NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang*. Vrijdag 18 November 1887. No. 1342. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangère G. L. O JU BE f Co., JOH. T'. JONGS, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Hontmartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GBLAD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een pracntigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. S T i\ I) S N I E U U S. Haarlem, 17 November. Door de firma Emrik en Binger is aanvrage gedaan tot oprichting van eene smidse in het perceel aan de Koningstraat No. 32, kad. sectie C. no. 4362. Op Donderdag 1 Decem ber 's namiddags ten twee ure zal ten Raadhirze gelegenheid worden gegeven bezwaren tegen de oprich ting in te brengeD. Door professor P. van der Burg uit Delft werd Woensdagavond voor de leden der afd. Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid de behandeling van het onder werp //kleurendruk" voortgezet met de lithografie en hare toepassing op het repro- duceeren van platen, schilderijen, aquarel len enz. alsmede de wijze van kleurendruk op de gewone typografische pers, het ver krijgen der procédés voor de negatieven, het samenstellen der kleuren, tinten enz. en onthulde menige nog voor den leek onbekende Inzonderheid. In zijne improvi satie legde hij ook uit hoe men de steenen voor allerlei lithografieën graveert, inzon derheid zooals men die in Nederland ver vaardigt. Nieuwe procédés voor het ver vaardigen van zwartdruk-platen voor de boekdrukkers waren o. a. de //leimotypie" van Hussnik te Weenen en eenige andere, die echter nog het geheim van de uit vinders waren en die hij dus zijnen toe hoorders niet kon verklaren. Ook de cliro- mo-lithographie vond in zijne voordracht een plaats. Op duidelijke wijze verklaarde spreker ook, hoe men de verschillende tinten door de steenen te //beitsen" met salpeterzuur en andere chemische producten en prepa raten, verkrijgt en hoe men door afdek king van de gedeelten van de steenen die men voor eene lithogravure gebruikt, aan de verschillende platen de vereischle kleuren en tinten geeft. Na afloop der voordracht dankte de voorzitter der afdeeling, de heer Bos scha, den spreker voor zijne boeiende en belangrijke improvisatie, die de toehoorders zoo na in aanraking had gebracht met een industrie, die ook zoozeer in Nederland en met name in Haarlem bloeit. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der muziekvereeniging «Mu zikale Vriendenkring» welke zich aanvankelijk reeds in veler bijval mag verheugen, zal aanstaanden Zondagavond een soirée musicale worden aangeboden aan de dona teurs en kunstlievende leden als mede aan eenige genoodigden. Na afloop zullen eenige leden van de letterlievende vereeniging «J. J. Cremer» voordrachten ten beste geven. In de maand September van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorweg Mij. 25.155 reizigers ver voerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f 4146.97f dat van goederen - 584.86 en aan diversen - 237.17 Totaal f 4.969.00* zijnde per dag-kilometer f 19,09. LETTEREN EN KUNST. Den 22n Nov. zal te Amsterdam onder directie van de hecren Frederik Muller en Yan Pappelendnm en Schouten geveild worden een kostbare verzameling van moderne schilderen, aquarellen en plaatwerken, nagelaten door mevrouw de weduwe Yan den NiepoortHeckler te Hilversum en door dr. Ledeboer te De venter. Bij den uitgever W. A. Morel te 's-Hage is ter perse een oorspronkelijke roman getiteld/.Het geheim van het huis," door J. Hendrik van Balen. De schouwburg te Gent wordt thans electrisch verlicht. De kosten bedroegen 25.000 frs. en het onderhoud zal jaarlijks 4000 frs. kosten. Bij Casell te Londen verschijnt een zoogenaamde //International Shakespeare", een prachtuitgave met illustraties, 70 shilliugs per tooneelstuk. Reeds zijn ver schenen //King Heury IV" (1ste en 2de deel) met eeu inleiding van Dowden en 12 photogravures naar Grützuer. LEGER EN VLOOT. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Omtreut de veelbelovende beschikking van den min. van Oorlog tot bevordering der vrijwillige oefeningen in den wapen handel vernemen wij nader, dat het de bedoeling is van den minister: le. dat voor de toelating tot den the- oretischen cursus geen examen zal worden afgenomen, doch dat de adspirant, van wien blijkt dat hij het onderwijs niet met vrucht kan volgen, van den cursus zal verwijderd worden 2e. dat het onderwijs zal staan onder het persoonlijk toezicht van den comman deerenden officier, die een of meer daartoe alleszins geschikte, deskundige officieren met de leiding belast en verder de uoodige instructeurs te hunner beschikking stelt; 3e. dat de aanwijzing van de plaatsen, waar zoowel het practisch als het theo retisch onderwijs gegeven wordt, alsmede dat de bepaling van het aantal afzonder lijke cursussen overeenkomstig de plaat selijke behoeften en in verband met de voorhanden hulpmiddeleu aan personeel zoodanig geschieden mocht, dat zooveel doenlijk worde voldaan aan de bedoeling, waarmede de regeling getroffen wordt. De commandeerende officieren zullen zich tot het vormen van afzonderlijke klassen voor de leerlingen van eenige in richting van onderwijs verstaan met het hoofd der school of met het gemeentebe stuur, en daarbij de belangen der leerlin gen en van het onderwijs zorgvuldig in acht nemen 4e. dat de theoretische cursus alles be hoort te omvatten wat verebcht wordt, om in aanmerking te komen voor den graad, van milicien-korporaal en milicien- sergeant der infanterie of der vesting-artill. 5e. dat het getuigschrift, hetwelk door den commandeerenden officier, na afloop van den cursus, aan de deelnemers bij voldoenden uitslag wordt uitgereikt, moet aanwijzen of de belanghebbende voor mili cien-korporaal of voor milicien-sergeant is opgeleid. Aan het eiude van den cursus wordt een verslag ingewacht omtrent het aantal jongelieden, die in de verschillende gar nizoenen aan de bedoelde cursussen deel namen; de wijze, waarop de iudeeling der cursussen plaats had, en de uitkomsten daarbij verkregen. Beschouwingen en voorstellen zullen dat verslag vergezellen. Blijkens eene missive van den hoofd intendant van het leger, zal de aannemer van vleesch ten behoeve der soldatenme- nages in liet vervolg verplicht zijn, mede de militaire ziekeninrichting te voorzien, onder dezelfde voorwaarden en tegen den zelfden prijs als waarvoor hem de levering aan de soldatenmenages is toegewezen. Zr. Ms. schroefstoomschip «Alkmaar", onder commando van kapitein-luit.-ter-zee W. M. E. Bervoets, heeft de haven van Nieuwediep verlaten, tot het houden van politietoezicht op de visschers vloot in de Noordzee. Te Delft zijn aangekomen de officieren die tot 31 December aan 's rijks geweer winkel een technischeu wapencursus zullen volgen, zijnde de le luitenant F. J. G. ten Raa, van het regiment grenadiers en jagers, en de 2e lantenant jhr. E. A. L. Gevers Deijnoot, van het 8e regiment in fanterie, en H. Kist van de infanterie van het O. I. leger. Het instructie-bataljon leverde Dins dag aan de regimenten ter versterking van de kaders, 44 korporaals-titulair, waarvan 2 aan het reg. grenadiers en jagers. Behalve aan 40 officieren der infan terie, zooals reeds gemeld is, zal het kruis vau 15-jarigen officiersdienst op 6 Dec. ook worden uitgereikt aan 8 luitenants der cavalerie, 8 der artillerie, en 1 der kon. maréchaussée. Op de Landswerf te Amsterdam werdeu Dinsdag eeu honderdtal werklie den tijdelijk aangeuoraen om verschillende werken af te maken. Naar de inrichting te Willemsoord ver trokken van de werf zestien personen, om mede te werken aan het voor de indienst- stelling gereed maken van enkele oorlogs- Bij den geneeskundigen dienst der laudmackt hebben de navolgende over plaatsingen plaats gehad: De oft", van gez. 2e kl., C. van der Worp, van het 7e naar het le reg. inf.idem, J. van Pienbroek, van het le naar het 2e reg. inf.idem L. A. H. Jansen, van het 5e naar het 3e reg. inf.; idem, dr. H. A. Janssen, van het le naar het 5e reg. inf.; idem, dr. Folmer, van het 6e naar het 7e reg. inf.idem, A. C. P. Paré, van het 2e naar het 8e reg. inf.; idem, J. Carpen- tier, van het 6e reg. inf. en J. J. van Drie], van het korps rijdende art., heiden naar hot 3e reg. veld-art.idem, E. van Dieren, van het 8e reg. inf. naar het 8e reg. inf. naar het korps rijdende art., en idem, B. H. L. van Ólst, van het instruc tie bat. naar het militair hospitaal te Utrecht. Naar men verneemt zal de dir. off. van gez. 2e kl., dr. de Meijer, thans te Leiden, overgeplaatst worden naar 's Hage, om daar als chef van het militair hos pitaal op te treden. De 2de luit. W. J. Methorst, dezer dagen van het le bij het 3e reg. vest.-art. overgeplaatst, is ingedeeld te Gorinckem. De paardenarts 3e kl. P. C. Muyzert, thans gedetacheerd bij het remonte-dépot te Milliiigen wordt met 1 December ver- vaugen door den paardenarts 3e kl. P. Brouwer van het le reg. veld-artillerie te Utrecht. Naar men verneemt zijn de machi nisten le kl. V. R. J. Jongkees en J. P. Ketner aangewezen voor plaatsing respec tievelijk a.b. van Zr. Ms. sckroefstoom- schepen le kl. «Johan Willem Eriso" en «van Galen", als hoofden der machinekamer. De zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan den wacht meester F. J. van der Hoek, van het le regiment veld-artiilerie te Utrecht. ONDERWIJS. Woensdag herdacht de hoogleeraar dr. C. H. D. Buijs Ballot te Utrecht den dag, waarop hij 40 jaren geleden het hoogleer- aarsambt aanvaardde. Leerlingen en oud leerlingen vereerden den geliefden leer meester op dezen dag met belangrijke ge schenken door eene commissie uit de oud leerlingen was het slaan eener medaille bezorgd, waarvan den jubelaris thans drie afslagen in goud, zilver en brons werden vereerd. Aan de eene zijde prijkt zij met de welgelijkende beeltenis van den jubilaris, aan de keerzijde met een toepasselijk op schrift. De medaille gaat vergezeld van een album met de namen en woonplaatsen der deelnemende oud-leerlingen. Nog werd den jubilaris overhandigd eene oirkonde van de stichting eener Buijs-Bal- lot-medaille, elke 10 jaren uit te reiken aan den binnen- of buitenlandschen ge leerde, die zich op het gebied der meteo rologische wetenschap het meest verdien stelijk zal hebben gemaakt. De tegenwoordige leerlingen boden hun nen leermeester aan een marmeren beeld van Dove (den grooten voorganger van Buijs-Ballot op physisch en meteorologisch gebied) op zwarte zuil. Woensdag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-uni versiteit te Leiden, de heer P. W. N. Merkus (geb. te Arnhem), met acad. proef schrift, get.: «Art. 241 Burgerlijk Wetboek." Yoor de betrekking van hoofd der openbare school te llazerswoude, op eene jaarwedde van f 1100 met vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 162 sollicitanten aangemeld. Examens lager onderwijs te 's Hage. Geëxamineerd 8 caudidaten. Toegelaten de heeren: A. Broekhuijsen, uit Voorburg, en H. C. Ammerlaan, uit Wateringen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 16 November. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Presto II", sch. Zwnrtveld, met 3700 schelv. (waarvan 700 levende) en 10 kabeljauwen, terwijl 62 beugers 60 tot 300 schelv. en 3 tot 8 kabelj. ten afslag brachten, en door 42 korders 25 tot 80 schelv., 20 tot 170 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 2 tarbotten en 3 tot 20 mand jes kl. schol werden aangeroerd; schelv. van de sloep gold f 11, van de kustvis- schers f 28.50 a 20 het honderd, kabelj. f2.10 a 2.75, gr. tong 45 a 50 cent, kl. id. 15 a 20 cent, tarbot f 10 per stuk, en kl. schol fl.70 a 2.50 per mandje. HANDEL EN NIJVERHEID. In het kwartaal eindigende 30 Septem ber zijn voor de volgende bedragen aan goederen, uit Amsterdam naar de Ver- oenigde Staten van N.-Amerika verzonden, (medegedeeld door don Consul den heer D. Eckstein). Bloembollen 23,750.63 doll., koffie 30,451.90 doll., cacao 7518.18 doll., vee FBUILLETO NT. 83) XXXII» HOOFDSTUK. Tooneelbn IN DE -WOESTIJN. Een enkele hoop restte hem nog, n. 1. die, dat te midden der altijd nieuwe gevaren van een avontuurlijk leven, de dag misschien niet verre meer zoude zijn waarop zijn leven in de eene of andere ontmoeting met de Indianen of wel in een dier wanhopige vervolgingen, die hij tegen den moordenaar zijner moeder ondernam, zoude eindigen. Hij had voor den Canadees zorgvuldig de liefde verbor gen gehouden, die in 't diepste zijns harten sluimerde, en het was alleen in de stilte des nachts als hij waakte, dat Fabiaan vluchtige blikken durfde werpen in de geheime plooien zijner ziel. Dan, evenals de lichtstraal die aan het donkere hemelgewelf aan den horizon boven groote steden schittert en dien de banneling die zich verwijdert, met ver rukking aanschouwt, verhieven zich voor de oogen van Fabiaan, in de onmetelijkheid der woestijn verwijderde licht stralen en vertoonden hem een stralend en altijd geliefd beeld in de opening van den muur der hacienda, waaraan zijne laatste herinneringen verbonden waren. Maar gedurende den dag trachtte de heldhaftige jan- geling onder een oogenschijnlijke kalmte de droefgeestig heid te verbergen die hem verteerde. Hij vergenoegde zich met droeve gelatenheid te glimlachen over de toekomstige plannen, welke de Canadees somtijds voor zijne oogen ont rolde, gelukkig hem teruggevonden te hebben en nog steeds vreezende hem te verliezen wiens hand eenmaal zijne oogen zoude sluiten, wanneer hij voor altijd in zou slapen iu deze woestijn, waarin hij zijn ïevensrol afspeelde. De blinde teederheid van Bois-Rosé ried den afgrond niet die zich onder de kalme oppervlakte van het meer uitstrekte. Pepe alleen scheen scherpzinniger. Onder den indruk dezer denkbeelden vinden wij de drie makkers op het eiland in de Rio Gila weder. Zeker, zeide de Spaansche jager, de bewoners van Madrid zouden wel heel duur eeu dsrgelijken water loop in de Manzanares betalen; maar daaruit volgt niet minder dat wij hier een geheeleD dag verzuimd hebben, die nuttig gebruikt had kunnen worden om bij de «Goudvallei» te komen, waarvan wij thans op dit uur niet meer verwij derd moesten zijn. Dat stem ik toe, hernam Bois-Rosé; maar het kind en bij dit woord wees hij den krachtigen jonge ling aan, die onder zijne oogen lag te slapen net kind is nog niet gewoon aan onze lange dagmarschen en alhoe wel voor ons zestig mijlen in twaalf dagen maar een klei nigheid is, hebben zij voor hem echter, die steeds gewoon is geweest groote afsanden alleen te paard af te leggen, heel wat te beteekenen. Maar eer wij een jaar verder zijn, zal hij even goed kunnen loopen als wij thans. Pepe kon niet nalaten op dit gezegde van den CanadeeB te glimlachen, maar deze zag het en de gewezen grens beambte ging voort met zijne voeten in het frissche water der rivier te plonsen. Kijk eens, aldus ging de Spanjaard voort met de hand op den slapenden Fabiaan wijzende, hoe de arme jongen in een paar dagen verandert. Ik kan dat gemakkelijk begrij pen toen ik zoo oud was als hij, zou ik het eenvoudigste gezicht verkozen hebben boven al de pracht der woestijn. Vermoeidheid alleen heeft die verandering bij hem met teweeggebracht. Er schuilt een geheim achter dat de jon geling ons niet zegt; maar van daag of morgen zal ik er wel achter komen, voegde Pepe er bij zichzelven bij. Op deze woorden keerde de Canadees vlug het hoofd naar zijn geliefd kind, en een glimlach van vreugde, die op het gelaat van Fabiaan kwam, verdreef de wolk, die zich eensklaps over het voorhoofd van zijn pleegvader had uitgespreid. Fabiaan glimlachte werkelijk; hij droomde, dat hij voor Rosarita geknield, naar de zoete stem van het meisje luis terde dat hem vertelde vau haar angst gedurende zijne lange afwezigheid en dat, achter hem, op zijne karabijn geleund, Bois-Rosé hen beiden gadesloeg en hen zegende. Maar het was slechts een droom! De beide jagers bleven eenige oogenblikken op 't gezicht van den slapenden Fabiaan stilzwijgen, Ziedaar dan den laatsten afstammeling der Mediana's

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1