NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. Belangrijk Bericht. 5e Jaargang. Vrijdag 9 December 1887. No. 1360. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) SIV I E U IV S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het- Buitenland: 'Compagnie Génerale de Pub licit e Etrangère G. L. DAU.BE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. teil Aionnés van Haarlem's Dag- blade mededat van 10 December af voortaan geregeld bij bet nummer dat Zaterdagavond verschijnteen bij voegsel zal morden uitgegeven. Daarin zal onder ander en een plaats ït:«de italiaansche violist»,00r- (foorHasselaer. De Administratie. Haarlem, 8 December. Bij beschikking van den minister van Waterstaat enz. is de commies der 4e klasse, F. P. du Rieu ge plaatst teu postkantore alhier. GEMEENTERAAD. Tegenwoordig zijn 22 leden. Na het lezen en goedkeuren der notu len deelt de Yoorzi tt er o. m. mede, dat de gemeente door schenking in 't be zit is geraakt van den In ventaris van het oud-archief van Breda. Voorts, dat op 30 November jl. te dezer stede de plechtige afkondiging der Grondwet heeft plaats gehad. Hij voegt daaraan den wensch toe, dat de wijzigingen in die wet gebracht tot heil van 't Vaderland zullen strekken. Alvorens tot de werkzaamheden, op de agenda vermeld, over te gaan verzocht de "Voorzitter machtiging van den Baad om de straten, van den heer Prévinaire overgenomen, op de gewone wijze met gas te verlichten. Deze machtiging wordt verleend. Een verzoek van den gemeen te-genees kundige mr. II. A. Coeleu om eervol ont slag wegens voortdurende ongesteldheid, wordt onder dankbetuiging voor de lang durig bewezen diensten ingewilligd. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten tot bet verleenen van eene grati ficatie aan twee gemeente-ambtenaren, waarvan de een met 1° Januari e. k. 25 de andere 40 jaren in dienst der gemeente zal zijn. Het eerste punt der agenda betrof het verleenen van eene personeele toelage aan het hoofd der opleidingsschool voor jon gens. Tegen het desbetreffend vroeger ge nomen raadsbesluit waren door Gedep. Staten bezwaren ingebracht op grond, dat de wet op het lager onderwijs zulke toe lagen niet kent. B. en W. stelden mits dien den Raad voor, vermeld besluit in te trekken. De heer Enschedé meent, dat de bezwaren van Ged. Stateu zullen worden opgeheven, wanneer voor 5t woord perso neele toelage wordt in de plaats gesteld gratificatie. Hij stelt daarom voor het voorstel van B. en W. aan te nemen, doch daaraan vooraf toe te voegen, dat aan bedoeld hoofd der school met ingang van 1 Januari 1888 jaarlijks eene grati ficatie vau f 200 zal worden verleend. De heer vou Reeken vreest, dat Ged. Sta ten ook tegen zoodanige verhooging van inkomsten bezwaar zullen hebben. De heer de Kanter deelt de vrees echter niet, omdat G. S. nooit bezwaar hebbeu ge maakt tegen het verleenen eener jaarlijk- sche gratificatie aan een onderwijzer der gemeente, ofschoon telken jare een bedrag daartoe op de begrooting voorkomt. Hij meent derhalve, dat een besluit in den zelfden vorm als vroeger ten opzichte van laatstbedoelden onderwijzer genomen, de goedkeuring van G. S. zal erlangen. Het amendement van den heer Enschedé wordt nu aangenomen met 17 tegen 5 stemmen en daarna zonder hoofdelijke stemming ook 't gewijzigde voorstel van B. en W. Alvorens tot de benoeming van een op zichter over de gasverlichting over te gaan, wordt eene zitting met gesloten deuren gehouden. Na afloop daarvan stelt de heer Snelt j es voor de benoeming slechts voor één jaar te doen geschieden. Dit amendement op 't voorstel van B. en VV. wordt met 13 tegen 9 stemmen aangenomen. (Tegen stemden de hh. van der Steur, de Haan, Lodewijks, Smits, Derx, Kist, van Ek, Heshuysen en von Reeken). Bij de tweede stemming, de eerste leidde tot geen resul taat, verkregen de hh. J. W. Ilolterman en H. C. Prinsen Guerligs, no. 1 en 3 van de lijst van aanbeveling voor de ver vulling der betrekking van gasopzichter, eeu gelijk aantal stemmen. Het lot moest nu beslissenhet deed dit teil gunste van den eerste. Verder werden benoemd: tot regent van het gasthuis, de heer mr. N. G. Cnoop Koopmans tot curator van het gymnasium, jhr. mr. E. W. vau Sty rum; tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs, de hh. H. J. Slangen, R. W. Zuidema en S. de Vlaming; tot onderwijzeressen aan de kostelooze school letter E, de dames G. M. Eggink en M. ten Hope. Bevorderd werden: tot onderwijzer 2e kl. de heer C. Ver heul, thans onderwijzer 3e kl. aan de op leidingsschool voor jongens; tot onderwijzeressen 2e kl. de dames J. C. C. Schokker en E. C. W. Trik, thans onderwijzeressen 3e kl aan de op leidingsschool voor meisjes. Aan den vroegoren werkman bij de ge meente-reiniging, R. Dudink, die sedert 15 Augustus j.l. wegens lichaamsgebreken ontslag moest nemen, werd voorloopig voor één jaar eene ondersteuning van f 2 's weeks toegekend. Met betrekking tot de voordracht ter benoeming van onderwijzeressen voor de school letter E vroeg de heer Ma ca ré of 't niet voldoende was ééue onderwijzeres aan te stellen; de bij de voordracht ge voegde stukken hadden hem niet voldoende ingelicht omtrent de noodzakelijkheid der benoeming van 2 onderwijzeressen. De heer Von Reeken antwoordde hierop, dat de school E op 1 December 437 leerlingen telde en 't personeel dus bijna versterkt diende te worden met 3 onderwijzers in plaats van met 2. Tengevolge van het verzoek van den keurmeester van het slachtvee verzochten B. en W. den Raad eene som van 1100 beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing eener microscoop, noodig voor eene juiste onderkenning van sommige ziekten. De heer S n e 1 tj e s, die een prijscourant van dergelijke voorwerpen bezit, meent dat eeu werktuig, zooals hier bedoeld wordt, voor vrij wat minder geld te ver krijgen is. Ofschoon de Raad de aange vraagde som beschikbaar stelt, zullen B. en W. zorgen, dat uiet meer geld wordt uitgegeven, dan voor den aankoop van een voldoend instrument noodig is. Op een verzoek van directeuren van Teyler's stichting tot teruggave van eene luchtpomp, sedert een twintigtal jaren aan de lloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus in gebruik, ten einde daarmede de verzameling werktuigen van professor Van Marum in het physisch kabinet dier stich ting aan te vullen, wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van 't voorstel van B. en W. om den aangeboden eigendom van den nieuw aangelegden weg tusschen den Zijlweg en de Garenkokersvaart aan te nemen met bijbetaling van f 1 per M2 voor bestrating, verlichting en rioleeriug, geeft de heer De Kan ter te kennen, dat't zijns inziens nu tijd is om tot verhooging der bijbetaling over te gaan. Reeds vroe ger is deze zaak ter sprake gekomen, doch nimmer een definitief besluit genomen, en nu de inkomsten der gemeente besnoeid worden, zoodat de hoofdelijke omslag tel kens moet worden verhoogd, dient men ook de middelen aan te grijpen, die den achteruitgang der gemeente-finauciën kun nen voorkomen. Hij wenscht dus alsnog geen besluit te nemen op 't voorstel van B. en W. Ofschoon de Voorzitter aandringt op afdoening dezer zaak en aan voert, dat de bouw van een betrekkelijk kostbare brug over de Garenkokersvaart, geheel buiten bezwaar der gemeentekas, eene verhooging der bijbetaling niet bil lijkt, neemt de Raad de motie van den heer De Kan ter aan met 15 tegen 6 stem men. (Tegen stemmen de hh. De Haan, Enschedé, Derx, Kist, Sneltjes en Hes huysen: De heer van der Poll blijft bui ten stemming.) Tot het vellen en verkoopen van hoo rnen, aangewezen op een staat door de com missie van Den Hout en de plantsoenen ingediend, wordt met eene kleine wijziging door de commissie zelve in den staat ver langd, besloten. Óp uitnoodiging van B. en W. is door den heer Sneltjes een onderzoek inge steld naar de deugdelijkheid van het wa ter der pomp op de Nieuwe Groenmarkt. Dit onderzoek leidde tot het resultaat, dat het water als driukwater moet worden af gekeurd. B. en W. willen evenwel toch overgaan tot de plaatsing van een nieuwe pomp, om de groote behoefte aan water, in de omgeving aldaar bestaande en om dat het mogelijk is, dat juist door de plaat sing van een hulppomp het water veront reinigd is, zoodat bij geheele vernieuwing het water wellicht weer goed zal blijken te zijn. De heer Sneltjes deelt dit ge voelen gedeeltelijk. Hij zou den grond om de pomp willen vervangen door zuiver duinzand en tevens de voorgenomen her stelling doen uitvoeren. De heer Lode wijks meent, dat 't water, omdat het bodemwater is, niet te verbeteren zal zijn. Aangezien er omtrent dit punt zeer veel verschil van gevoelen bestaat, stelt de Voorziter voor, de zaak uit te stellen. De vergadering vereeuigde zich daarmede. Wegens het steeds verminderd gebruik, dat van de tusscheukomst van gemeente lijke lijkbezorgers bij vervoeren of begra ven van lij keu gemaakt wordt, en het af- loopen van het contract tot levering der benoodigde lijkkoetsen met 31 December a. s., stellen B. en W. voor met ingang van 1° Januari e. k. 1°. op te heffen het verroer van lijken door gemeentelijke lijkbezorgers; 2°. behoudens nadere Koninklijke goed keuring in te trekken de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het begraven of vervoeren van lijken door gemeentelijke lijkbezorgers; 3°. de onderopzichters, die allen eene vaste bezoldiging van f100 's jaars genie ten in 't genot te stellen van wachtgeld. De heer De Kanter kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Hij wil de in stelling behouden, al wordt er weinig ge bruik van gemaakt. Hij erkent, dat er veel concurrentie op dit gebied bestaat, maar vreest, dat het tot nadeel van de gemeente zal strekken, indien de gemeentelijke in stelling wordt opgeheven. Met 15 tegen 6 stemmen wordt 't voorstel van B. en W. verworpen. Voor stemmen de heeren De Haan, Waller, Kist, Sneltjes, Heshuysen en Von Reeken. Op voorstel van B. en W. wordt nu besloten tot: 1°. verhuur der boerderij //Het Torentje" aan den tegenwoordigen huurder, voor ge lijken prijs als vroeger, onder voorwaarde, dat indien de gemeente grond zal noodig hebben voor een eventueel te stichten tol huis, die groud moet worden afgestaan, doch dat dan de huur eene evenredige vermindering zal ondergaan; 2°. teruggave van f50 nan J. Giebels en J. van Servellen, als te veel betaald zijnde voor grond aan de Wilhelmina- strnat, door hen van de gemeente gekocht; 3n. verhuur van walgrond, liggende tus schen den Harmenjansweg en het Spaarne, aan B. Zuithof, voor ééu jaar a f50; 4°. verhuur van het huis no. 26 aan het Kennemerplein aan de weduwe Van Beek, en wel voor drie jaren, tegen f 90 's jaars; 5°. verhuur der gemeentelijke gymnas tiek- en schermschool, aan de vereeniging //Concordia", voor den tijd van één jaar, voor f100 pl. f10 voor licht en vuur. De begrooting van ontvangsten en uit gaven van het St. Elizabeths of Groote Gasthuis voor 1888, respectievelijk bedra gende f23,730,84 en f23,725,60, wordt goedgekeurd, zoomede het vastgestelde ta rief voor te verleenen onderstand over 1888. Tot leden der commissie van onderzoek van den geloofsbrief en de verdere stukken van het nieuw benoomde lid van den ge meenteraad, den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet, worden door den Voorziter be noemd de hh. Kist, Sneltjes en De Kanter. Na 't onderzoek adviseert de heer Kist, namens de commissie, tot toelating. Op voorstel des Voorzitters wordt over eenkomstig advies besloten. Naar aanleiding van 't verzoek van den heer H. .Scholten, eigenaar van het //Hee renlogement" in den Hout, om alsnog geeue beslissing te nemen ten aanzien van den koop vau groud in den Hout, zoodat de zaak der Buitensociëteit nog niet is beslist, wordt besloten: 1°. B. en W. te machtigen, de ten uit voerlegging van het raadsbesluit dd. 19 Januari j.l. n°. 18 aau te houden totdat in de zaak betreffende de Buiten-Socië teit in den Hout is beslist; 2°. te bepalen, dat, wanneer de daarna van adressant te verlangen verklaring om trent het al dan niet aannemen van den koop door hem niet binnen een door B. en W. te bepalen termijn zal zijn gegeven, het raadsbesluit bovengenoemd, geacht zal worden te zijn vervallen. Eenige onderworpen, waarvan de be handeling nog wel uitstel gedoogde, werden wegens 't ver gevorderd uur aangehouden tot eene volgende zitting. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw zal eene FHUILLETO NT. 101) XXXVe HOOFDSTUK. De zwarte vogel. Thans, aldus ging Bois-Rosé voort, is ons leven in Gods hand. Indien het eilandje zich in het midden der ri vier in stand houd, zullen wij weldra, dank den nevel die zijne oppervlakte overdekt, weldra buiten het gezicht en het bereik der Indianen zijn. O I mijn God riep hij uit, nog eenige uren nacht en uwe schepselen zullen gered zijn. De drie jagers behielden het stilzwijgen. Zij volgden met angstige blikken de bewegingen van het drijvende eilandje, zoDder zelfs te beproeven een enkel woord te wisselen. Weldra zou de dag aanbreken, maar de nachtelijke koelte, die steeds een of twee uren voor het opgaan der zon grooter wordt, verdikte al meer en meerde dampen die uit de rivier opstegen. De vuren langs den oever schenen nog slechts sterren, die bij den terugkeer van den dag aan het firmament ver bleekten. Van die zijde was het gevaar minder groot, de kans om aan het oog der Indiaansche schildwachten te ontsnappen was bijna zeker; maar een ander gevaar be dreigde de drie jagers. Hoe zacht het drijvende eilandje ook door de strooming des waters werd medegevoerd, volgde het toch den loop der rivier al draaiende, en het was te vreezen, dat het door die voortdurende draaiing van de rechte richting zou af wijken en tegen een der oevers stranden. De Indianen hiel den de beide oevers bezet. Evenals de zeeman met angstige blikken de bewegingen van zijn door den storm gehavend schip volgt, en met angst de klippen gadeslaat, waarop hij weldra door de golven medegesleurd, verzwolgen zal worden, evenzoo beschouwden de drie jagers, ten prooi aan de grootste ongerustheid, m een droefgeestig stilzwijgen den kronkelenden en onzekeren loop van hun eilandje. Wanneer somtijds de gordel van struiken en waterplanten, die hetzelve omringde, trilde onder den adem van een van een der oevers komend zacht windje, dan scheen het naar den tegenovergestelden oever te willen drijven door een grooten cirkel te beschrijven; somtijds ook, aangegrepen door een dier stroomingen, ver oorzaakt door de oneffenheid van den bodem der rivier, moest het aan dien aandrang gehoorzamen, en het dreef dan in rechte richting voort; maar in geen geval konden de pogingen van hen die hetzelve bezetten, er eene andere riehting aan geven. Gelukkig werd de mist zoo dik, dat de boomen zelfs, die de oevers der rivier overschaduwden, niet meer zicht baar waren. Komt aan, moed gehouden, - zeide Pepe, zoolang de boomen langs den oever voor onze oogen verborgen blijven, is zulks een teeken dat wij in de goede richting zijn. Ach! indien God ons nog gunstig wil blijven, zal op deze thans zoo vreedzame oevers een gehuil weerklinken, wan neer bij het aanbreken van den dag de Indianen noch het eilandje noch hen die het herbergde zullen weervinden. Ja, antwoordde de oude jager, gij had daar een prachtig denkbeeld, Pepe; in de onrust waarin ik verkeerde zou dat denkbeeld niet bij mij opgekomen zijn.... een zoo eenvoudig denkbeeld! Maar weet gij ook wat dat bewijst, Bois-Rosé? fluisterde de gewezen grensbeambte zijn makker in het oor, dat beteekent dat in de woestijnen de vrees voor den dood reeds een ernstig vooroordeel is en tevens, dat het onvoorzichtig is er zich langer in te wagen met hen, die men meer bemint dan zijn leven; deze nieuwe kans stelt een mensch bloot om al zijne middelen te verliezen. Ik zeg het u openhartig, Bois-Rosé, sedert lang herken ik u niet meer. Dat is waar, ik ken mij zelf niet meer, antwoordde de Canadees eenvoudig, op zachten toon en echter.... Bois-Rosé voleindigde den zin niet, want hij verviel in eene diepe overpeinzing, gedurende welke hij evenals een mensch, wiens lichaam tegenwoordig is terwijl zijne ziel afwezig is, zich niet meer scheen bezig te houden met op de onzekere bewegingen van het drijvend eiland te letten. Voor den jager, die gedurende twintig jaren in onbegrensde vrijheid in de woestijnen leefde, is het verzaken van dat leven zoo goed als sterven, verzaken alle dagen Fabiaan

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1