wetgevende macht, pers-nieuws. Deze brachten 10 tot 100 scbelv. en 1 tot 3 kabelj. ter afslag, terwijl nog door trek kersbooten 10 tal haring werd aangevoerd; schelv. gold f60 het honderd, kabelj. f2.50 per stuk en haring f4,30 per tal. Tessel, 28 November.De Noordzee- visschers brachten in de afgeloopeu week elders ter markt: 2500 tongen, 1000 schel- visschen, 20 manden rog, 200 manden kleine scliol en 50 manden scharren. De prijs was als volgt: tongen groote 35 a 40 c., kleine en middelsoort 10 a 20 c., schelvisch 10 a 15 c., rog 80 a 90 c., alles per stuk; kleine schol f2 a 2.60, scharren fl per mand. Lemmer, 28 Nov. Heden was de vangst van haring op de Zuiderzee zoo slecht mogelijk; aan de bokkingrookerijen te dezer plaatse was de aanvoer niet noe menswaard. Ill NNI?NL ANI). Bij kon. besl. is aan den heer G. "H. A. N. Bietstap, consul-generaal van Monaco te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Karei, hem door Z. D. H. den vorst van Monaco geschonken. Bij Zr. Ms. besluit is aan G. Hondius, op ziju daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Dec. 1887, eervol ontslag verleend als notaris te Wageuiugen. Bij kon. besl. is aan den secretaris, tevens ontvanger der gemeente Mheer, E. A. Jas- pars, verg. verl. om te Gronsfeld te wonen. Bij kon. besl. is goedgekeurd dat de burgemeester van Yelp C. W. P. M. Ger- vers; is ben. tot secretaris dier gemeente. Het Stbl. no. 211 bevat een kon. besl. van den 28sten Nov. 1887, no. 14, tot uitvoering van het vijfde en zevende lid van art. 7 en van het laatste lid van art. 11 der kieswet. Bovenstaande hericliten sijn nit de St.-Ct.) Naar wij vernemen zou Zr. Ms. adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis, vice-admiraal jhr. J. H. Van Capellen, ook benoemd ziju tot chef van het dienstdoend Militaire Huis des Konings, in de plaats van wijlen baron Taets van Amerongen van Woudenberg, die deze hoogwaardigheid bekleedde. (Dgbl v. Z. H.) De minister vun Oorlog heeft bepaald dat voor den dieust der postpakketten voor het St.-Nicolaas- en Nieuwjaarsfeest weder door mili tairen hulp kan worden verleend op de postkantoren. De vergoeding biervoor vastgesteld, bedraagt voor een onderofficier fl en f0.50 voor een soldaat. Uit het antwoord op het sec tie verslag der Tweede Kamer over de spoorwegbegrooting blijkt dat het plan tot vernieuwing van het westelijke viaduct te Amsterdam zal worden uitgevoerd na in gebruik neming vau het nieuwe station dat de loodsenbouw in de Sfcadsrietlau- den aldaar tot 1888 w rdt uitge steld, en dat de opening der spoor- weglijn RotterdamHoek van Hol land op het einde van 1889 ver wacht wordt. Ook de heer J. Willink te Winterswijk, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zutfen, heeft officieel kennis gegeven, dat hij bij de eerstvolgende verkiezingen geen candidatuur zal aanvaarden. De chefs der militaire zieken- inrichtingen zijn door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aangeschreven, om bij spoorwegongelukken de officieren van gezondheid beschikbaar te stel len tot het verleenen van genees kundige hulp waar die wordt ver- eischt. In de 105e algemeene verga dering der Yereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen, te hou den op 14 December, zullen aan de orde komen: le. Periodiek overzicht van den secretaris; 2e. Benoeming van nieuwe Bewindsleden, en van de leden der Financieele Commissie; 3o. De uitslag der bijeenkomst te Amsterdam, van 7 December e. k.; 4e. Vorming eener Nationale Partij, ter bevordering van 's volks stoffe lijke belangen; 5e. Een nieuwe in richting ter algemeene vertegen woordiging der belangen van de Nederlandsche Nijverheid, en 6e. De telegrafische gemeenschap met En geland. De Zoom meldt het overlijden van het oudste lid van den Raad van Bergen-op-Zoom, den 70jarigen heer J. P. Verlinden, die ruim 36 jaren in den Raad zitting had. Als president der administratie van de gecombineerde Nederlandsche lucifersfabrieken zal optreden de heer C. E. E. Eromberg, directeur der Apeldoornsche fabriek. Maandagavond omstreeks half- acht uur is op den spoorweg nabij de Czaar Peterstraat te Amsterdam, een trein bestaande uit eenige ge laden, doch meest ledige wagens, waarschijnlijk door verkeerden stand van een wissel, gederailleerd, met het gevolg, dat de ledige wagens, over den weg, door het hek en de sloot, ten deele in den tuin van het koffiehuis op den hoek aldaar terecht kwamen.Verscheidene ledige wagens zijn aau stukken geslagen, doch de geladen, welke vooraan stonden (de trein liep achteruit) hebben weinig schade geleden. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Ook te Hilversum heeft zich een commissie gevormd tot viering van het gouden jubelfeest van den paus. De commissie bestaat uit de heeren J. L. R. Jansen, pastoor, Robt. Barge, L. J. v. d. Heijden, J. de Wit en H. F. Andriessen. Tot het programma behoort o. a. ook de uitvoering van de Leo-Cantate. De correspondent der N. R. C.ff te Londen meldt: De uitspraak der jury te Deal over de schipbreuk van de /Scholten" is gelijk luidend met die van Dover. Eerstgenoemde voegde bij hare uitspraak eene aanbeveling aan den min. van Koophandel, om de invoering van beter verstaanbare nood signalen te helpen bevorderen. Door de heeren Browne, Gereke Co., scheepsmakelaars en agenten alhier, der Nederlandsch-Amerikaausche Stoomvaart maatschappij, is eene inschrijving geopend ten bate vau de nagelaten betrekkingen der verongelukten op de «Scholten". De Ilollandsche kolonie schijnt groot- moediglijk te willen teekeuen. De firma Blake, Boissevain Co. heeft 100 p. st. toegezegd, de firma Browne, Gereke en Co. (Londen en Liverpool) 25 p. st. enz. Ten aanzien der door de Rottordamsche Maatschappij aangekochte mailboot //British Crown," bestemd om de «W. A. Scholten" te vervangen, verneem ik nader, dat zij wel niet voor het einde dezer week het Albert-Dok, waar zij nu ligt, zal verlaten om koers te zetten naar de Maasstad, daal de noodige overdrachtsformaliteiten (waar onder het gebruikelijk, nazien der kiel), nog eenigen tijd vorderen, gedurende wel ken de heeren Wiersma vermoedelijk hier blijft. De //British Crown", die vier masten en drie dekken heeft, waarvan twee ijzeren, geniet in zeevaartkringen alhier eenen goeden naam als een hecht bouwsel dei- bekende firma Harland te Belfast, dezelfde, die al de mail-booten der //White Star"- stoomvaartlijn te Liverpool heeft geleverd. De nu als «Amsterdam" herdoopte boot werd in 1879 uit ijzer gebouwd, en heeft compound - iuverted machines die haar veroorloven eene snelheid te erlangen van ongeveer dertien knoopen in het uur. De machinerie is in 1883 door Lloyds nage zien, de ketels in 1887. Bij Lloyds staat het schip, dat grooter en ook veel langer' is dan de «Scholten", ingeschreven onder de hoogste klasse. Het behoort aan de «British Shipowners," die het voor een jaar hadden verpacht aan de bekende Eurness-stoomvaartlijn, van hier op Bos ton (V. S.). Vóór den aankoop door zijne Maatschappij heeft de heer Wiersma zich kunnen overtuigen van de uitstekende in richting voor elke passagiersklasse aan boord. Kapitein Koolemans Beynen verzocht aan het Höl., te melden dat de flinke daad van zijn zoontje door de faam wel eenigszins over- drevenwas.Drie andere ferme jongens hebben ook geholpen. Een feit is 't echter dat de jonge Beynen, om het meisje te redden, zelf in de kalkput heeft gelegen. In de raadszitting te Apeldoorn deed het dagelijksch bestuur Dins dag mededeeling, dat het dr. J. Smit heeft geschorst in zijne betrekking als leeraar aan de burgerschool, naar aanleiding van zijnen in de Amster dammer van Zondag en Maandag opgenomen brief. De schorsing gaat heden in. Tot leeraar, in plaats van dr. Smit, werd benoemd de heer Van Buysen te Breda. Maandag vierde Rosalie Hol- lande haar zestigjarigen dienst bij de familie Straatman te Breda. In Henegouwen geboren, trad zij als 17-jarig meisje te Gent bij mevrouw Straatman in dienst. Toen driejaar later de Belgische opstand uitbrak, was de heer Straatman als Neder- landsch officier genoodzaakt België te verlaten, en besloot de dienstbode haren meesters te volgen. Sedert dien tijd heeft zij eerst de ouders en thans de dochters met de meeste toewijding gediend. Opnieuw is de trichine in Goes, en wel in een bij een parti culier gemest en geslacht varken, terwijl reeds bij twee der huisge- nooten de bekende verschijnselen zich voordoen. De burgemeester heeft onmiddellijk de ingezetenen bij publicatie opnieuw gewaarschuwd voor het gebruik van varkensvleesch ham en worst, tenzij het vóór het gebruik goed gekookt of gebraden zij.Voorts is in herinnering gebracht, dat de deskundige leden der ge zondheidscommissie bereid zijn, het hun tot dat doel aangeboden wor dende varkensvleesch enz. te onder zoeken. Nader wordt gemeld, dat de oor zaak der trichinosis moet gezocht worden in het gebruik van «rauw» varkensvleesch. De slachter van het varkenalsmede zijn vrouw, benevens de knecht, die bij het vleeschkappen geholpen heeft, heb ben geproefd of het gehakt voor de worst wel genoeg gezout en gepe perd was, en allen zijn door de vree- selijke ziekte aangetast. De oogen zijn gezwollen, de gang wordt loom door het zwellen der beenen, en het vermogen om te gaan houdt zelfs eene poos op, wanneer de lijder de ziekte doorstaat. De trichiue woelt in het lichaam rond, totdat zij zich zoogenaamd innestelt, dat is: ver kalkt, doch hare aanwezigheid doet haar invloed op het geheele gestel ten allen tijde gevoelen. Gelukkig zullen er zich waarschijnlijk geene meerdere gevallen van voordoen, want van het geslachte varken is niets in den handel gebracht, zoodat het kan worden vernietigd of on schadelijk gemaakt. De waarnemen de inspecteur van het geneeskundi? staatstoezicht voor Zeeland, de heer dr. Carsten, is dadelijk op het be richt van den burgemeester naar Goes gekomen en blijft er voorloopig tot het instellen van een onderzoek. Te Tilburg is onder sterk po- litiegeleide binnengebracht de be kende zoutsmokkelaar v. d. Z., die in de vorige week den agent S. bij eene vechtpartij ernstig verwondde. Hij is door de maréchaussées nabij de Belgische grenzen gearresteerd. De agent is herstellende. Eene dame,die slecht van gezicht bleek te zijn, wilde Maandagavond aan het station Zutfen van het eene rijtuig van den locaaltrein naar Arn hem in het andere overgaan mee- nende reeds in het rijtuig te kun nen overstappen, bevond zij zich nog op de bruggetjes, waardoor zij het ongeluk had daar af te stappen en tusschen de rijtuigen te vallen. Zij bekwam eene wonde aan het hoofd, terwijl door dr. S. werd ge constateerd, dat eenige ribben wa ren gebroken. Per rijtuig werd zij naar hare te Zutfen wonende fami lie vervoerd. Het is aan de politie te Deu- tichem gelukt, eene jeugdige die vegge op te sporen en tot bekente nis te brengen, die een bedrag van f 50 aan geld ontvreemd had en dit geld aan kledingstukken en schoeisel had besteed. De diefstal werd in den vroegen morgen ge pleegd, tijdens de bewoners van het huis ter vroegkerk waren. In de zitting der Tweede Kamer is in gekomen liet handels- en scheepvaartver drag met Spanje. Bij het voortgezet debat over de Indi sche begrootiug drong de heer de Ranitz aan op het aangaan van leeningen voor de Indische spoorwegen, welk denkbeeld door den heer Keuchenius werd be streden, die exploitatie van de spoorwe gen aan particulieren ernstig ontried. Ook kwam spreker op tegeu de geringe raming van het onilerhoud der inlandsche scholen in vergelijking met het bedrag voor scho len van de Europeanen geraamd. De minister achtte ook de sluiting vau leeuiugen voor de Indische spoorwe gen zeer af te raden. Omtrent den spoor weg-verkoop handhaafde de minister zijn vroegere denkbeelden. De heer van Gennep steunde het beweren des heeren de Ranitz. Bij de bespreking van de werken voor verbetering der West- en Oostgaten van Soerabaja gaf de heer van der S ley den andere plannen aan de hand en drong aan op krachtige maatregelen tot inhoud of verbetering van het vaarwater. De minister van Koloniën beloofde op de voortzetting der werken, te zullen blij ven toezien, om na te gaan of ze voldoen, en den raad van den heer van der Sleyden te zullen overwegen. De heer van Gennep vroeg den mi nister van Koloniën hoe het stond met het Indische port. Men weet, dat men voor brieven naar onze eigen Oost onge veer het dubbel betaalt van wat Belgen tot voor weinige dageu en Duitschers tot heden nog betaalden, als zij naar Batavia schreven. Eerst heeft men ons zooals de heer van Gennep het noemde met een kluitje in 't riet gestuurd, door het zee- port te verlageu, wat bitter weinig geeft, omdat het overgroot ge al brieven per mail gaat. Nu scheen men geneigd een portverschil te maken bij verzending met de Nederlandsche dan wel met de Eugel- sche en Eransche mails. Hiertegen kwam de heer van Gennep op. De minis ter van Koloniën was het met den spreker eens, dat zoodanig portverschil niet te pas komt. Hij deelde mede, dat men op middelen zon om de bezwaren te overkomen. Op verlaging van de vrachttarieven op de Indische spoorwegen, werd door de heeren van der Goes van Dirxland en W. van Dedem aangedrongen, daar de toegepaste verlaging weinig afdoende is. De minister verzekerde dat de In. dische Regeering vrij is tot verlaging over te gaan, als zij de noodzakelijkheid daar- ran inziet. Van belang is de toezegging ran den minister aan den heer Keuehenius, dat in elk geval, bij verlenging van het con tract met de Billitonmaatschappij waar toe de Regeering niet ongenegen schijnt, indien zij zeer voordeelige voorwaarden kan bedingen de bekrachtiging bij de wet zal worden voorgesteld, zoodat de Staten-Generaal volkomen vrij zullen zijn over het Billiton-contract te beslissen. Men weet dat de tinmijnen den aandeelhou ders gouden eieren leggen en dat de Ka mer een paar jaar geleden een stokje ge stoken heeft voor de zucht der admini stratie om die voordeeleu aan de Billiton maatschappij te blijven verzekeren, zonder evenredige voordeelen voor het goever- nement. Van eene overneming der gemeenteïn- stelling voor Indische ambtenaren te Delft zal vooreerst wel niets komen. De heer Kielstra pleitte het belang van een Rijksinstelling maar die is er geweest en is later weer afgeschaft, terwijl de ge» meenteïnstellingen te Leiden en Delft schitterende resultaten opleveren, althans wat de bekwaamheid der leerlingen betreft. Ook aan eene beperking van het kolo niaal werfdepot te Harderwijk, door den heer Kielstra gewenseht, wordt voor het oogenblik nog niet gedacht. Wel beloofde de minister aan den heer van Asch van Wijck, te zullen nagaan in hoever er ge zorgd kon worden voor jongelingen die eerst geneeskundig gekeurd, later te Har derwijk worden afgekeurd. Ook verklaarde de minister aan den heer Rooseboom, dat in den regel alle terugkeerende mili tairen te Amsterdam of Rotterdam zullen worden afgemonsterd. Nadat de heer Smit de noodwendig heid van suelvareude goevernementssche- pen had trachten aan te toonen waren de uitgaven afgehandeld. Voor Indiè is nu 117 millioeu 292 dui zend gulden gevoteerd. Alleen de heer Keuchenius stemde tegen al de hoofdstukken, ook tegen de Middelen, waarbij o. a. de heer W. van Dedem nog zeer terecht wees op de nood zakelijkheid om ernstig te letten op de daling der rijstprijzen, ten einde dan de landrente te verminderen. Heden zat de Kamer niet in 't openbaar, maar Donderdag vangen, onder de werking der nieuwe Grondwet, de beraadslagingen over de Staatsbegrooting aau. Heden werden in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht de wets ontwerpen tot verbetering der rivier de Berkel; tot verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank, en betreffende het visschen met den wonderkuil. Twee nieuwe posten op de Waterstaats- begrooting, zegt de //Arnhemsche Crt." vallen geheel in de categorie van dezulken, die niet in eene credietwet kunnen toege laten worden. Het zijn die voor de aan stelling van een wetenschappelijker, advi seur voor de zeevisscherijen en voor twee deskundigen voor het instellen van een onderzoek naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen. Do eerste maatregel is een gevolg van den aandrang van het Colleg-e voor de Zeevisscherijen, de tweede een uitvloeisel van het verslag der Enquête commissie, en waarin de kiem van eene georganiseerde fabrieksinspectie besloten ligt. Het is zeer wel mogelijk dat deze twee maatregelen de onverdeelde goedkeu ring verdienen: vooral van de aanstelling der inspecteurs al zouden zij inderdaad tijdelijk in dienst blijven verwacht het blad zeer veel nut, daar zij het uit den aard der zaak oppervlakkig en onvolledig werk der Enquête-commissie zullen kunnen aan vullen en volmaken e den toekomstigen wetgever vaste grondslagen leveren voor de fabriekswetgeving, welke een der ge wichtigste en meest spoedeischeude onder- deelen van diens taak zal wezeu. Maar juist daarom mag de tegenwoordige wet gever niet vooruitloopen op de beslissingen van zijn opvolger en hem geen organisatie of halve organisatie legateeren, welke mis schien niet met zijne zienswijze overeen stemt. Dat de volgende Tweede Kamer het wanhopige van dezen toestand niets van hare zoetheid en vastberadenheid ontnam. Vóór ik u gevonden had, had de aarde zich gesloten over alles wat ik beminde en het eenig levend wezen dat het konde vervangen dat waart.... gij. Wat zou ik in deze wereld betreuren? De toekomst, mijn kind, de toekomst waarin de jeugd zich zoo gaarne verdiept, evenals het dorstige hert in het water eener rivier Losbarstingen, door den verren afstand verzwakt, braken hier de droefgeestige overwegingen van den jager af. Het was het tijdstip waarop de Indianen de legerplaats van don Estevan aanvielen. Zij verrieden eene hardnekkige worsteling tusschen de blanken en Indianen. De lezer kent er het resultaat van. Eene schelle stem, die zich van den oever tegenover de jagers deed hooren, vermengde zich met deze herhaalde losbarstingen. Dat de blanken hunne ooren openen, zeide de stem. Het is andermaal die schurk van een Zwarte Vogel, zeide Pepe, die in deze stem die van het door hem gewonde opperhoofd herkende. Twee krijgers ondersteunden hem inderdaad op hunne armen. Waarvoor dient het onze ooren te openen? riep Pepe met eene stentorstem, zich in gemengd Spaansch en ndiaansch uitdrukkende, de blanken lachen eens met de bedreigingen van den Zwarten Vogel en zij verachten zijne belofreu. Goed, hernam de Indiaan, de blanken zijn dap per, en zij zullen al hun moed noodig hebben. De blanke mannen uit het Zuiden worden thans aangevallen, waarom zijn de mannen uit het Noorden nu tegen hen? Omdat gij het zijt, ongeluksvogel; omdat deleeuwen niet met de jakhalzen jagen, omdat de jakhalzen niets an ders kunnen dan huilen wanneer de leeuw verelindt. Be grijpt gij dat compliment, schurk, het is ingekleed in de fijnste Indiaansche rhetorica, voegde Pepe er toor- nig bij. Dat is goed! hernam het opperhoofd. De blan ken doen gelijk de overwonnen Indiaan, die zijn overwin naar beleedigt. Maar de arend lacht met de spotternijen van den spotvogel, die alle stemmen nabootst en het is niet tot den spotvogel dat de arend zich verwaardigt te spreken. Tot wien dan? riep Pepe, die door deze vergelij king niet beter gestemd werd. Het is tot den reus, tot zijn broeder, den arend der Sneeuw-Bergen, die zich niet verlaagt de stem van andere vogels na te bootsen. Wat wilt gij van hem? viel hier de stem van Bois-Rosé hem in de rede. De Indiaan zou van den krijger uit het Noorden wen- schen te hooren, dat hij hem het leven vroeg, hernam het opperhoofd. - Ik heb u eene wedervraag te doen, zei de Canadees. Ik luister, antwoordde de Iudiaan. Indien gij op de eer van een krijgsman, bij de ge beenten uwer vaderen wilt zweeren, dat gij mijne drie ge zellen ongedeerd zult laten, zal ik de rivier oversteken geheel alleen, zonder wapenen e:i u mijn scalp brengen. Dat zal hem in bekoring brengen, voegde de arme Bois- Rosé er zachtjes bij. Maar zijt gij gek, Bois-Bois? riep Pepe, als een gewonde tijger opspringende. Fabiaan ijlde naar den Canadees. Bij den eersten .-tap dien gij naar de Indianen doet, doorsteek ik u, zeide de joDge man hartstochtelijk. De ruwe jager voelde zijn hart kloppen op het geluid dier beide stemmen, die hij zoozeer beminde. De Indiaan zweeg, zonder twijfel om na te denken. Er heerschte eenige oogenblikken stilte, doch deze werd weldra afgebroken door zijn antwoord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2