NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 7 December 1887. No. 1358. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Aboiiüementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Btrangére G. L. DA UB E Tf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 6 December. Door B. en W. dezer gemeente zijn voor 1888 benoemd tot des kundige voor het schatten der huur waarden van de lokaliteiten waarin sterken drank in het klein wordt verkocht, de beer H.Scherpenhuijsen, en tot tegenscbaïter de heer G. Schoevaart. Door B. en W. dezer gemeente is vergunning verleend tot het op richten van eene smederij in het perceel in de Koningstraat no. 32, kad. sectie C no. 4362, van de hee- ren Emrik en Binger. De heer Joh. Steenman, violist alhier, zal in vereeniging met den Amsterdamschen pianist, den heer Michelsen, a. s. Zondag in de zaal Couturier, Keizersgracht te Amster dam, eene matmée musicale geven. De eerstvolgende matinée,door den heer Steenman alhier te ge<?en, zal plaats hebben den 18en Dec. a s. Mej. Nanny de Roever van Am sterdam zal daarbij hare medewer king verkenen en o. a. een der Hollandsche composities van mej. van Rennec, te Utrecht, ten gehoore brengen; mej. T. Bastiaans p-'aniste alhier, zal de begeleiding op zich nemen. Gedurende de atgeloopen maand zijn door de politie alhier 33 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand No vember vau het vorige jaar was dit getal 45 dus 12 meer. In de maand October van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 6.773 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f 1.378.33 dat van goederen - 454.61 en aan diversen - 369.65 Totaal f2.202.59 zijnde per dag-kilometer f 8,36. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. IngekomeQ aanvragen van werk gevers geene. J. Bremer, veldwachter te Haar lemmermeer, is benoemd tot eersten portier in 's Rijks Ziekenhuis te Lei den. LETTEREN EN KUNST. Tijdeus de iu het volgend jaar te 's-Hnge te hoiulen Nationale Tentoonstel ling voor oude en nieuwe kunstnijverheid, zal een speciaal blad als officiéél orgaan der regelings-commissie verschijnen. Dit blad zal reeds met Januari e. k. het licht zien, tot aan de opening der tentoonstel ling als weekblad, daarna meer keeren 's weeks. Het zal door de Gebrs. Belinfante aldaar worden uitgegeven. De //Yereeuigde Tooneelisten" te Rot terdam voeren Zondagavond op //Galeoto" van den Spaauschen auteur Jose Echegaray. Hetzelfde stuk is iu studie bij ,/Het Ned. Tooneel". Omtrent de geïllustreerde Van Len- nep-uitgave, die bij den heer Sijthoff te Leiden zal verschijnen, wordt bericht dat Van Lenneps verhalen zullen worden ge ïllustreerd, niet door een titelvignet of be scheiden prentje, maar in het groot en op eene den auteur en onze kunst waardige wijze, ten blijvend aandenken. De teeke- ningen worden weergegeven in photogra vure; David Bles zal Ferdinand Huijck en Elisabeth Musch, Ch. Rochussen Voor ouders en Pleegzoon, de Famars Testas voornamelijk Klaasje Zevenster illustreeren. Het werk zal worden uitgegeven in 36 afleveringen, elk van 2 a 3 vel druks royaal quartoformaat met 3 a 4 platen. Het ge heel zal 130 platen bevatten. //De Lantaarn" behelst het bericht, dat de heeren I. A. Bientjes, W. G. van Nouhuys en Jan C. de Vos met 1 Januari de redactie van dit weekblad nederleggen. Inhoud. Leeswijzer no. 14: Uit mijne voorlezingen. I. Óver Leven en Let teren in onderling verband, door dr. W. Doorenbos. Catullus, door E. B. Kos ter. Feuilleton, Daniël David Veth door A. Winkler Prins. Boekbespre king Het Morgenlicht. Dokter Hel mond en zijn Vrouw. Jonkheer Beera- sen. Rudolf van Meerkerke. Jon gensleven. LIaar eenige Broeder. De stad van den Zonneschijn. Trudi. Haar naam is Bertha. De Erf tante. Mijn Geloof. De weg ten Leven. Mijne Gedenkschriften. Jeugd en Jongelingsjaren. Twee Nicht jes. PoëzieDrie Sonnetten, door Patiens. Inhoud van Het Leeskabinet, December: J. C. Blok, Joost van den Vondel (met portret). Op een Kerst avond. Ed. Swarth, Een harde wet. Leo Tolstoi, De eerste Brandewijnsto ker, blijspel in 6 bedrijven (met portret van den schrijver). Bibliographisch album. LEGER EN VLOOT. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Te Leeuwarden hebben zich 40 leer lingen van de rijks lioogere burgerschool, 27 van het gymnasium en 8 van burger lijk dag- en avondschool aangegeven, om deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen iu de wapenbehandeling. Deze oefeningen zullen plaats hebben onder de leiding van den le luitenant C. M. J. van den Heu vel Rijnders en ziju heden begonnen. Bij kon. besluit is de heer J.Vorstman, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. Bij kon. besluit ii bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid le kl., de off. van gezondheid 2e kl. dr. D. H. Zeeman. Ingevolge eene aanschrijving van den minister van Marine zullen op 's rijks werf te Helder met ingang van 1 Januari 188 ongeveer 280 werklieden, waarvan de mees ten nog slechts kort in dienst waren, wor den ontslagen. Daaronder behoort ook een dertigtal werklieden, die drie maanden ge leden van 's rijks werf te Amsterdam wer den overgeplaatst om in dien tijd naar een ander ambacht te kunnen omzien. Bij beschikking van den minister rail Marine zijn bij dat departementa. bevor derd tot len klerk, de 2e klerken F. K. C. de Jongli van Arkel, L. P. A. A. Trip pelaar, C. C. Vogelenzang en F. W. Par ker Verboom; en b. benoemd tot 2en klerk de heer W. J. A. Schmidt. De état-major van Zr. Ms. schroef- stoomschip le kl. //Tromp," heden van Batavia te Nieuwediep aangekomen, be staat uit den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, commandant; kapt. luit. t/z. H. J. de Wal, le officier; luit. t/z. le kl. J. C. Jeekel en H. G. J. Wolterbeek; id. 2e kl. F. C. V. Zwaanshals, B. F. Meijboom en C. J. R. Kroeseuoff. v. gezondh. le kl. L. van Coevorden en off. v. admin. le kl. J. Vasseur. Het machinisten-personeel is samenge steld uit den mach. le kl. v. c. K. E. J. G. H. Hoffmann; id. 2e kl. G. Jongman en J. II. Holtmark van Dijkerhoff id. 3e kl. II. C. Burger, D. Nepveu, J. Flik en J. van Ouwerkerke. De kapitein-intendant W. N. Rolda- nus, thans toegevoegd aan den hoofd intendant te 's-LIage, wordt met 1 Mei e. k. gedetacheerd bij den indentant in de 2e militaire afdeeling te Utrecht. De le luit. jhr. D. Barchman Wuy- tiers, van het regiment grenadiers en jagers, wordt van 1 Mei tot 7 Juni e. k. gede tacheerd bij het korps genietroepen te Utrecht. De officier van gezondheid 2e kl. 1.1. L. W. J. F. Stortenbeker zal 31 December per stoomschip //Gelderland" naar Indië vertrekken. De 2e luitenant H. J. L. A. F. Steup is van het 4e regimeut infanterie overgeplaatst bij het 3e regiment van het wapen. De adelborsten der le klasse S. F. Nolst Trénité, J. Soutendam eu P. Soden- kamp worden met den 21sten dezer ge plaatst 'aan boord Zr. Ms. schroefstoom- sc-hip //Van Galen." De adelborsten der 1ste klasse H. G. Leembruggen en G. J. J. Verdam wor den met den 21sten dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. instructieschip //Nautilus." ONDERWIJS. Bij de examens iu hun(1 teekenen te Amsterdam zijn geslaagd: mej. J. li. A. Linden, RotterdamW. D. B. v. Malsen, Den Haag; S. H. Pigeaud, Schiedam; J. W. M. Reeser, Den Haag; H. C. Spree, Paramaribo; J. A. v. Hettinga Tromp, Oud-BeierlandC. Tmker, Nieuwe Pekela. De examens zijn afgeloopen. Bij het Maandag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor En- gelsch (M. O.), was de uitslag als volgt: geëx. voor akte A 3 mann. cand. Geslaagd de heer P. J. Bom te Venloo; afgewezen 2, niet opgekomen 1. Bij het 3 en 5 Dec. gehouden examen ter verkrijging van de volledige akte A Fransch (M. O.), was de uitslag als volgt: geëx. 3 mann. cand.; allen afgewezen. Bij het Zaterdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsck (M. O.) was (le uitslag als volgt Geëx. voor akte A 2 mannelijke candidaten. Geslaagd geene. Niet opgekomen 1. Bij het 1, 2 en 3 December gehouden examen ter verkrijging van de volledige akte B Frausch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geslaagd de heer H. C. Brans te 's Her- togenbosch. Teruggetrokken 1. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 5 Dec. Twee korders brachteu Maandag 21 mandjes kl. schol aan, (lie tegen f2.50 per maidji werden af geslagen. De Maandag ochtend uitgezeilde schuiten keerden nog niet uit zee terug. I? I N i\ 15 A I). Bij kon. besluit is aan mr. J. G. H. B. Ketjen, op ziju verzoek eervol ontslag verleen 1 als kantonrechter te Zutfen. Bij kon. besluit is aan mr. W. C. J. Alpherts, lid en voorzitter, eu aan J. J. Boelen, lid Yan het college van regen ten over het huis van bewaring te Alme- loo, op hun verzoek, uit die betrekkiug eervol ontslag verleend, onder dankbetui ging voor de daarin bewezen diensten, en ziju benoemd: tot lid en voorzitter van het van regenten over het huis van bewaring te Almeloo mr. J. A. M. van Haaften, officier van justitie bij de arr.- rechtbank aldaar; en tot lid van gemeld college van regenten P. Cardinaal, weth. der gem. Stad-Alraeloo. Bij kon. besluit heeft Z. M. goedgevon den, met ingang van 1 Januari 1888: lo. aan dr. W. P. Ruysch, referendaris bij het departement van Binnenl. Zaken, eervol ontslag te verleenen uit die betrek- king 2o. hem te benoemen tot adviseur voor de medische en veterinaire politie bij dat departement, bniten bezwaar van 's rijks schatkist, alsmede tot inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, zullende hij beide be trekkingen gelijktijdig kunnen bekleeden; 3o. tot referendaris bij voormeld depar tement te benoemen, mr. A. F. baron van Lynden, te 's Gravenhage. Bij kon. besluit is aan J. de Boer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Blokker. De heer C. B. Eversen, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Aren- dal, is in die hoedanigheid door de Noor- sche regeering erkend. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Beiersche Regeering heeft Hollaud uitgenoodigd tot deelneming aan de jubilékunsttentoonstelling te Munchen in 1888. Tegen Dooderdag 8 December is de centrale kiesvereeniging «Ne derland en Oranje» te Delft bijeen geroepen, ten einde de oprichting van drie nieuwe kiesvereenigingen te bespreken voor drie nieuwe dis tricten Delft, Schiedam en Loos- duinen. Na een ernstige ongesteldheid is Zaterdagnacht op den huize «Nieuw Rande» bij Diepenveen over leden de heer mr. Albertus Jacob Duymaer van Twist, minister van Staat, oud-goeverneur-generaal van N.-Indië en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Door de Nederl. jachtvereeni- ging «Nimrod» is het buitengoed «Den Eekbof» bij Groenloo gehuurd, ten einde gebruikt te worden om er honden te dresseeren. Een 60-tal honden zijn er reeds. Aan de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen is, even als aan haren ingenieur, den heer J. W. Post, toegekend het eere-di- ploma, wegens door haar ingezon den metalen dwarsliggers met toe- behooren op de tentoonstelling van FEUILIiETO HSL XXXVe HOOFDSTUK. De zwarte vogel. O die Ronden die duivelsriep op hetzelfde oogen blik de Spanjaard met eene door woede verstikte stem uit. Ziet eens Een roodachtig schijnsel drong onmerkbaar door den sluier van dampen, die over de rivier hing en scheen hoe langer hoe grooter te worden evenals de vlam van een hrand die zich voortplant. En, zonderling verschijnsel I de brand dreef op het water. Hoe dicht de nevel ook was, die zich over de rivier uit strekte, de vuurmassa die over het water voortgleed, ver dreef hem evenals de zon de wolken. De drie jagers hadden den tijd nog niet gehad om zich over de verschijning van deze plotselinge helderheid te verwonderen, of reeds hadden zij de oorzaak er van kun nen gissen. Eene langdurige ondervinding van het leven in de woe stijnen en der altijd nieuwe gevaren had aan den Cana dees eene vastheid van karakter gegeven, die de Spanjaard nog niet bezat. In piaats van zich evenals Pepe door zijn toorn te laten medeslepen, had Bois-Rosé zijne gewone kalmte behouden. Hij wist dat een gevaar, dat men moedig in 't gezicht ziet, bijna half overwonnen is, hoe vreeselijk het ook moge schijnen, en zijne koelbloedigheid verdubbelde bij de nadering van het gevaar. Ja, zeide hij, op den uitroep van den gewezen grensbeambte antwoordende, ik zie wat dat is even goed alsof de Indianen mij zulks van te voren gezegd hadden. Gij spraakt zoo straks van vossen die in hun hol verbrand worden welnu, de schelmen willen ons in het onze ver branden. De vuurbol die op de rivier dreef, werd intusschen schrik barend grooter en bevestigde de woorden van den Cana dees. Te midden der door de vlam gekleurde wateren, be gonnen de waterplanten en de takken, die den gordel van het eilandje uitmaakten, reeds kenbaar te worden. Het is een brander, riep Pepe, waarmede zij ons eiland in brand willen steken. Goede God! voegde Fabiaan er bij, het is nog beter tegen het vuur te worstelen dan aldus den dood zon der strijd af te wachten. Dat is waar, zeide Bois-Rosé, maar bot vuur is eene vreeselijke tegenpartij en het strijdt voor dezi duivels. De belegerden konden hier niets tegen dt verslindende werking van de vlam overstellen en de brander moest bet kleine eiland verteren, zonder dat hen die er op waren eene andere kans overbleef om aan den brand te ontsnappen, dan zich 'tin water te werpen. Dan waren de Indianen in staat door geweerschoten een einde aan hun leven te maken of hen levend in handen te krijgen. Zoo was de berekening geweest van den Indiaanschen bode. Op zijn bevel hadden de Apachen een boom neerge veld, die nog voorzien was van zijn gebladerte/ eene dikke laag natgemaakte bladeren tussehen zijne takken vormde een soort van vloer waarop alle takken van een barsachtigen pijnboom werden gestapeld. Na deze brandmachine in vuur te hebben gezet, had men haar aan den stroom van het water toevertrouwd, haar de richting naar het kleine ei land gevende. Het brandende vlot naderdereeds kon men het geknet ter van het harsachtige hout hooren, en te midden van den dichten nevel schitterde eene vlam wier helderheid van oogenblik tot oogenblik toenam. Niet ver van den oever kon men van tijd tot tijd de roode gedaante van een In diaanschen schildwacht ontdekken. Pepe kon niet weerstaan aan eene plotselinge verleiding. Kijk, helsche duivel! zeide hij binnensmonds, gij zult ten minste niet naar uw dorp de laatste oogen- blikken van den doodstrijd eens Christens gaan vertellen. Dit zeggende, schitterde de loop van de karabijn van den vertoornden Spanjaard in den rossen gloed te midden der waterplanten en men zag de vederbos van een der Indiaansche krijgers zakken op hetzelfde oogenblik waarop de losbarsting van bet vuurwapen de stilte verstoorde, die reeds zoo lang gebeerscht had.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1