LAND- EN TUINBOUW. Betreffende het bemesten der ooftboo- men in den winter schrijft prof. Wagner; In November geve men den boomen een gelijk deel van 50 procent chloorkalium en 20 procent superphosphaat, die, zoo verre de kroon der boomen reikt, er onder gestrooid en met gewonen stalmest er onder gegraven dient te worden. In Ee- bruari geve men chilisalpeter, welke even eens onder den kruin der boomen wordt gestrooid, maar niet onder gegraven, om dat de regen het wel den wortels toe voert. Van deze stoffen wordt voor een dikken ooftboom genomen 1 Kg. van ge noemd mengsel en Kg. chilisalpeter, samen ongeveer voor een bedrag van 25 centen. Bij zwakke boomen neme men wat minder, in natte bodems van chilisal peter ongeveer de helft. Toonen ooltboo- men een weelderigen houtgroei, maar weinig vruchten, dan late men de chili salpeter weg; in het tegengestelde geval is liet laatste dringend noodig. B l N N K i\ I. A Bij kou. besll zijn benoemd tot nota ris binnen het arrondiss. Zwolle, standpl. de gemeente Zwartsluis, N. van Steenbergen, thans notaris te Holten. Bij kon. besl. is aan mr. A. D. van Assendelft de Coningh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hengeloo (Overijsel). Bij kon. besl. is aan J. van Waarden burg, gemeente-secretaris van Alem, Maren en Kessel, machtiging verleend tot het ge lijktijdig bekleeden der betrekking van sub-ontvanger der accijnzen te Alem. Bij kon. besl. zijn benoemd, bij den grooten staf, tot Z. M. adjudant in gewonen dienst, 's konings ordonnans-officier, do ritmeester G. J. A. A. baron van Heemstra van genoemden staf, die, in verband daar mede, van zijne betrekking van ordonnans officier eervol wordt ontheventot Z. M. ordonnans-officier, de lste luit. E. J. graaf Schimmelpeuninck, van het reg. grenadiers en jagers. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter der in art. 8, alinea 2, van het koninkl. besl. van 3 Oct. 1887 (Stbl. no. 168) bedoelde commissie van toezicht op de standaarden van den meter en het kilogram; dr. J. Bosscha te Haarlem, lid van de Koninklijke Academie van wetenschappen te Amsterdam; tot leden C. M. Schols, hoogleeraar aan de poly technische school te Delft, lid van de Koninklijke Academie van wetenschappen ts Amsterdam, en JA. Snijders Czn., hoog leeraar aan de polytechnische school te Delft. Bij kon. besluit is de heer J. G. Mulder, commies bij het departement vau Kol., op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontsl. Bij kon. besluit is aan den heer .T. M. van Vleuten, directeur van binnenl. bestuur in Nederl.-Indië, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den President der Eransche Kepu- bliek geschonken. Bij kou. besl. is aan de heeren dr. J. II. E. Sollewijn Gelpke, resident van Cheribon, en nar. J. A. Haakmau, advocaat bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot het aannemen dei- versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Zijne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De gewone audiëntie van den min. van Marine zal op Vrijdag den 2en Dec. a. s. niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn nit lie St.-Ct.> Met het oog- op het a. s. St. Nicolaasfeest wordt het publiek an dermaal door den minister van Wa terstaat enz. uitgenoodigd om ten einde eene geregelde en onbescha digde overkomst der met de pak- ketpost te verzenden pakketten zoo veel mogelijk te waarborgen, voor het stevig inpakken der te verzen den voorwerpen en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pak ketten te willen zorgdragen. In een adres aan de Tweede Kamer geven een aantal landmeters der 4e klasse en adspirant-landme- ters van het kadaster hun leedwezen te kennen, over de voordracht van den minister van Financiën, om de instelling eener 4e klasse, van land meters te behouden en de thans nog in dienst zijnde adspirant-landmeters tot dien rang te benoemen. Waar de minister erkent, dat de billijkheid medebrengt om de adspi rant-landmeters te bevorderen tot landmeter, meenen adressanten, dat de billijkheid sou medebrengen nog eenen stap verder te gaan en tege lijk met den rang ook het trakte ment te verleenen, dat vroeger door de landmeters werd genoten, en niet betzelfde effectief tractement, dat zij reeds 8 jaar genieten. Adressanten verzoeken dan ook der Kamer dringend te hunnen be hoeve gebruik te willen maken van bet recht van amendement in welk geval zij zich vleien, dat eene ver betering van hunne positie steuu zal vinden bij den minister vanFi- uauciën, die toch ten vorigen jare reeds verklaarde sympathie voor het toen voorgestelde, maar ingetrokken ament. te hebben. De heer J ules Verne heeft Maan dag de zitting der Tweede Kamer eeni- geu tijd op de gereserveerde tribune bijgewoond. Ook de heer F. W. J. baron van Aylva van Pallandt, lid van de Tweede Kamer, stelt zich bij de eerstvolgende verkiezingen niet we der beschikbaar. Do heer rGoem;m Borgesius hield Donderdagavond in de te 3s llertogeuhoscli gevestigde afdeeling der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" eene lezing naar aanleiding van de onthullingen der en quête-commissie,die hem aanleiding hadden gegeven een onderzoek in te stellen naar de beste middelen tot oplossing, niet zoo zeer van de sociale kwestie, dan wel van de ongunstige verhoudingen tusschen het ka pitaal en de werklieden. De N, It. C." ontving van deze lezing het volgende ver slag; Door liet meer en meer zich oplos sen van de kleino industrie in de groote, is eene geheel andere verhouding gekomen tusschen werkgevers en werklieden. Vroe ger vormden zij als het ware een groot gezin, waarin wederkeerige belangstelling de grondslag was voor goede samenwer king thans is dit vooral door de vorming van groote maatschappijen geheel anders geworden. De eigenlijke werkgevers komen niet in aanraking met de werklieden, om dat het drijven der onderneming wordt opgedragen aan eenen tnsschenpersoon, den eigeulijkeu ondernemer, wiens hoogste stre ven meestal is: het verkrijgeu van hooge dividenden. De ondernemers dus exploi- teeren den arbeid zooveel zij kunnen, en daardoor zijn op vele fabrieken die ver schrikkelijke toestanden ontstaan, die in de enquête-commissie aan het licht zijn gekomen. De] ondernemers echter moeten gaan begrijpen, dat er behalve de zuiver economische factor om zooveel mogelijk geld te verdienen, ten opzichte van de werklieden ook nog moet gelden een an dere factor: de zedelijke, de moreele. En hierin zag spreker eene groote oorzaak vau het bestaande kwaad: gemis aan mo raliteit. Daar waar de moraliteit het best is, is ook de verhouding tusschen kapi taal en werkman het gunstigst, en waai de ondernemer is een moreel man, door drongen van zijne verplichtiugen, niet al leen ten opzichte van het kapitaal, maar van geheel de maatschappij, zal men ter stond merken, dat ook een betere geest heersclit ouder de werklieden, om de een voudige reden, dat die werkgever zich ook het lot zijner werklieden aantrekt; en wat te dien opzichte kan worden gedaan, be wijst de gist- en spiritusfabriek te Delft, waar door den heer Van Marken eene verhouding tusschen kapitaal en arbeid in het leven wordt geroepen, zoo guustig als misschien nergens anders bestaat, en het gevolg hiervan is, dat de economi sche belangen er volstrekt niet door wor den geschaad, want juist door de goede samenwerking worden de hoogste winsten verkregen. Na verschillende feiten te hebben mede gedeeld, die in de enquête-commissie zijn medegedeeld, kwam spreker in hoofdzaak tot deze conclusie: wettelijke regeling van den arbeid is noodzakelijk, maar alleen kan zij geen oplossing geven voor de be staande ongunstige verhoudingen; daar voor is noodig toenadering; toenadering tusschen kapitaal en arbeid, en die toe nadering moet haren grond vinden niet alleen in eigenbelang, maar voornamelijk in moraliteiten en het gevoel van solida riteit. Werkgevers en werklieden moeten begrijpen, dat het maatschappelijk belang wordt beheersckt ook door nog andere factoren dan het verwerven van rijkdom en het eigenbelang, dat er moet bestaan samenwerking tot verbetering van het ge heel, en de ervaring heeft geleerd, dat daar, waar eenmaal door de wet het ini tiatief is genomen om den arbeid zoodanig te regelen, dat de werkman er niet meer door wordt verdrukt, het belang van deu werkgever is bevorderd. De wetgever moet dus het initiatief nemen door wettelijke bepalingen voor den werktijd op de toe standen in fabrieken voor de veiligheid en gezondheid van de werklieden, tot rege ling van den arbeidstijd voor kindereu en vrouwen. Daarvoor moeten wettelijke bepalingen worden ingevoerd, maar daar enboven moet èn bij werkgevers èu bij werklieden het moraliteitsgevoel worden opgewekt en aangekweekt. Dan zal men krijgen een beter geslacht van werklieden, krachtiger ontwikkeld, gezonder, meer te vreden, met meer werkkracht begaafd en waarmede de industrie meer zal zijn ge baat, dan met bet tegenwoordige geslacht. Daarbij moet het gevoel van solidariteit ook de meer gegoede klassen der maat schappij doordringen, opdat deze, in het belang ook van de minderen, paal en perk stelle aan het opdrijven van behoeften, wat weer zoo ongunstig terugwerkt op de ar beidende klasse, wier eischen ook aliede- ren dag hooger worden opgevoerd. Ieder, onverschillig van wat rang ofstaid, moet leereu begrijpen, dat er in het leven hooger beginselen ons moeten leiden dan alleen gold verdienen en rijkdom verga deren; maar dat wij allen iets moeten kun nen opofferen ook door beperking onzer begeerten ten bate vau het algemeen nut, teneinde op die wijze mede te werken ter verkrijging van een gezond en krachtig maatschappelijk leven. Dit waren slechts in hoofdzaak de grond trekkeu, die de spreker uitvoerig ontwik kelde in eene met belangstelling aange hoorde rede. Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut vau 't Algemeen heeft het perceel te Utrecht, dat aanvankelijk was aangekocht om te dienen voor eene kweekschool voor bewaarschool-houderessen als feest gave aan het Neierlandsc'ne volk bij gelegenheid van het lOOjaig bestaan der Maatschappij (een be sluit waarop de algemeene verga dering in 1885 terugkwam), weder verkocht voor f 56,650, een bedrag hooger dau waarvoor het werd ge kocht. Blijkens mededeeling inNo. 4 van de «Berichten cu Mededeeliu- geu» der Vereeniging voor Lijkver branding heeft weder een lid, door storting vau f 200 in het fonds voor lijkovens, zich het recht gekocht op crematie voor rekening der Vereeni ging. In het geheel hebben nu zeven leden deze storting gedaan. Naar men verneemt is de me dewerking vau de Amsterdamsche financieele onderneming, vertegen woordigd op de vergadering van 22 November ter oprichting der Utrechtsche tramweg-maatschappij, zoo goed als zeker. De opening van den nieuwen circus-Carré te Amsterdam zal Vrij dagavond te 9 uur plaats hebbeu en een eenigszins feestelijk karakter dragen. Alleen de autoriteiten en de pers zullen toegang hebben. Te dezer gelegenheid zal een klein, uit gelezen program worden uitgevoerd. De eerste openbare voorstelling wordt Zaterdagavond gegeven. De afdeeling Krommenie van de Maatschappij «Tot nut van 't Algemeen»heeft besloten hare spaar bank tegen 1 Januari 1888 te sluiten en tot liquidatie over te gaan. Daar de rijkspostspaarbank dagelijks ge legenheid geeft om op solide wijze spaargelden te beleggen, gelooft zij zonder schade voor het algemeen belang daartoe te kunnen overgaan. Het bestuur der kiesvereeni- ging «Grondwet», te Krommenie, zal z.ch iu verbinding stellen met andere liberale kiesvereenigmgen en liberale personen in het nieuwe kiesdistrict Beverwijk, om tot de oprichting van eene centrale kiesvereeniging te komen. GrappigAan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaervroeg de vorige week een der aan boord van dien bodem dienende jong-ens een dag permissie, teneinde bij het tweede huwelijk van zijn vader tegenwoor dig te zijn. Het antwoord luidde, dat eerst een bewijs van dat huwelijk moest worden overgelegd! Met de extra-avondtreinen, bij gelegenheid van het Zangersfeest te Utrecht, vertrokken Zondagavond van station Rhijnspoorweg aldaar niet minder dau 800 personen. De nieuwe brug over den IJsel bij Deventer rust op 2 landhoofden 8 land- en 2 stroom pijlers, waaraan wer den verwerkt: 1360 deunen heipalen, ter ontwikkelde lengte van 14,938 meter, 1024 Ms. dennehout aan dampalen, 5450 M. beton, 3794 Ms. metselwerk, 2582 M8. hardsteen, 30,000 kg. ijzer, 3200 M2. zinkstuk- ken, 2785 M8. rijspakwerk, 500 M2. glooiing van puin tusschen staak- rijen en 8760 scheepston stort- steende metalen bovenbouw be staat uit 8 overspanningen van ruim 37 M. en 3 overspanningen van ruim 67 M lengte; zij werd uit gevoerd door de «Société John Coc- kerill» te Seraing, volgens de plan nen en berekeningen van den inge nieur M. E. De Wildt; het totale gewicht van het metalen gedeelte is 2,060,000 kg.; 284,000 bouten zijn tot verbinding der deelen geklon ken. Ook te Deventer is het dwaze geloof nog niet verdwenen, dat aan iemand, die zelfmoord heeft ge pleegd, geen hulp mag verleend worden voordat de politie ter plaatse verschenen is. De echtelieden E. aldaar kwamen dezer dagen tehuis en vonden hunnen vader, die bij zijn zoon inwoont, hangende aan de deur van het achtervertrek. In plaats dat zij den gehangene los sneden, gingen zij eerst de politie halen. Hoewel het terstond afsnij den van den strop volgens verkla ring van eeneu geneeskundige niet meer geholpen zou hebbeu, daar de man reeds meer dan een uur ge hangen had, is toch tegen E. en diens vrouw eene vervolging inge steld wegens het niet verleenen van onmiddellijke hulp. Vrijdagavond omstreeks half zeven bevond de te Naaldwijk wo nende jongeling H. v. B. zich aan den Maasdijk op weg huiswaarts, toen een hem onbekend persoon die aan den weg lag, eerst eenige praat jes tegen hem maakte en daarna op hem aanviel, hem met de rech terhand bij de keel greep en een mes uit zijn zak haalde. V. B., of schoon slechts 15 jaar oud, behield echter zijn tegenwoordigheid van geest, ontrukte het mes aan de hand van den aanrander en bracht hem hiermede een fiksche snede over de hand toe waarop de onbekende hem losliet en v. B. ziin weg kon ver volgen. Het lijk van het meisje, dat in de vorige week tusschen Beek en Bunde door eenen trein werd aan gereden, is nog niet herkend. De ongelukkige schijnt tusschen 18 en 20jaar oud te zijn geweest eu was goed gekleed. Men vond niets op haar dat hare identiteit kon bewijzen. Te Wageningen werd in de laatste dagen ten huize van een weduwe herhaaldelijk ingebroken en gestolen, zonder dat de dader bekend werd. Nadat eenig zilvergeld en bankpapier was vermist, werd door de politie het geld gemerkt, en toen Maandagmorgen opnieuw dat geld verdwenen was deed de commissaris van politie onderzoek o. a. bij esn kleermaker, bij wien 6 gemerkte guldens werden gevonden, terwijl ook een gemerkte rijksdaalder in beslag werd genomen, die inmid dels reeds bij eenen herbergier in betaling was gegeven. De kleerma ker blijft alle schuld ontkennen. Hij is gevankelijk naar Arnhem gebracht Zaterdagnamiddag bevond zich een goederentrein van de Geld. O verijs. Locaalspoor wegmaats., uit Zeveuaar gekomen, op de hoogte der halte Mists, tusschen de stations Aalten en Winterswijk, toen de machinist plotseling uit eenig struik gewas eenen man zag te voorschijn komen, en op een afstand van eenige meters zich voor den trein werpen. Aan genoemde halte aangekomen, zond men aanstonds eenige arbei ders met de lorrie ter opsporing terug. Zij vonden den ougelukkige, genoegzaam in twee stukken gere den, tusschen de rails liggen. Hij was gekleed als een fatsoenlijk bur german, tot den boerenstand behoo- reude, met nieuwe klompen aan de voeten. Zijne onderkleeding droeg de letters J. W.; maar van de tal rijke toeschouwers uit den omtrek bijeengekomen, was er niemand die den man kende of ooit te voren had gezien. Nader wordt thans omtrent dit lijk vernomen dat het is her kend als dat van zekeren J. W. ongepatenteerd veearts, enz. te Aal ten, wiens huiselijke omstandigheden te wenschen overlieten. Het onder zoek heeft doen zien, dat van een toevalligen dood geen sprake kan zijn, maar enkel aan opzet moet gedacht worden. Uit de gemeente Ouddorp ver trokken in den loop van dit jaar reeds 250 personen naar Amerika en weder maken zich anderen ge reed om hunnen voorgangers daar heen te volgen. De woningen in deze gemeente zijn dan ook ongeveer voor een «boos gezicht» te krijgen. Zoo werd er bijv. nog de vorige week een ffink huis, met 50 roeden gronds er bij, verkocht voor f 90, nog een nieuw huis, voor drie jaar gebouwd, voor f 100; er zijn er zelfs verkocht voor f 100 en f 105 met een gedeelte van den inboedel op den koop toe. Op eene publieke verkooping werd een hit verkocht voor t 5, twee flinke koeien brachten te zamen nog geen stroom des waters laat medevoeren. De hond kon mij geen hetere weerwraak geven. Pepe nam de karabijn uit Fabiaan's handen en legde op het drijvend lichaam aan. Maar, met uitzondering van de oogen van den krijger, die in hunne kassen als gloeiende kolen flikkerden, verroerde niet een zijner spieren. Pepe liet zijne karabijn zakken. Ik heb mij vergist, zeide hij met luide stem; de blan ken verspillen hun kruit niet op lijken evenals de Indianen. Het lichaam dreef op den rug, de beenen van elkander, de armen kruiselings uitgestrekt en de stroom des waters deed het zacht afdrijven. Pepe nam opnieuw zijn wapen en legde nog scherper aan dan de eerste maal, daarna liet hij andermaal zijne karabijn zakken, en toen hij meende het Indiaansche opperhoofd genoeg doodsangst aangedaan te hebben, trok hij af en het lijk dreef niet meer. Hebt gij hem gedood? zeide de Canadees. Neen! Ik heb hem alleen een schouder willen ver brijzelen om hem voor goed eene herinnering te bezorgen voor den angst, dien hij mij heeft doen uitstaan en het ver raad, dat hij ons voorgesteld heeft. Ware hij dood, dan zou hij altijd nog drijven. Gij zoudt beter gedaan hebben hem te dooden, her nam Bois-Rosé. Ach! riep hij uit met den voet op en grond dampende, wat nu te doen? Ik hoopte er een einde aan te maken, door die duivels man voor man naar de andere wereld te helpen en thans kunnen wij op nieuw beginnen. Wij kunnen het eilandje niet oversteken om hen aan te vallen. Wij konden echter niets beters doen. Met Fabiaan zal ik er nooit toe besluiten, hernam Bois-Rosé met zachte stem, zonder dat zoude ik reeds naar den oever gevlucht zijn tegenover dien welke de In dianen nog bewaken, want gij kent ze al te goed om niet te weten, dat zij daar zijn, dorstende naar wraak als uit gehongerde wolven. De Spanjaard haalde de schouders op met eene stoïcijn- sche onderwerping. Hij was even goed als di Canadees be kend met de wraakzucht en vastberadenheid der Indianen. Zonder twijfel, hernam hij, maar wij moeten besluiten óf te vluchten, óf te blijven. Parbleu! indien wij slechts met ons tweeën waren, zou het maar het werk van eene minuut zijn om den tegen- o verliggen den oever te bereiken. De zeven ruiters, die over blijven, zouden ons ongetwijfeld inhalen, maar wij beiden zouden met hen wel klaar komen, wij hebben er wel eens neteliger voor gezeten. Dat zou beter zijn dan hier opgesloten te blijven als vossen, die men door rook in hun hol kan doen stikken. Aangenomen, gaf Bois-Rosé nadenkend hierop ten antwoord, maar Fabiaan! maar de ongelukkige ge scalpeerde, dien wij thans niet kunnen ©verlaten aan de beulen die hem reeds zoo wreed gemarteld hebben! Laat ons dan eerst beproeveu te vluchten, als de ondergaande maan den nacht in zijne gewone duisternis heeft gehuld. En de grijsaard neeg het hoofd op de knieën in eene moedelooze houding, die op den Spanjaard een droevigen en pijnlijken iudruk maakte. De Canadees wierp slechts nu en dan een angstigen blik op den hemel. Maar de maan ging zooals altijd langzaam onder. Het zij zoo! zeide Pepe, zich naast zijn makker zettende. Maar kijk eens. daar staan vijf houtjes in den grond, dat zijn vijf doode Apachen; laat ons er nog drie bijvoegen, dat zal acht zijn. Er moesten er nog twaalf over zijn; waarom hebben wij er slechts tien in de rivier geteld? Ik geloof dus dat ik mij niet vergis, als ik denk dat de Zwarte Vogel de twee afwezigen heeft weggezonden om versterking te halen. Dat is mogelijk, gaf de Canadees ten antwoord. Of wij blijven of vluchten, wij staan voor eene verschrikkelijke keuze. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2