li i li NL A N I). hengstenkeuring houden, met mede werking van het bestuur der afd. Haarlem en Omstreken, op Woens dag 14 Maart alhier. Door den mi nister van Oorlog is daarvoor één prijs van f 500 toegestaan. Als voor waarde is gesteld dat de hengsten geschikt moeten zijn tot het voort brengen van paarden voor de remonte. De prijs zal worden uitgereikt wan neer de hengst gedurende een jaar in Noord- of Zuid-Holland ter dek king beschikbaar is geweest. Door de aldeeling Haarlem en Omstreken wordt f250 bij den prijs gevoegd, op voorwaarde dat de hengst ge durende 1888 beschikbaar blijve bin nen den kring der afdeeling's-Hage. Een talrijk auditorium volgde Woens dagavond in de gehoorzaal van de prach tige 'Teyler's Stichting de derde der lezin gen, welke gedurende dezen winter aldaar worden gehouden. Als spreker trad op prof. Th. Jorissen ▼au Amsterdam. Het onderwerp dat door hem werd behandeld, was de levensschets van een der grootste personen uit ons historisch verleden, ran Joan van Oldeu- barneveldt. Na de toehoorders een blik te hebben doen slaan op de staatkundige verhoudin gen van ons laud tijdens Van Oldenbar- neveldt de functie bekleedde van Raad pensionaris van Holland, schilderde spr. in breede trekken de groote hoedanighe den van dezen staatsman, van wieu men niet ten onrechte kon beweren, dat hij eeu der eerste staatslieden van vroegere en latere tijden is geweest, een man op wiens nagedachtenis het Nederlandsche volk trotsch kon zijn, al kleefde er helaas een smet op die zijner onrechtvaardige rechters, die hem een smadelijken dood deden sterven. Nauw met deu persoon van Van 01- denbarneveldt hangt die van Prius Mau- rits samen. Bewonderen wij in den eersten den schrandereu, heleidvollen, kundigen staatsman, de tweede heeft recht op den titel van den grootsten krijgsman van zijn tijd. Spr. toonde het verschil van beider ka rakter aan en spreidde daarmede een helder licht over de onderlinge verhouding dezer twee mannen, zij aan zij wakende voor het heil der bloeiende Republiek. Ongelukkig konden beiden in politieke inzichten niet samengaan en werden ten slotte elkanders verklaarde tegenstanders, hetgeen, zooals bekend is, den val van v. Oldenbarneveldt na zich sleepte. In een geleerd en veelomvattend betoog, leidde spreker in zijne hierboven met en kele woorden aangestipte rede af, welke feilen in hun beider karakters de aanlei ding gaven tot het noodlottig dissident, dat de innerlijke krachten der Republiek sloopte, waartoe godsdiensttwisten en partij zucht reeds waren voorgegaan. Maar ondanks dit, meende spreker, dat de schitterende figuur van Oldenbarneveldt daarbij schoon alstak en recht had op be wondering eii vereering van het nage slacht, waarvan, hetgeen spr. aan het einde zijner luide toegejuichte voordracht met klem aanbeval, geen heter blijk kon wor den gegeven, dan door de oprichting van een standbeeld voor deu grooten Raad pensionaris van Holland. Vijfhonderd en achttien kinderen tot den leeftijd van 9 jaar vierden Woensdag vroolijk feest in de groote zaal van de «Vereenigiug." Bamberg met zijne verrassende goochel toeren hield hen aangenaam bezig, terwijl nu en dau eene afdeeling van het muziek korps der schutterij zich deed hooren. De vroolijke jeugd werd onthaald op chocolade en beschuit en ontving bij het naar huis gaan nog een heer of dame van taai-taai. In de pauze werd aau 40 zeer oppas sende kinderen een post-spaarbankboekje met f2,50 uitgereikt benevens een pren tenboek, onder eene toespraak, van den heer Dyserinck, die het jonge volkje tevens herinnerde aan eenige onlangs gepleegde baldadigheden, waarbij hij de kin leren vermaande dit voortaan na te laten daar anders deze feesten wel eens zouden kun nen ophouden. Verder deelde de heer D.1 mede dat binnenkort nog zestig prenten boeken pondspondsgewijze op de scholen en Godshuizen zouden worden verdeeld. De vereenigiug «Door Vermaak tot Nut", van wie dit feest uitging, mag zeker met groote voldoening er op terugzien. De op gewektheid dier honderden kleinen, hun gelach, gejoel, gejuich mogen den kinder vrienden evenzoovelo blijken van dank baarheid zijn. Wij achten het tevens een hoogst verstandigen maatregel om dit feest in de ruime zaal van de «Vereenigiug" te geven en niet meer iu de veel kleinere ruimte in deu Schouwburg. Woensdagavond te ongeveer 71/s ure is een begin van brand ontstaan in de caoutchoucfaöriek van de hee- reu A. en J. Merens aan ketZ.-B. Spaarne 56. De oorzaak hiervan is het zelfontbrauden van een bak met caoutchouc, vermengd met benzine. De slangen wagen der politie was spoedig ter plaatse aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen, daar het vuur inmiddels door de werk lieden der fabriek met behulp van de waterleiding gebluscht is gewor den. De schade is zeer gering. Arrondissenieiits-i&echtbank TE HAARLEM, zitting van 8 December 1887. Iu deze zitting werden de volgende zaken behandeld: Gerrit Hoefnagel, geboren te Landsmeer, zonder vaste woonplaats, los werkman van beroep. Beschuldigd van bedelarij op de openbare straat. Getuige P. S., dienstmeisje, verklaart dat bekl. om een kleinigheid heeft gevraagd en dan ook 2 centen gekregen. Bekl. zegt dat hij schoensmeer en lucifers bij zich had, dcch het blijkt dat hij die niet aan getuige heeft aangeboden. De off. van Justitie requireert 12 dagen hechtenis en plaatsing in de Rijks-werk inrichting voor den tijd van één jaar. Petrus van Berkum, wonende te Haar lem, beschuldigd van bedelarij op de open bare straat. Getuige E. v. D., dienstbode, verklaart dat beklaagde om een kleinigheid heeft gevraagd en daarop 1 cent ontvangen. Bekl. zegt dat hij heeft gebedeld omdat hij geen werk had. De off. van Just, requireert, daar de bekl. reeds vroeger wegens diefstal en tweemaal wegens bedelarij is veroordeeld, 12 dagen hechtenis en opzending naar de Rijks-werkinrichting voor den tijd van een jaar. Uitspraak over 8 dagen. Bekl. verzoekt inplaats van een jaar 15 maaudeu, daar hij anders midden in den winter uit de werkinrichting komt. J. A. Matot, broodventer, woonplaats Haarlem, beschuldigd vau het niet-aan- geven in de belasting van vier hondeu, die door zijn minderjarigen zoon als trek dieren werden gebezigd. GetuigenLindeman, en J. J. Kro nenberg, agent van politie, die beiden verklaren M. gewaarschuwd te hebben. Daarbij heeft bekl. den inspecteur eeu onverschillig antwoord gegeven. Bekl. zegt dat hij te Haarlemmermeer nooit belasting heeft moeten betalen en daarom er niet aan had gedacht, dat hij het hier moest doen. De off. van Just, requireert, wegeus overtreding iu zake plaatsel. belast., door het niet aangeven van vier houden, 4 geldboeten elk van f4,80, subsidiair een dag gevangenisstraf voor elke boete, be nevens de kosten van het geding. Uitspraak over 8 dagen. Sautarel, woonachtig te Haarlem, niet tegenwoordig. Beschuldigd, van toen hij op verzoek van zijn vader uit diens wo ning werd verwijderd wegens dronken schap en omdat hij dreigde den boel stuk te slaan, den agent van politie Verkerk verzet geboden en hem te hebben geschol den voor ploert en gauwdief. Getuigen Verkerk, van Bake, Wage- maker, Kronenberg en Orermeijer beves tigen de beschuldiging. Het requisitoir luidt: Gevangenisstraf van 5 dagen, bij verstek. Uitspraak over 8 dagen. C. J. Doormalen, huisvrouw vanDanie^ Vermeulen, beschuldigd van een koperen ketel te hebben weggenomen uit de water en vuurnering van Geerlruida Reindorp, huisvrouw van Snoek. Getuige G. R. verklaart den ketel van Mok in bewaring te hebben ontvangen en dien 's avonds vermist te hebben, waarop de politie den ketel heeft opgespoord en weergevonden. Beklaagde bekent volmondig en zegt het gedaan te hebben om een stukje brood te koopen. Getuige Joh. Snoek verklaart den ketel voor 25 cants te hebben gekocht. De off. v. just, requireert 8 maanden gevangeuisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Eranciscus Cavalt, muzikant te Purme- rend, beschuldigd van deu inspecteur en onbezoldigden rijks veldwachter Klaassen met een messteek ten bloede toe gewond te hebbeu. Getuige Klaassen deelt mede dat be klaagde ziju vrouw eu kindereu do deur bad uitgejaagd, waarop hij, Klaassen, naar zijne woning ging om hem te bewegen vrouw en kinderen binnen te laten. Dat bekl. daarop met een mes door de ruiten heeft gestoken en getuige KI. aan den neus heeft verwond zoodat deze bloedde. Getuigen L. Kraaks politie-agent en Jac. de Goede, nachtwacht, bevestigen deze mededeelingen. Bekl. erkent dat hij opgewonden was, de oorzaak hiervan was dat zijn vrouw hem uitschold en hij toen driftig werd. Het requistoir luidt: Gevangenisstraf van 14 dagen, benevens iu de kosten. Cornells Heertjes, wonende te Zaandam, beschuldigd van twee glasruiten te hebben ingeslagen in het huis van J. D. de Heer. Getuigen J. D. de Heer eu zijne huis vrouw deelen mede hoe bekl. 2 glasruiten iu hun huis heeft verbrijzeld. Bekl. bekent volmondig, roept echter de clementie van de Rechtbauk in omdat hij dronken was. Het requisitoir luidt, wegens weder rechtelijke vernieling van eens anders goed 3 dagen gevangenisstraf en de kosten. Uitspraak over 8 dagen. Kroegman, wonende te Zaandam, 'be schuldigd van dronkenschap op den open baren weg, verzet tegen de politie en mis handeling van mej. de Heer. Getuigen Perre en Peuniug, politieagen ten te Zaandam, verklaren dat zij hem dronken hebbeu aangetroffen voor het huis vau de Heer, en dat zij hem wilden mede- nemen, waarop hij zich door te slaan en te schoppen daartegen heeft verzet. Getuige mej. de Heer verklaart dat bekl. het halve lichaam door de verbrijzelde ruiten gestoken eu haar daarna een slag heeft gegeven die een blauwe plek ver oorzaakte. P. de Haas en Jac. Breeuwer, los werk man bevestigen deze verklaringen. Het requisitoir luidt: Voor droukeuschap f5 boete subs. 3 dagen gevangenisstraf en voor het verzet en de mishandeling 10 dagen gevange ïisstraf. Uitspraak over 8 dagen. KI. Buys Kz., wonende te Zaandam, beschuldigd van beleediging van de twee brugwachters vau deu loopbrug te Zaan dam, door tot hen te zeggen; «Jullie bent allemaal afzetters!" Getuige Jacob in 't Hol verklaart dat bekl. hen heeft gescholden voor afzetters, toen zij hem, wat billijk was, acht cents wilden laten betalen. Bekl. beweert dat hij gezegd heeft: je mag niet afnemen wat je wil. Van afzetters heeft hij niet gesproken. Getuige Jan Schoone bevestigt de ver klaring van zijn collega eu zegt dat wel is waar bekl. vroeger minder heeft be taald omdat zij het dikwijls niet zagen als hij zijn kar door een paar jongens de brug liet opduwen, die dan halverwege de brug weer teruggingen. Toen zij dat echter be merkten lieten zij hem er voor betalen. Hot requistoir luidt, wegens eenvoudige beleediging: eene geldboete van f 10 subs. 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voortzetting te 12Vs ure. Woensdag had aan de Kalkovens, onder de gemeente Hillegom, een treurig ongeluk plaats. De metselaar de W., uit Warmond, was boven op eene brug werkzaam. Op eens stortten man en brug naar beneden in de diepte. Hij geraakte bierdoor zoodanig tusscben bet puin bekneld, dat redden onmogelijk was. Toen bij dan ook uit bet water gebaald was, bleek de man reeds dood te zijn. lettenen m mm. Volgens berichten uit Pest, te Londen ontvangen, heeft een onderzoek wel is waar eene groote wanorde in het museum van Esterhazy aan het licht gebracht, doch tevens doen blijken dat er geeue schilderijen worden vermist. Philippe Rousseau, de beroemde schil der van stillevens en diereu, ook in ons land welbekend, is Maandag overleden. Een en zeventig jaren oud, bezweek hij aan eene langdurige en smartelijke ziekte. Hij was een leerling van Gros en Bertiu, begon met landschappen en wijdde zich sedert 1844 uitsluitend aan de voorstel lingen, welke hem zoo vermaard hebben gemaakt. Hij woonde iu de nabijheid van Parijs, te Acquigny. LEGER EN VLQOT. Bij kon. besluit vau 5 Dec. is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid 2e kl., de burgergenees- kundige P. E. Vermast, arts te Etten. Bij kou. besluit van 6 Dee. is be noemd bij het wapen der inf. tot 2n luit. bij het 5e reg. de serg. K. A. A. von Steiger, van het 2e regiment. De kapitein A. B. C. baron van llemert tot Dingshof, van het 4e regi ment vestingartillerie, heeft geene deta cheering naar O.-I. aangevraagd. OSMJERWIiS. Bij kon. besluit van 6 Dec. is aan mej. C. B. L. Schlütter, geboren te Haldern (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vcreischten voldoet, ver gunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Burg. en Weth. van Amsterdam is de verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs zoodanig gewij zigd, dat de vakonderwijzers voor de Fransche taal vervallen. Alleen waar daar aan behoefte bestaat (bijv. wanneer geen der klassen-onderwijzers zich met dat on derwijs kau belasten) kan van den nieuwen regel worden afgeweken. Iu de Maandag te 's Hage gehouden najaarsvergadering van de Zuid-Holland- sche Gymnastiek-Onderwijzers-vereeniging, aanvankelijk gepresideerd door den voor zitter, deu lieer A. B. Meilink, later door den secretaris, den heer H. J. Steenber gen, werd als plaats voor de volgende bijeenkomst gekozen Dordrecht. Tot leden der commissie, voor het ontwerpen van eeu adres, betreffende het examen-program M. O., werden benoemd de heeren Bae- rends, Heijmans en Doeleman, allen aldaar woonachtig. De heer Doeleman, ter vergadering aan wezig, verklaarde evenwel, de op hem ge vallen keuze niet te kunnen aannemen, waarna in zijn plaats de heer Reijs Jr. gekozen werd. Daarna werd door den heer Wassenaar besproken de inrichting der wedstrijden in vrije oefeningen en de samenstelling der jury bij die wedstrijden. De heer Regoor besprak, naar aanlei ding van den daartoe te kennen gegeven weusch, het voor en tegen van kweekscho len voor gymnastiek-ondervvijzers. Hij be streed de oprichting, voornamelijk op grond, dat dan voor elk speciaal vak kweekscholen kouden gevorderd worden. Door verschillende sprekers werd het voor en tegen van kweekscholen voor gym nastiek besprokenhet meerendeel ver klaarde zich er tegen. Dit punt werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Eijmers gaf eene aanschouwe lijke voorstelling der meisjesles, welke door eeu dertigtal meisjes, deels in allerliefst turncostuum, zeer correct werd uitgevoerd, begeleid door het turnlied. De waarnemende voorzitter, de heer Steenbergen, betuigde leider en uitvoersters den dank der vergadering. Te 4 *ur was de vergadering afge^ loopen. Door mej. S. F. Sprengler is met in gang van 1 Februari a. s. ontslag ge vraagd uit hare betrekking als leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden. Akte-examens te 's-Gravenhage, mid delbaar onderwijs, 7 December: Nederland sche taal- eu letterkunde: opgekomen 2 caiulidaten. Teruggetrokken 1, afgewezen 1. Geschiedenisopgekomen I candidaat, af gewezen. Boekhouden. 3 en 7 Dec. Ge ëxamineerd 1 candidaat, die zich heeft teruggetrokken. Bij het 7 December gehouden examen ter verkrijgiug van de akte voor Engelsch (M. O.), was de uitslag als volgt: geëx. voor akte A 3 vrouw. cand. Geslaagd geene. Niet opgekomen 1. Bij het 6 en 7 Dec. gehouden examen ter verkrijging van de akte A Fransch (M O.) was de uitslag als volgt: gëex. 3 mann. cand. Afgewezen 2. Geslaagd de heer P. E. Madou te Zwolle. Den 7en Dec. werden te Kampen ge ëxamineerd 3 mann. cand. als apothekers bediende. Toegelaten de heersn E. Posthu- ma van Assen, P. Bakker van Groningen en J. H. Nijvelt van Arnhem. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 6 December. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Lodewijk", sch. Plazier, met 3200 schelv. (waarvan 1400 levenden) en 10 kabelj., terwijl door 7 beugers 50 tot 100 schelv. en 3 tot 5 kabelj. en door 6 korders 3 tot 6 mandjes kl. schol werden aangevoerdschelv. van de sloep gold f 18.50, van de beugers f2<* a 38 het honderd, kabelj. f2.80 a f2.15 per stuk, kl. schol f3,30 a f3,50 per mandje. De kotter H. D. 63tbesomde voor 100 tongen eu een partijtje schelv. schol en rog f70. Lemmer 6 Dec. Vangst vanZuider- zee-haring bleef ook op gisteren en heden slecht. Gisteren werd niets en heden niet meer dan 600 stuks of 3 tal aan de bok- kingrookerijen alhier aangebracht, die wer den afgezet tegen f 4.50 per 200 stuks of tal. In de afd. Onderwijs in Han delswetenschappen der Vereeniging voor Handels- en Kantoorbedienden «Vooruit», te Amsterdam, trad Maan dagavond de heer dr. J. H. H. Hüls- mann op met een lezing over: «De Koffie.» Spr. gaf achtereenvolgens een schets van de wijze, waarop de koffieplant zich van Oostelijk Afrika uit allerwege verspreidt, behandelde haar ontstaan en groei, alsmede hare cultuur op Java, waarbij hij de ver schillende methodes besprak, bij de cultuur en bereiding der koffie toe gepast, en een overzicht gaf van hare productie en consumptie. Wat de laatste betreft, staat ons land bovenaan, daar hier 8 Kg. per hoofd en per jaar wordt verbruikt. De heer Hulsmann eindigde zijn belangwek kende lezing met een bespreking van de onderscheidene soorten, het stijgen en dalen der prijzen, enz. Da Lond. corre.p. van de N. R. Ct. seint: De Koning der Nederlanden heeft door bemiddeliog van den vice- consul te Lowestoft 10 p. st. ge zonden aan de bemanning van den kotter Boyernestwegens het redden van den kapitein en drie manschap- penvanhet Hollandsche schip Jantje op 15 October jl. De minister van Oorlog, luite nant-generaal A. W. P. Weitzel, herdacht Woensdag zijn 50 jarigen dienst als officier bij het Nederland sche leger. De minister ontving aan te zien, verzaken aan den troost zich door zijn pleegzoon de oogen te laten sluiten, dat was zooveel als aan het geluk vaarwel zeggen. Eabiaan en de woestijn waren de twee overheerschende genegenheden zijns levens, de eene of an dere verlaten scheen hem een onmogelijk iets. In de ziel des jagers was het eene worsteling tutschen den beschaafden man en den man dien eene langdurige gewoonte bijna ver wilderd heeft. Pepe verbrak weldra de overpeinzingen van den Cana dees. De eerste wierp reeds gedurende eenige oogenblikken angstige blikken in de richting van een der oevers van den stroom. Door den neveleusluier scheen hij reeds ondui delijk de witachtige en fantastische gedaanten te bemerken die de boomen door den mist afteekenden. Het waren als zoovele nog onduidelijke schimmen, bedekt met lange dra perieën van dampen en die in tranen smeltend over de rivier schenen gebogen. Wij wijken af, Bois-Rosé, zeide Pepe heel zacht, die nevels die daar ginds dikker schijnen, kunnen slechts de toppen van de wilgen langs den oever zijn. Dat is waarl antwoordde de Canadees, uit zijne overpeinzingen gerukt, aan de vuren die nog ter rechter- en ter linkerzijde flikkeren, is het gemakkelijk te zien hoe gering de afstand is dien wij sedert een half uur hebben afgelegd. Op deze plaats scheen het drijvend eilandje een snelleren aandrang te ontvangen. In eenige seconden had het twee bogen beschreven waarvoor het van te voren heel wat meer tijd noodig had en de toppen der boomen in de verte wer den weldra minder onduidelijk. De twee jagers wisselden met elkander een ongerusten blik. Het vlot volgde steeds de richting van den oever. Een der vuren, dat straks te midden van den mist slechts een flauw schijnsel afwierp, werd in de oogen van den sidde renden Bois-Ro6é hoe langer hoe helderder. Reeds kon men een der Indiaansche schildwachten ont dekken, rechtop staande en onbeweeglijk in zijn vreesaan jagende oorlogsuitrusting. De lange manen van een wilden os bedekten zijn hoofd, waarop een vederbos wapperde eveDals het sieraad van een Romeinschen helm. De Canadees wees Pepe met den vinger op den op zijne lans steunenden krijger. Gelukkig was de mist voor den Apach nog te ondoordringbaar dat deze, alleen door het vuur zichtbaar, de zwarte massa van het eilandje zoude kunnen bemerken, die langzaam als een watervogel op de oppervlakte der rivier voortdreef. Alsof echter het instinkt den wilde waarschuwde, dat de onverschrokkenheid en de behendigheid zijner vijanden zijne waakzaamheid gingen verschalken, richtte hij zijn gebogen hoofd op en schudde de fladderende manen, waarmede hij versierd was. Zou hij iets vermoeden zeide de Canadees tot Pepe. Ach! indien eene karabijn niet meer gerucht maakte dan een pijl, hoe gaarne en hoe spoedig zon ik dien men- schelijken duivel de wacht in de andere wereld doen be trekken, antwoordde de Spanjaard. De twee jagers zagen weldra hoe de Indiaansehe krijger de lans waarop hij rustte in den grond plantte, daarna het lichaam voorover boog en zijne beide handen boven de oogen hield om scherper te kunnen zien. Een hevige angst bekroop het hart der vluchtelingen, die gedurende een oogenblik op het gezicht van den Indiaan geen adem durfden halen. De wreede krijger, het lichaam gebogen evenals een ver scheurend dier, dat op de loer ligt, het gelaat half bedekt met de lange vlechten van zijn haren, was afschuwelijk en vreeselijk om te zien. Een man van gewonen moed zou hem niet zonder sidderen hebben kunnen gadeslaan. (Wordt venplqd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2