stelling die den jubilaris ten deel vielen, werden hem namens liet //Collegium Mu- sicium Ultrajectium" do prachtig gebon den werken van Bach aangeboden. Namens de kapel van den lieer C. Coe- nen werden den jubilaris de buste3 van Apollo en Ariadne ten geschenke gegeven. Het welbekende geïllustreerde tijd schrift //Eamilienblatt" van onzen te Berlijn wonenden landgenoot Scborer tracht steeds meer de Hollandsehe kunst eu literatuur in Duitschland bekend te maken. De laatste nommers bevatten o. a. een zeer goede vertolking van De Geneslet's //Kruis met rozen" en sckoone houtgravuren naar schil derijen van Ph. Sadée en Tom, benevens een zeer fraaie houtsnede naar eene schil derij van Hansman, eene kermis op Wal cheren voorstellende. LEGER El VLOOT. De oulangs benoemde officier van ge zondheid 2e klasse J. Huijgens is inge deeld bij het 5e bataljon van het 6e regi ment infanterie, en gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam. Op den 2en dezer overleed te Utrecht, in deii ouderdom van 67 jaren, de gepens. dirigeerende officier van gezondheid 1ste klasse A. Boele. Van 18571887, alzoo gedurende twintig jaren, was de heer Boele als officier van gezondheid aan de Kon. Milit. Academie, en van 18721882 bij het 6e reg. inf. te Breda werkzaam, als wanueer hij, op zijn verzoek, naar Utrecht werd overgeplaatst. Het voornemen moet bestaan Zr. Ms. schroefstoomschip //Van Galen", liggende te Willemsoord, begin Januari 1888 naar Oost-Indië te doen vertrekken. ONDERWIJS. Akte-examens middelbaar onderwijs op 8 December. Staatsinrichting: opgekomen één mannelijke candidaat, af gewezen. Schoonschrijven, toegelaten: mejuffrouw M. G. Greeve, van Amster dam. Wiskunde k. Geëxamineerd op 7 eu 8 December drie candidaten, 1 trok zich terug en 2 werden afgewezen. Boek houd e n. Geëxamineerd 2 candidaten geslaagd voor de huisakte, de heer G. A. van E verdingen uit Utrecht. Gymnas tiek. Geëxamineerd op 8 Dec. 2 candi daten, afgewezen. Voor de benoeming van eene onderwij zeres in de gymnastiek aan de openbare lagere school 4e klasse voor meisjess te Amsterdam, genaamd //school Tesselscha- de" is door Burg. en Weth. op no. 1 der voordracht geplaatst: mejuffr. A. M. H. Timmerman, leerares aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Rotterdam. Aan mej. S. E. Speugler, leerares in de Eransche taal- en letterkunde aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden, is een eervol ontslag verleend, ingaande 1 Eebr. 1888. Bij het Donderdag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte B 1 mann. cand. Niet geslaagd. Geëx. voor akte A 2 vrouw, cand. Beiden afgewezen. Bij het 6, 7 en 8 Dec. gehouden examen ter verkrijging vau de volledige akte B Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt Geëx. 1 mann. cand. Niet geslaagd. Niet opgekome* 1. Te Breda zijn op 7 en 8 dezer bij het examen voor apothekersbedienden ge ëxamineerd 4 mannelijke candidaten. Toe gelaten de heer G. J. Mosselman te Am sterdam en H. W. Sonnega te Leeuwarden. VISSCHERIJ. Katwijk aan Zee 8 Dec. Heden is de laatste schuit van de haringvisscherij aaugekomen, nl. K. W. 64 //De Gebroe ders." schipper Jacob Plug, met 190 kant jes en 22,000 losse haring. Lemmer, 7 December. Hedeh was de vangst van haring op de Zuiderzee onvol doende aan de bokkingrookerijen werden aangebracht 1200 stuks of 6 tal, die wer den afgezet voor f4,50 per tal. In de laatste dagen werd er weinig bot hier aangebracht: de kwaliteit is ook zeer onvoldoende, zoodat ze weinig waarde en weinig aftrek heeft. VEETEELT. Te Assendelft is Woensdag een koe van B. van der Laan aan het miltvuur gestorven en terstond op last van den rijks veearts uit Haarlem verbrand. BINNENLAND. Openbare vergadering' van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 14den Decem ber 1887, des voormiddags te 11 uren. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Naar Let DU. v. Z.H. ver neemt, zal als Britsch gezant bij het Nederlandsche Hof optreden sir Horace Rumbold, thans te Athene. Ter wederlegging van een in omloop zijn gerucht, als zou de ex- keizerin Eugónie van Frankrijk de vorige week gedurende drie dagen te Dordrecht hebben vertoefd, kan de DortscJie Ct. met zekerheid me- dedeelen, dat in den voormiddag van ld November jl. vier Engelsch sprekende dames, waaronder de ex- keizerin, aldaar zijn aangekomen en, na in het hotel Ponsen te hebben gedejeuneerd, eenige merkwaardig heden der stad hebben bezichtigd. Nog in den namiddag van dienzelf den dag is het viertal per spoor naar Amsterdam teruggekeerd. Ter bevestiging van hetgeen in de buitenlandsche bladen is ge meld, kunnen wij mededeelen dat eenige dagen geleden door de Ne derlandsche Regeering tot de Re geering van Frankrijk en Engeland de verklaring is gericht dat Neder land toetreedt tot de Fransch-Engel- sche conventie omtrent het Suez-ka- naal. {Dbl. v. ZR.) De heer Cremer, lid van de Tweede Kamer, heeft Woensdag het land verlaten, om via Brindisi de reis naar Oost-Indie aan te nemen, vau waar hij in September van het volgend jaar in het moederland te rugverwacht wordt. De heer De Yos van Sleen- wijk, lid der Kamer, zal de zittingen vooreerst niet meer bijwonen en een gedeelte van den winter in het Zui den van Fiankrijk doorbrengen. De vier-en-vijftigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap zal worden gehouden op Zaterdag den 17den December, des avonds te 8 uur, in een der lokalen van ge nootschap «Natura Artis Magistra,» te Amsterdam. In die vergadering zal de heer Hendrik P. N. Muller uit Rotterdam eene voordracht houden over Oost en Zuid Afrikanaar aanleiding zijner Afrikaansche reizen. De heer Muller zal een deel zijner ethno- logische verzameling photographieën ter bezichtiging stellen. De heer Westerman te Am sterdam, directeur van Artis aldaar, ontving Donderdag op zijn tachtig sten verjaardag buitengewoon vele blijken van hoogschatting en vriend schap. Te Edam is overleden de heer C. de Jong, sinds jaren lid van den gemeenteraad aldaar. De St.-Nicolaasavondvreugde werd op het eiland Tessel hier en daar verstoord door heftige vecht partijen, zooals aan Den Burg en te Cocksdorp. Te Cocksdorp hebben de vechtersbazen elkander met messen toegetakeld; een boerenzoon heeft een messteek in de zijde,een snee over den arm en over den duim opge- loopen. De belhamels worden gezocht. Aan het westerstrand te Tes sel is het lijk aangespoeld van een onbekenden zeevaarder, vermoedelijk 40 jaren oud. Het lijk, dat in een zeer gevorderden staat van ontbin ding verkeerde, was gekleed in rood wollen hemd, blauw wollen buis, blauw wollen onderbroek, Engelsch lederen bovenbroek, grijze kousen, waarover lange laarzen. Op het heft van een zakmes, dat bij het lijk gevonden werd, stond met in gesneden lettersW. v. R. De heer Taverne te 's Hage, heeft voor f 2878 den onderbouw van eene draaischijf op het Hol landsehe spoorwegstation aldaar aan genomen. De schijf-zelve, met eene mid dellijn van 13.50 M. wordt geleverd door den heer Akkringa. Op den Stationsweg te 's-Hage is een aanvang gemaakt met het aanleggen van een dubbele trambaan. Het plan volgens hetwelk op een terrein, naast de Seinposteen Eogelsch hötel zou gebouwd worden, komt niet tot uitvoeringDe heer Van Leeuwen, mr. metselaar en aan nemer te 's Hage, die onlangs dit terrein aankocht, zal daar eene prach tige villa bouwen, welke den naam van«Leeuwenaandeel»zal ontvangen. Door de politie te Delft is Vrijdagmorgen aangehouden zekere J. C. S., oud 34 jaar, keukenknecht, op den 6en December 1.1. uit de ge vangenis te Rotterdam ontslagen. Hij werd thans gevat wegens dief stal, ten nadeele van eene slaapstee houdster, bij wie hij verblijf hield. De aangehoudene is ter beschik king van de justitie naar Den Haag opgezonden. Aan de Schiekade te Rotter dam werd dezer dagen eene juffrouw bij het Viaduct (dat door zijne poor ten en holen eene goede schuilplaats voor misdadigers aanbiedt) beroofd van hare portemonnaie door een individu, die uit een dier gangen sloop en de juffrouw verraste. Spra keloos van schrik kon zij niet om hulp roepen. In een oogwenk was de dief verdwenen. Bij den gemeenteraad van Loosdrecht is eene aanvraag om vergunning voor den aanleg van een paardentram Loosdrecht-Hil- versum ingekomen. Bij den gemeenteraad van Breda kwam Zaterdag een adres van eenige kan delaren aan de orde betreffende de on veiligheid van eenen overweg over den Staatsspoorweg. De voorzitter verklaarde de onveilig heid te erkennen, maar zag niet in waarom de Raad de trechter moest zijn, omdat de zaak den Raad z. i. niet aanging. Nadat over dit gevoelen eenigen tijd was ge- sprokeu. ging het debat aldus voort (blij kens het verslag der N. Bred. Ct.); De heer Van Mierlo: Mij dunkt ook, dat de Raad de belangen der gemeente naren dient voor te staan en wij ons dienen te wenden tot de Regeering, waar van het meeste succes te verwachten is. De voorzitterZoo voortgaande, ver wacht ik al gauw nog adressen waarin verzocht wordt om voor minnen te zorgen. De heer Van Mierlo: Die zorg is geen zorg van gemeentelijk belang, ma,tr wat de veiligheid der wegen betreft, daar voor dient de gemeenteraad te waken. De voorzitter: Wat willen de keeren? Ik heb m ij n e mébning gezegd. De heer Rombouts: Ik zou wenschen dat de bemiddeling van den minister van Waterstaat werd ingeroepen tot wegrui ming van do onveiligheid aan den overweg. De voorzitter: Wat zal het baten of wij den minister al zeggen dat er bij den Raad een adres is ingekomen van eenige handelaren, die over de onveiligheid van den spoorwegoverweg klagen? De heer NelissenDe strekking van die mededeeling is zoo flauw dat ze tot niets zou leiden. Iets anders is het, wan neer wij er bijvoegen dat d® Raad de zienswijze van adressanten deelt. De voorzitterHet spijt mij d,at ik niet dien grooten geest bezit, waarin de heer Nelissen zich mag verheugenmaar ik voor mij vind, dat we moeielijk méér aan den minister kunnen mededeelen dan dat een adres bij den Raad is ingekomen. De heer Van Mierlo: Wij kunnen den minister toch wijzen op de ongelukken, die er reeds aan bedoelden overweg zijn voorgevallen. De voorzitter: Zooveel ongelukken zijn er nog niet voorgevallen, en ongelukkeu hebben trouwens overal plaats. Er zijn van mijn leven wel menschen gestorven wie per ongeluk een stuk vleesch in de keel bleef zitten. Maar enfin, wil men den minister //per se" met het adres in kennis stellen, dan zal ik het voorstel van den heer Rombouts in omvraag brengen. De uitslag daarvan is, dat het met al gemeene stemmen óp één na (die van den voorzitter) wordt aangenomen. Aau de suikerfabriek van de heeren Van Heel te Oudenbosch is Vrijdag de campagne geëindigd. De stoomboot Amsteldie door den mist op het Ruggebot bij Kam pen was gevaren, is, na herhaalde lijk aangewende pogingen door een drietal booten, Donderdag tegen den avond losgekomen. Op den grooten jaarlijkschen verkoop van hoogveen, zonder onder grond, te Appelscha c. a. de eenige veenverkoop die in Friesland nog wordt gehouden liepen de prijzen hoog en beloofde men tot f4 per veenroede. Eu dit niettegen staande de turf van 1886 en '87 nog verre van verkocht is. De oor zaak is, dat de verkoop jaarlijks ge ringer wordt en de vele verveners bij het aangesneden veen gaarne een nieuwe polle hebben. Nog eenige jaren en het graven van lange turf is in Friesland afgeloopen. PERS-NIEUWS. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. schrijft: z/Moet in het aftreden Van zoovele ver dienstelijke, krachtige, voor 's lands belang nog zoo onmisbare maunen (als leden der Tweede Kamer) geen veeg teeken worden gezien Inderdaad ik geloof dat het verschijnsel van moedeloosheid, waarvan dat wijken getuigt, tot nadenken moet stemmen. Bedrieg ik mij niet, dan zijn de meeste van de leden die zich niet herkies baar stellen voor de Kamer van Honderd, het politiek geharrewar moede en geloo- ven zij niet dat de nieuwe toestand, die zich voor ons land opent, veel goeds zal brengen. De oorzaak ligt voor de hand. Er heerscht in alle partijen een groote mate van verdeeldheid; links en rechts openbaren zich kenteekenen van verwij dering, van scheuring, waar juist samen werking, toenadering noodig zijn om 'slands belang te dienen. De gematigde elementen der liberale partij, waartoe vooral de hee- reu Van Gennep, Buteux, Vau der Sleij- deu, Willink en De Vos behooren, drei gen langzamerhand te worden overscha duwd en overheerscht door de meer radicale krachten. Op den duur kau dit niet anders dan op eene scheuring in de liberale ge lederen uitloopen eu ik kan mij voorstellen dat mannen, wie de eenheid en kracht der liberale partij ter harte gaat, die scheu ring niet wenschen te aanschouwen. z/Wat daarvan intusschen ook zij de vele vacatures in de Kamer en de aan vulling van het ledental met 14 nieuwe leden, verzekeren ons dat er tamelijk veel nieuw bloed in de Kamer van Honderd zal komen. Daardoor wordt misschien een nieuwe partij-formatie mogelijk, waarin eenerzijds de onverzoenlijken onder de cle- ricalen, auderzijds de radicalen zullen plaats nemen aan de uiterste grenzen eener breede gematigde partij, uit de vooruitstrevende, doch bezadigende elementen van rechts en links gevormd. //Aan dit r,centrum" is in mijn oogde toekomst; eu in dat centrum kan de li berale partij van heden den boventoon behouden, wanneer zij, hare beginselen ge trouw, zich losmaakt van alle uiterste fractiën, zoowel op kerkelijk als op staat kundig terrein". INGEZONDEN. Het genootschap //Melpomene en Thalia" zal eerstdaags eene voorstelling geven ten voordeele van een gezin, dat door ziekte en sterven van den vader des huisgezins is achteruitgegaan en thans in kommer volle omstandigheden verkeert. Eene weduwe blijft achter mot nog zes zeer jeugdige kinderen, terwijl er reeds negen van de vijftien kinderen haar door den dood waren ontnomen, voor dat de vader haar ontviel. Dat er bij dit gezin waarachtige be hoefte bestaat aan hulp behoeft geen be toog en wanneer er hu werkelijke men- schenliefde bestaat, laten dan de ingeze tenen van deze stad bij de aanbieding van de circulaire van hunne deelneming ge tuigen door een offer, hoe gering ook, op het altaar der liefde te brengen. Het genootschap //Melpomene en Thalia// heelt meermalen blijk gegeven van zijn liefdadigheidszin; 't is dan ook te wen schen dat Haarlem's ingezetenen niet achter blijven zullen om het voorgestelde doel te ondersteunen. RECHTSZAKEN. Donderdag werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de zaak vau twee heeren, beklaagd van het houden van een tweegevecht, eenige maanden geleden op Duitsch grondgebied, nabij Nijmegen. Het duel had plaats met ruiter-pistolen, terwijl partijen op 30 pas afstand stonden. Een der beklaagden was afwezig. Het feit werd volledig door den aanwezigen beklaagde erkend. De subst.-officier van justitie vorderde tegen ieder der beklaag den 3 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De goudsmidsknecht, die in de vorige week voor de Recktbauk te 's Hage te recht stond wegens diefstal ten nadeele van zijn patroon, werd Donderdag tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Tengevolge van het besluit van den ring //Scharwoude", om in hooger beroep te komen bij het prov. kerkbestuur van Noord-liollaud, van de beslissing van het class, bestuur van Alkmaar, dat geene termen had gevonden, om voornoemden ring te ontheffen van de waarneming van den dienst in de vacante gemeenten Oos terend en Oude Schild op Tessel, is bij dien ring het verzoek ingekomen, om zich toch dien last te lateu welgevallen, daar de beide betrokkeue gemeenten zeer inge nomen waren met de prediking van de leden van den aangewezen ring. Beroepen te Bilt (cl. Amersfoort) ds. J. H. W. Kalkman, te Monster te Nootdorp de heer G. J. A. Jonker, cand.; te lJlst ds. Herfkens, te Dordrecht. Bedankt voor het beroep naar Oud- Beierland door ds. P. Bougers, te Ameide c. a.; naar Benthuizen door den heer J. H. Wiliebrands, cand. te Leiden. Roomsch-Katholieke Kerk. Zaterdagavond overleed in het seminarie te Warmond de oud-professor de heer J. W. L. Smit. Gedurende meer dan 25 jaren heeft hij der kerkelijke wetenschap aan dit seminarie tot sieraad gestrekt. Toen hij in 1861 door de kerkelijke over heid benoemd werd, om als opvolger van den grooten Broere als hoogleeraar in de kerkgeschiedenis op te treden, had hij reeds eeue vrij langdurige en zeker zeer vruchtbare loopbaan achter zich als leeraar aan hot seminarie Hageveld. Immers, nog geruimen tijd voor zijne priesterwijding ontdekte men in den jeugdigen Smit zulke uitnemende hoedanigheden van geest en hart dat men verlangde, zulk eene kracht reeds na het ontvangen der wijding van het subdiaconaat aan het onderwijs en de opleiding der toekomstige geestelijkheid te verzekeren. Reeds maakten zijne talrijke leerlingen zich op, om het zilveren jubi leum van zijn professoraat té Warmond Door den gewonnen afstand gerust gesteld, plaatste de oude matroos zich achter op het eiland en begon met een dikken tak in de hand dapper te roeien. Evenals een paard dat laDgen tijd in vrijheid heeft rond- geloopen, eindelijk de hand en de sporen van een bekwaam ruiter gevoelt, volgde het drijvend eilandje, met zijn draaiende bewegingen ophoudende, sneller de strooming. Door den Canadees in de richting gehouden, waar de rivier dieper was, had het weldra een aanzienlijken afstand afgelegd. Voortaan konden de drie vrienden zich veiliger wanen, zoo niet geheel en al gered. De dag zal spoedig aanbreken, zeide Bois-Rosé, wij moeten thans den een of anderen oever trachten te bereiken en spoed maken, want wij zullen te voet tweemaal meer weg af kunnen leggen dan op dit vlot. Welnu, land dan maar waar gij verkiest, Bois-Rosé, antwoordde Pepe, van daar zullen wij dan te voet den stroom van het water volgen om den Indianen ons spoor te verbergen, zoo het moet, den gewonde in onze armen dragende, zullen wij minstens twee mijlen per uur kunnen afleggen. Denkt gij, don Fabiaan, dat de «Goudvallei» nog ver af is? Gij hebt evenals ik de zon achter de Nevelbergen, die de goudvallei verbergen, zien ondergaan, antwoordde Fabiaan, wij moeten er nauwelijks eenige uren loopens van verwijderd zijn; wij zullen er ongetwijfeld voor het dag is aankomen. Door Pepe geholpen deed Bois-Rosé het vlot eene andere richting aannemen en na verloop van ongeveer een kwar tier uurs stootte het eilandje, aan den oever gekomen, zoo hevig tegen denzelve dat eene breede scheur in 't midden ontstond. Terwijl Pepe en Fabiaan op den grond sprongen alwaar gelukkig voortaan geen vijanden meer waren, nam de Canadees den nog altijd bewusteloozcn gambusino in zijne armen en legde hem op het gras neder. De gewonde ontwaakte. Op het gezicht eener omgeving zoo geheel ver schillend van die van daar straks, en welke verandering ondanks den nevel en den nacht zichtbaar was, wierp hij verwonderde blikken rondom zich. Virgen Santa! riep hij uit, moet ik nog een maal dat vreeselijk gehuil hooren, dat mijn slaap ver ontrustte Neen, mijn jongen, de Indianen zijn thans verre van ons, en wij zijn in veiligheid. God zij geloofd, dat hij mij toegestaan heeft, dat ik alles wat mij dierbaar is heb kun nen redden, mijn Fabiaan en mijn ouden makker in ge varen Dit zeggende, ontblootte de Canadees eerbiedig zijn grijs hoofd en drukte Pepe en Fabiaan de Mediana hartelijk de hand. Na den gescalpeerden gambusino eenige oogenblikken toegestaan te hebben om tot bezinning te komen, maakten de drie jagers zich gereed om hun weg voort te zetten. Indien gij niet in staat zijt om met ons te loopen, zeide Pepe tot dezen laatste, zullen wij eene soort draagbaar maken om u te dragen. Wij hebben geen tijd te verliezen om aan die schelmen te ontsnappen, die, zoo dra de dag aanbreekt, op ons de schoonste jacht zullen beginnen die ooit lieden van hun soort op christenen heb ben gemaakt. 2rjb groot was het verlangen van Gayferos om zoo spoe dig mogelijk een nieuwe ontmoeting met de Indianen te ontvluchten, dat hij de wreede pijnen, die hij te ver duren had, bijna vergat. Hij verklaarde dat hij zijne drie bevrijders even snel zoude volgen als zij zeiven zouden kunnen loopen, en hij stelde voor om onmiddellijk te vertrekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2