NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag- 22 November 1887. No. 1345. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE éf Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM' S DA GBLAD cibonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een prachtigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 21 November. Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der registratie alhier den heer Ter Kuile, thans te Zaandam. De paardenarts 2e klasse Vixeboxe is hier ter stede gedetacheerd. Naar wij uit goede bron verne men, bestaat bij de gunstig bekende firma Corns. Dyserinck Zoon,sedert 113 jaren als kooplieden en groot handelaars hier ter stede gevestigd, het voornemen, de kantoren der fir ma met den daarbij behoorenden winkel naar de andere zijde van de Korte Veerstraat te verplaatsen. Be halve een pakhuis aldaar, zullen worden afgebroken drie daarachter liggende perceelen aan het Spaarne. Op het daardoor ontstane terrein zal aan het Spaarne een woonhuis voor een der firmanten worden ge bouwd benevens een pakhuis, dat gemeenschap zal krijgen met de nieuwe kantoren en den winkel in de Korte Veerstraat. De thans in gebruik zijnde ge bouwen, waaronder is begrepen het vroegere woonhuis van wijlen den heer A. L. Dyserinck, zullen wor den verkocht. De étalage in het nieuwe maga zijn der firma Sanders en Co., Gr. Houtstraat 26, trok Zaterdag en Zondag zeer de attentie; vooral bij avond maakt zij, ook door de ver lichting een schoon effect. Door de firma de Haan en Zoon alhier is weder, evenals vorige jaren, rondgezonden een keurig uitgevoer- den «memorandum-wandkalender» voor verjaar- en feestdagen, no- titiën enz. Aan het Zaterdag en Zondag jl. gehouden groot nationaal scherm- concours, uitgeschreven door de schermvereeniging «Oranje» te Rot terdam, werd deelgenomen door de vereenigingen «Sparta» en «Bato» van Haarlem. In de afdeeling «meester langen stok» behaalde de heer A. J. Meije- rink, lid van «Sparta»,tevens instruc teur van beide vereenigingen, den 2en prijs, terwijl de heer Jac. Faber, lid van «Bato», in de afdeeling «pré- vat sabel», eveneens een 2en prijs behaalde. Door de muziekvereeniging «Mu zikale Vriendenkring» alhier, werd Zondagavond in de bovenzaal van het «Grand Café-Restaurant Neuf», ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan een soirée musicale gegeven. Gelijk te verwachten was kon de beschikbare ruimte haast geen plaats genoeg bieden voor de invités, die door in zoo grooten getale op te komen het bewijs gaven van hunne welgemeende belangstelling in het streven dezer jeugdige vereeniging. Een goedgekozen programma werd uitgevoerd en, te oordeelen naar het applaus, dat op ieder stuk volgde, mogen we besluiten, dat men zich wel amuseerde. De soli voor viool en trompet gaven blijk van de vorderingen, welke de solisten hadden gemaakt. Een zoo fraaie uitvoering op de trompet van de «Aria uit de Trom petter van Siickingen» hoort men niet alle dagen en de uitvoering van de «Elegie» van Ern6t, voor viool, mag mede op prijs worden gesteld. Het zou ons te ver voeren nummer voor nummer van het programma te bespreken; wij willen dus kort zijn met op de schoone uitvoering van het geheel, waaronder het sa menspel een eerste plaats bekleedt, te wijzen. Eenige leden der letterl. veree niging «J. J. Cremer», die wel willend hunne medewerking hadden verleend, maakten zich verdienste lijk met voordrachten in proza, poë zie en zang. De «Muzikale Vriendenkring» moge in het succes van dezen avond eene aansporing vinden, zich met lust en ijver in de schoone muziekkunst te blijven oefenen. Het zal den jeug digen leden, onder leiding van hun nen jeugdigen, veelbelovenden di recteur, den heer A. van der Voort, alsdan aan voortdurenden steun en belangstelling niet ontbreken. Heden viert onze stadgenoote, me juffrouw Maria Trempe, wed. Jan Ifnoppert, haar 101 en verjaardag. Talrijk zijn de bewijzen van belang- stellingjdie aan de goede oude vrouw bij deze gelegenheid ten deel vielen. Bij een bezoek, dat wij heden het voorrecht hadden haar te bren gen, bleek het ons, dat mej. Trempe nog eene vrij goede gezondheid ge niet, nog flink en opgeruimd is en in het volle bezit harer zintuigen, waarvan zij een duidelijk bewijs gaf door een tweetal versjes op te zeg gen, die zij het vorige jaar ter ge legenheid van haren honderdsten verjaardag had geleerd. Gisteren is een werkman in eene tapperij alhier, door het overmatig gebruik van sterken drank gestikt. De heer A. G. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer is aannemer ge worden, als laagste inschrijver, voor f12,794, voor onderhoud van wegen en kunstwerken te Aalsmeer. De gemeente Houtrijk en Polanen kreeg, naar men ons meldt, Zondag weder bezoek van een vijftig- h zestigtal jongelieden, die in militaire orde onder bevel van een aanvoer der marcheerden en een aantal exem plaren van Recht voor Allen uit deelden. De troep vertrok op dezelfde wijze als hij gekomen was. Onze correspondent voegt er bij, dat men hier waarschijnlijk met jon gelieden uit den handwerksstand te doen heeft, die met socialistische ideeën bezield, op deze wijze pro- poganda trachten te maken. Door den gemeente-veldwachter van Oegstgeest is tegen A. R., wo nende aldaar, proces-verbaal opge maakt wegens het bij nacht ont vreemden van te veld staande vruch ten. LETTEREN EN KUNST. Van de koninklijke Vlaamsche academie voor taal- en letterkunde, de Nederlandsche maatschappij voor letterkunde, de Hol- landsche club te Londen, de universiteiten te Leiden en te Leuven en bijna 40 andere corporatiën of particulieren, tot zelfs uit Petersburg, uit Frankrijk en Spanje, wer den bij de viering van den 300sten ver jaardag van Vondel's geboorte in Maison Stroucken te Amsterdam brieven of tele grammen van instemming en sympathie ontvangen met het leest, dat inderdaad uitmuntend slaagde. Justus van Maurik schrijft aan het Han delsblad, dat hij zelf, evenmin als zijne beoordeelaars tevreden is over het derde bedrijf van zijn laatste tooneelstuk //Fran coises Opstel." Dat bedrijf, eene sociëteit voorstellende, lijdt aan //te veel realiteit," gelijk hij zegt. Gelijk alle Hollandsche tooneelschrijvers, miste ook hij de gelegen heid om zijn werk te beoordeelen voor het in het openbaar vertoond wordt, bij eene repetitie, waar het iu optima forma wordt gegeveneene gelegenheid tevens om belangrijke wijzigingen of bekortingen aan te brengen. Hij heeft nu een nieuw derde bedrijf geschreven, dat dadelijk in studie is genomen en waarschijnlijk Woens dag zal worden gebruikt. Ouder redactie vau de freules Louise en Henriette Qnarles van Ulford en Elisa beth van Breugel Douglas, is te 's Hage verschenen eene fraaie illustratie, getiteld: //Pour la Charité," met letterkundige bij dragen van Keller, Beets, Beynen, Damns, Bruning, Gram en anderen. De daarin voorkomende platen zijn vervaardigd naar teekeningen en schetsen van Bles, Blom- mers, Offerraans, Ten Kate, Verveer, Eerel- mans en Jan ten Brink, terwijl Nicolaï, Richard Hol, Spoel, Muller, en Gott, eenige muzikale bijdragen leverden. Men schrijft ons uit Zaandam: Donderdagavond hield de Rederijkers kamer //Voudel" alhier hare eerste open bare vergadering in dit seizoen. Ook zij herdacht daarin den 3 OOsten geboortedag van haar Patroon, door de opvoering van het bekende stuk van wijlen mr. J. van Lennep: //Een dichter aan de Bank van Leening". Daarna werd nog ten tooneele gebracht het blijspel van mr. P. Broos- hooft: //Liua Blond". De werkende leden kweten zich bij een en ander uitmuntend, en bezorgden het talrijke publiek een ge- notvolleu avond. In de November-vergadering van //Het Nut" op Woensdag jl. trad als spreker op prof. F. F. H. Jorissen van Amster dam, die zijne hoorders en hoorderessen de tragische lotgevallen schetste van So phia Dorothea van Bruns wijk (geb. 1666), echtgenoote van George, Erfprins van Hannover, later koning van Engeland, en stammoeder van het Engelsche zoowel als van het Pruisische Koningshuis. De schets, die niet alleen uitmuntte door de gelijkheid van inhoud, maar ook door sierlijkheid van vorm, werd door het vrij talrijk publiek met on veroordeelde, ja steeds klimmende aaudacht gevolgd. De heer J. A. Kwast Jr., directeur van //Aurora", heeft de benoeming tot feestdirecteur bij het in 1889 te Arnhem te houden zangersfeest aangenomen. In een vergadering van afgevaardigden der lieder tafels, leden van den Nederl. Zangersbond, die Zondag 27 Nov. te Utrecht zal worden gehouden, zal een tweede feest-directeur worden benoemd. In deze vergadering zal tevens de benoeming plaats hebben van een lid van het hoofdbestuur van den Bond, in plaats van den heer Leo Swagemaekers, te Tilburg, die bedankt heeft. De //St.-Ct.bevat de statuten van de Vereeniging //Hollandsch Tooneelver- bond" te Amsterdam. De vereeniging stelt zich ten doel het opvoeren van tooneel- stukken, zoo noodig voor een liefdadig doel. Onze landgenoote Stella Bolle heeft met succes te Lyon gedebuteerd als Ko ningin in «Les Hugenots." De zevende tentoonstelling van de Fransclie vereeniging van schilderessen en beeldhouweressen zal van 15 Februari tot 15 Maart a. s. te Parijs gehouden worden. LEGER EN VLOOT. Omdat er niet genoeg officieren zijn, is het verzoek van den ritmeester D. Blauw van het 2e regiment huzaren, omopnon- aetiviteit gesteld te worden, geweigerd. Ook de le luitenant J. F. Wrede, van de hoofdcursuscomp. te 's-Hertogenbosch, zal van 822 Jan. e. k. eenen wapen cursus aan de normaal-schietschool te 's-Hage volgen. De le luit. G. N. van Alphen de Veer, van het Ned. Indische leger, gedetacheerd geweest bij de 2de afdeeling krijgsschool te 's-Hage, vertrekt van uit Marseille per //Sumatra" naar Indië. ONDERWIJS. Het propaedeutiscli-examen in de ge- ueesk. werd aan de universiteit te Leiden afgelegd door den heer C. W. Vinkhuyzen. De geneeskundige staatscommissie te Groningen heeft den heer G. Kijlstra, docts., toegelaten voor het eerste gedeelte van het practische arts-examen. Door curatoren van het gymnasium te Zwolle is ter benoeming tot conrector aan die inrichting aanbevolen de heer dr. J. H. Gunning, leernar aan het gymnasium t« Utrecht. In de op 4 December a. s. te 's Hage te houden algemeene najaarsvergadering van de Zuid-Hollandsche Gymnastiek-on- derwijzers-vereeniging, zullen o. m. de navolgende punten worden behandeldont- werp-adres; examen-programma; wedstrijden in vrije oefeningeneenige opmerkingen over opleiding, en meisjes les te geven. Te Breda zijn op 18 en 19 dezer bij het examen voor apothekersbediende geëxamineerd 5 mannelijke candidaten toegelaten de heeren A. Van den Ende te Alkmaar en H. Weezeman te Breda. Akte-examens m. o.'s-Hage 18 Nov. FBUILLEITON. 86) XXXIII® HOOFDSTUK. Een Indiaansche diplomaat. Zooveel te erger voor hem, want hij zou thans niet meer lijden, zeide de Spanjaard, - het stilzwijgen dat die Indianen bewaren is een teeken dat ieder hunner zijne gedachten bijeenverzamelt om aan de marteling te denken, die zij hem zullen toedienen. De gevangenneming van een blanke is in hunne oogen kostbaarder dan die van eenge- heelen troep wilde paarden, dien zij achternazitten. Zonder van hunne paarden te stijgen, omringden de Indianen den gevangene, die, een ontstelden blik rondom zich werpende, van alle kanten niets zag dan gebronsde gezichten met onbeweeglijke spieren. Daarna begonnen de Apachen onder elkander te beraadslagen. Gedurende dien tijd sprong een Indiaan, die de aanvoer der van den troep scheen te zijn en wiens donkerdere ge laatskleur en de zwarte veeren van zijn hoofdtooisel hem van de andere krijgers onderscheidden, van het paard, even alsof hij deze korte beraadslaging versmaadde voor eene ernstiger zaak. Hij wierp aan een der Apachen den teugel van zijn paard toe, die hem eerbiedig aannam. Toen wendde het opperhoofd zijne schreden naar het eilandje. Tegenover hetzelve aan den oever gekomen, scheen hij op het zand sporen te zoeken. Het hart van Bois-Rosé klopte geweldig, want deze be weging van den Indiaan verried eenige vermoedens over hunne positie. Zou die hond het versch vleesch ruiken evenals de menscheneter uit onze sprookjes zeide hij zacht tot Pepe. Quien sabe (wie weet?)» zeide de Spanjaard. Maar het zand, duizend maai omgewoeld door de hoe ven der wilde paarden die aan de rivier hadden komen drinken, vertoonde aan de oogen van den Indiaan geen enkel menschelijk spoor. Daarna liep hij steeds zoekende hooger op den stroom langs. De duivel vermoedt iets, zeide Bois-Rosé en in dit geval zal hij de sporen terugvinden, die wij op eene halve mijl van hier achtergelaten hebben, toen wij in de bedding der rivier getreden zijn om dit eiland te bereiken. Ik zeide het u wel, Pepe, ging de Canadees met eenige bitterheid voort, wij hadden er twee mijlen hooger in moeten treden, maar noch gij noch Fabiaan heeft zulks gewild en ik, als een gek, ik ben voor uwe meening be zweken. Dit zeggende sloeg de brave Canadees zich op de borst met eene kracht, sterk genoeg om die van een gewoon menschenlichaam in te slaan. Intueschen was de beraadslaging over het lot van den gevangene ongetwijfeld geëindigd, want vreugdekreten barstten eensklaps tengevolge van het voorstel door een der Indianen gedaaD, los. Maar de terugkomst en de goedkeu ring des opperhoofds moest eerst nog afgewacht worden. Dit was de krijger dien wij reeds kennen onder den naam van den «Zwarten Vogel.» Deze laatste had zijne nasporingen langs den oever voort gezet. Aan de plaats gekomen waar Bois-Rosé en zijne twee gezellen het zand hadden verlaten om in de rivier te treden en het eiland te bereiken dat hun tot schuilplaats strekte, twijfelde hij niet meer of de rapporten der verkenners wa ren nauwkeurig en hij besloot er partij van te trekken; hij had zijne eigene politiek en deze alleen wilde hij ver volgen. Eenmaal zeker van de tegenwoordigheid der drie blanke krijgers, haastte de Zwarte Vogel zich tot de zijnen terug te keeren. Nadenkend luisterde hij naar hetgeen de India nen tijdens zijne afwezigheid besloten hadden, hij sprak eenige woorden terwijl hij zijnen krijgers een teeken gaf te wachten; daarna, na alvorens zachtjes aan vijf of zes zijner ruiters] een bevel gegeven te hebben, waarop dezen in galop vertrokken om hetzelve uit te voeren, sloeg hij met afgemeten tred de richting naar den oever der rivier in. De waterplanten openden zich onder den invloed der zon; een zacht windje bewoog de beweeglijke bladeren van den teenwilg op de oevers van het eilandje, oogen- schijnlijk even onbewoond als in de dagen waarop de stroom nog slechts vloeide voor de vogelen des hemels en de buf fels en wilde paarden der prairiën. Een Indiaan alleen kon

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1