Bennebroek Aalsmeer Uithoorn, Leimuiden, Lisse, Hillegom en Alke made. Onder toezicht van den len lui tenant ter zee Wentholt, benoemd kommandant der aan het einde van zijkanaal F te Haarlemmermeer te houden schietoefeningen met visch- torpedo's, zijn de materialen en lucht pompen ten dienste der oefeningen, afkomstig van Hellevoetsluis, per marine-vaartuig De Zwaluwter plaatse aangevoerd. De aanvaog der oefeningen is nog niet bepaald. LETTEREN EN KUNST. Het eerste nomraer is verschenen ran een nieuw weekschrift, //De Ooieraar onder redactie van Bram van Dam. De heer A. J. Servaas van Booyen schreef een woord tot toelichting ran den titel. Het weekschrift zal gewijd zijn aan realistische letterkunde en critiek. Dr. Jan Ten Brink heeft hij den heer Sijtlioff te Leiden weer een deeltje //Literarische Schetsen en Critieken" uitgegeven, waarin tal van literarische onderwerpen, zoowel buitenlandsche als binnenlandsche, worden behandeld. Mevr. Albregt-Engelmann viert half Jan. haar 40-jarige jubilé. Het beroemde Keulsche strijkkwartet van Heckmann zal zich den 611 Januari te Leiden doen hooren. Coquelin, die te Bucharest met suc ces optrad, is thans te Constantinopel, gaat dan voor een dag of 10 naar Cairo en van daar naar Weenen. Inhoud van de Portefeuille No. 37 L. Alma Tadema (slot). Met platen. Onechte schilderijen. Kunstlitera tuur. Lithographie. G er brand, Excelsior. V. O. N., Muzikale Kro niek. J. G-. H. Ma nn, Muzikale Nova van Nederlanders. E. M. Lurasco, Een klacht en een vraag. Jongens leven, d. Edm. de Amicis. A. Winkler Prins. De blijde Boodschap, d. S. W. E. Boortla van Eijsiuga. Jonkheer Beemsen, d. Nessuno. Mr. C. Bake, Tijdschrift voor Strafrecht, Een Volksbe lang, Drankbelasting en Drankbestrijding. Handboek tot de practische kennis der voornaamste boomen, heesters en coni feren, door C. de Vos. Balbi, Pa- rijsche kroniek. f Gustav Theodor Eecliner. A. J. J. E., Nivalis, a Tra gedy by J. H. W. Schwartz. Hettoo- neei in de hoofdstad (een ministerieele crisis). Inhoud van de Verzekerings bode: Onnoodige afsluiting van gasmeters in geval van brand. Het «ieuwe verzeke ringsplan. Zal men door schade en schande nooit wijs worden? Beclit- spraak (Binnenlandsche.) Berichten. Literatuur. Ingezonden. Corres pondentie. LEGEK EM VLOOI. Bij kon. besluit worden lo. de luit.- kol., intendant van het korps mariniers C. Deyll, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten, en toeken ning van een jaarlijksch pensioen van f1800; 2o. bevorderd tot luit.-kol. inten dant van het korps mariniers, de kapt.- kwartiermeester van dat korps D. A. C. Ebell. Vrijwillige oefeoing ia den wapenhandel. Te Bergen«op-Zoom hebben zich een 18-tal jongelieden, leerlingen van normaal- en hoogere burgerschool, aangemeld om, ten gevolge der bekende beschikking van den minister van Oorlog, in den wapen handel te worden geoefend. Bij kon. besluit is bevorderd tot insp. van den geneesk. dienst der zee macht, de dir. off. van gez. Ie kl. dr. E. J. van Leent; tot dir. off. van gez. Ie kl, bij de zeemacht, de dir. off. van gez. 2e kl. B. H. Thomson; en tot dir. off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht, de off. van gez. Ie kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl. Bij kon. besluit is de insp. van den geneesk. dienst der zeemacht J. D. Sachse, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst en meer dan vijftigjarigen ouder dom, op pensioen gesteld, onder toeken ning: a. van een jaarlijksch pensioen van f2700; B. van eene verhooging van dat pensioen ten bedrage van f1125 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusscken de keerkringen. Bij kon. besluit is: lo. bij het wapen der infanterie be noemd tot kolonel en commandant van het 6e reg. luit.-kol. jhr. E. E. van Muh- len, van het le reg.; 2o. op non-activiteit gesteld kolonel A. Pompe, commandant van het 6e regi ment infanterie. Dezer dagen heeft de minister van Oor log in den ministerraad een paar exem plaren van tot reperteerwapen iugerichte Beaumontgeweren vertoond, en de werking er van verklaard. Deze geweren zijn nu op het bureau artillerie aan het ministerie van Oorlog ter bezichtiging gesteld voor de ledeu der Staten-Generaal. De 2e luit. H. J. A. E. Steup van het 4e bat. 4e reg. inf. te Leiden, overge plaatst bij het 3e reg. inf., is ingedeeld bij het 3e bat. te Bergen-op-Zoom. ONDERWIJS. Door den minister van Koloniën zijn de hoofdonderwijzeressen, mejuffrouwen M. S. van der Willigen en A. A. Wil- mes, gesteld ter beschikking van den goeverueur-gencraal van N.-I. om te wor den benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europea nen en met deze gelijkgestelden daar te lande. Maandag werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden de heer P. Molen broek (geb. te Botterdam), met een acade misch proefs., get.//Bijdrage tot de theo rie der vloeistofstralen". Te Kampen werden Zaterdag en Maan dag geëxamineerd 3 vrouwel. en 3 mannel. candidaten als apoth.-bedienden. Afgewezen 4. Toegelaten mej. J. B. A. ten Bruggen- cate, van Groningen en de heer D. J. Beese van Amsterdam. BI N N li N L A N 1). Bij kon. besluit is de benoeming van den burgemeester van Duiven, L. J. A. Libourel, tot secretaris dier gemeente goed gekeurd. Bij kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester der gemeente Pannerden M. de Bas; tot burgemeester der gemeente Havelte, Christoffel van der Wal, met ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Norg. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Yiahen W. Burkels, thans telegra fist 2e kl. bij de rijkstelegraaf. Bij beschikking van den minister van Einanciën zijn met ingang van 1 Ja nuari a. s. benoemd tot deurwaarders der directe belastingen te Bodegraven G. van Oosten, thans boekhouder ten kantore Breda te Strijeu; C. G. van Genderen, thans deurwaarder te Uithuizen, te Dor drecht (b. g.); D. B. W. van Diggelen, thans klerk in de controle Dordrecht. Voorts is bevorderd tot kommies der 2e kl. bij 's Bijks belastingeu A. van Deel, thans kommies der 3e klasse te Botterdam. De gewone audiëntie van den minis ter van Einanciën den 15en dezer, en die van den minister van Marine op Vrijdag 16 dezer zullen niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Men verzekert, dat de minis ter van Justitie, mr. W. M. baron Du Tour van Bsllinchave, het voor nemen zou hebben, binnen een niet te lang tijdsverloop, althans kort vóór of né de opening der nieuwe Kamers, ontslag uit zijne betrekking aan te vragen. De geruchten, welke daaromtrent reeds liepen, schijnen ook bevesti ging te vinden in uitlatingen van den heer Du Tour zeiven bij den behandeling der Justitie-begrooting in de Tweede Kamer, toen hij wees op het bijna teneinde loopen van zijne ministersloopbaan en ook zeide, dat het hem hoogstwaarschijnlijk niet meer gegeven zal zijn, zijne denkbeelden met betrekking tot eenige onderwerpen nader te ont wikkelen en in wetsontwerpen te belichamen De minister van Marine heeft zijne begrooting nog verhoogd met f 66,000, voornamelijk om nog twee loodsschoeners te doen aanbouwen, ter vervanging van den Texelschen kotter, die op 4 September in het Kanaal verging, en van de Goeree no. 3, die den 26n November op den Banjaard strandde. Naar men verneemt, wordt thaDS aan het ministerie van Finan ciën de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herziening der be staande pensioen wetgeving, in ver band met de voorziening in het lot der weduwen en weezen van de burgerlijke ambtenaren. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. weet uit goede bron, dat den heer Heemskerk een adel lijke titel is aangeboden, maar dat hij daarvoor beleefdelijk heeft be dankt. Men meldt uit Tilburg aan het Ugbl. v. Z.-H. dat van een be danken van den heer F. H. H. Borret voor de candidatuur voor de Tweede Kamer aldaar nog niets be kend is. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een adres gericht door jhr. H. P. Tindal, oud-officier der artillerie te Amsterdam. Adressant verklaart met leedwezen ge zien te hebben, dat bij Hoofdstuk VIII van de Staatsbegrooting gelden worden aangevraagdom veranderingen te bren gen in verschillende formation; tot het bouwen van twee kazernes, ééue te Amers foort en ééne te Utrecht; tot het bouwen van bergloodsen bij de batterijen onder Brakel en Pouderoyen; en tot het aan schaffen van kampements-effecten, omdat ook z. i. de begrooting geheel het karak ter van eene kredietwet had moeten dragen. O. a. zegt de heer Tindal, dat het be vreemding moet wekken dat men weder tonnen gouds wil gaan besteden om eene kazerne te bouwen te Utrecht, terwijl om en bij Utrecht tal van uitmuntende ka zernes leeg staan. Sedert jaren is er zeer veel aan de kazernes van de meeste forten verbeterd, en de mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat een opvolgend mi nister het rationeel oordeelt de troepen in tijd van vrede daar te legeren en te oefenen, waar men ze in tijd van oorlog moet gebruiken. Adressant verzoekt, dat de Tweede Ka mer der Staten-Generaal de gelden aange vraagd wordende: tot het aanstellen van één hoofdofficier meer bij de intendance; tot het uitbreiden van het personeel der artillerie-inrichtingen te Delft; tot het op dragen der functie van bataljons-adjudant aan kapiteins; tot het oprichten eeuer vierde vesting-compagnie bij liet korps genietroepen; tot het bouwen van twee kazernes, eene te Amersfoort en eene te Utrecht; tot het uitbreiden vau het aantal conducteurs bij de artillerietot het bou wen van bergloodsen bij de batterijen onder Brakel en Pouderoyen en tot het aan schaffen van kampements-effecten, niet toe sta, als wordende daardoor buiten nood zaakt geanticipeerd op eeneu toestand, die ouder de nieuwe grondwet reorganisatie van meet af behoeft en verkrijgen zal. Het hoofdbestuur der Maat schappij van geneeskunde beeft zich tot de regeeriug gewend met twee verzoekschriften lo. verzoekende maatregelen te nemen, opdat niet langer in kleine gemeenten de ge neeskundigen, belast met de armen praktijk, op grond daarvan uitge-' sloten worden van het lidmaatschap der gemeenteraden2o. wijzende op de leemte in de wet, dat personen aan wie zelfs de meest elementaire kennis ontbreekt, tot het theoretisch tandmeester-examen worden toege laten. Van de bekende automatische toestellen, waaruit het inwerpen van een dubbeltje een pakje chocolade te voorschijn doet komen, heeft eeu ingezeten van Winterswijk de don kere schaduwzijde ontdekt. Daar door wordt de snoeplust der kinde ren bevorderd; dit maakt hen ook tot dieven, soms tot valsche mun ters zij slaan een hal ven cent plat om dien als dubbeltje voor het doel te doen dienen. Voorts wordt er geen patent voor dezen handel ge- eischt en worden de belangen der buffethouders in de stations bena deeld. De buffethouders uu betalen hoogen pacht en de Regeering tracht op allerlei wijzen de kinderen tegen overmatigen arbeid en dronkenschap te beschermen. Het is dus incon sequent deze toestellen te veroor loven, welke de schrijver tevens strijdig acht met de waardigheid der spoorwegmaatschappijen. Wij hadden er nooit over gedacht, dat er ook zoovele ongerechtigheden verscholen waren in deze toch al geheimzinnige toestellen. Men moet, zou men bijna zeggen, stations-buf fethouder zijn om er alles in te zien, wat deze 'jinzender in de Post er in ontdekt heeft, zegt de Arnh. Ct. Aan den heer J. L. Cluyse- naer, secretaris der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorw., is in de Zaterdag jl. te Utrecht gehouden vergadering van den Raad van com missarissen dier Maatschappij, met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend. Op het voorbeeld vau de Maat schappij tot Expl. van Staatsspoor wegen wordt thans dbor de Holi. IJzeren Spoorwegmaatschappij eene proef genomen met het planten van vruchtboomen langs de bermen der wegen. Voorloopig zullen op het gedeelte der lijn tusschen Amster dam en Sloterdijk en vijfhonderd tal pyramide pere- en appelboomen worden gezet. Het werk is opgedragen aan den boomkweeker Jac. P. R. Galesloot, op wiens advies uitsluitend pyra- miden worden genomen, daar hoog en halfstamboomen in ons vlakke land te veel wind vangen. Er kun nen er daarenboven meer van uien vorm op dezelfde uitgestrektheid gronds geplant worden; terwijl de fijnere vruchten ook grootere han delswaarde vertegenwoordigen. Zij dragen reeds een jaar na de plan ting, en de vruchten nemen telken jare toe in gewicht. De vruchten vau hoog- en halfstammen nemen wel toe in getal, doch worden daar entegen kleiner. Wel eischen de pyramiden hij voortduring oordeelkundige behan deling, doch de opbrengst belooft dan ook des te meer, vooral daar zoowel in ons land als in Engeland en Amerika altijd veel vraag is naar goede tafelsoorten. Het bestuur van de Afd. Am sterdam van het Alg. Ned. Werk liedenverbond verspreidde aldaar een schrijven, waarin het, daartoe ge machtigd door de verschillende aan gesloten vakvereenigingen, een drin gend beroep doet: «lo. op alle werkgevers: zoowel gemeentebestuur als particuliere cor poration, heeren architecten, bouw ondernemers, enz. enz., om voortaan bij de uit te voeren werken zulke bepalingen vast te stellen, dat het te maken werk, voor zoover zulks eenigszins doenlijk is, op de te be bouwen terreinen wordt vervaardigd en tevens den voor verschillende vakken nog bestaanden loonstan- daard te handhaven; «2o. op alle welgestelde ingezete nen, om aan hun perceelen datgene te laten verrichten wat nuttig en noodig blijkt te zijn en tevens hun huishoudelijke artikelen te laten re- pareeren of vernieuwen. Voorts wenscht het bestuur alle welgezinden te verzoeken, bij aan koop van meubelen, schoorsteen mantels, enz. enz., zich te bedienen van Nederlandsch fabrikaat, daar het meermalen bewezen is, dat het werk, hier te lande vervaardigd, tegen het buitenlandaehe in alle op zichten kan wedijveren. «Dit beroep doet het bestuur in naam van duizenden werklieden, die óf zeiven werkeloos ót van nabij be kend zijn met de hoogst treurige omstandigheden (armoede enz.), waarin zoovele overigens ordelijke gezinnen door werkeloosheid worden gebracht en waarvan de gevolgen zich nog tal van jaren doen gelden. Eu wie kan het ontkennen, dat de werkeloosheid een schrikbarenden omvang heeft verkregen?» «Wij vragen geen giften, want die vernederen den nij veren werk man, maar wel werk voor ons en onze medewerklieden.» Aldus eindigt het schrijven. Zaterdagavond werd te Am sterdam door de aldaar gevestigde afdeeling der Nederlandsche Han- delsreizigersvereeniging hare gewo ne jaarlijksche vergadering gehou den. De heer S. H. Philippona, die, als voorzitter van het hoofdbestuur, de vergadering voorzat, constateerde met genoegen de trouwe opkomBt der leden, als een bewijs van onver flauwde belangstelling in de goede zaak. Uit het verslag van dea secre taris bleek, dat de toestand der Ver- eeniging bevredigend mag genoemd worden. Zij verloor in het afgeloo- pen jaar slechts 1 lid door den dood, aan wiens erven het maximum-be drag van f 500 werd uitgekeerd, terwijl aan diversen, wegens onge lukken op reis en verlies van be trekking zonder eigen schuld f 540, dus te zamen f 1040 betaald werd. Er kon echter nog een saldo van ruim f 2000 bij het kapitaal gevoegd worden, dat daardoor op ongeveer f23,000 gebracht werd. Tegen 5 leden en 11 donateurs, die in den loop van het jaar om verschillende redenen afvielen, kwa men er even veel nieuwe, zoodat het nieuwe vereenigingsjaar weder met 141 gewone leden en 111 donateurs aanvangt. Eeu legaat van f1000 werd der Vereeniging door eenen vriend, wij len den heer J. Philips, toegedacht. Na met genoegen da aandacht op den bestendigen vooruitgang der Vereeniging gevestigd te hebben, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan allen, die tot den bloei der Vereeniging medewerkten en met een aanspo ring aan de leden, om alle han delsreizigers op te wekken tot de Vereeniging toe te treden. Avond aan avond wordt het nieuw opgerichte circus Carré te ruimen, waartegen uw goed recht zonder twijfel zou ver pletterd worden. Pepe zal mij niet logenstraffen, wanneer ik u zal zeggen dat wij ons leven willen blootstellen om u in het bezit van de goederen uwer voorouders en van den luisterrijken naam, dien gij zoo waardig zijt te dragen, te herstellen. Ja, hernam de karabinier, ik heb het u ge zegd, het eerste tijdperk mijns levens is niet zoodanig ge weest, als ik het zou gewild hebben, het is wel een weinig de schuld van het Spaansche goevernement, dat mij bijna in het geheel niet betaalde; een ondragelijke last drukt niettemin mijn hart. Dikwijls heb ik met droefheid het verleden mij voor den geest teruggebracht, maar God ver geeft altijd aan den boetvaardigen zondaar, omdat, indien de eene zijner handen de zwaarte der misdaad weegt, de andere er de verzoening voor aanbiedt. De dag der verzoe ning is aangebroken, de vergeving is nabij en ik bewijs u enkel recht door mijn leven te wagen, door hetgeen ik er toe bijgedragen heb om u hetzelve te ontnemen. Laat ons toch voortgaan, sprak de Canadees, God heeft ons allen een weg afgebakend. Indien gij blijft, Fabiaan, zullen wij zonder u gaan. Bij deze woorden stond de Canadees op, wierp zijne ka rabijn over den schouder en met een gebaar vau gezag beduidde hij zijnen makkers hem te volgen. Fabiaan werd genoodzaakt aan het onherroepelijk besluit zijner vrienden te gehoorzamen. Vastberaden togen alle drie voorwaarts naar de Nevel-Bergen en verdwenen weldra achter de ver hevenheden van het terrein. Op het oogenblik waarop de Canadeesche jager en zijne beide makkers de plaats verlieten waar zij halt hadden ge houden, had de schemering nog geen plaats gemaakt voor den dag. Een nieuw acteur richtte zich op zijne beurt naar het theater der tooneelen, die den dag zou beschijnen. Evenals de geest des kwaads, evenals de vorst der duis ternis, ging deze alleen. In het onstuimige van zijn loop, deed zijn paard het zand en de kiezelsteentjes ouder zijne hoeven wegvliegen. De ruiter, wiens onheilspellend gelaat d»or hebzuchtige hartstochten bezield werd en in wieu men Cuchillo herkend heeft, scheen somtijds echter ten prooi aan hevige onrust. Inderdaad, zijne vlucht uit het kamp kon, zelfs in het rumoer der worsteling, niet ontsnapt zijn aan het oog van den een of ander van hen die hij in een oogenblik van ge vaar verliet; Indiaansche zwervers konden zijne vlucht even eens bespeurd hebben, en dat was de reden vau zijn vrees. Cuchillo was intusschen de man niet om een roekeloozen slag te wagen, zonder er de gunstige kansen van berekend te hebben. Hij had gedaan evenals de j'ager, die, als hij de jongen van een leeuw wil overvallen, dezen eene prooi toe werpt om hem te verschalken en van zijn hol te verwijde ren. Zijne makkers waren de prooi, dien hij de meesters der woestijnen had toegeworpen. Zooals reeds gezegd is, hadden zijne voorafgaande toch ten geen ander doel gehad dan een gedeelte der Indianen, waarvan hij de sporen herkend had, naar het kamp van don Estevan te lokken. Hij speelde wel is waar een ge vaarlijk spel en men heeft gezien hoe hij zelf slechts met moeite het legerkamp had kunnen hereiken, bijna op den voet gevolgd door de hem najagende Apachen. Hij had gedacht dat de worsteling een gedeelte van den nacht zou voortduren, en dat de gelukzoekers, overwin naars of overwonnenen, gedurende den volgenden dag zich niet van hunne verschausingen zouden durven verwijderen, wier bescherming hen voor dat oogenblik na den strijd onontbeerlijk zoude zijn; dat hij vau dan af eenige uren op hen voor zou hebben gedurende welke hij zich zou kunnen meester maken van een gedeelte der schatten van de «Goud vallei» en terugkomen om zijn buit onder de bescherming zijner makkers te stellen; dat hij eindelijk op het oogen blik waarop de expeditie zich van de goudmijn zou mees ter maken, hij er nog zijn aandeel als soldaat en als gids van zoude krijgen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2