NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 30 November 1887. No. 1352. HAARLEM'S DAGBLAD ABONMEMEHTSPKIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagent en voor het Buitenland.: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. DAUB JE 8f Go., JOH. F. JONBS, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 November. Zooals onzen lezers bekend is, zijn door den hoogleeraar Telders van de polyt. school te Delft, inder tijd plannen ontworpen om te voor zien in het ongerief, dat een groot deel onzer gemeente onder vindt door den toestand aan de over wegen van den spoorweg aan den Kruiswegen den Jansweg alhier, ter wijl ook de scheepvaart veel wordt be lemmerd door het bijna voortdurend gesloten zijn van de brug in dien spoorweg over het Spaarne. Genoemde plannen nu, werden in overleg met de Holl. Spoorwegmaatschappij door eene raadscommissie voorgesteld, en de Kamer van Koophandel, de com missie van fabricage of publieke werken en die van financiën brach ten er hunne adviezen over uit en besloten hunnen steun er aan te ver- leenen. In hun dezer dagen aan den raad uitgebracht adviesverklaren B.en W., dat de aanneming van het plan zeer is aan te bevelen. Omtrent de kos ten, welke op ongeveer een millioen gulden worden begroot en welke de spoorweg-maatschappij voor 61 pCt. te haren laste zou willen nemen, zijn B. en W. het met de comm. van Financiën eens, dat de gemeente alleen in de kosten zou moeten bij dragen met den kosteloozsn afstand in eigendom of erfpacht voor eene zeer kleine som, van de gronden, die voor de uitvoering van het plan noodig zijn. Volgens het plan zou het stations emplacement zooveel verhoogd wor den, dat de Kruis- en Janswe gen onder de spoorbaan zouden door gaan; de andere overwegen zouden behouden blijven maar zooveel wor den opgehoogd. Aan de zijden van het Spaarne zou een goederensta tion met haven gemaakt worden en de brug over het Spaarne zooveel verhoogd, dat de meeste schepen er onder door konden varen. Het is echter nog verre van een uitvoering dezer plannen, die gemak kelijker op papier, dan in de wer kelijkheid zijn. De verschillende adviezen en het plan zullen door de raadscommissie en de directie der spoorwegmaatschappij nog wel eens rijpelijk overwogen worden, alvorens een en ander in den gemeenteraad een punt van behandeling zal uit maken. Of het echter ooit tot eene uit voering zal komen betwijfelen wij sterk, de vraag vooropstellende of de voorgestelde verbeteringen wel tegen de groote kosten zullen opwegen. De Christelijke Zangvereeniging //Hal lelujah" gaf Maandagavond in de Groote Kerk alhier een zanguitvoering. Als spre kers traden daarbij afwisselend, op de hh. ds. J. M. Snethlage en dr. E. Barger. Het schoone, liefdadige, doel dat men zich op dezen avond voor oogen stelde, had treffenden weerklank gevonden in de harten van velen, die naar de verheffende woor den der sprekers en de heerlijke vertol king van een aantal godsdienstige liede ren door genoemde zangvereeniging, waren komen luisteren. De liederen die onder leiding van den heer J. Strating werden ten gehoore gebracht, waren de volgende: Te DeumAdama van Scheltema- 2. Psalm 133 vers 3. E. Kutper. 3. JubelliedAdama van Scheltema. 4. KerstliedAdama van Scheltema. (Op veelvuldig verzoek). 5. Motette. Jeremia 3 vers 22 en 23von Mühring. 6. Gezang 54 vers 1 en 5. Bastiaans. 7. HymneF.vonSiucuer. 8. Psalm 72 vers 11J. Strating. Heerlijk schoon ruischten de stemmen door de gewelven van onze Groote St. Bavo-kerk en getuigden van de zorgvul dige leiding waaronder deze zangers en zangeressen waren gevormd. Dank zij hun gebracht voor de wijze waarop zij zich van hunne taak kweten. Zooals bekend is zal de opbrengst der tekstboekjes, na aftrek der onvermijdelijke kosten, ten bate komen van de Evange lisatie in het lokaal Oranjestraat en de Gestichten voor lijders aan vallende ziekte. Door de politie alhier is Maan dag aangehouden en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht Jan Knoot, oud 25 jaren, boekdrukker, geboren te Monnikendam, die zich te Amsterdam aan oplichting en valschheid in geschriften had schul- Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem1 s Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 3 loopjongens. Naar de part. corr. van de N.R. Ct. te Londen, uit goede bron verneemt heeft Engeland zich bereid verklaard aan Nederland een der beide Noord- zeekabels tusschen Lowestoft en Zandvoort te verkoopen. Van eene vischsloep uit Middel- harnis, die de vorige week te IJmui- den bmnenliep, wordt sedert Woens dagochtend een matroos vermist. Dinsdagavond, na een bezoek bij kennissen te hebben afgelegd, schreef en verzond hij nog eeneu brief aan zijne vrouw; waarschijnlijk is hij bij het overgaan der sluis of het aan boord komen verdronken. De ver miste was een oppassend matig man en een liefhebbend echtgenoot en vader. LETTEREN EN KUNST. Betreffende den wedstrijd in de tweede afdeeling van het nationaal zangers-con cours te Utrecht, wordt medegedeeld dat ook nog een vijfde prijs werd uitgereikt, en deze ten deei viel aan //Amicitiae" van Amsterdam. Bij het uitreiken van den vierder, prijs in deze afdeeling aan /Cres cendo" uit Haarlem, voegde de heer De Muralt, wethouder van Utrecht, eenige welwillende woorden aan het adres der rederijkerskamer //Jan van Beers," die deze medaille heeft uitgeloofd, wat levendig werd toegejuicht. Ingevolge een door wijlen rar. J. L. De Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer, gemaakte bepaling, zijn uit zijnen naam aan het Rijks-museum te Amsterdam ten geschenke aangeboden: zes olieverf schil derstukken, afkomstig van de collectie schilderijen zijner grootmoeder, mevrouw baronesse De Bosset, geb. Rijksgravinne van Heemskerk. Zooals wij reeds meldden heeft de heer J. A. Kwast Jr., directeur van //Aurora", te Arnhem, de benoeming tot feestdirec- teur bij het in 1889 aldaar te houden zan gersfeest aangenomen. In eene vergadering van afgevaardigden der liedertafels en van den Ned. Zangersbond, die Zaterdag te Utrecht gehouden werd, is tot tweeden feestdirecteur benoemd de heer Gaillard uit Kampen. In deze vergadering had tevens de benoeming plaats van een lid van het hoofdbestuur van den Bond, in plaats van den heer Leo Swagemaekers, te Tilburg, die bedankt heeft; gekozen werd de heer J. C. van Veen, uit Arnhem. Mr. M. G. L. Van Loghem (Eiore della Neve) is bezig aan den tekst van z/Brinio", groote opera of lyrisch drama iu_ vijf bedrijven. Het onderwerp is ont leend aan Van Leuneps bekend verhaal. Inhoud, 17e jaargang, co. 29, van De Huisvrouw: Nog iets over zieken verpleging. Melk als ziekteoorzaak; door dr. S. Sr. Coronel. De geschie denis van eene voorname dame uit de 18e eeuw. Iets over moeders en groot moeders; door dr. J. S. Wichers. Sin terklaas. Boekaankondiging. Ge dachten. Allerlei. Ingezonden. Feuilleton. „De Lange Hollander". Naar het Duitsch van Rudolph Lindau. (Ver volg.) Advertentiën. Inhoud van de Verzekeringsbode: Reserve bij levens- en brandverzekering, door den heer C. L. L. Verzekering tegen ongelukken. Zeeverzekering. Brandverzekering. Wetgeving. Insti- tut des Assurances. Oorlogspolis. llagelverzekering. Het kostbaar kapi taal. Rechtspraak (binnen- en buiten- laudsche.) Berichten. Literatuur. Maatschappijen. Brievenbus. Cor respondentie. LEGER EN VLOOT. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms-, schroefstoomschip der le klasse //Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. Uhlenbeck, laatst komende van de Kaap de Goede Hoop, in den namiddag van den 27en dezer te Falmouth aan- Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de luit.-kol. intendant van het korps mari niers Deijll, met 1 Jan. op zijne aanvraag op pensioen worden gesteld en worden vervangen door den kapitein-kwartier meester Ebell, thans te Amsterdam, ter wijl in verband daarmede de kapitein kwartiermeester Allot alsdan van 's-Hage naar Amsterdam wordt verplaatst. Op een der eerste dagen van December zal op de Vuursche heide, nabij de Bildt, eene proef worden genomen betrekkelijk het vernielen eener spoorwegbrug, welke proef door slechts enkele personen kan bijgewoond worden. In de week van 510 December zal de uitslag der proef ter plaatse kunnen opgenomen worden. Op voorstel van den commandant der bereden artillerie zullen in den vervolge de jonge paarden bij den staf van de reg. veld-art. worden afgericht. Te Breda is deze maatregel reeds toegepast, ten aanzien van het 3e reg. veld-art. Het detachement vesting-artillerie, onder den len luitenant H. G. de Bruijne, wordt den len December op het fort aan den Nieuwen Maasmond afgelost door een ander detachement, onder den len luite nant C. Wafelbakker. De le luitenant P. C. M. Schultz, van het 3e regiment veld-artillerie, wordt overgeplaatst bij het le regiment van het wapen. De 2e luitenant F. M. Roest van Limburg, van het 4e regiment vesting artillerie, wordt gedetacheerd bij het 2e reg. veld-artillerie. De luitenant t/z. der le klasse W. J. P. van Waning wordt onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij het departement van marine, met den 16en December a. s. op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den luitenant t/z. der le klasse H. F. Verheggen. De bij het korps pontonniers overge plaatste le luit. G. B. du Celliée Muller is ingedeeld bij den varenden trein, die onder commando van den kapt. E. J. F0 de Bruyn staat. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken is, voor het tijdvak van 1 December 1887 tot en met 81 Decem ber 1888, benoemd tot adsistent voor de botanie aan de rijks-universiteit te Gronin gen, J. H. Bonnema. In de Zaterdag jl. te Amsterdam ge houden vergadering van leeraren van het M. O. werd de volgende motie aangeno men naar aanleiding van het rapport, door het hoofdbestuur uitgebracht in zake dr. Smit •Het departement Noord-Holland van de Vereenigiug van leeraren aan inrich tingen voor M. O., gelezen hebbende het verslag van het onderzoek, ingesteld door het hoofdbestuur, in zake het aan dr. Smit verleend eervol ontslag, en van oordeel zijnde dat er na dit onderzoek, noch voor het hoofdbestuur, noch voor het departe ment Noord-Holland aanleiding bestaat in deze zaak handelend op te treden, dankt het hoofdbestuur voor de genomen moeite en gaat over tot de orde van den dag." Maandag zijn te Kampen bij het examen voor apothekersbediende geëxami neerd 3 mannelijke candidaten. Toegelaten de heer L. C. Klaassen, van Utrecht. VISSCHERIJ. Niewediep 28 November. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen //Admiraal van Kinsbergen" sch. Van Pelt, met 3900 schelv. (waarvan 1190 levende) en 20 levende kabelj., en //Willem," sch. De Zeeuw, met 2000 gr. schelv. (waarvan 800 levende) en 400 kl. id., terwijl door 5 beugers 30 tot 90 schel- visschen en 5 kabelj. en door 1 korder 8 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. van de beugers gold f 29 a f38.50, groote id. van de sloepen f 13.50 fa 18.50, kleine id. f 8.50 het honderd, kabeljauw f 2.80 af 1.90 per stuk en kl. schol f 2.80 per mandje. Lemmer. 27 Nov. Gisteren was de vangst van haring op de Zuiderzee zeer ruimaan de bokkingrookerijen werden niet minder aangebracht dan 14 last, dat is 700 tal of 140,000 stuks, die werden afgezet tot f 4 per tal. FBUILLETO NT. 93) XXXIVc HOOFDSTUK. Indlaansche listen. Indien ik de Indianen goed ken, zeide Bois-Rosé, zullen zij de rivier achter elkander doorwaden; gij Fabi- aan zult op den eersten mikken, Pepe in het midden, en ik zal mij heiasten met den voorlaatste. Op deze wijze zullen zij ons niet anders kunnen naderen dan op eenigen afstand van elkander en wij zullen het gemakkelijker klaarspelen. Het zal een strijd zijn van man tegen man, Fabiaanterwijl Pepe en ik ze met het mes in de hand zullen afwachten, zult gij niets anders te doen hebben dan onze geweren op nieuw te laden en ze ons over te reiken. Bij de nagedach tenis uwer moeder verbied ik u, u met een dier honden met het blanke wapen te meten. Pas had de Canadees deze woorden gesproken of een krijger van hooge gestalte trad in de rivier en de maan verlichtte achtereenvolgens negen andere Indianen. Allen schreden zoo voorzichtig voort, dat geen gerucht hunnen gang verried. Men zou gezegd hebben, dat het de schimmen der krijgers waren, uit het rijk der Geesten teruggekeerd, en die stilzwijgend over de wateren voortgleuden. XXXVe HOOFDSTUK. DE ZWAHTE VOGEL. In de oogen der Indianen scheen te midden der geheim zinnige duisternis de dood op het eilandje te zweven, want de jagers hielden tot zelfs hun adem in en de Apachen schreden niettemin met de uiterste voorzichtigheid voor waarts. De eerste die aan het hoofd van de rij ging, was op eene plaats gekomen waar het water dieper begon te worden. Het was de Zwarte Vogel en de laatste verliet nauwelijks den tegenoverliggenden oever. Het oogenblik was gekomen om de bevelen van den Canadees uit te voeren. Maar toen Fabiaan, zeker tot grooten spijt van Pepe, die nog eene rekening met hem ts vereffenen had, zich gereed maakte om op den aanvoerder van het negental te vuren, dook de Zwarte Vogel, hetzij dat hij een voorgevoel had van eenig gevaar, hetzij dat een straal der maan op het geweer der jagers hem gewaarschuwd had, plotseling en verdween onder water. Vuur! riep Bois Rosé. Terzelfder tijd viel de Indiaan die de rij sloot in de rivier om niet meer op de staan; twee anderen op wie Fabiaan en den Spanjaard gemikt hadden, spartelden nog eenige oogenblikken in het water, dat hen spoedig in zijn killen schoot opnam. Pepe en de Canadees hadden aanstond hunne karabijn achter zich geworpen, opdat Fabiaan, volgens afspraak ze opnieuw zoude laden en zij stonden nu recht op den oever van het eiland, het been gestrekt en het mes in de hand, in afwachting van den strijd van man tegen man. De Apachen zijn nog met zeven 1 riep de Cana dees met donderende stem, vurig wenschend er gauw een einde aan te maken en die op het gezicht der Indianen zijn verachting voor dezen voelde aanwakkeren. Durven zij de scalpen der beide blanken komen halen Maar de verdwijning van hun opperhoofd, de dood van drie der hunnen had de Indianen ontsteldzij vlucht ten nietallen bleven besluiteloos, onbeweeglijk als rotsen staan, tot op de helft van hun lichaam bespoeld door de lichtende wateren der rivier. Kunnen de roode duivels alleen lijken scalpeeren voegde Pepe er verachtelijk lachende bij. Zijn de Apa chen als de gieren, die alleen op dooden aanvallea? Voor uit dan, honden, gieren, vrouwen zonder moed, huilde de Spanjaard op het gezicht zijner vijanden, die ditmaal ijlings naar den oever terugkeerden. Eensklaps bemerkte hij op eenigen afstand van hem een op den rug drijvend lichaammaar de glinsterende oogen bewezen dat het geen lijk was, ofschoon de uitgestrekte armen en de onbeweeglijkheid des lichaams het zouden hebben doen gelooven. Don Fabiaan, mijne karabijn, om Gods wil I daar is de Zwarte Vogel die zich dood houdt en zich met den

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1