Met 1 Januari wordt voor den tijd van drie maanden naar Milligen gedeta cheerd de officier van gezondheid bij het le reg, huzaren dr. Giese. De 2e luit. der inf. H. J. L. A. E. Steup is overgeplaatst van het le batal jon 4e regiment te Delft naar het Be re giment. ONDERWIJS. De dertigste jaarlijksche vergadering der Yereeniging voor paedagogiek zal ge houden worden op Woensdag den 28sten December, iu het hotel //Belïévue", te Utrecht. Op de agenda komen de volgende on derwerpen voor: 1. De inrichting en de wijze van uit reiking der schoolrapporten. In te leiden door den heer L. Gerhardt, te Utrecht. 2. In welke omstandigheden en onder welke voorwaarden kan het nuttig zijn, dat een leerling van eene school ook nog privaat-onderwijs ontvange? In te leiden door den heer G. J. Vos Azn. te Wage- ningen. B. Is er aanleiding om, meer dan tot dusver geschiedt, zorg te wijden aau het spreken der leerlingen? Zoo ja, welke middelen kunnen daartoe aangewend wor den? In ta leiden door den heer C. van Biet, te Katendrecht. 4. De schadelijke invloed van de tal rijkheid en de ondoelmatige inrichting onzer examens op den aard van het on derwijs. In te leiden door den heer C. H. den Hertog, te Amsterdam. 5. Vergelijking der paedagogische begin selen van Herbart en Spencer. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's Hage, 13 December. Geschiedenis opgekomen 2 candidaten, afgewezen. Ne- derlandsche taal- en letterkunde: opge komen 1 candidaat, afgewezen 1 zich teruggetrokken eene vrouwelijke candidaat. Bij het Dinsdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 3 vrouw, en 1 mann. cand. Geslaagd de heer Willem Sieben- haar te Beading (Engeland). Bij het 12 en 18 Dec. gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt; Geëx. voor akte A 3 mann. cand. Toe gelaten de heer I. Muller te Amsterdam. Afgewezen 2. Bij het Maandag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt Geëx. voor akte A 2 vrouwelijke cand. Geslaagd raej. Mary J. Iiarvey te Leices- ter. Niet opgekomen 1. Bij het 8, 9 en 10 December gehou den examen ter verkrijging van de vol ledige akte B, Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geslaagd de heer G. B. Lalleman Jr. te Amsterdam. Afgewezen 1. B INIV 15 N I. IV I). Bij kon. besluit is aan P. graaf van Ho- gendorp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Breda, be houdens aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit is aan J. J. Voerman, ontvanger der invoerrechten en. accijnze» en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1888, tevens benoemd: tot rijks commissaris bij de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, mr. W. A. baron van Verschuer, raad-adviseur bij het departement van waterstaat, handel en nij verheid; tot adjunct-rijkscommissaris bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, J. P. Breedveld, hoofdcom mies bij het departement vau Waterstaat, Handel en Nijverheid. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Koninklijke familie wordt den 28 of 29 dezer van het Loo in de residentie ternggewacht. De minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. Van Karnebeek, zal in den aanstaanden winter we derom eene reeks van diplomatieke diners aanbieden, van welke het eerste zal plaats hebben op den 20sten dezer maand. De Britsche gezant aan ons Hof, Sir W. Stuart, zal met Febru ari zijne diplomatieke betrekking nederleggen en naarEngeland terug- keeren. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder in de orde vau de Eikekroon den heer A. W. Sijt- hoff, uitgever te Leiden. Onze stadgenoot, de heer J. J. Stortenbeker, is, naar wij vernemen belast met de muzikale opleiding van H. K. H. Prinses Wilhelmina. (Dagil. v. Z.-R. ens-Gr Uit Iudië is het bericht ont vangen, dat de 1ste luit. D. L. Jon- quière, die van het leger hier te lande voor vijf jaren bij dat in Oost- Indië was gedetacheerd, te Amba- rawa op 34-jarigen leeftijd is over leden. {Utr. Raghl.) De commissaris des Konings heeft ter kennis gebracht, dat de sluiting der jacht op klein wild in Noord-Holland is bepaald op Zater dag 31 December 1887 met zons ondergang en dat alzoo het verkoo- pen, te koop uitstallen en vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari Ï888 zal mogen plaats hebben. Het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering der Genees kunde beeft zich tot de Tweede Kamer gewend met protest tegen het advies der enquête-commissie, om het toezicht op fabrieken niet aan geneeskundigen op te dragen maar uitsluitend aan ingenieurs. In de eerste plaats meent het be stuur, is hier, waar het geldt maat regelen vast te stellen voor de ge zondheid vau den arbeider, de ge neeskundige geroepen, advies te geven. Het hoofdbestuur verzoekt daarom, den post voor bestrijding der on kosten voortvloeiende uit het onder zoek der fabrieken, van de begroo ting van het Departement van Waterstaat over te brengen naar die van Binnenlandsche ZakeD, en daardoor aan te geven, dat de toe passing der hygiëne in de fabrieken iu de allereerste plaats behoort tot den werkkring der geneeskundige ambtenaren. Naar men verneemt, zal de betrekking van secretaris bij de Maat schappij tot exploitatie van staats spoorwegen, na het vertrek van den heer Cluysenaer, niet meer vervuld worden. Een gemeenteambtenaar schrijft aan het Dagllad van Z.-R. en's R: In verscheidene gemeenten is door al de aangeslagenen in de grond- en personeele belastingen, die thans als kiezers in aanmerking komen, hun aanslag reeds ten volle aangezuiverd, zoodat de opgaven der rijksontvan gers, waaruit de kiezerslijsten moe ten worden opgemaakt, reeds inko men; daaruit blijkt, dat in sommige plattelandsgemeenten het getal kie zers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten met ongeveer 60 en voor den gemeenteraad met on geveer 40 pet. zal vermeerderen; in gemeenten, waar uitsluitend land bouw eu veeteelt uitgeoefend wor den, is de vermeerdering veel kleiner, omdat men daar ook onder den vo- rigen toestand reeds vrij algemeen stemgerechtigd was. Uit Tiel wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Donderdag a. s. zal de uit zijn ambt ontzette notaris P. C. S. voor den strafrechter verschijnen. Eenige getuigen uit verschillende deelen van ons land zijn gedagvaard. We vernemen, dat o. a. iemand eene hypotheek had van f3000 op zijne eigendommen. Nu had hij nog f 1000 noodig. Eene hypotheek wordt gevestigd van f 4000, om tevens de bedoelde f 3000 af te lossen. Dit ver zuimde S. Tal van gevallen in dien- zelfJen zin hadden plaats. Sommen iu handen van den beschuldigde, om hypotheken af te lossen en de inschrijvingen te doen royeeren, werden tot dat doel niet gebruikt en zijn nu zoek. Treurig is ook het ge val vau den voogd, voor wien hij tengevalle van minderjarigen f 4000 op het Grootboek zou plaatsen. Den voogd werd op de mouw gespeld dat het geld er op geplaatst was eu dat een candidaat-notaris aange wezen was om de reute iu ontvangst te nemeü. «Dat is immers goed?» «Wel zeker, mijnheer!» Eu nu... geen cent op bet Grootboek 1 Ook van andere minderjarigen is het geld, bij S. tegen rente gedeponeerd, verdwenen. Niet beter komen eenige erfgenamen er af, die onder den last van vruchtgebruik f 17,000 aan ef fecten hadden geërfd. Wie zou die effecten bewaren Natuurlijk was S. de aangewezen persoon. Hij be leent de effecten en ontvangt er f 12,000 op. Natuurlijk geett de bankier de effecten niet terug zoo lang hem de f 12,000 niet zijn terug gegeven. Om te eindigen, nog een geval. Iemand geeft S. f 2000 om op hypotheek te plaatsen. Dat zal, zegt S., geplaatst worden bij J. A. Nu blijkt, dat J. A. nooit om geld ter leen gevraagd had, en dat ook die som in den zinkput verdween. Door Burgemeester en Wet houders van Amsterdam is aan den Raad voorgesteld het oude gymnasi um tot politiebureau te verbouwen. De kosten worden op f 10,000 be groot. Dinsdag werd in bet huis te Amsterdam, waar E. Douwes Dek ker werd geboren, staande in de Korsjespoortsteeg, een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: E. Douwes Dekker (Multatuli) werd in dit huis geboren 3 Maart 1820. Omtrent deu stand van de put- boring op groote schaal in de om streken van Amsterdam kan gemeld worden, dat thans eene diepte is be reikt van 138 M. Men is door de zandlaag heen in eene kleilaag Het water is nog altijd zout; men hoopt nu weldra beter water te ver krijgen. Gemiddeld vordert men thans 1 meter per etmaal. Wij laten hier de namen volgen van de kloeke mannen, die de op varenden van het in de Zuidergron- den gestrande Duitsche barkschip Renown hebben gered met vermel ding van het door ieder hunner gedaan aantal tochten. Th. Rijkers (schipper) 4 tochten; J. Minneboo, R. Spits, C. J. Klaasen en P. Lastdrager, ieder 3 tochten F. Lindeman, A. Kuijper, P. Kra mer, JnKuiper en Jb. Bakker, ieder 2 tochten; G. Huurman, C- Smit, V. de Wit, M. Schoonbergen, K. Bijl Pz., P. Buter, G. Stam, J. Wentel, A. de Graaf, J. Bijl, Jb. Simons, G. Roosendaal, H. Kennink, P. Oostenburg, G. Kunst, D. Mar- leveldt, P. J. van Os en Jb. van Doorn, ieder één tocht. De N. Rotterd. Courant meldt Door onzen correspondent te Lon den wordt ons medegedeeld dat van wege de «Nederl.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij» aan kapi tein Skipper, gezagvoerder van het stoomschip Ebroten geschenke ie gegeven een gouden horloge met kettingbenevens twintig pond sterling ten behoeve zijner beman ning, als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten bij het redden van schipbreukelingen van de W. A. Scholten. De «Hollandsche Maatschappij tot redding van Drenkelingen», kende kapitein Skipper hare gouden me daille toe. De Dori. Ct. verneemt, dat mr. G. M. van der Linden zich be reid heeft verklaard, eene eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer, voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht, te aanvaarden. Zaterdagavond werd door de cadets der Kon. militaire academie te Breda, in de zaal «Concordia» aldaar, voor een groot aantal ge- noodigden een assaut gegeven, on der medewerking van het strijkor kest der cadetten-muziekvereeniging «Sempre Crescendo». De zaal was fraai gedecoreerd, terwijl het pro gramma op meesterlijke wijze werd ten uitvoer gebracht. Dit bestond uit 8 nommers, alsvooroefeningen, ringen, sabelschermeD, rekstok en brug, quadrille met lleuretten, lan gen stok, springoefeningen en carré geweer. Een opgewekt bal besloot dit feest. Yoor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Baarn zijn opgekomen 201 kiezers. Stem men werden uitgebracht: op jhr L. van Beyma 116, D. B. Streefkerk 59, J. Tesselhoff 14 en W. L. Reeder 5 terwijl op andere personen 1 stem was gevallen. Derhalve is gekozen jhr. L. van Beyma. Tegen den bouwknecht G. D., 43 jaar oud, te Delft, is proces-ver- baal opgemaakt wegens verstoring van eene begrafenisplechtigheid. Wijl de bevolking der Rijks werkinrichting te Veenhuizen steeds blijft toenemen, is thans besloten, gelijk wij reeds vroeger hebben ge meld, dat de mannelijke verpleegden, die voor de elfde maal aldaar zijn gehuisvest, naar Hoorn moeten wor den overgebracht. Het zijn meest allen bejaarde lieden, die er op jeug digen leeftijd kwamen en na een verblijf van dertig of meer jaren van de maatschappij vervreemd, zich in de inrichting zoo goed als tehuis gevoelden. Met tranen in de oogen verlaten zij dan ook deze plaats, om aan gene zijde der Zui derzee, volgens hun zeggen ahun laatste levensdagen in de ge vangenis door te brengen.» Het ge tal vrouwelijke verpleegden is in de laatste jaren aanzienlijk ver minderd. De traankokerij van den heer A. d. B. te Vlaardingen is Dinsdag totaal afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. Dank zij den gunstigen wind en het spoedig aanrukken der brand spuiten, zijn de daarbij gelegen ge bouwen gespaard gebleven. Dat de kwartjesvinders nu en dan nog eens een poging wagen om een slag te slaan bleek Zater dagmiddag te Utrecht, toen vier van dat edele gild hun geluk weder eens wilden beproeven en daartoe hunnen intrek hadden genomen in eene tapperij op de Voorstraat. Ofschoon zij er wel in slaagden nu en dan een argeloos boertje binnen te loo- zen, mocht het hun echter toch niet gelukken er een aan het spelen te krijgen, zoodat zij hun doel dan ook niet bereikten en zich ijlings, dit maal zonder buit, verwijderden, toen zij merkten, dat de politie hen had bespeurd. Een vijftigjarig huwelijksfeest te Amersfoort heeft een treurig ge volg gehad. Kort na de viering is de bruid krankzinnig geworden. De oorzaak zoekt men in de overspan ning, waarin zij op en na dien dag verkeerde, waartoe het vele, dat men den ouden lieden had aangeboden op den feestdag, aanleiding moet hebben gegeven. Althans is zij da gelijks daarover nog in hooge mate opgetogen. De gasten hadden ver geten, dat men ook «des Guten zu viel haben kaun». Onlangs werd medegedeeld, dat door de rijksambtenaren, bijge staan door de maréchaussée, op een knecht van den baron De Loë, te Mheer, was aangehaald eene kar met wild, die hij frauduleus had ingevoerd. Bij die gelegenheid heeft zich de heer De Loë met zijne beide zonen tegen deze aanhaling verzet, waardoor zich de ambtenaren verplicht zagen, bet aangehaalde in zijne handen c. s. achter te laten. Thans is van hooger band bevolen, geene vervolging tegen den baron De Loë en diens zonen in te stellen, maar tegen betaling eener boete van f 50 door den eerstgenoemde, de zaak in der minne af te doen. Zoogenaamde «kooplieden in schrijfpapier» brachten den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. in een onbewoond gebouw te Homoet door. Den volgenden morgen stond bet gebouw in brand. Men vermoedt dat de reeds vertrokken logés een weinig roekeloos met vuur hadden omgegaan. WETGEVENDE HIACHT. De Tweede Kamer lieeft op voorstel van den beer Lieftinck besloten, de adressen omtrent de exploitatie der lijn LeeuwardenZwolle, vooral in 't belang ▼an Grouw, te verzenden aan den min, van Waterstaat, met verzoek om inlichtingen. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V, drong bij //medische// politie de heer Zaaij er er op aan, om de toekomstige fabrieksinspecteurs niet uit ingenieurs, maar uit medici te doen bestaan. De minister erkende, dat hun arbeid op het gebied der //medische politie// grooten- deels thuis behoort, maar over de zaak kan nu niet worden beraadslaagd. Hij wees op de gunstige werking der subsidiën voor de geneeskundigen en de vroedvrou wen. De heer ZE. Mac ka y drong aan op de dispensatie van den maatregel voor particuliere kraukzinnigen-verblijven om niet meer dan 2 krankzinnigen te verplegen. Aangenomen word met 45 tegen 12 stemmen het amend.-Beelaerts, om geen inspecteur van het geneesk. staatstoezicht in Zeeland te benoemen. Naar aanleiding der opmerkingen des heeren Zaaijer ver klaarde de minister, dat de commissie van deskundigen gereed is met het rapport omtrent het ouderzoek der varkensziekte, zoodat weldra maatregelen zuilen worden voorgesteld. Bij bet hooger onderwijs kwamen de heeren Van Baar en Van Houten op tegen de nieuwe hoogleeraren in de lette ren te Leiden en te Utrecht. De heer Van Houten stelde als amendement voor, om dien hoogleeraar te Leiden niet aan te stellen. Dit amendement werd aangenomen met 36 tegen 21 stemmen. Tegen de vertraging in de uitvoering van het plan van het nieuwe Utreehtsche academiegebouw kwamen bij den betrok ken post op hoofdstuk Binnenlandsche Zaken de heeren Greeve, A. Mackay en van Ascli van Wijck sterk op. Zij wierpen de schuld op de Kegeering, die De bandiet veegde bet zweet van zijn voorhoofd. Ik ben alleen, geheel alleen, hernam hij, die domkoppen die ik zoo goed geleid heb, vechten daar ginds om mij den vrijen tijd te geven het zand van een gedeelte van het goud te ontlasten. Wie zal mij straks, wanneer de dag zal aanbreken, beletten er zooveel van op te rapen als ik zonder mijn geheim te verraden, er van zal kunnen dragen? Ditmaal zal het niet zijn zooals met Arellanos, ik zal niet meer voor de Indianen behoeven te vluchten; ik heb hun eene prooi voorgeworpen om hen van mijn weg verwijderd te houden. Daarna zal ik opnieuw terugkomen met diegene mijner makkers, die aan de lansen der Apachen ontsnapt zijnl Hoeveel zullen er overblijven om met mij te deelen? OI de gedachte aan deze schatten ontsteekt het bloed in mijne aderen. Is het dat goud niet dat mij gaat toebehooren, dat hier roem, genoegen en alle goederen dezer wereld geeft I Eene verblindende duizeling verduisterde het oog van den bandiet, die opnieuw zijn paard de sporen gaf, dat zijn loop naar de «Goudvallei» hernam. Terwijl Cuchillo, bedwelmd door de hoop op een rijken buit, blindelings liep tot waar zijn noodlot hem riep, richt ten zich ook vier ruiters, die in stilte het Mexikaansche kamp verlaten hadden, naar de «Goudvallei»; het waren don Estevan, Pedro Diaz, Oroche en Baraja. Van alle gelukzoekers, die onder zijne bevelen stonden, waren het zooals men gezien heeft, deze, op wie de aan voerder het meest rekende te kunnen vertrouwen. Alhoewel de Nevel-Bergen bijna niet meer dan zes mijlen van het kamp verwijderd waren, had Arechiza, onzeker van don tijd die de expeditie noodig zou hebben, het bevel achtergelaten zijn terugkeer onder beveiliging der verschan singen af te wachten. Daarna had hij zich, zooals wij reeds gezegd hebben, verwijderd, onder voorwendsel van eene verkenning in de omstreken te gaan doen, zonder de geluk zoekers te doen vermoeden, dat zij reeds zoo dicht b j het begeerde doel waren. Alleen Oroche en Baraja wisten de ware oorzaak van dezen nachtelijken tocht en zij volgden op eenigen afstand don Estevan en Diaz, die vooruit reden. De twee vrienden reden in de duisternis voort, het hart kloppend van begeerlijkheid bij het denkbeeld van weldra de rijkste goudmijn te betreden die ooit de oogen van een goudzoeker verblind had en van begeerte brandend om er den weg naar toe aan Cuchillo te onderscheppen. Maar twee uren van snellen tocht hadden geen resultaat opgeleverd. Dank zij den tijd dien Cuchillo op hen voor had, bleef deze voor zijne vervolgers onzichtbaar in de on metelijke vlakten, waar de duisternis zijne sporen zelfs aan een Indiaan zou verborgen hebben. Meer dan eens was don Estevan op het punt eene nut- telooze vervolging op te geven en de verdwijning van Cu chillo toe te schrijven aan een geheel andere oorzaak dan verraad. Het is echter ontwijfelbaar, zeide Pedro Diaz, dat de schelm van den aanval der Indianen gebruik heeft moeten maken, om naar de «Goudvallei» te vluchten en van de schatten die hij ons verkocht heeft zooveel mee te nemen, dat het in onze handen voldoende was om daar mede de meerderheid in het congres van Arispo te be talen: dat is een diefstal die wij moeten trachten te voor komen. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2