GEMENGD NIEUWS. Amsterdam door een zeer talrijk publiek bezocht. Niet het minst de nieuwe nummers van het programma worden toegejuicht; vooral de dres suur van de duiven, welke door den heer George Loyal worden losge laten eu bij het luiden van een schelletje weder tot hem terugkee- ren. De kleine Adolf Carré als jockey met het springpaard Almansor heeft eveneens veel succes. Een jonge landgenoote, Maria S..e, heeft zich te Parijs van het leven beroofd. Zij had in Amsterdam zekeren C., koopman te Parijs, leeren kennen, en was dezen vrijwillig daarheen gevolgd. C. had het meisje trouwens beloofd haar te zullen huwen. In plaats daarvan liet hij haar hoe langer hoe meer aan haar lot over. Eindelijk ontdekte zij, dat hij reeds gehuwd was. Na C. een brief geschreven te hebben, heeft zij zich door kolendamp laten stikken. Met het inslaan van 25 meter lange masten voor de fundeering van de ijzeren bekapping van het cen traalstation te Amsterdam is Maan dag eenen aanvang gemaakt. Met eene Marhulton heimachine werd een paal in 4 uren tijds ingeslagen. Dezer dagen was voor het huis van een der bewoners van de Heerengracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam een troepje volks ver- eenigd, dat zich op dreige jden toon over genoemden heer uitliet, en geld eischte op grond van beweerd recht op uitbetaling van een erfenis. Bij het verlaten van zijn huis werd hem de doortocht belemmerd. De hulp der politie werd ingeroepen, waarna een paar van de samenscholenden naar het politiebureau werden geleid. Een agent is thans voor het huis ge posteerd. De pokken schijnen nog in ons land te zijn. Zoo heeft men onlangs te Amsterdam weder gevallen ge constateerd. In het nieuwe kiesdistrict Be verwijk worden van liberale zijde pogingen aangewend om eene alge- meene kiesvereeniging op te richten. De kiesvereenigingen «Grondwet» te Krommenie en «Assendelft» te Assendelft hebben met dit doel circu laires aau de kiezers gezonden eu in den loop der Kerstweek zal te Uit geest eene algemeene vergadering gehouden worden, waarin men een voorloopig bestuur hoopt te verkiezen. Een Nieuwedieper heeft op 5 dezer zijn echtgenoote door den dood verloren. Evenals dit sterfgeval, hadden er vroegere jaren in zijn familie nog drie sterfgevallen, ook op het Sint-Nicolaasfeest plaats. Een brief met het adres: «Aan dikke Piet van lange Piet te Volen- datn», is aau het juiste adres bezorgd. Eenige anti-revolutionaire kie zers te Leiden, die de candidatuur van de anti-revolutionaire kiesver eeniging niet kunnen steuDen om dat deze sinds eenigen tijd niet meer het vertrouwen bezit vau velen, die vroeger hare candidaten steunden, omdat haar bestuur samengesteld is uit mannen, die door hunne ker kelijke partijdrif t geen waarborg op leveren voor eene goede en dege lijke leiding op politiek terrein» stellen als candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer mr. J. O. E. baron van Wassenaer. Zaterdag jl. genoten de oude zeelieden in de «Prins Hendrik Stich ting» te Egmond aan Zee een pret- tigen avond. De weldoende handen die op St. Nicolaas zooveel goeds rondom zich verspreidden, hadden ook daar het schuifelen van dominosteenen eo het kouten van groepjes rondom den disch plaats doen maken voor een an der gezellig samenzijn. Onder het ge bruik var. chocolade enz. luisterde men naar het voorlezen van Cremer's «Oude Jacob», waarmede de admi nistrateur, de heer G. E. A. van Hall, zijne toehoorders wist te boeien; en de verwachting werd overtroffen, toen een tombola werd gehouden, waardoor ieder een passend geschenk kreeg. Het was een genoegen, het genot dier ouden te aanschouwen. Maandag werden ten staa- huize te 's-Hags drie tweelingen aangegeven. Den burgemeester van Rotter dam, mr. S. A. Vening Meinesz, werd Maandag naar aanleiding zij ner benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw eene serenade gebracht door het korps Koninklijke Scherpschutters. Te 8 uur begaven zich de commandant en officierenvergezeld door het kader en door de muziek van h-t korps, van de Beurs naar de wonirrg van den burgemeester, alwaar de volksliederen gespeeld werden. Ver volgens gingen de commandant eu officieren naar binnen om den be noemde huune gelukwenechingen aan te bieden, waarna de burge meester buiten kwam, opnieuw met het «Wien Ntêrlandsch bloed» ont vangen, en voor de hem gebrachte hulde zijnen dank betuigde. Eene talrijke menigte was op de been, welke het volkslied met een drie maal herhaald hoera bekrachtigde. (N. R. Cl.) De 30 s c bi] bi tukehi gen va de W. A. Scholtenper ss. P. Calcmd te New-York aangebracht, zijn vol gens bericht geene nieuwe gered den, maar personeu die op laatst genoemd later vertrokken stoomschip van Rotterdam uit, hunne reis naar New-York voortgezet hebben. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aau de gymnastiekvereenigiug «JahnB aldaar, die zich voornamelijk bezig houdt met het geven van gym nastiekonderwijs aan onvermogen- den, eene subsidie van 200 toege kend. Op het stationsterrein te Ven- loo is Zondag een goederentrein door een rangeerenden trein in de ziide aangereden, waardoor zeven geladen wagens in elkander drongen en geheel verbrijzeld werden. Ook de goederen zijn daardoor meeren- deels vernield. Persoonlijke ODgeluk- ken hadden niet plaats, doch de materieele schade is zeer srroot. De scheepmaker C. teVlissin- gen, die Zouda,'avond aan boord van de Bromo is gevallen, is na een zwaar inwendig lijden enzondertot bewustzijn te zijn geweest, overle den. Hij laat eene weduwe en drie hulpbehoevende kinderen achter. Eene oude vrouw viel Zater dag jl. te Ameide van een vlonder en verdronk. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Arasterdam stond de vorige week terecht AnnaBurgers, weduwe Hendriks, oud 36 jaren, wonende te Am sterdam, beklaagd van doodslag door on voorzichtigheid. Zij was liuishoudster bij een tapper op de Oostenburgergracht. In den middag van 5 Juli jl. was zij bezig, met de behandeling van een petroleura- toestel. Plotseling geraakte dit in brand, en ongetwijfeld zouden zich. ernstige ge volgen hebben voorgedaan, indien de bekl. niet met een fikschen schop het brandend toestel uit het huis op straat geworpen had. Ongelukkig passeerde daar juist ze kere juffrouw Meijer, wier kleederen met de brandende petroleum in aanraking kwa men. Hevige, brandwonden aan de beide beenen waren het gevolg, eu niettegen staande zorgvuldige verpleging in het gast huis, stierf de ongelukkige. Ter terechtzitting verklaarde de heer C. Kodde, arts in het binnengasthuis, dat zij aan de brandwonden kon overleden zijn, maar evenzeer aan eene hartverlam ming, die het gevolg kon zijn van de be handeling der beenen met een sublimaat oplossing. Het hart vau de vrouw was overgroot. Na het hooren der overige ge tuigen, was het woord aau het O. M., dat veroordeeling van bekl. tot 3 maanden hechtenis eischte. De beklaagde werd bijgestaan door mr. B. E. Asscher, advocaat te Amsterdam. Uitspraak 16 Dec. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 12 December. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep wTita Jacoba", sch. Yan Delft, met 2100 schelv. (waarvan 600 levende), die tegen f 29 het honderd werden afgesla gen. De schuiten zeilden hedenochtend voor het eerst sedert vele dagen ter vangst uit, doch keerden tot heden nog niet terug. Tessel, 11 December. Het mossel- korven ondervond in de afgeloopen week veel belemmering, ten gevolge van het onstuimige weer. De verzending van mos selen naar Londen en Hull was dienten gevolge niet groot. De Noordzeevisschers konden slechts van f 10 tot f 20 per schuit besommen. Aanvoer voor de rookerijen bestond slechts uit een weinigje scharren, tegen f 1.50 per mand. Ook de paling vangst leverde weinig op. De paling gold van 20 tot 55 ceuts per K. G. De gar- nalenvisschers, die slechts 4 dagen werk zaam konden zijn, vingen 245 manden garnalen, waarvoor f2 a f2.50 per mand betaald werd. De verzending der gekookte garnalen had plaats naar Londen, Huil en Parijs. VEETEELT. Zaterdag werd te Arnhem een ver gadering gehouden, uitgeschreven door de Provinciale Commissie tot bevordering van het paardenras in Gelderland, onder voor zitterschap van den heer W. C. van Pal- landt te Neerrijnen, om over te gaan tot de oprichting van een afd. Gelderland van het Nederl. Paardenstamboek. Een deel der aanwezigen kon zich met dat voorstel vereenigen, terwijl anderen het wenschelijke betoogden, een Geldersch paardenstamboek op te richten, geheel af gescheiden van het Nederlandsche. Toen het tot een beslissing moest komen, staak- tou de stemmen en werd alsnu besloten, advies in te winnen bij alle afdeelingen der Geld. Overijs. Maatsch. van Land bouw. De vergadering werd o. a. bijge woond door den heer H. E. Bultman uit Haarlemmermeer, secretaris van het Nederl. paarde u stamboek, KERKfüiEiiW'S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosthem c. a. ds. S* Dijkstra, te Hilversum: te Ureterp (toez.) de heer J. 11. W. Bisschop Boele, cand. bij het prov. kerkbestuur van N.- Iiolland. Aangenomen het beroep naar Mij drecht door ds. A. J. van Wijngaarden te Ter-Aa (cl. Utrecht). BUITENLAND. België. Het contingent van het leger voor 1888 is geheel hetzelfde als dat voor 1887 voor de verde diging van de vestingen in oorlogs tijd kan men op 130,000 man re kenen. Engeland. Naar men verneemt zijn de leiders der lib. partij in Engeland voornemens om kort na het hervat ten der parlementaire werkzaamhe den eene bill in te dienen, ten doel hebbende bij de verkiezingen voort aan het beginsel «één man één stem» in toepassing te brengen. In Engeland kan nl. iemand, die op verschillende plaatsen gedomicilieerd is, verscheidene stemmen uitbrengen. De deputatie van de Engel sche Homeruie-uuie, welke onlangs Ierland bezocht, is in haar verslag tot de volgende coaclusiên over het Iersche vraagstuk gekomen lo. dat het Iersche volk den vrede liefheeft enge welddaden evenzeer verafschuwt als het Engelsche2o. dat de eischen ten aanzien zoowei van het agra rische als van het nationale vraag stuk zich door groote gematigdheid kenmerken3o. dat de Nationale league het voorname instrument tot handhaving van wet en orde in Ierland is (JIJ; 4o. dat de politieke vergaderingen in Ierland even orde lijk wordengehoudenalsinEogelaud 5o. dat de Iersche nationalisten evenals de Engelsche homerulers homerulers en geen separatisten zijn; 6o. dat de groote meerderheid der tegenstanders van homeruleiu Ulster volgens hare eigen erkentenis, h&t verledens zal vergeten en gemeen schappelijk met hare landslieden aan de toekomstige regeeriug zal deel nemen 7o. dat feitelijk ook niemand in Ierland vervolging om den gods dienst wille vreest; 8o. dat het Ier sche volk een strijd met de Engel sche Regeering en niet met het volk voert; 9 dat, nadat Homerule een voldongen feit zal zijn geworden, vele begaafde en beschaafde Ieren voor den dag zullen komen, die zich thans op den achtergrond houden; lOo. dat de -tegenwoordige regee- rmg van Ierland door Engeland niet alleen de welvaart des lands tegen houdt en de massa van het volk verbitterd, maar ook een zwaren en onnoodigen last legt op belasting betalers van Engeland, Schotland en Wallis. In st. James' Hall te Londen is een druk bezochte meeting ge houden, opgeroepen door een pro tectionistische vereenigmgom te protesteeren tegen den ondergang der Britsche nijverheid door onbe perkte vreemde mededinging. Eene motie werd aangenomen ten gunste vau de invoering vau matige inkomende rechten, en om hetgoe- vernement te nopen tot de herzie ning vau het tegenwoordige vrij handelstelsel. Op een meeting van 600 libe rale unionisten te Londen verklaarde Hartington, dat de unionisten het denkbeeld van een verzoening met de Gladston anen geheel uit het hoofd moesten zetten bij gelegen heid van de aanstaande verkiezin gen, aangezien de kloof tusschen beiden met den dag dieper werd. De reden hiervan was de aansluiting van de liberalen bij de Iersche na tionalisten. Hartington zeide, dat de dissidenten zich niet behoefden te schamen over hun aansluiting met de conservatieven, maar hij erkende dat er gevaar school in de «Fair Trade»-beweging, die de oor zaak zou kunnen worden dat het band werd verbroken. jReuter seint van heden uit Londen Aan de Times wordt uit Petersburg gemeld, dat de Russische regeering geruststellende verklarin gen zal afleggen betreffende de be weerde samentrekking der Russische troepen bij de Oostenrijksche grens. De Standard verneemt uit Ber lijn, dat de bewering, als zou de samentrekking der Russische troe pen bij de grenzen van Galicië moeten dienen, ten einde pressie te oefenen op Oootenrijk tot het ver krijgen vau concessies betreffende de Bulgaarsche kwestie, niet wordt be vestigd. Het plotseling sterk in de hoogte gaan van de ijzerprijzen heeft de bekende firma Armstrong Bro thers Co. te Glasgow ten val ge sleept. Vrijdag staakte zij hare be talingen. Hoe hoog de passiva zijn, is nog niet bekend. Duitschland. Volgens vertrouw bare berichten is de rijkskanselier Zaterdagavond overvallen door eene ongesteldheid, die wel na korten tijd is verdwenen, maar ten gevolge waarvan ds geneesheer hem rust en zooveel mogelijke onthouding van bezigheden heeft voorgeschreven. De ongesteldheid bestond in darm- koliek. Zijn toestand vereischt nn nog slechts rust. De Koln. Zeil. wijst er op, hoe de Fransche bladen thans de taktiek volgen, vroeger door de radicale Duitsche bladen bedacht, namelijk met betrekking tot het uiten van de verdenking, dat er altijd oorlogsge ruchten komen als de Duitsche Re geering meer geld vraagt voor het leger. De bedoelde Fransche orga nen voegt het blad er bij hadden thans die opmerking wel kunnen terughouden, daar prins Von Bismarck, ook zonder eenige inwer king op den Rijksdag, vau een meer derheid voor zijn legervoorstellen zeker is. Voortdurend wijdt het Duitsche mari ne-bestuur de grootste aaudackt van het lorpeclowezen. In vergelijking met dit jaar is de som voor gewone uitgaven ten be hoeve van het torpedo-eu mijnwezen op de begrooting voor 1888/89 gebracht, met 297.886 mark vermeerderd. Daarvan ko men alleen 273,000 mk. op den post voor torpedo- en mijndépöts en voor het onder houd en de wijziging van het torpedo- en raijumateriëel, dat steeds in overeenstem ming moet gebracht worden met de voort durende vorderingen op het gebied van de torpedo-techniek. Voor de bezoldiging van nieuw aan te stellen kapitoiu-luitenants, luitenants, ingenieurs enz. bij den tak van dienst zijn 23,895 mk. uitgetrokken. Daar bij komen nu nog de hoogere uitgaven, welke voor de verbetering der opleiding van de manschappen, die tot de torpedo- afdeeliugen behooren, noodig zijn. Onder de buitengewoue uitgaven komen ook verschillende posten voor het torpe dowezen voor, als1 raillioeu mark voor den bouw van torpedo-divisiebooten 291,500 mk. (eerste termijn) voor do aan schaffing van beveiligingsmiddelen tegen torpedo's, 402,000 m. tot uitrusting en bewapening van oorlogsschepen voor het gebruik van torpedo's, 270,000 mk. voor het maken van onderzeesche torpedobat- terijen aan de Noordzeekust, en 1,280,836 mk. voor den aanleg van torpedo-etablis sementen en torpedo-inrichtingen op de werven te Kiel, Wilhelmshaven en Dautzig. Frankrijk. De rechter van in structie heeft het pakket geopend, dat de moordeuaar Aubertin aan zekere mevrouw Grauger gezonden heeft. Daarin werden gevonden zijn testament en vijf beleedigende brie ven aan Ferry over Tonkin, en over diens onderhandelingen met Bismarck en de rechterzijde. Door het Paris-Journal wordt, ondanks de ontkenning der Itali- aansche bladen, volgehouden dat de Italianen te Massowah opnieuw eene nederlaag geleden hebben en de op perbevelhebber tienduizend man ter versterking heeft aangevraagd. De President der Republiek heeft Maandagavond de besluiten geteekend, waarbij benoemd worden tot minister-president en van Finan cien Tirard; tot minister ^an Bui- tenlandsche Zaken Flourens, van Justitie Fallières, van Binnenland- sche Zaken Sarrien, van Onderwijs en Eeredienst Faye, van Marine Mahy, van Openbare Werken Lou- vet, van Koophandel Dautresme, van Landbouw Viette, van Oorlog gene raal Logerot, commandant van het 8e legerkorps te Bourges. Eene boodschap van den Presi dent der Republiek zou heden voor gelezen worden. Reuter seint van heden uit Pa rijs: Volgens de Gaulois zal presi dent Carnot in zijne boodschap tot de Kamer, het volgende mededeelen: „Door een harer meest bescheiden leden tot het hoogste ambt der Re publiek te kiezen, heeft de Nationale Vergadering mij een eer bewezen, waarvan ik de waarde ten volste besef en mij een plicht opgelegd, welks gewicht ik erken. Door zich eendrachtig aaneen te sluiten, zijn de leden der vergaderingdegetrouwe tolk geweest van de meening, welke in het land heerscht. De president en de regeering moeten rekening houden met de eendracht, die door het congres is bevestigd. Ik hoop dat Senaat en Kamer mij voortdu rend het vertrouwen zullen schenken, waarmede zij mij in de vergadering vereerde. Het is mijn voornemen eene staatkunde te volgen van vooruit gang eendracht en vrede." Spanje. Reuter seint van heden uit Madrid: De regeering heeft de diplomatieke stukken meegedeeld, welke over de Marokkaansche kwes tie zijn gewisseld. Deze stukken be treffen het zenden van Spaansche troepen naar Afrika en de conferen tie, welke over de Marokkaansche kwestie te Madrid zal worden ge houden. De meeste mogendheden verklaarden zich bereid aan de con ferentie deel te nemen. Wij hebben onzen lezers me degedeeld, dat dezer dagen te Parijs in een gewelf het lijk gevonden is van eene vrouw, zekere Louise Bou- veau, die blijkbaar door de koude bevangen en vervolgens half ver slonden was door de ratten. Het schijnt thans echter, dat aan een misdaad moet gedacht worden. Eene zekere weduwe B. namelijk heeft het lijk als dat van eene voor malige dienstbode van haar herkend, die eenigen tijd geleden naar den Elzas vertrokken was, maar kort daar op weder te Parijs terugkeerde. Vier maanden geleden nu ont moette de weduwe B. Louise Bou- veau en gaf haar hare verwonde ring te kennen, dat zij weder te Pa rijs was. Louise vertelde toen, dat zij een erlenisje had gekregen, en liet aan hare oude meesteres eenige obligatiën zien, die zij voor het geld van den erfenis gekocht had. Na die ontmoeting was Louise Bouveau op eens verdwenen. Men vermoedt thans, dat zij in het ge welf gelokt en daar op geweldda dige wijze van het leven beroofd is. Aau de Volksieitung wordt uit Rome geschreven, dat de «Biblia pauperumt, een geschenk dat door het vorstenhuis van Saxen aan den paus bij gelegenheid van diens ju bileum gezonden was, onder weg geplunderd is. De kostbare edelge steenten, die den band versierden en die duizenden guldens waarde had den, zijn door de dieven vervaugen door gewone glazen steenen. Te Unterhausdorf, nabij Rei- chenbach, in Thüringen, lijden on geveer honderd eo vijftig personen aan trichinose. Zij hadden vleesch gegeten van varkens, die in hevige mate door de trichinen aangetast waren. De toestand van de zieken is ho peloos. Maandagmiddag had te Parijs met groote statie de begrafenis plaats van mevrouw Boucicaut, eigenares van de magazijnen «du bon Marché» De lijkkoets was met zes paarden bespannen. Het geheele personeel der magazijnen volgde den stoet. Bij haar testament worden een aantal legaten aan het personeel vermaakt, alsmede een millioen frank aan het gesticht voor rustende be ambten te Fontenoy, een millioen aan «l'Oeuvre St. Nicolas», twee en een half millioen aan de gods huizen te Rouaan, te Rijssel en te Chalons, sommen van honderddui zend tot vijfmaal honderdduizend frank aan alle kerkelijke gezindten en aan vele instellingen van lief dadigheid. Mrs. Willis, presidente der Vereeniging voor vrouwenstemrecht in Wisconsin, werd verleden lente verhinderd om te stemmen bij eene gemeenteraadsverkiezing te Racine en procedeerde om de geldigheid van eene staatswet op de proef te stel len, die aan vrouwen het recht geeft om in schoolaangelegenheden te stemmen. De rechter voor wien de zaak gebracht werd, heeft beslist dat de wet constitutioneel is en Mrs. Willis recht had om te stemmen. De zaak zal voor het staatshoogge- rechtshof in appèl komen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3