De begrooting van justitie is met f 1200 verhoogd voor aanvul ling van het getal bewaarders in de strafgevangenis te 's-Gravenhage met twee en wel tijdelijk, in de hoop, dat voor de bewaarders nabij het gesticht woningen kunnen wor den gevonden, met het bouwen ■waarvan anders wellicht het Rijk zich zou moeten belasten. De kos ten der Rijkswerkinrichtingen wor den met f3300 verhoogd, tot uit breiding van het ambteuaarsperso- neel te Hoorn, in verband met de beslissing de rijkswerkinrichting te Hoorn ook te bestemmen voor niet- gestraften te Veenhuizen (recidi visten). Blijkens een Dinsdag bij het departement van Koloniën ontvau- gen telegram van den Goeverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeh) afgeslagen, waarbij de vij and een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aanvoerder) bekwam, terwijl onzerzijds één gewond werd. Naar aanleiding van het in het Staatsblad verschijnen vau de nieuwe Groudwet, vereenigdeu zich Maandag de hoofden van de de partementen van Algemeen Bestuur te 's-Hage aan een gemeenschap pelijken maaltijd. Een wetsontwerp naar aan leiding van de onder de letters af van het verslag der commissie voor de Arbeidsenquête gedane voorstel len is bij den Raad van State aan hangig, zoodat eene spoedige indie ning bij de Tweede Kamer mag ver wacht worden. Het tractaat, dat strekken moet ter beteugeling van het misbruik van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, zal eerstdaags te 's-Hage worden onderteekend. Naar het Vaderland verneemt heeft jhr. L. Van Beijma eervol ont slag aangevraagd als intendant van 's Koning paleis Soestdijk. Dat Nederland, zooals wel eens beweerd wordt, steeds ten achteren is en in het nemen van flinke maat regelen eerst bij zijn buren ter school gaat, is weder gebleken niet altijd waar te zijn. Uit de officieele verslagen van het onlangs te Weenen gehouden Hy giënisch Congres blijkt, dat daar behandeld is een voorstel, om uit een sanitair oogpunt voortaan de in de gasthuizen en hospitalen ge bruikte verbanden niet meer te doen wasschen maar te vernietigen. Deze maatregel is, eere wieu eere toe komt, reeds maanden geleden, op last van den inspecteur vau den ge neeskundigen dienst der landmacht, den generaal-majoor Timmerman, in de militaire hospitalen in ons land ingevoerd. Door het bestuur van het XLIe Nederl. Landhuishoudkundig Con gres, dat in den aanst. zomer te As sen zal gehouden worden, is reeds een feestcommissie benoemd, be staande uit de heeren Bitter, mr. Cohen Tervaert, jhr. mr. Van Holthe tot Echten, Hunse, Mennega, Roe- lants, Sluis, mr. Sybenga en een der directeuren van de Groote Sj- cieteit aldaar. Uit Rotterdam zijn aan den Koning twee adressen verzonden, onderteekend door 195 ambtenaren bij de posterijen en door 167 amb tenaren bij de rijkstelegraaf, waar bij instemming betuigd wordt met het adres van rijks-ambtenaren te Amsterdam, ter zake het pensioen fonds van burgerlijke ambtenaren. Ook door rijks ambtenaren in ver schillende andere plaatsen is een adres van adhaesie aan bedoeld adres geteekend. In de Maandag gehouden zit ting van de K. v. K. te Rotterdam deelde de heer Burger mede, met betrekking tot het bekende adres van de afd. Rotterdam van het Werkliedenverbond, dat de klacht het afrekenen van het werkvolk in herbergen grootendeels is opge heven. Het tweede punt: het werken bij nacht is in nader onderzoek. Voorts werd voorgesteld zich bij adres tot de Tweede Kamer te wen den met het doel om de verlenging van de concessie der Ned. Rtiijn- spoorweg-maatschappij afhankelijk te doen zijn van eene verhooging der brug over de Gouwe, bij Gouda; iets waarbij de scheepvaart tusschen Rotterdam en Amsterdam groot be lang heef r, De Kamer verzoekt der halve dat de «concessie» niet zal worden bekrachtigd dan nadat een voldoende regeling betrekkelijk de verhooging der Gouwebrug tusschen de Staten van Zuid-Holland en d« N. Rh. Spw.Mij. zal zijn tot stand gekomen. De heer M. A. C. Niestrasz, inspecteur vau politie der 2e kl. te Schiedam, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Naar men verneemt, wordt de spoorweg ApeldoornDeventer op 21 November, alléén voor het ver voer van personen, geopend. Dinsdag werd te Amsterdam door heeren regenten van het R. K. Maagdenhuis des namiddags te 1 uur, in het lokaal d'Geelvink, Singel 530, aanbesteed: het bouwen van het St. Elizabeth-Gesticht voor ongenees lijke zieken, aan de Mauntskade, te Amsterdam. Ingekomen waren 30 biljetten. Minste inschrijver was de heer J. H. Vos te Almeloo voorde som van f393,600 en f18,700 voor den bouw vau een paviljoen. Door de Haagsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond is een motie aangenomen, inhou dende protest tegen de terdoodbren ging van 4 der anarchisten te Chi cago. Gelijktijdig werd een inzameling gehouden, uit welker opbrengst na mens de Nederlandsche arbeiders een krans op het graf van de ter dood gebrachten zal worden gelegd. Naar men verneemt, heeft eene afdeeling van het «Leger des Heils» ook in Nunspeet hare tenten opge slagen. Een «officier» en 6 asolda- ten» zullen daar het tooneel der werkzaamheden openen. Zooals wij onlangs mededeel den is het hotel Jachtlust, nabij de Bildt, ingericht tot een verplegings- en herstellingsoord voor zenuwlij ders, voor welk doel het bij uit nemendheid gelegen is. Wij vernemen thans dat zich welwillend met het opzicht hebben belast de heeren dr. J. P. T. Van der Lith, hoogleeraar en J. W. Sehubart, practiseerend geneesheer, beiden te Utrecht, benevens dr. K. J. Lette te de Bildt en dr. J. Van Deventer te Amsterdam. U.D Te Assen worden door een zekeren heer Van Petegem uit Veen- dam, met eenige volgelingen, waar onder een paar jonge dames, bijbel lezingen gehouden, in den trant van het „leger des heils". Eenige heeren hebben zich tot eene commissie vereenigd om de ijsbaan te Slikkerveer opnieuw in exploitatie te brengen en zijn be reids druk in de weer om die baan te doen inrichten. Wedstrijden. Bij eene te Hilversum gehouden schiet wedstrijd vanwege de scherpschuttersver- eeniging //Koning Willem IIP', werden de prijzen behaald als volgt: le pr. de heer G. van Velsen; 2e pr., de heer J. W. Looijen; 3e pr., de heer J. J. Kem- peneers; 4e pr., de heer J. N. Swaan; 5e pr., de heer P. Baas; 6e pr., de heer J. van Santen. Naar men verneemt, zal de wedstrijd, in 1888 door den Nationalen Kolfbond te houden, te Gouda plaats hebben. Een aannemer te Amsterdam had dezer dagen het ongeluk twee portefeuilles te verliezen, in eene waarvan twee bankbiljetten waren, ieder van f 1000, in de andere eene waarde van geldig papier en f 400. De eerste werd in de Manden- makersteeg gevonden door eenen kiezentrekker uit de Dirk van Has- seltsteeg, die de portefeuille onmid dellijk deponeerde aan het politie bureau der 2e sectie, waar zich weldra ook de man bevond die het verlies geleden had en den eerlijken vinder met f100 beloonde. De tweede portefeuille is echter nog niet terecht. Men schrijft ons uit Hilversum: Bij een zekeren K. alhier, die «vergunning» heefr, kwamen Dins dag een paar mannen om zich eventjes voor de toonbank een «kie- pertje» tegen de kou te laten in schenken. Ze troffen het slecht, want K., die zelf te veel van zijn vergun ning had geproefd, weigerde zijn medemenscheu een hartversterking. Hierop ontstond een woordenwisse ling, die zoo hoog liep, dat K. een mes van achter de toonbank greep en de luidjes te lijf wilde. Dezen echter waren te verstandig om zich aan gevaar bloot te stellen en ko zen ijlings het hazenpad. Ze zullen zeker vooreerst niet weer bij den dolleman om een borrel binnen stappen. De stoomtram van Schiedam naar Rotterdam is Dinsdagavond op den Binnenweg in botsing gekomen met een vrachtwagen, bespannen met twee paarden. Het middeubai- kon van een der tramwagens werd verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden met piaats. Dinsdagavond werd door de Oo8terfctoomtram, nabij het hotel de Wageningsche Berg», te YVagenin- gen, eene vischkar aangereden, welke zich tusschen de rails bevond, toen onverwacht de tram om den hoek kwam. Het paard bleef ongedeerd, doch de man, zijnde de 50-jarige D. K. uit Arnhem, werd vreeseiijk aan zijn been enz. gewond. Hij werd in eene herberg ter verpleging opge nomen, waar het been door een dok ter werd afgezet. Een fatsoenlijk gekleed man, met net voorkomen, kwam Zaterdag te Zeven aar, naar hij mededeelde van Duiveü, waar hij als medewer ker van een der groote bladen was werkzaam geweest, «ter gelegenheid van de feestelijke inhaling van den nieuwen burgemeester». Het gelukte hem hier en daar wat geld te lee- nen, met belofte het dadelijk als hij gelden uit Amsterdam ontving, te rug te geven. De geldschieters wach ten nog steeds, en Dinsdag vernamen zij dat onze verslaggever een op lichter was, die zich in de richting naar Deutichem uit de voeten had gemaakt. De man is flink van gestalte, heeft een grijzen baard, kaal hoofd en is zeer goed ter taal. Bij een vechtpartij te Kra- winkel, gem. Geleen (L.) is één per soon doodelijk en zijn twee anderen zeer gevaarlijk gewond. De politie heeft de daders ingerekend. Te Ezinge (Gr.) zijn een man van 73 en een vrouw van 72 jaar in het huwelijksbootje gestapt. Be ter laat dan nooit I Een bende Zigeuners, sterk 1 man, 3 vrouwen en 4 kinderen, paarden, wagens en een beer mede voerende, zijn door de Belgische polit'e ter hoogte van Neeritter over onze grenzen gezet. De maréchaus- sée te Thorn kaatste haar weder naar Belgisch grondgebied terug. WETGEVENDE MACHT, In de Dinsdagmiddag gehouden korte zitting der Tweede Kamer heeft de Voor zitter medegedeeld, dat het eindverslag over de Indische begrooting is uitgebracht. De Kamer heeft op zijn voorstel het debat daarover heden aangevangen, na afloop van de te 11 uur aan de orde gestelde kleine ontwerpen. FINANCIEELE MEQEDEELINGEN. Volgens liet Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 15 dezerverhandeld de volgende fondsen Aand. Amst.-Deli-Coinp. (1879) tot 560 pet. Aand. Diamantslijperij-Maatsch. tot 75 Aand. Kon. Ned. Beierscli-Bierbrou- werij tot251/" Aand. Ned. Bouw-Maatsehappij tot ƒ190' Obl. Oost-Java Cultuur-Maats, tot 95 Aand. Tabak-Mij l)eli-Asahan tot987/g Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia tot 474-475 Aand. Goudsche Waterleiding-Mpij te Gouda tot112 Aand. 's-Gravenh. Hypotkeekb. tot 115 Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 681/, Aand. Brood- cuMeeltabr. te 's-Hage tot 125 Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot100 a Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tot135 Aand. Begraf.-Vereen, te Aoist. tot 40 Obl. Mcxic. Couponbewijzen tot V/8 Aand. Russische Zuidwest. Spoorw., Act. de Jouiss. tot63/4 RECHTSZAKEN. Op last van (len proc.-gener. wordt een onderzoek ingesteld naar de door P. van der Stad Jr. op de jongste vergadering der //Unie" te Amsterdam gesproken woor den en naar den inhoud van de door hem voorgestelde motie. Als eerste getuige is Dinsdag de verslag gever van de //Amsterdammer'7 door den comm. van politie der 4e sectie gehoord. Ter zake van oplichting stond Maandag voor de rechtbank te 's Huge terecht een 22-jarige kantoorbediende uit Arasterdam. Alvorens tot de behandeling dezer zaak werd overgegaan, vroeg de raadsman van bekl. Jhr. mr. De Savornin Lobman, invrijheidstelling van zijn cliënt op grond van art. 116 strafvordering. De rechtbank wees dit verzoek af, op grond eeuer reeds vroeger door haar in afwijzenden zin gegeven beschikking. Ter terechtzitting bleek dat bekl. den 29 Sept. een buffetchef van een koffiehuis daar ter stede, bewogen heeft tot afgifte van f 10, door zich valschelijk Jhr. Van Schermbeek te noemen, zich uit te geven voor student te Amsterdam, endoormid del van meerdere kunstgrepen deze onware opgaven geloofwaardig te maken. De bekl. bekende volledig en wist geen reden op te geven waarom hij aldus ge handeld had. De subst.-offic. van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, die er op wees dat bekl. reeds een vonnis wegens oplichting had ondergaan, vorderde 1 jaar gevange nisstraf. Mr. De Savornin Lobman bepaalde er zich toe, de clementie der rechtbank voor bekl. in te roepen. Uitspraak over 8 dagen. J. D. te Nijmegen, de dienstbode die een logee wilde vergiftigen en daar voor door het hof te Arnhem in hooger beroep tot 5 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen dat arrest cassatie aangeteekend. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan S. Sy bran dij, oud 49 jaren, boekverkooper, geboren en wonende te Makkum, ter zake dat hij den 2 6 en Sept. 11. in de herberg der wed. de Vries te Makkum opzettelijk luide gezegd heeft: //Wat praat-je van het koninklijk huis? het zijn allemaal Gorilla's, en de Koning, als dat een aap was, dan had ik meer respect voor hem dan nu." Bekl. ontkent dit; hij had verteld wat hij gelezen had in //Recht voor Allen", en den Koning genoemd, maar niet zoo en op die wijze als hem ten laste ge legd wordt. Een van de twee veldwachters die, op surveillance zijnde, en een woorden twist in de herberg der wed. De Vries hoorende naar binnen gegaan waren verklaarde dat, toen hij er was, bekl. sprak over den gulden tijd, //die kon niet weer kon komen of de slooten moesten stroomen van bloedmen moest beginnen met de grootsten". Daarna zijn die woorden over liet vorstelijk huis gesproken. De subst.-off. v. justitie, mr. J. P. v. Outeren, vorderde de veroordeeling van bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. KERiföisËWS. Ned. Herv. Kerk. Door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Amsterdam zijn thans twee drie tallen opgemaakt in de vacaturen der uit hun ambt ontzette predikanten Van Loon en Van Schelven, voortdurende door het bedanken van twee reeds beroepen pre dikanten. In do vacature- Van Loon werden ge steld de predikanten Ilerfkens te Dordreeht, Schuilei* tot Peursum te Alkmaar en Van Liudonk te Kampen, en in de vacature- Van Schol ven de prod. Hoogeuhuijzen te Dordrecht, Grundlehr te Delft en Hoog straten te 's-Gravenhage. Het bericht dat ds. Schuller tot Peursum te Alkmaar, te Winterswijk be roepen is, berust op eene vergissing, aan gezien te Winterswijk geene vacature be staat. Na de reeds vermelde nominatie ter voorziening in de vacature De Geer, heeft het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam thans nog de volgende no- minatiën opgemaakt lo (vacature-Lion Cachet), ds. Ch. L. Laan, te Goes; dr. J. Th. de Visser, te Almeloo; ds. J. M. Snethlage, te Haarlem. 2e (vacature-Geesink), dr. J. Th. de Visser, te Almeloo; dr. J. Riemens, te Middelburg; dr. E. Daubanton, te Heemstede. Roomsch-Katholieke Kerk. Zondagochtend overleed in het St. Aloy- sius-gesticht te Amsterdam (1e rector van dat godshuis de heer Johannes Hermanus Bekker. Te Rotterdam den 22n Aug. 1821 geboren, gevoelde hij zich geroepen tot den geestelijken stand. Hij ving zijn stu diën aan op het seminarie Hngeveld, maar onderbrak ze, om zich gedurende eenige jaren aan de studie der geneeskunde te wijden, met het gevolg dat hij, na afgelegd examen, zich als geneesheer aanvankelijk vestigde te Roon, later te Maasland, waar nog steeds zijn toewijding en kunde in algemeene waardeering voortleven. Tot de studiën voor het priesterschap terugge keerd, werd hij na zijn priesterwijding als kapelaan te Overveen belas', met de gees telijke zorg voor het krankzinnigengesticht Meeronberg, waar de zaakkennis en het kalm optreden van den priester-geneesheer hem aller achting verwierven. In 1858 werd hij als assistent van den directeur Hesseveld naar Amsterdam ge zonden, en een jaar later zag hij zich aan het hoofd geplaatst van de beide belang rijke liefdewerken, wier toekomst zich bij den dood van den voorganger duister liet inzien en die tijdens zijn beheer in zulk een bloei zich mochten verheugen. De aanzienlijke uitbreiding van net St.-Aloy- siusgesticht en van de landbouwkolonie //De Heibloem", de krachtige vestiging der arme zusters vau het goddelijk kind in het gesticht //De Voorzienigheid" te Am- terdam en daarbuiten te Leiden, Noord- Wij zullen van Fabiaan's slaap gebruik maken om den sluier op te heffen waarmede de jonge graaf voor de oogon zijner beide vrienden zijne geheimste en dierbaarste gehei men verborg. Op het oogenblik van Fabiaan's val in den stroom, had Pepe vergeten dat de vijand, op wien hij gezworen had zich te wreken, aan zijn wraak ontsnapte. De Cauadees en hij hadden er alleen aan gedacht Fabiaan zoo spoedig mo gelijk hulp te bieden. Tot het leven teruggekeerd, het hart nog verscheurd door het verhaal van den ex-grensbeambte, was de eerste be weging van Fabiaan geweest de onderbroken vervolging voort te zetten. De verovering der «Goudvallei», de altijd levendige herinnering aan dona Rosario hadden een oogen blik moeten wijken voor de gebiedende noodzakelijkheid zijne moeder te wreken. Pepe van zijn kant was de man niet om den eed te ver geten, dien hij gezworen had. Wat Bois-Rosé aangaat, deze schonk al zijne liefde en genegenheid aan zijne beide mak kers en zon hen tot aan de uiterste grens der wereld ge volgd hebben. Dit tijdelijk verlies, verre van hen te ontmoedigen, diende slechts om hun ijver aan te vuren. Iu liefde zoowel als iu haat zijn de hinderpalen altijd een machtige prikkel bij vurige karakters. Langzamerhand had deze vervolging een dubbel doel aan Fabiaan voorgesteld. Zij bracht hem dichter bij de «Goudvallei», gelegen in de woestijnen waarin don Antonio ging doordringen, en hij koesterde de flauwe hoop, dat misschien de goudmijn, waarvan hij het geheim kende, niet dezelfde was als die waarvan de door den hertog van Armada aangevoerde expeditie zich de verovering voorstelde. Tot verstandiger gedachten gekomen, zeide Fabiaan tot zich zei ven dat de dochter van don Augustin zonder twijfel slechts gehoorzaamde aan de eerzuchtige vooruitzichten baars vaders en dat het hem, eenmaal rijk en adellijk, ge makkelijk zou vallen een mededinger zooals de senator Tragaduros te verdringen. Maar langzamerhand ook maakte zich moedeloosheid van Fabiaan meester. Hij beminde de dochter van den haciendero met al de krachten zijner ziel en de gedachte, hare liefde alleen te danken te hebben aan de schatten, die hij najoeg, veroorzaakte de moedeloosheid waarvan hij het slachtoffer was. Fabiaan bad ook spoedig begrepen dat de vurige en ijverzuchtige teederheid van den Canadees, van hem het uitsluitend doel zijns levens gemaakt had; dat, evenals de arend zijne jongen ontrukt aan het oog des menscheu door ze naar deze ontoegankelijke luchtstreken te voeren, Bois-Rosé, die voor altijd even als alle woudloopers vaar wel had gezegd aan het geciviliseerde leven, van hem zijn onafscheidelijke!! gezel in de woestijn wilde maken en dat hij door deze hoop teleurtestellen een rouwsluier zou werpen over de toekomst van den grijsaard. Intusschen was nog geen enkele verklaring betreffende hunne toekomstige plan nen tusschen Fabiaan en Bois-Rosé gewisseld geworden. Maar voor eene liefde die hij hopeloos waande, voor de vurige, alhoewel geheime wenschen van den man, die hem gedurende twee jaren tot vader gediend had en wien eene scheiding het hart moest verbrijzelen, had Fabiaan in stilte zijne hoop en wenschen, die hem telkens voor den geest kwamen, opgeofferd. Wij zouden in één woord den toestand van Fabiaan, die om zoo te spreken slechts de hand had uit te strekken naar de goederen die de geheele wereld benijdt: rijkdom, titels en eerbewijzingen, niet beter kunnen vergelijken dan met den- gene wiens leven door eene ongelukkige liefde vernietigd is en die, de toekomst verachtende, in de afzondering het verledene tracht te vergeten. Voor Fabiaan de Mediana was de afzondering de woestijn, en, eenmaal zijn moeder gewro ken, bleef hem niets meer over dan er zich in te begraven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2