zien terugteeren. Het kostbare stuk was in 1809 bij de ontvoering van Pius YII •door een soldaat geroofd en eindelijk in liet bezit van eenen priester in Bourgondië gekomen. Deze nu heeft het door bemid deling van den bisschop van Dijon aan den H.Vader terug geschouken. (Wet. Ned.) LEGER EN VLQOT. Het treindetachement van het le reg. veld-artillerie, dat sedert het voorjaar ver blijf hield in de legerplaats bij Oldebroek, is Zaterdagochtend, onder bevel van den le luit. G. M. J. Turk, in het garnizoen te Utrecht teruggekeerd. De officier van administratie der 2de klasse N. J. J. van Rijn van Alkemade wordt met 1 Dec. aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. Ter vervanging van den le luit. C. E. J. De Thouars van het 8e reg. int. zal de 1ste luitenant M. E. Stevens van gemeld korps, van 16 Januari, tot 28 Ee- bruari a. s. den wapencursus aan 's rijks geweerwiukel te Delft volgen. De 2e-luit. P. E. Pichal van het 3e reg. vest.-art., die tot jl. Donderdag gede tacheerd was bij de instr.-comp. te Schoon hoven. wordt gedetacheerd bij het 3e reg. veld-artillerie. ONDERWIJS. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversi teit te Leiden, de heer E. A. O. de Casem- broot (geb. te Tolen), met acad. proef schrift, getiteld: //Art. 311 Wetboek van Strafrecht". De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft Zaterdag tot arts be vorderd de heeren J. H. Loreij en J. Vorst man, candidaat-artsen, en toegelaten tot het le gedeelte van het arts-examen den heer L. W. E. Janknecht, doctorandus. De geneeskuudige staatscommissie te Groningen verleende het diploma voor het eerste gedeelte van het praotische arts examen aan den heer E. J. Eiddens, docts. Aan de universiteit aldaar is met goed gevolg hettheoretischegeneeskundigexameu afgelegd door den heer P. Eldering. Op de voordracht voor leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Apeldoorn (vacature dr. Smit) staan de heeren dr. Van Rijn van Alkemade van Horn, Van Buyseu van de Kon. Militaire Academie en Kuipers van Harliugen. Bij het arts-examen werden Zaterdag te Utrecht toegelaten tot het le gedeelte de heeren P. de Snoo, docts. en J. Wie- ge rsma, cand. arts. Te Breda zijn op 25 en 26 dezer bij het examen voor apothekersbedienden geëxa mineerd 5 vrouwel. candidaten. Toegelaten mej. W. van der Heij te Leeuwarden, C. C. Sombeek te Zaandam en M. S. van Heijlis bergen te Zaandam. V1SSCHERIJ. Enkhuizen, 35 Nov. Alhier werd aangebracht en aan den afslag verkocht: 2 tal haring, prijs van f 3.50 a 4 per tal of 200 stuks; 10,000 pond kleine schol, prijs van 5 tot f6.50 per 50 stuks, kabelj. prijs van f 1 tot f 1.50 per stuk; 2000 stuks schelv., prijs f 0.20 tot f 0.22 per stuk; 10 manden schar, prijs f laf 1.10 per mand. De vangst van haring is ge ring- Nieuwe diep, 26 Nov. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep z/Luctor Emergo", schipper v. d. Steen, met 3500 schelv. waarvan 1200 levende en 10 kabelj., 18 stuks rog en 4 tot 12 mandjes kl'. schol werden aangevoerd; schelvisch van de sloep gold ten afslag 114, van de beugen f 22,50 het honderd, kabelj. f 1,70 a f2,50, rog f 1,25 per stuk en kl. schol f2,25 a ff2,50 per mandje. Lemmer,25 November. Heden was de vangst van Zuiderzeeharing beter dan gisteren, doch verre van voldoende; aan de bokkingrookerijen alhier werden aan gebracht 13000 stuks of 65 tal, die wer den afgezet voor 4.25 per tal. BI IV N15 N L A N I). Bij koninkl. besluit zijn benoemd tot burgemeester der gemeenten Langerak en Nieuwpoort G. van der Stok, om die be trekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Groot-Ammers tot burgemeester der gemeente Neeritter J. C. Driessens. Bij kon. besluit is de heer W. R. baron van Hoëvell, laatstelijk controleur der 2de kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 December, eerv. uit 's lands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. De gewone audiëntie van den min: van Oorlog op Donderdag 1 Dec. zal niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) Door den minister van Bin- nenlandsche Zaken is het volgende schrijven gericht aan de Commis sarissen des Konings: «Ik heb de eer u te verzoeken, de aandacht der gemeentebesturen te vestigen op de publicatie omtrent de plechtige afkondiging der ver anderingen in de Grondwet. Daarbij ware hun in bedenking te geven, dat het gepast zou zijn, bij die ge legenheid van het huis der gemeente de nationale vlag uit te steken.» In antwoord op het voorl. ver slag over de vestingbegrooting ver klaart de minister van Oorlog dat de invoering van springmiddelen tot dusver geen invloed heeft op het geen voor de bevestiging van de stelling Amsterdam wordt vereischt, en dat de andere werken niet pre judicieeren op beperking der verde diging tot Noord-Holland. De postNieuwe werken in de stelling Amsterdam wordt vermin derd met 1 ton. In de Donderdag te Amster dam gehouden vergadering der com missie tot behartiging der belangen van Nederlausche inzenders op de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1889, deelde de voorzitter mede, dat onze Regeering officieel niet deel neemt en dat het Fransche hoofd comité geen subsidie verleent. Per circulaire zullen de industriëelen tot deelname worden uifcgenoodigd. De Nederlandseh-Amerikaan- sche Stoomvaart-maatschappij werd Zaterdag eigenares van hetEngelsche stoomschip British-Crown, gebouwd bij de welbekende firma Harla-id Wolff te Belfast, groot 3563 ton register en tot op heden in de vaart tusschen Engeland en Noord-Ame- rika. Het stoomschip is lang 410 voet, breed 39 voet en 28 voet 9 duim hol. Het zal den naam voeren van Amsterdam. Dr. Vitus Bruinsma van Leeuwarden heeft Zaterdagavond te Amsterdam in eeue druk bezochte vergadering van de vereeni- ging //Algemeen Kies- en Stemrecht" den strijd voor deze rechten als een edele ge tracht te schetsen, en gepoogd de argu menten daartegen te ontzenuwen, en er op gewezen dat met algemeen stemrecht alles nog niet dadelijk in het reine is. //Doch het is een wapen in den strijd, dat, goed gehanteerd, tot de overwinning kan leiden. De uitbreiding, door de nieuwe kieswet gegeven, achtte hij zeer gering, en betreurde het dan ook zeer, dat de liberale partij zulk eeue schoone gelegenheid voorbij had laten gaan om zich zelf nieuw bloed uit alle klassen der maatschappij te ver schaffen." De liberalen in de Kamer werden vergeleken bij houten wegwijzers, die zelf niet den aangewezen weg bewandelden, en daarom op den weg moesten voortgedre ven worden. Voor algemeen stemrecht moest toch worden voortgestreden, ook al waren de kansen voor het oogenblik alweder vermin derd, want het was sprekers overtuiging, dat het er eenmaal toe komen moest, wilde men eene volksvertegenwoordiging hebben, die een getrouwe, geen geretoucheerde photographie is van het volk. Eortuyn verwachtte van nieuw bloed in de liberale partij geen heil hoegenaamd. Hij wilde geen verbond met de liberalen die alleen onze kettermeesters waren. Dit was dr. Bruinsma wel met den opponent eens, want in Eriesland stellen de voor- standers van algemeen stemrecht zich dik wijls tegenover de liberalen. Mr. Spin bereed zijne gewone stokpaard jes; onwettige Kamer en liberalen, die niet liberaal zijn. De vergadering ging rustig uiteen. In de laatst gehouden verga dering van de Werkverschaffing» te Uitgeest is met 7 tegen 4 stemmen besloten, deze vereeniging te ontbin den. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de kas sloot met een nadeelig saldo van f 100. Er zal een adres gericht worden aan den raad, met verzoek, dit tekort uit de gemeentekas aan te vullen. Tot lid der Kamer van Koop handel te Purmerend is benoemd de heer J. B. M. Brantjes (vacature W. Smit). Per bulletin werd Zondagmor gen te Purmerend bekend gemaakt dat bij den Nationalen Zangwed strijd te Utrecht, Zaterdag 26 Nov. «Purmerender Mannenkoor» den 4en prijs Czilv. med.) heeft behaald. Op de stille Veerkade te VHage zou een huis zijn aangekocht, om tot kookschool in te richten, Mevr. Alting Mees zou in Januari die school inwijden door het houden van eene reeks voordrachten. Ook de Rotterdamsche muziek vereniging «Dunkier», heeft het voornemen, in het begin der maand December een concert te geven ten voordeele van hen, die tengevolge van het vergaan van het stoomschip W. A. Scholten, hulpbehoevend zijn geworden. In de algemeene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de Mijdrechtsche droogmakerij «De Eerste Bedijking» is besloten twee watermolens te amoveeren, en de polderlasten wegens den gunstigen toestand des polders te breugen op zeven gulden per hectare, niette genstaande de lasten van gemelden polder nog voor eenige jaren een- en-twintig gulden per hectaren be droegen. Een der voornaamste indus triëelen te Tilburg heeft aan het Tilburgsch Algemeen Verzekerings fonds voor werklieden de aanzien lijke gift van f500 geschonken, en wel speciaal ten behoeve van het aau die instelling verbonden Oude- liedenfonds. Het Verzekeringsfonds zal ver moedelijk omstreeks Januari e. k. in werking kunnen treden. De A7. R. C. verneemt, dat de directie der Ned. Amerik. Stoomb.- Maatsch. bij de begrafenis der slacht offers van de ramp van de W. A Scholten vertegenwoordigd was door haren directeur, den heer Wierdsma, die de autoriteiten dank gezegd heeft voor hunne bemoeiingen in het be- laug der geredden. Zooals men weet, is het in Engeland niet gebruikelijk anderen dan geestelijken het woord te laten voeren bij begrafenissen, zoodat de gelegenheid ontbroken heeft, om vanwege de directie bij die treurige plechtigheid een woord van deelneming te doen hooren. Naar men aan het U. D. me dedeelt, was aan de exploitatiemaat schappij telegrafisch verzocht, toe te staan, dat 70 der geredden van de W. AScholten gratis van Vlis- singen naar Rotterdam zouden wor den vervoerd. Evenals dit reeds ge schied was door de London Chatham and Dover Railway en de stoomvaart maatschappij «Zeeland», werd dit verzoek toegestaan. Over Vlissingen werd van dit aanbod echter slechts door 27 personen gebruik gemaakt; de overigen zijn uit Engeland via Harwich-Antwerpennaar Nederland teruggekeerd; van de grens te Rozen- daal af tot Rotterdam werd hun evenwel dezelfde gunst verleend en eveneens kosteloos vervoer toege staan. Uit Londen seint men dat de jury heeft beslist dat de schuld der aanvaring moet worden toe,geschre ven aan de Scholten daar de Rosa Mary ten anker lag. Den kapitein van de Ebro bracht de jury allen lof voor de door hem verleende hulp De correspondent van de WN. R. O." te Londen seint: Vóór de jury te Dover uitspraak deed betreffende de oorzaak van den dood der verdronkeu schepelingen van de //Scliolten" zeide de //Coroner" nog, in zijne opsom ming der feitendat van strafbare nala tigheid aan de zijde van de //Scholteu" noch van de «Rosa Mary" gebleken is. Laatstgenoemde had twee lichten, hetgeen de officieren van de //Scholten" kan mis leid hebben. Stellig is het zonderling, dat eenig gezagvoerder iets toe heeft gelaten in strijd met de voorschriften. De //Coroner" verklaarde voorts, van oordeel te zijn dat de vergissing der offi cieren van de //Scholteu" oorzaak is ge weest van de aanvaring. De bestaande sterke zeestrooming was hun blijkbaar onbekend, ook werd na de aanvaring niet alles op de //Scholten" gedaan tot redding van menschenlevens, waarbij een jurylid opmerkte, dat eene mailboot van de klasse der //Scliolten" betere sloepen behoorde te hebben. Deze spreker was mede van oordeel, dat er veel ongedaan was geble ven na de aanvaring. De //Coroner" zeide daarop dat, aangezien de //Scliolten" een uitheemsch schip is, het oordeel der jury nopens den toestand van de sloepen geen prnctische waarde zoude hebben. De //Coroner" verklaarde het verder noo- dig, er op te wijzen dat er vele noodlot tige misverstanden ontstaan door verkeerde opvatting der noodsignalen van schepen, hetgeen spreker herhaaldelijk gebleken is. Doorgaans worden door in nood verkee- rende vaartuigen vuurpijlen opgelateu, die echter iederen nacht op de kusten waar genomen worden, zoodat zij niet meer de aandacht trekken. De //Coroner" zeide te hopen, dat de ramp van de //Schollen" de Britsche regeeriug moge nopen het hare te doen, ten einde de aanneming te verzekeren van bepaalde signalen door in nood verkeerende schepen, die niet mis verstaan kunnen worden. De gezworeneu deden daarop de reeds geseinde uitspraak. De //Coroner" te Folkestone opende Vrijdag het onderzoek betreffende twee aangespoelde lijken van schipbreukelingen der //Scholten," waarvan de een bij zich droeg tweehonderd ponden sterling in pa pier en contanten. De jury te Eolkestoue deed uitspraak in deuzelfden zin als die te Dover. Het //Coroners"-onderzoek te Deal werd heden voortgezet. Verscheidene leden der jury te Dover merkten Vrijdag nog op, dat reeders van particuliere schepen gebruik maken van verschillende vuurpijlen, waardoor de ver warring vermeerderd wordt. De //Coroner" zeide nog dat de getuigenissen nopens deu toestand der booten van de //Scholten" zeker ongunstig luiden. De booten moesten vau de davits losgehakt worden, terwijl er slechts twee beschikbaar waren. Het lijk van den heer Fritz Stella, een der passagiers van de W. A. Scholtenwerd 24 November bij Saudgate gevonden. Een aantal der schipbreuke lingen van de Scholten vertrokken Zaterdag met 'de P. Caland weder naar Amerika. Dezer dagen werd op het land goed «Berckenhof, naast den planten en vogelentuin, onder Arnhem, bij het omspitten van den grond, eene urn van kleine afmeting, waarin zich beenderen met houtskool be vonden, aangetroffen. Men gist, dat die hier al tal van eeuwen gelegen heeft. Te Maastricht is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de genomen maatregelen tot we ring van brandgevaar in hetcome- die-gebouw. Er wordt nl. ten be hoeve van het tooneel een bordes met ijzeren trap aan de buitenzijde van het gebouw aangebracht. De tot heden uitgevoerde verbeteringen bestaan in de verruiming van het tooneel, de verhooging van den hou ten vloer boven het tooneel, het bestrijken van het houtwerk met asbestverf en het beplakken der wanden met asbestpapier, het ver anderen der gasleiding op het too neel, voornamelijk bestaande in het bewegelijk makeu der hersen, zoo- dat deze niet meer gelijk voorheen tusschen de friesen behoeven aan gestoken te worden, het maken eener waterleiding voor het tooneel en de zaal, met plaatsing van 6 brand- kranen, het plaatsen van een wa- terscherm, gevoed door een reser voir van 8000 liter, in verbinding met de waterleiding, het maken van een vak, groot ongeveer 13 vier kante meter, in het dak boven het tooneel, welk vak gemakkelijk en snel is open te schuiven, en het maken van twee nieuwe doorgan gen ten behoeve van het parterre en het parquet. Wedstrijden. In Heerenveeu zijn reeds verschillende commissies werkzaam voor den internatio nalen wedstrijd op schaatsen. Daar in die plaats te weinig logementen gevonden wor- deu om de talrijke vreemdelingen te kunnen herbergeu, is men druk bezig voor die gelegenheid kamers van particulieren te huren. De Engelsche rijders See en Smart, de Noorsclie Hagen en Werner, en de Berlijnsche Bulow worden verwacht. De gemeente Zwartsluis verloor in de afgeloopen week twee harer ingezetenen (beiden schippers) op eene noodlottige wijze. De een viel te Amsterdam in het ruim van zijn schip; hij brak de ruggegraat en was oogenblikkelijk een lijk. De andere viel bij Zutfen bij het over varen van den IJsel in de rivier; hoewel spoedig gered, overleed hij kort daarop. In de buurtschap Greftekamp onder Didam is door eene onbekende oorzaak bij een hevigen brand het huis met den geheelen inboedel en al het vee van den landbouwer J. B. Wigman eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd, be halve het vee. De heer Truijens, r. k. pastoor te Bezel, "Vrijdag in zijne geboorte plaats te Weert aangekomen, had aldaar het ongeluk, van eene trap te vallen, waarvan eene hersenschud ding het gevolg was. De 66-jarige priester overleed spoedig daarop. Te Valtermond is ingebroken bij zekeren W. K. terwijl de bewo ners afwezig waren. Men heeft eene som geld uit het kabinet ontvreemd. De politie is den dader op het spoor. RECHTSZAKEN. Voor het kantongerecht te Tilburg is de zaak tegen zekeren kalverenkoopmans tegeu wien door de matéchau3ee aldaar proces-verbaal was opgemaakt, wegens het op noodeloospijnlijko wijze vervoeren van vee. De koopman transporteerde zijn kalveren op oude wijze, nl. door ze metdepooten bij elkaar gebonden op eene met stroo be dekte hondenkar te vervoeren. De man verklaarde dat hij, na zijne ealagne, eene andere wijze had beproefd door de kalveren gen van den Indiaan uit het oog te verliezen, als het ge bladerte hem niet geheel verborg. Eindelijk op de verlangde hoogte gekomen, zette de Indiaan zich op een dikken tak neder en stak daarna met behoedzaamheid het hoofd voor uit. Het gezicht der op den bodem van het eilandje uit gestrekte lijken scheen hem niet te verrassen. Misschien veronderstelde hij eenige list, want met eene stoutmoedig heid, die het voorbeeld van een zijner makkers op dezen zelfden boom gedood, [niet moest aanmoedigen, vertoonde de Apach zich geheel en al en richtte zijn karabijn in de richting van het eiland. Zijn oog, evenals dat der slaDg, scheen zijne vijanden te willen betooveren; eensklaps stak hij den loop van zijn wapen in de lucht, mikte opnieuw en herhaalde dezelfde bewegiDg daarna nog verschillende malen, maar de jagers verroerden zich niet meer als waren zij wezenlijke lijken geweest. Toen uitte de Indiaan een triumfkreet. De haai bijt aan het aas, zeide Bois-Rosé. Ik zal dien hond onthoudeD, zeide Pepe op zijne beurt, en indien ik hem niet betaald zet voor den angst dien hij mij nu doet uitstaan, zal de kogel dien hij ons gaat toezenden, zulks beletten. Het is de Zwarte Yogel, hernam Bois-Rosé; hij is tegelijkertijd dapper en voorzichtig als een opperhoofd. De Indiaan richtte nog eenmaal den loop van zijn ge weer naar de lichamen, die hij oogenschijnlijk voor levenloos hieldhij legde met evenveel kalmte aan als de jager, die zonder vrees bij een schietwedstrijd op een dorp naar een karabijn dingt, en eindelijk besloot hij vuur te geven. Op hetzelfde oogenblik vloog een stuk van een der boom stammen op nauwelijks twee streep afstand van het hoofd van den Spanjaard en verwondde dezen aan het voorhoofd. Toch verroerde Pepe zich niet, maar stelde zich tevreden met te zeggen: Schelm van een Roodhuid, ik zal binnen kort wel eens mijne rekening met u vereffenen. Bloeddruppels waren op het gezicht van den Canadees gespat. Is er iemand gekwetst? vroeg hij met sidde rende stem. O, het is maar een schram en niets meer, ant woordde de gewezen grensbeambte. God zij gedankt! Daarna slaakte de Indiaan opnieuw een triumfkreet en klom uit den boom naar beneden. De drie jagers ademden weer vrijer. Het succes hunner list was evenwel nog niet volkomen. Er moest ongetwijfeld nog eenigen twijfel bij de India nen bestaan, want een lang en plechtig stilzwijgen volgde op het laatste schot van den Apach. De zon ging onder; eene korte schemering spreidde een matte tint over de geheele natuur uit, de nacht kwam en de maan schitterde op de rivier, zonder dat de roode krij gers nog eenig teeken van leven gegeven hadden. Onze scalpen bekoren hen, maar zij aarzelen nog ze te komen halen, zeide Pepe, van verveling gapende. Geduld, antwoordde de Caüadees, de Indianen zijn gelijk de gieren, die op het lijk van een mensch niet durven aanvallen voordat het begint te bederven, maar die ten slotte toch tot een besluit komen. De Apachen zullen evenals de gieren doen. Laat ons thans onze stelling achter de waterplanten weer innemen. De jagers zetten zich langzaam op een knie en begonnen opnieuw de bewegingen der Apachen te bespieden. Een oogenblik scheen de oever tegenover hen nog verlaten, daarna schreed een Indiaan voorwaarts, in 't eerst met be hoedzaamheid om het geduld van hun vijanden op de proef te stellen voor het geval dat achter die stilte de eene of andere list verborgen was; een ander krijger voegde zich bij hem en beiden naderden den oever met een toenemend vertrouwen, eindelijk telde de Canadees er tien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2