel. Kunatnaaldwerk. Vervolg van «de Dochter van den Stationchef.'-' Biographic. Vervolg Roman. Bi- bliographie. LEGER EN VLOOT. Door onze regeering is de uitnoodiging aangenomen tot deelneming aan de ten toonstelling van oorlogsmateriaal, in 1888 te Brussel te houden. Op de terreinen bestemd tot het houden van schietoefeningen met torpedo's, aan het einde van het tusschen de beide IJpolders loopende zijkanaal F, zijn dezer dagen de voor den dienst benoodigde machinerieën, stoomketels en materialen aangevoerd en door de werklieden der marine-werf te Amsterdam op de vereischte plaatsen opgesteld. Een en ander is geleverd door de firma gebr. Stork te Hengelo. Binnen weinige weken zal prof. Van der Hoeven met de samenstelling van een voorloopig ontwerp van een Wetboek van Strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal worden onderzocht door een commissie, hoofdzakelijk uit offi cieren der zee- en landmacht bestaande, na welk onderzoek het zal worden open baar gemaakt. Op Zaterdag van elke week, gedurende dezen winter, te beginnen op den 19en dezer, zullen te Maastricht door officieren der infanterie uit dat garnizoen en door officieren der veld-artillerie uit Roermond, oefeningen op de kaart, krijgsspel, gehouden worden. Van het garnizoen Roermond zijn daartoe aangewezen de luitenant-kolonel Borel en de kapiteins Van Lelyveld en Van Gelsdorp. St. Nicolaas zal dit jaar aan veertig luitenants der infanterie het kruis yan 6 jarigen officiersdieust brengen. In de ranglijst beslaan zij de nummers 108148 om voor bevordering tot kapi tein in aanmerking te komen, terwijl er officieren onder worden aangetroffen die 45 en 47 jaar zijn. Als nieuwe chef van het militair hospitaal te 's-Hage wordt genoemd de dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. J. Baum, van het mil. hospitaal te Breda. De le luit.-adjudant G. Sterk, van het 6de reg. inf. te Breda, wordt met 1 Dec. als zoodanig naar Geertruidenberg overgeplaatst. De le luit. G. A. Buhlman, van het 6e reg. inf., is benoemd tot bataljons adjudant bij het korps. Tot onderkapelmeester bij de staf- muziek van het 5e reg. inf. in garnizoen te Nijmegen, is benoemd de heer L. Beers, thans stafmuzikant. Bij het 3e reg. itif. bevinden zich niet minder dan 55 korporaals die aan het examen voor onderofficier hebben vol daan. ONDERWIJS. Door Gedep. Staten van Noord-Holland is, ingaande met 1888, voor drie achter eenvolgende jaren eene subsidie van f 2000 uit de prov. fondsen verleend aan de kweekschool voor machinisten te Amsterd. VISSCHERIJ. Niewediep, 15 November Twintig korders brachten heden 4 tot 20 mandjes kl. schol aan, die tegen f 2.50 a f2.15 per mandje werden afgeslagen. Tessel, 14 November. De Noord- zeevisschers van hier brachten in de afge- loopen week elders ter markt: 2000 ton gen, eenige tarbotten, 100 groote schollen, 1000 schelvissen, 50 manden rog, 200 manden kl. schol en 100 manden scharren. De prijzen aan den afslag waren als volgt: groote tongen 50 a 65 c., kleine en mid delsoort dito 10 a 30 ct., tarbot f 10 a 11, groote schol 50 a 75 c., rog 80 a 95 c.. schelvisch 25 a 30 c., alles per stuk;kl. schol f 1.50 a f 3 en scharren f 1 per mand. Scheveningcn, 15 Nov. Twee Zandvoorder schuiten markten hunne ver- sche visch en maakten eene besomming van gemiddeld f 67. Tongen golden van f 0.40 tot f 0.50. 151 N N li N I N I). Bij kon. besluit van 13 Nov. zijn be noemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Waalwijk c. a., P. T. Moors, thans te Gemert c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Sloten, G. J. Landweer Jzn., thans te Gieten c. a.tot ontv. der dir. bel. te Zwolle c. a. A. Blik, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Meppel. Bij koninklijk besluit is de heer Malivoire de Butet erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankrijk te Rot terdam. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement 's Graven hage, ter standplaats 's Gravenhage, W. A. Weydtlant, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats Eek en Wiel, gemeente Mau- rik, T. J. W. Van Everdingen, candidaat- notaris te Buren. Bij besluit van den min. van Fi nanciën zijn bevorderd tot verificateurs 2e categorie de verificateurs 3e categorie te Schiedam R. Maathuis en A. I. van der Poel en tot commies-verificateur 2de cate gorie de commies-verificateur 3de catego rie H. de Reus. De gewone audiënties van den min. van Financiën en die van den min. van Oorlog zullen op Donderdag den 17en dezer en die van den min. van Koloniën zal op Vrijdag den 18den dezer niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Stct. (no. 269) bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 32): Nederlandscbe smeden-vereeniging, te Amsterdam; Vereeniging van onder officieren en korporaals der dienstdoende schutterij te Groningen; kiesvereeniging //Veluwe", te Apeldoorn. (Gewijzigde sta tuten); Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid (huisvlijt), te 's-Gravenhage. Naar de minister van Justitie aan de Tweede Kamer mededeelt, wordt algemeen krachtig gewaakt tegen landlooperij en bedelarij en bestaat er geen groDd voor uitbrei ding van politiepersoneel. FETTIXjLETO 3NT. 82) XXXIe HOOFDSTUK. De fatalist. Kapitein, antwoordde de aangesproken soldaat, de arme jongen zal ongetwijfeld niet terugkomen. De Indi anen hebben hem moeten verrassen en doodschieten, alvo rens ons aan te vallen. Dat is waarschijnlijk, zooals de oude Benito zeide, de oorzaak der losbarstingen, die wij den geheelen namiddag gehoord hebben. Niets is waarschijnlijker dan dat Gayferos vermoord is geworden, herhaalde Pedro Diaz; maar wat de geweerschoten aangaat, die de echo ons herhaald heeft, is het waarschijnlijk dat zij een geheel anderen oorsprong hebben. Toen hij deze woorden eindigde, was don Estevan op zijne beurt te paard gestegen, en, terwijl alleen de schild wachten om beurten waakten, vertrokken alle vier in ge- strekten draf in de richting der «Nevelbergen.» XXX1F HOOFDSTUK. Tooneelen in de woestijn. Het is omstreeks hetzelfde uur waarop de Indianen, rondom het vuur vergaderd, beraadslaagden over de middelen om het kamp der goudzoekers aan te vallen, dat wij naar enze drie personen moeten terugkeeren, die men ons zal verwijten al te lang vergeten te hebben. Het is ongeveer vier uur in den namiddag. De woestijn is nog rustig; de nevel begint zich langzamerhand boven de rivier te verheffen in welker midden het kleine eiland gelegen is, dat tot schuilplaats dient der drie jagers Bois- Roté, Fabiaan en Pepe. Groote wilgen en populieren stonden langs de oevers van de Rio Gila, op ongeveer een geweerschot afstand van het kleine eiland waarvan hier sprake is, en zoo dicht bij bet water dat hunne wortels door den oevergrond heendrongen en zich in de rivier drenkten. De ruimte tusschen iederen boom was daarenboven aangevuld door de krachtige uit wassen van den teenwilg of andere in elkaar gestrengelde loten. Maar ongeveer tegenover het eiland was eene vrij ruime opening, geheel ontbloot van plantengroei. Dat was de weg, dien de troepen wilde paarden of buf fels zich gebaand hadden om aan de rivier te komen drinken. Men kon dus van het eiland door deze opening een vrijen blik op de vlakte werpen. Het eiland waarop zich onze drie reizigers bevonden, was oorspronkelijk gevormd geworden door boomstammen door hunne takken op den bodem der rivier tegengehouden. Andere hoornen waren tegen deze hinderpaal gestrand, sommige nog voorzien van hunne takken en bladeren, an deren sinds lang verdord, en uit de ineenstrengeling hun ner wortels had zich als 't ware een soort ruw houtvlot gevormd. Sinds die vorming waren er heel wat winters en zomers voorbijgegaan, want de verdorde bladeren door den loop des waters van de oevers medegevoerd en in de takken verward, hadden de openingen van dat vlot aangevuld. Daarna had het stof, dat de wind opjaagt en van verre over voert, dat alles met een aardlaag bedekt en vormde een soort stevigeu grondslag van dit drijvend eiland. Waterplanten stonden in menigte langs de kanten. Van de stammen der wilgen waren krachtige spruiten uitge schoten, die met het riet en andere waterplanten dit ei landje met eene franje van groen omgaven, dat zonderling vermengd was met de naakte geraamten der hoornen of met hunne van schors beroofde takken. Dit soort vlot kon vijf of zes voet middellijn hebben en een op den grond liggend of zelfs geknield man verdween, hoe groot hij ook was, geheel achter het gordijn dat de loten en de takken der wilgen vormden. De zon neigde ter kimme en wierp reeds lange scha duwen door den gordel van bladeren en hoornen. Onder begunstiging van de koelte, die de naderende schemering voorafging zoowel als van de uitwasemingen der rivier, sliep Fabiaan op den grond uitgestrekt, rustig door. Bois- Rosé scheen over dien slaap te waken; hij was hoogst noo- dig na de vermoeienissen van een langen tocht en te midden van altijd nieuwe gevaren. Pepe verfrischte zich door zijne beenen in het water te steken.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1